Kinderwetten boden geen oplossing PZC Suriname en het grote verschil tussen oprechte spijt en excuses jk PZC De Wet van Murphy CIA zet relatie met Europa op het spel Ouders blijven grote problemen hebben met opvoeding van kinderen 29 november 1955 te gast dinsdag 29 november 2005 Honderd jaar geleden werden de eerste kinderbeschermings- wetten ingevoerd waarmee de overheid in gezinnen kan ingrij pen. Valt er wel iets te vieren „Er is geen land met zoveel ge sloten plekken voor kinderen als Nederland. door Saskia Wijdooqen Posters van rapper Ali B., fo to's van vriendinnen. Een echte meidenkamer. Maar wel achter een celdeur. Een bed, een kast, een bureau. Verder doen de twaalf meiden van de Justitië le Jeugdinrichting Den Hey-Acker in Breda op deze af deling alles samen. Koken, tv-kijken, buiten een sigaretje roken. Van de meisjes in de in richting is 99 procent onder toe zicht gesteld. Ze zitten niet vast omdat ze zijn veroordeeld, maar omdat ze beschermd moeten worden. Tegen zichzelf of tegen de buitenwereld. Den Hey-Acker is even oud als de Kinderwetten. Net als De Hunnerberg in Nijmegen en Ei- kenstein in Zeist is de inrichting honderd jaar geleden opgericht als tuchtschool, met de nadruk op heropvoeden, niet op straf fen. Directeur Eric Bouwsma van Den Hey-Acker: „Die wet ten moesten ervoor zorgen dat kinderen niet meer in gevange nissen terechtwamen. Het ging niet meer om opsluiten. Dat is in de kern niet veranderd." In de 19e eeuw werd de roep om bescherming en heropvoeding van kinderen steeds luider. Hoogleraar pedagogiek Jeroen Dekker: „Het was een internatio naal fenomeen. Ook in andere Europese landen werden sociale wetten opgesteld, onder meer op het gebied van leerplicht en kin derarbeid. Internationaal kwam er aandacht voor criminele en verwaarloosde kinderen." Vol gens Dekker waren de wetten van revolutionaire betekenis. „Vanaf dat moment kon de over heid inbreuk maken op de ouder lijke macht; dat was helemaal nieuw." In de wetten werd bepaald dat de Staat verantwoordelijkheid droeg voor kinderen en dat de overheid kon ingrijpen als ouders hun kinderen verwaar loosden of mishandelden. Het ging toen vooral om materiële verwaarlozing. Dekker: „Er was grote armoede. Kinderen kregen te weinig eten en hadden geen goede kleren. Er waren wel kin dertehuizen, waar ook aan her opvoeding gedaan werd. Maar ouders konden hun kinderen daar altijd weer weghalen. Nie mand kon ze tegenhouden." Daar kwam verandering in door wetgeving. Kinderen konden nu wel uit huis worden gehaald en zonodig voor heropvoeding naar een tuchtschool worden ge stuurd. De groep kinderen die in de Justitiële Jeugdinrichtin gen terechtkomen, is nog altijd dezelfde. Directeur Bouwsma van Den Hey-Acker: „De moei lijkste kinderen kwamen en ko men nog steeds hier terecht. Voor ons begint 'afvoerputje' een geuzennaam te worden. Al leen lachen we nu om wat toen erg was." Gedoogcultuur Het aantal plaatsen in jeugdin richtingen is de afgelopen tien jaar sterk gestegen, van 700 be gin jaren negentig tot 2800 nu. Bouwsma: „In zekere zin is dat de prijs van de gedoogcultuur, de grenzeloosheid. Voor kinde ren die hier terecht komen is 'nee' al lang geen 'nee' meer. De samenleving loopt stuk op die gedoogcultuur. Er is geen land met zoveel gesloten plekken voor kinderen als Nederland." In de jeugdinrichtingen zitten de meest uiteenlopende pro bleemjongeren. Bouwsma: „Wij hebben hier meisjes die be- schermd moeten worden tegen loverboys, maar ook jongens die gelieerd zijn aan een terreur groep. Bovendien bestaat er bui ten justitie een groot gebrek aan goede zorgplekken. We krijgen hier kinderen die hier eigenlijk niet thuishoren, maar waar geen goede behandelplek voor is. Ze