Politie moet 4400 bonnen schrijven PZC Bekende namen op verkiezingslijst fusiepartij TOP/GB Chatroom Kindertelefoon succes Meer aandacht voor overlast door jeugd Echtpaar Patijn: al 65 jaar lief en leed Het klikte meteen bij de Hamelinks Een gezonde prostaat en meer sexuele energie met Prosta Totaal! Streefcijfers voor gemeente Terneuzen Spoor naar Zeeland gegarandeerd OM eist opname van junk Wat is dan een toekomst na te laten voor een weeskind? Krachtige prostaatkruiden met vitaminen voor 25,00 dinsdag 29 november 2005 z 14 Cora Bookelaar van de Kindertelefoon in de chatroom. foto Ruben Oreel door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Zelfs met een brok in je keel kun je nog tikken op een toetsenbord. Dat ver klaart het te grote succes van de nieuwe chatvoor- ziening van de Kindertelefoon. De eerste zeventien Zeeuwse chat-vrijwilligers van het Centrum voor Telefonische Hulpverlening in Middelburg begeven zich sinds deze maand ge regeld naar de chatroom op internet om kinderen en volwassenen met een 'internet-gesprek' bij te staan in hun problemen. De chatroom van de Kin- dertelefoon wordt zwaar overvraagd: vierhonderd verzoeken voor een chat per uur komen binnen op www.kindertelefoon.nl Op de woensdag van 16.00 tot 20.00 uur en de zondag van 18.00 tot 20.00 uur worden de kinderen door negen Zeeuw se vrijwilligers beantwoord. De overige openings tijden nemen collega-hulpdiensten elders in het land voor hun rekening. „Eigenlijk hebben we voor de kinderchatroom twaalf tot zestien men sen nodig", zegt Joyce Muilenburg, die in Middel burg het chatten begeleidt. „Nu is het zo druk dat er een gemiddelde wachttijd is van een half uur. We beperken de gespreksduur. Dat is niks, er ko men veel zware problemen boven." door René van Stee TERNEUZEN - De Terneuzense politie moet volgend jaar meer dan 4400 bekeuringen en proces sen-verbaal uitschrijven. Dat blijkt uit het politiewerk- door René van Stee TERNEUZEN - De wijkgerich te aanpak van problemen in de gemeente Terneuzen krijgt vol gend jaar verder gestalte. Dat blijkt uit het concept van het jaarlijkse werkplan dat de poli tie samen met de gemeente en de dorps- en wijkraden heeft op gesteld. De afspraak over een integrale aanpak is begin dit jaar ge maakt tussen het college van burgemeester en wethouders, vertegenwoordigers van de poli tie en de gebiedsofficier. Het gaat vooral om het leveren van maatwerk in de wijken en ker nen, en om het maken van een vertaalslag van landelijke priori teiten naar lokaal niveau. „In het laatste geval is verkeers handhaving een belangrijk on derdeel. In dit kader gaan wij meer controles houden op ver- keersonveilige plekken", ver klaart J. Dalebout, districtschef van de politie Zeeuws-Vlaande ren. Het belangrijkste doel van de nauwe samenwerking is om meer aan preventie te kunnen doen. Een goede aansluiting van het gemeentelijke jeugdbeleid op de handhavingstaak van de politie is hierin een speerpunt. Uit een inventarisatie die wijk en dorpsraden begin dit jaar sa- plan voor 2006. Dit aantal is even hoog als vorig jaar. De doel stelling is dat 684 mensen op de bon gaan voor het rijden door rood licht, 469 mensen voor het niet dragen van autogordels, 399 bromfietsers voor het niet dragen van een helm en 250 ver men met de politie en de gemeen te hebben gemaakt, blijkt dat de overlast van met name jongeren in winkelcentra, uitgaansgebie den of dorpspleinen als het meest hinderlijk wordt ervaren. Andere ergernissen waren on der meer hondenpoep op straat, hardrijdende auto's en scooters in woonwijken en vandalisme. Concreet betekent de wijkge richte benadering