Borsele tobt over ontpolderen Voordeel voor bestuur en burger PZC PZC Nooit te beroerd voor een klusje Werkstraf voor kweken hennep Ook Ellewoutsdijkpolder voor natuurherstel Westerschelde in beeld b 13 Vaart achter komst chipsbedrijf Werkstraf voor huiselijk geweld Stop op mesheftenvisserij Processen-verbaal voor vuurwerk Gewoon zestig jaar samen Fotogroep Goes in Heinkenszand dinsdag 29 november 2005 loor Harmen van der Werf jUDELANDE - Borsele blijft ach terughoudend opstellen te- enover ontpoldering. J. Gelok, urgemeester van Borsele, laat t weten. lok heeft namens de gemeen- Borsele zitting genomen in de rovinciale regiostuurgroep Na- lurpakket Westerschelde. Deze oep moet uitdokteren hoe en aar de gewenste zeshonderd ictare grond kan worden ge ilden voor natuurherstel angs de Westerschelde. CDA- rethouder M. Vermue-Vermue ertegenwoordigde eerder Borse- Zij mocht dit niet langer. Zij ieeft met haar man een boerde- ijaan de Iseweg bij Oudelande. )ok over gronden van hun be- Irijf wordt in het kader van het latuurpakket Westerschelde ge- iproken. Om het zuiver te hou ten heeft Vermue-Vermue zich- idf onlangs teruggetrokken en Gelok als vertegenwoordiger iangewezen. ielok kan nog niet zoveel over Ie stand van zaken zeggen. „Ik teet nog maar sinds kort dat ik it moet doen." Hij staat niet bij oorbaat te juichen om Borselse [ronden prijs te geven voor na- jurherstel langs de Wester- thelde. „Wij stellen ons terug- loudend op." Werri uit 's-Heerenhoek, ak erbouwer en raadslid voor de Lokale Partij Borsele, doet dat Hij vindt ontpoldering - zo- ils wethouder Vermue-Vermue erder op persoonlijke titel zei - waanzin'. „Om de vaarweg aar Antwerpen te kunnen ver iepen, moet in Zeeland grond torden prijsgegeven voor de na- iiur. Antwerpen kan wel de rootste containerschepen wil- >n blijven ontvangen, maar je egt toch ook geen haven op de ieluwe aan. Die haven ligt ge- toon verkeerd." och ziet ook Werri in dat ont- oldering nauwelijks meer te en te houden is. „Maar betaal oeren dan niet de agrarische (aarde voor hun gronden plus rat extra's, maar de economi se waarde zoals bij woning- agenda Bezorgklachten: D-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen jStationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl bouw. Ze moeten immers weg voor het economisch belang van Antwerpen." Andere Borselse raadsleden, A. Schenk (CDA), J. Zandee (SGP- ChristenUnie) en P. Vollaard (PvdA), zijn minder afwijzend dan Werri. „Wij zitten in een moeilijke positie", zegt Schenk, „omdat de rol van Borsele heel beperkt is. De provincie is al ak koord." Dat is onder meer ge beurd, omdat er geld komt voor verdubbeling van de Sloeweg tussen Rijksweg A58 en de Wes- terscheldetunnel. Schenk: „Dat is voor de gemeente Borsele ook heel belangrijk." PvdA'er Vollaard en zijn SGP- collega Zandee hebben het 'over het combineren van natuurher stel met andere zaken, onder meer recreatie'. „Veiligheid gaat boven alles", aldus Vol laard, „maar het lijkt mij tijd worden dat we eens nuchter na denken over hoe wij op een ver standige manier met de Wester schelde als natuurgebied kun nen omgaan." Storend Drie polders in Borsele worden al langer genoemd voor natuur herstel: de Van Hattum-, Everin- ge- en Zuidpolder tussen Elle- woutsdijk en Oudelande. G. Min- derhoud is akkerbouwer in de Everingepolder. Tot nu toe heeft hij niets vernomen en dat stoort hem nog het meest. „Ze leggen toch een claim op je grond en ik wil verder." Minderhoud hoopt voor het ein de van het jaar eindelijk iets te horen. Uit het feit dat ook de boerderij van Vermue-Vermue in het geding is, leidt hij overi gens af dat niet alleen naar de drie genoemde polders wordt ge keken, maar ook naar de Elle