Ronaldinho is lén en al goud cel bezorgdheid bij andeelhouders Ajax Weening gekroond tot wielrenner van het jaar Van Geel: op één lijn met Cruijff George Best krijgt een monumentale uitvaart Excelsior loopt in op koploper VVV 19 raziliaan beste van Europa lalië keert zich racisme tgen Balkenende feliciteert Van Gelder Zwamborn maakt het seizoen af Fortes drie duels aan de kant Nieuw contract voor Beenhakker 'Hawk Eye' officieel hulpmiddel Opnieuw record Black Betty dinsdag 29 november 2005 tldinho had gisteravond alle reden zijn gebit bloot te lachen. l gouden glimlach. Eerder werd hij door zijn prof collega's al uit kepen tot beste van de wereld, gisteravond kreeg hij de Gouden voor de beste voetballer van Europa. Bij deze verkiezing bepa- tporljournalisten uit Europa wie de beste is, en ook zij konden Imeer om de briljante Braziliaan heen. ifHarry Hekkert Ji HAAG/PARIJS - In okto- Ibesloot Ronaldinho dat het werd om zijn gouden voet- in gouden schoenen te ste- 1 Hij loopt nu op schoeisel U 24-karaats goud in is ver- At. Bij de ster van Barcelona [Slaat dat niet. Gouden voet- HAAG/MILAAN - Alle [strijden in het Italiaanse ibal van deze week beginnen minuten later dan aangekon- i.De Italiaanse voetbalfede- heeft dat gisteren aange- digd. Het vertragen van de insignalen stelt de spelers in om gezamenlijk het veld e komen met een banier te- het racisme op de voetbal leiding tot deze opmerkelij- ctie is het optreden van een van de fans van Intemazio- Die keerden zich zondag saai met racistische uitin- tegen verdediger Zoro van sina. In de 66e minuut van sedstrijd pakte de Ivoriaan al en dreigde van het veld af ipen. De spelers van beide weerhielden hem daar- Voor Zoro was deze nieuwe ig van racisme op de tribu te druppel die de emmer overlopen. „Ik speel al jaar in Italië. Het is al va- gebeurd." protest was voor de Italiaan- metbalbond aanleiding om te grijpen. GPD/RTR jes, gouden schoenen en nu een gouden bal. Ronaldinho blinkt. Hoe groot is het contrast met vroeger. Vijfentwintig jaar gele den werd Ronaldinho geboren in de sloppen van het Zuid-Bra ziliaanse Porto Alegre. In het be gin konden zijn ouders zich nau welijks schoenen veroorloven voor hun jongste, die ter wereld kwam als Ronaldo Assis de Mo- reira. Ronaldinho was arm; zijn voeten maakten hem rijk. Op zijn zesde meldde de spille been zich bij Gremio, de club van Porto Alegre. Om op zijn 21e als international de club te verruilen voor Paris Saint Ger main. Zijn overstap twee jaar la ter naar Barcelona versnelde zijn carrière. Al had hij al eer der, op het WK van 2002, het hart van menig liefhebber gesto len. Toen bezorgde hij de Engel se keeper David Seaman een nachtmerrie door vanaf 35 me ter de bal achter hem te schie ten. Hij loodste daarmee de late re wereldkampioen Brazilië langs Engeland (2-1). In Barcelona tovert Ronaldinho bijna wekelijks. Voor de socios is hij de verpersoonlijking van de opstanding van Barcelona. De trainers Frank Rijkaard en Henk ten Cate zien tegenwoor dig na tien minuten al of hun ploeg een wedstrijd gaat win nen. Als Ronaldinho het op de heupen heeft en de tegenstander dol dribbelt, dan zit het goed, zei Ten Cate vorige week nog. Ronaldinho heeft het vaak op de heupen. Hij verwent het publiek met onnavolgbare hoogstandjes. „Een egoïstische pieldoos", noemde Willem van Hanegem hem nog niet zo lang geleden re gelmatig in zijn analyses voor Canal+. Een kromme uitspraak, want de briljante Braziliaan pas seert en goochelt om de tegen stander te verschalken. Als hij scoort, zijn het juweeltjes. Maar nog vaker laat Ronaldinho me despelers, zijn maatje Eto'o voorop,scoren. Gehuild Die effectieve schoonheid werd hem nog bijgebracht door zijn vader, zo legde hij eerder dit