VUURWERK zc loep om fietspad door de Poel Teloorgang Amac is drama voor oudere werknemers PZC Verschillen poets je niet weg Scholenrail in Borssele GIGA VUURWERKKRANT DIAMOND COLLECTION www.brammetjedump.nl \aterschap en Borsele zetten kaarten eerst op aansluiting Drieweg Boete voor fietsendief Veelpleger weer veroordeeld Wegafsluiting Sint-Maartensdijk Verdachten inbraak aangehouden Jongens stelen sigaretten anhouding op irdenking van elen brommer Waterschap kapt bomen voor veiligheid DEMONSTRATIE aanvang 19.30 uur TYROS 2 De openbare Franck van Borsseleschool door Harmen van der Werf BORSSELE - Het is vandaag dankdag voor het gewas. De reformatorische ds G. H. Kerstenschool in Borssele is geslo ten, de openbare Franck van Borssele school is open. Het geeft de verschillen tussen beide scholen weer. Vanaf vol gend schooljaar komen ze dichterbij el kaar, als de openbare basisschool zijn intrek moet nemen in een deel van de ds Kerstenschool. En de onderbouw van de Kerstenschool in het gebouw van de Van Borsseleschool gaat. De ruil is een noodgreep. Het openbaar onderwijs in de hele gemeente Borsele zou anders wellicht een basisschool in een dorp moeten prijsgeven. De openba re school in Borssele staat net iets te dicht bij die van Nieuwdorp. De verhui zing naar de ds Kerstenschool maakt dit goed, want die school staat enkele tientallen meters verder van Nieuw dorp. Zo voldoet Borsele met een 'klei ne ingx-eep' aan de regels van Den Haag. En het is tijdelijk. De reformatorische school krijgt nieuwbouw achter de kerk van de gereformeerde gemeente, de Franck van Borsseleschool kan dan op de huidige locatie van de Kerstenschool blijven. Hij had het niet beter kunnen regelen, vond wethouder Frans Tollenaar (SGP, onderwijs), tot hij onlangs uitleg kwam de Troyeweg in Borssele gaat uit. geven op een dorpsraadvergadering. Het nieuws was nog vers. Verschillende dorpsbewoners trokken fel van leer. Het openbaar onderwijs zou te veel 'ei gens' moeten inleveren, zoals viering van Sinterklaas en kerst. En hoe zit het met schooltelevisie? Vorige week, op een ouderbijeenkomst in de Franck van Borsseleschool, waren de gemoederen al wat bedaard. „We komen eruit", durft directeur Jos Schouten van de Van Borsseleschool te stellen. „Ik ben daar optimistisch over." Dat ouders van de openbare basis school heftig reageerden, kan wethou der Tollenaar zich voorstellen. „Het schoolplein aan de Troyeweg hebben ze nog niet zo lang geleden helemaal op nieuw ingericht. Dat moeten ze achter laten." Plij realiseert zich dat dit niet het enige is. „Er bestaan identiteitsver- schillen. Die moet je niet willen weg poetsen, maar", stelt Tollenaar geheel in lijn met het Nederlandse polderover- legmodel, „we moeten die verschillen ook niet uitvergroten." Chris van Koeveringe, directeur van de ds Kerstenschool, is het daar volledig mee eens. „Wij moeten normaal les kun nen geven", geeft hij aan, „en zij ook." Dat er in Borssele identiteitsverschillen bestaan, steekt hij evenmin als wethou der Tollenaar onder stoelen of banken. De gerefoi'meerde gemeente is van oudsher stei'k vertegenwoordigd in het dorp en daarnaast zijn er mensen die tot de minder zware protestantse kerk behoren of die niet bij een kerk zijn aan gesloten. De laatsten zijn verreweg in de minderheid, wat in Nederland anno 2005 bijzonder is. Christenplicht „Mensen die van buitenaf komen, kij ken daarvan op", weet Corline van Koe- vexinge van drogisterij Wikken en We gen aan het Dorpsplein in Borssele, „dat driekwart van de mensen hier naar de kerk gaan." Zij is lid van de gerefor meerde gemeente en is, evenals een klant, niet erg gelukkig met de scholen- ruil. „Ouders moeten straks op twee plekken hun kinderen ophalen, terwijl er tussen de middag maar één uur pau ze is. Maar", voegt zij toe, „het is onze chi'istenplicht te helpen." De leerlingen van de Van Borssele school komen straks in een apart deel van de ds Kerstenschool. Dat vinden Van Koeveringe en haar klant, die ook foto Dirk-Jan Gjeltema kinderen op de school heeft, belangrijk, want de achtergronden zijn toch ver schillend. Zij noemen het houden van disco op school, kerst met de kerstman en Sinterklaas. Met het Sinterklaas feest