zc luri van Gelder iadert perfectie De angst regeert bij Ajax Laurens van Lieren talent van het jaar Alles duurder? Niet bij ons! Weer zilver Willeboordse op NK Black Betty breekt snelheidsrecord Drie keer scheepsrecht Sluiter Bronzen Timmer ligt op schema Joval meesterlijk in Melbourne ZLM ouden beloning op de ringen roenendaal lorbreekt ilgische «rschappij (wij verlagen zelfs onze autopremie) kijk op www.zlm.nl ROTTERDAM - Net als in 2004 is Elisabeth Willeboordse zaterdag tweede geworden op het NK judo. En wederom verloor ze in de finale van Daniëlle Vriezema, haar grote rivale. De uit Middelburg afkomstige Willeboordse, die in de voorbereiding op de nationale titelstrijd lichte blessures had en zaterdag ziek was, kwam met moeite in de finale van de klasse tot 63 kilogram. Daarin verloor ze met een klein verschil, pagina 21 Willeboordse geeft Vriezema hoop KAAPSTAD - Op weg naar Kaapstad heeft het leidende zeilteam van ABN AMRO I gisteren het wereldsnelheids record gebroken in de Volvo Ocean Race. De Black Betty bleek om 17.00 uur Nederlandse tijd 538 zeemijl (onge veer 1000 kilometer) te hebben afgelegd in de laatste 24 uur. Dat was bijna 8 mijl meer dan het oude record van de Spaanse MoviStar eerder dit jaar Ook ABN AMRO II bleek met een gezeilde afstand van 533 zeemijl in 24 uur sneller dan de voormalige topprestatie. PRAAG - Tennisser Raemon Sluiter heeft gisteren het challengertoernooi van Praag gewonnen. De Rotterdam mer versloeg in de finale de Fransman Nicolas Thomann in twee sets: 6-3 7-5. Sluiter, als tweede geplaatst in Praag, sloot daarmee zijn internationale seizoen af met een mooie zege. In de voorgaande twee challengerfinales die hij bereikte, was hij steeds verliezer: de Rus Korolev was in de eindstrijd in Aken te sterk, de Belg Norman in Dnjepropetrovsk. Sluiter komt dit jaar nog wel in actie tij dens de Nationale Masters in Rotterdam. MILWAUKEE - Als een oud vrouwtje liep Marianne Tim mer gisteren de catacomben van het Pettit Ice Center in. De 31-jarige sprintster had zich even daarvoor volledig leeggereden op de 1000 meter. De pijn was hevig, maar de beloning werkte helend. De voormalig wereldkampioene kreeg in Milwaukee twee bronzen medailles omgehangen. Maar nog belangrijker was de constatering dat ze weder om een flinke stap vooruit had gemaakt. „Ik merk dat het er allemaal inzit." Zowel zaterdag als gisteren moest ze de Amerikaanse Jennifer Rodriguez en Chiara Simionato uit Italië voor zich dulden, pagina 24 Timmer en Van Velde vinden aansluiting door Koen de Vries GOES - Laurens van Lieren snoepte het afgelopen weekein de lekker mee in de strijd om een finaleplaats in de wereldbe ker. De dressuurruiter uit Scho- re eindigde in Maastricht als ze vende in de kür op muziek, wat hem tien punten opleverde. Veel mooier vond de ruiter van Stal Hexagon uit Schore nog dat hij na afloop werd uitgeroepen tot Nederlands pardensporttalent van het jaar. „Dit is een erkenning voor de progressie die ik het afgelopen jaar gemaakt heb", vond Van Lieren (23), die een bedrag van 5000 euro in ontvangst mocht nemen. „Daar ben ik trots op, te meer omdat niet alleen dressuur ruiters in aanmerking kwamen, maar ook springruiters en beoe fenaars van eventing. Een jaar geleden droomde ik ervan om hier in Maastricht te mogen rij den en nu word ik zevende." Van Lieren had zijn uitverkie zing vooral te danken aan de hippische pers en de toptrai- ners. Het publiek gaf de voor keur aan Europees jeugdkam pioene dressuur Lotje Schoots, maar pers en trainers kozen Van Lieren. De ruiter uit Schore baarde dit jaar opzien met zijn derde plaats op het NK en de daaropvolgende tweede plaats met het Nederlands team op het EK. De 5000 euro mag hij beste den aan de verdere ontwikke ling van zijn carrière. Ook over de zevende plaats in de kür op muziek was Van Lie ren tevreden. „Ik reed met Oll- right een goede proef, alleen de uitgestrekte draf, normaal ge sproken veruit ons sterkste punt, kwam er niet goed uit. Dat kostte veel punten." Indoor