Geen dag zonder internet )e Ceuster tekent in de ruimte Vreemd in Goes biedt intense verhalen icheepvaart rorstelt met ijn stof Werkstraf voor stalker Woonwagen uitgebrand E.M.M. Kortgene gepromoveerd Auto's op Walcheren vernield dinsdag 29 november 2005 17 iprBen Jansen [JTWERPEN - Fijn stof dreigt 0 serieus probleem te worden ior de maritieme sector. Vol- ns de Vlaamse minister van lenbare Werken en Leefmi- [U K. Peeters zijn dringend aatregelen nodig om te berei- n dat zeeschepen brandstof tl een lager zwavelgehalte ver- oken. ichtverontreiniging in de tm van fijn stof krijgt sinds imeen jaar volop aandacht in jderland. De scheepvaart Idt als een van de voornaam- 1 veroorzakers van fijn stof. (eer dan het wegverkeer", zei eters gisteren in Antwerpen dens een causerie over econo- ie en ecologie in havengebie- n. Hij stelde dat onvoldoende derzoek is gedaan naar de uit- iot van verontreinigende stof- idoor zeeschepen en dat het itbreekt aan maatregelen. Pee- is: „De scheepvaart heeft voor- nog een goed en een groen ago. Zonder maatregelen om is aan de luchtverontreiniging doen, kan dat verloren gaan." t Vlaamse minister zei zich k zorgen te maken over het tgverkeer. De ontwikkeling ode nieuwste Antwerpse con- inerhaven, het Deurganckdok, kt meer containerschepen a en als gevolg daarvan meer achtwagens die de containers n- en afvoeren. Dat betekent kmeer files en meer luchtver- itreiniging. Peeters vertelde 1 vrachtwagens van bedrijven it eigen vervoer een beladings- aad van 45 procent hebben, ordt het vervoer door een an- r bedrijf verricht, dan stijgt it percentage naar 75. Hij pleit- voor maatregelen om die bela- igsgraad op te trekken. „De resteringen in de infrastruc- ur hebben nu een veel te laag iement." Dat geldt ook voor benutting in tijd. „Van acht ir's avonds tot vijf uur 's mor ns ligt het wegennet er stil bij. emoeten zoeken naar moge- iheden om het gebruik te opti- iliseren, bijvoorbeeld door t laten en lossen op deze rusti- periode af te stemmen." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek heeft gisteren een 24-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad voor stalking, mishandeling en bedrei ging conform de eis veroordeeld tot 180 uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. De man heeft vanaf november 2002 tot 8 september vorig jaar zijn (ex-)vriendin meermalen gewelddadig aange pakt en bedreigd. Ook viel hij haar frequent lastig met (dreigende) telefoontjes en ongewenste sms-berichten. Of ficier van justitie R. Rammeloo vond dat de verdachte de grenzen had overschreden en eiste de straf die de politie rechter de Middelburger oplegde. Raadsman E. Smit sprak van een verdrietige zaak en bepleitte vrijspraak voor de stalking. De advocaat zag het belagen als een incident en vroeg om een aanmerkelijk lagere werkstraf. De politierechter voel de daar niets voor. „Hier past een forse reactie op", was zijn standpunt. ZAAMSLAG - Op het woonwagencentrum in Zaamslag is gisterochtend een woonwagen volledig uitgebrand. De brandweer werd rond zes uur gealarmeerd, waarna zo wel het korps Zaamslag als het korps Axel uitrukten. Dit omdat onbekend was of zich in de woonwagen mensen be vonden. Dat bleek achteraf niet het geval te zijn. De brand was ontstaan in een leegstaande woonwagen. Ploeveel de scha de bedraagt, was gisteren nog niet bekend. Ook over de oorzaak van de brand kon nog niets gezegd worden. De politie doet onderzoek. KORTGENE - Koninklijke muziekvereniging E.M.M. uit Kortgene is gisteravond in dorpshuis De Pompweie in de bloemetjes gezet na het behalen van een uitstekend resul taat afgelopen weekeinde op het muziekconcours in Val- kenswaard. E.M.M. kreeg daar van een eensgezinde jury 82,25 punten voor haar uitvoering, waarmee de Kortgeense muziekvere niging promoveerde naar de vierde afdeling van de Ko ninklijke Nederlandse Federatie van Muziekverenigingen (KNFM). E.M.M.onder leiding van Mathieu van Duiven, geassis