jaar tegenover L'Equipe uit. „Ik wou eerst alleen maar dribbe len. Mijn vader verbood me toen de bal vaker dan twee keer te ra ken. Ik was zeven en als ik zo moest voetballen vond ik er niets meer aan. Ik was boos en heb gehuild, maar later begreep ik hem. Ik moest zo efficiënt en simpel mogelijk spelen, recht op het doel af. Het is ook altijd mijn doel geweest de dromen van mijn vader waar te maken. Hij wilde dat ik de beste voetbal ler van de planeet zou worden." Vader Joao overleed toen zijn jongste zoon acht was. Hij ver dronk in het zwembad van de villa die de familie zich kon ver oorloven dankzij de centen die de oudste zoon Roberto net had verdiend. Hij voetbalde in Zwit serland en Mexico. Nu is Rober to Ronaldinho belangrijkste raadgever. Zijn familie voor komt daarmee dat Ronaldinho de speelbal wordt van op geld beluste makelaars, zoals Ronal do overkwam. De tweevoudig Europees voetballer van het jaar vertoont al vroeg sleet en staat nu in de schaduw van de 'kleïhe Ronaldo', Ronaldinho. Net als Ronaldo zal Ronaldinho niet snel een schoonheidsverkie zing winnen. Uitpuilende oog kassen en een paardengebit ma ken hem niet moeders mooiste. De bal is zijn vriendin. Het deert hem niet. „Ik wil knap zijn op het veld." In Brazilië is hij inmiddels een van de groot- Met het winnen van de Gouden Bal heeft Ronaldinho één van de dromen van zijn overleden vader waar gemaakt. foto Andreu Dalmau/EPA ste helden, vooral voor de kinde ren, die door het koddige uiter lijk zo worden aangetrokken dat velen weigeren een beugel te dragen. Ronaldinho lacht ook daar om. „Ik ben gewoon lelijk, maar ik heb wel charme", zei hij eens. Ongetwijfeld met die gou den glimlach. GPD DEN HAAG - Premier Balkenende heeft turner Yuri van Gelder gisteren gebeld om hem te feliciteren met zijn we reldtitel op de ringen. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft dat meegedeeld. Balkenende, die belde vanuit Barcelona waar hij een EU-bijeenkomst bijwoont, verzekerde Van Gelder dat „Nederland trots op hem is". ANP TILBRUG - Willem II zal vrijwel zeker tot het eind van dit voetbalseizoen getraind worden door technisch mana ger Kees Zwamborn. Dat zei voorzitter Jan Vullings in een interview voor Omroep Brabant Radio. Zwamborn leidt Willem II sinds het gedwongen vertrek van Robert Maaskant, een week geleden. De Tilburgse club houdt de trainersmarkt wel in de gaten om te kijken of er alterna tieven zijn, mocht het niet goed gaan onder Zwamborn. Gisteren is ook besloten dat assistent-trainer Toine van Mierlo vertrekt bij Willem II. Zwamborn wilde met een schone lei beginnen en besloot Marco de Ruijter aan te stellen als assistent. Van Mierlo kreeg een andere functie aangeboden, maar wilde daar niet op ingaan. ANP ROOSENDAAL - RBC-voetballer José Fortes Rodriguez gaat akkoord met een schorsing van drie wedstrijden voor zijn uitspraken aan het adres van scheidsrechter René Temmink. De club en de speler stemden gisteravond in met dit schikkingsvoorstel van de KNVB. Fortes Rodriguez vindt de straf spijtig voor RBC. „Ik vind dat de club met deze straf gedupeerd wordt, terwijl het mijn fout was. Ik had liever een boete gehad." Fortes Ro driguez zei dat Temmink kenmerken vertoont van ie mand met het syndroom van Down. Hij maakte een dag later zijn excuses en RBC legde hem een boete op. De KN VB vindt dat Fortes Rodriguez de belangen van de voet balsport heeft geschaad en Temmink heeft beledigd. GPD PORT OF SPAIN - Leo Beenhakker blijft tot en met de eindronde van het WK voetbal in Duitsland 2006 bonds coach van Trinidad en Tobago. De Nederlandse trainer te kende een nieuw contract bij de voetbalbond van het land dat zich onder zijn leiding verrassend kwalificeerde. 