BBELISOL kritiek op aanpak an stroomstoring Vooral oosten lijdt onder het weer PZC PZC Doden bij zware aardbevingen in Iran en China WINNAARS mdsleden vinden informatie aan burgers gebrekkig leken hoort winters de auto Vrees ramp door wegenonderhoud Harbin heeft weer kraanwater ym Stremming zeesluis voorbij Van Gelder schrijft turnhistorie 19 en 21 COLLECTIE postkantoor bruna 4 Nobelweg 2 24 Goes (naast McDonalds), ma vr open 10.00 17.30. za 10.00 16.00 uur SPECIALIST IN KOZIJNEN, RAMEN EN BUITENDEUREN Let op onze BELISOL-BLAUW ACTIE zie www.belisolgoes.nl 2° legen hagel fisselend bewolkt en enkele regen- of agelbuien Matige westenwind. Maxima ond 5 graden. |7e jaargang no. 281 aandag 28 november 2005 nummer 1,25 irSheila van Doorsselaer ULST - Er is felle kritiek ide aanpak van de stroom kring die zaterdag Bt-Zeeuvvs-Vlaanderen of. De informatievoorzie- Dg aan de burgers bleek r gebrekkig en zowel Del- als de gemeente Hulst ordt verweten flink te zijn kortgeschoten. i Partij voor Zeeland, PvdA de ChristenUnie in Provincia- Staten hebben aan het provin- bestuur opheldering ge- l over de gang van zaken, ik de CDA-fractie in de ge- ente Hulst spreekt afkeurend er de gang van zaken. „De Dimunicatie met burgers was leden alle peil", zegt CDA'er Eek. „In de dorpen is een ir keer een politiewagen met uidsinstallatie door de stra- gereden, en dat was het. Als geluk had, dan ving je de lidschap op en anders had je di. Aan Omroep Zeeland had- ivele duizenden huishoudens s, want ze konden de radio [beluisteren. Wie al wist dat een informatienummer was ssteld. kon dit niet bellen om- ook de telefoon het niet ld. Op mobiele telefoons kon nook niet vertrouwen." Eek: „De gemeente Hulst pagina 9 stroomstoring na 24 uur voorbij noodaggregaten rondgestrooid in Hulst Dullaert zet in op nieuwe sporthal acrobatiek wegens loshangende kabels politiek wil klaarheid over stroomstoring afsluiting wegen treft Reimerswaal 't hardst pagina 11 beter Middelburg dan Kruiningen kaarsen branden niet voor sfeer het gemis van een bakje koffie geen toezicht op patiënten van Tragel deeg kan de container in nachtopvang blijkt niet nodig NHAAG - Een volle benzine ik, een wollen of aluminium ken en een warme jas moeten i tot de standaardbaga- tioren van automobilisten die winters op pad gaan. i Korps Landelijke Politie- asten (KLPD) stelt dit voor ar aanleiding van de barre ta- öen van afgelopen vrijdag, in door hevige storm en eeuwval vele duizenden auto testen tot diep in de koude dit in files vastzaten. „Ga flinters nooit alleen in je col- -op pad, maar neem een win- ;ns mee in de auto. En zorg altijd voor-een goede deken fcn natje en droogje", aldus I woordvoerster van het JD. ..Neem ook altijd een mo le telefoon mee", vult een 3-woordvoerster aan. en ANWB roepen men- i ook op vooral beter naar ^berichten en verkeersinfor- te luisteren en die ter har- je nemen om chaotische situa- zoals die van vrijdag te voor- n. De politie raadt automo- en aan in dergelijke geval- ^rieus naar alternatieven te èen: werk als het kan thuis stel niet-noodzakelijke ritten GPD jna3 •chaos te wijten aan eigenwijsheid had de communicatie in eigen hand moeten houden. Waarom is er geen informatiepamflet ge drukt wat huis-aan-huis is rond gebracht? Dat was wel het min ste wat gedaan had kunnen wor den." Ook Groot-Hontenissevoorman J. P. Hageman vindt dat de ge meente huis-aan-huis had moe ten folderen. „Rampenplannen en -scenario's zijn mooi op pa pier, maar in de praktijk blijken ze telkens te falen. Ook nu weer", zegt Hageman. Kritiek had ook Progressief Hulst. Volgens F. de Vries was het optreden van de overheden en Delta ronduit zwak en de communicatie matig. „Poli tieauto's reden zo hard dat de boodschap die omgeroepen werd door niemand werd ge hoord. Verder was zo'n nachtop vang gewoon onzin. Als mensen enige tijd geen stroom hebben, dan zijn het toch nog geen daklo zen. Nee, de prioriteiten lagen echt verkeerd", meent De Vries Volgens de Hulster burgemees ter J. F. Mulder is wel degelijk geprobeerd pamfletten te verstu ren. „We wilden daarvoor TPG Post inschakelen, maar dat