Maastricht was voor Van Lieren vooral leerzaam. „Een zevende plaats is mooi, maar dat is niet waar ik naar streef. Ik wil het Anky van Grunsven en Edward Gal moeilijk maken en heb dus nog een lange weg te gaan. Ik be sef nu weer extra goed wat me te doen staat. Door die zevende plaats ben ik weer extra scherp." Zoals verwacht won Anky van Grunsven, voor Edward Gal. Dankzij de tien punten die Van Lieren in Maastricht haaide en de zeventien punten voor de tweede plaats enkele weken gele den in Kopenhagen staat hij nu op de derde plaats van de rang lijst van West-Europa. Waar schijnlijk de beste acht van deze lijst mogen in april in Amster dam de finale rijden. Van Lie ren: „Die finale is mijn belang rijkste richtpunt. Daar wil ik dolgraag bij zijn, om mijn naam verder te vestigen. Nog twee keer goed rijden en dan is het waarschijnlijk gelukt." Van Lie ren denkt in elk geval volgende maand in Frankfurt te rijden en waarschijnlijk ook in maart in Den Bosch. Wellicht rijdt hij eind dit jaar ook nog in Meche- len of in februari in Neumünster. Stockholm Thamar Zweistra reed dit week einde in Stockholm, waar ook een wedstrijd voor de wereldbe ker op het programma stond. Ze eindigde voor 10.000 toeschou wers in de kür op muziek als tiende met een score van 67,825 procent, wat haar zes punten voor de wereldranglijst oplever de. Zweistra reed met Hexagons Kyrain een goede kür, maar werd bij de beoordeling nog 'be straft' voor de matige Grand Prix, een dag eerder. De Zweed Jan Brink won in Stockholm, met 78,825 procent. Laurens'van Lieren Ajacied Nigel de Jong raakt Utrecht-doelman Joost Terol aan het hoofd. De keeper moest met een hoofdwond worden gewisseld. foto Jasper Ruhe/GPD zich kennelijk minder op hun ge mak dan de spelers die als 'nood greep' worden ingebracht. Zo scoorde Wesley Sneijder als in valler al eens twee keer tegen Brondby, Nigel de Jong deed dat dinsdag tegen Sparta Praag. Markus Rosenberg kwam zater dag tegen Twente bij een 0-0-stand in het veld en de Zweed had een groot aandeel in de uiteindelijke 2-0-overwin- ning. Het zijn slechts drie voor beelden in een lange rij. Giste ren achtte Blind de tijd rijp om Rosenberg weer eens vanaf de eerste minuut op te stellen, maar door het apathische spel van Ajax kon hij nauwelijks ge vaar stichten. Pas na de 1-0 van Tiendalli (59e minuut, uit een af geslagen corner) kropen de Am sterdammers uit hun schulp. Sneijder en Hedwiges Maduro kregen een vrije schietkans, maar doelman Frank Grandel - hij verving de aan zijn hoofd ge blesseerde Joost Terol - redde tweemaal bekwaam. Het was, uiteraard, een invaller die Ajax in de slotseconden de weg naar de gelijkmaker wees. Yannis Anastasiou tikte een vrije trap van Sneijder beheerst tegen de touwen, maar de Bel gische arbiter Verbist keurde het doelpunt af. Verbist had De Jong een overtreding zien ma ken op Tiendalli, terwijl de tv-beelden naderhand uitwezen dat het juist de middenvelder van FC Utrecht was die in de fout ging. Zondag speelt Ajax thuis tegen RKC. Blind zal wederom zijn hoofd breken over de opstelling, want niet alleen Anastasiou viel gisteren goed in. Ook Maduro - hij kwam in het veld voor centra le verdediger Thomas Vermae- len - nam zijn ploeg in de laat ste fase van het duel op sleep touw. Blind is weinig gelukkig in de keuzes die hij maakt. Gis teren stelde hij de Armeniër Edgar Manucharyan op, die sinds zijn komst naar Ajax van de ene in de andere blessure viel. Na een kwartier verliet Manucharyan huilend het veld, waarschijnlijk met een spier- scheuring in zijn bovenbeen. GPD MELBOURNE - Profbokser Raymond 'Hallelu jah' Joval heeft gisteren op meesterlijke wijze zijn IBO-wereldtitel in het middengewicht ver dedigd. De 37-jarige Amsterdammer schakelde zijn Au stralische uitdager Shannan Taylor in de tien de ronde van het slopende gevecht uit. De 32-ja- rige thuisbokser had zoveel pijn en was derma te uitgeput, dat de scheidsrechter het niet lan ger verantwoord vond om het duel voort te zet ten. Voor Joval was het zijn 