Willeboordse geeft Vriezema hoop m Harmes, een gek mens PZC PZC doornbos testrijder hij team Red Buil r yiii fcvl T j Hockeysters Oranje bezorgen Duitsland ongekende nederlaag 21 Twee leeftijdsrecords op NK judo Geslaagde rentree Liefers luropees kampioene in klasse -63 verliest NK-finale van eeuwige rivale L Michaud steviger aan kop na winst EP JDO i A 1 Eiit *g? Slippens en Stam tweede in Gent Zilver Chardon in Stockholm Boycot marathonschaatsers ONK Wammes drie uur de beste maandag 28 november 2005 innrRoeland van Vliet [OTTERDAM Maureen Groef- (B1a werd zaterdag de jongste iederlands kampioen judo ooit. je( haar veertien jaar, drie uanden en 8 dagen pakte de de- otante in Rotterdam de titel in k lichtste gewichtscategorie, jj. Routinier Claudia Zwiers, (132, mag zich sinds zaterdag ast de oudste nationaal kam- joene ooit noemen. Maureen Groefsema won de ti telstrijd zeer overtuigend. In de eerste ronde versloeg de judoka uit Heiloo titelverdedigster Glynis Rojot en in de finale liet ze geen spaander heel van Jannie van der Meer. Ze maakte de ene na de andere worp en won vijf seconden voor tijd op ippon. Voor Groefsema kwam daarmee een einde aan een uniek jaar. De scholiere was eerder in 2005 al de beste op het NK onder 15, het NK onder 17 en het NK on der 20. Niet eerder haalde ie mand deze 'Grand Slam'. En passant loste ze Tamara Meijer af als de jongste seniorenkam pioene van Nederland ooit. Meijer was in 1993, toen zij de klasse -48 won, veertien jaar, vier maanden en 22 dagen. Claudia Zwiers is ruim twee keer zo oud als Maureen Groef sema, maar is nog altijd van we reldniveau in de klasse -78. Tij dens het WK in september werd ze derde, het NK van zaterdag won ze met speels gemak. In de finale versloeg ze Marhinde Ver kerk. Het was al weer haar tien de gouden NK-medaille, een eve naring van het record van oud judoka's Veronique Akkermans en Jessica Gal. Lida Klein-Gunnewiek was sinds 1978 de oudste winnares van het NK met 31 jaar, zes maanden en vijf dagen. Nu heeft Zwiers dat record. De Haarlemse was zaterdag 32 jaar en drie dagen oud. En ze gaat door zolang de andere Neder landse judoka's in haar ge- wichtsklasse de internationale strijd nog niet aankunnen. Nederlands kampioenen. -48: Maureen Groefsema, -52: Sliareen Richardson-57: Sylvia Winters, -63: Danielle Vriezema, -70: Edith Bosch, -78: Claudia Zwiers, +78: Carola Uilenhoed. LRoeland van Vliet (OTTERDAM - Terwijl een hor- fcjournalisten zich op Daniëlle friezema stortte, verwerkte Eli- jbeth Willeboordse in haar een- je de teleurstelling. Weer had (ede finale van het Nederlands lampioenschap verloren, weer nu haar eeuwige rivale. Maar (i Zeeuwse reageerde qua- |onchalant: „Ik heb dit jaar jil EK gewonnen, zij het NK. |fal is nou belangrijker?" s>t was niet dat Willeboordse jiet wilde winnen. Anders was g niet naar Rotterdam geko- jen. Maar het zat haar ook niet 5ee. Willeboordse kende een fechte en korte voorbereiding «het NK, met lichte blessures bknie en enkel en drukte van- jege haar studie geneeskunde, dan was ze op de wedstrijd- ook nog eens ziek. Ze voelde imisselijk en was bang dat tijdens haar partijen moest igen. Vandaar dat ze uiterst irzichtig op mat bewoog, nau- [elijks serieus aanviel en maar jmauwernood de finale haal- „Onzekerheid? Angst? Nee tor, ik was echt ziek", zei ze. I denk dat ik daardoor hoog- 8op zeventig procent van mijn pmen zat. Dat neemt niet weg t ik hier had kunnen win- Étimrlijk rees de vraag of Wil- poordse (27) wel aan het NK [d moeten deelnemen. Ze had (immers, gezien haar fitheid, leer te verliezen dan te winnen, jriezema zou uit een nieuwe jerwinning - in de finale van W4 was ze ook al te stei'k - Dop putten en gesterkt worden in haar mening dat de Europees kampioene te verslaan is. Maar Willeboordse dacht niet dat het zo werkte. „Denk je dat nu echt? Zij weet toch ook dat dit niet het toernooi is waar het om draait. Het gaat om de A-toer- nooien aan het begin van 