'lan dorpshuis Kloosterzande zc Radioamateurs zijn altijd in de lucht Restaurantredder zorgt voor volle bak bij Belle-Amie Kruising Cadzand krijgt reconstructie ,15 ethouders zien wel iets in combinatie met nieuwbouw Antonius rstmarkt bij is Vermaak igelwaarde ibbymarkt Vrachtwagen in sloot Boekenmarkt levert 2500 euro op Geen prijs voor Goese scholier Bestuurder loopt weg na botsing Rijbewijs ingenomen Autobanden lekgestoken maandag 28 november 2005 Jean-Lou de Gucht OSTERZANDE - Een toe- ilig dorpshuis in Klooster- zou heel goed in de nieuw- van verzorgingscentrum inius opgenomen kunnen Jen. Dat is de mening van ethouders B. Pauwels en F. Jriessche. voegen ze er direct aan jat zal pas over een aantal gebeuren. Pauwels: „Op noment voldoet het Rozen- tog uitstekend. Daar vinden activiteiten plaats. Het Ro- of zal zeker nog wel wat ja- blijven bestaan. De mensen zich daar nog geen zor- over maken." en honk lig bejaarden vertimmerden voormalige kleuterschool de Rozenstraat ruim tien geleden tot een eigen honk de Katholieke Bond van aren (KBO). Allerlei vereni- en die verenigingsgebouw Ünus gebruikten, zitten de ontmanteling daarvan erwege de jaren negentig in het Rozenhof. Driessche wijst erop dat de ca aan de Hulsterweg ook ELWAARDE - In de zaal Ons Vermaak aan de «straat in Vogelwaarde zondag 11 december een en hobbymarkt gehou- met kerstversiering opge- iezaal staan kraampjes op- eld waar onder andere de- straties kerststukjes maken, irzagen, kaarten maken en bewerking te zien zijn. Ook le decoraties te koop. De en hobbymarkt duurt van tot 17.00 uur. Er kunnen kraampjes worden gehuurd 114- 676055. c-centrum (j met drukte wintermarkt rneuzen Gino van den Broecke iEUZEN - De winter- kt van Activiteitencentrum Zeeuwsch-Vlaanderen iterdag dankzij de uwval plaats in extra win- sfeer. Talloze bezoekers ien ondanks het weer de naar het Philipsterrein aan laarman weg weten te vin- om een kijkje te komen ne- lichamelijk gehandicapte ten hadden in het AC van iting Het Gors hun uiterste m om de klanten een aan zelfgemaakte goederen te bieden en tentoon te stel- Aan de kassa was het een ite van jewelste en de kaar bloemstukken, vogelhuisjes Klere houtartikelen gingen loete broodjes over de toon- aenteel werken er in het acti- lencentrum veertig cliën- die thuiswonend zijn of ko- werken vanuit woonvoor- ing de Cavalier, zitten nu anderhalf jaar op plek en het begint zachtj es- te lopen. Het is echter nog dat we voor mensen die geschikte arbeidsplaats zoe- eventueel bij ons willen ten nog voldoende plek heb- aldus teamcoördinator Jo- vanTilburg van Het Gors. it de locatie op het Philip- éin heeft Het Gors aan de onstraat in Terneuzen nog tweede vestiging. „Daar fen meer activiteiten ge- op het gebied van commu- geheugentraining en Utervaardigheid. Ook daar in we nog -ruimte voor cliënten. We zijn dan ook lij, dat de mensen de weg de wintermarkt hebben we- f vinden en met eigen ogen ®n zien wat voor moois we eden hebben." )STERZANDE - De herfst- bij café De Reizende Man 'osterzande werd gisteren lezocht. In 33 kraampjes iteerden hobbyisten hun Goede doelen als de Zon- Kids for Animals, de ng Burn Nyakwere voor en Unicef brachten hun 'tóten onder de aandacht. een aantal zalen heeft waar heel wat activiteiten plaatsvinden. „Ondernemers in Kloosterzande hebben er niets aan dat hun za len leeglopen." De inwoners van Kloosterzande vragen al jaren om een dorps huis. In tegenstelling tot de an dere kernen in de gemeente Hulst heeft Kloosterzande niet echt een dorpshuis. Ook de dorpsraad van Klooster zande wil een nieuw dorpshuis, maar is realistisch genoeg om in te zien dat dit de eerste jaren niet staat te gebeuren. In het kader van de Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO), die in de loop van vol gend jaar in werking treedt, ziet de gemeente zeker mogelijkhe den om ook een dorpshuis in Kloosterzande te realiseren. De nieuwe wet moet de Welzijns wet en delen van de AWBZ ver vangen en de zelfredzaamheid van mensen vergroten. De ge meente krijgt bij dit alles een re gierol toebedeeld. Gemeenten moeten in het kader van de wet een samenhangend beleid ont wikkelen over wonen, zorg en welzijn. Recht Pauwels: „Ik ben van mening dat Kloosterzande ook recht op een dorpshuis heeft. In