50% kaarten bij Agrimarkt toch gratis KORTING Inloophuis biedt dakloze kop soep ©ndernemer Chatroom Kindertelefoon een te groot succes Spoor naar Zeeland tot 2020 gegarandeerd TILROE OPTIEK Eindejaars- bijeenkomst op 50 meter van zee en strand? zeeuwse almanak Zorgeloos comfort Rijontzegging en boete na drankrit Celstraf voor uitgaansgeweld Rijontzegging voor drankrijder Aanleg stadsbos Tholen uitgesteld Winkeldief aangehouden jonsor slotmanifestatie Goes 600 schrapt voorwaarde na commotie aniër naait it protest mond loren dicht aanleiding voor zijn actie is brief waarin hij wordt uitge- iigd voor een gesprek over terugkeer, met onder meer Khtelingenorganisatie Inlia. ug gaan naar Iran is onmoge- laat hij in een brief weten, denkt dat zijn leven er in ge- ir is. Zijn vriend Raiza Tora- rond hem zaterdagavond bij deur, met zijn oren en ogen htgenaaid, en heeft hem in genomen. „Hij gaat hier door tot hij dood is", vertelt Hooshyar, die christen is, am in 1999 naar Nederland, aasielverzoeken zijn afgewe- Gommert Burger van Inlia int de actie 'intriest', maar een 'chantagemiddel'. „Ik de minister na zo'n actie inooit een ander besluit zien aen", zegt hij. Burger vindt Hoosyar mee moet werken zijn terugkeer. „Als dan jkt dat hij van de ambassade opapieren krijgt, dan zal me- ttw Verdonk een ander be- itmoeten nemen. Ze heeft be id dat ze in die gevallen een lere oplossing zal zoeken, deze actie zal ze geen mi lt minder slapen." Cora Bookelaar van de Kindertelefoon in de chatroom. foto Ruben Oreel door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Zelfs met een brok in je keel kan je nog tikken op een toetsenbord. Daarin ligt het te grote succes van de nieu we chatvoorziening van de Kin dertelefoon en de SOS Telefoni sche Hulpdienst. De eerste zeventien Zeeuwse chat-vrijwilligers van het Cen- (Advertentie) OP DE COMPLETE BRIL (MONTUUR EN GLAZEN) LE MERKEN EN SOORTEN GLAZEN - BRILCOLLECTIE 2005/2006 INFORMEÈR NAAR DE MOGELIJKHEDEN EN VOORWAARDEN trum voor Telefonische Hulpver lening in Middelburg begeven zich sinds deze maand geregeld naar de chatroom op internet om kinderen en volwassenen met een 'internet-gesprek' bij te staan in hun problemen. De chatroom van de Kindertele foon wordt nu al zwaar over vraagd: vierhonderd verzoeken voor een chat per uur krijgen de negen kindertelefoons in het land die de chatroom op www.kindertelefoon.nl nu be mensen. Zeeland sloot zich, met Zwolle, als nieuwste hulpdienst aan. De Zeeuwse toevoeging is welkom, want met de extra cha- turen op internet kunnen des te meer kinderen hun verhaal kwijt. Op de woensdag van 16.00 tot 20.00 uur en de zondag van 18.00 tot 20.00 uur worden de kinderen door negen Zeeuw se vrijwilligers beantwoord. De overige openingstijden nemen collega-hulpdiensten elders in het land voor hun rekening. De vraag op de volwassenenchat- room, waarvoor het Zeeuwse centrum acht mensen kan inzet ten op de vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur, is veel lager. „Eigenlijk hebben we voor de kinderchatroom twaalf tot zes tien mensen nodig", zegt Joyce Muilenburg, die in Middelburg de nieuwe chatvoorziening van de telefonische Hulpdienst bege leidt. „Dan kunnen we het aan tal uren uitbreiden. Nu is het zo druk dat er een gemiddelde wachttijd is van een half uur. We beperken de gespreksduur noodgedwongen tot een half uur. Dat is niks. Er komen veel zware problemen naar boven." Anonimiteit Veel relatieproblemen, met ouders of op school, die diep gaan, verduidelijkt Muilenberg. De anonimiteit van de chat, waarbij de vrijwilliger geen stem, dus ook geen intonatie of hapering hoort, vergt een eigen aanpak, duidt Muilenburg. Ook is het taalgebruik kernachtiger. Maar de cursus chat-taal voor de vrijwilligers blijkt overbo dig. De conversaties verlopen zon der cryptische versleutelingen van tekens en verkortingen die de jeugd