raardrij sport heeft behartiger Gerommel met getallen PZC PZC Monument terug op vertrouwde stek Sponsor slotspektakel 600 jaar Goes geeft kaartjes toch weg .13 Nieuwe burgemeester Veere volgende week bekend üeuwe vereniging Paard en Pad wil uitbreiding en koppeling routes anleg stadsbos 'holen maanden itgesteld Sponsoren voor Dol-Fijn Forse straf voor drankrijder Celstraf voor uitgaansgeweld Middelburger komt goed weg Lost Key-avond lor Miriam van den Broek dinsdag 29 november 2005 i IOMBURG - Op 6 december 0rdt bekendgemaakt wie de euwe burgemeester van Veere }rdt. Tijdens een extra adsvergadering maakt de ad achter gesloten deuren een uze uit twee kandidaten. - ertig kandidaten hebben ge- reageerd op de vacature die ont stond toen burgemeester A. de Bruijn op 1 oktober met ver vroegd pensioen ging. Commissaris van de koningin W. van Gelder maakte samen met de vertrouwenscommissie een eerste selectie uit de sol licitanten. De vertrouwens commissie, die bestaat uit alle fractievoorzitters van de ge meente Veere, heeft vervolgens de sollicitatiegesprekken afgeno- „We hebben nu twee personen op het oog", zegt J. Wisse-Fran- cke, de voorzitter van de ver trouwenscommissie. Over de identiteit van de gegadigden wil ze nog niks zeggen. „Zij moeten eerst nog een assessment onder gaan en we maken de naam pas bekend als de raad een aanbeve ling heeft gedaan." Als de raad een voorkeur heeft uitgesproken, zal Van Gelder een advies opstellen voor de mi nister. In bijna alle gevallen wordt de aanbeveling van de ge meenteraad gevolgd. Vanaf het moment dat De Bruijn haar vertrek aankondig de, heeft de gemeenteraad de hoop uitgesproken dat de nieu we burgemeester op 1 januari 2006 aan de slag kan gaan. „We gaan nog steeds van die datum uit", zegt Wisse-Francke. jr Marcel Modde lEISCIlOR - Schouwen-Dui- and moet meer doen met de gelijkheden voor de paard- sport. Te veel initiatieven lo- d te vaak langs elkaar heen, dus J. Groenendijk, waardoor eindelijk nauwelijks iets irdt bereikt. I* oenendijk, mede-eigenaar ei n Stal Balans in Dreischor, eft samen met P. Paulussen K. Maenhout-Roeleveld de atlangenvereniging Paard en c id opgericht. De organisatie iet gaan dienen als koepel :ij or alles wat met paardrijden -houden te maken heeft. Dus bi et alleen met de realisatie van it i aaneengesloten keten van w iter- en menpaden als belang- c k doel, legt Groenendijk uit. ui ik voor afspraken over huis- iting, opruimen van de paar- a npoep op straat onderweg en e te handelen bij bepaalde ktes wil de nieuwe vereni- ïg als platform dienen. nelpunten vereniging gaat in eerste in- ntie alle bestaande initiatie- en knelpunten op een rij zet- en waar mogelijk koppelen, iel is daarbij onder meer ook agrarische sector en ander- irtige organisaties te betrek- agenda 'TREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge- f durende de openingstijden; aterdags tot 12.00 uur -REDACTIE 1 schouwen-duiveland irachtweg 23a bstbus 80 1300 AB zierikzee tel: 0111 -454647 :ax: 0111-454657 wnail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) 'iet Kleemans Mi Pankow isme Soesman lelita Lanting ludy Boogert (sport) entrale redactie itationspark 28 'ostbus 31 '60 AA goes 'el: (0113)315500 fax:(0113)315669 •mail: redactie@pzc.nl iternet Www.pzc.nl Imail: web@pzc.nl ken, zodat er een 'kruisbestui ving' kan ontstaan. Groenen dijk: „Er is van alles en nog wat in gang gezet. Ook door de Vere niging Paardenbranche Schou- wen-Duiveland. De VPB heeft heel goed werk gedaan, onder meer met een brede enquête over de behoeften onder paar denliefhebbers op het eiland en ze hebben een begin gemaakt met het in kaart brengen van be staande routes. Maar that's it! Dan houdt het op! Deuren blij ven dicht en het leidt tot niks concreets." Om die ban te bi'eken, wil Paard en Pad in eerste instantie alle be langhebbenden (tot en met de voedselindustrie, dierenartsen, dorpsraden, agrariërs