PZC kwaliteit in wonen moet omhoog WMO is voor seniorenraad de Wet Maatschappelijke Onrust ©ndernemer Chatroom Kindertelefoon een te groot succes TILROE OPTIEK Vlissingse Iraniër in hongerstaking Eindejaars- bijeenkomst op 50 meter van zee en strand? chouwen wil minder rijtjeshuizen en meer bijzondere woonmilieus inbekenden ichten ravage an in gymzaal Stop op mesheftenvisserij Werkstraf wegens diefstal geld Veelpleger moet zitten Kapelle zet vaart achter komst chipsbedrijf Winkeldief Zorgeloos comfort jdactie: 0113-315649 pzc.nl mail:redactie@pzc.nl iStbus 31, 4460 AA Goes vertentie-exploitatie: oord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; uws-Vlaanderen: 0114-372770; ionaal: 020-4562500. nsdag 29 november 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Kijk op: www.BOldentulipwcstiluui.n! Golden Tulip Wostduin 1 Kotldckerke (Dishoek) T. 0118-552510 F 0118-552776 info® goldenlulipwestduin.nl www goldentulipwestduin.nl editie Schouwen-Duiveland jor Piet Kleemans IERIKZEE - De laatste jaren veel naar kwantiteit gekeken inu wordt het tijd om het ac- jnt te verleggen naar kwaliteit i wonen. Dat is de gedachte [hter de gisteren tijdens de ver- dering van de adviescommis- ie Openbare Ruimte gepresen- ierde woonmilieuvisie van de emeente Schouwen-Duive- ind. Ie woonmilieuvisie is een ambi- euze blik op de toekomst. Het imeentebestuur ziet meer dan ildoende mogelijkheden het raliteitsi niveau van het wonin- lanbod naar een hoger plan te Hen zonder dat daarbij het ka- ikter van het eiland aangetast ordt. Belangrijk voor de toe- mist van Schouwen-Duive- id volgens wethouder volks- lisvesting W. Renden. „En een tdaging voor de ontwikke- irs." et een gevarieerd woningaan- idhoopt de gemeente jonge 'ei- aders' te kunnen binden en sstigersnaar het Schouwse ad te kunnen lokken. Geen ferbodige luxe, want de bevol- agsgroei is de laatste jaren da- g afgevlakt. In 2002 en 2004 as er sprake van een geboorte- kort en ook vestigen er zich eeds minder mensen. Om het te keren mikt de gemeente op bouw van gemiddeld 107 wo- agen per jaar, totaal 1600 wo- Dgen in 15 jaar. lijtjeshuizen Mviesbureau RBOI, dat de ponmilieuvisie ontwikkelde in pdracht van de gemeente, waar- ihuwt daarbij voor eenvormig- tid. Er zijn al heel wat rijtjes- (1DDELBURG - Een vreemd (voel voor humor moeten de indalen hebben, die afgelopen [tekeinde tekeergingen in de ymzaal die hoort bij de Francis- nsschool in Middelburg. (sloegen de koepel boven de buches in om binnen te komen 1 zetten daar vervolgens alle fanen open. Daaromheen wer- pylonnetjes gedraaid, zodat water alle kanten opspoot, putjes werden volgepropt it toiletpapier. Dus binnen de irtste keren stond zo'n beetje thele gebouw blank. De gym- raar moest met kaplaarzen ar binnen, vertelt directeur S. ipero Iet leer van het paard en de ik was vernield en de dikke atten waren met een mes ka- gesneden. Verder was alles het materialenhok gehaald in de zaal gezet. De schuim- lisser was in de zaal leeg ge- loten. Eén grote puinhoop was huizen en twee-onder-één-kap woningen, dus wat dat betreft kan best even pas op de plaats worden gemaakt. De gemeente wil minder rijtjeshuizen en meer 'bijzondere woonmilieus'. In de woonmilieuvisie wordt ge pleit voor een gemengde strate gie. Want er is niet alleen, zo be seft men zich terdege, behoefte aan luxe en exclusieve huizen, maar ook aan woningen voor starters. Jonge 'starters' zoeken goedkope huurwoningen, oude re starters willen een eengezins woning en ook met de wensen van singles dient rekening te worden gehouden. Doorstro ming ziet de gemeente als een be langrijk middel om deze groe pen te bedienen. Daarnaast dient gezocht te wor den naar bijzondere woonmi lieus, bij voorkeur aan het wa ter. Landhuizen en villa's zijn eveneens welkom