Aanpak sluipverkeer op Tholen Mozaïek geeft jonge rappers een kans Aandacht voor monumenten in caisson Vader wil dolgraag dagopvang oprichten 15 'aterschap houdt discussieavond Drankrijder betrapt tkabo praat er de toekomst intertocht lonsoractie in Agrimarkt t verkeerd zing keramiek Autobanden lek gestoken Boekenmarkt levert 2500 euro op Aanhouding na vernielingen Heel Bath onder dak in De Tobbe Vrachtwagen in sloot maandag 28 november 2005 rComelleke Blok [IRTVLIET - Auto's en ditwagens blijven voorbijra- opde Thoolse plattelandswe- Waterschap Zeeuwse Eilan- nam afgelopen voorjaar een lal maatregelen tegen sluip er, maar of die echt iets op- in valt te betwisten. Morgen het waterschap een dis- jeavond in Poortvliet over lerkeersmaatregelen. verkeer op Tholen wijkt uit naar de binnenwegen. voor overlast en ge lijke situaties. Het water- nam een serie verkeers- egelen om de situatie te «teren. [JSKERKE - De Vekabo land, afdeling Walcheren en ird-Beveland, houdt maan- 12 december in Meliskerke Igemene ledenvergadering, ens de vergadering houdt Koulil van de ZLTO een over plattelandsverbre- Het onderwerp luidt 'Kan plattelandstoeristisch be- ïik maken van de kan- in de toekomst?' Aan de van een groepsopdracht, [verder over het thema gedis- jeerd worden. bijeenkomst wordt gehou- in verenigingsgebouw Ons in de Burgemeester Ade- straat in Meliskerke en be- om 19.30 uur. SSINGEN - Wandelvereni- Willen is Kunnen houdt op tcember een wintertocht. nemers kunnen kiezen uit [standen 5,10,15 of 30 kilo- er. De start is bij het clublo- aan de A. Coortelaan in singen. Start voor de 30 kilo- er is tussen 9.00 en 10.00 De andere afstanden star- tussen 10.00 en 13.00 uur. rinfo: 0118-418236/416295. 1 - Een sponsorconstructie de slotmanifestatie van 600 Soes, is bij een deel van de [enteraad slecht gevallen, tnige fracties vinden de ma- itatie, die op 28 en 29 decem- in de Zeelandhallen wordt iaden, niet laagdrempelig leg, Wie een kaartje wil be- htigen, moet bij de hoofds- sor, de Agrimarkt, voor min den euro boodschappen •raadslid A, Huis- i-Schrijver, lid van de stuur- pdie de viering van het jubi- heeft begeleid, is erg ge- okken van de deal. „Laat ik opstellen, dat ik erg blij met de bereidheid van de markt om het evenment te isoren. Er was namelijk geen geld meer voor en heleboel deelnemers aan de viteiten bleken in staat en id een prachtig programma bar te zetten. We wisten de Agrimarkt de mensen als nprestatie in de winkel wil- hebben. Welnu, prima, ze kaartjes gewoon gra- erdelenTot mijn verrassing dat er een tientje per rtjeaan boodschappen tegen stond. Daarmee is de lage spel verdwenen." fractievoorzitter H. Hooger- van de PvdA vindt het een ist merkwaardige construc- Over het principe van spon- igheeft hij heel andere idee- Nu selecteer je als gemeen- m winkel voor je inwoners. wat anders dan reclame ffl in ruil voor een bijdrage, do Agrimarkt op deze ma- mensen wil binnenkrijgen, ize de Zeelandhallen afhu- 81 het evenement betalen, [emeente moet zich voor constructie niet lenen." ■raadlid J. Polfliet, ook lid de stuurgroep, ziet het iets- iders. „Het was dit of niets, boodschappen waren een fevoorwaarde. De fracties b zich nog over de gang Kken beraden. ®LBURG - Op de Zeeuw- Isuniversiteit houdt me- Spaander op morgen van tot 16.00 uur een lezing M niveau keramiek in Ne- iD(| Aansluitend vindt een plaats. Entree kost acht Het effect van de maatregelen is twijfelachtig. Het sluipverkeer is er nog steeds. Het waterschap maakte begin november bekend dat het verkeersplateau op de Roolandseweg weer verwijderd wordt, omdat het sluipverkeer bleef en de weggebruikers klach ten indienden. J. van Oudenaarde, penning meester van 3VO afdeling Tho len, vindt het goed dat het water schap actie heeft ondernomen te gen het sluipverkeer. „Als ze niets zouden doen is het ook niet goed." Hij denkt niet dat het sluipverkeer met de maatre gelen is uitgebannen. Volgens Van Oudenaarde negeren veel vrachtwagens de verkeersbor den. Zijn collega M. Quist (alge meen bestuurslid) is van mening dat het sluipverkeer wel minder is geworden, maar ziet ook dat veel mensen zich niet aan de re gels houden. Het waterschap heeft vooral de wegen in de buurt van Poort vliet onder handen genomen. De Boneputteweg, Pelleweg, Ka- dijk, Schapenweg en Hogeweg zijn afgesloten voor auto- en vrachtverkeer. Dat wil zeggen: alleen bestemmingsverkeer mag er nog rijden. Het sluipverkeer kan nog wel via de Bartelmeet- weg en de Zwarteweg. Op die wegen is een maximumsnelheid van zestig kilometer per uur in gesteld. Daarnaast is een voor- Het Vlissingse hiphopduo de Dikke de Dunne repeteren nog een laatste keer voor hun live-debuut. