VUURWERK Icholen moeten samenwerken Het is dat ze er zijn Van Dok doet niets meer voor Iraniër Voortgezet onderwijs Walcheren denkt na over toekomst oneelclub en IKK spelen in Cestkapelle ,ost Key in lidgard ommelmarkt oor Atjeh Studenten helpen bejaarden Kerstmusical in Open Hof GIGA VUURWERKKRANT DIAMOND COLLECTION www.brammetjedump.nl Werkstraf voor mishandeling Verdachten inbraak aangehouden Celstraf voor Middelburger Vernieling bij bedrijf Zoutelande Jongens stelen sigaretten Bromfiets gestolen bij station TYROS 2 gfMaurits Sep DDELBURG - De drie Wal- erse scholen voor voortgezet denvijs moeten noodgedwon- steeds meer samenwerken. i| elkaar of met andere scho- in Zeeland of daarbuiten. Al- n dan kunnen ze de risico's rangen die dreigen doordat overheid steeds meer taken ide scholen zelf overlaat zon daar voldoende geld voor te overheid trekt zich terug uit onderwijs. De scholen moe- [meer taken zelf uitvoeren en !alen. Zij krijgen daarvoor in keer een groot bedrag en aruit moeten ze zowel de do- ïten als de huisvesting beta- ÏSTKAPELLE - Muziekvere- OKK uit Westkapelle udt vrijdag en zaterdag haar irlijkse uitvoering. Het optre- n wordt gehouden in de zaal n Westkapelle Herrijst. avond begint met de brass- nd, de drumband en het slag- jk-ensemble die nummers den met het thema oot-Brittannië. Na de pauze eelt de Westkappelse toneel- de klucht Wachtmeester n Bommel. Op zaterdag wordt avond afgesloten met een bal een optreden van de cover- idBad Hair Day. Beide avon- ibeginnen om 19.30 uur. iDDELBURG - In jongeren- atrum Midgard in Middel- ig vindt vrijdag een Lost y-avond plaats. Vanaf 21.00 r treden de bands The Straits itpop) en System Error ink) op. agenda Bezorgklachten: 1-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Suitenruststraat 18 Postbus 8070 *330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Pax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) |Nadia Berkelder lith Ramakers iriam van den Broek ilma Osman 'endy van den Hurk [(oen de Vries (sport) itrale redactie ationspark 28 stbus 31 <460 AA goes Tel: (0113)315500 fc: (0113)315669 t-mail: redactie@pzc.nl «ternet pww.pzc.nl f-mail: web@pzc.nl len. Het geld groeit volgens de scholen echter niet mee met de verantwoordelijkheden die de overheid doorschuift. Dat betekent dat de scholen fi nanciële risico's zullen lopen, voorspellen rectoren, directeu ren en bestuursvoorzitters. Het is een landelijk probleem, dat volgens rector H.J. van Arent- hals van Scheldemond in Vlissin- gen de kleinere scholen zoals die op Walcheren nog ernstiger treft. Zij zijn niet goed in staat zelfstandig de risico's aan te kunnen. „Samenwerking is on vermijdelijk';, stelt Van Arent- hals. Of dat op Walcheren is - tussen Scheldemond, Nehalen- nia en CSW - of breder, laat Van Arenthals in het midden. „Dat hangt af van het probleem dat je moet oplossen. Je moet strategische allianties sluiten met die scholen waarmee je dat het beste kunt. Maar als goede buren heb je wel de plicht eerst met elkaar te praten." Groot onderhoud De scholen in het voortgezet on derwijs moeten sinds begin dit jaar zelf het groot onderhoud be talen. Vanaf januari komend jaar vervalt het vervangings fonds, waaruit vervanging van zieke docenten wordt betaald. Per 1 januari 2007 vervalt ook het participatiefonds voor de wachtgelden. De scholen beraden zich op die ontwikkelingen. Ze denken ie der voor zich na en voeren vrij blijvende gesprekken met el kaar. Van Arenthals en bestuurs voorzitter H. Kole van Nehalen- nia in Middelburg ontkennen dat hun scholen spreken over nauwe samenwerking, laat staan fusie. „Daar zijn we hele maal nog niet aan toe", bena drukt Kole. „Er is pas één oriën terend gesprek geweest tussen de besturen en de rectoren." Bovendien wijst Kole erop dat als er wordt samengewerkt op Walcheren, het voor de hand ligt de CSW daarbij te betrek ken. „De problemen overstijgen de achtergronden van de scho len. Het maakt niet uit of een school openbaar is of christe lijk. Het gaat puur om finan- cieel-technische kwesties." Noodzaak CSW-directeur F. Steenblik be aamt dat „Samenwerken is noodzaak, maar dat kun