heeft Van Koeveringe overigens niet zo'n moeite. „Het idee is goed, ar me kinderen cadeautjes schenken. Ook in een aantal reformatorische gezinnen gebeurt dat, zonder Sinterklaas erbij te halen als heilige." Over en weer blijven ouders toch huive rig. „Onbekend maakt onbemind", stelt directeur Van Koeveringe van de ds Ker stenschool. „In zekere zin leven de ver schillende groepen hier langs elkaar heen." Voetbalvereniging Borssele telt bijvoorbeeld slechts een handjevol le den van de gerefoi'meerde gemeente. Sporten in wedstrijdverband hoort niet. En met Koninginnedag doen zeker niet alle reformatorische kinderen met spel letjes mee. Maar daar staat tegenover dat kinderen wel met elkaar op straat spelen, in de speeltuin en in de zomer met de kindervakantiedagen. In het be stuur van de kindervakantiedagen zit ten bewoners van diverse richtingen, zo als ook in de dorpsraad. Vooi'zitter Pieter Hazelager van de dorpsraad zou niet anders willen. „We leven met elkaar in een klein doip. De scholenruil kan naar mijn idee dan ook geen kwaad. Zo leer je eikaars ideeën beter kennen." Middelburg, Achter de Houttuinen 34 Goes, Grote Markt 15 Nu at te halen bij Bram Bestel nu en ontvang GRATIS vuurwerk diverse aktie-artikelen in de voorverkoop groot assortiment SIERVUURWERK Telefooncentrales i?f* mÈmiM Voice Over IP telefonie Wi Datanetwerken f ADSL voor snel internet, V' m ISDN LEWESTRAAT 43, GOES/KLOETINGE Bel: 0113-213720, E-mail: info@colijnbv.nl Snelle communicatie bespaart geld - veel geld l Bel voor een kosteloos advies: tel. 0113-213720. NKENSZAND - Er moet vrijliggend fietspad door de tussen Goes en Heinkens- (l komen. Daarvoor pleiten Borselse dorpsraden en de 'O-afdeling Borsele in een iraenlijke verkeersstudie. werkgroep van dorpsraden !LTO vindt dat overheden di- aan de slag moeten gaan om fl teersstromen in de Poel te ïiden. De Poel is een agra- h gebied met veel sluipver- Frank Balkenende provincie heeft het geld liggen voor de aansluiting en de proce dure voor de milieueffectrappor tage loopt al. Hoewel de onder handelingen met Rijkswater staat niet zo vlot verlopen, denk ik toch dat we eerst naar de Drieweg moeten kijken, voordat we andere maatregelen oppak ken", zegt Vermue-Vermue. De wethouder vermoedt dat de werkgroep ten onrechte het idee heeft dat een vrijliggend fiets pad sneller voor elkaar te krij gen is dan de aansluiting Drie- weg- A58. „Vergeten wordt dat voor een vrijliggend fietspad gronden moeten worden aange kocht. Dat kan ook jaren duren. Daarbij komt dat met een vrijlig gend fietspad automobilisten ruim baan krijgen en ze harder gaan rijden. Dat willen we ook niet." Waterschapsbestuurder Van de Hoef vult aan dat zo'n fietspad drie miljoen euro kost. Dat geld zit niet in de begroting. „Wil je zo'n fietspad, dan leidt dat vrij wel zeker tot tariefstijgingen." Het waterschap heeft in het ver leden het sluipverkeer door de Poel proberen te weren met een döseerinstallatie bij hotel Goes. Na enkele ongelukken daarmee en de nodige protesten, hief het waterschap de doseerinstalltie op. Als gevolg van de verbetering van het spoorviaduct op de N254 sluit het waterschap vanaf februari drie maanden lang en kele wegen in de Poel voor auto- vei'keer. Er zijn wel royaal ont heffingen verleend aan Borsele- naren. Met de tijdelijke afsluitin gen kan het schap eens bekijken hoe de verkeersstromen dan lo pen, zeker omdat ook op de N254 tijdelijk maar één rijbaan beschikbaar is. De maatregel is echter geen voorbode van permanente weg- afsluitingen, zegt Van de Hoef. Wel wil het waterschap in de toekomst in de Poel experimen teren met een andere inrichting van de wegen. Door wegversmal lingen en uitwijkstroken ont staan natuurlijke verkeersrem mers. Voorwaarde om het sluipver keer zo terug te dringen, is dat er geen obstakels zijn op hoofd wegen. Die komen er juist wel op de N254, waar de provincie op verzoek van de actiegroep Knip N254 Nu en de gemeente Goes allerlei maatregelen treft om vooral het (sluipend) vracht verkeer te ontmoedigen. Waterschap, Borsele en de werk groep vinden dat de snelheidsli miet van tachtig kilometer per uur niet omlaag mag, omdat be stuurders anders weer door de Poel gaan rijden. Een