Wiet wordt formeel medicijn Kilometerheffing stap dichterbij Burgemeesters openen antiterreurcampagne "mdmmÈfiy Gimbf0f6 k UITVERKOOP I I UITVERKOOP Vader vreest dat vermiste zoon wordt geronseld ominomus legaal gedood ïksbrochure »or verstandelijk ïhandicapten Hoogervorst wil af van telen onder staatstoezicht Bever knaagt zich dood Aids eerder fataal voor vrouwen Politie doet grote vuurwerkvangst Meer loon agrarische loonwerkers Invallen tegen uitkeringsfraude Veerman betreurt rumoer over uitspraken zorgstelsel dinsdag 29 november 2005 DEN HAAG - De vader ran de vermiste 21-jarige lagenaar Said vreest dat zijn zoon in het buitenland ivordt geronseld om te vech ten voor de islam. Dat zei gisteren een woordvoerder van de As Soennah-moskee in Den Haag, waar de man iinds een maand of drie iwam. iaid is samen met de 18-ja- ige Ramazan en een derde nan, ene Driss, sinds eind range week vermist. De po- itie heeft de aangifte van fermissing ontvangen en inderzoekt de zaak, meid- Ie een woordvoerder. Ook Ie Algemene Inlichtingen >n Veiligheidsdienst (AI- i0) heeft de zaak in onder zoek. 3e mannen hebben volgens le zegsman van de moskee ïun telefoons thuisgelaten in niets tegen hun ouders jezegd over weggaan. Een iproep op de website van le stichting As Soennah leeft volgens hem tot op he len niets opgeleverd. De vader van Said kan zich liet voorstellen dat zijn zoon deel zou nemen aan zen strijd tegen vijanden van de islam, maar hij is er ivel bang voor, aldus de woordvoerder. ANP EUWARDEN - De inmiddels reldberoemde dominomus is gaal doodgeschoten. Dat It het ministerie van Land- ïw in een brief aan Faunabe- erming. H. Niessen van Fau- lescherming verwachtte giste- i dat Justitie tot vervolging irgaat. De mus werd twee we- i geleden doodgeschoten. Het 'eitje liet bijna de wereldre- dpoging dominostenen om- lien in het honderd lopen. De is die in de zaal in Leeuwar- rondvloog, liet 23.000 ste- omvallen. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Hooger vorst (Volksgezondheid) wil stoppen met het onder staatstoe zicht telen van cannabis voor medische doeleinden. Hij zal het project nog tot 1 januari 2007 voortzetten. Maar hij vindt ei genlijk dat de farmaceutische in dustrie er voor moet zorgen dat de zogenoemde mediwiet for meel als geneesmiddel wordt ge registreerd. Dat heeft de minister gisteren geschreven aan de Tweede Ka mer. De farmaceuten krijgen tot 1 september 2006 de tijd om con crete plannen te maken die moe ten leiden tot registratie van cannabis als geneesmiddel. Dan zal de minister kijken of hij na 1 januari 2007 nog moet doorgaan met het huidige cannabisbeleid. De minister wil voorkomen dat de mensen die er gebruik van maken, op korte termijn afhan kelijk worden van illegale leve ranciers. Hij sluit echter niet uit dat dit op lange termijn toch ge beurt. Enerzijds beweren par tijen dat het mogelijk moet zijn om binnen een jaar een goed plan voor registratie van wiet als geneesmiddel te maken. An derzijds stelt de minister dat er geen garantie is dat dit in Neder land zal lukken. Pijnbestrijding Canada liet afgelopen zomer als eerste land in de wereld formeel een medicijn toe dat is geba seerd op cannabis. Het middel Sativex is een mondspray be doeld voor onder meer pijnbe strijding voor mensen met multi ple sclerose. Sativex is ontwik keld door het Britse GW Phar maceuticals. Het Duitse concern Bayer is verantwoordelijk voor de marketing van het product in Canada. Pharmaceuticals is er niet in geslaagd het middel ook in Groot-Brittannië op de markt te brengen. Waarom is volgens de evaluatie niet duidelijk. In Nederland kunnen patiënten sinds 2003 op doktersrecept can nabis kopen bij de apotheek. De wiet is geteeld onder toezicht van het bureau medicinale can nabis (BMC) van het ministerie van Volksgezondheid. De eva luatie bevestigt het beeld dat dit beleid geen onverdeeld succes