je doen op allerlei gebieden. Door ge bruik te maken van eikaars ex pertise, of door de schaalgrootte van samenwerking te gebruiken voor grote contracten die finan cieel goedkoper zijn. Het karak ter van de school heeft daarop geen invloed." Steenblik wijst erop dat de drie Walcherse scholen ook al samen werken. „Heel vaak zul je eerst op Walchers niveau de handen ineenslaan, omdat dat het han digst is, maar soms zul je ook daarbuiten moeten kijken, in heel Zeeland. Of we ook buiten de provincie verbanden aan gaan, kan ik nog niet zeggen. Ik sluit dat met uit, maar dat moet wel zinvol zijn. Het gaat uitein delijk altijd om de leerlingen." ÏÏREEKACTIVITEITEN MBURG - Schuttershof, 19.00 - Muur: Gym vanaf vijftig jaar; IUDEKERKE - Intratuin, 13.00-15.00 Sinterklaas wordt wakker, theater- .w; ERE - Gymzaal Zanddijk, 9.15 -10.15 :Gym vanaf vijftig jaar; Akkoord, Oudestraat, 13.30 - 16.00: aardensoos; ISSINGEN - Wijkcentrum Het Palet, 50 - 16.00 uur: Sinterklaasmiddag rkinderen van 5 tot 10 jaar; Baskensburg, 9.00 uur: Power DDELBURG - De rommel- irkt van de stichting Want sft 1250 euro opgebracht. Het ld is bestemd voor de weder houw van Atjeh na de tsuna- De stichting wil het geld ge- uiken voor de aanschaf van sersboten. Brilt Zomer doet vrijwilligerswerk in het Roggeveenhuis in Middelburg. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Hartstikke leuk om te doen, zegt Britt Zomer. Hartstikke fijn dat ze het doen, zeggen bewoners. Hart stikke handig ook, zeggen verzorgers. Eindelijk! Het is weer goed tussen be jaarden en studenten van Middelburg. Harmonie in het Roggeveenhuis. Om naar de supermarkt te gaan, moet Britt Zomer langs de huiskamers lopen van bejaarden in het Roggeveenhuis. Zelf woont ze boven, bij de studenten. Maar beneden, daar zag ze bejaarden achter de ramen. Te zitten, tv te kijken, te breien, te lezen, te kletsen, te staren. De verpleegsters, die rennen met soeple pels en incontinentieluiers op en neer. Met haar bijbaantje als verpleegster van gehandicapten in het achterhoofd bedacht Britt dat ze de bejaarden best wat extra aandacht kon geven. „Dus ik klopte aan bij de receptie. Ver telde over mijn idee en gelijk werd daar enthousiast op gereageerd. Ze zagen het wel zitten. Toen ben ik wat gaan zoeken naar andere meiden, die wilden helpen en die heb ik gevonden. We zijn nu met zijn zevenen. Melanie, Martine, Anna, Inger, Yvanka, Jannie en ik." Elke week gaan de studenten twee uur tjes naar beneden, naar de bejaarden. Leuke dingen doen, waar de drukbezet te verzorgers amper aan toekomen. „Door de Libelle bladeren, muziek van vroeger luisteren, samen zingen'. En de krant voorlezen of een puzzel leggen." Ze doen ook spelletjes, om het geheugen van de dementerende ouderen wat te prikkelen. Gezellig pimpampetten. Dat is wat Carla Meijer ook doet. Zij werkt al een tijdje als vrijwilliger. „Ik ben geen student hoor", waarschuwt ze. „Maar het is wel goed om wat verster king te hebben. Zeker 's avonds. Dan roept de een dat ze naar de wc moet, de ander dat ze wil slapen, nog een ander dat ze een potje heeft laten vallen. Tot persoonlijke aandacht komt het niet. Daar zijn wij dan voor." Het scheelt een stuk, zegt Edith Goed- bloed, die als verpleegster de groep leidt. „Soms moet je iemand met twee man in bed leggen. Op dat moment hoort er iemand in de huiskamer te zijn. En dat kan met die meiden." Carla en Britt zijn druk bezig de bejaar den groentesoep te voeren. Bij de mees ten gaat het goed, maar sommigen slur pen, boeren en spugen alles weer uit. Britt kan daar wel tegen. „Studenten vragen of het niet eng is. Maar je moet het gewoon doen. De eerste keer is wat onwennig, maar later krijg je ritme. Ik merk dat bewoners mij waarderen." Ha, dat weet Margriet le Due wel zeker. „Het is gezellig dat ze er zijn. Het is le vendig. Ze praten wat met je." Met mevrouw keuvelen de meiden niet vrolijk over het barre weer. Nee, de so- cialiste („ik was een strijdbare, hoor") hoort liever wat de studenten stemmen., „En wat ze van Middelburg vinden. Ik ben nieuwsgierig naar hun leven. Wat ze beweegt, hoe ze hun toekomst voor zich zien. Ze willen