Aanpak sluipverkeer op Tholen :>ZC De school is een bedrijf geworden Reimerswaalse VVD wil dorpsagent terug Heel Bath onder dak in De Tobbe M. de Bruijne voor VVD Borsele nieuwe kandidaatwethouder Sé aterschap Zeeuwse Eilanden houdt discussieavond Geen prijs voor Goese scholier Bestuurder loopt weg na botsing Auto's door gladheid in de sloot Vrachtwagen van de weg Boosheid om besneeuwde markt maandag 28 november 2005 b 13 tob Paardekam RINGEN - Als het aan de in Reimerswaal ligt, krijgt kern in de gemeente weer jgen dorpsagent. Dat staat et verkiezingsprogramma e liberalen voor de komen- niecnteraadsverkiezingen. lorpsagent weet volgens de veel beter wat er in een be- 16 kern speelt dan een dien- der die door heel de gemeente aan het werk is. Als er ooit weer dorpsagenten komen, gaan die wat de partij betreft ook langs scholen om de jeugd voorlich ting te geven over van alles en nog wat. Als de jeugd goed op kan schieten met de dorpsagent, kan dat volgens de liberalen tot positieve resultaten leiden. De partij wil ook dat de gemeente haar licht eens goed laat schij nen over de inrichting van Yerse- ke als 30-kilometergebied. Ande re dorpen zijn in het kader daar van volgegooid met drempels, maar dat leidt volgens de VVD tot veel irritaties en niet per se tot een grotere verkeersveilig heid. De partij pleit voor moder nere methoden. Andere punten waar de Reimers waalse afdeling belang aan hecht zijn de ontwikkeling van meer brede scholen, het aanleg gen van trapveldjes, skatebanen en speelplaatsen voor de jeugd, het behoud van een bibliotheek voorziening in elke kern en de intercity-status voor het station in Kruiningen. De partij pleit voor de installatie van een jonge- renraad. Verder moet elke kern volgens de liberalen een dorps raad krijgen. Ook zou de ge meente veel meer aandacht moe ten besteden aan het ontwikke len van meer recreatie nu in de schaal- en schelpdierensector veel banen dreigen te verdwij nen. De WD-lijst wordt getrok ken door het raadslid M. van der Meijden. Tweede staat S. Schouwenaars uit Krabben- dijke en op drie R. van der Mast uit Rilland. De partij hoopt de zetel die ze vier jaar geleden ver loor terug te winnen om zo weer twee zetels te krijgen. Gornelleke Blok RTVLIET - Auto's en htwagens blijven voorbij- op de Thoolse plattelands- Waterschap Zeeuwse iden nam afgelopen voor een aantal maatregelen te- jluipverkeer, maar of die iets oplossen valt te betwis- Morgen houdt het water een discussieavond in vliet over de verkeersmaat- rerkeer op Tholen wijkt uit naar de binnenwegen, prgt voor overlast en ge- jke situaties. Het water- nam een serie verkeers- egelen om de situatie te iteren. [fect van de maatregelen is Jachtig. Het sluipverkeer steeds. Het waterschap te begin november bekend het verkeersplateau op de ndseweg weer verwijderd omdat het sluipverkeer en de weggebruikers klach- dienden. Oudenaarde, penning- er van 3VO afdeling Tho- ndt het goed dat het water actie heeft ondernomen te- let sluipverkeer. „Als ze [zouden doen is het ook Hij denkt niet dat lipverkeer met de maatre- is uitgebannen. Volgens Oudenaarde negeren veel twagens cle verkeersbor- lijn collega M. Quist (alge bestuurslid) is van mening et sluipverkeer wel minder morden, maar ziet ook dat ïensen zich niet aan de re- genda torgklachten: 10-0231231 maandag t/m vrijdag lurende de openingstij- izaterdags tot 12.00 uur )ACTIE VELANDEN/THOLEN tionspark 28 tbus31 >0 AA GOES 0113-315670 0113-315669 nail: redgoes@pzc.nl