'Don Leo' had een overeenkomst die niet verder ging dan de reeks kwalificatiewedstrijden. Wim Rijsbergen en Theo de Jong zijn de komende maanden de assistenten van Beenhakker, die vorige week terugkeerde naar Port of Spain. Hij had daar gesprekken met Jack Warner, de adviseur en geldschieter van de voetbalbond. Warner ga randeerde de bondscoach zijn baan en salaris. ANP PERTH - De 'Hawk Eye' zal bij de Hopman Cup als offici eel hulpmiddel voor tennisscheidsrechters worden geïn stalleerd. Het is een technologie met camera's en compu ter die kan bepalen of een bal binnen of buiten de lijnen de grond raakt. Spelers kunnen de hulp van Hawk Eye in roepen bij twijfel over de beslissingen van umpire en lijn rechters, zoals reeds gebeurde in kampioenschappen op gravel, waar de bal afdrukken op achterlaat. ANP rJochem Lippmann iTERDAM - De directie van verdedigde zich gisteren te- iver zo'n tweehonderd ver- nen aandeelhouders over gevoerde beleid. Vanwege iportieve crises bij de enige Kgenoteerde voetbalclub Nederland had de algemene leelhoudersvergadering «eg van een oorlogstribu- „Jaakke, wanneer gaat iweg?" loge gemiddelde leeftijd van anwezigen in de Rinus Mi- i-zaal van de Amsterdam iA had waarschijnlijk veel aken met het aanvangstijd van de jaarlijkse aandeel- lersvergadering van Ajax. tweehonderd veelal grijzen- il kalende aandeelhouders de huidige nummer negen de eredivisie kregen vanaf lir van John Jaakke, Arie Eijden, Martin van Geel en titter John Jaakke vroeg de kflhouders van Ajax om ge- Jeroen Slop uitleg over het ge voerde beleid. De voorzitter, al gemeen, technisch en financieel directeur werden gesteund door de jaarcijfers van Ajax, dat vo rig seizoen voor het tweede keer op rij winst maakte. De sportie ve resultaten stuitten op veel weerstand. Van alle agendapun ten koste de rondvraag dan ook de meeste tijd. „Meneer Jaakke, kunt u een ein de maken aan die debiele dans jes na een doelpunt?", vroeg aan deelhouder Mossink. „Scoren we dan nog?", stelde zijn buur man. „Meneer Van Geel, kan u het beleid van Ajax toelich ten?", vraagt aandeelhouder De Wit. „Voert Ajax dan nog be leid?", reageert een medesuppor ter. „Met Blind als technisch di recteur haalde Ajax miskopen als Verlaat, Winter, Witschge te rug. Nu bakt hij er weer niets van. Iedere week probeert hij wat anders. Niets lukt, hoe lang mag hij nog doorgaan?", aldus aandeelhouder Peters. „Ik heb net als alle aandeelhou ders bij binnenkomst een horlo ge gekregen", stelde Van Eijk. „Ik kijk nu op de klok en het is toevallig vijf voor twaalf. Waar om leiden we geen buitenspelers meer op?" Een andere toehoor der: „En waarom hebben we geen spits die scoort? En waar om hebben we geen leiderstype? Waarom hebben we nog scouts? Waarom laten we goede spelers transfervrij vertrekken?" Ervaring en kracht Op zijn eerste aandeelhouders vergadering probeerde tech nisch directeur Van Geel de on rust bij de aanwezigen een beet je weg te nemen. „Ik ben bij Wil lem II begonnen toen de club bijna degradeerde en AZ was bij mijn aantreden een slechte middenmoter. Hopelijk kan ik die lijn bij Ajax doortrekken. Ajax moet namelijk weer eens in de twee jaar kampioen wor den. We zijn met z'n allen heel hard bezig om dat te realiseren. Ik sluit niet uit dat er binnen nu en een half jaar misschien wel tien spelers wisselingen komen. De huidige selectie is niet even wichtig samengesteld. We mis sen ervaring en kracht." Geduld Voorzitter Jaakke: „Begin vol gend jaar komen we met een plan van aanpak. Dan kunnen we precies vertellen wat we alle maal gaan doen. Tot dan graag nog een beetje geduld. Juist nu moeten we de club niet laten val len. Ajax heeft u nodig. Nog meer dan wanneer het kam pioen is." „Maar kan u nu alvast vertellen waarom we