kaarsen branden niet voor sfeer PZC Geen toezicht op patiënten van Tragel Deeg kan de container in Beter Middelburg dan Kruiningen Het gemis van een bakje koffie 11 In toen lag Oost-Zeeuws-Vlaanderen plat Koeien melken met de handen Delta geeft 35 euro vergoeding Ook stroomleed over de grens Volleybalclub gedupeerd Nachtopvang blijkt niet nodig maandag 28 november 2005 )fMiriam van den Broek DDELBURG - Drie uur lang hben M. van Zon uil Utrecht J. Roos uit Zeist zaterdag op iNS-station in Vlissingen ge- cht op de trein naar huis. Ora- ceks twee uur vertrok die ein- |ijk, maar de reis was van kór- duur. De mannen kregen in ddelburg het advies weer uit slappen. hoogspanningskabels die jdagavond bij Rilland en aarde gebroken zijn, lagen over de snelweg en het spoor. De treinen konden niet verder rijden. De NS kon geen bussen inzetten omdat ook de snelweg tussen Kruiningen en het knoop punt Markiezaat was afgeslo ten. Zaterdagochtend was er nog he lemaal geen treinverkeer moge lijk. Vanaf twee uur reed er één stoptrein per uur tussen Vlissin gen en Kruiningen-Yerseke. Voor het loket van het NS-sta- tion in Middelburg staat zater dagmiddag een lange rij te wach ten. Iedereen wil van de balieme dewerker weten hoe ze verder moeten, wanneer de trein weer naar Bergen op Zoom rijdt en of er vervangend vervoer is. Als G. Bethem uit Leiden hoort dat het openbaar vervoer haar niet verder kan brengen dan Kruiningen-Yerseke, kijkt ze haar Middelburgse schoonzus lief aan. „Zou je me naar Bergen op Zoom willen brengen? Dan kan ik in ieder geval naar huis." De schoonzussen hebben hun portie tegenslag wel gehad. Vrij dagavond kwamen ze met de au to van Antwerpen naar Middel burg toen vlak voor hun neus de hoogspanningsleiding brak. Na een hele tijd wachten mochten ze doorlijden, maar toen brak ook de tweede leiding voor hun auto. Toch laten ze de moed niet zakken. „Waarom zou ik? Nie mand kan er wat aan doen", zegt Betlem. Van Zon en Roos waren blij toen de trein in Vlissingen om streeks twee uur begon te rij den. Vanaf elf uur stonden ze daar al op te wachten. Toch staan ook zij even later in de rij bij het loket in Middelburg. „Ons was geadviseerd uit te stappen. Het werd afgeraden door te rijden tot Kruiningen en daar verder af te wachten wat er zou gebeuren. We konden vol gens de NS beter in Middelburg staan dan in Kruiningen." Het tweetal peinst er niet over de gok te wagen en toch koers te zetten naar Kruiningen-Yerse ke. „Nee hoor. We stappen pas in als we zeker weten dat we ver der kunnen." Het geduld van de reizigers werd op de proef ge steld. Omstreeks half vijf reden de treinen weer naar Brabant. iorSheila van Doorsselaer René van Stee ILST - Vrijdagavond rond tie- Oost-Zeeuws-Vlaanderen irdt een kwartier getroffen or een stroomstoring. Tegen tijd dat iedereen de kaarsen eft gevonden, floept het licht «r aan. Een uur later valt de oom wederom uit, om de hele cht en de daaropvolgende dag te blijven. Oost-Zeeuws- landeren ligt plat. de cafés in de gemeente Hulst uden de muziekinstallaties er [elijktijdig mee op en is het lts doodstil. Kroegen zijn don- rder dan ooit. Veel klanten uipen af en de straten worden kei verlicht door de koplam- van auto's en slingerende tslampjes. In combinatie met [flinke sneeuwval van eerder avond ontstaan soms hache- e situaties. Het duurt dan niet lang of de brandweer de politie zijn massaal op de in. De politie voornamelijk banken en winkels te bewa- want bedrijven zijn