Armoede ook zaak van gemeenten PZC PZC Vol Belle-Amie door restaurantredder Isaac Newton heeft weer gelijk Dorpshuizen na drie jaar brandveilig Voedselpakketten meer dan welkom ^VD Reimerswaal vil dorpsagent terug Conferentie in Sluis vraagt aandacht voor mensen met zeer lage inkomens -13 Auto's door gladheid in de sloot Bestuurder loopt weg na botsing Rijbewijs ingenomen Goese scholier valt buiten prijzen Boosheid om besneeuwde markt agenda bij nader inzien door Miriam van den Broek ior Frank Gijsel ISTBURG - De informatie- gkt Doe meer met minder er armoede in het Ledelthea- in Oostburg kende zaterdag i grote opkomst. Aan verschil- ide standjes werden bezoe- rs geholpen om op een verant- lorde wijze om te gaan met it armoedeprobleem. urn honderd mensen in euws-Vlaanderen maken ge- uik van een voedselpakket, alarmerende situatie vond merendeel van de bezoekers, n echtpaar neemt geen blad ir de mond en komt er grif ar uit dat ze moeite hebben ide eindjes aan elkaar te kno- n: „We hebben heel veel moei- om van onze uitkering rond te men. Voordat ik de drempel er was en om hulp ging vra- is er best een tijdje voorbij ;aan. Ik heb veel te lang ge- icht om aan de bel te trekken, kijken je er ook op aan. Ze ;gen zelfs achter je rug dat je d profiteur bent en dat doet hoorlijk veel zeer." meerderheid vond dat de ge- lenten niet genoeg doen. J. heele uit Retranchement was it dat betreft erg duidelijk: „De gemeente doet veel te wei nig aan voorlichting voor oude ren. Als oudere is het fysiek en geestelijk al moeilijk genoeg. We moeten beter geholpen wor den. Niet iedereen kent de finan ciële regelingen waar we voor in aanmerking komen. M. Ysebaert, voorzitter van de ouderenbond KBO, is blij zich te kunnen presenteren op de markt. Zij vond de reacties erg positief. „De mensen zijn nieuwsgierig. Dit voorziet in een behoefte. Wij krijgen nu de kans ons te laten zien. Zo organi seren we elke maand een activi teit in Oostburg waar we een honderdtal leden hebben." H. Bent van het Algemeen Maat schappelijk Werk (AMW) kreeg veel gerichte vragen te beant woorden. Bijstand Ook hij merkt dat het inkomen de laatste jaren niet gestegen is. Het AMW biedt mensen een bud getanalyse aan, wijzen hen op voorzieningen in het kader van de bijstand en helpen hen de schulden te regelen middels een goed budgetbeheer. „Onze cur sus Grip op de Knip in samen werking met het ROC voorziet in een grote behoefte." iorRob Paardekam (UININGEN - Als het aan de MD in Reimerswaal ligt, krijgt ;e kern in de gemeente weer n eigen dorpsagent. Dat staat het verkiezingsprogramma de liberalen voor de komen- gemeenteraadsverkiezingen. n dorpsagent weet volgens de fD veel beter wat er in een be- alde kern speelt dan een dien- r die door heel de gemeente nhet werk is. Als er ooit weer rpsagenten komen, gaan die it de partij betreft ook langs holen om de jeugd voorlich- ig te geven over van alles en ig wat. Als de jeugd goed op schieten met de dorpsagent, M dat volgens de liberalen tot positieve resultaten leiden. De partij wil ook dat de gemeente haar licht eens goed laat schij nen over de inrichting van Yerse- ke als 30-kilometergebied. Ande re dorpen zijn in het kader daar van volgegooid met drempels, maar dat leidt volgens de WD tot veel irritaties en niet tot gro tere verkeersveiligheid. De par tij wil modernere methoden. Andere punten waar de Reimers- waalse afdeling belang aan hecht zijn de ontwikkeling van meer brede scholen, het aanleg gen van nieuwe trapveldjes, ska- tebanen en speelplaatsen voor de