vanaf december een cricketspeler en ijsverkoper als algemeen directeur krijgen", vroeg aandeelhouder Mossink. „Krijgen we soms Ajax-ijs?" „Dat wil ik zelf wel even vertel len", reageerde de ook in de zaal aanwezige Maarten Fontein. „Ik heb in mijn leven meer gevoet bald dan cricket gespeeld. Ik heb bovendien tweeduizend voetbalduels bekeken. Ik heb al le hoop dat de club weer heel snel is waar hij behoort te zijn. En dat is op nummer één in Ne derland. Ik begrijp jullie be zorgdheid. Ik een ook echte Ajax-fan. Ik ben op mijn der tiende op de F-Side begonnen en zal er alles aan doen om de club er weer bovenop te krij gen." „De eerste hooligan met een aardappel in de keel", schamper de een aandeelhouder. ANP Pieter Weening, Suzanne de Goede, Lars Boom en Bart Brentjens (van links naar rechts) waren gister avond de grote winnaars in Den Bosch. foto Robert Vos/ANP van onze sportredactie DEN BOSCH - Een ritzege in de Tour de France is in de ogen van het Nederlandse wielerpubliek nog altijd meer waard dan gouden successen tij dens het WK op de baan. Die conclusie mag ge trokken worden na de verkiezing van de Wielren ner van het jaar. Pieter Weening won, voor onder anderen Theo Bos en Teun Mulder. Weening ontving gisteravond in Den Bosch de Gerrit Schulte Trofee en de Gouden Spaak. De 24-jarige Rabobank-coureur uit Harkema won dit seizoen de achtste etappe in de Ronde van Frank rijk. In Gérardmer bleef hij Andreas Klöden enke le millimeters voor. Naast een drietal criteriums greep hij nog een ritzege in de Ronde van Polen. Weening troefde zijn ploeggenoten Michael Boo- gerd, Thomas Dekker en Joost Posthuma en de baancoureurs Theo Bos en Teun Mulder af. Keetie van Oosten-Hage Bokaal De lezers van WielerRevue en de Club van 48, een vereniging van oud-coureurs, kozen Suzanne de Goede als Wielrenster van het jaar. Zij kreeg de Keetie van Oosten-Hage Bokaal. In 2002 was De Goede ook al eens gekozen. Lars Boom kreeg, als belofte van het jaar, de Gerrie Knetemann Bo kaal. Bart Brentjens werd uitverkoren tot de bes te off-roadcoureur van 2005. GPD jorJop van Kempen «STERDAM - Martin van *1, technisch directeur van heeft afgelopen zomer gesprekken gevoerd met ban Cruijff. Ze spraken over technische beleid van de tosterdamse club. „We zaten 'één lijn", zegt Van Geel. o Geel vloog eenmaal naar rcelona voor een onderhoud. andere ontmoeting vond plaats bij Ajax. De technisch di recteur wilde zijn eigen denk beelden toetsen aan die van Cruijff. Van Geel: „We denken hetzelfde over waar Ajax nu staat, waar we naar toe willen en hoe we dat gaan doen." Cruijff wordt niet officieel be trokken bij het technische be leid van Ajax; hij krijgt geen functie. Maar net als bij FC Bar celona en het Nederlands elftal kan hij volgens Van Geel op de achtergrond wel een adviseren de functie vervullen. Waar de invloed van Cruijff bij Ajax on der de voormalige technisch di recteur Louis van Gaal tot een nulpunt was gedaald, heeft de club de deur nu opnieuw ge opend.Om op de korte termijn de balans in het elftal terug te brengen, zoekt Ajax in eerste in stantie naar Nederlandse ver sterking. Van Geel is ervan overtuigd dat spelers van vader landse bodem beter bij Ajax ge dijen dan buitenlanders. „We zoeken spelers met ervaring en spelers die fysiek sterk zijn. Daaraan hebben we op dit mo ment een gebrek in de selectie. Voor het volgende seizoen zul len er negen of tien mutaties in de selectie plaatsvinden. Wel licht gebeurt er ook al iets in de winterstop." De technisch directeur spreekt de hoop uit dat Nigel een Jong een driejarige contractaanbie ding zal accepteren. In 2006 loopt de verbintenis van de Am sterdamse middenvelder af. Van Geel: „We denken dat het voor de ontwikkeling van Nigel