door gemis van een werkend rmsysteem zeer kwetsbaar, hter de ramen van steeds er woningen schijnt het flau- licht van kaarsen en waxine- itjes, alleen nu niet voor de er maar uit pure noodzaak, ar ach, het is eigenlijk best ellig zo. iniek enkele uren neemt in veel shoudens de paniek het over [i de gezelligheid. Het wordt men wil naar bed maar ft eigenlijk niet zo goed. Hoe ét het met de inhoud van de pvries? Hoe lang duurt de oomstoring nog? Zelfstandig nende ouderen kunnen nie- nd bereiken. Ook hun nood- op, die hen in verbinding met de hulpcentrale, doet niet. Het gsm-netwerk ver- int daarnaast kuren. In en om list kan enkel mobiel gebeld rden via het Belgische net- rk, verbindingen komen moei- m tot stand en vallen vaak nacht in Oost-Zeeuws-Vlaan- ren is donkerder en kouder in lange tijd het geval was, tra dekens bieden warmte nu waakvlam van de centrale warming niet meer brandt en in de huizen steeds minder laaglijk wordt. de vroege ochtend heeft zich het beleidsteam gevormd met arin afgevaardigden van de neente, de politie, de brand er, de ambulancedienst en waterschap. Zij wisselen in- natie uit en zo wordt de st van de situatie langzaam delijk. Zorgcentra De Blaau- Hoeve in Hulst en Antonius Kloosterzande schakelen op noodaggregaten en zo is ff de senioren daar het leed eden. Schrijnende situaties len zich niet voor. mkele straten van Hulst is za terdag om 7.15 uur plots weer stroom, maar vele duizenden huishoudens in de gemeente blij ven er nog vele uren van versto ken. Ook de bezorging van de kranten is zwaar ontregeld. Bij veel mensen valt hun dagblad pas tegen de middag of nog later in de bus. Voor gewone burgers is het moeilijk informatie te krijgen over de situatie, alleen diegenen die een transistorradio op batte rijen hebben of de autoradio be luisteren, komen wat te weten. De stroomstoring schept een band onder de inwoners van de gemeente Hulst. Op straat is de stroomuitval het gesprek van de dag, maar wandelingen naar de winkels leiden vaak nergens heen, want de meeste winkels in de dorpen houden die dag hun deuren gesloten. Zelfs het halen van de dagelijkse boodschappen is schier onmogelijk. De Albert Heijn-vestiging in Hulst is wel open. De eigenaar heeft een noodaggregaat laten aanrukken en ook een geluidswagen, die via de boxen op het dak de klan ten naar de supermarkt lokt. Logeren Inwoners van de gemeente die het in de loop van de dag thuis te koud krijgen en nergens an ders heen kunnen, kunnen te recht in de dorpshuizen in de ge meente voor een kop koffie en wat aanspraak. Enkele tiental len mensen maken hiervan ge bruik. Inmiddels legen steeds meer mensen thuis de diepvries en brengen de inhoud naar fami lie of vrienden buiten het getrof fen gebied. Ook veel kinderen gaan uitlogeren. In de gymzaal van het Reynaert- college aan de Gildenstraat in Hulst en de Hontenissehal in Kloosterzande worden bedden geplaatst voor iedereen die ner gens anders terecht kan. Hoewel er wel aanloop is in de sporthal len, maakt niemand gebruik van de slaapplaatsen. De koffie die geboden wordt, vindt wel gretig aftrek. Als de dag overgaat in de avond, wordt de stroomvoorziening langzaamaan weer hersteld. Uit eindelijk heeft iedereen in de ge meente rond middernacht weer stroom. Voor de familie Neve in Sint Jansteen bracht campinggas uitkomst bij het bereiden van warm eten. foto Camile Schelstraete door René van Stee en Edy de Witte HEIKANT - De dorpshuizen en gemeenschapscentra in de ge