in de visie van het college. Dat trekt de rust-en-ruimte-zoekers, maar wellicht ook kapitaalkrachtige 'pensionados'. En niet te verge ten de zogeheten 'high professio nals': hoogopgeleiden met een goede baan. Het zwaartepunt dient in de ogen van het gemeentebestuur te liggen in het bouwen voor ei landers. Zestig procent van de te bouwen woningen zijn voor hen bestemd. De resterende 40 procent gaat naar de 'vestigers'. Althans, als de raad de voor keur van het college volgt, maar dat is, benadrukte wethouder Renden een politieke keuze. De presentatie van de woonmi lieuvisie was bedoeld als voorbe reiding op de commissie- en raadsvergadering van januari 2006. Dan krijgt de raad ver schillende keuzevarianten voor gelegd en kan zij aangeven wel ke kant het wat de politiek be treft op moet met het wonin gaanbod op Schouwen-Duive land. De gemeente gaat voor meer kwaliteit en variatie in woningbouw. foto Marijke Folkertsma door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Zelfs met een brok in je keel kan je nog tikken op een toetsen bord. Daarin ligt het te grote succes van de nieuwe chatvoorziening van de Kin dertelefoon en de SOS Telefonische Hulpdienst. De eerste zeventien Zeeuwse chat-vrij- willigers van het Centrum voor Telefoni sche Hulpverlening in Middelburg bege ven zich sinds deze maand geregeld naar de chatroom op internet om kinde ren en volwassenen met een 'inter- net-gesprek' bij te staan in hun proble men. De chatroom van de Kindertelefoon wordt nu al zwaar overvraagd: vierhon derd verzoeken voor een chat per uur krijgen de negen kindertelefoons in het land die de chatroom op www.kinderte- lefoon.nl nu bemensen. Zeeland sloot zich, met Zwolle, als nieuwste hulp dienst aan. De Zeeuwse toevoeging is welkom, want met de extra chaturen op internet kunnen des te meer kinderen hun verhaal kwijt. Op de woensdag van 16.00 tot 20.00 uur en de zondag van 18.00 tot 20.00 uur worden de kinderen door negen Zeeuwse vrijwilligers beant woord. Vraag De overige openingstijden nemen colle ga-hulpdiensten elders in het land voor hun rekening. De vraag op de volwasse- nenchatroom, waarvoor het Zeeuwse centrum acht mensen kan inzetten op de vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur, is veel lager. Wachttijd „Eigenlijk hebben we voor de kinder- chatroom twaalf tot zestien mensen no dig", zegt Joyce Muilenburg, die in Mid delburg de nieuwe chatvoorziening van de telefonische Hulpdienst begeleidt. „Dan kunnen we het aantal uren uit breiden. Nu is het zo druk dat er een ge middelde wachttijd is van een half uur. We beperken de gespreksduur noodge dwongen tot een half uur. Dat is niks. Er komen veel zware problemen naar boven." Veel relatieproblemen, met ouders of op school, die diep gaan, ver duidelijkt Muilenberg. De anonimiteit van de chat, waarbij de vrijwilliger zelfs geen stemintonatie of hapering hoort, vergt een eigen aanpak, duidt Muilenburg. Ook het taalgebruik is kernachtiger. Maar de cursus chat-taal voor de vrij willigers blijkt overbodig. De conversa ties verlopen zonder cryptische versleu telingen van tekens en verkortingen die de jeugd onderling hanteert. Muilen burg begrijpt dat wel. „Kinderen willen serieus genomen worden en gebruiken serieuze taal. Wel met smileys, die gele rondje gezichtjes die gevoelstaal gewor den zijn. Ze beseffen ook dat ze een me neer of mevrouw aan de andere kant van de verbinding hebben. Begin je dan zelf met chattaal, dan is de reactie snel: „Doe normaal!." Advertentie WGGGNGR dagbladen door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteu ning (WMO) blijft de gemoede ren bezig houden onder senio ren. Wat de seniorenraad Schou wen-Duiveland betreft staat de afkorting WMO voor Wet Maat schappelijke Onrust. De WMO - een nieuwe zorgwet die een