teerd door Arjen Kooman, won in Valkenswaard ook de dagprijs van hoogst gekwalificeerd muziekgezelschap en kreeg de bijbehorende beker. MIDDELBURG - In het weekeinde zijn op Walcheren ver schillende auto's vernield. In Middelburg gebeurde dat tussen vrijdag 18.15 uur en maandag 8.30 uur met een ge parkeerde auto op de Segeerssingel. Het dak werd ver nield om binnen te komen en alles te doorzoeken. Alleen een zonnebril werd weggenomen. In Middelburg was het ook raak op de Herengracht. In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn van een auto de buiten spiegels afgetrapt. En op het Dorpsplein in Koudekerke is in de nacht van zondag op maandag een auto vernield. Daarvan werden de ruiten ingeslagen. Van de drie vernielingen zijn nog geen schadebedragen be kend. or Rolf Bosboom IDDELBURG - Achter in de imte staat een grote wand, arop met brandwerend pur- mim talloze horizontale, roze wn zijn aangebracht. Juist 'r dit kunstwerk heeft zelfs vaste bezoeker de neiging h af te vragen of de wand er ijd heeft gestaan of er voor de- fxpositie is neergezet. 1 is precies wat kunstenaar laid de Ceuster beoogt. Hij 'akt installaties waardoor een imte zich met andere ogen '1 bekijken, zoals nu in het ad van CBK Zeeland, het Cen to voor Beeldende Kunsten, raigeving en Architectuur in tóelburg. „Wat ik doe is teke- 5 in de ruimte. Daarmee be- Odig ik de betekenis en bena- ^ik de kwaliteit ervan." Die "ld staat er inderdaad al veel Iger, maar valt nu pas voor 'eerst echt op. De Ceuster (1960) woont in Zut- phen en werkt in Deventer. Hij maakt steevast installaties die de expositieruimte zelf als on derwerp hebben. Daarbij ge bruikt hij doorgaans materialen zoals elektriciteitsdraden, tape, zout en latex. Het is de eerste keer dat hij in Zeeland exposeert. Zijn project in Middelburg komt voort uit de uitwisseling die de diverse CBK's in het land met elkaar hebben. In dit geval liep het con tact via het Kunstenlab Deven ter. Dat is niet geheel toevallig, aangezien directeur Mieke Co- nijn tot vier jaar geleden leiding gaf aan Stichting Kunstuitleen Zeeland, de voorloper van CBK Zeeland. De Middelburgse installatie van De Ceuster bestaat uit drie de len. De lijnen op de witte achter muur heten Purlines. De kunste naar bracht ze aan met een pi stool. Mede door de weerbarstig heid van het materiaal en 'de on handigheid van de maker' - zo als hij het zelf formuleert - was het onmogelijk perfecte lijnen te trekken, maar op die manier wordt De Ceusters handschrift wel zichtbaar. „Er ontstaan al lerlei golven, gaten en accenten. Die zorgen voor levendigheid." Onder de naam Dripping heeft De Ceuster ook de beide muren van het middenblok bewerkt. Hij heeft ze een nieuw kleurtje gegeven en aan de bovenkant verf in een andere kleur naar be neden laten druppen. Kraaltjes Het derde deel van de installa tie, Coloured Fields geheten, is ook het opvallendste. Rond elke pilaar is een eiland van talloze kleurrijke kraaltjes neergelegd. Op die manier wordt extra de aandacht gevestigd op de mooie pilaren en de manier waarop ze ten opzichte van elkaar zijn ge groepeerd. „Juist door ze te iso leren staan ze meer in de ruim te", zegt De Ceuster. „Ik heb het idee dat de pilaren er ook mooier van worden." De kunstenaar heeft de kralen- velden zo gevormd dat de ruim te nog wel bruikbaar blijft. De looproutes zijn ontzien, waar door de bezoeker er nog redelijk probleemloos langs kan laveren. De Ceuster gebruikte de aller kleinste kraaltjes die te krijgen zijn: twee millimeter groot. „Het zijn net pixels. Je kunt ze van veraf en dichtbij kijken. Van dichtbij zie je nog de afzon derlijke kleuren, maar verder weg groeit het beeld dicht en wordt het bijna één kleur." Expositie: Installatie van Ronald de Ceuster, t/m 20 januari hij CBK Zeeland, Balans 17 in Middelburg, Geopend: ma.