is. Veel minder mensen dan ver wacht maken er gebruik van, hoewel 70 procent van de verze keraars mediwiet via een aanvul lende verzekering vergoedt. Vol gens de minister is de mediwiet door het geringe aantal gebrui kers niet kostendekkend te pro duceren. De door de overheid ge controleerde wiet is ook veel duurder dan cannabis uit de kof fieshop. Dit komt onder meer door alle veiligheidseisen waar de 'staatswiet' aan moet vol doen. Bovendien willen artsen wegens het ontbreken van we tenschappelijke gegevens over de werkzaamheid van de medi wiet het vaak niet voorschrij ven. Ook stellen gebruikers dat de staatswiet minder werkzaam is dan hun eigen teelt of de can nabis in de koffieshop. ANP DORDRECHT - Een van de twee bevers in het beverobser vatorium in de Dordtse Biesbos is overleden. Het beestje werd in de nacht van zaterdag op zondag verpletterd on der een boom waaraan hij zelf had geknaagd. Dat heeft Nationaal Park de Biesbosch gisteren gemeld. Sinds 1990 wonen er twee bevers in een omheind gebied van ongeveer een hectare naast het Biesboschcentrum in Dordrecht. In het beverobservatorium kan het publiek de levenswijze van bevers van dichtbij bekijken. Het bever tweetal ging door het leven als Makker en Moek. In 1991 ontsnapten de dieren door een gat in de omheining. Wel ke van bevers is overleden, moet sectie uitwijzen ANP VOORBURG - Vrouwen overlijden op jongere leeftijd aan aids dan mannen. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) over de periode van 1983 tot 2004. Een kwart van de vrouwen die toen overleed was tussen de dertig en 35 jaar oud. Bij mannen was die leeftijd hoger tussen de dertig en de vijftig jaar. Volgens de cijfers van het CBS is de sterfte aan aids al drie jaar vrijwel stabiel. In 2004 overleden 85 mensen aan aids: 72 mannen en 13 vrouwen. Het aantal met hiv be smette mensen wordt geschat op op ruim 16.000. ANP ROTTERDAM - De politie in Rotterdam heeft 1500 kilo il legaal opgeslagen vuurwerk in beslag genomen. De eige naar van het spul, een 38-jarige Rotterdammer, is aange houden, aldus de politie gisteren. Politiemensen troffen de partij van 115 dozen vrijdagoch tend aan in een kelderbox aan de Librijesteeg in Rotter dam. De aangehouden man had de kelder in bruikleen. Het vuurwerk zal worden vernietigd. ANP HOUTEN - De circa 22.000 loonwerkers in de agrarische sector krijgen dankzij een reeks van drie loonsverhogin gen er in totaal 2,5 procent salaris bij. De CNV Bedrijven- bond maakte gisteren bekend dat te hebben afgesproken in een nieuwe CAO met de bedrijven die arbeidskrachten en materieel leveren voor werk in de agrarische sector. De nieuwe CAO kent een looptijd van 1 januari dit jaar tot 1 april 2007. Per 1 december dit jaar krijgen de werk nemers 1 procent salaris erbij. Een maand later volgt een loonsverhoging van 0,5 procent en op 1 juli 2005 volgt er nog een van 1 procent. ANP AMSTERDAM - In Amsterdam zijn de politie en gemeen te-ambtenaren gisteren tientallen woningen binnengeval len in een onderzoek naar fraude met woonadressen. In de stadsdelen Zeeburg en Oost werden vanmorgen 24 wo ningen onder de loep genomen, waarbij volgens de politie commissaris Ad Smit tientallen 'misstanden' zijn ont dekt, vaak uitkeringsfraude. De politie bezoekt de woningen vergezeld van ambtena ren van de Dienst Persoonsgegevens. Over de hele stad hebben gemeente en politie een lijst van vele honderden verdachte adressen aangelegd. „We pakken de groep die de boel willens en wetens beso demietert, maar we richten ons ook op de goedwillende burger: die moet inzien hoe belangrijk een zuivere, klop pende gemeentelijke administratie is", zegt Rienk Hoff, directeur van de Dienst Persoonsgegevens. „Sommige mensen hebben het er moreel niet al te moeilijk mee dat iemand zich bij hen inschrijft. Dat vervuilt de bestanden, terwijl die het fundament zijn van al ons handelen als ge