logelijk korting op EU-bijdrage Britse leger opnieuw in opspraak Rembrandt in Barcelona s Verliefdheid duurt niet langer dan een jaar etuige moordzaak ibanese ex-premier ekt verklaring in Saddam bijt van zich af its voorstel pakt gunstig uit voor forse nettobetalers als Nederland en Zweden :htse politicus önhuber dood Tienduizenden Duitsers nog steeds zonder stroom Winst pro-Russen Tsjetsjenië Forse toename hiv in China Mexico verscherpt grensbewaking Drugsdealen ook in betere wijken Zaleya wint in Honduras Universiteit Gent ziet Le Pen liever niet komen FTrrt dinsdag 29 november 2005 redactie buitenland EN - Sommigen wisten anderen zullen het wel- liet met de conclusies van derzoek aan de universi- het Italiaanse Pavia jijn: verliefdheid binnen ste relatie duurt niet veel dan een goed jaar. De Italiaanse onderzoekers kwa men tot deze wetenschappelijke conclusie na metingen van de hoeveelheid van bepaalde eiwit ten in het bloed van enkele tien tallen proefpersonen. De gemeten eiwitten, zogenoem de neurotrofines, zijn medever antwoordelijk voor lichamelijke tekenen van verliefdheid, zoals de Vlinders in de buik' en zwete rige handen. De hoeveelheid ei wit in het bloed van mannen en vrouwen die net aan een relatie waren begonnen was significant hoger dan bij mensen in een rela tie die al enkele jaren duurde of bij alleenstaanden. Na een jaar werd het bloed van 39 van de oorspronkelijke 58 proefperso nen die nog steeds dezelfde part ner hadden opnieuw onder zocht. Toen bleek dat bij hen de hoeveelheid van het bewuste ei wit vrijwel tot 'normale' hoogte was gedaald. Een van de onderzoekers, Pier- luigi Politi, liet gisteren aan de BBC weten dat dit niet beteken de dat de verliefdheid over was. Het was alleen 'niet meer zo acuut'. „De liefde wordt stabie ler. De romantische liefde lijkt over te zijn." ANP ize redactie buitenland SEL - Het huidige Britse tterschap van de EU ten forse korting op de Eu- begroting voor de perio- 1)7 tot en met 2013. Dat gisteren de zakenkrant nancial Times, die zich ba- op Britse diplomatieke in. Een cijfer voor de ge- begrotingskorting wordt noernd. -leiders moeten in princi- dio volgende maand een rd zien te vinden over de de Europese begrotingspe- De regering-Balkenende aan op een jaarlijkse kor an de nettocontributie aan van 1 miljard euro, om- iderland nu al de grootste is per hoofd van de be- t is The Financial Times korting op de EU-begro- ooral gunstig kunnen uit- voor forse nettobetalers federland en Zweden. indering natieke bronnen in Brus- lden gisterochtend dat er en overleg is geweest met land over de Britse plan- Wel is ons eerder duide- ivorden dat er een enorme lering zit aan te komen in itse voorstel", aldus een iaat. ritse premier Blair zou willen bezuinigen op de ondsen voor achtergeble- igio's, waar de zuidelijke ïwe Oost-Europese lidsta- n de EU sterk van profite er gaat de komende da- ok naar diverse Zuid- en luropese hoofdsteden om 1HEN - De oprichter en re voorman van de Duitse mrechtse partij de Repu- er, Franz Schönhuber, is jarige leeftijd overleden. huber richtte in 1983 de likaner op, nadat hij een erder bij de Beierse om- was ontslagen wegens de atie van een boek over irleden als Waffen-SS'er. aren tachtig kwamen de likaner aanvankelijk opzetten in verscheidene deelstaten. In 1989 drong 'tij door tot het Europees ment. Het lukte de partij niet om op landelijk ni- boven de kiesdrempel van cent uit te komen. De par- eeg daardoor geen plaats Bondsdag. ANP/DPA de stemming te peilen. Het is nog onduidelijk wat Blair gaat doen met de eigen vaste Britse korting van twee derde op de bij drage aan de EU. Eerder stelde de Britse premier daar alleen over te willen praten als er ook nieuwe kortingen komen op de Europese landbouwuitgaven. Dat stuitte weer op Frans ver zet, waardoor een Europees be grotingsakkoord in juni onder Luxemburgs EU-voorzitter schap onmogelijk was. Blair wil het nu over