?zc Van het ene uiterste in het andere Di Tommaso was een sieraad voor de club Warm welkom voor urnploeg op Schiphol leckenbauer prijst Oranje Van Gaal: Er groeit iets moois bij AZ 21 spelers houden trainer Dolf Roks in het zadel bij RBC Spelersgroep ilij met besluit an bestuur Belgische arbiters testen oortjes uit Fifa en Wada naar sporttribunaal Prijs voor familie Van der Geest Gatlin atleet van het jaar in VS Vitesse verslaat RKC Hockeysters hebben geen rustdag nodig woensdag 30 november 2005 aor Jan Dagevos OOSENDAAL - De wonderen jn de voetbalwereld nog niet Dolf Roks weet er inmiddels Jes van. De 43-jarige oefen- ifester van eredivisieclub RBC reeg gistermorgen zijn congé pvervolgens diezelfde morgen ?er in genade te worden aange- imen. „Ik ben altijd al een emo- oneel mens, maar dit geeft ich wel een heel apart gevoel", Rlaarde de trainer uit teischor later die dag, toen de (uitdampen enigszins waren getrokken. OOSENDAAL - RBC-aanvoer- er Robert Molenaar is blij met (t terugdraaien van het ont- bg van trainer Dolf Roks. Clubbesturen sturen trainers ieg omdat dat nog het makke- riste is. Dat doen ze vaak te- p de wil van de spelersgroep i", zei hij. „Het is het asociale an de voetballerij. Gelukkig is bthier teruggedraaid." loelman Mark Volders sloot ich bij hem aan: „Ik heb niet tl gevoel dat iemand anders op it moment het tij kan keren, fetzal vanuit de groep zelf moe- Si gebeuren. Wij als spelers le- ta te weinig van onze fouten, iopelijk zijn er nu wat jongens rakker geschud." ichuld iterim-directeur Mascha Sim- ns verwacht ook wel dat er nu is gebeurt binnen de groep. De spelers hebben vanmorgen fe schuld van het falen hele- laal bij zichzelf gelegd. Una- iem waren ze van mening dat flj verkeerd zaten met onze be- üssing. Ze zeggen voor de trai er te willen gaan. Nou, dan ben ze dat maar. Het maakt es niet uit voor wie het is. Als eer maar voor gaan. De bal gtnu bij hen." Dolf Roks meldde zich gister morgen zoals gewoonlijk rond negen uur op het trainingscom plex van RBC. Een nieuwe werk dag wachtte, met een ochtend en middagtraining, allemaal in de aanloop naar de thuiswed strijd van komende zaterdag te gen Feyenoord. Bij aankomst op sportpark Vierhoeven ontwaar de Roks de auto van voorzitter Jan Pollemans. „Toen al kreeg ik het idee dat er iets te gebeu ren stond", aldus Roks. Het bleek een juiste inschatting, want niet veel later kreeg de oe- fenmeester te horen dat RBC niet langer gebruik wenste te maken van zijn diensten. In een poging de negatieve spiraal te doorbreken, kon de leiding moei lijk anders, zo luidde de redene ring. De Roosendaalse club staat troosteloos onderaan in de eredivisie, met slechts drie pun ten uit dertien wedstrijden, en is toe aan een schokeffect. Roks: „Het was heus niet zo dat ik elke dag met het gevoel naar Roosendaal reed dat ik ontsla gen kon worden, maar ik wist dat het een keer kon gebeuren. Zo werkt de voetballerij nu een maal. En dan weet je ook dat ze in zulke situaties niet de koffie juffrouw ontslaan. Dan kiest men voor de eenvoudigste oplos sing en wordt de hoofdtrainer weggestuurd. Daar doe ik ver der niet moeilijk over. Dat weet iedere trainer die in het betaal de voetbal werkzaam is. Ik snap zo'n voorzitter ook wel. Die sig naleert iets en moet als het slecht gaat handelen in het be lang van de club." Roks onderging zijn ontslag lijd zaam, stelde zijn vrouw op de hoogte, pakte zijn spulletjes bij elkaar, nam afscheid van de spe lersgroep en praatte op kantoor nog even na met assistent en ma nager voetbalzaken Rob Meppe- link. De laatste zou de training gaan leiden. Net toen Roks aan stalten maakte om te vertrek ken, meldde voorzitter Polle mans zich echter weer. Hij was in het bijzijn van direc teur Mascha Simons zojuist bij de spelers geweest en had het no dige weerwerk gekregen, toen Dolf Roks leidt de training, alsof er niets gebeurd is. hij ze inlichtte over het ontslag van Dolf Roks. „Ik ben natuur lijk niet bij