nk Balkenende (chef) jnelleke Blok lem van Dam ikevan der Jagt i Paardekam inde Vries (sport) men van der Werf iNTRALE REDACTIE tionspark 28 tbus 31 iO AA GOES (0113)315500 (0113)315669 tail: redactie@pzc.nl ÏRNET w.pzc.nl web@pzc.nl gels houden. Het waterschap heeft vooral de wegen in de buurt van Poortvliet onder han den genomen. De Boneputteweg, Pelleweg, Ka- dijk, Schapenweg en Hogeweg zijn afgesloten voor auto- en vrachtverkeer. Dat wil zeggen: alleen bestemmingsverkeer mag er nog rijden. Het sluipverkeer kan nog wel via de Bartelmeet- weg en de Zwarteweg. Op die wegen is een maximumsnelheid van zestig kilometer per uur in gesteld. Daarnaast is een voor rangskruising aangelegd, zijn markeringen aangebracht en bochten verbeterd. De discussieavond begint mor gen om 19.30 uur en vindt plaats in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet. Bij de avond zijn bestuurslid J. Mol en enkele ambtenaren van het waterschap aanwezig. IEEKACTIVITEITEN |LAI\ID - Schietterrein. 14.00 uur: liggendewip Soranus; iWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: ensoos, ENSZAND - Achter de Her- kerk, 19.30 uur: Prijsklaverjas- LE - De Vroone, 09.30 uur: Schil- b; 10.00 uur: Internationaal dan- mr: Soos, biljarten; 14.30 mnastiek; roenewoud, 16.45 -17.45 uur: Be- carapatiënten; IINGEN - Ons Dorpshuis, 13,00- ir: Biljartclub senioren; 19.30 lakclub "de Zwarte Dame"; bad Den Inkel, 19.00 uur: Aqua- 19.30 uur: Aquarobics; LDINGE - De Wemel, 9.15 - mr en 10.00-10.45 uur: Meer be- oor ouderen; 13.00uur: Soos; en kaarten; 14.00 uur: Koers- l iKE - Zorgcentrum Vredelust, r: Bewegen voor ouderen; Biljarten in de hal; ifpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. door Mieke van der Jagt BATH - Als er één dorp is, wat een mooi dorpshuis verdient, is het wel Bath. Van de honderd in woners is nagenoeg iedereen lid van de dorpsvereniging Onder linge Vriendschap, die al jaren een echte plek zoekt om die vriendschap te doen bloeien. Die is er nu: buurthuis De Tob be. Burgemeester Houtman van Rei merswaal onthulde zaterdag de naam, die verwijst naar het wa pen van Bath. Daarin staan een olijfboom met twee duifjes en een wastobbe, de symbolische uitdrukking van de dorpsnaam. Het heeft even geduurd voordat Bath een buurthuis had. De acti viteiten moesten in de open lucht plaatsvinden of zo beperkt blijven dat het bij iemand thuis kon plaatsvinden. Dat zinde de buurtvereniging helemaal niet. De Bathsenaren gingen op pad om een accommodatie van de grond te krijgen. De gemeente gaf 33.000 euro en een pachtcontract om niet voor een lapje aan de Lillostraat. De rest moest de buurtvereniging zelf ophoesten. Maar Onderlinge Vriendschap wist geld los te krijgen van de provincie uit de pot Vitaal Plat teland en ook van verschillende culturele fondsen. Een groot deel kwam verder uit de rug van de leden, die veel arbeidsuren in hun vrije tijd maakten. Biljart Nu staat de Tobbe er spie en span bij met een keuken, een barretje en een knots van een bil jart. Er zullen wekelijks allerlei activiteiten plaatsvinden, van handwerken tot dansen en van biljarten tot kunstknippen. Het eerste grote evenement is de oud- en nieuwviering. Dan ont kurkt heel Bath de flessen in de Tobbe om te vieren dat de vriendschap voortaan een promi nente plaats heeft, tegen het Bathse Bos aan en bij hoog wa ter met zicht op voorbijvarende schepen. foto Willem Mieras Directeur Bram Overbeeke verlaat Goese Kohnstammschool door Frank Balkenende