limiet van zestig kilometer komt overigens pas in beeld als blijkt dat de hui dige maatregelen niet helpen. woensdag 30 november 2005 MIDDELBURG - Hij had geen zin om te lopen. Dus pakte de 39-jarige man uit Terneuzen een fiets om naar huis te rijden. Het gevolg was dat verdachte zich gisteren in Mid delburg moest verantwoorden voor de diefstal van de fiets. Politierechter I. Woltring veroordeelde de Terneuze- naar tot 200 euro boete. De fiets die de man 7 juni in de Terneuzense binnenstad wegnam, stond niet op slot. MIDDELBURG - Officier van justitie L. Boogert schetste gisteren in Middelburg een achttienjarige inwoner van Vlissingen als een zeer actieve veelpleger. Voor een drugs delict, waar-voor de Vlissinger zich gisteren moest verant woorden bij de politierechter, was hij echter nog nooit veroordeeld. De officier achtte desondanks bewezen dat de verdachte op 20 mei dit jaar in Vlissingen voor de ogen van een surveillerende politieman een bolletje cocaïne had weggegooid. Plij eiste daarvoor 250 euro boete en een week voorwaardelijke gevangenisstraf. De jongeman bleek ook 200 euro op zak te hebben, maar raadsman E. Smit had daar een verklaring voor. Zijn cliënt zou met het geld de eerste rijlessen betalen. De advocaat bepleitte vrijspraak, en voerde aan dat één verbalisant met zijn ver klaring iemand kan maken of breken. Hij vroeg de rech ter verder om er rekening mee te houden dat zijn cliënt drie dagen in voorarrest had gezeten. Politierechter I. Woltring achtte het bezit van de halve gram cocaïne be wezen en veroordeelde de Vlissinger tot 150 euro boete met aftrek van de drie dagen voorarrest. Dat betekende dat de boete op nihil kon worden vastgesteld, omdat per dag een bedrag van vijftig euro op de geldboete in minde ring mag worden gebracht. SINT-MAARTENSDIJK - De Bloemenlaan in Sint-Maar tensdijk is aanstaande zaterdag vanwege wegwerkzaam heden afgesloten voor het doorgaande verkeer. De ge meente Tholen gaat de wegversmallingen ter hoogte van OBS De Rieburch opnieuw bestraten. Het zware vracht verkeer dat tijdens de bouwwerkzaamheden bij Maartens- hof door de straat reed, heeft spoorvorming veroorzaakt. Het verkeer voor de Bloemenlaan wordt tijdens de werk zaamheden omgeleid. De woningen in het afgesloten ge deelte blijven bereikbaar via de Westvest en de Frank van Borselenstraat. MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van maan dag op dinsdag twee mannen aangehouden die verdacht! worden van een inbraak. Ze werden rond drie uur aange houden in de Lange Delft in Middelburg, na een melding van een inbraak bij een bedrijf in de Sint Janstraat. Eén van de mannen had een schroevendraaier op zak, in de au to van de andere man vond de politie nog meer gereed schap. De twee zijn naar Torentijd gebracht, omdat ze geen verklaring willen afleggen. Eén van de verdachten is een 23-jarige Middelburger, de ander weigert zijn naam te zeggen. MIDDELBURG - Twee jongens zijn gistermiddag rond kwart voor één betrapt toen ze pakjes sigaretten wilden stelen in een winkel in het winkelcentrum in Middel burg-Zuid. De jongens, die allebei vijftien jaar zijn, zijn verhoord door de politie en doorgestuurd naar Halt. (Advertentie) Advertentie DONDERDAGAVOND 1 DECEMBER Advertentie TELECOMMUNICATIE terschap Zeeuwse Eilanden, provincie en de gemeenten sele en Goes zetten voorlo- alle kaarten op de aanslui- j van de Drieweg bij Hein- szand op rijksweg A58. Daar- ontstaat een snelle verbin- )j g tussen de Zak van Zuid-Be- md en Goes en loont het r autoverkeer naar verwach- nauwelijks meer door de lte sluipen. de werkgroep juicht die sluiting toe, maar vindt na ileg een vrijliggend fietspad r de Poel nog steeds noodza- ijk. Ten eerste verwacht de kgroep dat de aansluiting eweg nog wel even op zich t wachten. Ten tweede wor- i landbouwvoertuigen steeds der, zodat het passeren van ii sers gevaarlijker wordt. De 'kgroep onderstreept dat de gen door de Poel open moe- 1 blijven voor landbouwver- r, omdat er veel mechanisa- ledrijven in Goes zitten. Ten de wijst ze op de bouw van uwe wijken in Heinkenszand 's-Heerenhoek. Bevolkings- ei leidt tot meer verkeer, dus t in de Poel, redeneert de rkgroep. wel dagelijks bestuurder B. i