-vr., 9-17 uur. De tentoonstelling wordt zondag 4 december om 16.00 uur officieel ge opend door Mieke Conijn. Erik Vandenberge en Phons Bakx ver zorgen bij die gelegenheid de mu ziek. door Ali Pankow oloured Fields', kralenkunstwerk van Ronald de Ceuster. foto Ruben Oreel GOES - De titel 'Vreemd in Goes' doet wellicht vermoeden dat specifiek vluchtelingen hun verhaal vertellen. Deze theatra le productie is echter breder ge richt. Voor de een geldt politie ke onderdrukking als noodzaak op drift te slaan en uiteindelijk in Goes terecht te komen, voor de ander is ooit de liefde motief geweest naar deze stad te ko men. Voor allen geldt dat zij hun wortels hebben achtergela ten en hier moeten wennen om een nieuw bestaan op te bou wen. Bedenker van het project is di recteur Rens Schot van Podium 't Beest. „Spannend zo'n geheel eigen productie aan te gaan. Dat is voor het eerst en het strekt verder dan de samenwer king die we voorheen wel eens zijn aangegaan met andere kunstinstellingen", zegt Schot. De productie wordt gemaakt in het kader van het 600-jarig be staan van Goes. De bescheiden extra subsidie die ervoor be schikbaar wordt gesteld, is niet toereikend, maar gelukkig schie ten het VSB-fonds, de Culturele Raad Goes en de provincie ook wat bij. 'Vreemd in Goes' wordt geen theatervoorstelling in de tradi tionele zin van het woord met publiek op de tribune en acteurs op de speelvloer. De nieuwko mers die zich kort of wat langer geleden in Goes vestigden, ver tellen hun eigen verhaal. Ze doen dat zonder toneelervaring, maar wel onder begeleiding van professioneel theatermaker Bram Kwekkeboom. De bezoe kers maken letterlijk met deze mensen een reis door Podium 't Beest. Verdriet Bij elke pleisterplek wordt een verhaal verteld of voorgelezen. „Dat zal de ene keer twee minu ten en de andere keer ruim tien minuten duren. Soms wordt er misschien alleen maar gezon gen. Het ene verhaal zal mis schien verdriet opwekken, bij het andere kan wellicht gela chen worden. Maar het zijn alle maal intense en authentieke ver halen", zegt Kwekkeboom. Hij is op uitnodiging van Rens Schot dit avontuur aangegaan. Binnen de Theatergroep Weder zijds in Amsterdam deed hij al enige ervaring op met deze werk wijze bij het project 'Het nacht- (1) en producent Rens Schot achter een portretlijst voor 'Vreemd in foto Mechteld Jansen Theatermaker Bram Kwekkeboom Goes'. kastje van mijn opa'. Levensver halen raken hem. Hij is onder de indruk van de manier hoe open en eerlijk de deelnemers hun le vensreis aan hem durven te ver tellen. Kwekkeboom weet dat dit straks met meer toeschou wers op vrij kleine afstand wat moeilijker zal zijn. Hij heeft daar in de vormgeving rekening mee gehouden. De grote goud kleurige portretlijsten zijn niet alleen leuk om te zien, maar bie den elke verteller ook een be schermend kader. Een algemene eerste oproep aan nieuwkomers hun verhaal te ko men vertellen leverde weinig reacties op. Mond-tot-mond re clame met medewerking van de vrijwilligers bij 't Beest werkte beter. Schot en Kwekkeboom voerden de intake-gesprekken en waren keer op keer onder de indruk van de verhalen die uit drukking geven aan een scala van gevoelens. 'Vreemd in Goes' wordt het publiek als vertelling gratis aangeboden. De voorstel lingen worden gegeven vanaf dinsdag 20 tot en met vrijdag 23 december, steeds meerdere ke ren per avond vanaf 19.00 uur. Wie zeker wil zijn van een plek je tijdens een van deze levens- tochten, doet er goed aan zich vooraf aan te melden bij Po dium 't Beest: 0113-233285 of via de website www.tbeest.nl. door Sheila van Doorsselaer Vrijdag 9 december is uitgeroepen tot 'Internetloze Werkdag'. Bureau Clockwork, een interactief mediabu reau, wil stilstaan bij het medium dat de dagelijkse werkdag voor altijd heeft veranderd. Bedrijven wordt opgeroepen internet voor één dag te laten voor wat het is. Dus geen mailtjes versturen, niet surfen en ook geen msn. Werknemers, doe eens wat anders! Ga klanten opzoe ken, pak de telefoon, ga brainstormen, lunch langer. En vooral, werk! Iets meer