eerste in stantie hadden we plannen om een dorpshuis aan de Hontenis- se-hal te bouwen, maar dat is niet haalbaar gebleken." Van Driessche: „In het kader van de WMO moet er een multi functionele ruimte bij de nieuw bouw Antonius komen, die door het verzorgingscentrum ge bruikt gaat worden voor wel- zijnsactiviteiten. Waarom kun nen de inwoners van Klooster zande die ruimte ook niet ge bruiken?" Het is de bedoeling dat de nieuwbouw van Antonius in 2010 klaar is. Als het verzor gingscentrum tenminste een op lossing heeft gevonden voor de hoge boekwaarde van het huidi ge gebouw. Stichting Curamus, waar Anto nius vanaf 1 januari volgend jaar onder valt, heeft bij de ge meente Hulst om hulp aange klopt. De gemeente studeert nog op een oplossing. De radioamateurs van de Veron in de Axelse watertoren. door René van Stee AXEL - Een zendamateur is door niets of niemand klein te krijgen. Zelfs niet door een stroomstoring. Een tot de ver beelding sprekend bewijs werd in 1953 geleverd tijdens de watersnoodramp. Toen legden zendamateurs de eerste contacten met de buitenwereld en kwam dankzij hun inzet de eerste hulp verlening op gang. „Zendamateurs zijn dus niet alleen be zig met experimenten. Zij beschikken namelijk over de kennis en apparatuur die bij rampen ingezet kan worden om uitgevallen mobilofoon- en telefoonver bindingen te vervangen. Ook recent is dat gebeurd zoals bij de tsunami in de Indische archipel en bij de orkaan Ka tri na in Louisiana en Mississippi", vertelt Adrie de Bruijne uit Hoek. Net als Jo van Stevendaal uit Axel is hij een fana tiek zendamateur. Ter gelegenheid van het zestigjarig be staan van de Vereniging voor Experi menteel Radio Onderzoek in Nederland (VERON) bouwden zij zaterdag met an dere zendamateurs in de watertoren van Axel een zender op. Op vijftig me ter hoogte werd een antenne geplaatst, de overige apparatuur stond op de bega ne grond. Al gauw waren er contacten met zendfanaten uit Italië en het voor malige Joegoslavië. De kunst is volgens De Bruijne en Van Stevendaal om met zo weinig mogelijk vermogen een verbinding te maken. Het is zelfs mogelijk om amateur-tv-beel- den uit te zenden. Dit gebeurde trou wens al lang voordat de tv in de huiska mer verscheen. Momenteel hangen meer dan 25 satellieten voor amateur-tv rond de aarde. Zenden in morse behoort ook tot de mogelijkheden. Met de introductie van de pc kreeg het zendamateurisme nieuwe impulsen. Van Stevendaal: „Want daardoor zijn niet alleen interessante nieuwe technie ken verschenen voor het zenden en ont vangen van geschreven teksten, maar ook beelden zoals weerkaarten en foto's kunnen nu makkelijk worden uitgewis seld." De Bruijne en Van Stevendaal waren al op jonge leeftijd gegrepen door hun hob by. Het ging dan vooral om het mysterie van het leggen van contacten met verre en vreemde landen. Maar ook de belang stelling voor techniek droeg er in be langrijke mate aan bij. „Je verlegt steeds je grenzen. Je begint met een simpel bakje, maar later bouw je ook zelf een zender. Dat maakt het al lemaal een stuk interessanter en span- foto Camile Schelstraete nender", aldus De Bruijne. In Zeeuws-Vlaanderen heeft de VERON zo'n zestig leden. Die staat de zend- en luisteramateurs bij met raad en daad. Zo is het mogelijk om via de VERON een zendexamen af te leggen, waarna een vergunning wordt verkregen. Die is verplicht. Bij een zendvergunning hoort ook een roepnaam. Die combinatie be staat uit achtereenvolgens twee letters, een cijfer en drie letters. Om te bewijzen dat er echt contact is ge legd met Oman, China, Japan of Fin land wisselen zendamateurs zogeheten qsl-kaarten uit. Daarop staat de roep naam van de contactpersoon en regel matig ook afbeeldingen die typisch zijn voor het land van herkomst. De Bruijne: „Ook dat is een belangrijk deel van onze hobby. Zodra je weer een qsl-kaart binnen hebt, heb je het bewijs van een contact in handen. Ik beschouw het ook echt als een sport om zo veel mo gelijk qsl-kaarten te verzamelen. Ik ben er dan ook heel erg zuinig op." door Frank Gijsel CADZAND - De kruising bij de molen van Cadzand - Dorp krijgt een reconstructie. De uit voering staat gepland voor het voorjaar van volgend jaar. Een rotonde is te duur. Die medede ling deed de Sluise wethouder L. Kamphuis