)e Bewaerschole vergt openheid Ja tegen casinonee tegen gokhal Mooie kunstwerken in koude en donkere kerk Stremming zeesluis Terneuzen voorbij GELICHT Cantatedienst n teken Bach Bijeenkomst in joods studiehuis Snuffelmarkt Gokverslaving door Jeanette Vergouwen HENGSTDIJK - De organisa tie had bergen verzet, maar de stroomstoring en het slechte weer speelden het Internatio naal Kunstweekend 2005 in Hengstdijk parten. De tentoonstelling van schilde rijen, aquarellen en grafiek in de Catharinakerk was geva rieerd en interessant. Vrijdag middag waren alle werken op gehangen en was alles in ge reedheid gebracht om er een feestelijke opening van te ma ken. Rond 18.00 uur begon het te sneeuwen en te waaien. Veel trouwe bezoekers bleven weg, maar de kerk was tegen acht uur nog aardig volgelo pen. De dichteres Inge Pollet moest verstek laten gaan. Ze woont in Nijmegen en kon niet naar Zeeuws-Vlaanderen komen door de file vlakbij Arnhem. George Sponselee las daarom een streekverhaal voor. Daar na volgde een korte uitleg over kunst en kunstbeleving en ver zorgde het JoRokoor een optre den. Het lied Mit Lieb bin ich um- fangen van Steuerlein zorgde voor veel warmte en deze gloed werd bewaard in de an dere liederen: een popsong, een traditional uit Kenia en het bekende Can't help falling in love van Presley in een ar rangement van Roger Emer son. Het koor uit Kloosterzan- de oogstte onder leiding van Joop Roctus veel bijval en moest later nog een toegift ge ven. Wethouder van cultuur Frank van Driessche opende daarna de tentoonstelling. Vervolgens kreeg het publiek van de aan wezige kunstenaars uitleg over hun creaties. Toen het licht uitviel in de kerk, raadde de organisatie de aanwezigen aan om naar huis te rijden. Za terdag kwamen slechts enkele tientallen belangstellenden een kijkje nemen. De gemeen te Hulst leed door de chroni sche kou en het kei'kgebouw was ook niet echt een paradijs van warmte. Gisteren was het lekker druk, enkele honderden mensen kwa men brachten een bezoek aan de Catharinakerk en er wer den veel kanskaarten ver kocht. De opbrengst daarvan komt ten goede aan het onder houd van de kerk. Het Internationaal Kunstweek end 2005 was er zodoende een met ups en downs, de kwali teit van het geboden was van niveau, maar tegen noodweer kan zelfs een bedehuis niet op. maandag 28 november 2005 iidenten maken ontwerpen voor kunstmotel rAli Pankow 1GH-HAAMSTEDE - Meer linding met de straat en ral openheid en doorkijkjes if de voorzijde naar de ach- ant toe. Die constanten ngen eruit bij de presentatie de ontwerpen om expositie- ite De Bewaerschole in ih-Haamstede tot kunstmo- emaken. wil niet zeggen dat deze ka- ristieke, oude kleuter- die nog veel meer bestem den heeft gehad, nu binnen- op de schop gaat. pntwerpen zijn onderdeel e expositie die Kamiel Ver ren en Lauran Schijvens de reken in De Bewaerschole len. Zij zijn het tweede duo binnen het project 'Spouw' iseert. Overigens is de Stichting Wes- terschouwen Kultureel (SKW) met dit project wel definitief een nieuwe weg met De Bewaer schole in geslagen. Daarin spe len het gebouw op zich en de om geving een belangrijke rol als in spiratiebron voor de exposan ten. Het creëren van een over nachtingsmogelijkheid voor de kunstenaars acht voorzitter A. Damman van SKW op termijn dan ook niet ondenkbaar. „We krijgen vooral van officiële instanties positieve reacties op ons nieuwe beleid en dat ver taalt zich in diverse subsidietoe zeggingen", laat Damman we ten. Hij zegt anderzijds voor lief te moeten nemen dat binnen de ei gen bevolking niet iedereen zich enthousiast toont. Wie uitslui tend van traditionele kunst houdt, vindt in De Bewaerscho le niet veel meer van zijn ga- ding. Gebouw en omgeving inspireer den zes studenten van de Rotter damse Kunstacademie Willem de Kooning tot boeiende ontwer pen. „Het is fijn om er zo heel vrij mee aan de slag te mogen gaan", zegt Meike Sloover, der dejaars-studente aan de grafi sche opleiding. Zonder planolo gische of financiële voorwaar den creëren de