dat de politie zichtbaarder aanwezig zal zijn op straat en er nog meer aan dacht komt voor de bestrijding van overlast door (jeugdgroe pen. Ook de bestrijding van wo ninginbraken staat bovenaan het prioriteitenlijstje. De Terneuzense burgemeester J. Lonink verwacht dat de integra le aanpak zijn vruchten af werpt. De eerste signalen noemt hij hoopgevend, omdat tot dus ver het aantal meldingen van overlast in Terneuzen dit jaar met veertig procent is afgeno men. Lonink voegt er meteen aan toe dat hij geen garanties op succes geeft. Bovendien vindt hij dat veiligheid niet alleen een zaak is van de politie en de ge meente. „Een gezamenli jke aan pak is een voorwaarde om over last van groepen of veelplegers te bestrijden, maar het is aller eerst een verantwoordelijkheid van ouders. Scholen, justitie en instanties zoals jeugdzorg spe len ook een belangrijke rol." keersdeelnemers die te veel heb- ben gedronken. Daarnaast wordt verwacht dat het Terneuzense korps 789 ver dachten in de kraag vat die voor de rechter moeten komen. Ook moeten er meer dan 2500 bekeu ringen worden uitgeschreven voor eenvoudige overtredingen zoals wildplassen, fietsen zon der licht of baldadigheid. De politie houdt in 2006 acht tien grote verkeerscontroles. In het kader van het bevorderen van de verkeersveiligheid krij gen agressief rijgedrag, afstand houden en het gebruik van fietsverlichting/reflectie extra aandacht. Mede daarom is de doelstelling voor het rijden door rood licht fors aangescherpt. De Terneuzense politie doet mee aan vijf grensoverschrijdende drugscontroles. Verder wordt ge probeerd illegale verkooppun ten van hard- en softdrugs op te sporen. Hennepkwekerijen die worden ontdekt worden meteen ontmanteld en de verdachten krijgen een proces-verbaal. De wijkteams van Terneuzen be steden volgend jaar tachtig uur per maand aan toezicht op jeugdoverlast. Vooral de bikers van de politie (agenten op de fiets) zullen daarbij een belang rijke rol spelen. Het is de bedoe ling veroorzakers van overlast uit de anonimiteit te halen. De gemeente kan hierdoor gericht met die jongeren aan de slag. Een mogelijkheid is het inscha kelen van het bureau Jeugdzorg, in de hoop dat niet alleen de overlast vermindert, maar ook dat de groep op het rechte pad blijft. Per maand komt er een top vijf van plaatsen met overlast, waar aan dan aandacht wordt be steed. In het kader van toezicht in uitgaansgebieden houdt de politie maandelijks tweehon derd uur toezicht. Daarnaast zal de politie gericht toezicht hou den tijdens grote evenementen. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De bereikbaar heid van Zeeland per spoor is tot 2020 gegarandeerd. Minister Peijs (CDA, Verkeer en Water staat) beloofde de Tweede Ka mer gisteren dat ze in de Nota Mobiliteit vastlegt dat alle uit hoeken van Nederland per trein bereikbaar blijven. CDA-Kamerlid Van Hijum eiste dat gisteren tijdens het debat over de Nota Mobiliteit. Deze nota gaat over wegen en vervoer in Nederland tot 2020. Van Hijum wil dat wordt vastgelegd dat alle landsdelen bereikbaar zijn per spoor, ook als in 2015 de concessie van de NS afloopt voor het personenvervoer per spoor. Het CDA wil dat ook in een nieuwe concessie, af te slui ten met de NS of een andere aan bieder, wordt vastgelegd dat al le landsdelen per trein bereik baar blijven. De eis sluit aan op een breed ge steunde motie die Van Hijum eerder dit jaar indiende om de intercityverbinding vanuit Zee land naar de Randstad te behou den. Hij gaf gisteren aan dat zijn tekstvoorstel voor de Nota Mobiliteit iets minder verstrek kend is. „Ik wil dat de bereik baarheid van onder meer Zee land per spoor wordt gegaran deerd. Ik kan niet tot 2020 uit sluiten dat daar een overstap aan te pas komt. Dan gaat het namelijk over de dienstregeling en dat is een zaak tussen de mi nister en de NS." Zoals bekend komt de NS volgend jaar met een nieuw voorstel voor de dienstregeling. Die verandert in 2007, onder meer door de komst van de Hogesnelheidslijn. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De nieuwe fu siepartij TOP/GB gaat de ge meenteraadsverkiezingen van Terneuzen in met een kandida tenlijst met oude bekenden. De grootste verrassing is dat TOP-fractievoorzittcr en voor malig wethouder Jo Baart een veer heeft moeten laten voor par tijgenote Ellen Mekkaoui-de Neef. Mekkaoui bezet achter lijsttrekker Frank van Hulle de tweede stek, terwijl Baart genoe gen moet nemen met plaats vijf. Baart blijft lid van de club, maar gaf gisteravond ruiterlijk toe teleurgesteld te zijn. Hij kon digde aan de komende maanden niet alleen voor de nieuwe fusie partij, maar ook voor zichzelf ac tie te willen voeren. „Ik hoop via voorkeurstemmen in de ge meenteraad te komen. Ik wil en kan natuurlijk niet vooruitlo pen op de verkiezingen, maar mocht de mogelijkheid zich voordoen dan zal ik me ook op werpen als kandidaat voor het wethouderschap", liet hij strijd baar weten. Vice-voorzitter Sjaak van der Lijke van de Terneuzense Onaf hankelijke Partij/Gemeente Be langen verklaart dat 58 van de ruim negentig leden van de par tij de lijst samenstelden door hun voorkeuren kenbaar te ma ken. Met de keus voor Mekkaoui (41) - die in de laatste raadspe riode van de voormalige gemeen te Terneuzen ook in de raad zat - kiest de lokale partij volgens Van der Lijke voor een 'ervaren, jonge vrouw'. Jo Baart en Bram Stoffels (terug te vinden op plaats zeven van de kandidatenlijst) ijverden voor meer Terneuzenaren op hogere posities maar de leden bleken meer voor spreiding over de he le gemeente te voelen. TOP/GB presenteert haar verkiezingspro gramma pas vandaag, maar Van der Lijke liet zich ontvallen dat de partij staat voor een grotere bestuurlijke rol voor burgemees ter Lonink. Met afgrijzen terug blikkend naar de BOS-onderne- mersprijs die vorige week werd betwist door de drie Zeeuws-Vlaamse burgemees. ters, zei hij: „Sluis mag nooit meer winnen." De vice-voorzitter meldde de na men van de eerste elf kandida ten. „Met het bekendmaken van de eerste elf benadrukken wede teamgeest die we als nieuwe par- tij hebben en willen houden." DEN HAAG - Terwijl zijn zus een wasje voor hem draaide, zat de 32-jarige junkie in haar tuin in Terneuzen cocaïne te gebrui ken. Met een mes zou hij toon een stekende beweging naar zijn achtjarig neefje gemaakt heb ben. Twee dagen eerder, op 2 septeni-. ber 2004 had hij volgens het openbaar ministerie ook al de zoon van een andere zus be dreigd. Gisteren eiste de aankla ger bij het gerechtshof in Den Haag dat de verslaafde Terneu-, zenaar in een kliniek wordt op genomen. Als dat niet mogelijk is zou hij de celstraf moeten krij gen die de rechtbank eerder al' uitdeelde: 3,5 jaar celstraf. De- verdachte is al vele malen opge-1 pakt. De reclassering heeft haar: handen al van hem afgetrokken] omdat niets hem op het i'echtej pad kan brengen. De rechtbank] veroordeelde hem eerder niet al-, leen voor de bedreiging van zijn neven, maar ook voor de mishan-j deling van een vrouw. Die hadi hij, na een gezellige dag, plots] klaps geslagen, een kussen tnj het gezicht gedrukt, en ook mei een mes gedreigd. Gisteren ge tuigde de 50-jarige vrouw dal zij voor haar leven had ge] vreesd. De verdachte ontkende de aantijgingen. Het hof doet over