Middenstand Hulst werkt aan schadeclaim Ammoniak in grote hoeveelheden Energienet Zeeland niet kwetsbaar Toekomst is onzeker voor alle Zeeuwse sociale werkplaatsen 15 ,'LM krijgt 200 meldingen na stroomstoring Radio en borden ingezet voor tunnelsluitingen erviesbeurs oudekerke lod op AVR ou goed zijn oor Delta CDA wil opheldering over storing Scheldeverdragen in regeringen Ontsnapt gas leidt tot file bij Dow Plastic korrels tegen ammoniaklek Lezing Charles Groenhuijsen in Arsenaaltheater dinsdag 29 november 2005 Ij mt Harold de Puysseleijr OLST - Ondernemersvereni- iè ag Hulst Reynaertstad bereidt gezamenlijke schadeclaim Hoor na de stroomstoring die de at inieente Hulst het afgelopen aj tekeinde een dag lang groten- jjf els platlegde. de algemene voorwaarden i nutsbedrijf Delta staat dat jj irticulieren die vier uur of lan- t onafgebroken zonder elektri- 19ieit zitten, recht hebben op n tegemoetkoming van 34 eu- bedrijven kunnen op ssis van diezelfde voorwaar- nergens aanspraak op ma Delta beroept zich op over- acht, maar dit kunnen we als idernemers natuurlijk niet sronze kant laten gaan", zegt »rzitter T. Mattheeuws van ijlst Reynaertstad. ïj igens hem heeft de midden- i md van Hulst zaterdag scha- geleden omdat de winkeliers zaak later of in het geheel »t konden openen. Daarnaast iamen winkels die versproduc- verkopen in de problemen lordat koelingen en vriezers dwerkten. „Zelf heb ik geluk- niets moeten weggooien, sar ik heb wel een slechte za- :dag gedraaid", aldus de eige- ;ar van de Albert Heijn aan t 's Gravenhofplein in Hulst, :in verband met de stroomsto- IUDEKERKE - In het Blau- Hof aan de Breeweg 11 in ludekerke vindt zaterdag 10 zondag 11 december de acht- iserviesbeurs plaats. beurs duurt zaterdag van ,00 tot 17.00 uur en zondag a 12.00 tot 16.00 uur. lor Jeffrey Kutterink DDELBURG - Een overname n afvalverwerker AVR door illa en het Franse Suez/Sita iakt het Zeeuwse energiebe- ijf sterker. De financiële voor dichten zijn goed en de risi- s beperkt. concludeert het accoun ts- en financieel adviesbu- iuDeloitte in het rapport 'Bu- lesscase afvalcombi natie Pin gh'. Het stuk is gisteravond ïens een besloten aandeelhou- rsvergadering uitgedeeld en Egelicht. loitte is gevraagd de juistheid ode strategie van Delta te be delen. Het bureau heeft de innen van Delta en Suez/Sita leen bod te doen op het Rot- tfamse AVR geanalyseerd. Bij vel provincie als gemeenten 0 wagen en twijfels gerezen ?r de vraag of Delta er goed 1 doet een bod op AVR te m, loitte concludeert dat de plan- agoed uitwerken voor Delta. 1 bureau stelt vast dat de hui- je marktontwikkelingen dwin- tot schaalvergroting. De luwe combinatie van Delta en ez/Sita wordt het grootste af- ibedrijf van Nederland. De nning past binnen de strate- ivan de drie afzonderlijke on- memingen, aldus het bureau, loitte heeft in het onderzoek Her meer gekeken naar de iag of de plannen bijdragen f- de publieke taken in Zee- :d, of ze goed zijn voor cle aliteit van de dienstverle- ig, of ze banen opleveren en ilde (financiële) risico's zijn. financieel adviseurs conclu- ffin dat de overnameplannen strategie van Delta (Zeeuws zelfstandig) versterkt. De ont- ikelingen op de afvalmarkt de leidende rol die het nieu- 1 bedrijf daarin speelt, bieden gelijkheden om 'het finan- «1 resultaat te verhogen'. De mwse aandeelhouders krij- -een 'grotere in vloed op de ^lketen'. „Daarnaast neemt kwaliteit van de dienstverle- Igtoe", schrijft Deloitte. nieuwe combinatie levert f diensten en kan door haar ;sal professioneler werken, vestiging van een hoofdkan- Jvan een van de vijf business