veel van mij weten. Ik vertel graag over het feminisme! Bijna alle bewoners zijn positief, vertelt Britt. „Ja echt. Boven, waar mensen al- foto Lex de Meester leen lichamelijk gehandicapt zijn, voel de ik eerst wat stekeligheden. Wij zijn toch 'die studenten', hè. Nu zijn ze wel blij. Dat zag je wel met mevrouw Le Due. En zij weet overal alles van." Nog een rondje huiskamer, dan. Waar bewoners niet over politiek praten, maar poppen aaien, tekenfilms kijken. Hun geheugen is al wat 'verder weg'. Mevrouw Parent zit met een andere me vrouw te kletsen. Ze kijkt verbaasd op als Britt naast haar stoel komt staan. Kunt u iets vertellen over de studenten, vraagt ze. „Hoe u het vindt dat ze een praatje met u komen maken." Mevrouw kijkt nog verbaasder. „Een taartje bak ken? Nou, dat lijkt me wel wat!Ze kan zich de uurtjes niet herinneren, zegt ze. En Britt ook niet. „Sorry hoor, dat weet ik niet meer. Ik vergeet de dingen." Is dat niet vervelend voor de studenten, als die net hun schaarse huiswerkuur tjes hebben doorgebracht bij de bejaar den? „Het is wel eens jammer dat je de volgende dag in de gang niet wordt her kend. Wie ben jij, vragen ze me dan. Ter wijl je net de hele tijd naast ze hebt ge zeten, over hun hand hebt geaaid. Ach, het is belangrijk dat ze het fijn hebben. Ook al is het maar een moment." door Nadia Berkelder VLISSINGEN - A. van Dok-van Weele, de burgemeester van Vlis- singen is niet van plan om actie te ondernemen voor de Iraanse asielzoeker Mehdi Hooshyar. Die naaide afgelopen zaterdag zijn mond en oren dicht uit pro test tegen zijn naderende terug keer naar Iran. Sindsdien drinkt hij alleen nog maar water. GroenLinks-raadslid A. Soplan- tila zei maandagavond dat de burgemeester in actie moest ko men om Hooshyar te helpen. Van Dok is dat niet van plan. „Ik heb gedaan wat ik kon. Nu is de beslissing aan anderen", zegt ze. „Hij is uitgenodigd voor een gesprek. Daarin wordt be sproken wat zijn mogelijkheden voor terugkeer zijn. Hij heeft al die tijd noodopvang gehad om zijn procedure uit te zitten. Die is voorbij." „Ik heb me altijd ver zet tegen het feit dat mensen die op straat kwamen te staan ter wijl ze nog in een procedure za ten. Maar deze meneer is uitge procedeerd. De rechter heeft daar een uitspraak over gedaan en die respecteer ik." Hooshyar is gistei-en onderzocht door een arts van de GGD. Die heeft hem onder meer geadvi seerd om in ieder geval veel wa ter te di'inken. „Maar dat vindt hij niet meer lekker", zegt N. Yürdem, fractieassistent van GroenLinks in Middelburg. „Dat schijnt normaal te zijn bij een hongerstaking, hij wordt ook al duizelig." Bizar Advocaat J. Jansen heeft Hoos hyar bijgestaan bij zijn tweede procedui-e. „Die is al meer dan een jaar geleden afgelopen. Ik heb al heel lang niets meer van hem gehoord. Wat hij nu heeft gedaan, vind ik bizar", zegt ze. Als asielzoekers uitgeproce deerd zijn, moeten ze het land uit. „De IND (Immigratie- en Naturalisatiedienst, red.) is van mening dat die terugkeer de ver antwoordelijkheid van de asiel zoeker is." Bij een tweede procedure kun nen alleen feiten worden aange voerd die bij de eerste niet kon den worden ingebracht, vertelt Jansen. „Daar zijn ze heel erg streng in en daarop is het bij Hooshyar ook misgegaan." Bovendien werd bij zijn proce dure getwijfeld of officiële stuk ken uit Iran echt waren. „Ik heb die twijfel niet zo. Ik denk dat hij toch wel een probleem heeft als hij teruggaat. Zeker nu het regime is gewijzigd. Ik sluit niet uit dat hij daar problemen krijgt." P. de Maat, pastor bij kerk waar Hooshyar vrijwilligerswerk doet, zegt met verbijstering ken nis te hebben genomen van zijn actie. „De man moet radeloos zijn, anders doe je zoiets niet. Het wordt vaker op zo'n manier geprobeerd om een verblijfsver gunning te krijgen, maar het ef fect ervan is vaak nul." De parochie kan niets doen, denkt De Maat. „We willen een brief sturen aan de burgemees ter om haar te laten weten wat er bij ons leeft. Voor het overige realiseren we ons dat er procedu res zijn in dit land. Het is poli tiek afgedekt. Niettemin is het een menselijke tragedie. Plet treft ons heel diep