twee wekeq uitspraak. Bruidspaar Agnes en Emil Patijn. foto Camile Schelstraete Het bruidspaar Hamelink-van Doorn. foto Camile Schelstraete door Patricia de Ryck BIERVLIET - Een tijd geleden moest hij zijn vrouw Agnes (82) tien dagen missen, omdat ze in het ziekenhuis lag. „Naarmate je ouder wordt, kun je elkaar steeds minder missen", vertelt Emil Patijn (87) uit Biervliet. Ruim 65 jaar deelt het echtpaar lief en leed. Gisteren vierden ze hun 65-jarig huwelijk officieel in serviceflat Annelot ter Walle. Patijn leerde zijn vrouw net voor de oorlog kennen in het Mollekot Daar stond ze achter de bar van het café waar hij met vrienden regelmatig te vinden was. „Daar aan de grens ging het feest tot diep in de nacht door. Het gebeurde wel eens dat we pas om vier uur thuis waren. Dan zei mijn moeder 'ben je daar nu al?" Die nachtelijke uitstapjes ble ven niet zonder resultaat. De jonge Agnes wist het meteen. Met hem wilde ze oud worden. Op 28 november 1940 trad het jonge stel in het huwelijk. „Hij was er al bij", vertelt Patijn la chend, terwijl hij naar zijn oudste zoon wijst. Daarna volg den er nog vier kinderen. Inmiddels is de familie uitge breid met negen kleinkinderen en twaalf achterkleinkinderen. Zondag hebben ze het jubileum met z'n allen gevierd. Net als hun trouwdag werd het een dag om nooit te vergeten. Mevrouw Patijn-Menue: „Het was slecht weer en we moesten in die tijd met verduisterde lich- ten rijden." Al die jaren werkte Patijn op de boerderij. Zijn vrouw zorgde voor het huishou den en de kinderen en daar waar nodig was hielp ze haar man, bijvoorbeeld bij het mel ken van de koeien. Eind jaren zestig nam hun zoon de boerde rij over. „Het was niet meer ren dabel om samen op de boerderij te blijven werken, daarom zijn mijn man en ik in het zieken huis in Oostburg gaan werken. Ik heb daar tien jaar gewerkt, mijn man nog een aantal jaar langer." Inmiddels geniet het echtpaar al jaren van hun pensionering. Tij dens hun zestigjarig huwelijks feest kreeg het echtpaar te ho ren dat er een plaatsje vrij was in serviceflat Annelot ter Walle in Biervliet. „We zitten hier heel goed. Zulke bejaardenhuizen vind je niet veel meer. Mijn man werkt veel in de tuin en samen kaarten en puzzelen we nog heel veel." Het echtpaar Patijn heeft voor spoedige, maar ook moeilijke tij den meegemaakt. De jaren tij dens de oorlog waren niet de makkelijkste voor het jonge stel. Toch hebben ze nooit getwijfeld aan hun huwelijk. Ze stonden al tijd voor elkaar klaar. Het ge heim van hun succesvolle huwe lijk? Bijna tegelijkertijd zeggen ze 'geven en nemen'. Emil en Agnes zijn blij met de ja ren die ze samen zijn. Emil: „Ik hoop dat we nog lang samen mo gen genieten. Het zou mooi zijn als we ons zeventig jarig huwe lijksfeest ook mogen vieren." door Patricia de Ryck AXEL - Zestig jaar is een hele tijd, maar als het goed gaat is dat normaal, vinden Agniet (83) en Jaap Hamelink-Van Doorn (87) uit Axel. Gisteren waren ze zestig jaar getrouwd. Dat vier den ze dan ook, samen met hun twee kinderen, drie kleinkinde ren en een achterkleinkind. Ruim zestig jaar geleden leer den ze elkaar kennen op de ker mis in Axel. Hamelink: „Samen met een collega ging ik die dag, het was een mooie pinksterdag, naar de kermis. Daar leerde ik Agniet kennen. Ze was daar met een vriendin. Het klikte gelijk. We zijn daarna naar de bio scoop geweest en het ging eigen lijk meteen goed. Al was het wel een moeilijke tijd. We leerden el kaar kennen in de oorlog en nog datzelfde jaar moest ik naar Duitsland." Drie jaar lang werkte Hamelink in een fabriek in Duitsland. „Daar waar ik werkte, zijn de meeste