es levert een groei van werk eenheid op in Zeeland, al- iDeloitte. ring pas om 11.00 uur de deuren kon openen in plaats van het ge bruikelijke tijdstip van 8.00 uur. Het bestuur van Hulst Reynaert stad deelt morgen tijdens de le denvergadering schadeformulie ren uit aan de leden. „We willen via de juridische afdeling van het MKB een gezamenlijke claim indienen", aldus Mat theeuws. Hulst Reynaertstad laat het aan de juristen van MKB over bij wie de claim moet worden neergelegd; bij nutsbe drijf Delta of de landelijke be heerder van het elektriciteitsnet- werk, Tennet. Ook de ondernemersvereniging Plontenisse wil volgens dage lijks bestuurslid Harry Verschu ren nagaan of geleden schades kunnen worden verhaald. C. Kalmeijer van de Onderne mersvereniging Hoge weg in Hulst laat weten dat daar nog geen meldingen zijn binnengeko men over stroomschade. „De meeste bedrijven op het bedrij venterrein hier zijn minder af hankelijk van het weekend. Ik heb dan ook het gevoel dat het met de schade bij ons wel mee valt." Daken Bij verzekeraar ZLM in Goes zijn gisteren meer dan tweehon derd schademeldingen binnenge komen. Volgens directeur Scha de M. Schroevers van de ZLM ging het met name om schades die gerelateerd waren aan de langdurige stroomstoring. „Je moet dan denken aan de inhoud van vriezers en verwarmingske tels of andere elektrische appa ratuur die ontregeld is", vertelt hij. Daarnaast kwamen bij de Zeeuwse verzekeringsmaat schappij meldingen binnen van daken van serres, schuurtjes en dakgoten die onder het gewicht van de sneeuw zijn bezweken. Monteurs van Delta hadden ook gisteren de handen nog vol aan het herstel van de hoogspan ningskabels. Tussen drie masten in de buurt van Vogelwarde moesten nieuwe kabels worden worden getrokken. Bij Westdor- pe, waar de elektriciteitskabel zaterdag aan het eind van de middag al hersteld was, werden aanvullende reparaties uitge voerd. De herstelwerkzaamheden du ren waarschijnlijk nog tot het einde van deze week. Delta ver wacht niet dat er door de werk zaamheden opnieuw stroomsto ringen ontstaan. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Na kantoor uren kunnen gebruikers van de Westerscheldetunnel nauwe lijks informatie krijgen over sto ringen en afsluitingen van één of beide tunnelbuizen. Als de sluiting niet langer dan vijf uur duurt, zijn ze voor informatie af hankelijk van verkeersinforma tie van landelijke en regionale radiozenders. Verkeersdeelnemers die al rich ting tunnel rijden krijgen sto ringsinformatie op de elektroni sche borden op de aanrijwegen en via de omroepinstallatie op het tolplein. Tijdens kantoor uren kunnen mensen ook infor matie over kortere afsluitingen krijgen door de NV Westerschel detunnel te bellen. Maar het ser vice- en informatiecentrum wordt buiten kantooruren al leen bemand als de tunnel lange re tijd buiten gebruik is. Veel mensen klaagden afgelo pen weekeind dat ze een ant woordapparaat aan de lijn kre gen als ze naar het tolplein bel den. „Als de boot vroeger niet voer kreeg je tenminste iemand van de PSD aan de lijn, die di rect kon vertellen wat de oor zaak was en hoe lang het waar schijnlijk ging duren. Nu hoor je helemaal niets", luidde de klacht van velen. Woordvoerder I. de Moor van de tunnelmaatschappij vindt die vergelijking niet helemaal eer lijk. „De boot voer geen 24 uur heen en weer. We kunnen uit ca- paciteits- en kostenoverwegin gen moeilijk iemand dag en nacht beschikbaar houden voor het geven van telefonische infor matie. Mochten tunnelbuizen on verwacht langer dan vijf uur zijn gestremd dan tuigen we de afdeling klantenservice