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Zo schrijf je op je slaap kamer wat teksten voor een nummer en zo sta je ineens op een cd en op het po dium van het Arsenaaltheater in Vlissin- gen. Stefano Taglialegne en Hein Vers teeg uit Vlissingen zijn er zelf nog een beetje verbaasd over. Het tweetal dat samen sinds kort het duo de Dikke de Dunne vormt, heeft meegedaan aan de multiculturele mani festatie Walcheren Mozaïek. Een onder deel van dit evenement is het maken van een cd met jongeren uit Vlissingen. Het is de derde keer dat er onder bege leiding van de Stichting Rasela een cd is gemaakt. Crazy land 3, heet de nieuw ste. Daaraan hebben negen formaties meegedaan waaronder 0118-VIER, Keegan, Riff G en Vierus. De cd is zater dag tijdens de afsluiting van Walcheren Mozaïek gepresenteerd in het Arsenaal theater. „De jongeren konden zich inschrijven door twee nummers op te sturen", legt Kenneth Engeldal van de Stichting Ra- sela uit. „Vorige keer hebben we ons vooral op bandjes gericht. Deze keer op rappers en R&B-formaties. We kijken naar de teksten. Die gaan over wat jon geren zoal meemaken. Verder helpen we ze met de muziek en begeleiden ze naar de opnames toe. Voor een aantal van de jongeren was het de eerste keer dat ze in een studio waren." Stefano (24) en Hein (21) hadden zich niet ingeschreven voor het project maar werden gevraagd. „Voor ons was alles nieuw. We hadden nog nooit een cd ge maakt of een studio van de binnenkant gezien." Het opnemen van de nummers vonden ze lastig. „Als je per ongeluk een woord verkeerd zei, moest het op nieuw. Ook zaten we soms niet hele maal op één lijn met de mensen in de studio. We merkten dat ze niet gewend waren aan het opnemen van hiphop." Een paar uur voordat de cd gepresen teerd wordt en de jongens moeten optre den, zitten ze een beetje verdwaasd in de kleedkamer. foto Ruben Oreel „Ik kan nog steeds niet geloven dat we zometeen gaan optreden", zeggen ze. Toch blijft het tweetal nuchter. „Het is niet zo dat we gelijk vaker willen optre den of een hele cd van onszelf willen op nemen. Het was een leuk project en we zien wel wat er van komt. Het leukste was eigenlijk om andere jongens te le ren kennen en aan het werk te zien." Van Crazyland 3 zijn honderd cd's ge maakt. „Je zult ze niet in de winkel te genkomen", zegt Engeldal. „Ze zijn vooral voor eigen gebruik. Voor promo tie van de jongens en van Walcheren Mozaïek. Ik stuur er daarom een paar op naar regionale radiostations in het hele land." Engeldal hoopt dat er de komende jaren genoeg geld is om meer cd's te maken. „Er lopen hier talenten rond die dit goed als opstapje kunnen gebruiken." door Ali Pankow OUWERKERK - De monumen ten en de begraafplaatsen in re latie tot de watersnoodramp 1953 verdienen specifiek aan dacht in het museum in Ouwer- kerk. Voorzitter Jaap Schoof van het watersnoodmuseum en voorzitter Ria Geluk van de Stichting Nationaal Monument Watersnood denken aan een combinatie met het project '1835 1', oftewel het stemmen- archief dat cineast Koert Da vids in voorbereiding heeft. Davids wil met dit project alle mensen die als gevolg van de ramp in 1953 zijn omgekomen, letterlijk een stem geven. Het is de bedoeling dat het project in de nabije toekomst wordt onder gebracht in een van de volgende caissons. Uiteindelijk zullen de ze betonnen kolossen bij Ouwer- kerk alle vier worden benut als expositieruimte. Schoof en Geluk achten het pas send het stemmenarchief van Davids te combineren met een inventarisatie van alle monu menten die in het