meente Hulst zijn zaterdag ge opend voor omwonenden. Zij kunnen er binnenstappen met vragen, voor koffie uit thermos- kannen, en een luisterend oor. Het is zaterdagochtend elf uur als in gemeenschapscentrum 't Heike in Heikant drie mede werkers van het Rode Kruis en beheerster N. van Houte zitten te koukleumen aan een tafeltje. Het is er bijtend koud. Met enke le waxinelichtjes wordt een beet je licht in de duisternis gebracht en zo wachten ze op de beloofde koffie van het Rode Kruis. „Maar ja, met drie auto's der tien posten van koffie voorzien is ook niet één, twee, drie ge beurd", zegt M. Oort van het Ro de Kruis. De enkele dorpeling die komt binnenvallen, keert snel terug. „Thuis kun je ook in de kou zitten", is telkens de reac tie. Heikantenaar L, Schot komt langs met een mobiel gaskachel tje. Van Houte en de Rode Kruis medewerkers bedanken vriende lijk voor het aanbod. „We zien hier waarschijnlijk toch nie mand meer. En zolang zal de sto ring wel niet meer duren." Toch wel. Een uur later in dorpscentrum De Warande in Sint Jansteen. Zeven inwoners zitten achter een kopje koffie. Deze noodop vang heeft al sinds acht uur, net als de woningen in het centrum van het dorp, stroom. Zodoende is het ook topdrukte in de plaat selijke supermarkt en bij de twee marktkramers die weke lijks nabij de kerk staan. Beheer der P. van de Manacker van de Warande heeft al zo'n vijf grote kannen koffie opgeschonken voor naar schatting veertig dor pelingen die even langskwamen. De Steense M. Swinne komt zelfs met een eigen thermoskan om die te laten vullen. „De kou kan ik wel trotseren, maar het gemis van een bakje koffie breekt me echt op. Ik kook elektrisch, dus kan ik zelf geen kop zetten." Swinne staat erop de volle kan koffie te beta len. Als de beheerder dit wei gert, doneert ze enkele euro's aan het Rode Kruis. Een voorbij rijdende politiewagen, die om roept dat de mensen voor verder informatie maar naar Omroep Zeeland moeten luisteren, wekt hilariteit op. „Wie heeft tegen woordig nog een radio op batte rijen?" In Hulst ronden de leden van de carnavalsstichting de Vossen rond vier uur hun oliebollenac tie af. Er zijn veel minder dan de vernachte 10.000 oliebollen verkocht. Het venten ging niet zo vlot. Omdat veel deurbellen niet werkten, moest er op de deu ren worden geklopt en aan brie venbussen worden gerammeld. In woonzorgcentrum Antonius in Kloosterzande valt rond ze ven uur de noodstroom een kwartiertje uit. De dienstdoen de verzorgers spoeden zich met theelichtjes naar de kamers van de bewoners. „Het lijkt wel kerst", zegt een bewoonster. foto's Camile Schelstraete door René van Stee SINT JANSTEEN - De restan ten van een vrijdagnacht hard werken liggen in de container achter de bakkerij. Ondanks de kou rijst het deeg zaterdagoch tend toch over de rand van de bak. De oven deed het niet, dus het brood kon niet gebakken worden. Warme bakker Cees Smalheer en zijn echtgenote Addy, uit Sint-Jansteen staan er beteu terd bij. Want niet alleen het ve le werk is voor niks gedaan, ook missen zij de omzet van de drukste dag van de week. Addy en haar haar echtgenoot laten de situatie die door de stroom storing in Oost-Zeeuws- Vlaan deren is ontstaan gelaten over zich heen komen. „We kunnen er verder toch niks aan doen. Hopelijk is alles zo snel moge lijk achter de rug zodat we straks gewoon weer aan de slag kunnen", aldus Cees Smalheer. Door de stroomstoring was vier man technisch werkloos. Ook Bakker De Block