studenten in drie groepjes hun ontwerpen voor een kunstmotel annex expositie ruimte. Aan het einde van de dag tonen zij de resultaten. Enkele opvallende overeenkom sten springen eruit. Zoals de aandrift een verbinding tussen buiten en binnen te leggen. Zo prijkt op het ene paneel een langgerekte houten balie die door de muur heengaat en dus voor een deel binnen en een ge deelte in de tuin staat. Onafhan kelijk van elkaar tekende een an dere groep aan de achterzijde vanuit de keuken een houten ta fel die evens door de muur heen tot ver op het terras reikt. Waar de studenten het ook over eens zijn, is de geïsoleerde lig ging van De Bewaerschole. Zij willen het gebouw veel meer in het centrum van de belangstel ling plaatsen. Zij zouden daar om veel meer glas, bijvoorbeeld in de boogconstructie, aanbren gen zodat vanaf de straat dwars door het pand heen gekeken kan worden. Het sfeervol aanlichten van de balken geldt als ander voorstel. „Of laat de straat door lopen en leg het stenen voetpad met de in cirkelvorm gelegde keien ook binnen aan", bepleit een volgende studente. Docent Jan Melis lanceert het idee van een zich herhalende poortconstructie in de vorm van timpanen om het gebouw verbin ding naar de straat te geven. Het veel te lage plafond van de aanbouw moet eruit. Daar is ie dereen het over eens. Bovendien wordt daarmee ruimte ge creëerd voor een vide waar des gewenst een kunstenaar kan overnachten. De volgende kunstdiscussie in deze reeks wordt gehouden op zaterdag 3 december van 17.00 tot 19.30 uur. Dan wordt gespro ken over een creatieve herinrich ting van de rotonde bij Westen- schouwen. ERIKZEE - De vorig fir ingezette trend van tlzingen van Bach-canta- sin de verschillende ker- op Schouwen-Duive- ffld, krijgt een vervolg. wordt op de tweede ad- ïitszondag 4 december in iRooms-Katholieke Willi- rorduskerk in Zierikzee n cantatedienst gehou- Tijdens deze dienst, larin pastor Erick van takel voorgaat, wordt de iventscantate BWV 36 dwingt freudig euch em- 'r' van Johann Sebastian ich ten gehore gebracht, cantate wordt uitge hard door het Vocaal En able 'Luscinia' en instru- antalisten onder leiding to de Schouwse musicus fan Boer. Verder werken Klaartje van Veldho- 91 (sopraan), Jan Douwes sriton) en Joost van der 'alp (tenor). Marcel van asten bespeelt het orgel, fa Vocaal Ensemble 'Lus- ®ia' zingt ook het motet Utoa Redemptoris Mater' toGirolamo Frescobaldi. cantatedienst begint «16.30 uur. Studenten Kamiel Verschuren (rechts) en Lauran Schijvens exposeren binnen het project 'Spouw' in de Bewaerschole. In hun ontwerpen is De Bewaerschole een kunstmotel. foto Marijke Folkertsma foto Camile Schelstraete door René van Stee TERNEUZEN - De stremming van de zeesluis in Terneuzen is sinds gisterochtend half acht voorbij. Rijkswaterstaat tast nog steeds in het duister over de oorzaak van het probleem. Na der onderzoek moet duidelijk heid scheppen. Ook wordt ge werkt aan een zo snel mogelijke ingebruikname van de sluis deur. De problemen ontstonden don derdagmiddag toen na maanden onderhoudswerk de noordelijke sluisdeur weer in gebruik zou worden genomen. De sluisdeur, die over zogenoemde onderrol wagens over een rails over de bo dem van de sluis loopt, liep bij het testen halverwege vast. Met behulp van een kraan is één van de rolwagens weggetakeld. De werkzaamheden verliepen door de slechte weersomstandig heden uiterst moeizaam. Eerder was de vastgelopen sluisdeur volgepompt met lucht, waarna het drijvende gevaarte in de deurkast in de sluiswand kon worden gemanoeuvreerd. „Vervolgens is er een schot ge plaatst tussen de sluiswand en de deurkast. Het waterpeil in de deurkast is daarna verlaagd tot het laagste peil van de Wester- schelde. Dit was nodig om te voorkomen dat het schot zou wijken door de waterdruk in de deurkast. Ook met dit karwei was er tegenslag, omdat twee keer een pomp kapot ging", ver telt L. de Maat van het district Westerschelde van Rijkswater staat. De zeesluis heeft aan beide kan ten een dubbel deurensysteem. Totdat