woutsdijkpolder. „De eerste driehonderd hectare natuurherstel zijn in Zeeuws-Vlaanderen gepland. De andere driehonderd hectare zullen ze wel aan de Zuid-Beve- landse kant van de Westerschel de willen vinden", denkt Min derhoud. Raadslid Werri deelt die mening. De Van Hattum-, Everinge- en Zuidpolder zijn zo'n vijfenzeventig hectare te klein om de driehonderd hecta re te halen. STREEKACTIVITEITEN lERGEN OP ZOOM - FNV gebouw in de Jacob Obrechtlaan 3, 8.00-21.00 uur: Spreekuur vakbonden NV Bondgenoten, ABVOKABO FNV en NV BOUW; iOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver sop kleding en meubelen tbv maat- ïhappelijke dienstverlening; lel Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: lïliart voor ouderen, buurtwerk Goese '■older; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbe- ipeling door Sjoerd Tamminga; levalidatiecentrum De Lindenhof, 5,45-17.45 uur: bewegen voor Astma CODP-patiënten; APELLE - De Vroone, 9.15 uur: Yoga; 3.00 uur: Soos, biljarten; 14.00 uur: lelfarewerk; «RUININGEN Ons Dorpshuis, 300-17.00 uur: Biljartclub senioren; 330-16.30 uur vrouwenclub senioren; r: Modeshow bij Anbo; ivembad Den Inkel. 13.00-13.30 uur: quajogging; 13.30-14.00 uur: Aquaro- ics; IEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: 3.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; r: Welfarewerk; iotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; IERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 Biljarten. Rinus Bauer: „Soms hadden we wel vier huwelijken op een middag. Dan moet je het schema strak in de hand houden." door Rob Paardekam KRUININGEN - Als er iemand onmis baar is bij de gemeente, is het wel de bo de. Dat geldt zeker voor Rinus Bauer uit Yerseke, die zeventien jaar lang het visitekaartje van de gemeente Reimers- waal was. Altijd keurig gekleed en nooit te beroerd voor een klusje. Rinus Bauer is een man van weinig woorden. Laat hem maar werken. Met dat werken begon hij al rond zijn vijf tiende. 46 jaar later houdt hij het voor gezien. Rinus werkte vele jaren als ban ketbakker, maar moest zijn bakkers muts 23 jaar geleden vanwege gezond heidsproblemen aan de wilgen hangen. Hij kwam bij de gemeente Reimerswaal terecht. Na een jaartje of zes bij gemeen tewerken kwam de positie van bode va cant. Of hij geen interesse had? „Nou, daar moest ik even over denken", zegt Bauer. „Al dat werk in de avonduren." Bauer besloot de stap toch te wagen en zodoende liep hij zes jaar nadat hij zijn bakkerspak had opgeborgen in een bo de-uniform rond. Rinus ontwikkelde zich al snel tot een manusje-van-alles, die zich voor geen enkel werkje te goed voelde. Kopiëren, post rondbrengen, koffie schenken, hoge gasten ontvan gen, inkopen doen voor de kantine, af val opruimen, hij deed het allemaal. Soms moest hij zelfs de kantinejuf frouw vervangen. Ook geen probleem. Voor het koken van een pannetje soep of het bakken van een tosti draait de ge boren Kruininger zijn hand niet om. Het leukst vond Bauer wel het gastheer schap bij huwelijken. Hij heeft er gedu rende zijn loopbaan honderden meege maakt. Af en toe moest hij de bruidspa ren manen een beetje op te schieten en ook de ambtenaar kreeg wel eens te ho ren dat hij zijn speech maar beter kon inkorten. „Soms hadden we wel vier hu welijken op een middag", verklaart Bau er. „Dan moet je als bode het schema strak in de hand houden." Klipper Laatst nog was hij aanwezig bij een hu welijk op een klipper, want dat kan te genwoordig ook in Reimerswaal. „Ik ben vooraf even gaan kijken of alles wel in orde was. Een tafel voor het paar, een katheder voor de ambtenaar, een mooi bloemstuk, dat soort dingen." Vol- foto Dirk-Jan Gjeltema gens Bauer hoeft zijn opvolger niet bang te