meente." GPD 1STERDAM - Hoe wordt een luw zwanger? Wat is anticon- itie, welk middel past het bes bij jou en hoe gebruik je ze? zijn vragen die in een nieu- brochure voor verstandelijk landicapten, laag opgeleiden allochtonen worden behan- boekje is een van de uitga- ïvan de Federatie van Ouder- enigingen over seksualiteit ir mensen met verstandelijke lerlnngen, zo maakte de fede- le gisteren bekend. Eerder schenen al boekjes met tips, leg, praktische informatie en wijzingen voor hulp en ad- voor ouders. Onlangs maak- ie PvdA bekend bezig te zijn de voorbereiding van een tsvoorstel dat de rechter de gelijkheid moet geven om insen te dwingen anticoncep- te gebruiken. CDA-staatsse- taris Ross van Volksgezond- d wil niet verder gaan dan ontmoedigingsbeleid. ANP AMSTERDAM - Hoofdcommissaris van politie Amsterdam-Amstelland, Weiten (r), deelt folders uit van de campagne voor terreurbestrijding in het openbaar vervoer. foto Maartje Blijdenstein/GPD (Advertentie) van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De burgemeesters van Amsterdam en Rotterdam hebben giste ren op metrostations in beide steden het startsein gegeven voor de campagne 'Alle ogen helpen'. De campagne is bedoeld om' reizigers in het openbaar vervoer alerter te maken op een terroristische dreiging. Reizigers wordt via posters en brochures op metro stations en in metro's, trams, veren en bussen gevraagd beter op hun eigen baga ge te letten en verdachte situaties te mel den bij ov-personeel of het alarmnum mer 112 te bellen. Posters beelden ov-me- dewerkers en reizigers af, met teksten als 'Vergat ik laatst m'n koffer. Mooi dat ie mand me terugriep' en 'Een tas die half verstopt is, die mag u ons melden'. In de brochure staat een uitleg wat burgers kunnen doen. „Om u heen kijken kan ook geen kwaad", aldus de brochure. „Vertrouw daarbij op uw gevoel. Ziet u iets verdachts, praat er dan over met de andere reizigers en meld het bij een van onze medewerkers." De campagne duurt tot eind januari 2006. Half februari be gint een landelijke campagne, die bur gers ook informatie geeft over wat de overheid doet aan terrorismebestrijding. Amsterdam en Rotterdam zijn eerder be gonnen na een motie die de Amsterdam se gemeenteraad heeft aangenomen. Dat twee steden vooruitlopen is geen pro bleem, vindt T. Joustra, Nationaal Coör dinator Terrorismebestrijding. „Wat klaar is, daar moet je mee beginnen", zei hij in Amsterdam. ANP door Marcel Proost en Heieen Paalvast DEN HAAG - Na concessies van minister Peijs van Verkeer heeft de Tweede Kamer maan dag voorlopig ingestemd met de verkeersplannen tot 2020 van het kabinet. Peijs moet in de zo genoemde Nota Mobiliteit opne men dat het huidige kabinet er alles aan zal doen om de invoe ring van een kilometerheffing in 2012 mogelijk te maken. Dat is een opvallende toezeg ging, omdat het kabinet begin september nog bepaalde geen de finitief besluit te willen nemen over de invoering van het sys teem. Ook op het gebied van het openbaar vervoer moest de mi nister concessies doen. De verdediging van de Nota Mo biliteit bleek een zware taak voor Peijs te zijn. In de Kamer gingen veel stemmen op om de plannen aan te scherpen en te verbeteren. Met name fractiespe cialist Hofstra van de regerings partij VVD riep de minister op haar verkeersambities te verho gen. Maanden vertraging van de goedkeuring van de plannen nam hij op de koop toe. Tijdens het debat kreeg hij aanvankelijk steun van onder anderen Dijks- ma (PvdA) en Van der Ham (D66), maar na de toezeggingen van Peijs bleef hier weinig van over. Minister Peijs waarschuwde de Kamer niet voor uitstel te kie zen. De nota komt volgens haar 'dicht in de gevarenzone' als er vertraging optreedt, omdat in mei 2007 Kamerverkiezingen plaatsvinden. Het risico bestaat dat de plan nen over de kabinetsformatie Hap GEU)k,6£/?PA-PlT Hfi\VL)LN WE. V£BL £bFU>£r? AWETEN POtN lot- Wfc- NOCI JON O' W/\RE/V, By Voutel?