dan tien jaar geleden werd in ternet gebruikt door slechts één procent van de Nederlandse bevolking. Sinds dien heeft het World Wide Web voorna melijk binnen het bedrijfsleven een enorme vlucht genomen. Inmiddels is negen van de tien Nederlandse bedrij ven online. „Het lijkt wel alsof internet op de werk vloer tegenwoordig net zo belangrijk is als zuurstof", zegt geboren en getogen Internetloze dag Terneuzenaar Jurgen Baart, creatief di recteur van het Amsterdamse Clock work. „We hebben een onderzoekje ge daan onder vijftig bedrijven en dat wees uit dat 74 procent van de onder vraagden zich geen raad weet op een dag zonder internet en e-mail. Eén op de vijf vindt een dag zonder internet zelfs een nutteloze dag. Sinds internet is ingebed in de dagelijk se werkdag, is alles veranderd. De gewo ne postbus wordt steeds leger, maar de inbox voor e-mails steeds voller..Al die mailtjes 'moeten' worden beantwoord of doorgezonden. Even de telefoon pak ken om de verzender van de elektroni sche post van een reactie te voorzien, is er niet vaak meer bij. Ook het even op zoeken van informatie op internet -is de gewoonste zaak van de wereld gewor den. En dan hebben we het hier alleen over het noodzakelijk gebruik van inter- 9 december, uitgeroepen lot internetloze werkdag: welk bedrijf durft die dag de stekker eruit te trekken? foto Camile Schelstraete net voor het werk. Niet over het tussen de bedrijven door mailen naar vrien den, het bekijken van de website van dat autobedrijf waar die ene mooie auto te koop wordt aangeboden, of het opzoe ken van plaatjes of filmpjes van mooie dames... Het onderzoek wijst daarnaast uit dat driekwart van de respondenten ervan overtuigd is dat een internetloze werk dag het persoonlijk contact met klanten en collega's ten goede komt. Clockwork heeft 9 december uitgeroe pen tot internetloze werkdag om stil te staan bij de voordelen die internet ons vandaag de dag biedt. Maar ook om be drijven te wijzen op de mogelijkheden die ze laten liggen, zoals het daadwerke lijk opzoeken van klanten, even bellen om iemand te informeren of gezamen lijk een brainstormsessie te houden waarbij nieuwe ideeën het licht kunnen zien. Kortom,, even terug naar hoe het 'vroeger' was. Want toen internet er nog niet was, misten we het ook niet en kon er ook gewoon gewerkt worden. En 10 december waarderen we internet des te meer. „Natuurlijk weten we dat niet ieder be drijf zomaar haar internet een dag kan afsluiten. Veel bedrijven zouden hier te veel geld mee verliezen", zegt Baart. „Uit ons onderzoek blijkt dat 23 pro cent van de gepolste bedrijven wel mee wil doen aan de internetloze werkdag. Of zij dat ook daadwerkelijk kunnen en zullen doen, dat zullen we zien op 9 de cember." Tot nu toe valt de animo voor de inter netloze werkdag erg tegen. Slechts drie bedrijven (inclusief Clockwork zelf) hebben aangegeven internet die dag links te laten liggen. Baart: „En die an dere twee zijn nog kleine bedrijfjes ook. Nou ja, het is nog geen 9 december, we hopen natuurlijk op wat meer aanmel dingen." Bedrijven die mee willen doen, kunnen zich opgeven via www.internet- lozewerkdag.nl. Bezoekers van de site kunnen er ook hun mening geven over het initiatief. Die reacties zijn over het algemeen niet mals. Ene 'ikke' laat weten: „De dag, dat de webmaster hier deze site bouw de, dat was een 'echt verspilde dag'. Hij had beter kunnen gaan werken! De reactie van iemand die zich 'Edwin' noemt, luidt: „Ik heb het initiatief door gemaild naar mijn collega naast me..." Serieuze reacties zijn er ook. Zoals die van 'Ed': „Leuk idee... Denk dat het moeilijk wordt heel Nederland plat te krijgen. Kijk naar de autoloze zondag. Maar goed om een keertje stil te staan bij hoe cruciaal online zijn is." En dat vindt Baart nog wel het belangrijkste: „We hebben in ieder geval bereikt dat er een discussie is losgebarsten. Dat vind ik al heel wat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37