Leven met vijftig tics of meer Redmiddel voor relatie PZC PZC Juju is uiting van collectieve psychose Syndroom van Gilles de la Tourette valt met trucjes te remmen Wilsverklaring is veelal ongewild Anticonceptiepil vergeten of niet Gen schakelt bij muis angst uit Testosteron speelt rol wiegendood Computergames werken als drug! 28 november 1955 maandag 28 november 2005 door Herre Stegenga Ellen van Gelder (35) uit Lely stad heeft er meer dan vijf tig. Vocale tics, maar vooral mo torische. Ze gooit haar hoofd achterover, schokt met haar lichaam. En dan zijn er nog de neveneffecten. Verlatingsangst, aanhankelijkheid en dramme rig zijn, om maar iets te noe men. Over leven met Gilles de la Tourette. Het is haar metgezel. De tic zit in haar, laat haar niet los. Ze is 'm soms de baas. Dringt een woord terug dat ze niet wil zeg gen, houdt haar hoofd recht ter wijl ze voelt dat ze het achter over moet gooien. Maar er komt een moment dat ze zich gewon nen moet geven. Dat de weer stand breekt. Een tic moet eruit. Praat met Ellen van Gelder en er valt je aanvankelijk niets op. Ze drukt zich netjes uit, be weegt als ieder ander. Is dit een vrouw met Gilles de la Touret te? Waar zijn die scheldwoor den? En die schokkende bewe gingen? Schijn bedriegt. Ze voelt de tics in zich opborrelen, maar houdt ze tegen. „Bij vrienden laat ik veel tics ge woon gaan. Maakt me niet uit. Als ik iemand voor de eerste keer ontmoet, dan ben ik op mijn hoede. Ik kan een hele poos met iemand praten zonder te la ten merken dat ik Tourette heb. Ik heb geleerd om mijn tics te ontwijken, daar zijn trucjes voor. Als we een hele middag zouden praten dan kan ik ze niet langer tegenhouden. Dan word ik moe." Laatst had ze een etentje. Hoe vermoeiend ook, ze wist haar tics te bedwingen. „Op de terugweg in de trein, kon ik ze niet langer tegenhou den. Ik was weer alleen en liet het losbarsten. Even tikken, noem ik dat." Het begon op haar zevende. Klei ne stoornissen kregen haar in de greep. „Soms bleven ze een paar maanden weg. Maar dan waren ze er plotseling weer." Gaande weg manifesteerden de tics zich nadrukkelijker en werden het er meer. Ellen moest het onder Ellen van Gelder moet zien te overleven met Gilles de la Tourette. ogen zien; ze had Gilles de la Tourette. Het is een chronische aandoening, het moet raar lopen wil je ervan genezen. „Ik ben 35 jaar, ik moet ermee leven. Kan mijn tics niet wegdenken. Hoe je Tourette krijgt? Dat is niet be kend. Er zit een erfelijke kant aan, maar in mijn familie komt het verder niet voor. Ik was als kind erg gevoelig, misschien heeft dat er iets mee te maken." Gaandeweg het gesprek laten de motorische tics zich zien. Ellen gooit af en toe haar hoofd ach terover en knijpt haar oog dicht. Ook maak ze een slissend geluid je. Het valt nog wel mee, maar het is het topje van de ijsberg. „Ik heb meer dan vijftig tics, zo als scheel kijken, schokken met mijn lichaam en mezelf slaan... ik doe mezelf pijn, ja. Bij alles wat je kunt bewegen kan ik wel een tic bedenken. Ik zit geen tien minuten zonder." Konijn Eén van haar vocale tics is mo menteel het woord 'kut'. 'Een vriendin vroeg waarom ik niet 'konijn' in plaats van 'kut' zeg. Tja, Gilles de la Tourette laat je soms ranzige dingen zeggen. De kracht van de tic. Woorden die je liever niet uitspreekt, komen toch uit je mond. Dingen waar voor je je geneert, doe je toch." Ellen heeft bijvoorbeeld de nei ging om mensen in het kruis te kijken. „Totaal niet gepast na tuurlijk. Maar ja, dat hoort ook bij Tourette." Nog zoiets: ze voelt de neiging om tegen de zon in te kijken en heeft 'ongewens te terugkerende gedachten'. En dan zijn er nog de versterkte emoties die met deze aandoe ning gepaard