dat gesprek geweest, maar ik hoorde later dat ze falie kant tegen mijn vertrek waren", legt Roks uit. „Het had in hun ogen geen zin om de trainer te ontslaan. Het lag aan de spelers .zelf, ze staken de hand in eigen boezem en wilden absoluut niet dat het bestuur aan mij zou ko men. Vervolgens vroeg de voor zitter me of ik wilde doorgaan." Nadenken „Daar moest ik natuurlijk even over nadenken", zegt Roks. „Zo ben je ontslagen en zo wordt het teruggedraaid. Maar als de selec tie er zo massaal voor gaat lig gen en je zo steunt, kun je toch niet weglopen en de spelers in de steek laten? Ik heb daarna mijn vrouw weer gebeld en ge zegd dat ik er toch nog niet aan kwam. Ik heb vervolgens nog drie kwartier met de groep ge traind." Ook 's middags stond hij op het veld. Alsof er niets was gebeurd? Roks: „Gemengde gevoelens, emotionele gevoelens... Eigen lijk weet ik niet wat ik er van moet vinden. Het is heel vreemd, bijzonder en uniek. Wie overkomt dat nou? Ik ben van het ene uiterste in het andere ui terste gevallen. Er zullen men sen zijn die dit weer verkeerd uitleggen en zullen zeggen dat ik te veel vrienden onder de spe lers heb, maar zo is het niet. We hebben allebei onze verantwoor ding. Ik loop niet weg voor de si tuatie en dat hebben de spelers dus vanmorgen ook niet ge daan." Moeilijke tijden „Er zijn heel veel oorzaken voor deze belabberde situatie op te noemen, maar feit is dat we maar drie punten hebben en dat we niet goed spelen. Ik heb ook al tegen de spelers gezegd dat we in dit soort moeilijke tijden zullen moeten laten zien dat we foto Robert van den Berge wat meer ballen hebben dan ie dereen denkt." Ondanks alle steunbetuigingen vanuit de selectie lijkt het draad je waaraan Dolf Roks bij RBC bungelt, nog altijd flinterdun. Wat gebeurt er bijvoorbeeld als de ploeg onder zijn leiding ook de komende drie weken geen punten pakt? „We hebben de in tentie uitgesproken om met el kaar door te gaan, dus doen we dat ook", stelt Roks. „Voor hoe lang dat is, weet ik niet. Daar houd ik me ook niet bezig. Het is betaald voetbal, dus de waan van de dag heerst. Over drie weken kan het weer anders zijn." BRUSSEL - Belgische scheidsrechters gaan na de winter stop het gebruik van zogenaamde oortjes uittesten. Dat is een voorstel van de Centrale Scheidsrechterscommissie van de Belgische voetbalbond KB VB, die iets wil doen aan de steeds maar groeiende kritiek op de arbitrage. Met de zendertjes wil de bond de communicatie tussen de scheidsrechter en zijn assistenten verbeteren. De interna tionale voetbalinstanties moeten het plan nog wel goed keuren, maar dat lijkt een formele zaak. In Frankrijk wor den de oortjes immers al gebruikt. ANP/Belga LONDEN - Het internationaal sporttribunaal CAS gaat zich uitspreken in het conflict dat is ontstaan tussen de wereldvoetbalbond Fifa en het wereldantidopingbureau Wada. De Fifa heeft zich tot dusverre niet akkoord ver klaard met de door het Wada uitgegeven richtlijnen rond dopingzaken. De voetbalbond is het met name niet eens met de vaste straf van twee jaar bij een eerste dopingver- grijp. De Fifa wil zelf de strafmaat kunnen bepalen. Onlangs nog werd de Portugese voetballer Abel Xavier (Middlesbrough) voor achttien maanden geschorst we gens het gebruik van anabole steroiden. Wada dreigt spor ten die zich niet conformeren aan de regels, uit te sluiten van de Olympische Spelen. ANP HAARLEM - De jaarlijkse prijs van de Nederlandse Sportpers is voor de judofamilie Van der Geest. De NSP beloont vader/trainer Cor en zijn zoons Dennis en Elco voor hun positieve opstelling tegenover de media. De prijs is gisteravond uitgereikt door de Stichting Neder landse Sport Pers Service in Haarlem. De prijs is een blijk van waardering voor personen uit de sport die zich positief opstellen tegenover journalisten. Een jury - bestaande uit journalisten van televisie, radio en kranten - draagt de kandidaten voor. De prijs is in voorgaande jaren uitgereikt aan onder