onderling hanteert. Muilenburg begrijpt dat wel. „Kinderen willen serieus geno men worden en gebruiken se rieuze taal. Wel met smileys, die gele rondje gezichtjes die gevoel staal geworden zijn. Ze beseffen ook dat ze een meneer of me vrouw aan de andere kant van de verbinding hebben. Begin je dan zelf met chattaal, dan is de reactie snel: „Doe normaal!" door Frank Balkenende GOES - Een inloophuis voor daklozen en arme mensen die be hoefte hebben aan een beetje hulp en contact. Het opent woensdag 7 december de deuren aan de Beestenmarkt in Goes. Het inloophuis is een initiatief van de Stichting Helpende Hand en Humanitas, die daar voor het pand van de Samen Op Weg-kerken aan de Beesten markt 4 mogen gebruiken. Vol gens M. Weuling van Helpende Hand mikken beide organisaties vooral op daklozen, maar ook anderen zijn welkom. „Alleen staande moeders met een krap pe beurs en jongeren bijvoor beeld." Bezoekers kunnen in het inloophuis een kop soep, koffie en een lunchpakket krijgen. Weuling verwacht dat daar 'tij dens deze donkere, koude da gen' behoefte aan is. Doel is be zoekers ook te ondersteunen bij hulpvragen en ze door te verwij zen naar de juiste instantie. Weuling: „Maar de belangrijk ste doelstelling is mensen een beetje aandacht geven." Hij schat in dat per keer ruimte is voor twintig tot dertig mensen. Of er zoveel behoeftigen in Goes rondlopen, weet Weuling niet. „Daar bestaat geen duidelijk beeld van." Het inloophuis is voorlopig alleen op woensdagen tussen tien uur 's morgens en twee uur 's middags open. Hel pende Hand en Humanitas wil len voorzichtig beginnen. Als blijkt dat de vraag groeit, wordt bekeken of de voorziening meer dagen per week kan worden opengesteld. „We beginnen eerst maar eens met één dag en daarna zien we wel hoe het loopt." De stichting biedt hulp aan mensen die geen geld heb ben of van een minimuminko men moeten rondkomen. Belang rijkste taak is momenteel de voedselbank. De stichting voor ziet zo'n honderd huishoudens op De Bevelanden van voedsel pakketten. Onlangs hield ze in Goes nog een speelgoedinzame lingsactie. De oogst ging naar kinderen van minima, zodat die ook een heerlijk Sinter klaas-avondje kunnen beleven. Het inloophuis is een nieuwe ac tiviteit waarbij de Stichting Hel pende Hand betrokken is, maar Weuling droomt alweer van een nieuw project. „Ik loop rond met het idee voor een soepbus. Maar goed, nu concentreer ik me eerst op het inloophuis." jgctie: 0113-315649 gpzc.nl ,3il:redactie@pzc.nl Hbus 31, 4460 AA Goes Attentie-exploitatie: jrd- en Midden-Zeeland: 0113-315520; „ws-Vlaanderen: 0114-372770; ionaal: 020-4562500. isdag 29 november 2005 editie Bevelanden-Tholen ioor Ernst Jan Rozendaai PEN HAAG - De bereikbaar- eid van Zeeland per spoor is iot 2020 gegarandeerd. Minis- Peijs (CDA, Verkeer en Wa- lerstaat) beloofde de Tweede [amer gisteren dat ze in de No- Mobiliteit vastlegt dat alle lilhoeken van Nederland per bereikbaar blijven. CDA-Kamerlid Van Hijum eis te dat gisteren tijdens het de bat over de Nota Mobiliteit. De ze nota gaat over wegen en ver voer in Nederland tot 2020. In 2015 verloopt de concessie van de NS voor het personenver voer per spoor. Het CDA wil dat ook in een nieuwe conces sie, af te sluiten met de NS of een andere aanbieder, wordt vastgelegd dat alle landsdelen per trein bereikbaar blijven. De eis sluit aan op een breed ge steunde motie die Van Hijum eerder dit jaar indiende om de intercityverbinding vanuit Zee land naar de Randstad te be houden. Hij gaf gisteren aan dat zijn tekstvoorstel voor de Nota Mo biliteit iets minder verstrek kend is. „Ik wil dat de bereik baarheid van onder meer Zee land per spoor wordt gegaran deerd. Ik kan niet tot 2020 uit sluiten dat daar een overstap aan te pas komt. Dan gaat het namelijk over de dienstregeling en dat is een zaak tussen de mi nister en de NS." Hogesnelheidslijn