het mankement dat don derdag optrad is gerepareerd, wordt de buitenste noordelijke sluisdeur gebruikt. Op het mo ment dat de sluis weer in wer king trad, lagen meer dan twin tig grote schepen te wachten om te worden geschut. Bovenop het normale aanbod namen die werkzaamheden zes uur extra in beslag. De stremming duurde meer dan zestig uur. Donderdag vernacht te Rijkswaterstaat nog dat de problemen die middag zouden worden opgelost. Die schatting bleek te optimistisch. De Gentse havenschepen D. Ter- mont noemde de stremming een drama voor de haven van Gent. Volgens hem onderstreepte dit voor de zoveelste keer de nood zaak van een nieuwe, grotere zeesluis bij Terneuzen. Een in ventaris van de schade had hij gisteravond nog niet, maar die loopt volgens hem in de miljoe nen. „Verschillende schepen zijn uit geweken naar andex'e havens. Dit betekent niet alleen forse economische schade, maar ook imagoschade voor zowel de ha ven van Gent als Tex'neuzen", al dus Termont. De havenschepen hoopt dat de ogen van de landelijke overhe den in zowel Brussel als Den Haag nu eindelijk eens open gaan. „Die nemen tenslotte het besluit over de centen. De regio nale overheden verwijt ik niets. De relatie tussen Gent en Oost-Vlaandex-en enerzijds en Zeeland en Terneuzen ander zijds is uitstekend. Die maken er samen echt werk van." MIDDELBURG - In het Nieuwe Joodse Studiehuis vertelt en zingt rabbijn W. van Dijk over muziek en de herkomst ervan. De bijeenkomst wordt donder dag 1 december gehouden en be gint om 20.00 uur in de synago ge aan de Herenstraat in Middel- bux-g. Het Nieuwe Joodse Studie huis is opgericht om iedereen die geïnteresseerd is in de jood se religie en cultuur er kennis van te laten nemen. VLISSINGEN - De Stichting Majoraat houdt op zaterdag 3 december een snuffelmarkt in het pand aan de Van Hogendorp- weg 58a in Vlissingen. De mai'kt duurt van 9.00 tot 14.00 uur. Belangstellenden kijken rond in de Catharinakerk in Hengstdijk. hor Martijn de Koning Het aantal gokverslaafden in Neder land moet omlaag, riep minister jnner van Justitie afgelopen week ter eens. Gemeenten in Zeeland vin- m dat ook en proberen gokproble- door middel van strenge regelge- ng te voorkomen. Voor de komst van casino naar Zeeland zijn echter f| tal van voorstanders te vinden, ebben we het hier over twee verschil- ode zaken of meten bestuurders met ree maten? •meenten spelen in de strijd tegen Verslaving een belangrijke rol. Zij palen waar kansspelautomaten ko- gn te staan en hoeveel. Zo kent Goes uitsterfbeleid: de bestaande amu- mentshallen mogen blijven, maar er ogen geen nieuwe komen. Middel- irg en Vlissingen kennen strenge re- js op het gebied van gokmogelijkhe- a. 8t verlenen van vergunningen aan irtende casino's is géén gemeentelij mak: dat doet de minister van justi- Op dit moment heeft Holland Casi- ieen monopoliepositie: alleen dat be- ijf mag ergens speelhuizen begin- D. ït lijkt logisch dat Zeeuwse gemeen- a, in lijn met hun strenge preventie- eleid, geen interesse zouden hebben orde komst van een casino. De afge- ipen tijd bleek echter niets minder aar. irijd jen Holland Casino onlangs aangaf d vestiging in Zeeland te willen be nnen, mengden Middelburg, Vlissin- n, Goes en Terneuzen zich in meer mindere mate in de strijd, jen het bedrijf in mei liet weten eer heil te zien in een vestiging in midden van de provincie dan in ieuws-Vlaanderen, noemde de Ter- uzense burgemeester J. Lonink het Een gokhal heeft een negatief imago, terwijl een casino de stad juist extra allure geeft. 