2006. Daarop moeten we het allebei la ten zien. En reken maar dat er dan een andere Elisabeth Wille boordse staat dan nu. Ik heb nu een druk jaar achter de rug, met het EK, het WK en een trainings kamp in China. Vriezema heeft daar allemaal niet aan meege daan. Dan ga je echt heel anders naar een NK toe." Concurrentiestrijd Vriezema, die haar vierde titel pakte, erkende dat. Zij had zich de afgelopen weken in alle rust voorbereid en voelde zich al tij den kiplekker. „Daardoor wist ik dat dit mijn dag zou wor den", zei de 28-jarige Amers- foortse triomfantelijk. En nadat dat was uitgekomen, zag ze de toekomst ineens - tegen de ver wachting van Willeboordse in - rooskleuriger. „Kijk, ik was al tijd de nummer één in de klasse -63, maar heb een mindere tijd gehad. Ik mocht niet naar het EK van 2004, liep daardoor de Olympische Spelen mis en dit jaar werd Willeboordse Euro pees kampioen. Maar ik ben nu blessurevrij en ga de concurren tiestrijd weer volop aan. Ik heb de Spelen van Sydney meege maakt en wil zoiets nog een keer meemaken. Dat wordt dus Pe- king." De pupil van oud-topjudoka Theo Meijer was natuurlijk blij met de komst van Willeboordse lorlvo Op den Camp EN HAAG - Ook Robert Dombos is volgend jaar van de irtij in de Formule 1. De 25-ja- i|e autocoureur uit Rotterdam ordt derde rijder en vaste test- iireur bij het team van Red ill. Dat heeft Ditrich Mate- hitz, de eigenaar van het am, zaterdag tegenover Oos- nrijkse media bevestigd. ït Doornbos is Nederland in 16 met drie coureurs vertegen- oordigd in de hoogste klasse in de autosport. Eerder werd ikend dat Christijan Albers ste Grand Prix-rijder wordt jMidland Fl, de opvolger van Jordan-team. Bij dezelfde astai gaat Nicky Pastorelli de I vervullen die Doornbos bij idBull krijgt. flcreet betekent dit dat tij- ins de vrijdagtrainingen voor- nd aan elke Grand Prix tel- drie landgenoten in actie men. Voor Doornbos en Pasto- Oi zit het werk er in principe dag op. Zij komen alleen sportredactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: 0113-315640 Fax: 0113-315669 I-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) "fits Bakker Icoördinatorzuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) i Boersma Roeland van Vliet van der Hooft centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 \A goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 I-mail: redactie@pzc.nl internet 'ww.pzc.nl I-mail: web@pzc.nl naar het NK, maar vond het niet echt logisch. Vriezema: „Ik heb me de afgelopen weken alleen maar lekker gevoeld. Ik groeide naar iets toe. Willeboordse zat met blessures en werd er niet be ter op. Dat maakte het verschil vandaag." Elisabeth Willeboordse had de eindstrijd gehaald door Anicka van Emden en Margot Wetzer te verslaan. Tegen Van Emden luk te het haar niet één keer een worp te maken, ze won omdat haar opponente tegen een straf aanliep. En tegen Wetzer onst- napte Willeboordse maar net. In die halve finale kreeg juist de Zeeuwse een straf vanwege pas siviteit, waardoor haar tegen standster op de zege afstevende. Wetzer dacht al voorzichtig aan een stunt, maar Willeboordse stelde zeven seconden voor het einde orde op zaken. Met een til- worp scoorde ze een ippon en maakte ze de partij vakkundig af. In de finale was Willeboordse opeens duidelijk agressiever. Vriezema kwam wel snel met een koka voor, maar net zo snel trok Willeboordse de stand weer gelijk. In de laatste minuut - van de vijf - maakte de Amers- foortse echter nog een kleine worp, na een onoplettendheid van Willeboordse. Dat verschil, een yuko, was genoeg voor de eindzege. De twee rivales hebben in heel hun carrière pas drie keer tegen over elkaar gestaan. Twee keer won Vriezema, één keer eindig de het duel in een gelijkspel. Wil leboordse gaf toe dat Vriezema voor haar een lastige tegenstand ster is. „Maar", zo stelde ze, „zij heeft ook judoka's van wie ze niet kan winnen. Het gaat er ook niet om hoe we tegen elkaar judoën, maar