een ander boeg gooien, omdat Frankrijk en Duitsland ook niet helemaal af kerig staan tegenover een bezui niging op de steunfondsen voor achtergebleven regio's. Britse di plomaten stellen dat Londen in ieder geval het principe van de automatische korting van twee derde op de EU-bijdrage niet zou willen opgeven. ANP BARCELONA - Een fragment van het werk Clement de Jonge van Rembrandt. Het is onderdeel van de tentoonstelling Rembrandt. Licht van de Schaduw, die momen teel in het Caixa Cultureel Centrum (La Pedrera) in Barcelona hangt. De tentoonstelling laat zeker honderd etsen en gravures van Rembrandt zien. foto Toni Garriga/EPA door Esther Gotink LONDEN - In Groot-Brittannië is ophef ontstaan over de mis handeling van een marinier die tijdens een ontgroening bewuste loos werd geschopt. Zondag ver schenen foto's van videobeelden in de Britse pers van de nieuwe rekruut, die door een superieur in elkaar werd geslagen. Het ministerie van Defensie ver klaarde gisteren dat er een on derzoek komt naar het geweld. De video is een terugslag voor het leger dat zich al enkele jaren probeert te ontdoen van het ima go een treiterplaats te zijn. De fensiepersoneel zei gisteren dat de ontgroening geen onderdeel was van een formeel trainings programma, maar dat het een barbecuefeest betrof waarbij geen bevelhebbers aanwezig wa ren. De staf is bezorgd dat de beelden negatieve gevolgen heb ben voor de rekrutering. De krijgsmacht had al moeite nieu we militairen te werven. De video is gemaakt door een marinier die getuige was van een 'ontgroeningsgevecht' in een veld van de 42 Commando basis in de Bickleigh Barakken nabij Plymouth. Twaalf rekru ten die juist hun commandotrai ning van 32 weken achter de rug hadden, namen deel aan het bru te ritueel. Ze waren naakt en werden aangespoord tot geweld door zo'n veertig andere mari niers. „De koninklijke marine neemt de beschuldigingen uiterst se rieus en hanteert een nul-tole- rantiébeleid in pesten en intimi- nze redactie buitenland ASCUS - Een door de VN ikte getuige voor het on- ek naar de moord op de emier van Libanon, Hari- lt zijn verklaring ingetrok- 'olgens de getuige heeft hij zware druk en marteling en. tnu toe anonieme kroonge- Husam Taher Husam, zei W-interview dat alles wat VN-commissie onder lei- van de Duitse Detlev Me- leedeelde 'onwaar en onge- erd' was. De verklaring em afgedwongen door 'ge- dreigementen, druk en ling'. s stelde dat de moord op i, in maart, mede was ge ldoor hoge Syrische veilig- mensen. Syrië heeft dat nd. het land zeer binnen- vijf functionarissen naar fl sturen waar ze verhoord en worden door Mehlis en mensen. Het Westen heeft gedreigd met sancties als niet meewerkt aan het nderzoek. ns Husam zijn de in de izaak genoemde Syriërs 'anezen onschuldig. Hij be- ligde de zoon van Hariri, Sa'd, en zijn vrienden ervan ge tuigen aan te zetten tot mein eed, onder meer door hun geld en asiel in een veilig oord te bie den. Zo werd hij gedwongen te ver klaren dat de bomauto die bij de moord werd gebruikt uit Syrië kwam, dat de explosieven met een ambulance naar Libanon waren gebracht en dat hij de au to gedurende vier dagen in Ham- mana had gezien, voordat de wa gen naar Beiroet reed. Husam beschuldigde de Libane se regering ervan zelf achter de moord te zitten en de explosie ven ervoor te hebben geleverd. Degene die de auto met explosie ven vlak bij Hariri liet ontplof fen en daarbij zelf de dood vond, had ook helemaal geen zelfmoordneigingen, aldus Hu sam. Er zou ook druk op hem zijn uitgeoefend de Syrische pre sident Assad en de Palestijnse verzetsbeweging Hezbollah bij de zaak te betrekken, verklaar de Husam. Daartoe waren er on der meer ontmoetingen met de Franse ambassadeur in Libanon georganiseerd. „Plet is allemaal een vies spel om Syrië, Iran en de Plezbollah erbij te halen. Ze willen ons land erbij betrekken, Syrië op de knieën dwingen voor Ameri ka", stelde Husam. GPD datie", aldus