GOES - Volgend jaar krijgen ba sisscholen een eigen budget waarmee ze het moeten rooien. Autonomie, dat lijkt leuk, maar directeur Bram van Overbeeke van de openbare Kohnstamm school in Goes weet wel beter. Hij moet dan talloze verslagen, begrotingen en meerjarenramin gen maken. Elke cent moet te genover Den Haag worden ver antwoord. „De hele bliksemse boel", zegt Van Overbeeke. Op zijn 61e heelt hij daar geen trek meer in. Dus treedt hij ver vroegd uit. Op de Stamperiusschool in Wil- helminadorp, waar in 1968 zijn onderwijsloopbaan begon, kon je nog freewheelen. Er waren twee leerkrachten, Van Over beeke en Henk Hoogerland, die tevens zijn politieke collega in de Goese PvdA-fractie is. „Henk kende ik van de kweek school, hij zorgde ervoor dat ik direct na militaire dienst in Wil- helminadorp aan de slag kon. Op vrijdag zat ik nog in de ka zerne, maandag stond ik voor de klas. Ellenlange vergaderingen had je niet, je regelde dingen in de pauze op het schoolplein." In Wilhelminadorp trof hij een archaïsch onderwijssysteem aan. „Je had nog van die ouder wetse banken met inktbakjes. De rij links was voor klas één, de middelste rij voor klas twee en de rechtse voor drie. Er werd nog klassikaal les gegeven. Henk en ik hebben de boel toen drastisch vernieuwd, we hadden een visie. We gingen in groepjes werken en individuele presta- Bram Overbeeke: „Werkdruk gaat meestal niet over het aantal uren dat leerkrachten werken, maar over alles wat er omheen zit, zoals vergaderingen en overleg." foto Willem Mieras ties kwamen centraal te staan, zodat leerlingen zich beter kon den ontplooien." Omdat er voor deze aanpak nog weinig lesmateriaal beschik baar was, gingen de leerkrach ten dat samen met ouders ma ken. Het was niet alleen leuk, maar zorgde ook voor een grote re betrokkenheid bij de school. Als 'vreemdeling' voelde de uit Middelburg afkomstige Van Overbeeke zich dan ook nooit buitengesloten in de hechte ge meenschap, waar bijna iedereen afhankelijk van en verbonden was met het landbouwbedrijf de Koninklijke Maatschap De Wil- helminapolder. „Het scheelt natuurlijk ook dat mijn vrouw Frieda en ik in het verenigingsleven zaten. Ik was dirigent van de muziekvereni ging en secretaris van de dorps vereniging. Frieda zette een peu terspeelzaal op en organiseerde kindervaka ntieweken Toch, na twintig jaar kriebelde het. Van Overbeeke wilde wat anders en werd directeur van de Kohnstammschool in Goes. Plij belandde meteen in het fusiepro ces met de Jan Ligthartschool, waarin hij zijn organisatietalent kon botvieren. „Leidinggeven ligt me wel, dat zit in mijn ka rakter. Ik ben een beetje een haantje de voorste." Op de Kohnstammschool kreeg zijn vak een andere wending. Met de jaren stond hij steeds minder voor de klas en zat hij meer en meer achter zijn bu reau. Tegenwoordig moet hij de school runnen als een bedrijf en dat legt een enorme indruk op de directeur. „Je bent bijvoorbeeld verplicht toetsen af te nemen die lande lijk genormeerd zijn. De resulta ten daarvan worden op internet gepubliceerd. Als je als school dan onder het gemiddelde pres teert, wijzen de ouders vervol gens met de vinger naar jou. Ge lukkig scoort de Kohnstamm school nog goed." Als leerkrachten klagen over ho ge werkdruk, dan is die vooral toe te schrijven aan de verant woording die ze voortdurend moeten afleggen, denkt Van Overbeeke. Ook aan de ouders, die volgens hem veeleisender zijn geworden. „Leerkrachten vinden kinderen leuk, willen het