kunnen niet buiten op die plek wachten, want daar gaan ze naar de sodemieter." Maar binnen hebben de kinde ren het ook zwaar. „Soms heb ik het gevoel dat ik niet meer kan stoppen met huilen," schrijft een 15-jarige meisje dat in een jeugdinrichting op een goede be handelplek wacht op een inter netforum. „Kinderen mag je niet opsluiten. Vooral niet als ze niets verkeerd gedaan hebben. Iedereen die daar zit, huilt elke dag in zijn cel als de deuren weer op slot worden gedaan." „Je zou kunnen zeggen dat met de Kinderwetten een wereld ge wonnen is," zegt Stan Meuwese van Defence for Children Inter national. „Maar er zijn nog steeds grote problemen. Hon derd jaar geleden ging het voor al om armoede. Nu is het vooral mishandeling. Er is nog een we reld te winnen." De Kinderwetten hebben geen definitieve oplossing voor pro blemen geboden, erkent ook hoogleraar Dekker. „Maar je moet je ook afvragen of dat wel de verwachting was. De kern was en is nog steeds dat de Staat het recht heeft de band tussen ouders en kind te verbre ken en in te grijpen. Maar kinde ren die over de schreef gaan, zijn van alle tijden. Er zijn al tijd ouders die grote problemen hebben met de opvoeding, waar ingegrepen moet worden." De mate van ingrijpen heeft re gelmatig ter discussie gestaan. In de jaren zeventig klonk de roep om ingrijpen binnen het ge zin, in plaats van uit huis plaat sen. Internaten verdwenen; kin deren en hun ouders werden zo veel mogelijk thuis geholpen. Meuwese: „Je kunt je afvragen of dat niet te ver is doorgescho ten. Na zo'n geval als de ver moorde kleuter Savanna is er weer een roep naar sneller ingrij pen. Liefst binnen het gezin, maar in het uiterste geval door het kind weg te halen. Maar het lijkt erop dat gezinsvoogden niet echt weten wat er in die ge zinnen speelt. Ze werken te veel van achter hun bureau. Ik weet niet of er wel echt wel iets te vie ren valt met honderd jaar Kin derwetten." GPD Het was gisteren de dag van de sterke verh len. Over uren vastzitten in de sneeu over een etmaal zonder stroom, over barre weer, de lange files, de gesloten wink( over gebroken stroomkabels, gebrekkige commui catie, verloren gewaande gezelligheid, dik truien en jassen, kamperen in huis en meer 1 zulks. Een dag winterweer en grote delen van Z( land waren ontredderd. Het Land van Hulst we met een stroomstoring die een etmaal duurde, I zwaarst getroffen. De instanties kunnen zich er makkelijk van afm ken. Simpelweg verwijzen naar de Wet van Mui hy (als er iets mis kan gaan, gaat alles mis), die vi dag en zaterdag zijn wetenschappelijk gelijk w( bewees. Alles ging ook werkelijk mis op de wegi met het elektriciteitsnet, met de telefoonverbindi gen, met de spoorwegen, met de Westerscheldetu nel, die weer een zwakke schakel bleek te zijn, met de communicatie over alle 'rampspoed'. De lotgevallen van veel Oost-Zeeuws-Vlaming waren het voorbije weekeinde te volgen op dei dio. Opvallend was dat de meeste mensen rede] mild waren in hun kritiek aan het adres van nu bedrijf Delta. Velen hadden de veldwerkers 1 Delta in straten zien zitten sleutelen aan aggre] ten en leidingen en meenden dan ook dat zij ge blaam moeten krijgen voor het ongerief. Mini mild was men over het optreden van de lokale provinciale overheden. De communicatie over stroomstoring was, zeker oostelijk van het Hel gat, gewoonweg benedenmaats. Gedeputeerde T ne Poppelaars hield zich aan de rampenprotoc len en lepelde op wat zijn brigade hem voorhie Zo zou Hulst zaterdagavond om zes uur weer oi stroom beschikken, even later werd dat twa uur. Als dat zo van het ene op het andere momi gesteld wordt, verlies je als autoriteit geloofwaï digheid. Het CDA vindt dat het dagelijks bestuur Hulst op communicatief