££L(> van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Veer man (Landbouw) betreurt het dat hij met kritische uitspraken over het nieuwe zorgstelsel de indruk heeft gewekt dat hij het kabinetsbeleid niet steunt. De CDA-bewindsman zei gister avond op het NOS Radio 1 Jour naal dat het 'absoluut niet zijn bedoeling is geweest' om VVD-minister Hoogervorst (Volksgezondheid) af te vallen. Zaterdag publiceerde De Volks krant een interview met Veer man. „Neem het nieuwe zorgstel sel, de idee daarachter is dat mensen rationeel de beste verze keraar kiezen. Dat is onzin, echt fictie", zei Veerman. In het weekeinde heeft de CDA-bewindspersoon telefo nisch gesproken met Hooger vorst. Daarin heeft Veerman ge zegd dat hij de gang van zaken betreurt. „Nou Cees, ik vind het allemaal niet zo leuk", zei Hoo gervorst volgens Veerman. Gisteravond benadrukte de CDA-minister dat hij wel dege lijk achter het beleid van Hoo gervorst staat, ook al verwacht hij dat mensen niet massaal een andere zorgverzekeraar zullen kiezen. Hij heeft zich er door zijn WD-collega van laten over tuigen dat voldoende verzeker den zullen overstappen om te be reiken dat de markt zijn werk doet. Het ministerie van Volks gezondheid meent dat er al van marktwerking sprake is, als 5 procent van de Nederlanders van verzekeraar wisselt. ANP worden getild, aldus Peijs. Een nieuw kabinet zal volgens haar zijn eigen stempel willen zetten. „Dan ben je twee jaar verder." Om de Kamer te bewegen tot in stemming, moest de bewinds vrouw concessies doen. De be langrijkste is de toezegging over de kilometerheffing. Het kabinet leek begin septem ber nog het advies van de com- missie-Nouwen naast zich neer te leggen. Dit platform wil dat deze kabinetsperiode, dus voor mei 2007, een besluit wordt ge nomen over beprijzing. Maar maandag zei Peijs het Nou- wen-advies 'te omhelzen'. Op verzoek van PvdA-Kamerlid Verdaas, die ook bij het overleg aanwezig was, neemt ze in haar verkeersplannen op dat het hui dige kabinet nu al aan de slag gaat om de invoering van het systeem in 2012 mogelijk te ma ken. Besteding Over de besteding van de op brengst van de kilometerheffing werd tijdens het debat overi gens flink gesteggeld. WD'er Hofstra en zijn collega Hermans (LPF) willen dat het kabinet nu al bepaalt dat dit geld wordt be steed aan de aanleg van nieuwe wegen. Ook PvdA en CDA wil len hier duidelijkheid over. Het is volgens Peijs echter niet nodig om nu al een besluit te ne men. Dat kan volgens haar de komende jaren ook nog wel. „En de Kamer is daar luid en duidelijk bij." Wel toonde ze zich bereid in haar nota op te nemen dat voor invoering van beprijzing duide lijk moet zijn hoe de opbrengst wordt besteed. Ze riep de Kamer op de kilome- terprijs niet 'te laten vallen' op dit punt.Nouwen toonde zich verheugd over de uitspraken van Peijs over de kilometerhef fing. Het standpunt van het ka binet is volgens hem verschoven van een 'nee, tenzij' naar een 'ja, mits'. ANP (Advertentie) Als u een voordelige verzekering zoekt, hebben wij een slimme tip. Vergelijkt u de prijzen van de verschillende verzekeraars? Heel verstandig. Wij van CZ geven u hierbij graag een slimme tip. Vergelijk niet alleen de premies van de basisverzekering, maar ook die van de aanvullende verzekering. Want die maken het totaal vaak duurder dan u denkt. Bij CZ is ook uw aanvullende verzekering voordelig. Want bij CZ zijn uw kinderen in de aan vullende verzekering óók gratis meeverzekerd. Bovendien betaalt u bij CZ geen leeftijdstoeslag. Uiteindelijk bent u bij CZ dus vaak een stuk goedkoper uit, mét een verzekering die precies bij u past. Want voor CZ bent u niet standaard, ook niet in 2006. Kijk op www.cz.nl Zorg kan altijd beter. (Advertentie) WALSTRAAT 199 VLISSINGEN ACCESSOIRES 25*%> ^KORTING LANGE DELFT 1 6 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3