om hoe we het doen op de Europese toer nooien. Daarop heeft ze het afge lopen jaar niets laten zien en ik wel. En ik ben Europees kampioen geworden. Dat is niet iets waarop ik m'n hele carrière kan teren, maar op dit NK nog wel." nog op zaterdag of zondag in ac tie als een van de twee vaste rij ders van het team moet afha ken. Doornbos is niet onbekend met het fenomeen derde rijder. Ruim een jaar geleden maakte hij in die rol zijn debuut in de Formu le 1 bij Jordan. Dit seizoen was de Rotterdammer aanvankelijk ook al derde coureur bij Minar di, maar nadat Patrick Friesa- cher wegens geldgebrek aan de kant was gezet, mocht Doorn bos de laatste acht Grand Prix de tweede Minardi naast Chris tijan Albers besturen. Toen Minardi onlangs werd op gekocht door Red Bull-eigenaar Mateschitz en werd omgedoopt in Scuderia Toro Rosso, leken de kansen voor Doornbos op een Formule 1-zitje verkeken. Mate schitz wees David Coulthard en Christian Klien aan als Grand Prix-rijders bij Red Buil en Vi- tantonio Liuzzi en Scott Speed bij Toro Rosso. De Zwitser Neel Jani was bovendien al gecontrac teerd als testrijder. Voor Doornbos is de rol van derde rijder bij Red Buil een kans met veel perspectief. Het team, pas sinds vorig jaar actief onder die naam in de Formule 1, heeft veel geld, is vreselijk ambi tieus en heeft een eigenaar (Ma teschitz) die er geen gras over laat groeien. Red Buil wil liefst zo snel mogelijk doorstoten naar de top en heeft daarbij in David Coulthard een coureur die in de nadagen van zijn Formule 1-loopbaan is. Het contract van de 34-jarige Schot loopt eind 2006 af. Doornbos kan zichzelf door goed te presteren dus in de kijker rijden voor een racezitje in 2007. GPD DEVENTER - Cédric Michaud heeft zijn leidende positie in het toernooi om de KNSB Es- sentcup zaterdagavond verste- vigd. De Franse schaatser won in De venter de zevende marathon van het seizoen. Hij versloeg Ingmar Berga en Jan Maarten Heide- man in de eindsprint van een kopgroep van 24 man. Pas na be studering van de finishfoto kon de uitslag worden vastgesteld. ANP m M v WL fl HF A v*4™ W lil Daniëlle Vriezema springt een gat in lucht na de gewonnen NK-finale, Elisabeth Willeboordse weet zich geklopt. foto Robert Vos/ANP Turnster gaat laat naar bed, slaapt uit en wint verrassend brons door Herman Wissink MELBOURE - „Hé, Boris heb je het al gehoord? Ja, goed hè? Dat je niet meegaat helpt wel." Het is de tekst van Suzanne Harmes (19) tijdens haar tele foongesprek met coach Boris Orlov, die in Nijmegen was ach tergebleven omdat zijn visum om naar de WK turnen in Mel bourne te reizen niet op tijd in orde was. Hij moest het dus doen met de beelden op televi sie waarop hij live meemaakte dat zijn pupil gisteren op vloer brons pakte. „Dat was maar een grapje hoor", zegt de Zoe- termeerse snel. Harmes kwam op de vloerfina le als laatste aan de beurt en had voor zich de nodige favo rieten zien blunderen. Titelver dedigster Daiane Dos Santos ging op haar billen, de bronzen medaillewinnares van de EK van dit jaar, Emilie Lepennec uit Frankrijk, stuiterde waar dat niet de bedoeling was en de Europees kampioene, de Frangaise Isabelle Severino, kende een hele bex-oerde laat ste acrobatische serie. Harmes kwam zelf bij haar laatste sprongenserie met een voet bui ten de witte lijn, maar scoox'de toch een 9,212. Goed voor het brons achter de Amexdkaansen Anastasia Liukin (9,425) en Ali cia Sacramone (9,612). Harmes zag het als een voor deel dat ze als laatste mocht turnen. „Je weet dan wat de x-est heeft gedaan. Maar aan de andere kant, moet je ook lang wachten, en daar was ik best moe van. Ik wist dat ik met een foutloze oefening kans had op een podiumplaats. Maar ik weet van mezelf ook dat als ik op safe ga turnen ik me te veel inhoud en dat is ook weer niet goed." „Wat een gek mens", zei top- spox'tcoöx'dinator Willem Veld man bijna liefkozend. „Gister avond zat ze bij de borrel voor de titel van Yuri van Gelder