op, maar tot nu toe is dat nog niet gebeurd." De maatregelen die NV Westerscheldetunnel neemt om kortere afsluitingen 's avonds en 's nachts kenbaar te maken, kenschetst De Moor als 'vrij ruim'. „Doordat we kortere storingen aan het landelijk ver- keerscentrum en Omroep Zee land doorgeven, kunnen mensen snel op de hoogte zijn. Wegge bruikers die geen radiobericht hoorden, worden via de borden en de omroepinstallatie ook ade quaat gewaarschuwd." In elektriciteitsmasten bij Vogelwaarde werden gisteren kabels vervangen. door Jeffrey Kutterink GOES - Delta en Essent moeten met de billen bloot. Energie waakhond DTe eist een uitvoe rig verslag over de stroomsto ring. Hij gaat nog eens extra on derzoeken of de energiebedrij ven de kabels en lijnen goed heb ben onderhouden. De DTe ziet vooralsnog geen aanleiding om in te grijpen. Ze heeft geen aanwijzing dat de ka bels en lijnen niet goed worden onderhouden. De energiewaak hond heeft de wettelijke taak dat te controleren. En dat doet hij ook, verzekert woordvoerder B. Roest. Wel wil de DTe van Delta netwerkbedrijf een analy se van wat er het afgelopen weekend precies is gebeurd. „Het ging om extreme weersom standigheden: harde wind, sneeuw en ijzel in combinatie met een snelle daling van de tem peratuur", zegt Roest. „On danks wat er is gebeurd in Pluist denken we niet dat de wettelij ke eisen waaraan de kabels en lijnen moeten voldoen, aange scherpt moeten worden. Neder land behoort tot de top vijf als het gaat om de betrouwbaar heid van de energievoorziening. Wel moeten we zorgen die posi tie te behouden. Maar de ener gievoorziening is in Zeeland niet kwetsbaar, juist ook door de eigen energievoorziening." Zeeland was afgelopen weekend volledig afgesloten van het stroomnet. Van buiten kwam geen stroom de provincie meer in. Lampen brandden, televisies speelden en fabrieken draaiden op stroom van de drie Zeeuwse centrales (kern- en kolencentra le in Borsele en de Elsta-centra- le bij Dow Benelux in Terneu- zen). Snelwegen Het stroomnetwerk is vergelijk baar met het wegennet. Bij Ril land liggen afzonderlijk van el kaar twee energie-snelwegen (380 kV hoogspanningslijnen). Een is van landelijk beheerder Tennet en de ander van Delta. Tennet brengt stroom Zeeland in; die van Delta stroomt de pro vincie uit. In tegenstelling tot eerdere be richten is de Tennet-lijn niet ge knapt. Wel brak vrijdagavond de aardedraad, waardoor de au tomatische beveiliging de stroomtoevoer uitschakelde, al dus Tennet-woordvoerder K. van Tankeren. „Zo'n lijn is normaal twee centi meter dik. Door de ijsafzetting was de dikte nu tien centimeter. De wind kreeg vat op de veel dikkere en zwaardere lijn, waar door die is gaan dansen en uit eindelijk brak." Via verdeelstations (op- en afrit ten) wordt de stroom van de hoogspanningslijnen verdeeld over verschillende 'rondwegen': netwerken met lagere spannin gen. Uiteindelijk monden die uit in kabels die de woningen in gaan (230 volt). Omdat er geen stroom meer via Tennet de provincie in kwam, heeft Delta de knop omgezet. Stroom van de drie eigen centra les voorzag Zeeland afgelopen weekend van elektriciteit. „Zon der die centrales had Zeeland zonder stroom gezeten", aldus Delta-woordvoerder M. van Zui len. Toch ging het bij Hulst mis. In de hele provincie liggen rondwe gen waarover stroom naar de woningen en bedrijven wordt ge transporteerd. Behalve in Oost Zeeuws-Vlaan- deren. De energiesnelweg loopt er dood. Dus na de kabelbreuk tussen Terneuzen en Hulst, was het niet mogelijk om via een om weg Hulst van elektriciteit te voorzien. Dunbevolkt Van Zuilen: „Oost-Zeeuws- Vlaanderen is een dunbevolkt gebied. De vraag is hoeveel de aanleg van een rondweg kost en of het technisch haalbaar is." Delta weerspreekt de kritiek dat het bedrijf kabels en lijnen slecht zou onderhouden. „Regel matig klimmen mensen de mas- foto Camile Schelstraete ten in en wordt er vanuit heli kopters gecontroleerd", zegt Delta-woordvoerder J. Nele mans. „Met de kabels en lijnen moet Delta zijn brood verdie nen. Zonder kunnen we niet. Het zou stom zijn het onder houd te verwaarlozen." Aanleg van hoogspanningslij nen onder de grond is geen op lossing, stelt Tennet. „Een hoog spanningsleiding via een mast kost een miljoen euro per kilo meter. Onder de grond is het ze ven keer zo duur. Nu is dat nog een politieke, maatschappelijke beslissing. Maar ondergrondse kabels zijn bovendien niet veili ger. De kans dat ze door graaf werkzaamheden worden ge raakt is heel groot." Delta-woordvoerder Nelemans bevestigt dat. „Dertig procent van de storingen ontstaat door graafwerkzaamheden. Onder grondse aanleg is dus niet alleen duurder, maar ook minder vei lig dan in de lucht. Bovendien kunnen we er bij een storing minder makkelijk bij." door Emile Calon REVINGE - Lachend stapt Jeroen Mete ring uit de container op het oefenterrein voor de brandweer in het Zuid-Zweedse Revinge. De Terneuzense brandweercom mandant en vier Zeeuwse collega's wor den omhuld door de penetrante geur van ammoniak. Dat is niet vreemd. Hij stond een paar mi nuten terug in een concentratie die dui zend maal sterker is dan verdraagbaar voor de gemiddelde Nederlander. Dank zij zijn beschermende kleding, en vooral het persluchtmasker, merkte Meijering gisteren niets van de zeer hoge concentra tie. Meijering en achttien andere officieren van de verschillende Zeeuwse brandweer korpsen oefenen momenteel in Zweden. Zondagavond arriveerden ze in het win terse Revinge. Daar maakte ze kennis met een tiental politieagenten uit Zuid-Holland en een medewerker van de Geneeskundige hulpverlening uit de re gio Eindhoven. Samen met een veilig heidsambtenaar van de gemeente Goes gaan ze deze week samen oefenen. Directeur F. Captijn van de Veiligheidsre gio Zeeland had daar graag agenten en een geneeskundige uit zijn eigen provin cie begroet. En ook wat meer gemeentelij ke veiligheidsambtenaren. Tot zijn teleur stelling wilden of konden die instanties geen mensen vrijmaken voor de oefening. Captijn vindt dat jammer omdat zowat alle oefeningen multidisciplinair zijn; de verschillende hulpdiensten oefenen hoe ze met elkaar om moeten gaan in het ge val van een crisis. Tijdens de eerste oefeningen gistermid dag bleek dat dat nog niet echt vlekke loos loopt. De hulpverleners slagen er re delijk goed om binnen de eigen dienst op een behoorlijke manier met elkaar te communiceren. Zodra ze echter met andere diensten moe ten samenwerken, blijkt dat nog niet zo eenvoudig is. Elke dienst heeft zo zijn ei gen taal en stijl. Gisterochtend maakten de Zeeuwse brandweermensen kennis met ammoni ak. Voor de meesten is dat een stof die ze kennen uit de theorielessen. Oefenen met ammoniak, dat mag niet in Nederland. Maar wel in Zweden. Na een grondige in spectie van kleding en veiligheidsappara tuur mochten de brandweermannen en -vrouwen plaatsnemen in een speciale container die daarna volgepompt werd met ammoniak. Meijering heeft al vaker zo'n test door staan. Hij is een viertal jaren terug door de directie van Yara in Sluiskil uitgeno digd om samen met wat andere Terneu zense officieren een speciale ammoniak- training te doorlopen. Yara is een grote ammoniakproducent, de grootste van West-Europa. Het transport van ammoni ak van de fabriek in Sluiskil naar elders is risicovol. Veiligheidszone Meijering benadrukt dat de veiligheids maatregelen die het bedrijf en de over heid nemen, zeer omvangrijk zijn. De am- moniakschepen bijvoorbeeld, die varen als het ware in een veiligheidszone. Ande re schepen mogen niet in de beurt ko men. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan een transportleiding van Sluiskil naar BASF in Antwerpen voor het trans port van ammoniak. Meijering: „Als die leiding klaar is, is het transportrisico weer wat verder terug gedrongen. Is het weer wat veiliger." DEN HAAG - De CDA-fractie in de Tweede Kamer wil opheldering over de stroomstoringen in het afgelopen weekeinde. CD A-Tweede Kamerlid Hessels wil weten hoe de stroom in Haaksbergen zo lang kon uitvallen na het knappen van een hoogspanningskabel, omdat het moge lijk zou moeten zijn om terug te vallen op een tweede ka bel. Dat in Hulst ook een tweede kabel uitviel, noemt Hessels 'pure pech'. Hij vraagt zich ook af waardoor de noodaggregaten in Hulst veel sneller voorhanden waren- dan in Haaksbergen. Hessels wil dit vandaag in het vrageh nuurtje van de Tweede Kamer aan de orde stellen, Hes sels zal ook aan de orde stellen dat meer hoogspannings kabels in handen moeten komen van de landelijke beheer-' der van het hoogspanningsnet en niet bij de stroombedrij ven. ANP GOES - De Nederlandse regering buigt zich volgende week over de vier Scheldeverdragen die op 21 december' in Middelburg worden getekend. De Vlaamse regering heeft ze vorige week al goedgekeurd. De verdragen vor men de uitwerking van een deel van de afspraken die Ne derland en Vlaanderen op 11 maart hebben gemaakt. Het eerste verdrag regelt de uitvoering van de ontwikkel!ngs- schets voor het Schelde-estuarium met onder meer de ver dieping van drempels in de vaargeul en diverse natuurpro jecten in en om de Westerschelde. In het tweede verdrag staat dat Nederland en Vlaanderen gaan samenwerken op het gebied van beleid en beheer van de Zeeschelde en dé Westerschelde. Het derde verdrag regelt het gemeenschap pelijk nautisch beheer en het vierde bezegelt de afspra ken over ontkoppeling van de loodsgeldtarieven voor de Scheldevaart en de vaart op Rotterdam. TERNEUZEN - Ontsnapping van een paar kubieke meter methaangas leidde gisterochtend even na achten tot files voor de hoofdingang (poort 1) van Dow Benelux in Ter- neuzen. Door nog onbekende oorzaak ontsnapte een klei ne hoeveelheid methaangas uit een transportleiding van de kraker LHC2. „Het is hetzelfde gas als waar je thuis op kookt, dus gevaarlijk was het ontsnappen van een kuub of vijf niet. Metingen wezen direct uit dat slechts een lage concentratie gas in de lucht terechtkwam. Die concentratie werd nog eens verder verdund door met een waterkanon te spuiten. Maar het is standaardprocedure om de weg voor de brandweer vrij te houden. Tegen ach ten is het net spitsuur bij de poort, vandaar dat het even druk was", meldde Dow-woord voerder F. Neve. REVINGE - Kunstmestproducent Yara in Sluiskil onder zoekt samen met Dow Benelux en de Terneuzense brand-1 weer een nieuwe methode om milieuschade door ammoni ak te verminderen. Bij ammoniaklekkages kan hinder en zelfs gevaar voor de omgeving ontstaan. Dat kan bestre den worden door de vloeistof af te dekken en op te zui gen. Bij een kleine lekkage kan dat afdekken met een zeil of speciale plastic korrels, maar bij een grote plas of am moniak die zich bijvoorbeeld tussen buizen heeft ver spreid, lukt dat vaak niet. De bedrijven onderzoeken een manier om ook en grote plas af te dekken