gebied gefaald heeft. P gressief Hulst en Groot-Hontenisse eisen van 1 college tekst en uitleg over de wijze van handel De statenfracties van Christenunie, Partij vt Zeeland en PvdA vragen op hun beurt het colli van Gedeputeerde Staten antwoord te geven een reeks vragen. Zeker is dat Delta, de provincie en de gemeei Hulst er goed aan doen de bevolking (en de po tiek) op korte termijn duidelijk'te vertellen wa om zaken gelopen zijn zoals ze gelopen zijn. een goede - openlijke - evaluatie valt altijd Ier te trekken. door Hetty van Rooij Het wordt een molensteen om de nek van de Ameri- kaans-Europese vriend schap. Steeds meer Europese politici beginnen zich ernsti ge zorgen te maken. Houdt de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA nou wel of niet vermoedelijke terroristen ge vangen in geheime gevange nissen op Europees grondge bied? En landen er op Europe se vliegvelden geheimzinnige vluchten waarmee gevange nen worden getransporteerd? „Verstoppertje spelen", noem de minister Bot het in de Tweede Kamer. Maar dit Amerikaanse spelletje is bloedserieus. Formele ontken ningen uit Warschau en Boe karest kunnen de aanzwellen de geruchtenstroom niet dem pen en het stilzwijgen uit Washington maakt het er niet beter op. Hóéveel zorgen Eu ropa zich inmiddels maakt, blijkt uit het feit dat de ge ruchten nergens en door nie mand losjes worden wegge wuifd. De Britse minister van Buiten landse Zaken Straw, in zijn functie als voorzitter van de Europese Unie, heeft de vrees van zijn collega's per brief op het bord van zijn Amerikaan se collega Rice gelegd. Een formeel onderzoek naar het bestaan van 'kampen' door de EU is niet mogelijk, omdat de Unie daar de juridische be voegdheden niet voor heeft. Brussel heeft dus alle 25 lid staten een beleefd briefje ge schreven met de vraag of er wellicht geheime CIA-gevan- genissen op hun grondgebied zijn. Maar zelfs als 25 lidsta ten daar ontkennend op ant woorden, is er geen zeker heid. Landen als Roemenië, Polen, Tsjechië en Bulgarije zijn in sneltreinvaart toegetre den tot het Navo-bondgenoot- schap en staan mede daar door diep bij de Amerikanen in het krijt. VS-minister Rumsfeld van Defensie be schouwt dat 'nieuwe Europa' als een veel betere bondge noot dan het 'oude Europa'.' De VS hebben in Europa een groot aantal bases. Wie weet welke prijs de Amerikanen hun nieuwe vrienden bereke nen voor de Navo-paraplu? En welke Oost-Europese rege ringsleider durft te zeggen wat er allemaal gebeurt in de voormalige Sovjet-kampen in zijn land? De enigen die vol strekte duidelijkheid kunnen verschaffen, zijn de Amerika nen zelf en dat doen ze niet. Zeer tot ergernis van minister Bot. Het sterke vermoeden bestaat dat de CIA ook Schiphol heeft gebruikt voor een tus senlanding met een toestel vol gevangenen. Als de Vere nigde Staten geen opening van zaken bieden, komt de Nederlandse deelname aan toekomstige militaire missies in gevaar, dreigt Bot. „Vroeg of laat komt het toch uit." Mensenrechtenorganisaties beschikken over veel signalen dat de CIA, verspreid over de wereld, kampen heeft waar vermoedelijke terroristen met behulp van martelmethoden worden verhoord. Netwerk Als er in Oost-Europa zulke kampen bestaan, maken ze deel uit van een netwerk met vestigingen in Egypte, Marok ko en Libië. Sinds Guantana- mo Bay op Cuba en de gevan genis Abu Ghraib in Irak is de reputatie van de VS op het gebied van mensenrechten zo danig geschonden dat niets meer ondenkbaar is. „De VS hebben in de strijd tegen het terrorisme de grenzen van de internationale rechtsorde op gezocht", aldus Bot. Maar wat als minister Rice zwijgt, of haar Europese collega's meedeelt dat ze geen informa tie heeft? Zolang er uit Was hington geen