het beste is als hij nog een aan tal jaar bij Ajax voetbalt. Hij moet nog 21 jaar worden. Als hij bijtekent, kan hij in 2009 als 24-jarige gevestigde speler naar het buitenland Het hangt voor Nigel volgens mij niet af van de financiën. Het is een ge voelskwestie." GPD van onze sportredactie BELFAST/PARIJS - Bij een voetballegende hoort een monu mentale uitvaart. De vrijdag overleden George Best wordt za terdag begraven in zijn geboorte plaats Belfast, na een uitvaart plechtigheid in Stormont, het ge bouw van het Noord-Ierse parle ment. Dat maakte Phil Hughes, de vroegere manager van 'de vijfde Beatle' gisteren bekend. De fa milie van Best verwacht dat ve le duizenden fans van de voet baller in de straten van Belfast nog een laatste eer willen bewij zen aan de man, die als gevolg van zijn overmatige drankge bruik overleed. Afgelopen week einde werd in de Engelse compe titie op vaak indrukwekkende wijze door de supporters af scheid genomen van Best, die 59 jaar oud werd. Gisteravond kreeg Best pos tuum de Gouden Bal die hoorde bij zijn uitverkiezing tot Euro pees voetballer van het jaar in 1968 terug. Hij verkocht die prijs twee jaar geleden. Tijdens de uitreiking van de Gouden Bal 2005 aan Ronaldinho namen Bobby Charlton en Denis Law, in de jaren zestig ploeggenoten van Best bij Manchester United, in naam van Best een replica van de trofee in ontvangst. De veiling van Bests originele Gou den Bal leverde hem in oktober 2003 167.000 pond op, zo'n 250.000 euro. GPD/RTR van onze sportredactie ROTTERDAM - Excelsior heeft in de Gouden Gids Divisie kop loper WV-Venlo wat scherper in het vizier gekregen. De Rot terdamse voetbalploeg versloeg maandagavond Helmond Sport met 3-0. WV-Venlo kwam in ei gen stadion niet voorbij provin- ciegenoot en nummer laatst For- tuna Sittard: 1-1. Excelsior, dat de tweede plaats overnam van Volendam, halveer de daardoor de achterstand op de koploper tot twee punten. Vo lendam bleef op 0-0 steken te gen MW en staat op drie pun ten van WV-Venlo. FC Den Bosch - FC Omniworld 1-1 (0-0). 88. Mihci 0-1 (straf schop), 90. Aborah 1-1. Scheids rechter: Diks. Aantal toeschou wers: 3.235. Stormvogels/Telstar - Cambuur Leeuwarden 1-0 (0-0). 72. Van Wijk 1-0. Scheidsrechter: Van Mee- nen Gele kaart: Van Es, Van Wijk (Stormvogels/Telstar). Aantal toe schouwers: 1.217. BV Veendam - FC Zwolle 2-2 (0-1). 3 Jansen 0-1, 58. Drent 1-1, 63. Korf 1-2, 84. De Vriese 2-2. Scheidsrechter: Van Boekei. Rode kaart: 66. Drent (BV Veendam/ 2x geel). Gele kaart: Boer, Zandstra, Korf (FC Zwolle). Aantal toeschou wers: 2.800. Excelsior - Helmond Sport 3-0 (3-0). 8. Holman 1-0, 16. Dijkhui zen 2-0, 39. Hertog 3-0 (straf schop). Scheidsrechter: Liesveld. Gele kaart: De Jong, Zegers (Hel mond Sport). Aantal toeschou- ivers: 1.684. FC Volendam - MVV 0-0. Scheids rechter: Van Sichem. Gele kaart: Woudenberg, El Gaaouiri (FC Vo lendam), Supusepa, Miceli, Caste- lana (MW). Aantal toeschouwers 2.320. WV Venlo - Fortuna Sittard 1-1 (1-1). 10. Taiwo 0-1, 24. Jans 1-1 Scheidsrechter: Van Egmond. Gele kaart: Meeuwis (WV Venlo), Van Bameveld, Dassen (Fortuna Sit tard). Aantal toeschouwers: 4.622. Bijzonderheid: 42. Jans (WV) mist strafschop. FC Dordrecht - Haarlem 2-2 (1-1). 15. Van der Laan 1-0, 40. Van Bee- len 1-1, 48. Lopes 2-1, 87. Stolp 2-2. Scheidsrechter: Winter. Aan tal toeschouwers: 800. ANP KAAPSTAD - Het leidende zeil team van de ABN AMRO I heeft gisteren opnieuw een snelheids record neergezet in de Volvo Ocean Race. Op weg naar Kaapstad bleek de Black Betty in de laatste 24 uur 546 zeemijl te hebben afgelegd. Een dag eerder hadden de zei lers het record al op 538 zeemijl (ongeveer 1000 kilometer) ge bracht. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19