tijdens de jaarlijks dorpsvergadering. Voor het wegvak van Potjes naar Cadzand is geen geld be schikbaar uit het budget van- Duurzaam Veilig Verkeer West Zeeuws - Vlaanderen. Als er geen geld op tafel komt, ligt het voor de hand dat de gemeente Sluis haar verantwoording neemt. De dorpsraad dringt al enige tijd aan op maatregelen. Auto mobilisten kunnen nog steeds met grote snelheid het dorp imij den. Voorgesteld werd een par- keerstrook te gebruiken voor een asverschuiving. Veel aandacht was er ook voor de strandwacht. Er werd aange drongen op verlenging van de periode waarin die aanwezig zijn op het strand. Bij de dorps raad waren klachten waren bin nen gekomen over de flexibili teit en klantvriendelijkheid. Kamphuis wilde bezien of het mogelijk is de periode van be mensing van de vijf posten te verlengen. Dat zou mogelijk zijn door later in het seizoen te star ten met het toezicht. De wethou der gaf de aanwezigen echter weinig hoop. „Nu al is er een groot gebrek aan vrijwilligers. Het zou het wel eens een lastige opgave kun nen worden dit aan te passen voor de periode na 1 september. We werken immers met studen ten." De aanwezigen waren niet te spreken over de informatievoor ziening in het kader van het ont wikkelingsplan voor Cadzand - Bad. In de opiniërende raadsver gadering van december zal hoogstwaarschijnlijk het plan gepresenteerd worden. Op dat moment hebben de inwoners nog onvoldoende gelegenheid ge had de plannen in te zien. „U kweekt geen goodwill op die ma nier" kreeg de wethouder te ho ren. Ook de informatievoorzie ning over de wijziging van het bestemmingsplan voor de kom Cadzand - Dorp verdiende vol gens de bezoekers geen schoon heidsprijs. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Een vrachtwagen met oplegger is zaterdagavond rond half zes op de A58 bij Nieuw- en Sint Joosland in de sloot beland. De 34-jarige chauffeur uit Tilburg is vermoe delijk in slaap gevallen en daardoor van de weg geraakt. Het heeft een paar uur geduurd voordat de vrachtwagen uit de sloot getakeld was. De bestuurder bleef op enkele schaafwonden na ongedeerd. foto Ruben Oreel TERNEUZEN - De tweedaagse boekenmarkt van de da mesafdeling van de Lions Club, Zostera Zeeuws-Vlaande ren, afgelopen vrijdag en zaterdag in de Grote Kerk in Terneuzen leverde in totaal 2500 euro op voor Stichting Sako in Biervliet. Daarbij komt nog een bedrag van 700 euro uit andere activiteiten die Zostera al organiseerde, wat voor Sako uiteindelijk een totaalbedrag oplevert van 3200 euro. Tijdens de markt werden allerlei verschillende boeken aangeboden. Oude boeken, studieboeken, roman, strips en verzamelboekjes, alles ging over de toonbank voor het goede doel. Tevens waren er ook tal van tafels waar kerst kaarten konden worden aangeschaft en een stand met Afrikaanse goederen om een Zonneoven-project in Mali te ondersteunen. Stichting Sako financiert de bouw van nieuwe scholen in Bangladesh en ondersteunt tevens leerkrachten die aan die scholen lesgeven. Het ingezamelde geld van Zostera zal worden gebruikt om die projecten mede te financie ren. Zostera gaat ook bij Cordaid een verzoek indienen om het behaalde bedrag te vermeerderen en eventueel te verdubbelen. Serviceclubs kunnen bij Cordaid dat ver zoek doen wanneer ze projecten voor goede doelen organi seren. GOES - Julian den Hollander, de dertienjarige leerling van het Goese Lyceum voor vmbo die heeft deelgenomen aan de Achmea Kennisquiz, moest gisterenavond in de uit zending van de finale op RTL4, al in de eerste ronde los sen. Geen loopbaanfonds van een kwart miljoen dus voor Julian, maar wel een mooie trofee van de provincie: een beeldje van een slim uiltje. Voor Julian, die vooral het meedoen erg leuk vond, is dat genoeg. Hij vond de vragen veel moeilijker dan in de voorronden. De Limburgse kan didate ging met de hoofdprijs naar huis. MIDDELBURG - Een nog onbekende man is zondagoch tend om tien voor half ze met zijn auto tegen een verkeers geleider op de Schroeweg in Middelburg gebotst. De poli tie trof de auto aan met daarin een gewonde passagier. De bestuurder was na de aanrijding weggelopen, maar kon la ter alsnog worden aangehouden. Hij weigerde daarbij zijn naam te geven. Zowel de bestuurder als de inzittende is met de ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De oor zaak van het ongeluk is nog onbekend. DOMBURG - Een 36-jarige man uit Tilburg is zondagoch tend om tien uur op de Singel in Domburg aangehouden voor rijden onder invloed. Zijn rijbewijs is ingevorderd. De man had drie keer de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken. MIDDELBURG - Van een bestelbus die in de Oosterschel- destraat in Middelburg, zijn zaterdagavond drie banden lekgestoken. Dat is gebeurd tussen 18.00 en 23.00 uur. Het schadebedrag is onbekend. Dus staat er vis op het menu. Vooraf garnalen, gewoon op een bord midden op tafel met de schaal er nog omheen, dan mos selen, in de schelp gebakken met knoflook. Bouillabaisse, met schelpdieren, inktvis en oc topus en dan rode mul, in zijn geheel, en stukjes gebakken rog vleugel. Met een salade erbij en frietjes. „Het moest iets van tapas heb ben", vertelt Cijssouw. „Ge woon een bord in het midden en dan met zijn allen van een visje pikken. Misschien is het wel wat gedurfd voor Vlissingen, want volgens mij willen de mees te mensen gewoon een fileetje." De televisieploeg duwt de came ra bijna tot op de borden. Angé- lika Cijssouw blijft maar inter views geven. Den Blijker rookt een sigaar. Het is mooi geworden, vinden de gasten. De donkere muren, de grote lampen, overal kaars jes. Zou ze dat nou zelf moeten betalen? „Ja", zegt Cijssouw. „Ze ver wachten van ondernemers dat die ook hun nek uitsteken. Maar zelf heb ik niet de beschikking over een architect en een stilist. Ik zag ook wel in dat het eerst een rommeltje was, maar ik kon er niets aan veranderen. Met het programma achter je kun je makkelijker naar de bank stap pen. Ze hebben inmiddels een naam opgebouwd." Het was zwaar, vindt ze. „Ik wil de helemaal niet mee naar Ma drid. Het was moeilijk om weg te gaan, terwijl mijn familie en mijn vrienden hier keihard aan het werk waren. Ze zeiden dat ik me geen zorgen moest maken, maar morgen zijn zij allemaal weg en dan moet ik verder." door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Ze dacht dat het nooit meer goed zou komen met haar restaurant. Zaterdag ochtend was haar zaak nog leeg. De meubelen en de verlichting moesten nog komen. Maar zater dagavond zit restaurant Bel- le-Amie in Vlissingen vol. De gasten zitten echt op stoelen en de designverlichting brandt. Ei genares Angélika Cijssouw had twee weken lang restaurantred der Herman den Blijker over de vloer. Bloed, zweet en tranen heeft het gekost, vertelt Cijssouw tegen de gasten. Twee weken geleden stapte de cameraploeg van Her rie in de Keuken binnen op het Bellamypark. Dezelfde avond nog begonnen ze haar restaurant te slopen. Het pand, dat uit twee afgeschei den delen bestond, moest een eenheid worden, vis was het to verwoord voor de toekomst. En dat is terug te zien in het interi eur. In de dikke muur zijn gaten geboord, de ronde doorkijkjes doen denken aan patrijspoor ten. Foto's Er hangen foto's van Arnemuid- se vissers in sepia, een meerpaal doet dienst als plantenstan- daard, op de gevel zijn visjes ge schilderd. Alleen de naam van de zaak is hetzelfde gebleven. Den Blijker nam Cijssouw en haar kok mee naar Madrid. „Ik heb geprobeerd duidelijk te ma ken wat volgens mij vis is", zegt hij. „En volgens mij is vis, vis. Je moet heel veel aandacht hebben voor de inkoop en de kwaliteit. Het leuke van Madrid is dat je vijfhonderd kilometer uit de kust zit en er de grootste vis mijn van Europa hebt. Er wordt daar dagelijks zeshonderd ton vis verhandeld. Als je daar rond loopt, begrijp je in één keer wat vis is. In de viswinkels hier zie ik allemaal leuke dingen, maar je ziet het in de restaurants ner gens terug." Komt het goed met Belle-Amie? „Ik hoop dat ik goed heb uitge legd hoe ze verse vis kunnen her kennen. Met nog een paar aan passingen, moet het lukken." Niet gaar Iemand klaagt intussen bij Den Blijker dat zijn mul niet goed gaar is. „Ga het maar tegen de kok vertellen", zegt hij tegen de gast. Hij roept de cameraman. „Moet je dat niet even opnemen?" Nu is het echt herrie in de keuken. De rest van de gasten smult van het eten. „Ik heb nog nooit mos selen op deze manier gegeten", zegt een vrouw. „Als ze het zo houden, dan kom ik zeker te rug."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 51