Zoals bekend komt de NS vol gend jaar met een nieuw voor stel voor de dienstregeling. Die verandert in 2007, onder meer door de komst van de Hogesnel heidslijn. Kijk op: www.goldentulipwestihHO.il! Golden Tulip Westduin 1 Koudekerke (Dishoek) - T. 0118-552510 F 0118-552776 info@goldentulipwestduin.nl www.goldentulipwestduin.nl De Hulstenaar had een kil weekeinde achter de rug. Een vol etmaal zonder elektrici teit, zonder tv, zonder inter net, zonder telefoon. Zonder de gemakken van het heden daagse leven. Maar goed, hij en zijn gezin hadden zich er doorheen geslagen. Met kaar sen, waxinelichtjes, aangepas te maaltijden en een uitje naar opa en oma, waar de open haard lekker brandde. Die maandag werd het nieu we huis-aan-huis verspreide magazine van Delta bezorgd, over comfort zonder zorgen, boordevol gadgets, bespa- ringstips en energienieuws. Met heel veel voordeel. Toen de man het blad uit de brievenbus viste, klonk er een niet zo zuinige verwensing door het stille straatje. „Ja, het is wat", sprak zijn buur man die 'm had gehoord, „en morgen komen ze met de info- mobiel. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek heeft gisteren een 46-jarige drankrijder uit Waar de bij verstek veroordeeld tot duizend euro boete en tien maanden rijontzegging. De verdachte bleek op 10 augus tus dit jaar in Goes ruim vier keer zoveel alcohol te heb ben gedronken als is toegestaan. De blaastest gaf 945 mi crogram aan. De man is in 2003 ook al eens veroordeeld voor het rijden onder invloed. MIDDELBURG - Een 26-jarige inwoner van Yerseke is gisteren in Middelburg voor uitgaansgeweld conform de eis veroordeeld tot twee weken cel. De man viel op 12 maart dit jaar in het uitgaanscentrum van Goes een meis je lastig en gaf haar vriend een klap. De Yersekenaar maakte volgens getuigen een opgefokte indruk. Bij het in cident raakte een gsm van het slachtoffer beschadigd. Po litierechter M. Klarenbeek hield in de strafmaat rekening met het strafblad van verdachte. Verder moet hij 23 euro schadevergoeding voor het mobieltje betalen. MIDDELBURG - De Middelbux-gse politierechter M. Kla renbeek heeft gisteren een hardleerse drankrijder uit 's-Heerenhoek conform de eis vijftien maanden rijontzeg ging, 120 urn- werkstraf en een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf opgelegd. De 39-jarige man werd op 24 mei dit jaar in zijn woonplaats betrapt, nadat er een melding bij de politie was binnengekomen dat zijn auto voor een café stond geparkeerd. De verdachte werd even later aan gehouden toen de politie hem zag rijden. Uit de blaastest volgde een score van 765 microgram: drieënhalf keer zo veel alcohol als is toegestaan. Het rijbewijs was door het CBR (Centraal Bureau voor Rijvaardigheid) ongeldig ver klaard. Daarnaast had hij tijdens een rijontzegging gere den. De Bevelander heeft een fors strafblad met veel alco- holmisdrijven. De man liet gisteren verstek gaan, maar volgens zijn raadsman A. Neels was zijn cliënt na een te rugval weer onder behandeling bij Emergis. THOLEN - De aanleg van het stadsbos in Tholen begint waarschijnlijk pas in februari of maart volgend jaar. Afge lopen maand heeft Staatsbosbeheer grondwerk verricht, ter voorbereiding op de aanleg. Volgende week zou de daadwerkelijke aanplant van de bomen beginnen. Het slechte weer van de laatste dagen gooit echter roet in het eten: de grond is te drassig. Tenzij het weer drastisch ver andert, zullen de Tholenaren daarom nog een paar maan den op hun stadsbos moeten wachten. VLISSINGEN - Een vijftienjari ge jongen is gistermiddag rond half vier in de Lidl aan de Bone- dijkestraat in zijn woonplaats Vlissingen aangehouden wegens winkeldiefstal. Winkelpersoneel zag dat de jon gen een pakje sigaretten bij zich stak. Hij probeerde weg te ko men zonder voor de rookwaar te betalen. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de sigaretten- dief. Advertentie WeGeNeR dagbladen 3fFrank Balkenende IES - Toegangskaartjes voor slotmanifestatie van 600 jaar (S zijn vanaf vandaag gratis Ie halen bij de Agrimarkt. De tse supermarkt, hoofdspon- van het slotspektakel, heeft voorwaarde laten vallen dat st voor tien euro boodschap- i moet worden gedaan om kaartje te bemachtigen. de sponsorconstructie kwam igweek de nodige kritiek, on- andere van raadsleden die [in de stuurgroep van het se jubileumfeest zitten. Ze [en verrast dat gegadigden ïeuro per kaartje in de super- it moesten besteden. Een ge- met twee kinderen zou dan rtigeuro kwijt zijn. {gratis en ook niet echt laag- mpelig, oordeelden onder an- e de raadsleden A. Huissoon i6), A. van Oosten en F. den (GroenLinks) en H. Hoo- land (PvdA). CDA'er J. Polf- lid van de stuurgroep, en tiievoorzitter A. van der st (SGP/ ChristenUnie) von- ide sponsorconstructie daar- egen alleszins te billijken. Agrimarkt, eigendom van de Coöperatie Aan- en Verkoopver eniging (CZAV) in Wemeldinge, heeft na de commotie niettemin besloten alle zevenduizend kaartjes voor de slotmanifesta tie in de Zeelandhallen gratis (te verstrekken, zonder verdere voorwaarden. Formulemanager F. Lamijn van de AgrimaTkt wil het besluit niet toelichten. Hij verwijst naar een advertentie die van daag in deze krant staat. Die be vat de tekst 'Een feestje vieren wij het liefst met alleen maar blije gezichten. Daarom vanaf nu ook.... gratis toegangskaar ten voor de slotmanifestatie Goes 600'. De supermarkt gaat nog een stapje verder. Wie van daag en morgen kaartjes komt halen, krijgt 'een gratis bakje koffie met een Zeeuwse bolus'. Met een cynische ondertoon staat daaronder: „Toegangskaar ten blijven natuurlijk ook ver krijgbaar bij elke tien euro aan duidelijk goedkope boodschap pen." Burgemeester D. van der Zaag betreurt de ophef over de spon sorconstructie. In tegenstelling tot de fractievoorzitters Hooger- land en Van Oosten vindt hij niet dat gemeentelijke en com merciële belangen te veel ver strengeld zijn geraakt. „Agri markt sponsort het slotevene- ment met 70.000 euro, er zijn ze venduizend kaartjes en per kaartje zou dan voor tien euro boodschappen moeten worden gedaan. De winst op die produc ten, die je wellicht anders ook zou kopen, is een fractie van het sponsorbedrag. Agrimarkt steekt dus een hoop geld in het feest voor de Goesenaren en wil als tegenprestatie natuurlijk nieuwe klanten over de vloer krijgen. Inmiddels heb ik begre pen dat de supermarkt zelf het vermeende probleem uit de we reld heeft geholpen", verwijst Van der Zaag naar de adverten tie. Profijt Steeds meer bedrijven dragen bij aan projecten waarvan de sa menleving profijt trek. Maat schappelijk ondernemen heet dat. Zo heeft het bedrijfsleven tweederde van het Goese jubi leumjaar bekostigd, bij elkaar zo'n 350.000 euro. Burgemeester Van der Zaag be strijdt dat de gemeente zich op deze manier afhankelijk maakt van ondernemers. De gemeente verleent geen gunsten in ruil voor sponsorbijdragen, onder- streepthij. Het is bekend dat Agrimarkt en de gemeente al langere tijd me ningsverschillen hebben over het verkeers- en parkeerbeleid en de plaatsing van een reclame bord. „Deze kwesties, die we desnoods uitvechten voor de rechter, spelen in het sponsor- verhaal geen rol. Als overheid moet je ervoor zorgen dat je niet chantabel wordt", aldus Van der Zaag. ISSINGEN - Uit protest te- izijn uitzetting heeft Mehdi jshyar uit Vlissingen zijn nd en oren dichtgenaaid. Hij in hongerstaking. Hooshyar niet terug naar Iran. INfOHM*nt8LADVOORONDERNtMBlS IN ZLUMEST-NKIBIIAND WALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 ONZE KORTING STAAT LOS VAN DE VERGOEDING VAN UW ÜRGVERZEKERAAR. INDIEN U VOLGENS UW POLISVOORWAARDEN RECHT HEEFT OP EEN VERGOEDING KAN U DIT VIA UW ZORGVERZEKERAAR DECLAREREN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27