bommen gevallen. Ik heb dus ontzettend veel geluk ge had. Het was een zware tijd. Ge lukkig mochten we schrijven. Agniet stuurde mij pakjes met shag en droge koekjes. Toen de oorlog voorbij was, ben ik zo snel mogelijk naar huis gegaan. We wilden meteen trouwen, maar hadden geen huis. Uitein delijk zijn we op mijn verjaar dag, 28 november 1940, ge trouwd." Na twee jaar ingewoond te heb ben bij haar ouders, vertrok het jonge paar naar een huisje op de Sassing. Later keerden ze weer terug naar de Prins Maurits- straat waar Agniet is opge groeid. Hamelink werkte altijd op de NSM (nu Yara). Daar begon hij al voor de oorlog. Na de oorlog heeft hij er gewerkt tot zijn pen sioen. Nog steeds praat hij hon derduit over het bedrijf waar hij verschillende functies heeft ge had. Zo zat hij ook bij de brand weer. „Als commandant van de brandweer heb ik drie explosies op de fabriek meegemaakt. Toen heb ik ook geluk gehad." Zijn vrouw zorgde thuis voor hun twee dochters. Ook toen de dochters uit huis gingen om zich buiten de provincie te vestigen, bleef de band hecht. Zo gingen ze regelmatig met de bus en trein op bezoek in Amsterdam. Na zijn pensionering ging het paar vaak op stap met het open baar vervoer, want een auto had den ze niet. Bx-ugge, Antwerpen, noem maar op. „We gingen er al tijd op uit. Dat mis ik wel eens." Nu gaat hij graag biljarten, kaarten en bingoën, maar daar houdt zijn vrouw helemaal niet van. Verder genieten ze samen van het uitzicht vanuit hun woning aan de Oosterstraat, waar ze in middels vijftien jaar wonen. Vroeger zorgde zijn vrouw voor hem en de kinderen. Nu ver zorgt hij zijn vrouw. Hij helpt haar bij het aankleden, wassen en zoi'gt voor het huishouden. Hamelink vindt het niet erg. Hij doet het met liefde. j JA, stuur mij meer informatie i over geven na leven aan i SOS-Kinderdorpen i i I N.a.v. deze advertentie in: .MD VG1 I Adres: Postcode/plaats: Telefoon: Deze bon kunt u in een ongefrankeerde envelop sturen aan: SOS-Kinderdorpen, Antwoordnummer 46001, 1060 VB AMSTERDAM mc Je bent man. Boven de veertig. En staat met beide benen in het leven. Dan is het prettig goed voor jezelf te zorgen. Ook de prostaat hoort daarbij. Nieuw is het prostaatverzorgende product Prosta Totaal. De prostaatverzorgende kruiden zijn 'verpakt' in een multivitamine/antioxidanten formule. Dit is goed voor het behoud van uw gezondheid, verhoogt de weerstand en ondersteunt het immuun systeem. Waarom Prosta Totaal? Goed voor het behoud van een normale prostaat Goed voor geestelijke energie en concentratievermogen Ef Bevat een hoogwaardig complex van o.a. saw palmetto, zink en lycopeen Ef Bevat een uitgebreid vitaminen-complex èrr Tegen inlevering van deze bon ontvangt u verpakking Prosta Totaal (45 tabl.) van voor 14*95 2 verpakkingen Prosta Totaal (45 tabl.) Uw voordeel 10,90 SEKSUELE ENERGIE Aangevuld met ginseng, ginkgo biloba, groene thee en druivenpit, voor meer energie. www.prostatotaal.nl Lekker in mijn vel met Prosta Totaal! SOS-Kinderdorpen {cBF; JTT.-H GIRO 2280 V Want ieder kind verdient een thuis Amsterdam ««ESn™ Wist u dat de successierechten kunnen zakken van 54 tot 11% wanneer u naast uw geliefden SOS-Kinderdorpen in uw testament opneemt? Daar wilt u vast meer over weten. Stuur de bon in of bel (020) 408 01 90 of ga naar www.soskinderdorpen.nl. Drogisterij Bleijenbergh, Overdamstraat 3 - 5 Innatura Gezondheidswinkels, Brouwerijstraat 11 Innatura Gezondheidswinkels, Havenstraat 26 (Steenen Beer) DA Drogisterij Doolaege, Szydlowskiplein 12 Drogisterij vd Linde, Grote Markt 8 PZC ZEEUWS VLAANOf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 42