zijn dat hij vaak de boot op moet. „Het kost een paar centen, hoor, trouwen op die boot. Nee, ik denk dat de meeste huwelijken ook in de toe komst gewoon op het gemeentehuis vol trokken zullen worden." De gemeente biedt Rinus Bauer komen de donderdag een afscheidsreceptie aan. Zelf aarzelde hij even, want hij is naar eigen zeggen geen man van toeters en bellen. „Ik heb het toch maar ge daan", zegt hij. „Want steeds meer men sen vroegen wanneer ik nou vertrok of wanneer mij n afscheid was De afscheidsreceptie van donderdag is bedoeld voor alle inwoners van Reimers waal en alle andere mensen die Rinus Bauer ivillen feliciteren met zijn pensio nering. De receptie duurt van 16.00 tot 17.30 uur en vindt plaats in het gemeen tehuis in Kruiningen. Meer salaris en minder belasting bij waterschap Zeeuwse Eilanden door Maurits Sep MIDDELBURG - De bestuur ders van het waterschap Zeeuw se Eilanden gaan er volgend jaar financieel op vooruit, en dat geldt ook voor de burgers. Bestuursleden krijgen er veertig procent salaris bij, burgers gaan minder belasting betalen. De algemene vergadering van het waterschap heeft gisteren zo wel de salarisverhoging als de belastingverlaging goedge keurd. Hoewel beide voorstellen geen direct verband met elkaar hielden, legde L. van der Kallen toch een connectie: „Liever een goed bestuur dat goed wordt be taald en dat goede tarieven bere kent aan de burgers, dan een kwalitatief slechter bestuur dat wel goedkoper werkt maar ook slechtere tarieven in rekening brengt." Dat Van der Kallen een relatie legde, was niet onterecht. De sa larisverhoging voor de leden van het dagelijks bestuur ging vorig jaar op het laatste mo ment om dezelfde reden juist niet door. Het bestuur vond dat destijds maatschappelijk niet verstandig: de burgers kregen er qua inkomen geen geld bij, maar moesten wel meer belas ting gaan betalen aan het water schap. De tijd was toen niet rijp voor een loonsverhoging, besef te het dagelijks bestuur. Nu wel: de tarieven van Zeeuw se Eilanden dalen. De tarieven voor eigenaren van grond (onge bouwd) en gebouwen (gebouwd) gaan omlaag met respectievelijk negen en zeven procent, de tarie ven voor gebruikers (de ingezete- nenomslag en de verontreini gingsheffing) blijven gelijk. De algemene vergadering had eerder zelf gevraagd om mati ging van de waterschapsbelas tingen en reageerde dus ver heugd. J. Roodenburg spoorde het dagelijks bestuiu- wel aan 'deze koers vast te houden'. Positieve lijn Gezworene J. Hoekman sprak de verwachting uit dat dat gaat lukken. „Niet met de lage per centages die we nu kunnen pre senteren, maar er zit zeker een positieve lijn in. Het beleid voor de toekomst blijft dat we over schotten niet in de algemene re serves stoppen, maar terugploe gen naar de burgers." Ondanks dat het bestuur de wens van vooral Roodenburg heeft gehonoreerd om de tarie ven te verlagen, vond hij het nog steeds onverstandig om de be stuursleden een hoger salaris te gaan betalen. „Veel burgers zitten nog steeds op een nullijn. Als we het be stuur veertig procent meer gaan betalen, geven we er blijk van met onze rug naar de samenle ving te staan." Roodenburg was echter de enige die tegen de sala risstijging stemde. Vier andere bestuursleden pleitten ervoor die slechts gedeeltelijk door te door Niels Juist DEN HAAG - Wegens het telen van hennep in Breskens is een 39-jarige Rotterdammer giste ren door het gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot 180 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf. Daarmee kwam het hof tot een lagere straf dan de drie maan den gevangenis die de recht bank in Middelburg eerder had opgelegd. Die strafverlaging was ook precies de reden waar voor de Rotterdammer in