andere volleybal- coach Joop Alberda, voetballer Pierre van Hooijdonk en wielrenster Leontien Zijlaard-Van Moorsel. GPD RALEIGH - Justin Gatlin en Allyson Felix zijn in de Vere nigde Staten verkozen tot atleet en atlete van het jaar. Beide werden wereldkampioen in Helsinki. Gatlin won goud op de 100 en 200 meter, Felix bekroonde een jaar zonder een enkele officiële nederlaag op de 200 meter. Gatlin krijgt de felbegeerde Jesse Owens Award voor de tweede maal. In 2004 won hij al eens eerder de prijs, die vernoemd is naar de viervoudige olympisch kampioen op de spelen van 1936 in Berlijn. GPD ARNHEM - Vitesse heeft gisteravond voor eigen publiek van RKC gewonnen: 4-2. De Arnhemmers klommen dank zij de zege naar de vierde plaats. Vitesse kwam op voor sprong via Janssen. RKC vocht terug via De Ceulaer en Martens maar kon niet voorkomen dat de Arnhemmers in het laatste kwartier nog driemaal scoorden. Hersi (2) en Amoah waren de doelpuntenmakers. ANP FC Utrecht-fans zijn na het nieuws over de dood van David di Tommaso massaal naar stadion Galge- waard gekomen om bloemen neer te leggen en kaarsjes te branden. foto David van Dam/ANP nonze sportredactie MSTERDAM - 'Flik-Flak uit dak. Yuri heeft een gouden lak' en 'Jeffrey deed het op en ip. hij trad in drie finales op' lonk het gisterochtend tegen 7 ar in de aankomsthal van chiphol uit tientallen kinderkc- b. Jeugdleden van Flik-Flak it Den Bosch, de club waar Yu- van Gelder en Jeffrey Wam- es trainen, waren in alle vroeg- met de bus naar Schiphol ver- okken om hun idolen te ver- elkomen. uri van Gelder, wereldkampi- ffl op de ringen, kwam als eer- iB onze sportredactie OORDWIJK - Het Nederlands Ital is gisteren in eigen land elkom geheten voor de ein- onde van het wereldkampioen- top van 2006 in Duitsland. !t organisatiecomité reist de fle wereld rond en bezoekt, on- t aanvoering van president fanz Beckenbauer, alle 31 lan- n die naast Duitsland mee- *n aan het WK. Nederland as gisteren het tiende land dat il rondreizende circus be- «ht. a show in hotel Huis ter Duin Noord wijk stond vooral in t teken van het aanhalen van de contacten en het opdoen a nieuwe. De vier op het WK ste de hal binnen. Zeker tien ca meraploegen, en een horde foto grafen en verslaggevers doken op hem. Even daarvoor waren de turners al herenigd met hun familie. Ze kregen de felicitaties van Erica Terpstra, voorzitter van NOCNSF. „Als ik tien jaar geleden deze resultaten zou heb ben voorspeld, was ik voor gek versleten", zegt Terpstra, ge tooid met een oranje das. Van Assche, de zestienjarige WK-debutant die tijdens de kwalificaties op vijf onderdelen uitkwam, kreeg nauwelijks aan dacht op Schiphol. Hij onder ging het verplichte zitten tij dens de persconferentie, luister- actieve Nederlandse bonds- coaches (Van Basten, Hiddink, Advocaat, Beenhakker) waren aanwezig, maar ook oud-inter nationals als Wim Jansen, Wil lem van Hanegem en Johan Neeskens. Allemaal wilden ze dolgraag horen en zien wat het titeltoernooi volgend jaar te bie den heeft. Beckenbauer prees Nederland ook uitvoerig voor de kwalifica tie. Met een knipoog weltever staan: „Een WK zonder Neder land is geen WK. Als jullie je niet hadden gekwalificeerd, had den we de organisatie teruggege ven." En passant werden ook nog en kele belangrijke zaken bespro ken. Vice-president Wolfgang Niersbach van het organisatieco de naar de vragen voor Yuri van Gelder en de antwoorden van de wereldkampioen. Hij hoorde de camera's snorren en mocht toen na een reis van meer dan 24 uur de auto in. Gistermiddag, na wat uren slaap, sprak Anthony van As sche over „een geweldige erva ring". Hij vertelde: „Op de brug en rekstok turnde ik nooit eer der de 8.325 die ik in Melbourne kreeg. Wat wil je dan nog meer. Ik ben erg tevreden." Spijt dat hij door de aanwezig heid van Yuri van Gelder het on derdeel ringen en dus de meer kamp niet kon turnen, heeft Van Assche niet. „Zelfs voor één onderdeel was ik naar Australië gegaan." Ook