'jammer dat die kans aan de streek voorbij gaat.' De Middelburgse burgemeester K. Schouwenaar probeert in een reac tie neutraal over te komen. „We moe ten de afweging maken tussen het be lang voor de gemeente en het gevaar voor verslaving. Die discussie moet bij ons nog gevoerd worden. Daar zijn we nog niet eens mee begonnen." Formeel mag dat misschien zo zijn, de praktijk is anders. Wel of geen casino is wel degelijk al jarenlang onderwerp van gesprek in Middelburg. Een aan tal partijen toonde zich in het open baar voorstander van de komst ervan. Sinds de SGP na de bestuurscrisis in de raad kwam, is afgesproken tot de gemeenteraadsverkiezingen in maart geen beslissingen te nemen. De partij is mordicus tegen de vestiging van een gokhuis binnen de gemeentegrenzen. Dé kans voor Vlissingen om toe te slaan, zou je denken. „Of dat in de hoofden van de raadsleden omgaat, weet ik niet", reageert burgemeester A. van Dok-Van Weele. „Maar feit is dat wij heel graag een casino in onze stad willen." Ze vindt niet dat de gemeente met die wens extra risico's loopt. „Een casino staat voor mij niet gelijk aan meer ver slaafden. Dat kan ook in kroegen ge beuren." Eén plekje meer of minder waar je kunt gokken, maakt niet uit, lijkt de burgemeester te willen zeggen. Niet blind Gemeenten doen hun best aan te ge ven dat ze niet blind zijn voor de geva- ren van het vestigen van een casino. Zo liet de gemeenteraad van Vlissin gen eerder weten daar alleen mee ak- koox-d te gaan als Holland Casino foto Phil Nijhuis/GPD maatregelen treft om gokverslaving te gen te gaan. Ook een aantal pax-tijen in Middelburg liet zich in dergelijke bewoordingen uit. Zulke uitspraken lijken alleen te die nen om goede wil te tonen. Holland Ca sino schreeuwt immers van de daken dat het zijn best doet om gokversla ving te voorkomen. In die strijd loopt het voorop, laat het weten aan een ie der die maar wil luisteren. Voor veel Zeeuwse gemeentebestuur ders lijken de uitspraken van het be drijf echter een reden om het geweten te sussen. De grote aandacht voor het preventiebeleid van Holland Casino komt hen goed uit. Economisch gezien is de komst van een casino voor een gemeente immers razend interessant. Het bevordert de wex-kgelegenheid en trekt toeristen aan. En als Holland Casino dan ook nog stelt een uniek preventiebeleid te voeren, zijn er toch geen redenen meer te bedenken om tegen te stemmen, Het is de vraag of de aanpak van Hol land Casino wel zo uniek is. A. Loont- jens van Loontjens Automaten zegt van niet. Het bedrijf heeft tien eigen amusementshallen in Zeeland. „Net als Holland Casino leiden wij ons per soneel zelf op", geeft hij aan. „Daax'bij leren we hen mensen te herkennen die overmatig spelen, met hen in gespx'ek te gaan en hen door te verwijzen. Daar over zijn met zorginstelling Emergis goede afspraken gemaakt." Het bedrijf kent meer overeenkomsten met het beleid van Holland Casino, geeft Loontjens aan. „Ook wij contro leren of gasten wel achttien zijn. Ver der hebben ook onze bezoekers de mo gelijkheid zich op een lijst te laten zet ten als ze zichzelf niet vertrouwen. Dan komen ze niet meer binnen." Gokpreventie Die maatregelen zorgen er volgens Loontjens voor dat er in amusements hallen net zoveel aan gokpreventie wordt gedaan als in casino's. Zijn woorden worden bevestigd door de re sultaten van een onderzoek van het mi- xxisterie van justitie, die afgelopen week bekend werden. Daaruit bleek bijvoorbeeld dat frequente bezoekei'S van Holland Casino net zo vaak gok- problemen hebben als spelers in een amusementscentrum Ook stelde het rapport dat het preven tiebeleid van Holland Casino over het algemeen beter bekend is, maar dat meer mensen gebruik maken van hulp programma's van amusementscentra dan van casino's. „Gemeenten weten dat blijkbaar niet", concludeert Loontjens. „We moeten ze daar maar eens op wijzen." De vraag is of gemeenten echt naar zulke geluiden willen luisteren. Het ge geven blijft immers simpel: een gokhal heeft een negatief imago, terwijl een casino de stad juist extra allure geeft. Je telt pas echt mee als je een casino binnen je stadsgrenzen hebt. Verslavingspx'eventie zal voor gemeen ten altijd belangrijk blijven. Maar bij het bepalen van beleid ten aanzien van gokhallen zal die zorg wat harder en vaker geuit worden dan wanneer het gaat om de komst van een casino. Daar zal zowel een uitleggevende Loontjens als de uitslag van een onder zoek rxiets aan kunnen veranderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17