hoger beroep was gegaan. Hij had zijn leven inmiddels weer op de rails en was bang dat een gevangenis straf roet in het eten zou gooien. Het hof kwam hem tegemoet door een werkstraf op te leggen. De politie deed op 22 maart een inval op een zolderverdieping in Breskens, waar de man een wiet- plantage van vierhonderd plan ten beheerde. De man bekende onmiddellijk dat hij de eigenaar was. Volgens zijn eigen verklaring had hij de plantage opgezet om dat zijn eenmanszaak even daar voor over de kop was gegaan. Te gen de man was een werkstraf van 120 uur en twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf geëist. voeren: wel de eerste stap per 1 mei 2006, maar niet de tweede stap per 1 januari 2007. Over die tweede tranche zou het nieu we bestuur na de waterschaps verkiezingen van mei volgend jaar een besluit moeten nemen. Dijkgraaf W. Gosselaar vond dat onverstandig. Dan zouden de bestuursleden namelijk toch weer over hun eigen inkomen gaan beslissen. Het voordeel van een besluit op dit moment is juist dat ze dat verwijt niet kun nen krijgen, stelde hij. Gosse laar benadrukte ook dat de be stuursleden al jarenlang aan spraak kunnen maken op een ho ger inkomen, omdat ze ook veel meer tijd besteden aan hun werk voor het waterschap. Vooral dat laatste argument woog zwaar voor de algemene vergadering. Van der Kallen vond het eigenlijk ook niet juist om van een loonsverhoging te spreken. „Ik ben van de vakbond en ik vind dat elk gewerkt uur be taald moet worden. Dat geldt voor werknemers, maar ook voor bestuursleden van het wa terschap. En dat is precies wat nu gebeurt: het bestuur krijgt loon naar werken." BIEZELINGE - De gemeente Kapelle zet vaart achter de verlening van een milieuvergunning voor een bedrijf dat op het Biezelingse bedrij venterrein Smokkelhoek aardap pels, fruit en groenten gaat verwerken tot chips. Tot en met 11 januari ligt de vergunningaanvraag bij de gemeen te ter inzage. Het bedrijf Van Marcke Foods Group van H. van der Doe is momenteel in Stellendam en 's-Gravenpolder gevestigd en heeft in Biezelinge het oog laten vallen op een locatie aan de Handelsweg. Van Marcke Foods dat ook halffabri kaat snackproducten maakt, brengt vijfentwintig vaste ar beidsplaatsen mee. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek veroordeelde gisteren een 36-jarige inwoner van Goes voor huiselijk geweld tot 120 uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. De Goesenaar gaf toe zijn vriendin in mei en juni te hebben mishandeld en bedreigd. Ook had hij haar tijdens een ruzie uit de au to gegooid. Volgens de verdachte beïnvloedde de veertien jarige dochter van zijn partner in negatieve zin de relatie, omdat ze jaloers was. Dat leidde tot spanningen en esca leerde in geweld. Positief was dat verdachte zelf contact had gezocht met Emergis en daar in relatietherapie is ge gaan. Dat werd meegenomen in de strafmaat. Aan de an dere kant was het strafblad met geweldsdelicten nadelig voor de te bepalen straf. DEN HAAG - Het vissen op mesheften (ensis) binnen de twaalf mijlszone van de Noordzee blijft voorlopig voorbe houden aan vier visserijbedrijven uit Bruinisse, Kamper land, Yerseke en Harlingen. Minister Veerman (CDA, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) schrijft aan de Tweede Kamer dat hij geen aanleiding ziet daarin veran dering te brengen. Daarmee legt hij een verzoek van het Groningse bedrijf Gafmar Seafood naast zich neer. Vol gens Veerman mag Gafmar wel buiten de twaalfmijlszone op mesheften vissen. Niet iedereen kan zich vinden in het beperkte aantal vergunningen voor de ensisvisserij. Zo wil de producentenorganisatie van schelpdiervissers in de Noordzee dat meer bedrijven in de gelegenheid worden ge