kon niet want die had door de stroomstoring zelf al een grote achterstand in de postverwer king opgelopen." Van Eek, en veel Hulstenaren met hem, vinden het onverteer baar dat duizenden mensen zon der stroom zaten, maar dat wel de feestverlichting in Hulst brandde, de wallen in het volle licht stonden en zelfs de fontein in de vest in werking was. Van Eek: „En dat terwijl Delta juist de burgers opriep zeer zuinig met stroom om te gaan. Een was je draaien mocht niet, maar de fontein en de wallenverlichting, grote stroomvreters, dat kon blijkbaar wel." Mulder: „Ik begrijp de verba zing, maar we hadden niet het overzicht van wat wel en niet in geschakeld was. Daarnaast kon den we de wallenverlichting en de fontein niet zomaar uitzet ten, want die zijn aangesloten op een automatisch systeem." Volgens Mulder is de grootste prioriteit gegeven aan het voor- Ajax durft niet meer te voetballen PvdA en CDA vrezen dat door het vele onderhoud aan we gen dat de komende jaren gepland is, een chaos zal ont staan op Nederlands wegen. Minister Peijs van Verkeer is opgeroepen om de werkzaamheden anders uit te laten voe ren. Bij voorkeur 's nachts. Sommige projecten moeten desnoods worden uitgesteld. Peijs wil het onderhoudsschema echter niet aanpassen. Bij Rilland wordt de hoogspanningsleiding hersteld. foto Willem Mieras zien van (nood)stroom aan ver zorgingshuizen en daarna aan dorpshuizen en gemeenschaps centra. „Daarna hadden we geen prioriteitenlijst. Dat was ook niet mogelijk. Het aanslui ten van de aggregaten was een heel gepuzzel want ze verschil den van capaciteit en konden dus niet zomaar ergens worden neergezet." Van Eek stelt dat er een reserve- Joost Lammerts uit Sint-Jansteen viert zijn veertiende verjaardag in het licht van kaarsen en een campinglamp. door Patricia de Zoete DEN HAAG - Ook buiten Zee land bleek Nederland nog niet klaar te zijn voor winters weer en liep vooral het oosten van het land heel wat 'kleerscheuren' op. Zo zaten inwoners van Ber keiland en Haaksbergen het grootste deel van het weekeinde zonder stroom. Hoogspanningsmasten en -ka bels kregen het door sneeuwval zwaar te verduren. Een flinke laag ijs en sneeuw maakte ze topzwaar waardoor kabels knap ten of instabiel werden. In het oosten bezweken ook daken van schuren en bedrijfspanden on der het gewicht van de sneeuw. Het weg- en treinverkeer was na de chaos van vrijdag ook za terdag nog ontregeld door ijzel, sneeuwval, omgevallen bomen en losgewaaide takken. De lan- Rijkswaterstaat zet zaterdag zwaar materieel in om het ijs van de A50 te verwijderen. foto ANP ge files die vrijdag op vooral de A50, Al en A12 stonden, waren zaterdagochtend opgelost. In de loop van zaterdagmiddag ont stonden op die wegen wederom files, maar aanzienlijk korter en deze losten ook snel op. De mees te bussen in het oosten reden za terdag weer. Gisteren ging alles weer volgens de dienstregeling. Het treinverkeer kwam zater dagochtend op gang. De honder den gestrande treinreizigers die op twaalf plaatsen in het land een tijdelijk onderdak hadden gevonden, konden weer op weg. In het oosten waren nog vertra gingen, doordat op sommige tra jecten nog bomen en takken moesten worden verwijderd. De gladheid kostte dit weekein de in ieder geval één leven. Een 52-jarige man uit Hoorn over leed zaterdag nadat zijn auto op de A7 tijdens een hevige hagel bui van de weg was geraakt. Een 42-jarige man uit Vianen wordt nog steeds vermist. Hij be landde vrijdagavond in de rivier de Lek toen hij op de Lekbrug een gestrande vrachtwa genchauffeur wilde helpen. Essent had veel moeite met de stroomuitval in het Overijsselse van onze redactie buitenland TEHERAN - De Iraanse zuidkust is giste ren getroffen door een zware aardbeving met een kracht van 5,9 op de schaal van Richter. De aardschok heeft ten minste vijf dorpen op het eiland Qeshm in de Perzische Golf verwoest. Ook het oosten van China werd getroffen door een zware beving. Zaterdag kwamen daarbij zeker 25 mensen om. De gouverneur van Qeshm meldde giste ren dat zeker acht mensen zijn omgeko men. Het grootste ziekenhuis op het ei land stroomde na