kader van de watersnoodramp in Nederland gecreëerd zijn. Dat zijn er heel veel en ze variëren van een een voudige gedenksteen tot indrin gende kunstwerken. Een gedegen inventarisatie vergt veel tijd en inzet. En als er een officiële opdracht voor ver- Monumenten in relatie tot de watersnoodramp van 1953 verdienen aandacht in het museum in Ouwer- kerk. foto Marijke Folkertsma strekt moet worden, zal daar dus ook budget voor moeten zijn. Maar dat is er voorlopig niet. „En omdat ze ons dus geen offi ciële opdracht kunnen geven, hebben we onze vrijwillige me dewerking maar aangeboden", zeggen Piet en Marijke van dei- Have uit Haarlem. Het echtpaar koestert intense herinneringen aan de tijd kort na de ramp. Bei den waren als leden van de hulp organisatie Service Civil Inter national (SCI)in dit gebied als vrijwilligers betrokken bij de hulpverlening. Hij bouwde mee aan de 5000 noodbarakken in Zeeland, onder meer in Kruinin- gen en in de Zeikepolder bij Zie- rikzee. Zij was leidster bij de kinderopvang in noodgebouw 'De Koebel' in diezelfde Zelke- polder. Datzelfde gebouwtje kreeg overigens een tweede le ven en staat nu al vele jaren in Burgh. Verder duidt de naam Van der Have op het feit dat de voorouders van hem uit deze re gio komen. Piet en Marijke van der Have be sloten pas vijftig jaar na dato hun herinneringen aan de hulp verlening op schrift te stellen. De oproep van het project Delta 2003 ten behoeve van het boek 'Helpt hen! Het zijn Wezen!' van Anne-Marie Vinke en Jan Zwe- mer was daar de directe aanlei ding toe. Die vijftigjarige herdenking van de ramp heeft bij hen, zoals bij zovelen, de herinneringen geacti veerd. Het echtpaar heeft sinds 2003 de banden met Schou- wen-Duiveland aangehaald. Een bezoek aan het Watersnood museum hoorde daar uiteraard bij. Na gesprekken met Schoof en Geluk besloten de Van der Haves zich in te zetten voor de inventarisatie van de rampmo numenten en specifieke begraaf plaatsen. Ze zijn begonnen bij Schou- wen-Duiveland. Dat gebied heb ben ze al grotendeels in kaart. „Het beste is als we van tijd tot tijd een weekje in Zeeland ver toeven om archieven te raadple gen. Vanuit Haarlem is dat wat moeilijker", zegt Van der Have. Hij wil zich niet vastleggen aan een tijdspad. Volgens hem hangt veel af van de juiste bronnen en de medewerking om die te vin den. Als voormalig conservator van het Stedelijk Museum in Amsterdam heeft hij al wel enke le ideeën over de vormgeving van de inventarisatie. Zo denkt hij in elk geval aan het samen stellen van een boekje en een fo topresentatie. AARDENBURG - Op de Draaibrugseweg in Aardenburg is zaterdagnacht een dertigjarige automobilist uit Gent betrapt op drankrijden. De man had ruim twee keer de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken. Hij kreeg een rijverbod van vijf uur en een boete. rangskruising aangelegd, zijn markeringen aangebracht en bochten verbeterd. De discussieavond begint mor gen om 19.30 uur en vindt plaats in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet. Bij de avond zijn bestuurslid J. Mol en enkele ambtenaren van het waterschap aanwezig. MIDDELBURG - Van een bestelbus die in de Oosterschel- destraat in Middelburg, zijn zaterdagavond drie banden lek gestoken. Dat is gebeurd tussen 18.00 en 23.00 uur. Het schadebedrag is onbekend. TERNEUZEN - De tweedaagse boekenmarkt van de da mesafdeling van de Lions Club, Zostera Zeeuws-Vlaande- ren, afgelopen vrijdag en zaterdag in de Grote Kerk in Terneuzen leverde in totaal 2500 euro op voor Stichting Sako in Biervliet. Daarbij komt nog een bedrag van 700 euro uit andere activiteiten die Zostera al organiseerde, wat voor Sako uiteindelijk een totaalbedrag oplevert van 3200 euro. Tijdens de markt werden allerlei verschillende boeken aangeboden. Oude boeken, studieboeken, roman, strips en verzamelboekjes, alles ging over de toonbank voor het goede doel. Tevens waren er ook tal van tafels waar kerstkaarten konden worden aangeschaft en een stand met Afrikaanse goederen om een Zonneoven-pro- ject in Mali te ondersteunen. Stichting Sako financiert de bouw van nieuwe scholen in