steld op mesheften te vissen. Veerman schrijft dat hij de afgelopen jaren diverse pogingen in het werk heeft ge steld consensus te bereiken over schelpdiervisserij in de Noordzee. Dat is niet gelukt. Zolang de sector zelf niet met voorstellen komt voor een evenwichtigere verdeling van de vergunningen, ziet hij geen reden zijn beleid te wij zigen. KRABBENDIJKE - De politie heeft gistermorgen om streeks elf uur op een school in Krabbendij ke een veer tienjarige jongen en een vijftienjarige jongen (beiden uit Krabbendij ke) aangehouden. Personeel van de school be trapte hen op het afsteken van vuurwerk. De zeventienja rige jongen uit de gemeente Reimerswaal die hen het vuur werk verkocht, is rond één uur die middag in zijn woning aangehouden. Daar werd een partijtje vuurwerk aange troffen. De politie nam het vuurwerk in beslag en maakte tegen alle drie de jongens proces-verbaal op. Het echtpaar De Jonge-Janssens uit Goes, foto Dirk-Jan Gjeltema Jonge. Kinderen en kleinkinde ren komen regelmatig langs, ook al wonen ze niet naast de deur. Mevrouw De Jonge-Jans sens: „We hebben twee zoons, ze ven kleinkinderen en twee ach terkleinkinderen." Elkaar de vrijheid geven, dat is volgens mevrouw De Jon ge-Janssens belangrijk in een goed huwelijk. „Je moet niet de hele dag op eikaars lip zitten." Haar man is het daar helemaal mee eens. Hij heeft zijn eigen hobby: fietsen. Regelmatig maakt de Goesenaar een tochtje door de Zak van Zuid-Beve land. „Dan moet het wel goed weer zijn hoor, en niet te hard waaien." Hij ziet de toekomst zonnig in: „Zolang we nog gezond zijn, gaan we gewoon door! door Cornelleke Blok GOES - Een huiskamer vol bloemstukjes, zestig rozen en ve le felicitaties. M. de Jonge en zijn vrouw M. De Jonge-Jans- sens uit Goes waren zondag zes tig jaar getrouwd. Zelf vinden ze het niet zo'n prestatie. Een feest met familie en vrienden was het wél waard. „Die jaren gaan vanzelf voorbij hoor", zegt mevrouw De Jon ge-Janssens (83) nuchter. Ze vindt het eigenlijk maar gewoon dat zij en haar man (86) al zo veel jaren bij elkaar zijn. Toch glundert ze als ze vertelt dat ze een brief met felicitaties van de koningin heeft gekregen. Ook het bezoek van burgemeester D. van der Zaag, gisteren, aan het echtpaar gaf aan dat het ju bileum helemaal niet zo alle- Veertig jaar lang woonden ze in Vlissingen, waar meneer De Jon ge als plaatwerker bij De Schel de werkte. Zijn echtgenote was leidster in de gezinsverzorging. Daarnaast deed ze als vrijwilli gerswerk voor Nationale Vereni ging De Zonnebloem. Zeventien jaar geleden verhuis de het inmiddels gepensioneer de echtpaar naar Goes. Meneer De Jonge, geboren in 's-Heeren- hoek, wilde graag terug naar de Bevelanden en het liefst naai zij n geboortedorp. „Ik ben een streekgebonden mens. Mijn vrouw wilde graag in een stad wonen, dus toen zijn we naar Goes verhuisd." Het diamanten echtpaar woont nog steeds in goede gezondheid én geheel zelfstandig in hun ap partement aan de Oostwal. „We wonen hier prima: lekker in het centrum met een mooi uitzicht", vindt een tevreden meneer De HEINKENSZAND - Fotogroep Goes houdt van zaterdag tot en met 31 december een expositie bij BinnenUit aan de Schouwers- weg in Heinkenszand. De club, die om de twee weken op maandagavond vanaf acht uur bijeenkomt in het noodlo- kaal van wijkvereniging De Goe se Polder, richt zich op land- schaps- en natuurfotografie, portretwerk, macrofotografie en documentaire- en projectfoto grafie. Op de clubbijeenkomsten wor den onder meer eigen fotowerk besproken, inzendingen voor landelijke fotowedstrijden sa mengesteld of een fotograaf van buiten de provincie uitgenodigd om zijn werk te laten zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29