de beving vol met ge wonden. De aardschok deed zich rond half twee 's middags (lokale tijd) voor. Aan het be gin van de avond volgde een tweede aard beving, met een kracht van 5,5 op de schaal van Richter. De trillingen van de eerste beving werden ook gevoeld in de naburige Verenigde Arabische Emiraten. In Iran doen zich vaak aardbevingen voor. De laatste dodelijke beving (kracht 6,4 op de schaal van Richter) vond plaats in februari. Toen kwamen in en rond de stad Zarand ruim zeshonderd mensen om. De Iraanse stad Bam werd twee jaar geleden getroffen door een verwoestende beving met een kracht van 6,8. Die kostte dertigduizend mensen het leven. Qeshm is het grootste eiland in de Perzi sche Golf. Het is geliefd bij toeristen. Ook staat het bekend om de palmbossen en de beschermde zeeschildpadden. Op kabel moet worden aangelegd naar Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Mulder vindt dit onzin. „Er wordt nu ook veel gezegd over het onderhoud van de kabels, dat dit niet voldoende zou zijn. Mensen moeten begrijpen dat we te maken hadden met een uit zonderlijke situatie. Ik vind dat wij als gemeente en Delta de stroomstoring goed hebben aan gepakt." De inwoners van het Chine se Harbin beschikken sinds gisteren weer over drinkwa ter. Het met benzeen ver vuilde water van de Song- hua-rivier is nu op weg naar het Russische Charba- rovsk, waar de watervoor ziening van 500.000 mensen in het geding is. De stremming van de zeesluis in Terneuzen is sinds gister ochtend voorbij. Donderdag ontstonden er moeilijkheden bij het testen van een sluisdeur. De Gentse havenschepen D. Termont noemde de stremming een drama voor de ha ven van Gent. Volgens hem onderstreept dit voor de zoveelste keer de noodzaak van een nieuwe, grotere zeesluis bij Terneuzen. Yuri van Gelder heeft zater dag in Melbourne met zijn wereldtitel op de ringen turnhistorie geschreven. Suzanne Harmes haalde een dag later verrassend brons op het onderdeel vloer. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, en 26. Advertentie Deze bon is geldig voor alle boeken uit de collectie o.a. verkrijgbaar bij foto Camile Schelstraete Haaksbergen. Daar viel vrijdag middag de stroom uit. Essent be loofde de inwoners voor zater dag 18.00 uur noodstroom, maar kon die belofte niet waarmaken. Pas gisteren om 18.00 uur had vrijwel iedereen noodstroom en begon Essent stapje voor stapje met het overschakelen op net- werkstroom. Vanochtend moet heel Haaksbergen op netwerk- stroom zitten. Onderzoek Burgemeester Loohuis van Haaksbergen kondigde gisteren een onderzoek aan naar de gang van zaken. Hij verbaasde zich er over dat alles zo lang had ge duurd. De gelijktijdige stroom uitval in buurgemeente Berkei land was door energiebedrijf Nuon zaterdagmiddag al opge lost met noodstroom. ANP pagina 5 sneeuwval treft Duitsland Uw postcode: Uw huisnummer: Deze bon ingevuld inleveren bij bovenstaande verkooppunten U ontvangt 2,55 korting op een boek uit de Winnaars Collecti en i www.winnaarscollectie.nl het alfabet van Zeeland Advertentie het eiland wonen honderdduizend men sen. De Chinese stad Juijiang ligt dichtbij het epicentrum van de beving, die de toeris tische regio aan de rivier Jangtsekiang trof met een kracht van 5,7 op de schaal van Richter. Honderdduizenden mensen vluchtten de straat op, na de trillingen die meer dan duizend huizen verwoestten. Het was de zwaarste beving die de provincie Jiangxi sinds 1949 trof. ANP/RTR/AFP naam voorletters plaats teleloon email (post)bankrakeningnummet Kijk op www DK.nl/abonneren. bei gratis 0800 0231231 of stuur deze bon naar PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713. 4160 WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rokeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen O Noteert u mij voor een vast abonnement* De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen. - - O pet maand mei automatische incasso 20.55) O per iwartaal met automatische incasso 59.75). Q per iaat met automatische incasso 229,20) SUT-mósshssssso1 het alfabet van Zeeland mm mm mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1