Discobus hangt aan dun draadje Hij gaat door tot hij dood is PZC PZC Watje niet ziet, is het moeilijkste Strooien tegen gladde garage krijgt prioriteit 13 Oplossing in zicht voor Hulst en ondernemers Vervoersmaatschappij Connexxion stopt ritten naar Joy tot eind dit jaar Ladies Night in CineCity Veelpleger moet cel in Kwart miljoen voor schuldhulp Bergbezinkbassins in Axel EHBO-kampioenen in het zonnetje Vogelbeurs agenda dinsdag 29 november 2005 door Harold de Puysseleijr HULST - Ondernemersvereni ging Hulst Reynaertstad heeft een goed gesprek gehad met het jcollege van burgemeester en wet houders van Hulst. In afwach ting van een structurele op lossing voor de financiering van het Bezoekersmanagement, wordt de overlegboycot even 'ge parkeerd', zegt T. Mattheeuws, voorzitter van Hlust Reynaert stad. Het college heeft tijdens het on derhoud met de ondernemersver eniging laten weten dat het werkt aan een blijvende oplos sing voor de exploitatie van de stichting Bezoekersmanage ment. „En een broedende kip moet je even niet storen", aldus Mat theeuws. Het bestuur van de ver eniging polst morgen op de le denvergadering ook de mening van de aangesloten onderne mers. De Hulster middenstand (Hulst, Reynaertstad, de horeca en MKB) maakte twee weken gele den bekend alle contacten met de gemeente tot na de gemeente raadsverkiezingen in maart vol gend jaar op te schorten. De boy cot kwam voort uit woede over het raadsbesluit dat de stichting Bezoekersmanagement Hulst geen twintigduizend euro krijgt uit het verwachte rekeningover schot op de gemeentebegroting voor 2006. Daardoor dreigde het Bezoekersmanagement te ver dwijnen. Wethouder B. Pauwels deed daarop een dringend beroep op de ondernemers om hun overleg boycot te heroverwegen. Pau wels was zelf niet bij het overleg met de ondernemers, maar zegt van de burgemeester te hebben vernomen dat het gesprek posi tief is verlopen. „En daar ben ik blij om, want de ontwikkeling van de belangrijke grote projec ten moet doorgang blijven vin den." Burgemeester J.F. Mulder is er eveneens tevreden over, dat de verhoudingen met de onderne mers zijn hersteld. „We gaan op enthousiaste wijze verder. Ik ging er ook een beetje van uit dat we samen verder konden, want aan polariserende acties hebben we niets. We gaan ons nu richten op de kerstmarkt", al dus Mulder, De burgemeester verwacht dat het college vandaag de knoop doorhakt over de financiering van het bezoekersmanagement. door Raymond de Frel BRESKENS - Vervoersmaat- chappij Connexxion heeft tot iet einde van dit jaar alle ritten de discobus in Vest-Zeeuws-Vlaanderen ge- chrapt. In de nacht van zater- op zondag leefden jeugdige elschoppers zich op weg naar ïreskens uit op het meubilair ruiten van de bus. Jiscogangers sloopten onder meer een tl-buis, noodluik en de achterruit van het voertuig. De lolitie heeft inmiddels drie rad- Iraaiers aangehouden en acht getuigen gehoord. Vervoersmaat schappij Connexxion heeft in af wachting van de reactie van haar opdrachtgever, de gemeen te Sluis, en het politieonderzoek Je nachtelijke weekendritten tan en naar discotheek Joy in Cadzand-Bad tot eind december fUSSINGEN - In de Vlissingse bioscoop CineCity wordt morgenavond een Ladies Night gehouden. De avond is alleen toegankelijk voor vrouwen. Er zijn visagistes en een kapsa- en vanaf 19.45 uur wordt de 51m In her shoes vertoond. De Sim gaat over twee zussen die mets met elkaar gemeen heb ben. Na een ruzie zoekt een van ien hun grootmoeder op, die het leven van de zussen een andere wending weet te geven. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter M. Klaren- ieek heeft gisteren een veelple ger uit Zaamslag twee weken ge- rangenisstraf opgelegd. De 45-jarige man had in de lacht van 6 op 7 september zijn uiendin fors toegetakeld, om- lat ze vreemd zou zijn gegaan. !n de strafmaat speelde mee dat le verdachte een fors strafblad beeft. De vrouw had haar aangif- willen intrekken, maar dat ion niet. De man werd ook ver teten 21 april in een café in Ter- leuzen een vrouw een duw te lebben gegeven, waardoor ze iel. Officier van Justitie R. lammeloo vond de twee mishan- lelingen bewezen en eiste drie teken cel. Raadsman E. Smit ad zijn twijfels en vroeg zijn Kent vrij te spreken. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee pits Bakker (sport) iBaudeloo 16 [Postbus 62 [4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 l-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE ptationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl „Wij willen eerst we ten wat de gemeente Sluis hier mee wil, want wij willen niet el ke week het risico lopen dat er een bus wordt gesloopt. Boven dien willen we gevaar voor ons personeel voo'rkomen. De chauf feur in kwestie heeft echt niet zomaar assistentie gehad van vier politie-auto's. De uitkomst van het gesprek met de politie en de gemeente Sluis zal maatge vend zijn voor onze verdere han delwijze", zegt Con nexxion-woord voerder D. Bak ker. Ruim twee jaar geleden meed de bus de haltes aan de Boulevard en de Langeweg in Breskens ook al een tijdje, omdat er her haaldelijk vechtpartijen in en vernielingen aan de bus plaats vonden. „Dit komt dus echt niet zomaar uit de lucht vallen", stelt Bakker. „Daarom moeten we, hoe triest het ook is, nu een daad stellen." Burgemeester J. Sala van de gemeente Sluis heeft begrip voor de maatregel van Connexxion. „Ik ben enorm geschrokken van dit incident. De komende dagen moeten we met de politie overleggen hoe we dit soort dingen voortaan kunnen voorkomen. Of dit het einde van de discobus inluidt? Als het aan mij ligt niet, we moe ten niet door dit soort zaken van koers veranderen. We zullen daarom alles uit de kast moeten halen om deze voorziening te be houden." Het vooi'tbestaan van de disco bus werd eerder dit jaar al door wethouder L. Wille ter discussie gesteld, omdat steeds minder jongeren van de voorziening ge bruikmaakten. Na overleg met leerlingen van het Zwincollege werd besloten de bus in elk ge val tot het einde van het jaar te laten rijden. In de tussentijd zou een rooster worden opgesteld om ook eens naar andere disco theken (bijvoorbeeld in België) te rijden. Wille is op vakantie en kan dus niet reageren. Sala ver wacht echter dat het incident geen rol speelt in de vraag hoe en of de busvoorziening blijft rij den. „Het was een tijdje pappen en nathouden, maar zowel poli tiek Sluis als ik zijn voorstander van behoud van de discobus", al dus Sala. Jan Jansen bouwt in zijn mini-werkplaats een Bello-locomotief na. door Raymond de Frel OOSTBURG - Je kunt natuurlijk een winkel instappen en weer naar buiten komen met een compleet modelbouw pakket. Kost een paar duiten, maar dan heb je wel alle onderdelen in een doos je, alles binnen handbereik. Maar mo delbouwer Jan Jansen uit Oostburg haalt daar geen voldoening uit. Laat Jansen maar snuffelen in een berg oud ijzer. Om zo beetje bij beetje zijn beno digdheden bij elkaar te sprokkelen. Jansen (64) is momenteel bezig met de bouw van een schaalmodel van een Bel- lo-stoomlocomotief, die in 1917 werd vervaardigd door Werkspoor in Amster dam. De Oostburger knutselt al vier jaar aan de loc. „Ik verwacht dat daar nog wel twee of drie jaren bijkomen. Al les moet perfect zijn, tot in detail. En weet je, alles wat je aan de buitenkant niet ziet, is het moeilijkste om na te ma ken. Ik zoek trouwens ook bewust din gen uit waarmee ik jaren bezig ben. Je moet het zo zien: in een fabriek hebben ze voor elk onderdeel een apart manne tje. Ik doe alles alleen, tot en met het schilderwerk aan toe. Dat vergt dus heel veel lezen, heel veel dingen opzoe ken, om vervolgens zo nauwkeurig mo gelijk te werken", vertelt Jansen. Stoommachine De voormalige horlogemaker raakte op zijn twaalfde verslingerd aan het sleute len