nog rustig te internetten tot laat in de avond en vanochtend sliep ze lang uit in plaats van nog een keer te trainen. En dan knalt ze er hier zo'n oefening uit, met zo'n droge uitstraling. Dan ben je een gek mens." Maar die 'droge uitstraling' van Harmes was deze keer niet te zien. Bij het uitvoeren van haar oefening was tex'ug te zien dat ze deze keer zenuwachtig was. „Ik turnde als laatste en kwam dus pas halverwege de fi nale de zaal in. Toen ik het sco rebord zag dacht ik: 'Hè, wat is hier aan de hand?" Suzanne Harmes is de derde Nederlandse turnster die voor Nedex'land een medaille wint op een WK. Voor haar deden Verona van de Leur (zilver in 2002 in Debrecen) en Renske Endel (zilver, 2001 Gent) dat. Tijdens de EK in Debrecen pak te Hax-mes al het zilver, ook op vloer. Toen duidelijk werd dat Har mes goed was voor brons, volg de een woeste dans met train- ster Esther Heijnen. Harmes gaf gistermiddag, toen half Ne derland vanwege het tijdsver schil van tien uur nog op één oor lag, al aan dat er nog wel meer gedanst zou gaan wor den. „Champagne net als bij Yuri hoeft voor mij niet. Geef mij maar een mixje." GPD Suzanne Harmes vliegt trainster Esther Heijnen om de nek na het winnen van de bronzen medaille. foto Robin Utrecht/ANP ROESELARE - Gert-Jan Liefers heeft een goede test afge legd met het oog op de Europese kampioenschappen cross, op 11 december in Tilburg. De atleet uit Apeldoorn maakte gisteren in het Belgische Roeselare zijn rentree na een lange blessurepei'iode in een sterk bezette internatio nale cross. Liefers eindigde op een loodzwaar parkoers over iets meer dan negen kilometer als derde. De Belg Tom van Hooste won op imponei'ende wijze. Hij bleef zijn landgenoot Tom Compernolle een kleine halve minuut voor. Liefers, die nog een startbewijs voor de EK moet afdwingen, kwam kort daarna over de streep. Kamiel Maase, al enige tijd zeker van deelname aan de EK cross, kon zich niet mengen in de strijd om de podium plaatsen. ANP GENT - Robert Slippens en Danny Stam zijn in de zes daagse van Gent als tweede geëindigd. De Nederlanders werden gisteren in het Kuipke in de laatste sprint van de afsluitende ploegkoers van de zege beroofd door het Bel gische koppel Gilmore/Keisse. Dankzij de spi'intzege van IIjo Keisse bleef het Belgische koppel acht punten voor op de Nederlanders, die vorig jaar in Gent nog de winnaars waren. De derde plaats was weggelegd voor het Zwitsei's/Duitse koppel Betschart/ Beikirch. ANP STOCKHOLM - IJsbrand Chardon is zaterdagavond twee de geworden in de wereldbekeiwedstrijd voor vierspanrij- ders in Stockholm. De menner uit Schipluiden maakte geen enkele fout, maar was net niet snel genoeg om de Zweed Fredrik Persson voor eigen publiek van de zege af te houden. Chax*don noteerde een tijd van 131,76 secon den. Persson was ondanks tien tellen straftijd drietiende sneller. Dat leverde hem een cheque op van 6700 euro. Zijn Nederlandse rivaal, die vrijdag bij de 'generale repe titie' nog de mist in ging met zijn span, verdiende ruim 4 mille. ANP ALKMAAR - Rijden op de oorsprorxkelijk geplande da tum, of anders niet. De marathonschaatsers zijn helder in hun merxing, nu de geschillencommissie van de KNSB heeft bepaald dat het Open Nederlands kampioenschap van de Stichting Winter Max'athon (SWM) op natuurijs niet op 26 januari, maar op 2 februari moet worden gere den. Schaatsers boycotten die datum massaal. De rijders kunnen dat doen, stelt Toon Gerbrands, omdat er voor het ONK op de Oostenrijkse Weissensee geen op komstplicht geldt, zoals dat bij andere wedstrijden wel het geval is. Dat maakt het volgens de voorzitter van de vereniging voor marathonsponsors (VMS) makkelijk. „Het gros van de rijders, en in ieder geval die van de grote ploegen, gaan gewoon op 29 januari naar huis. Een dag na de Alternatieve Elfstedentocht dus." Henk Angenent, voorzitter van de rijdersraad, spreekt al even klare taal. Door de uitspraak van de geschillencom missie, zegt