in de toekomst is deelname aan de meerkamp op een WK in dividueel een utopie. Wellicht worden het zelfs minder onder delen. Dat hangt af van de plan nen van Van Gelder. Die wil ook vloer en sprong doen, kondigde hij aan. „Weet ik", zegt Van As sche. „Maar ik moet het hem nog wel even zien doen." De jonge sporter uit Sas van Gent wacht nu weer het norma le leven. Vandaag wil hij even langs op school in Terneuzen, maar zijn plaats in de schoolban ken neemt hij pas maandag weer in. Aan het eind van de week reist hij namelijk nog naar Zwitserland voor een driedaags internationaal toernooi. mité, gisteren ceremoniemeester tijdens de presentatie, sprak de verwachting uit dat het Neder lands elftal tijdens het WK in elk geval gesteund wordt door ten minste 10.000 supporters per wedstrijd. De kaartverkoop is ondoorzichtig, maar „Oran jesupporters vinden altijd wel een weg om bij de wedstrijd te zijn". Verder zei hij dat het nog altijd niet zeker is wie er tijdens de lo ting van volgende week vrijdag bij de geplaatste landen hoort. Het is mogelijk dat Oranje bij de loting in pot één terecht komt en dus Brazilië en Duits land ontloopt in de groepsfase van het toernooi. Pas vlak voor de loting wordt bekend hoe de indeling van de potten is. ANP door Robert Jan van der Horst UTRECHT - Bij FC Utrecht is gisteren geschokt en met grote verslagenheid gereageerd op de dood van David di Tommaso. De voetballer overleed in de nacht van maandag op dinsdag in zijn slaap. „Hij was een sie raad voor de club", zei voorzit ter Jan Willem van Dop. Het is nog niet bekend waaraan Di Tommaso is overleden. Zijn lichaam is overgebracht naar het ziekenhuis in Nieuwegein, waar nader onderzoek wordt verricht. „We zijn volledig ver rast", zei Frank van Helle- mondt, de clubarts van FC Utrecht, gisteren tijdens een persconferentie. „David heeft maandagmiddag nog gewoon meegedaan aan de uitlooptrai ning. 's Avonds heeft hij buiten de deur gedineerd. Daarna klaagde hij erover dat hij mis schien te veel had gegeten. Hij is vroeger dan anders naar bed ge gaan." David di Tommaso debuteerde in 1998 als profvoetballer bij AS Monaco. Na drie seizoenen bij Sedan, waarin hij ook werd opgeroepen voor Jong Frank rijk, verhuisde Di Tommaso vo rig seizoen naar Utrecht. Daar veroverde hij in korte tijd de harten van de fans. De centrale verdediger speelde in totaal 44 wedstrijden voor FC Utrecht en werd vorig jaar door de suppor ters uitgeroepen tot de beste spe ler van het seizoen. Condoleance In de uren nadat zijn overlijden was bekendgemaakt, tekenden duizenden mensen het condo leanceregister op de website van de club. Bij Stadion Galgen waard werden bloemen, shirts en sjaaltjes neergelegd. De spe lers van de A-selectie werden op hun vrije dag door de medische staf telefonisch op de hoogte ge bracht van het trieste nieuws. Ze kwamen één voor één binnen druppelen, de gezichten naar be neden. „Ik stond maandagmiddag na de uitlooptraining nog als laat ste met David onder de douche", zei de Belgische mid denvelder Hans Somers. „Een paar uur later krijg je zoiets te horen. Het is niet te bevatten." Uit alle delen van het land kwa men ook oud-spelers van FC Utrecht naar trainingscomplex Zoudenbalch. Onder anderen doelman René Ponk (Sparta) en de Feyenoorders Dirk Kuijt en Pascal Bosschaart betuigden hun medeleven. Maar ook Samir El Gaaouiri, verhuurd aan Vo- lendam, en Michel Vorm en Prin ce Rajcomar, beiden verhuurd aan FC Den Bosch. „We zijn ver slagen. David was een fantas tische jongen. Altijd positief, hij lag goed in de groep. Hij was in voor een geintje en daarnaast een geweldige voetballer. Nu is hij weg. We hebben niet eens af scheid kunnen nemen. Ver schrikkelijk." Alle wedstrijden van de elftal len van FC Utrecht zijn van het programma gehaald. Ook de ere divisiewedstrijd van zaterdaga vond tegen Willem II in Tilburg is geschrapt. Voor aanvang van de duels in de eredivisie wordt een minuut stilte in acht geno men. Di