een defensiewoord voerder gisteren. „Gedrag van deze orde wordt niet getole reerd, we doen er dan ook alles aan het beleid rigoureus toe te passen." Pestcultuur Het voorval gebeurde in mei, maar pas twee weken geleden kwam het onderzoek van de grond. Volgens sommigen is dit de bevestiging dat het leger een pestcultuur kent: de jonge slachtoffer in de video heeft nog altijd geen officiële aanklacht in gediend. „Er bestaat een fijne lijn tussen het vormen van iemands karak ter en iemand vernederen", rea geerde een oud-officier. „We hebben allemaal wel eens aan de ontvangende kant gestaan van narigheden die burgers de rillingen zou geven." Ex-commando Bob Stewart zei dat de beelden hem shockeer den: „Het ziet er uit als een soort ontgroening, en is duide lijk beïnvloed door alcohol. Het is afgrijselijk, dit is niet iets wat onze militairen zouden doen. Het lijkt een soort feestje, maar de lol was er snel af. Waarom zijn ze naakt in godsnaam?" De behandeling van nieuwe re kruten binnen het Britse leger kwam de afgelopen jaren onder vuur na de dood van vier jonge militairen in de Deepcut Barak ken in Surrey. Twee 17-jarige jongens, een 18-jarige vrouw en een 20-jari- ge man kwamen om het leven in afzonderlijke schietpartijen. Hun dood, tussen 1995 en 2000, wekte grote verontwaardiging. Onderzoek wees uit dat de vier rekruten zelfmoord hadden ge pleegd, maar een heronderzoek op last van de ouders zal dat bin nenkort mogelijk bestrijden, om dat een van de militairen vijf ko gels in zijn lijf had.GPD van onze redactie buitenland MÜNSTER - In het westen van Duitsland hebben 80.000 men sen een derde nacht zonder elek triciteit doorgebracht. Hevige sneeuwval en windstoten sinds vrijdag hebben veel leidingen omgetrokken. De plaatselijke autoriteiten hoopten gisteren verlichting te brengen. Volgens (Advertentie) BAGDAD - De tweede zitting van de rechtszaak tegen Saddam Hoessein is gisteren opnieuw na korte tijd verdaagd, nu tot volgen de week maandag. De voormalige Iraakse leider ging gisteren te keer tegen de opperrechter. Hij beklaagde zich dat hij geboeid vier trappen op moest lopen. Dit, zo bleek later, omdat de lift kapot was. De rechter zei daarop dat hij de politie zou vragen om dit niet meer te laten gebeuren. Saddam Hoessein reageerde woedend. „Wat? Jij bent de rechter en jij gaat vragen of dit niet meer zal ge beuren? Ik wil dat je het hun beveelt." foto Ben Curtis/RTR EEN NAAM IN CHOCOLADE KORTE DELF 6, MIDDELBURG, TEL.: 0118-613912 GROZNY - De Tsjetsjeense afdeling van de pro-Kremlin- partij 'Verenigd Rusland' lijkt de grote winnaar te zijn ge worden van de parlementsverkiezingen zondag in Tsjetsjenië. Volgens de voorlopige uitslagen heeft Vere nigd Rusland de steun van 65 procent van de kiezers ge kregen. De Communistische Partij staat op 12 procent en de liberale coalitie De Unie van de Rechtse Krachten (SPS) op 11 procent. Voor het eerst sinds 1997 waren er verkiezingen voor de Tsjetsjeense volksvertegenwoordiging. Het politieke pro ces in de Russische deelrepubliek is vrijwel geheel door het Kremlin geregisseerd. De einduitslag wordt wordt la ter deze week verwacht. ANP/AFP/DPA PEKING - Het aantal geregistreerde gevallen van hiv in China is dit jaar meer dan de helft gestegen. Slechte regis tratie en tegenwerking van de autoriteiten verdoezelen echter nog steeds het werkelijke aantal hiv-gevallen. Dat heeft een hoge gezondheidsfunctionaris gisteren gezegd. Het aantal vastgestelde infecties van hiv, dat kan leiden tot aids, is dit jaar gestegen tot 135.630 tegen eind septem ber. Dat zei Wang Longde, leider van het Chinese staats- comité dat aids bestrijdt. Eind vorig jaar telde China offi cieel ruim 89.000 besmettingen. ANP/RTR MEXICO-STAD - De Mexicaanse overheid heeft meer dan honderd extra beambten naar de grens met de Vere nigde Staten gedirigeerd. Het aanvullende personeel moet controles uitvoeren op Amerikaanse en Canadese