in de Steenstraat in Hulst kon ook niet bakken. de bakkerij van Smalheer in winkelcentrum Steenen Beer in Terneuzen was dicht. Doordat de winkel niet vanuit Sint Jan steen kon worden bevoorraad, bleef de deur gesloten. De bakker aan de Nieuwstraat in Koewacht kampte met het zelfde probleem. Brood- en ban ketbakkerij De Boulangerie kreeg geen aanvoer van het fili aal in Pluist. Die winkel aan de Gentsestraat was trouwens wel open. Daar verkocht het perso neel de bakkerslekkernijen bij kaarslicht. TERHOLE - Koeienboer S. Peters uit Terhole had geluk. Bij een loonwerker in Hulst kon hij het laatste aggregaat lenen en zo konden zijn ruim honderd koeien alsnog met de twee melkmachines worden gemolken. „Ik kan het nog wel, melken met de hand, maar ruim honderd koeien is on begonnen werk." Peters speelde al langer met het idee zelf een noodaggre gaat te kopen, maar stelde dat steeds uit. „Maar deze week koop ik er een, dat staat vast." Collega's van Peters met een kleinere veestapel hebben zaterdag wel handma tig hun koeien gemolken. Peters: „Ze moeten hun melk kwijt. Als de uiers te vol raken, zal dat pijn doen. Verge lijk het maar met een volle blaas, daar moet je ook niet te lang mee rondlopen." MIDDELBURG - Mensen die vier uur of langer zonder stroom hebben gezeten krijgen 35 euro vergoeding. Dat deelde het netwerkbedrijf van Delta zaterdagavond mee. Mensen hoeven zich niet aan te melden om het geld te krij gen. Delta zorgt ervoor dat het bedrag zo spoedig moge lijk betaald wordt. „Dat zijn afspraken in de sector, los van de schuldvraag", aldus woordvoerster M. van Zuilen. Zakelijke klanten zijn, overeenkomstig de algemene voor waarden, uitgesloten van de regeling. TERNEUZEN - Niet alleen Oost-Zeeuws-Vlaanderen had te lijden onder een stroomstoring. Ook vlak over de grens, in het Waasland, waren elektriciteitsproblemen- Die begonnen vrijdagnacht in de verdeelcentra van Merel- beke-Flora, Eeklo, Sint-Gillis-Waas en Sint-Pauwels. Dat gaf problemen in Gent en omstreken, het Meetjes land, Wetteren en Wichelen en in delen van Sint-Niklaas, Sint-Gillis en Stekene. De storingen in de eerste drie verdeelcentra waren zater dagochtend omstreeks tien urn- opgelost. In het verdeel- centrum Sint-Pauwels bleven de problemen echter voort duren. Daarop besloot de Oost-Vlaamse gouverneur, A. Denys, in samenspraak met de burgemeesters van Sint-Gillis-Waas en Stekene, om bijstand te vragen aan de Civiele Bescherming voor het leveren van tijdelijke stroom. Dit was vooral van belang voor twee verzorging stehuizen in Sint-Gillis-Waas en Stekene. Zaterdagmid dag om half vier waren alle problemen opgelost. HULST - Volleybalvereniging Morres/Iiulst moet na het instorten van sporthal Den Dullaert in Hulst op zoek naar een nieuwe trainings-en wedstrijdhal. ITet dak van de hal bezweek zaterdagochtend onder de zware sneeuw- last, nadat eerder vrijdagavond tijdens de trainingsavond van Morres/PIulst het licht al was uitgevallen. Het be stuur van de club bespreekt vanavond een aantal mogelij ke alternatieven om te trainen en wedstrijden te kunnen spelen. In het verleden week Morres/Hulst al eens uit naar Terneuzen en Axel. Geen van de teams van Morres/Hulst kwam afgelopen weekeinde in actie. De mannen vertrokken wel naar Dord recht, maar keerden terug, nadat ze enige tijd in een file hadden gestaan. De overige teams bleven na overleg met de tegenstanders en het districtsbestuur in Hulst. door Sheila van Doorsselaer en Gino van