antwoord komt, raakt de samenwerking met de Amerikanen steeds meer belast. Maar als Bot gelijk heeft, en als alles altijd uit komt, staat niet alleen de ge loofwaardigheid van de Ame rikanen maar het hele transat lantische bondgenootschap op het spel. Dit 'CIA-dossier' kan uitgroeien tot een grote politieke crisis. En als de Amerikanen daadwerkelijk iets te verbergen hebben, zijn ze niet bezig met verstopper tje spelen maar met een kei hard rondje poker. GPD Nederland heeft zich in zijn ko lonies schuldig gemaakt aan sla venhandel en ander wangedrag. Het heeft geen zin Indonesië of Suriname daar excuses voor aan te bieden, de generaties die nu le ven hebben er immers part nog deel aan gehad. Oprechte spijt betuigen kan wel, ook zonder on ze voorgangers af te vallen. door Doeko Bosscher Op 15 augustus van dit jaar sprak minister van Buiten landse zaken Ben Bot geden kwaardige en wijze woorden over het conflict met Indonesië. Door zich tussen 1945 en 1949 met geweld te verzetten tegen de Indonesische onafhankelijk heid was ons land 'als het ware aan de verkeerde kant van de ge schiedenis komen te staan'. Het werd tijd, verklaarde hij, 'spijt' te betuigen over dat pijnlijke verleden. Namens de toenmalige regerin gen verontschuldigingen maken deed Bot niet, want wij weten nu meer dan zij konden weten. 'Pas wanneer men op de top van de berg staat kan men zien wat de eenvoudigste en kortste weg naar boven zou zijn geweest.' Ongeveer hetzelfde gaat op voor de Nederlandse relatie met oud-kolonie Suriname, die vori ge week dertig jaar onafhanke lijkheid vierde. Ons land heeft een groot aan deel gehad in de slavenhandel, die er de oorzaak van is geweest dat vele duizenden mensen on vrijwillig vanuit Afrika naar on der andere Suriname zijn ge transporteerd. Daarna waren 'wij' laat met de afschaffing van de slavernij in 'de West', later in ieder geval dan landen als Frankrijk en Groot-Brittannië. Dat ook andere naties niet vies waren van geld verdienen met kwalijke praktijken mag geen re den zijn onze schuld te bagatelli seren. Monument Fout blijft fout, dus royaal uitge sproken spijt is zeker op zijn plaats. Daarom staat er nu in Amsterdam een monument dat herinnert aan de slavernij (sinds juli van dit jaar is er ook een in Middelburg, red.). Het functio neert als morele vermaning, als officiële erkenning dat de ene mens de andere niet in bezit kan hebben en niet mag exploiteren. Op dezelfde manier had Surina me recht op een officiële Neder landse verklaring tijdens de her denking van dertig jaar onafhan kelijkheid. Met minder dan een welgemeende betuiging van treurnis over het menselijk leed dat Nederlanders ooit hebben aangericht hoefde de ex-kolonie geen genoegen te nemen. Maar waarom eigenlijk niet offi cieel om 'verontschuldiging' ge vraagd? Dat is toch een honora bele daad als je je ergens over schaamt? Bot wilde vroegere re geringen geen verwijt maken omdat het zo makkelijk praten is met wijsheid achteraf. Er is echter nog een tweede re den terughoudend te zijn met ex cuses. De Nederlanders van nu kunnen zich alleen plaatsvervan gend schamen. Zij hebben zich niet schuldig gemaakt aan sla venhandel, noch hebben zij zelf slaven uitgebuit. Excuus maken en om vergeving vragen zijn dan gebaren zonder inhoud. Het is morele pasmunt, het neigt naar schijnheiligheid. Je koopt er een schuld mee af zonder enige pijn te hoeven voe len. Niet dat Suriname veel belang hecht aan het onderscheid tus sen spijt en excuus. Juist in lan den waar de kwalijke kanten van het verleden zich het meest doen gelden, is het wegen van woorden op een goudschaaltje een luxe waar men geen behoef te aan heeft. Toch telt het heden er meer dan het verleden. Ja, de geschiedenis