en platte landvernieuwers) samenbren gen op een congres. Die 'startbijeenkomst' moet mei volgend jaar z'n beslag krijgen. Groenendijk ziet op de korte ter mijn vooral kansen in samenwer king met agrariërs en initiatief nemers achter cultuur-histo rische wandel- en fietspaden. De landbouwsector kan volgens hem profiteren van de aanleg van ruiterpaden over de per celen. En zodra de routes kun nen worden gekoppeld, wordt het ook aantrekkelijk om rust- voorzieningen en een mogelijk heid tot overnachting aan te bie den. „Wat dat aangaat loopt Schou- wen-Duiveland echt achter bij de rest van Nederland. Terwijl de potentie hier eigenlijk enorm is." Volgens de manegehouder zijn er op Schouwen-Duiveland zo'n dertienhonderd rijpaarden. Om gerekend betekent dat (in)direct voor ongeveer tweehonderd mensen werkgelegenheid, aldus Groenendijk. „Dan is het toch gek dat de paardensport hier nog als los zand aan elkaar hangt! Neem de voetbal, tennis of hockey, daarvoor liggen er overal prachtige velden. Dan RGH-HAAMSTEDE - Kerkzaal Her- mde Kerk, 13.00 - 17.00 uur: Ver- Ipmiddag Interieurfonds Vrouwen- eniging. '0LEN - De aanleg van het dsbos in Tholen begint waar- lijnlijk pas in februari of art volgend jaar. (elopen maand heeft staats beheer grondwerk verricht, voorbereiding op de aanleg. Igende week zou de daadwer- ijke aanplant van de bomen linnen. rassig slechte weer van de laatste gen gooit echter roet in het n: de grond is te drassig om bomen te kunnen planten, izij het weer drastisch veran- 't, zullen de Tholenaren daar- nog een paar maanden op n stadsbos moeten wachten. Met vereende krachten werd het bronzen beeld van de hand van de Zierikzeese kunstenaar Ad Braat weer op de sokkel bevestigd. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het plaatje is weer com pleet. Na vijf maanden afwezigheid prijkt het watersnoodmonument 'Be proefd maar niet gebroken' weer trots op de sokkel bij de Zuidhavenpoort. Het bronzen beeld - van de hand van de in 2000 overleden Zierikzeese kunste naar Ad Braat - werd in juni dit jaar door twee jongeren vernield, maar is nu weer in volle glorie hersteld. Vanuit de Zierikzeese bevolking werd destijds geschokt gereageerd op het van dalisme. Burgemeester J. Asselbergs had geen goed woord over voor de da ders en sprak van een dramatische ge beurtenis. Asselbergs kreeg bijval van met name oudere Zierikzeeënaars, men sen di e de watersnoodramp hebben mee gemaakt. Voor hen is het in 1968 ge maakte beeld van de vrouw met opgehe ven linkerhand, haar kind beschermend tegen de woeste elementen, niet zomaar een beeld, maar een belangrijk monu ment. De vrouwenfiguur staat symbool voor de Zeeuwen die de moed hadden door te gaan na de watersnoodramp. Het kind dat achter haar wegkruipt staat voor het geloof dat de Zeeuwen sterkte in moeilijke tijden. Voor de gemeente Schouwen-Duive land was het van meet af aan duidelijk dat het beeld hersteld moest worden en op dezelfde plek - aan de voet van de Zuidhavenpoort terug moest keren. Het beschadigde beeld - van de sokkel gebroken en 'beroofd' van de opgehe ven linkderarm - werd naar de gemeen tewerkplaats aan de Straalweg ver voerd waarna deskundigen zich erover bogen en concludeerden dat er feitelijk maar één ding opzat: er moest een nieu we arm aan worden gezet. Gelukkig bleek in het atelier van Braat aan de Poststraat in Zierikzee nog een comple te mal van het beeld te bestaan. Gipsmal Daar heeft gieterij Steijlaart uit Waar denburg - die het beeld destijds ook heeft gegoten - dankbaar gebruik van gemaakt. „We hebben van het orgineel een mooie gipsmal kunnen maken om de arm te kunnen gieten", legt gieter H. Steijlaart uit. Vervolgens werd de nieu we arm aan het beeld gelast en hoe goed je ook kijkt, van de las is niets te zien. foto Marijke Folkertsma Ook kleurverschil verraadt de omge keerde amputatie niet. Steijlaart legt uit dat