Bangladesh en ondersteunt tevens leerkrachten die aan die scholen lesgeven. Het inge zamelde geld van Zostera zal worden gebruikt om die pro jecten mede te financieren. Zostera gaat ook bij Cordaid een verzoek indienen om het behaalde bedrag te vermeer deren en eventueel te verdubbelen. BRESKENS - Op de Boulevard in Breskens zijn zaterdag twee jongens van 16 en 18 jaar uit die plaats aangehou den wegens vernielingen aan de discobus. De jongens wor den verdacht van het slopen van een tl-lamp, een nood- luik en een ruit van de bus. BATH - Als er één dorp is, wat een mooi dorpshuis ver dient, is het wel Bath. Van de honderd inwoners is nage noeg iedereen lid van de dorps vereniging Onderlinge Vriendschap, die al jaren een echte plek zoekt om die vriendschap te doen bloeien. Die is er nu: buurthuis De Tobbe. Burgemeester Houtman van Reimerswaal onthul de zaterdag de naam, die verwijst naar het wapen van Bath. Daarin staan een olijfboom met twee duifjes en een wastobbe, de symbolische uitdrukking van de dorps- naam.Het heeft even geduurd voordat Bath een buurthuis had. De activiteiten moesten in de open lucht plaatsvin den of zo beperkt blijven dat het bij iemand thuis kon plaatsvinden. Dat zinde de buurtvereniging helemaal niet. De Bathsenaren gingen op pad om een accommoda tie van de grond te krijgen. De gemeente gaf 33.000 euro en een pachtcontract om niet voor een lapje grond aan de Lillostraat. De rest moest de buurtvereniging zelf ophoes ten. door Mieke van der Jaqt RILLAND - Regeren is vooruit zien. Cees Meesters uit Rilland wist dat wel, maar hij realiseer de het zich pas goed toen hij aan gesproken werd door de leiding van gezinsvervangend tehuis De Tiende, waar zijn gehandicapte, vijftienjarige dochter Rabya een dag in de week logeert. Ze zit op Mytylschool De Sprienke en leert in De Tiende alvast wat over zelfstandigheid. Over vijf jaar moet ze weg. Daarom is Cees Meesters na gaan denken over een goede plek voor zijn dochter en is zijn Zeeuwse Droom ontstaan. Kortgeleden kwam het gesprek op de voorziening en op het feit dat Rabya zich zo geweldig thuisvoelt tussen haar huisgeno ten. Denk er wel om dat de be woners hier niet langer dan tot hun twintigste mogen zitten, zei den de groepsleiders. „Plotseling viel bij mij het kwartje", vertelt Cees Meesters. „Ik wist ineens dat we nu al maatregelen moeten nemen, wil len we voorkomen dat Rabya noodgedwongen ergens terecht komt, waar ze niet gelukkig is. Ik geef toe, vijftien jaar is wel jong om je druk te maken over het moment dat je het ouderlijk huis verlaat. Maar in dit geval is het noodzakelijk. In Goes heb je, behalve De Tiende, geen mo gelijkheden om met andere ge- hancicapten zelfstandig te wo nen. Tijd voor actie dus, en zo onstond onze droom: zelf samen met andere ouders de ideale woonvoorziening maken: vlak bij alle voorzieningen in Goes." De Zeeuwse Droom heeft Mees ters zijn project genoemd. Hij gaat op zoek naar ouders van an dere gehandicapte jongeren om de woonvoorziening vorm te kunnen geven naar ieders per soonlijke wensen en behoeften. „Dat kan door het persoonsge bonden budget. Wie zorg nodig heeft, kan dat zelf inkopen op de manier die bij hem past. Door samen op te trekken, kan dat goedkoper, efficiënter en dus beter. Het enige dat gebeu ren moet is een goede huisves ting vinden en een goede organi satiestructuur opzetten. Dat kan allemaal in samenwerking met woonstichtingen, thuiszorg organisaties en met hulp van de ouderverenigingen. Ik ben dus maar gewoon begonnen, aller eerst met het zoeken van andere ouders." Ouders die willen hel pen kunnen mailen naar zeeuwsedroom @zeelandnet.nl NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Een vrachtwagen met oplegger is zaterdagavond rond half zes op de A58 bij Nieuw- en Sint Joos- land in de sloot beland. De 34-jarige chauffeur uit Tilburg is ver moedelijk in slaap gevallen en daardoor van de weg geraakt. Het heeft een paar uur geduurd voordat de vrachtwagen uit de sloot getakeld was. De bestuurder bleef op enkele schaafwonden na on gedeerd. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15