gaan. „Ik kan hef tig reageren, ben soms overma tig aanhankelijk, heb verlatings- foto Optima Foto/GPD angst en kan behoorlijk dramme rig zijn. Gilles de la Tourette is méér dan schelden en zelfs méér dan tics." Op de middelbare school werd ze veel gepest om haar tics. Een maal op kamers op Doetinchem, waar ze aan de pabo studeerde, ging het stukken beter. „Of ik ooit iets gelaten heb vanwege mijn tics? Nee. Ik ben nooit thuisgebleven omdat ik bang was voor vervelende opmerkin gen." De Lelystedelinge heeft ja renlang in het basisonderwijs ge werkt, totdat het niet meer ging. „Dan wilde ik iets vertellen, maar voelde een tic opkomen en moest even wachten. Of ik legde een kind iets uit en hoorde el ders in de klas geroezemoes. Dat kan ik niet hebben, daar ben ik gevoelig voor." Ze stapte over op remedial teaching, het individueel bege leiden van kinderen. Dat bleek uiteindelijk ook te zwaar. Inmid dels zit ze deels in de WAO en is ze deels werkloos. Ze wil graag aan de slag, maar het vinden van een baan die ze aankan, is lastig. „Ik kan niet al te veel stress hebben. Graag iets met taal, corrigeerwerk lijkt me fan tastisch." Lachend: „Heerlijk om andermans fouten te verbete ren." Schrijven ligt haar ook. Twee jaar geleden verscheen een boek van haar hand over Gilles de la Tourette: Mijn reis met Touret te. Aan de hand van dagboek fragmenten vertelt ze over haar aandoening. Het was moeilijk, maar heeft wel geholpen om haar tics te accepteren. Het heeft haar sterker gemaakt. En opener. „Ik stap rustig op men sen af als ze me vreemd aankij ken. Dan leg ik gewoon uit wat er met me aan de hand is. Ik zet mensen voor het blok, dat helpt." Af en toe krijgt ze een vervelen de opmerking naar het hoofd ge slingerd. Of wordt ze uitgela chen. Ze haalt haar schouders op, maar het doet wel pijn. „Dan heb ik het gevoel dat ik een bezienswaardigheid ben. Kijk, als ik merk dat mensen be grip voor me hebben, dan maakt het niet uit hoe ze reageren. Soms vraagt iemand of het wel goed met me gaat. Hebben ze me even eerder waarschijnlijk een vreemde beweging zien ma ken. Grapjes over mijn aandoe ning? Dat kan ik wel hebben, hoor." Het is op z'n zachtst gezegd niet makkelijk om met Tourette te le ven. Maar Ellen van Gelder wordt er niet moedeloos van. „Ik doe aan klimmen. Als het even niet lukt dan scheld ik even. Met opzet! Tja, ik heb Tou rette. Als iemand mag schelden dan ben ik het wel." GPD GRONINGEN - Minder dan 1 procent van.de Nederi ders heeft een schriftelijke 'wilsverklaring', een sinds; 1 jaar wettelijk erkend document waarin iemand aan» in hoeverre hij of zij, in geval zelf niet meer in staal aan te geven, nog medisch behandeld wil worden. Aif houden bovendien, als het zover is, weinig re kening g zo'n verklaring; zij volgen meestal hun eigen medisch# deel. Dit constateert C. Vezzoni van de Rijksunive^ Groningen. GPD DEN HAAG - Zo'n 40 procent van de Nederlandse i nen met een vaste (heteroseksuele) relatie vraagt zich' II eens bezorgd af of zijn partner de anticonceptiepil1 vergeten is in te nemen. Hiermee blijken Nederlaj q mannen relatief onbezorgd; 60 procent van de Franse Duitse mannen en 80 procent van de Spaanse is wel# bang dat de pil vergeten is. Dit blijkt uit een enquête gehouden in opdracht van) maker' Organon. De ongerustheid is meestal eigenbelai ff blijkt tevens uit de enquête; mannen willen tijdens vrijen niet aan anticonceptie (bijvoorbeeld het van een condoom) hoeven te denken. GPD PIS CAT AWAY - Het uitschakelen van slechts één gen blijkt bij muizen ieder gevoel van angst te kuiu| Q wegnemen. Het gen, dat het eiwit stathmine aanmaakt betrokken bij zowel aangeboren angst als aangelea angst, meldt G. Shumyatsky van de Rutgers