het beeld en de nieuwe arm met bepaalde zuren zijn bewerkt wat etsend werkt. „Dat laat je dan een paar dagen inwerken en dan kun je het brons pati neren." T weecomponentenlijm Om het bronzen beeld stevig op de sok kel te kunnen bevestigen, monteerde Steijlaart forse moeren in de voet van het beeld waar vervolgens 12 millime ter dikke draadeinden in werden gemon teerd. In de sokkel werden met behulp van een mal vier gaten voorgeboord en uiteindelijk kon zo met twee componen tenlijm het beeld weer stevig vastgezet worden. Alles bij elkaar nam de opera tie enkele uren in beslag. De reparatie van het beeld kostte alles bij elkaar naar schatting 3000 euro. De gemeente verhaalt de kosten op de vandalen. Cijfers en de gemeente Schouwen-Duiveland. Het is de laatste tijd een wat minder gelukkige combina tie. Tot vier keer toe heeft het college in de afgelopen twee, drie weken moeten toegeven voorstellen te heb ben uitgewerkt op basis van onjuiste cijfers. door Melita Lanting ZIERIKZEE - De meeste impact heeft dit gerommel met cijfers gehad op het voorstel om dorpshuizen te verkopen. Tijdens de behandeling in de raad van afgelopen donderdag bleek dat het vertrouwen in de cijfers behoorlijk was gedaald. Raadslid J. van de Berge (Chris tenunie) wilde iemand van buiten het gemeentehuis naar de begroting laten kijken, maar zijn voorstel haalde het net niet. Aanleiding voor Van de Berge zijn de missers van de afgelopen weken en de onduidelijke beant woording van vragen van zijn partij. Zo is het college pas kortgele den tot de ontdekking gekomen dat het groot onderhoud van de dorpshuizen niet op de begro ting stond. Dit scheelt 190.000 euro op jaarbasis. Het gemeente bestuur is aan de dorpshuizen dus geen 75.000 euro kwijt, zo als steeds is aangenomen, maar 265.000. En dit is niet het enige foutje. Bij de berekening van de huidige huurprijs per vierkante meter zijn de raadsleden ook op het verkeerde been gezet. In april ging het college uit van een huurprijs van 15 euro per vierkante meter. Met dit uit gangspunt in het achterhoofd hebben de raadsleden inge stemd met een verhoging van de huur tot 25 euro per vierkante meter. Onlangs bleek echter dat de inkomsten uit huur geen 15 euro per vierkante meter zijn, maar slechts tien euro. Oorzaak: een rekenfout. Ook in andere voorstellen ging het mis. De be zuinigingen op het hertenkamp bijvoorbeeld. Deze besparing analyse was ingeboekt voor 45.000 euro, blijkt bij nader inzien 35.000 eu ro op te leveren en door een wij ziging in het voorstel wordt de ombuiging zelfs teruggebracht tot 26.000 euro. Ook bij het voor stel over de kerstbomen is een re- kenfoutje gemaakt. Het gevolg: 5000 euro minder bezuinigen dan oorspronkelijk aan de raad is medegedeeld. Al met al voor raadslid Van de Berge aanleiding om aan de bel te trekken. Maar alleen de 'oppo sitiepartijen' wilden hem steu nen. De coalitie onderschrijft de cijfers van het college. Tenmin ste... tot op zekere hoogte. Want raadslid D. Meulblok (WD) deed tussen neus en lippen door een opmerkelijke uitspraak. Hij stelde namens zijn fractie dat 'deze gemeente niet in staat is gebouwen te beheren en dat het daarom maar beter is de panden af te stoten en het beheer aan an deren over te laten'. Een fikse beschuldiging die hem op felle kritiek van zijn mede-raadsle den kwam te staan. Maar is die felle kritiek op Meulbloks uitla ting wel helemaal terecht? De gemeente heeft immers al die jaren verzuimd om een post, onderhoud in de begroting op te nemen. De gemeente heeft in de afgelopen tijd veel extra tijd en energie moeten steken in de dorpshuizen vanwege het achter stallig onderhoud. Hiervoor zijn extra kredieten beschikbaar ge steld. Verder zijn de huurprij zen in de afgelopen jaren nooit geïndexeerd, waardoor de tarie ven nu in een keer fors moeten stijgen. De raad stond er bij en keek er naar. Nu zullen de meeste raadsleden wel aanvoeren