den Broecke CLINGE - De Sterre in Clinge, waar 150 mensen met een ver standelijke beperking wonen, is zaterdag zwaar getroffen door de stroomstoring. Het noodag gregaat was al twee jaar niet werkzaam en is nooit gerepa reerd. Omdat De Sterre versto ken was van (nood) stroom werk te ook het nachtelijk akoestisch toezicht voor de bewoners niet meer. Voor de verzorgenden van De Sterre in de nachtdienst ont stond in de nacht van vrijdag op zaterdag een netelige situatie. De slapende bewoners van De Sterre worden 's nachts op af stand geobserveerd door middel van akoestisch toezicht, te verge lijken met een babyfoon. Door het ontbreken van het noodag gregaat, viel dit systeem uit en was controle door de nachtmede werkers niet mogelijk. „Er is toen flink heen en weer gebeld en er is een crisisteam ge formeerd", zegt J. van Hooij- donk, beleidsmedewerker direc tie van Stichting Tragel (waar De Sterre onder valt). „Er is per woongroep een extra nacht dienst ingezet. De medewei'king van ons personeel daarin was fe nomenaal. Ze waren bereid extra nachtdientsnen te draaien zodat alles op de groepen in goe de banen kon worden geleid." Halve kracht De Sterre was door het ontbre ken van het noodaggregaat uren lang verstoken van verlichting, verwarming en stromend water. Hierdoor was het niet mogelijk de gehandicapten te douchen, het toilet kon niet worden door gespoeld. Daarnaast kon ook niet worden gekookt. Zaterdagochtend omstreeks 8 uur werd alsnog een noodaggre gaat aangesloten en hadden de woningen en paviljoens weer stroom, zij het op halve kracht. Van Hooijdonk: „Wasmachines en wasdrogers hebben we niet gebruikt en ook hebben we niet gekookt om zodoende capaciteit van het aggregaat uit te spa ren." Alle woongroepen van Tragel in de gemeente Hulst zijn zaterdag ochtend door leden van het cri sisteam bezocht. Gsm-nummers zijn uitgewisseld en er werd eten en drinken verstrekt, 's Middags werd op de verschil lende locaties soep en brood rondgebracht. De avondmaaltij den zijn verzorgd vanuit de cen trale keuken van Curamus (De Blaauwe Hoeve) in Hulst. Voor de woningen waarin nor maal gesproken zelf gekookt wordt, werd het eten verzorgd door Bucky's Grill uit Terneu zen. De stroomstoring is aan alle ver standelijk gehandicapten op het Sterreterrein Clinge vrijwel on gemerkt voorbij gegaan. Zij had den het zaterdagmiddag te druk met de jaarlijkse sintei'klaasvië- ring, die ondanks alle perikelen gewoon doorgang vond in een bomvolle koffiezaak Desondanks heeft de directie van Tragel veel geleerd van de si tuatie. Van Hooijdonk: „Deze ge beurtenissen zijn een goede test case geweest voor ons calamitei tenplan." HULST - Niemand heeft in de nacht van zaterdag op zondag gebruik gemaakt van de nacht- opvang in de Hontenissehal in Kloosterzande en het Reynaert- college aan de Gildenstraat in Hulst. Alle noodbedden zijn on- beslapen gebleven. In de gymzaal van het Reynaert- college stonden twintig bedden opgesteld. In de Hontenissehal achttien. In een apart kamertje in het schoolgebouw werd kof fie geschonken voor mensen die hun toevlucht hadden gezocht tot het opvangcentrum. Tafel tje-dek-je zorgde voor warme maaltijden. Tegen elven werd de nachtopvang op beide locaties te gesloten, omdat er geen lo gees waren. Wel werd voor alle zekerheid het Rode-Kruisge- bouw aan de Tabakstraat in Hulst geopend. Maar ook daar dienen zich geen mensen aan voor een slaapplaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 47