dat mensen in hun radeloosheid naar deze middelen grijpen." VLISSINGEN - Het kinderkoor De Vrolijke Noot uit Vlissingen voert ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan de kerstmusi- eal 'De sterrenkijker' op. De musical gaat over de schrij ver Appollos die samen met zijn dochter Hestia op zoek is naar een koning die voor vrede kan zorgen. De voorstelling wordt gespeeld door leden en oud-le den van De Vrolijke Noot. De musical is zaterdag 10 december om 19.30 uur en zondag 11 de cember om 15 00 uur in wijkcen trum Open Hof in Vlissingen. Middelburg, Achter de Houttuinen 34 Goes, Grote Markt 15 Nu af te halen bij Bram Bestel nu en ontvang GRATIS vuurwerk diverse aktie-artikelen in de voorverkoop groot assortiment SIERVUURWERK woensdag 30 november 2005 w 15 MIDDELBURG - De Middelburgse politiex-echter I. Wol- tring heeft gisteren een 29-jarige inwoner van Vlissingen voor een mishandeling dertig uur werkstraf opgelegd. Daarnaast werd de proeftijd van drie maanden voorwaar- delijke gevangenisstraf met een jaar verlengd. De Vlissin- ger geraakte 23 juli in Middelburg tijdens de Dancepara- de geïrriteerd over het gedrag van een man die een zakje chips tegen zijn gezicht hield. De Vlissinger reageerde zich af door uit te halen met een klap in het gezicht. Daai'bij liep het slachtoffer een gebro ken neus op. Officier van justitie L. Boogert vond de toestand van de vei'dachte gezien zijn status als veelpleger, zorgelijk. Hij eiste veertig uur werkstraf. MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van maan dag op dinsdag twee mannen opgepakt die verdacht wor den van een inbraak. Ze werden rond drie uur aangehouden in de Lange Delft in Middelburg, na een melding van een inbraak bij een be drijf in de Sint Janstraat. Eén van de mannen had een schroevendraaier op zak, in de auto van de andere man vond de politie nog meer gereedschap. De twee zijn naar Torentijd gebracht, omdat ze geen verklai'ing willen afleg gen. Eén van de verdachten is een 23-jarige Middelbux- ger, de ander weigert zijn naam te zeggen. MIDDELBURG - De Middelbui'gse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een veertigjarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad voor het weigeren van een blaastest en een diefstal bij verstek vei'oordeeld tot een maand cel en een jaar ï-ijontzegging. De Middelbui'ger is de laatste vijf jaar drie keer veroor deeld voor rijden onder invloed en ook een keer voor het weigeren van de blaasproef. „Hij is onverbeterlijk. Niets helpt", meende officier van justitie L. Boogert. De man werd 14 juni dit jaar in Middelburg aangehouden op ver denking van dronken rijden, maar hij weigerde mee te wei'ken aan het ademonderzoek. Daarbij kwam ook de diefstal van enkele i"egentonnen aan het licht. De officier zag zijn eis ingewilligd. ZOUTELANDE - Bij een bedrijf aan de Ooststraat in Zou telande is gisteren een deur vernield. De schade loopt in de hondei'den euro's. De politie stelt een onderzoek in naar de mogelijke dader(s). MIDDELBURG - Twee jongens zijn gistei*middag rond kwart voor één betrapt toen ze pakjes sigaretten wilden stelen in een winkel in het winkelcentrum in Middel burg-Zuid. De jongens, die allebei vijftien jaar zijn, zijn verhoord door de politie en doorgestuurd naar bureau Halt. VLISSINGEN - Op het stationsplein in Vlissingen is giste ren een brommer gestolen. Het gaat om een zilveren Peu- got VivaCity, met verzekeringsplaatje TBT 714. In de brommer zat ook nog een helm. (Advertentie) (Advertentie) DONDERDAGAVOND 1 DECEMBER DEMONSTRATIE aanvang 19.30 uur (Advertentie) 0||^ TELECOMMUNICATIE Telefooncentrales Voice Over IP telefonie Data netwerken ADSL voor snel ISDN LEWESTRAAT 43, GOES/KLOETINGE Bel: 0113-213720, E-mail: info@colijnbv nl Snelle communicatie bespaart geld - veel geld. Bel voor een kosteloos advies tel. 011 van het nieuwste keyboard \an YAMAHA Door Marco Ried i j k onder het genot van een drankje en een hapje bij Den Dekker Muziek van der Biltlaan 69 Rapclle Graag inschrijven: telefonisch; 0113-330330 of via website: WYVw.dendekkemiuziek.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15