aan mechanica. Een stoommachine was zijn eerste 'kunstwerk', een model van een kleine vliegtuigmotor zijn vol gende project. „Ik las in een Duits mo delbouwblad dat een motorconstruc teur zei dat het onmogelijk was om thuis in een schuurtje een dergelijke mo tor na te maken. Ik wilde het tegendeel bewijzen. Eerst heb ik in mijn werk plaats een 1-eilindermotor gemaakt. Na een jaar draaide die propellor als een gek. Later heb ik mij vijf jaar gestort op een 5-cilinder-variant. En dat allemaal in een werkplaats van twee bij twee me ter." Het hele precieze werk en het vergaren van specifieke kennis boeit Jansen mate loos. Totdat een project daadwerkelijk is afgerond. Als het apparaat eenmaal werkt, gaat het in een plastic zak naar zolder. „Klaar is klaar. Alleen als ik naar ten toonstellingen ga, pak ik de apparaten weer uit. Op dat soort bijeenkomsten krijg je echt waardering. Het is vooral foto Camile Schelstraete prachtig om van kenners te horen dat ze niet geloven dat ik dit soort motoren in een heel kleine werkplaats maak. Het is ook een soort competitie: als je een mooi resultaat van een ander ziet, denk je meteen: dat wil ik ook." Een extra moeilijkheidsgraad is dat Jan sen alle benodigde onderdelen zelf maakt. „Ik koop geen onderdelen, ik maak alles zelf van afvalstukken. Er gaat hier dus geen stukje ijzer onge bruikt de deur uit." Jansen is totaal mesjogge van zijn hob by. Vraag hem hoe een bepaalde motor werkt en hij vertelt je in geuren en kleu ren alle ins en outs. Een onophoudende, gepassioneerde woordenstroom vol tech nische details, die een leek laat duize len. „Ach, het is net als met een voetbal ler. Ik train ook zoveel mogelijk om een zo hoog mogelijke perfectie te bereiken. Er wordt weieens denigrerend gedaan over modelbouw, maar hier heb je echt vakkennis voor nodig." door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Uit protest te gen zijn uitzetting heeft Mehdi Hooshyar uit Vlissingen zijn mond en oren dichtgenaaid. Hij is in hongerstaking. Hooshyar wil niet terug naar Iran. De aanleiding voor zijn actie is een brief waarin hij wordt uitge nodigd voor een gesprek over zijn terugkeer, met onder meer vluchtelingenorganisatie Inlia. Terug gaan naar Iran is onmoge lijk, laat hij in een brief weten. Hij denkt dat zijn leven er in ge vaar is. „Ik heb besloten mijn mond en oren dicht te naaien en in hon gerstaking te gaan. Mijn mond omdat ik monddood ben ge maakt en zowel hier als in Iran niet mag zijn wie ik ben. Mijn oren omdat ik niet meer kan aan horen de besluiten en redenerin gen van mensen die het schijn baar beter weten." Zijn vriend Raiza Torabi vond hem zater dagavond bij de deur, met zijn oren en ogen dichtgenaaid, en heeft hem in huis genomen. „Hij gaat hiermee door tot hij dood is", vertelt hij. „Hij is de enige zoon van zijn moeder. Die heeft problemen in Iran. Dit is een reactie, hij voelt zich machteloos. Hij is geestelijk moe, ontzettend moe." Hoos hyar, die christen is, kwam in 1999 naar Nederland. Sinds twee jaar werkt hij als vrijwilli ger bij verzorgingshuis Ter Ree- de. Zijn asielverzoeken zijn afge wezen. In de huiskamer van Torabi ont ving Hooshyar (37) gisteravond de media, om zijn nek een bord: „Zes jaar angst, stilte en waarde loos. Is dit rechtvaardig?" Alex Soplantila, gemeenteraads lid voor GroenLinks in Vlissin gen was er, net als zijn partijge noot Newaf Yürdem uit Middel burg. Soplantila vindt dat de burgemeester in actie moet ko men. „Ik hoop dat ze bereid zijn om te onderzoeken hoe gevaar lijk het voor hem is om terug te keren." Gommert Burger van Inlia noemt de actie 'intriest', maar ook een 'chantagemiddel'. „Ik heb de minister na zo'n actie nog nooit een ander besluit zien nemen", zegt hij. Burger vindt dat Hoosyar mee moet werken aan zijn terugkeer. „Als dan blijkt dat hij van de ambassade geen papieren krijgt, dan zal mevrouw Verdonk een ander besluit