deel van de AWBZ, de Welzijnswet en de Wet Voorzie ningen Gehandicapten gaat ver vangen - legt de regie van de zorgverlening bij gemeenten. Dat betekent dat er veel werk op de gemeente afkomt. Momen teel wordt door de gemeente in kaart gebracht hoe het op het ei land precies staat met de thuis zorg. Een tijdrovende klus, liet be leidsmedewerker A. de Wit giste ren weten tijdens de vergade ring van de Schouwse senioren raad. De Wit verwacht dat het wel januari 2007 kan worden voordat de wet daadwerkelijk ingevoerd wordt. Het ministerie van VWS houdt vooralsnog vast aan invoering van de wet per 1 juli 2006, maar betrokken Twee de Kamerleden gaan er vanuit dat die datum niet haalbaar is. Mocht het inderdaad januari 2007 worden, dan geeft dat wat lucht voor de gemeente. „Maar de voorbereidingen gaan ge woon door", aldus De Wit. Door het gesteggel over de wet raakt bij zorgcentra ondertus sen het geld voor welzij nsactivi- teiten langzaam maar zeker op. Naar verluidt wordt in zorgcen tra soms een eigen bijdrage van bewoners gevraagd voor bijvoor beeld een klaverjasmiddag in het zorgcentrum. Klaverjassen, zo luidt de redenering, valt niet onder zorg maar onder 'luxe' waar nu even geen geld voor is. Een ontwikkeling waar de senio renraad én beleidsambtenaar De Wit niet blij mee zijn. De Wit: „Het lijkt erop dat de geld kraan bij de zorgcentra wordt dichtgedraaid terwijl hij voor de gemeente nog niet open is ge draaid." Het spreekuur van de cliënten- door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Uit protest te gen zijn uitzetting heeft Mehdi Hooshyar uit Vlissingen zijn mond en oren dichtgenaaid. Hij is in hongerstaking. Hooshyar wil niet terug naar Iran. De aanleiding voor zijn actie is een brief waarin hij wordt uitge nodigd voor een gesprek over zijn terugkeer, met onder meer vluchtelingenorganisatie Inlia. Terug gaan naar Iran is onmoge lijk, laat hij in een brief weten. Hij denkt dat zijn leven er in ge vaar is, „Ik.heb besloten mijn mond en oren dicht te naaien en in hongerstaking te gaan. Mijn mond omdat ik monddood ben gemaakt en zowel hier als in Iran niet mag zijn wie ik ben. Mijn oren omdat ik .piet meer DEN HAAG - Het vissen op mesheften (ensis) binnen de twaalfmijlszone van de Noordzee blijft voorlopig voorbe houden aan vier visserijbedrijven uit Bruinisse, Kamper land, Yerseke en Harlingen. Minister Veerman (CDA, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) schrijft aan de Tweede Kamer dat hij geen aanleiding ziet daarin veran dering te brengen. Daarmee legt hij een verzoek van het Groningse bedrijf Gafmar Seafood naast zich neer. Vol gens Veerman mag Gafmar wel buiten de twaalfmijlszone op mesheften vissen. Niet iedereen kan zich vinden in het beperkte aantal vergunningen voor de ensisvisserij. Zo wil de producentenorganisatie van schelpdiervissers in de Noordzee dat meer bedrijven in de gelegenheid worden ge steld op mesheften te vissen. Veerman schrijft dat hij de afgelopen jaren diverse pogingen in het werk heeft ge steld consensus te bereiken over schelpdiervisserij in de Noordzee. Dat is niet gelukt. Zolang de sector zelf niet met voorstellen komt voor een evenwichtigere verdeling van de vergunningen, ziet hij geen reden zijn beleid te wij zigen. MIDDELBURG - Een 53-jarige inwoner van Vlissingen is gisteren veroordeeld tot een werkstraf van honderd uur wegens diefstal van geld. De Vlissinger kreeg vorig jaar toestemming van de man bij wie hij inwoonde, om geld te pinnen. De verdachte, die verslaafd is aan verdovende middelen, nam tussen 23 juli en eind december 2800 euro meer op dan was afgesproken. Het slachtoffer was in die periode opgenomen op de psychiatrie van het streekzie kenhuis Walcheren. Raadsman E. Smit vond het een com pliment waard dat zijn cliënt de laatste tien jaar niet in aanraking is geweest met justitie. „Hij beseft fout te zijn geweest. Het pasje brandde in zijn handen." De strafplei ter vroeg om een lagere werkstraf, maar politierechter M. Klarenbeek nam de eis over. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla renbeek heeft gisteren een veelpleger uit Zaamslag twee weken gevangenisstraf opgelegd. De 45-jarige man had in de nacht van 6 op 7 september zijn vriendin fors toegeta keld, omdat ze 'vreemd' zou zijn gegaan. In de strafmaat speelde mee dat verdachte een fors strafblad heeft met ge weldsdelicten. De vrouw had haar aangifte willen intrek ken, maar dat kon niet. De man werd ook verweten 21 april in een café in Terneuzen een vrouw een duw te heb ben gegeven, waardoor ze ten val was gekomen. Het slachtoffer zou zich opdringerig hebben gedragen. Offi cier van Justitie R. Rammeloo vond de twee mishandelin gen bewezen en eiste drie weken cel. Raadsman E. Smit had zijn twijfels en vroeg zijn cliënt vrij te spreken. BIEZELINGE - De gemeente Kapelle zet vaart achter de ver lening van een milieuvergun ning voor een bedrijf dat op het Biezelingse bedrijventerrein Smokkelhoek aardappels, fruit en groenten gaat verwerken tot chips. Het bedrijf Van Marcke Foods Group van H. van der Doe is mo menteel in Stellendam en 's-Gra- venpolder gevestigd. In Biezelin- ge heeft het een oogje op een lo catie aan de Handelsweg. Van Marcke Foods, dat ook halffabri kaat snackproducten maakt, brengt vijfentwintig vaste ar beidsplaatsen mee. Tot en met 11 januari ligt de vergunning aanvraag bij de gemeente ter in zage. VLISSINGEN - Een vijftienjari ge jongen uit Vlissingen is gister middag rond half vier in de Lidl aan de Bonedijkestraat in zijn woonplaats aangehouden we gens diefstal van sigaretten. (Advertentie) raad loopt nog allerminst naar wens, zo werd tijdens de verga dering van de seniorenraad vast gesteld. Seniorenraadslid J. de Jonge: „In de supermarkt hoor je de senioren klagen over van alles en nog wat, maar toch ko men ze niet naar het spreek uur." Mede-seniorenraadslid L. Velt- huijzen liet eenzelfde geluid ho ren. „Het spreekuur loopt inder daad nog niet zo best. Ik denk dat we er nog meer reclame voor moeten maken." OP DE COMPLETE BRIL (MONTUUR EN GLAZEN) ALLE MERKEN EN SOORTEN GLAZEN - BRILCOLLECTIE 2005/2006 INFORMEER NAAR DE" MOGELIJKHEDEN EN VOORWAARDEN WALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 ONZE KORTING STAAT LOS VAN DE VERGOEDING VAN UW ZORGVERZEKERAAR. INDIEN U VOLGENS UW POLISVOORWAARDEN RECHT HEEFT OP EEN VERGOEDING KAN U DIT VIA UW ZORGVERZEKERAAR DECLAREREN kan aanhoren de besluiten en re deneringen van mensen die het schijnbaar beter weten." G. Burger van Inlia noemt de ac tie 'intriest', maar ook een 'chan tagemiddel'. „Ik heb de minister na zo'n actie nog nooit een an der besluit zien nemen", zegt hij. De Immigratie- en Naturali satiedienst (IND) was gister avond niet bereikbaar voor com mentaar. zeeuwse almanak De Hulstenaar had een kil weekeinde achter de rug. Een vol etmaal zonder elektrici teit, zonder tv, zonder inter net, zonder telefoon. Zonder de gemakken van het heden daagse leven. Maar goed, hij en zijn gezin hadden zich er doorheen geslagen. Met kaar sen, waxinelichtjesaangepas te maaltijden en een uitje naar opa en oma, waar de open haard lekker brandde. Die maandag werd het nieu we huis-aan-huis verspreide magazine van Delta bezorgd, over comfort zonder zorgen, boordevol gadgets, bespa- ringstips en energienieuws. Met heel veel voordeel. Toen de man het blad uit de brievenbus viste, klonk er een niet zo zuinige verwensing door het stille straatje. „Ja, het is wat", sprak zijn buur man die 'm had gehoord, „en morgen komen ze met de info- mobiel. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33