dat zij besturen op hoofdlijnen en dat ze niet op de hoogte zijn van dit soort de tails. De raad heeft echter in de afgelopen jaren bij verschillen de gelegenheden de alarmbellen niet laten rinkelen. Blijft over de vraag hoe dit kan gebeuren. Die vraag stellen is eenvoudig, het antwoord geven is een stuk gecompliceerder. Is het nog een erfenis van de oude gemeenten, waar heel verschil lend met begrotingscijfers werd omgesprongen? Is er sprake van toeval en gaat het om los van el kaar staande foutjes? Of is door het college bewust toegerekend naar deze bezuinigingen en zijn daarbij bepaalde zaken overdre ven voorgespiegeld, zoals door sommigen in de raad wordt ge fluisterd? Het blijft onduidelijk. En vooralsnog heeft de burger het nakijken. Want dit gerommel met cijfers geeft weinig vertrouwen dat er niet nog meer foutjes of fouten aan het licht zullen komen. moeten wij toch ook iets kunnen regelen?" Groenendijk kijkt wat dat betreft met een schuin oog naar de organisatie van de paardrijsport in Noord-Brabant en Limburg. Iets vergelijkbaars hoopt hij met de nieuwe eilande- lijke koepelvereniging ook op Schouwen-Duiveland voor el kaar te boksen. VPB-voorzitter H. van Oost was gisteren niet bereikbaar voor een reactie op het jongste initia tief tot krachtenbundeling. NIEUWERKERK - Zwembad Dol-Fijn in Nieuwerkerk heeft voor de komende drie jaar bijna 22.000 euro aan sponsorgeld binnengesleept. Daarmee wordt voldaan aan de eis van de gemeente dat het bad voor behoud van het subsidie ook de eigen inkomsten moet zien te vergroten. Uiteenlopende bedrijven hebben een jaarbijdrage toege zegd, wat is vastgelegd in een driejarencontract. Als te genprestatie prijkt hun naam op één van de muren van het zwembad. De stichting eerde zaterdag drie vrijwilligers (Jos Flik- weert, Joke Verwijs en Robert-Hans van Donk) van het eerste uur, die er de afgelopen vijf jaar alles aan hebben gedaan om Dol-Fijn voor Nieuwerkerk te behouden. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek veroordeelde gisteren een 28-jarige drankrijder uit de Zeeuwse hoofdstad tot honderd uur werkstraf, een maand voorwaardelijke gevangenisstraf en vijftien maan den rijontzegging. De verdachte reed 1 mei dit jaar op de Nieuwe Vlissingse- weg in Middelburg zonder rijbewijs en tijdens een rijver bod bij een grote alcoholactie in de fuik van de politie. Uit de blaastest kwam een alcoholgehalte van 705 micro gram: ruim drie keer zoveel alcohol als is toegestaan. De Middelburger vertelde voor zijn alcoholpi'obleem hulp te hebben gezocht bij het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD). Het rijbewijs heeft hij moeten inleveren bij het CBR. De man beweerde inmiddels vijf maanden droog te staan. Dat werd geprezen door officier van justitie R. Rammeloo. „U bent al vele keren gepakt in uw leven, maar u maakt hier een positieve indi'uk. Ga door op de ingeslagen weg." De officier zag zijn eis inge willigd. MIDDELBURG - Een 26-jarige inwoner van Yerseke is gisteren in Middelburg voor uitgaansgeweld conform de eis veroordeeld tot twee weken cel. De man viel op 12 maart dit jaar in het uitgaanscentrum van Goes een meisje lastig en gaf haar vriend een klap. De Yersekenaar maakte volgens getuigen een opgefokte indruk. Bij het incident raakte een gsm van het slachtof fer beschadigd. Politiei'echter M. Klarenbeek hield in de strafmaat reke ning met het strafblad van verdachte. Verder moet hij 23 euro schadevergoeding voor het mobieltje betalen. MIDDELBURG - Een 39-jarige man uit Middelburg heeft gisteren een voorwaardelijke werkstraf van dertig uur opgelegd gekregen wegens mishandeling en bedrei ging. De man was kwaad op zijn huurster, van wie hij nog een aantal maanden huur tegoed had. De Middelburger was stomdronken toen hij in de nacht van 29 mei verhaal ging halen. Dat hij haar een klap gaf en haar man bedreigde, vond politierechter M. Klaren beek