was een tragedie, maar kunnen we nu als Suriname en Neder land verder, naar een toekomst met wederzijds respect en steun? Voor de gemiddelde Surinamer, of die nu in Zuid-Amerika ver blijft of in Europa, zijn dingen als ontwikkelingssamenwerking en een goed werkende visa-rege ling oneindig veel belangrijker dan het verschil tussen spijt en excuus. Toch heeft het voor ons wel zin dat verschil in het oog te hou den, zonder te beknibbelen op MAATREGEL - Twaalfdui zend Britse militairen zijn in Cyprus in paraatheid gebracht om het anti-Britse terrorisme te bestrijden. De maatregel volgt op de afkondiging van de noodtoestand door gouver neur-generaal sir John Har ding, afgelopen zaterdag. Het is voor het eerst dat Engeland zich in vredestijd zo opstelt. ATMOSFEER - De atmosfeer bevat een hoog gehalte aan ra dio-actieve stoffen. Dat blijkt uit onderzoek dat het KNMI in De Bilt regelmatig uitvoert in samenwerking met het me- disch-biologisch laboratorium van de rijksverdedigingsorg nisatie TNO. Het is niet uitg sloten dat de verhoogde i dio-activiteit samenhangt m de H-explosie die de Sovtjf Unie onlangs bij wijze v proef heeft laten plaatsvinde COMPONIST - De beroem Frans-Zwitserse componi Arthur Honegger is op zestig} rige leeftijd aan een hartaa val overleden in Parijs, was geruime tijd ziek. Honegger werd bekend do zijn werken La danse en Jea ne d'Arc au Bucher, die oi veel in Nederland werden u gevoerd. Suriname vierde vorige week 30 jaar onafhankelijkheid. Met het vormen van de nationale vlag door 7000 scholieren werd het eind van de koloniale tijd herdacht. foto Edward Troon/GPD het respect en de steun waar Su riname om vraagt. Wij moeten het verleden niet begraven met vrijblijvende verontschuldigin gen namens mensen die er niet meer zijn. In tegendeel, wij moe ten het opdelven en analyseren en kracht putten uit de hogere wijsheid die het verschaft. Het Nationaal instituut Nederlands slavernijverleden en erfenis (NiNsee) houdt zich daarmee be zig. Laten we beginnen bij het begin (slavenhandel en slaver nij) en uiteindelijk ook toeko men aan de vaak gestelde vraag of Nederland zich in 1975 mis schien te haastig en daardoor slordig van Suriname heeft ont daan, onder invloed van Joop den Uyls angst voor herhaling van een koloniaal conflict tus sen moederland en 'rijksdeel'. Wat ons intussen te doen staat is consequenties trekken uit het feit dat de machtsoverdracht van 25 november 1975 hoe dan ook geen eind maakte aan bijna 350 jaar gedeelde geschiedenis. Doeko Bosscher is hoogleraar ei gentijdse geschiedenis aan de Rijksuniversiteit Groningen Hoofdredactie: A. L. Oosthoek O. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 >454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptg per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,0 per jaar: €229.20 233,3 Voor toezending per post geldt eei toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vo PZC, t.a v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag i/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35,93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoei overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV ei ir het Advertenliewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag' tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goef Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hot Wegener-concern. De do<" aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor t>« (abonnementen)admimstralie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten er ducton van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecieï de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij. PZC,k Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4