Universit Piscataway op grond van proeven bij muizen. Als het stathmine-gen ook bij mensen betrokken is bijl totstandkomen van angst, dan kan het beïnvloeden en in de toekomst mogelijk een plaats krijgen in de behan ling van ernstige angststoornissen. GPD SEATTLE - Bij kinderen die overlijden als ge wiegendood (onverklaarbaar overlijden in bed in hete ste levensjaar) is de hoeveelheid testosteron (mannelijk slachtshormoon) twee keer zo hoog als bij baby's dieov lijden aan een andere oorzaak. Een verstoorde aanmaak van testosteron, waarvan kend is dat het de ademhaling vertraagt tijdens slaap dus mogelijk betrokken bij het ontstaan van wiegendo concludeert M. Emery van de University of Washing! in Seattle) op grond van onderzoek bij 169 overledenl by's. GPD BERLIJN - Verslaving aan het spelen van computerspel tjes werkt op het niveau van de hersenen hetzelfde alsi verslaving aan drugs. Ook bij overdadig spelen van c puterspelletjes ontstaat een 'druggeheugen', dat wil gen dat de hersenen heftig reageren bij het zien vam beeldingen die te maken hebben met de verslaving, in geval het spel waaraan de betrokkene verslaafd is. Dit vertelde S. Grüsser van de Charité Universitat inB( lijn) tijdens een congres op grond van proeven bij vijft spelletjes verslaaf den. GPD door Paul van Dijk In een aantal West-Afri kaanse landen komt met enige regelmaat een uitbraak van genitale verschrompeling voor. Het zijn kleine epide mieën waarbij een man plots klaps zijn geslachtsdeel voelt slinken. De aandoening wordt overgebracht via socia le contacten. Op straat wordt een dorpsbe woner bijvoorbeeld aange sproken door een voorbijgan ger die de weg vraagt. Tij dens het gesprek ervaart hij een brandende sensatie in de onderbuik. Onmiddellijk rea liseert hij zich dat hij is 'geïn fecteerd' met de ziekte juju. Dat is de Afrikaanse bena ming voor genitale ver schrompeling. Nadat een dorpsbewoner voelt dat zijn penis en scrotum aan het ver schrompelen zijn, raakt hij in paniek en begint te schreeu wen. De gesprekspartner slaat op de vlucht. Hij wordt achter volgd door gillende dorpsbe woners die hem beschuldigen een juju-man te zijn. Krijgen zij de juju-man te pakken, dan wordt hij afgerost en niet zelden gedood. Juju wordt een uiting van collec tieve psychose genoemd. Door de angst van het geni taal beroofd te worden, er vaart men sensaties in de schaamstreek. De angst kan leiden tot potentie- en erectie stoornissen. Dit wordt erva ren als verschrompeling. Misschien glimlacht u over deze primitieve gedachte gang. Maar lach niet te snel. Op mijn spreekuur valt het op dat mensen veel vaker links pijn in hun borstkas hebben dan rechts. Ik heb het hier niet over hartklachten. Vrijwel altijd zal spierpijn de oorzaak zijn. Het feit dat die pijn veel vaker links wordt ervaren, heeft te maken met onbewuste angst voor een hartinfarct. Een hartinfarct en links hoort immers bij el kaar. Het zou logischer zijn dat spierpijn in de borstkas va ker rechts voorkomt. De meeste mensen zijn immers rechtshandig en overbelas ting van spieren en spierpijn is eerder aan die kant te ver wachten. Maar de collectieve angst voor het infarct veroor zaakt een ander patroon. Ik zag het in praktijk vooral bij vrouwen tussen de dertig en de veertig. Zij hadden veel last wanneer zij hun arm naar boven brachten. Onder de oksel voelde het dik aan, en liggen of druk op die kant van de borstkas was pijnlijk. De klachten waren soms zo heftig dat er foto's werden ge maakt van borsten en borst kas. Nooit werd er iets gevon den. Ook een soort juju dus. Opvallend in dit verband is een publicatie van Poberes- kin (2005) over de whip- lash-epidemie. Hij onder zocht 1147 mensen die van achteren