hij, is de KNSB nu verplicht op 2 febi-uari een wedstrijd te or-ganiseren. „Maar wij komen daar niet", stelt de Elfstedenwinnaar. „Wij houden vast aan de kalen der zoals die eerder is overeengekomen, en waarop ieder- een ook zijn seizoen heeft gebaseerd." GPD door Annemiek Steenbekkers DEN HAAG/CANBERRA - Win nen? Daar gaat het Mare Lam- mers niet om in het Australische Canberra. De bondscoach ziet de Champions Trophy meer als een 'belangrijk trainingsmo ment'. Feit is wel dat de hock- eysters van Oranje na de over winningen op Australië (2-1) en Duitsland (8-1!) de beste papie ren hebben voor de eindzege. Een vreemde gewaai-wording was het wel, de veegpartij tegen olympisch kampioen Duitsland. Onwerkelijk haast. „Die uitslag is heel raar", zei de winnende coach. „Dit heb ik nog nooit meegemaakt." Maartje Goderie, uitblinker aan Nederlandse zij de, stond eveneens versteld. „Ik geloof het nog steeds niet echt. Maar ik denk wel dat dit iets eenmaligs was." Oranje profiteerde optimaal van een bliksemstart. Vier minuten MELBOURNE - Heel even was Jeffrey Wammes zaterdag de beste Nederlandse turner ooit. Drie uur duurde het op de WK in Melbourne voordat hij alweer van zijn virtuele troon werd ge stoten. Na de historische tiende plaats van Suzanne Harmes een dag eerder in de meerkampfinale, werd de achttienjarige Wammes gisteren bij de toestelfinales op vloer vijfde. Een px-estatie die door een Nederlander nooit eer der was vertoond. Maar ringen- specialist Yuri van Gelder werd later die middag wereldkampi oen en verbeterde Wammes dus al weer. Het verschil met het podium was slechts vijfhonderdste punt. Wammes was goed voor 9,537 terwijl de Hongaar Robert Gal en de Chinees Liang Fuliang met een 9,587 op een gedeelde derde plaats belandden. Wam mes kwam gisteren ook nog uit in de finale op sprong. Daax*in werd hij met twee niet goed uit gevoerde sprongen achtste en laatste. GPD gespeeld en de 2-0 (een hoog backhandschot van Ellen Hoog) lag er al in. De eerste de beste Nederlandse aanval was ook al raak geweest, via Kim Lam- mers. „Op zich speelde Duits land daarna best goed", vond coach Lammers. „Maar net na rust maakte Janneke Schopman de 3-0. Dat was de mokerslag, toen kx'egen wij vleugels." Al konden er wel wat kantteke ningen worden geplaatst bij de monsterscore. Zo miste Duits land sterspeelster Fanny Rinne, die thuis tentamens moet ma ken, en gunde de Duitse coach zijn tweede doelvrouw een basis plaats. Ook Maartje Goderie, bijzonder goed op dreef op het midden veld, vond het net achter Karin Blank. Of beter: zelfs Goderie, want de speelster van Den Bosch is niet zo'n goaltjesdief. De 7-1 tegen Duitsland was haar eerste doelpunt in Oranje. „Bijzonder ja, daarom was xk ook zo blij. Het hele team speel de goed, zeker als je het verge lijkt met Argentinië, dat was een heel andere wedstxijd." „Kiele kiele", noemde Lammers de even knappe als benauwde ze ge in het openingsduel. Bij een 1-1-stand en de officiële speel tijd al achter de rug mocht Oran je nog een straf bal nemexx. „Vaak gaat het tussen Janneke Schopman en Maartje Paumen, daar bemoei ik me verder niet mee. Die twee kijken elkaar al tijd even aan in het veld, hebben aan één oogcontact genoeg. Maartje zei: 'Ik neem 'm wel'. Ongelofelijk knap, een meisje van negentien die die bal ook ge woon maakt. Een koele kikker." Zo koel waren zijn speelsters vooraf niet geweest. Lammers had zenuwen bespeurd voor het treffen met de nummer twee van de wereldranglijst. „En het was toch een jaar geleden dat we tegen ze hadden gespeeld. Voor meer dan de helft van het team was het pas de tweede ont moeting met Argentinië." Is Oranje nu titelfavoriet? „Dat zal de concuxrentie wel denken na die score tegen Duitsland", vermoedt Lammex-s. „Maar er komen met Korea, China en Au stralië nog drie zware tegenstan ders. Wij moeten nu zorgen dat we met onze voetjes op de grond blijven." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21