Tommaso laat een vrouw en een zoontje van één jaar achter. GPD door Norbert Kleinherenbrink LOVETSJ - Louis van Gaal heeft in zijn lange en gelouterde trainersloopbaan al bijna alles meegemaakt. Maar een perscon ferentie op tien kilometer hoog te was ook voor de 54-jarige AZ-coach nieuw. „Denk niet dat ik het doe, omdat ik veran derd ben", pareerde hij gisteren in het vliegtuig op weg naar Bul garije meteen de eerste „sugges tieve" vraag. Waarom liet Van Gaal zich ach terin het volgepakte toestel dan wel verleiden tot een vragen- vuurtje tussen de stewardessen en drank- en eetkarretjes in? Dat had met de „situatie van de media" te maken. De persconfe rentie van AZ gisteravond in het stadion was aan de late kant. „En dan komt de deadline in gevaar", wist Van Gaal. Van Gaal zat in de Transavia- charter op zijn praatstoel. Hij ging geen onderwerp uit de weg. Over Litex Lovetsj, vandaag de derde tegenstander van AZ in het Uefa Cuptoernooi, was hij niet bijster positief. „Ik heb net in het vliegtuig naar een dvd zit ten kijken met wedstrijdbeelden van die ploeg. Het is allemaal hetzelfde. Veel mensen achter de bal en loeren op een counter. Geef mij maar tegenstanders die zelf ook willen voetballen." Wat dat laatste betreft, wordt Van Gaal ook niet vrolijk van de meeste opponenten in de eredivi sie. „Ik vind het vrij extreem hoe verdedigend de ploegen te gen ons spelen. Alleen mijn oude ploeg Ajax durfde tegen ons te voetballen. Dat deed me deugd. De andere tegenstanders lieten het initiatief volledig aan AZ." Speldiscipline Volgens Van Gaal doet het huidi ge AZ in kwaliteit niet veel on der voor de ploeg van Ajax waar mee hij ruim tien jaar geleden aan een Europese triomftocht begon „Alleen de speldiscipline laat nog veel te wensen over. Dat komt omdat ik pas vijf maanden aan het werk ben. Vo rig seizoen was het allemaal vrij heid-blijheid. Een-tegen-een en aanvallen maar. Ik wil dat mijn ploeg leert voetballen naar ge lang de situatie. Dat het elftal uit zichzelf terugvalt op het ba sisconcept van 4-3-3 of 3-4-3 als de speelwijze van de tegen stander daarom vraagt. Dat is een langdurig proces waarvoor ik drie jaar bij AZ de tijd neem In die periode zal ik natuurlijk voortdurend doorselecteren, net zolang totdat ik mijn ideale ploeg bij elkaar heb. Een linker spits komt er als eerste bij." Van Gaal sprak ergens boven Hongarije ook nog lovende woor den over het huidige AZ. „De discipline buiten het veld is op merkelijk groot. Verder zit er veel kwaliteit, chemie en team geest in de ploeg. Er groeit iets moois bij AZ." ANP DEN HAAG/CANBERRA - De hockeysters van het Nederlands team balen van de rustdag die ze vandaag hebben. Ze willen meteen door. Drie zeges in de Champions Trophy, de finale lonkt. Uitgelaten waren ze gisteren. Na wereldkampioen Argentinië (2-1) en olympisch kampioen Duitsland (1-8) had ook Korea (3-0) niks in te brengen. „Het team heeft me ven-ast", geeft bondscoach Mare Lammers toe. „Het eerste kwartier na rust was briljant." Oranje leidde op dat moment al met 2-0. Een voor Korea even onverwachte als knappe straf- cornervariant met een afschuif van Minke Booij op Kim Lam mers betekende de 1-0. Een fraaie solo-actie van uitblink ster Sylvia Kanes leverde vlak voor rust de 2-0 op. „Lekker goaltje", oordeelde de spits van Amsterdam die ook de assist bij de 3-0 van Lammers gaf. Eigenlijk is het de winnaar van de Champions Trophy 2004 in Australië helemaal niet te doen om het resultaat. Beter worden, met het oog op het WK 2006. dat is het doel. „We wórden ook beter", beweert de 29-jarige Karres. Lammers: „Ik had niet ver wacht dat we op dit moment al zo ver zouden zijn. Ik was bang dat we op het middenveld te wei nig ervaring zouden hebben, maar dat blijkt totaal niet het geval." De volgende tegenstander is Chi na. Morgen pas. GPD dereen duikt op Yuri van Gelder na zijn terugkomst in Neder- nd. foto Evert Elzinga/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21