35e zege in zijn 39e partij. Taylor incasseerde zijn vierde nederlaag in zijn 48e beroepsduel. De Australiër hield aan het keiharde gevecht twee gebroken ribben over. Joval bleef redelijk ongeschonden. ANP verzekeringen ictie: 0113-315640 .pzc.nl iil;redactie@ pzc.nl ius31,4460 AA Goes rtentie-exploitatie: fd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; iWs-Vlaanderen: 0114-372770; ,naal: 020-4562500. andag 28 november 2005 Herman Wissink JJ0URNE - Nagenieten in bubbelbad met uitzicht op kyline van Melbourne. Dat het eerste dat wereldkam- nYuri van Gelder (22) giste- decd. Het ontbijt had hij na avondje stappen, met cham- ie, al gemist, maar even bub- n liet hij zich niet ontne- Gaandeweg de dag drong teeds meer tot de ringenspe- st door dat hij de allerbeste ioor wereldkampioenen ge- celijke felicitatiefax van ko- in Beatrix, de brief van de nemend commissaris van iningin van Noord-Brabant latuurlijk zijn gouden me- e; het zijn de tastbare her ingen aan de historische dagmiddag, waarin Yuri Gelder de eerste Nederlan- uerd die een gouden medail- on tijdens een wereldkam- ïschap turnen. „Daar heb anochtend nog wel even gekeken", zei Van Gelder rmiddag in de hal waar hij lag eerder al zijn concurren- ersloeg. (03 won ene Hendrik Thijs- len internationaal turnwed- Ije in Antwerpen. Vijftig later werd dat toernooi tot gebombardeerd en daarmee Thijssen de eerste wereld- lioen voor Nederland ooit. ar toen turnden ze volgens og op gras", zei de Waalwij- oen hij aan zijn voorganger werd herinnerd. Voor Yuri van Gelder was het WK in Australië een geslaagde stap in zijn eigen goldrush. De Australische stad Melbourne groeide pas echt na dat daar in 1851 goud was ge vonden en een ware jacht op het goud begon. Yuri van Gelder be sefte dat er voor hem, na het goud op de EK en de vele zeges tijdens wereldbekerwedstrijd, in Melbourne ook goud klaar lag. Melbourne was onder de indruk van de massa spierbundels, de kracht waarmee hij een nieuwe pose in de ringen net even lan ger vasthield dan zijn concurren ten. Alleen Bruno Grandi, presi dent van de Internationale Gym nastiek Federatie vond het ei genlijk maar niets. „Het is nu allemaal gebaseerd op kracht. In de ringen zou veel meer schwung moeten zitten", zei hij. Nieuwe onderdeel Met een score van 9,725 bleef de Lord of the Rings zijn grootste concurrent, de Rus Alexander Safoshkin, maar net voor. Hij kwam tot 9,712. De regerend na tionaal en Europees kampioen turnde richting mondiale titel een strakke oefening. Zijn nieu we onderdeel, de Van Gelder, liet hij achterwege. Van Gelder was zaterdag als derde aan de beurt en moest twintig zenuw slopende minuten wachten voor dat het punt van de laatste kan didaat bekend was. Toen er nog twee te gaan waren en Van Gel der nog steeds bovenaan stond, werd hij door coach Remi Lens bijna met een elleboogstoot van zijn stoel geknald. Een medaille was op dat moment een zeker heid. Later bleek dat het goud werd en kon de sergeant bij de Koninklijke Landmacht einde lijk uit zijn dak gaan. Rugzak „Hier was het allemaal om te doen", glunderde Van Gelder met de gouden plak inmiddels veilig opgeborgen in zijn rug zak. „Ik heb me een jaar lang he lemaal de tering gewerkt voor dat nieuwe element en dat werd dan niet tot de zwaarste catego rie gerekend. Dat was even een teleurstelling. Maar dit, dit is he lemaal super. Het is allemaal precies gegaan zoals verwacht." Het gevolg was dat Van Gelder het glunderende middelpunt van de belangstelling werd. Tur ners, coaches en juryleden uit al le landen wilden hem feliciteren en menig T-shirt heeft hij al voorzien van een krabbel. Om alle drukte nog even te ver mijden, verdween Van Gelder gisteren in de catacomben van de Rod Laver Arena, om ergens achteraf in het zonnetje te zit ten. Nu kon het nog. Want met de ervaringen van de Europese titel die hij in Debrecen won in het achterhoofd, stapt Van Gel der vandaag in het vliegtuig om pas 24 uur later op Schiphol, morgenochtend om half zeven, aan te komen. „Ik