moeten nemen. Ze heeft beloofd dat ze in die geval len een andere oplossing zal zoe ken. Van deze actie zal ze geen minuut minder slapen." De Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND) was gisteravond niet bereikbaar voor commen taar. TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneu- zen stellen de gemeenteraad voor om het Bureau Schuld hulpverlening en Budgetbeheer volgend jaar toch weer een kwart miljoen euro te geven. De financiering van de schuldhulpverlening zorgde het afgelopen jaar voor de no dige discussie. De gemeente vindt dat de kosten van het in 2002 opgerichte bureau de pan uitrijzen. Reden om het bureau dit jaar maximaal 241.500 euro te geven. Afgespro ken werd dat de financiering voor 2006 nader onderzocht zou worden. B en W hebben die taak opgepakt en dat heeft geleid tot een lijst met twaalf mogelijke bezuinigin gen. Daar is er één bij die niet ten koste gaat van de kwali teit van de dienstverlening. „Het aantal klanten dat een beroep doet op schuldhulpverlening neemt nog steeds toe", betogen B en W. „Het gaat om een maatschappelijk probleem, waarin de gemeente een zorgtaak heft. Door de gemiddeld lange duur van de trajecten zijn er tot nu toe vooral klanten ingestroomd en weinig uitgestroomd." Het college verwacht dat het aantal klanten zich half 2006 zal stabiliseren. De raad wordt voorgesteld om volgend jaar 250.000 euro beschikbaar te stellen. Mocht het aantal klanten aanzien lijk stijgen, dan komt er geen extra geld, maar moet het lijstje met bezuinigingen op tafel komen. AXEL - Aan de Kinderdijk en aan de Zuidsingel in Axel worden twee bergbezinkbassins aangelegd. Dat is nodig om het rioolstelsel goed te laten functioneren, zodat het voldoet aan de landelijke wetgeving. Onder aan het talud van de Kinderdijk, zuidelijk van de rotonde, wordt een bergbezinkvoorziening aangebracht met een inhoud van vijfhonderd kubieke meter. Daarin wordt bij hevige re genval het overstortende water uit het rioolstelsel opge vangen, zodat het niet meer rechtstreeks in de sloot loopt. In verband met de waterkwaliteit heeft de gemeente beslo ten in de gehele sloot een rioolbuis te leggen. De lozing van het rioolstelsel gebeurt dan straks via deze deze buis in de grote waterloop die de Kinderdijk kruist. Ter hoog te van het trapveldje aan de Zuidsingel wordt een bergbe- zinkbassin van zeshonderd kubieke meter aangelegd. De voorzieningen verdwijnen onder de grond, zodat er alleen enkele putdeksels in het zicht komen. De werkzaamheden bij de Kinderdijk beginnen volgende week. Aan de Zuid singel wordt begin januari gestart. TERNEUZEN - Burgemeester J. Lonink zette gister avond de kampioenen van de ELIBO-verenigingen Philip pine en St. Ludwina Koewacht in het zonnetje. Bij de na tionale wedstrijden in Amersfoort op 1 oktober behaal den ze een opmerkelijk resultaat: de drie Zeeuwse senio- renploegen stonden na een competitie tussen zestien teams allen op het erepodium. Team Koewacht 2 behaal de voor de zesde keer de landstitel, Philippine werd twee de en Koewacht 1 eindigde als derde. De Koewachtse jeugd presteerde eveneens opperbest in Amersfoort. De Jeugd B pakte de nationale titel; jeugd Al werd in hun ca tegorie tweede. Lonink reikte aan de betrokkenen medail les uit. Ook kregen ze namens de gemeente een oorkonde, als blijk van waardering voor hun inzet en kunde. Het is een geste om te laten zien hoe wij het werk van deze vere nigingen waarderen, die zich vaak belangeloos inzetten op tal van evenementen", aldus Lonink. door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen geeft voortaan priori teit aan gladheidsbestrijding op in- en uitritten van de parkeer- s in Terneuzen. Wethouder C. van Schaik zegt dat naar aanleiding van de tafe relen die zich vrijdagavond voor deden in de Theatergarage. Toen de bezoekers na de feeste lijke uitreiking van de BOS-tro- fee naar huis wilden, zagen