waren aangereden. Vooral mensen met een grote auto rapporteerden nekpijn na de aanrijding. Uiteraard zou het logischer zijn dat be stuurders van kleine auto zou den klagen over pijn in de nek. Verder bleek dat whip- lash-klaehten een jaar na het ongeval voornamelijk voor kwamen bij mensen die een schadeclaim hadden lopen bij een verzekeraar. Uit ander onderzoek was al bekend dat whiplash een zeer cultuurspecifieke aandoe ning is. Zo komen nekklach- ten na een aanrijding van ach teren niet voor in Litouwen. Een schadeclaim in verband met whiplash is in dat land niet mogelijk. Agenten, dokters en advoca ten houden een mythe in stand. Na een aanrijding moe ten mensen naar de dokter om naar hun nek te laten kij ken. Vervolgens gaat men spe ciaal letten op pijntjes in die regio en een juju is geboren. Paul van Dijk is huisarts Knetterende ruzies of juist ij zige stiltes. Veel echtparen in Nederland hebben het na een aantal jaren wel gezien met el kaar en vragen echtscheiding aan. Uit cijfers van het CBS (2003) blijkt zelfs, dat 40 pro cent van de huwelijken straiidt. Voor wie het nog één keer wil proberen biedt De Keerkring in Beilen wellicht uitkomst. Het Kenniscentrum voor Relatiepro- blematiek, verbonden aan de GGZ Drenthe, neemt daarbij geen halve maatregelen. door Robbert Willemsen BEILEN - De klinische (interne) relatietherapie in De Keerkring in het Drentse Beilen kan wel eens de zwaarste ter wereld zijn. Psychiater Ineke Toering (41) en relatietherapeut Louis van Daal (51) zijn althans ner gens een tegengekomen, die in tensiever was. Zeven weken lang worden man en vrouw dag en nacht met elkaar geconfron teerd. Met maximaal vijf echtparen wordt individueel en in groeps verband gesproken over gevoe lens en problemen in de relatie. Een hele zware klus, beamen Toering en Van Daal: „Maar het werkt wel. Zeventig procent van de behandelde echtparen blijkt anderhalf jaar na de therapie nog steeds bij elkaar te zijn in een betere relatie." Veertien jaar geleden besloot De Keerkring de interne relatiethe rapie te beginnen. Van Daal: „Want de ervaring leerde dat bij voorbeeld psychische proble men bij man of vrouw indivi dueel slecht te behandelen wa ren. Het was beter dat béiden in therapie gingen, want als de één depressief is, wordt de ander daar ook mee belast. Met alle ge volgen van dien. Als de therapie eenmaal op gang is, dan worden vaak ook de kinderen erbij be trokken. Een slechte relatie heeft immers invloed op het he le gezin." Lange weg De intensieve methode in De Keerkring wordt door veel echt paren gezien als het laatste red middel. Velen van hen hebben al een lan ge weg langs allerlei therapeu ten achter de rug, zonder het ge wenste resultaat. En hoewel de therapie op vrijwillige basis is, is het een hele stap om geduren de zeven weken huis en haard achter je te laten. Toering: „Tja, zeven weken weg uit het normale leven. Je moet van alles regelen met je werk, voor je kinderen. Natuurlijk is dat zwaar, maar wat is zwaar der: nog dertig jaar doorgaan in een relatie met veel frustraties en allerlei gemis of na zeven we ken tot de conclusie komen dat dit goed heeft gewerkt? Kijk, wij beseffen dat niemand staat te juichen als hij of zij zeven we ken wordt opgenomen. Maar zij weten ook, dat het zo niet ver der kan en dat het de moeite waard is nog één zware inspan ning te doen om de relatie te red den." De uiteenlopendste problemen kunnen ten grondslag liggen aan een slechte relatie. Toering: „Eerst konden zij zo goed met el kaar praten, twintig jaar later doen zij de mond niet meer open tegen elkaar. Of de een haalt het bloed onder de nagels van de an der vandaan, waardoor die an der op een gegeven moment ge welddadig wordt. In