beste eruit halen. Werkdruk gaat meestal niet over het aan tal uren dat ze werken, maar over alles wat er omheen zit, zo als vergaderingen en overleg. Een leerkracht voelt bijvoor beeld intuïtief aan dat er iets fout zit bij een leerling, maar moet in het huidige systeem er wel 25 kantjes met vragen over beantwoorden. En dan komt er toch uit wat de leerkracht eerst op zijn janboerenfluitjes had ge zegd." Van Overbeeke verlaat de Kohn stammschool (240 leerlingen en 18 medewerkers) in een tijd dat het openbaar onderwijs slinkt. Een duidelijke verklaring daar voor heeft hij niet. „Het is een landelijke trend en niemand heeft een aanwijsbare oorzaak, iedereen zegt wat anders. Gek genoeg groeien de katholieke scholen als kool." In Goes bestaat al heel lang een herenakkoord dat basisscholen niet met elkaar concurreren. Nu het zo slecht gaat met openbare scholen, heeft Van Overbeeke die afspraak moeten schenden. „We hebben een open dag gehou den en advertenties geplaatst. Misschien vinden andere scho len dat niet leuk, maar we moe ten wel." Van Overbeeke neemt woensdag afscheid op de Kohnstamm school. GOES - Julian den Hollander, de dertienjarige leerling van het Goese Lyceum voor vmbo die heeft deelgenomen aan de Achmea Kennisquiz, moest gisterenavond in de uit zending van de finale op RTL4, al in de eerste ronde los sen. Geen loopbaanfonds van een kwart miljoen dus voor Julian, maar wel een mooie trofee van de provincie: een: beeldje van een slim uiltje. Voor Julian, die vooral het meedoen erg leuk vond, is dat genoeg. Hij vond de vragen; veel moeilijker dan in de voorronden. De Limburgse kan didate ging met de hoofdprijs naar huis. MIDDELBURG - Een nog onbekende man is zondagoch tend om 5.19 uur met zijn auto tegen een verkeersgeleider op de Schroeweg in Middelburg gebotst. De politie trof de auto aan met daarin een gewonde passagier. De be stuurder was na de aanrijding weggelopen, maar kon la ter alsnog worden aangehouden. Hij weigerde daarbij zijn naam te geven. Zowel de bestuurder als de inzittende is met de ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De oor zaak van het ongeluk is nog onbekend. ARNEMUIDEN - Twee auto's zijn zaterdagochtend kort na elkaar op de A58 bij Arnemuiden in de sloot beland. Dat gebeurde omstreeks 7.00 uur tijdens een hagelbui. Een 60-jarige automobilist uit de gemeente Veere verloor door de gladheid de macht over het stuur en kwam in de sloot tot stilstand. De auto werd aan de rechterkant be schadigd. Een 24-jarige Vlissinger overkwam bijna het zelfde. Ook hij reed in de sloot maar kwam er weer uit om vervolgens in de berm tot stilstand te komen. De auto raakte aan alle kanten flink beschadigd. Beide bestuur ders kwamen met de schrik vrij. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Een vrachtwagen met oplegger is zaterdagavond rond half zes op de A58 bij Nieuw- en Sint Joosland in de sloot beland. De 34-jarige chauffeur uit Tilburg is vermoedelijk in slaap gevallen en daardoor van de weg geraakt. Het heeft een paar uur ge duurd voordat de vrachtwagen uit de sloot getakeld was. De bestuurder bleef op enkele schaafwonden na onge deerd. AXEL - Het Axelse raadslid en plaatselijk middenstan der D. Oggel wil van wethouder P. Hamelink (openbare werken) en het Terneuzense college van burgemeester en wethouders weten waarom op de Markt in zijn woon plaats zaterdag geen sneeuw is geruimd. De marktkooplie den en de middenstanders zijn hierdoor volgens hem ern stig gedupeerd. Hij voegt er aan toe dat het terrein voorheen vrijdags al werd schoongemaakt en daarna op zaterdagochtend nog een keer. Tevens waren volgens Oggel de parkeervakken zeer slecht bereikbaar. Hij vindt dat hierdoor niet alleen dat de middenstand van Axel en de marktkooplieden zijn gedupeerd, ook vraagt hij zich af hoe het gemeentebe stuur denkt om te gaan met eventuele schadeclaims. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Met een nieuwe lijstrekker en een nieu we kandidaat-wethouder gaat de WD Borsele de gemeente raadsverkiezingen in. Zittend raadslid R. Boekholt uit 's-Heerenhoek gaat de kar trekken voor de liberalen in Bor sele. M. de Bruijne uit 's-Gra- venpolder, nummer twee op de lijst, is 'in' voor het wethouder schap. Hij volgt A. van Opdorp op, als de liberalen na de verkie zingen van 7 maart 2006 kun nen terugkeren in het college van burgemeester en wethou ders. De lijsttrekker is bij de meeste politieke partijen gelijk de kan didaat-wethouder. Boekholt am bieert die functie niet en hij wil er zijn managementbaan bij au tobedrijf Van Oeveren-Vervaet niet voor opgeven. 'Nieuwkomer' De Bruijne is dus kandidaat-wethouder voor de li beralen in Borsele. Hij heeft zijn sporen in het bedrijfsleven ver diend, bij zaadverdelingsbedrijf AdvantaSeeds waar hij momen teel in Kapelle internationaal it- manager is. Het onderdeel van Advanta waar De Bruijne werkt, de maïstak, gaat binnen afzienbare tijd naar Frankrijk. De Bruijne is niet van plan mee te verhuizen en heeft dus tijd en ruimte om aan de actieve ge meentepolitiek te gaan deelne men. Hij was jarenlang voorzit ter van de WD-afdeling Borse le en van de WD-ondercentrale op de Bevelanden. Winst Of de WD terugkeert in het da gelijks bestuur van Borsele of niet, van een vertrouwd liberaal gezicht wordt in elk geval vol gend jaar afscheid genomen. A. van Opdorp (72) uit 's-Gra- venpolder vindt het niet zozeer vanwege zijn leeftijd welletjes, maar 'een periode van twee wet houderstermijnen van samen acht jaar is mooi'. Van Opdorp die onder anderen huisarts was in 's-Heerenhoek en directeur patiëntenzorg bij de Oosterschel- deziekenhuizen, blijft politiek actief, in de steunfractie en de WD-afdeling Borsele. Hij staat ook nog op de kandidatenlijst, op de zesde plaats. Momenteel heeft de WD in Borsele twee raadsleden en één wethouder. Afdelingsvoorzitter R. Korst hoopt op winst, waar mee ook nummer drie op de lijst J. Oosterveld uit 's-Heer Abts- kerke kans maakt op een zetel en wellicht ook nummer vier op de lijst L. van Dijke-van Opdorp uit 's-Gravenpolder. Korst verwacht kiezers te kunnen winnen, als de Lokale Partij Borsele niet meedoet, maar die gaat zo goed als zeker door. Uitslag De WD wil met de huidige col legepartijen CDA en SGP graag doorwerken, verklaart voorzit ter Korst, 'want we kijken met een goed gevoel op de afgelopen vier jaar terug'. Hij tekent daar bij aan dat de verkiezingsuit slag bepaalt welke partij het ini tiatief mag nemen voor vorming; van een nieuw dagelijks be stuur-. Dat is in Borsele de groot ste partij. Het CDA is dit nu, maar de PvdA is dat is in het ver leden ook geweest. Korst: „Wij sluiten samenwerking met nie mand bij voorbaat uit." Advertentie verkleed als witte piet op de foto (bij best. v.a. 10 is de foto gratis), woensdag v.a. 13.30 u. en zaterdag 10 u. en... kies een gratis, origineel november sinterklaasgedicht. PARFUMERIE VAN B1EMEN klokstraat 10 goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31