ze hun weg versperd door een dik pak sneeuw. De steile helling van de parkeergarage bleek voor veel automobilisten te glad om te nemen. Ook de verdere uit rit, die in een bocht naar boven draait, was door de gladheid moeilijk berijdbaar. Auto's bleven halverwege ste ken en gleden terug naar bene den, waarbij ze tegen achterop komende voertuigen botsten. Volgens ooggetuigen waren er zeker twintig auto's met lichte blikschade. Sommige bezoekers konden pas na een paar uur de parkeergarage verlaten. „We moeten eens goed naar de situatie in de parkeergarage kij ken", zegt Van Schaik. „De gara ge moet in ieder geval op ons prioriteitenlijstje staan om als eerste te strooien. En ook de Oostkolk-garage, want die heeft ook een steile helling." De wet houder denkt overigens dat de sneeuwproblemen spelen in de meeste parkeergarages in Neder land. Ook in de Westerscheldetunnel ontstonden vrijdagavond proble men. „Dus ik denk dat ook daar moet worden nagedacht hoe dit in de toekomst kan worden voor komen." Als er gladheid dreigt, stuurt de gemeente Terneuzen altijd een strooiploeg op pad om preventief te strooien. „Ik denk dus dat de strooiploeg voortaan eerst de in- en uitritten van par keergarages moet strooien", be toogt Van Schaik. Vrijdagmiddag nog had raads lid J. Baart (TOP/GB) in schrif telijke vragen nogmaals gepleit voor een andere ingang voor de garage Theaterplein, vanwege de moeilijke toegang. „Nee", rea geert Van Schaik. „De sneeuw- perikelen zijn zeker geen nieu we reden voor een extra ingang. Want dan krijg je nog een glad punt erbij." Overigens, kon Van Schaik alvast meedelen, is de wens van Baart ook om techni sche redenen niet te realiseren. SLUISKIL - Vogelvereniging de Sluiskilse Vogelvrienden houdt zondag van 10.00 tot 12.30 uur een vogelbeurs in ge meenschapshuis 't Meulengat. Het is de derde van zes beurzen die de Vogelvrienden dit seizoen op de kalender hebben staan. Na deze beurs volgen er nog beurzen op de tweede zondag van januari, en de eerste zonda gen van februari en maart. Op de vogelbeurzen, die ook voor niet-leden toegankelijk zijn, bie den vogel kwekers uit heel Zeeuws-Vlaanderen vogels te koop aan. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.00 uur: Party dansen; 13.30 uur; Kaarten, biljar ten, jokeren; De Halle, 13.30 uur; Kaar ten, biljarten, aerobics; 14.45 uur: Koers- bal; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten, biljar ten, sjoelen; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café de Troubadour, 13.30 uur: Kaarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur: KBO jokeren; HEIKANT - 't Heike, 14.00 uur: Oude ren zangkoor; 19.00 uur: Zangkoor; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten, gymnastiek; 13.30 uur: Kaarten bie den en jokeren; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljar ten, Engels, computeren; 10.00 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten, com puteren; 13.30 uur: Kaarten bieden en jokeren; 19.30 uur: Stijldansen; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek; 15.00 uur: Senioren koor; Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeenkomst; NIEUW - NAMEN - Café St.Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; SAS VAN GENT - De Regenboog, 13.30 uur: Biljarten; SINT - JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Bloemschikken; 13.00 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Ouderenkoor; 19.30 uur: Thuiszorg workshop; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gymnastiek; 13.30 uur: Handwerken, bil jarten; 19.30 uur: Dansen; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Biljar ten; VOGELWAARDE - t Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; WESTDORPE - Zaal Concordia,13.30 uur: KBO koersbal; IJZENDIJKE - Café Hofzicht, 19.30 uur: Bijeenkomst video club Zeeuws - Vlaan-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41