het geval van huiselijk geweld zijn het vaak spanningen binnen een hu welijk, die veroorzaakt worden door de slechte sfeer thuis of op het werk. Wat wij de mensen dan leren is vrij simpel. De part ner op tijd de ruimte geven om uit de situatie te stappen, voor dat het uitdagen en vervolgens het slaan begint." Van Daal: „De kracht van de therapie ligt daarbij in de groep. Echtparen die met elkaar ervaringen uitwisselen. Want je kunt als therapeut nog zo goed zijn, het werkt vaak beter als je de ervaringen en wijsheden hoort van lotgenoten. Toering: „Iedereen in de groep zit in het zelfde schuitje. En je merkt na een poosje, dat mensen losko men en het gevoel krijgen van 'heerlijk, eindelijk kan ik eens alles vertellen'." Aan de slag De intensieve (echt)parenbehan- deling bij de Keerkring in Bei len bestaat uit een interne be handeling in een programma van vijf dagen gedurende zeven NOODLOKALEN - Voor de christelijke HBS op Walcheren komt binnenkort een nood- school gereed en het plan voor een nieuwe christelijke HBS is vergevorderd. Verder bestaan er plannen om het Christelijke Lyceum voor Zeeland in Goes binnen enkele jaren uit te brei den met enkele leslokalen. DRINKWATER - De behoefte aan drinkwater stijgt nog steeds. Dat blijkt uit het jaar verslag van de NV Waterlei ding Mij. Zuid-Beveland. Te vens wordt gemeld dat corro sie van de leidingen een groeiend probleem is. Grote trajecten van het leidingi zijn gereinigd, waarbij soi de zonderlingste voorwerp te voorschijn kwamen. POLITIE - Na Vlissinge Goes, Terneuzen en Zieriki krijgt nu ook Middelburg zi reserve-gemeentepolitie. Hi kostte veel moeite genoeg gega digden bijeen te krijgen, n er zijn er nu toch tien. Ze mm ten nog wel medisch gekeui worden. SPORTVELD - Werklozen zul len in het kader van de werk verschaffing het sportveld va Aardenburg opknappen. Psychiater Ineke Toering en relatietherapeut Louis van Daal: „Je kunt als therapeut nog zo goed zijn, het werkt vaak beter als je de ervaringen en wijsheden hoort van lotgenoten." foto Peter Wassing/GPD weken. Er wordt niet alleen ge praat om de relatie te redden, maar man en vrouw gaan tevens aan de slag met non-verbale ele menten als creatieve therapie (samen dingen doen) en muziek therapie. Ook zijn er themamid dagen die onder meer gaan over seks en intimiteit. Iedereen die nauw betrokken is bij het dagelijkse leven van het echtpaar (kinderen, familie, vrienden en buren) kan een kijk je komen nemen tijdens een fa milieavond. Ineke Toering: „Want het is ook voor hen prettig om te zien, dat de man en de vrouw eindelijk op houden met die jarenlange ellende en er hard aan werken om de relatie weer goed te krij gen." GPD Voor meer informatieKennis centrum voor Relatieproblema- tiek De Keerkring, GGZ Dren the, locatie Beilen Telefoon: 0593-535350 E-maïl: keerkring@ggzdrenthe.nl Website: www.ggzdrenthe.nl Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus -31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax; (0113)315669 E-mail; redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag, E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorhi einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoera overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgers de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend go'" Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De**1" aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor on- (abonnementen)administratieen om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pi ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 9 pÏTjl de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden b!| P'1" :e, Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4