met de korrels. door Claudia Sondervan HEINKENSZAND - De centra voor werk en inkomen (CWI) en gemeenten in Zeeland slaan de handen ineen om mensen uit de sociale werkplaatsen beter aan werk in het bedrijfsleven te hel pen. Door gezamenlijk werkgevers te benaderen en vacatures te verza melen, krijgen werkgevers beter een indruk van wat deze men sen kunnen en willen en zijn ar beidsplaatsen beter te verdelen. Het servicepunt werkgevers is nog een plan, benadrukte J. Ger- ris van CWI Walcheren gisteren op een bijeenkomst van Het Kla verblad in Heinkenszand over de toekomst van de sociale werk plaatsen. Het is een illusie te denken dat in Zeeland straks het merendeel van de mensen met een indiciatie voor be schermd werk op een sociale werkplaats in groten getale naar het bedrijfsleven kan wor den toegeleid, zoals staatssecre taris Van Hoof wil, stelde direc teur F. Dieleman van de Zuid hoek, sociale werkplaats voor Schouwen-Duiveland. Zeeland biedt eenvoudig te weinig pro ductiewerk. Voor de procesin dustrie zijn WSW-mensen niet geschikt en werk vinden binnen het midden- en kleinbedrijf biedt onvoldoende soelaas. Bovendien vissen herintredende wao-ers, langdurig werklozen en ongediplomeerde jongeren in dezelfde vijver. Onzekere toekomst De sociale werkplaatsen kam pen in heel Zeeland met be- staansproblemen. Niet alleen Lété op Walcheren dreigt onder uit te gaan, alle vijf sociale werk plaatsen hebben een onzekere toekomst door het overheidsbe leid dat uitsluitend de zwaksten op de arbeidsmarkt bij de werk plaatsen wil hebben, maar tege lijk van hen een concurrerende marktpositie vraagt. Dat verhoudt zich slecht met het schaarser wordende aanbod aan eenvoudig productiewerk dat veelal naar landen met lage loonkosten verdwijnt, zoals de voormalige Oostbloklanden en China. De sociale werkplaatsen krijgen steeds vaker te maken met werk nemers die kampen met psychi sche problemen en daardoor wei-: nig werkdruk aankunnen. Deze mensen hebben meer begelei ding en ondersteuning op de werkplek nodig. Echter, om de bedrijfskosten te drukken wer ken de werkplaatsen met zo wei nig mogelijk leidinggevenden. „We moeten voorkomen dat de sociale werkplaatsen vervallen tot een bezigheidstherapie. Het gaat hier om mensen die echt willen werken", stelde de Vlis- singse wethouder E. Walrave. De oplossing is zoveel mogelijk mensen buiten de werkplaatseri aan werk te helpen, stelde Diele-f man. Een probleem is echter dat dit in sommige regio's beter lukt dan in andere, bracht A. van dé Leemput van Dethon i4 Zeeuws-Vlaanderen in. Dethon heeft ondanks grote inspannin gen weinig succes in dat aspect, vertelde hij. Als de gemeenten binnenkort de rijksbudgetten voor de sociale werkplaatsen mogen beheren-, biedt dat nieuwe mogelijkhe den, vond Dieleman. Hij pleitte voor meer mogelijkheden om de sociale werkplaats in te zetten als arbeidsmarktinstrument. „Maar helaas heeft de Tweede Kamer dat plan recent weer la ten vallen." VLISSINGEN - Charles Groen- huijsen geeft morgenavond een lezing in het Arsenaaltheater in Vlissingen. De bijeenkomst, ge organiseerd door Hogeschool Zeeland (HZ-Cult) samen met De Drukkerij in Middelburg, be gint om 19.00 uur. Van Groenhuijsen verscheen reV cent het boek Amerikanen zijn niet gek, waarin hij terugkijkt op de dertien jaar dat hij voor de NOS correspondent was in Amerika. Hij keert terug naar Nederland om, vanaf januari, het achtuurjournaal te presente ren. In zijn lezing gaat Groenhuijsen in op wat Amerikanen volgens hem werkelijk bezighoudt en vooral waarin zij geloven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15