volstrekt ongepast. De straf kwam overeen met wat de officier van justitie eis te. Schadeclaims van de slachtoffers werden door de poli tierechter niet-ontvankelijk verklaard. door Frank Balkenende GOES - Toegangskaartjes voor de slotmanifestatie van 600 jaar Goes zijn vanaf vandaag gratis af te halen bij de Agrimarkt. De Goese supermarkt, hoofdspon sor van het slotspektakel, heeft de voorwaarde laten vallen dat eerst voor tien euro boodschap pen moet worden gedaan om een kaartje te bemachtigen. Op de sponsorconstructie kwam vorig week de nodige kritiek, on der andere van i-aadsleden die ook in de stuurgx-oep van het Goese jubileumfeest zitten. Ze waren verrast dat gegadigden per kaartje tien euro in de super markt moesten besteden. Een ge zin met twee kinderen zou dan veertig euro kwijt zijn. Niet gratis en ook niet echt laag drempelig, ooi-deelden onder an dere de raadsleden A. Huissoon (D66), A. van Oosten en F. Köhlen (GroenLinks) en H. Hoo- gerland (PvdA). CDA'er J. Polfliet, lid van de stuurgroep, en fractievoorzitter A. van der Reest (SGP/ Christen- Unie) vonden de sponsorcon structie daarentegen alleszins te billijken. De Agrimarkt, eigendom van de Coöperatie Aan- en Verkoopver eniging (CZAV) in Wemeldinge, heeft na de commotie niettemin besloten alle zevenduizend kaartjes voor de slotmanifesta tie in de Zeelandhallen gratis te verstrekken, zonder verdere voorwaarden. Formulemanager F. Lamijn van de Agrimarkt wil het besluit niet toelichten. Hij verwijst naar een advertentie die van daag in deze krant staat. Die be vat de tekst 'Een feestje vieren wij het liefst met alleen maar blije gezichten. Daai-om vanaf nu ook.... gratis toegangskaar ten voor de slotmanifestatie Goes 600'. De supermarkt gaat nog een stapje verder. Wie van daag en morgen om kaartjes komt, krijgt 'een gi-atis bakje koffie met een Zeeuwse bolus'. Met een cynische ondertoon staat daaronder: „Toegangskaar ten blijven natuurlijk ook ver krijgbaar bij elke tien euro aan duidelijk goedkope boodschap pen." Burgemeester D. van der Zaag betreurt de ophef over de spon sorconstructie. In tegenstelling tot de fractievoorzitters Hooger- land en Van Oosten vindt hij niet dat gemeentelijke en com merciële belangen te veel ver strengeld zijn geraakt. „Agri markt sponsoi-t het slotevene- ment met 70.000 euro, er zijn ze venduizend kaartjes en per kaartje zou dan voor tien euro boodschappen moeten worden gedaan. De winst op die produc ten, die je wellicht anders ook zou kopen, is een fractie van het sponsorbedrag. Agrimarkt steekt dus een hoop geld in het feest voor de Goesenaren en wil als tegenprestatie natuurlijk nieuwe klanten over de vloer krijgen. Inmiddels heb ik begre pen dat de supermarkt zelf het vermeende probleem uit de we reld heeft geholpen", verwijst Van der Zaag naar de adverten tie. Steeds meer bedrijven dra gen bij aan projecten waarvan de samenleving profijt trek. Maatschappelijk ondernemen heet dat. Zo heeft het bedrijfsle ven tweederde van het Goese ju bileumjaar bekostigd, bij elkaar zo'n 350.000 euro. Afhankelijk Burgemeester Van der Zaag be strijdt dat de gemeente zich op deze manier afhankelijk maakt van ondernemers. De gemeente verleent geen gunsten in ruil voor sponsorbijdragen, onder streept hij. Het is bekend dat Agrimarkt en de gemeente al langere tijd me ningsverschillen hebben over het verkeers- en parkeerbeleid en de plaatsing van een reclame bord. „Deze kwesties, die we desnoods uitvechten voor de rechter, spelen in het sponsor- verhaal geen rol. Als overheid moet je ervoor zorgen dat je niet chantabel wordt", aldus Van der Zaag. MIDDELBURG - In jongeren centrum Midgard in Middel burg vindt vrijdag 2 december een Lost Key-avond plaats. Vanaf 21.00 uur treden twee bands op: The Straits (britpop) en System Error (punk). Entree voor het dubbelconcei't bedraagt twee euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35