kerstbomen die Mexico binnengaan. De Mexicaanse rege ring wil dat de bomen worden gecontroleerd op mogelijk schadelijke insecten. Volgens de Britse zender BBC is de actie eigenlijk gericht op bescherming van de nationale kerstbomenmarkt. Die beleeft vooral dankzij overheidssubsidies momenteel goe de tijden. ANP LONDEN - Drugshandel gebeurt niet alleen in achter standswijken waar de sociale samenhang gering is. Ook in de zogenoemde betere buurten, waar de samenleving hechter is, kan het voorkomen. Dat blijkt uit een groot on derzoek van het Londense King's College. De opdrachtge ver, een liefdadigheidsclub, heeft het gisteren gepubli ceerd. Onderzocht is het verband tussen illegale drugshandel en de wijken waar die zich afspeelt. Zo bleek onder meer dat ook 14-jarigen steeds vaker worden ingezet bij verkoop van drugs, als koerier of als uitkijk. ANP TEGUCIGALPA - Manuel 'Mel' Zelaya (53) van de Libe rale Partij heeft de zondag gehouden presidentsverkiezin gen in Honduras gewonnen. Dat heeft het hoofd van de nationale kiescommissie, Aristides Mejia, gisteren beves tigd. Volgens Mejia heeft Zelaya ongeveer 47 procent van de stemmen gekregen tegen ruim 42 voor Porfirio Lobo van de regerende Nationale Partij. ANP /EFE/AFP/DPA door Pascale Thewissen BRUSSEL - Het rectoraat van de universiteit Gent zit behoor lijk in de maag met het bezoek dat de Franse rechts-extremist Jean Marie Le Pen morgena vond brengt aan de RUG. Le Pen laat op uitnodiging van oud-studenten van het Katho liek Vlaams Hoogstudenten Ver bond (KVHV) zijn licht schijnen over 'de rechtsnationale ideolo gie en visie op Europa'. Volgens rector Paul van Cau- wenberghe werd het contract voor de verhuur van de aula van de RUG al in juni getekend. „De oud-studenten van het KVHV hebben de aula voor vier lezin gen gehuurd. Dat contract is op gemaakt, maar namen staan daar niet op", aldus Van Cau- wenberghe gisteren in de krant De Morgen. Hij wil nagaan of het juridisch mogelijk is om het contract op te zeggen. „We zijn niet blij met de komst van Le Pen en we distantiëren ons er volledig van." Volgens Van Cauwenberghe is het bestuuur van de universiteit pas sinds afgelopen vrijdag op de hoogte van de komst van lei der van het Franse Front Natio nal. Geheimzinnig Het bezoek is omgeven door ge heimzinnigheid. Zo wordt de exacte locatie van de lezing van Le Pen 'om veiligheidsredenen' pas op het laatste moment be kendgemaakt. Wie de bijeen komst wil bijwonen, moet tien euro betalen. De contacten met Le Pen zou den gelegd zijn door Vlaams Be- lang-leider Frank Vanhecke. Beiden zijn lid van het Europees Parlement. GPD (Advertentie) de Duitse Tagesschau zaten rond 13.00 uur nog zeker 50.000 mensen zonder stroom. Vooral Noord-Rijnland-Westfa- len en Nedersaksen zijn getrof fen. Op veel plaatsen zorgen noodaggregaten voor licht en warmte. Monteurs maken over uren. Afgelegen landbouwbedrij ven zullen volgens de lokale au toriteiten nog dagenlang zonder stroom blijven. De verwachting is dat 25.000 mensen het ook een vierde nacht zonder elektri citeit moeten stellen. Alle getroffen dorpen zijn be reikbaar. Zondagavond waren de snelwegen veelal weer be gaanbaar, al waren er in Hessen door gladheid nog enkele aanrij dingen. Daarbij kwam een man om het leven. Ook overleed een zwei-ver onder een brug. In hon derd jaar is er niet zoveel sneeuw gevallen als dit weekein de, aldus de weerkundigen. Ook elders in Europa was het bar en boos. In Frankrijk, Groot-Brittannië en Tsjechië vielen zeker negen doden. ANP FordTransitConnect. Bestelauto van het jaar 2006. 4 De trofee voor de bestelauto van het jaar gaat naar de Ford Transit Connect. Vanwege o.a. z'n kilometerprijs, functionaliteit, rijkwaliteit, veiligheid, comfort en uiterlijk. Vanaf €10.795,- rijdt u de trotse Transit Connect Business Edition zo de showroom uit. Ford Bedrijfsauto's. 100% betrouwbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5