zie wel wat er dan allemaal op me afkomt", zei hij. GPD Yuri van Gelder is de eerste Nederlander die een gouden medaille heeft gewonnen tijdens een wereld kampioenschap turnen. foto Tim Wimborne/RTR (EN - Het heeft 27 wedstrij- geduurd voordat er weer een niet-Belgische veldrij- von in de Superprestige. De iel gisteren te beurt aan Ri- dGroenendaal, die de onge- baar geachte Sven Nys Ie in Gieten. „Het is maar dat er nog een Groenen- is", vond de 34-jarige Bra- ler zelf. lelgische suprematie in het ijden wordt met name ver- lonlijkt door Sven Nys. De ibank-renner speelt al lan- jd met de concurrentie, die s kleiner wordt. In Gieten, ijfde van acht wedstrijden Superprestige, werd 'Sven Man' eindelijk eens versla- „Winnen is mooi, zeker als oor eigen volk is", glunder- roenendaal, die samen met [genoot Nys al heel snel het hil in het veld had ge kt. idzwaar nendaal voelde zich in zijn ent op het loodzware par- s. Waar Nys het meer van technische kundigheid hebben, rendeert de natio- kampioen beter op lastige 'pen. Wat dat betreft was lederlander dit seizoen op ile snelle en technische par- sen nog niet vaak aan zijn ten gekomen. In Gieten, dat i-serieus de eerste echte it van het seizoen werd ge ld, was Nys de enige die nendaals wiel kon houden. iad hun tempo kunnen bij len", durfde Gerben de Kne- erde) te stellen. De 29-jari- lburger, die afgelopen vrij- «n contract tekende bij Ra nk, hield zich aan zijn be door het podium te halen, was allerminst tevreden. liumplek biegt reed al in de eerste 1 6 lek, net op het moment Groenendaal zich met Nys leidde van de rest. Na even volgersgroep te hebben [ereden, ging De Knegt al- op avontuur. Hij kwam niet lö" bij dan een halve mi- op het leidersduo. „Ik heb zes ronden lang op dezelfde irstand van Nys en Groe- aal gereden, dus er had meer in gezeten dan een po- iplek." GPD Amsterdammers zakken na 1-0-nederlaag naar negende plaats door Dick Sintenie UTRECHT - Na twee zeges, te gen FC Twente en Sparta Praag, had Ajax alle reden om FC Utrecht met opgeheven hoofd te gemoet te treden. Waarom dat niet gebeurde, is een van de raadsels die trainer Danny Blind hoopt op te lossen. Ajax verloor met 1-0. Blind had er, volgens eigen zeg gen, de hele week op gehamerd bij zijn spelers: dürf te voetbal len, dürf fouten te maken, maar neem initiatief. De trainer zag er niets van terug. De Ajacied die aan de bal was, werd door de tien anderen meestal aan zijn lot overgelaten. Wie zich kon verschuilen, verschool zich. De angst regeert in de selectie van Ajax en die komt voort uit onzekerheid. De twee gewonnen potjes tegen FC Twente (2-0) en Sparta Praag (2-1) brengen daar in geen verandering. Zelfs niet nu Ajax zich verzekerd weet van deelname aan de knock-out- fase van de Champions League. Die Europese ontsnapping aan de grauwe werkelijkheid van de eredivisie - Ajax staat op dit mo ment op een negende positie - is overigens nog maar nauwelijks als een lichtpuntje te zien. Ajax heeft niet' de spelers - in leeftijd noch in karakter - om de angst in het spel te bezweren. Pas als de wedstrijd erom vraagt, zoals gisteren bij een 1-0-achter- stand, een doelpunt van ex-Aja cied Dwight Tiendalli, begint Ajax te voetballen. En komen er ook (grote) kansen. De angst regeerde al in het tijd perk van Ronald Koeman. En het is een utopie te denken dat de zaken vanzelf ten goede zul len keren. Daarvoor zijn gerich te aankopen nodig. Onder Blind is de frisheid in het spel ziender ogen afgenomen. De trainer houdt niet van stuivertje wisse len, zoals hij dat zelf omschrijft, maar het is een feit dat hij zijn opstelling voortdurend wijzigt. Soms zijn de veranderingen op gevoel ingegeven, soms worden ze uit nood geboren. Wie de sta tistieken van dit seizoen be kijkt, komt tot de opmerkelijke conclusie dat het vaak de inval lers zijn die het verschil maken. Ook dat heeft alles te maken met onzekerheid van de basis spelers. De elf die het vertrou wen krijgen van Blind voelen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19