de Hoef van het waterschap Borsele wethouder M. Ver- ie-Vermue sluiten een vrijlig- ld fietspad op ter-mijn niet maar vestigen hun hoop al- eerst op de aansluiting Drie- g-A58, die nodig wordt ge it met het oog op de verbre- ig van de Sloeweg (naar en i Westerscheldetunnel). „De S VAN GENT - De politie ,eft gistermiddag omstreeks lf drie in de Beneluxstraat in s van Gent een achttienjarige igen uit die plaats aangehou- n op verdenking van heling n een brommer die gestolen is. politie stelde naar aanlei- ïg van een tip een onderzoek bij de woning van de jongen, j zijn huis werd een brommer ngetroffen die bij nader onder- ik als gestolen stond geregis- erd. brommer is overgebracht ar het politiebureau, evenals jongen. Hij is in verzekering steld en is in afwachting van n verhoor. Bezorgklachten: 0800-023 1 231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Flarmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl [E-mail: web@pzc.nl SEROOSKERKE (W) - Door zes bomen te kappen heeft het wa terschap Zeeuwse Eilanden een uitrit van de Hondegemseweg in Serooskerke veiliger gemaakt. Bij het uitrijden van het terrein van een bouwmarkt hadden au tomobilisten te weinig zicht op de weg om veilig de Hondegem seweg op te kunnen. Zeeuwse Ei landen wilde daarom afgelopen voorjaar al bomen rooien. Tegen de kapvergunning die de ge meente Veere daarvoor had ver leend, werden echter bezwaren ingediend door de Stichting Tuin van Zeeland en een aantal inwoners van Serooskerke. Het waterschap heeft toen besloten minder bomen weg te halen. Daarna zijn de bezwaren inge trokken. De zes bomen zijn giste ren gekapt. door Harmen van der Werf 's-HEERENHOEK - De teloor gang van producent van aardap pelrooiers Amac in 's-Heeren hoek dreigt voor in elk geval ze ven werknemers wel heel ongun stig uit te pakken. Zij zitten vijf tot acht maanden van hun pre pensioen af. Als zij werkloos worden, kunnen zij geen aan spraak maken op de regeling. Amac heeft vorige week faillisse ment aangevraagd. Vandaag be slist de rechtbank daarover. Vij fenveertig mensen dreigen op straat te komen staan. FNV Bondgenoten, CNV Bedrijven- bond en de Reformatorische Maatschappelijke Unie (RMU) hielden gisteren voor hun leden alvast een voorlichtingsbijeen komst in Goes. De stemming onder de aanwezi ge zesentwintig werknemers van Amac was gelaten, aldus vakbondsbestuurders P. Hazela ger (FNV Bondgenoten) en H. van Beers (CNV Bedrijven- bond). Zij hadden al enkele ja ren donkere wolken zien samen pakken boven het bedrijf. Vorig jaar was er nog een reorga nisatie waarbij zestien arbeids plaatsen verloren gingen. Bij die reorganisatie konden de vakbon den nog een sociaal plan afspre ken. Waarschijnlijk lukt dat nu niet. De financiers van Amac hebben het bedrijf op slot gezet. De vij fenveertig werknemers hebben ook nog geen salaris over novem ber gehad. Hazelager en Van Beers willen vandaag, na het uit spreken van een faillissement, direct met de curator een af spraak maken om via uitkerings instantie UVW een voorschot te regelen voor zowel november als december. Plet gaat nog vier tot zes weken duren voordat dit wordt uitbetaald, weet Van Beers uit ervaring. „Zeker- in de ze dure maanden komt dat onge legen." Extra zuur is de teloorgang van Amac voor zeven oudere werkne mers die nog vijf tot acht maan den van hun prepensioen af zit ten. Dit recht vervalt, als zij werkloos worden. Van Beers deed dan ook een oproep aan werkgevers in de kleinmetaal. „Pleeft u voor enkele maanden nog een vakman nodig, meldt u dan." Wordt het faillissement vandaag uitgesproken, dan wil len de vakbonden ervoor zorgen dat de werknemers zich collec tief kunnen inschrijven bij het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) en uitkeringsinstantie UVW. Hazelager: „En het is te hopen dat de rechtbank een enthousias te curator aanstelt die nog gaat proberen om Amac bijvoorbeeld te laten doorstarten." van het nieuwste keyboard van YAMAHA onder het genot van een drankje en een hapje bij Den Dekker Muziek van der Biltlaan 69 Kapelle Graag inschrijven: telefonisch: 0113-330330 of via website: www,dendekkerimiziek.com Door Marco Riedijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35