jeugd, het behoud van een bi bliotheekvoorziening in elke kern en de intercity-status voor het station in Kruiningen. MIDDELBURG - Wat valt sneller: een zware bal of een lichte? Of vallen ze misschien even hard? Het Natuurkundig Gezelschap in Middelburg test te het zaterdag uit vanaf de Lange Jan in Middelburg. Het gezelschap vierde op die ma nier zijn 225 jarig bestaan. De proef is een historische. Ga lileo Galilei zou hem gedaan hebben vanaf de toren van Pi- sa. Het is overigens de vraag of dat ook echt gebeurd is. In elk geval heeft Simon Stevin het experiment in 1586 wel uitge voerd. Hij deed dat in Delft. Zo'n honderd mensen verza melden zich zaterdagochtend in Middelburg aan de voet van de Lange Jan. „Vandaag geven we een openbare les zoals die tijdens de eerste eeuw van het Natuurkundig Gezelschap ook gehouden werd", zei voorzitter H. van Elburg. Hij legde uit dat de proef eigenlijk een wedstrijd is tussen de leer van Aristoteles en die van Isaac Newton. Aristoteles was kort gezegd van mening dat een bal die tien keer zo zwaar is, ook tien keer zo hard zou vallen. Newton daarentegen, be weerde dat de kracht samen met de massa de snelheidstoe name van een voorwerp bepaal de. Luik Aan de torentrans, op vijftig meter hoogte, was een houten goot met een luik bevestigd. Uit het luik werden om beur ten twee soorten ballen losgela ten. Het waren kleine stalen ko gels die een halve kilo wogen en grote houten kegelballen van zes kilo. Vier mensen met stopwatches registreerden de valtijd. In afwachting van de eerste kleine bal, keek het publiek nieuwsgierig naar boven. Er werd afgeteld. Drie, twee, een... Keihard viel de stalen ko gel naar beneden. „Die moet je niet op je kop krijgen", fluister den toeschouwers. Met een dof fe knal kwam de bal neer op de speciaal daarvoor weggelegde spaanplaat. De kogel had er 3,4 seconden over gedaan. In drukwekkend. Maar de kleine kogel viel in het niet bij de grote bal. Het publiek was met stomheid geslagen van de kracht waar mee de zware bal naar bene den suisde. Meer dan 'wow', konden de mensen niet uitbren- De kogel zal ruim 3 seconden nodig hebben om beneden te komen. gen en een paar tijdwaarne- mers vergaten zelfs de stop watch stil te zetten. Met een enorme knal kwam de bal neer en de spaanplaat spatte in splinters uiteen. Toch werd de leer van Aristote les maar weer eens ontkracht. foto Ruben Oreel De grote bal viel in 3,1 seconde naar beneden. Iets sneller dan de kleine, maar niet zo snel als Aristoteles had gedacht. OSTBURG - „Wij steken een iars aan en het liefst vele om brandend te houden. Wij eten sinds vanmiddag nu ze- er dat er armoede is, zelfs veel iborgen, ook in Sluis. Schaf erbodige regels af en bouw ineen samenhangend plan." Ie Verklaring van Sluis' deed terdag de oproep werk te aken van armoedebestrijding le gemeente. Burgemeester üa ontving de verklaring het eind van de minicon ferentie tegen armoede in het Oostburgse Ledeltheater. Ti- dens de conferentie was er vol op aandacht voor het armoede vraagstuk, uitdagingen, kansen en valkuilen. I. Bakker, algemeen secretaris van de Raad van Kerken, liet alarmerende geluiden horen. Annoede is er meer dan de gewo ne burger denkt en verwacht. Zo wist ze te melden dat de koopkracht voor de groep waar over het ging in vier jaar tijd met minstens twintig euro per week is gedaald. In heel Neder land zijn ruim tweehonderd duizend mensen met een zeer laag inkomen. Bij de overheid bestaat een beeld van actieve mensen. „Het beleid is er op gericht om mensen te behande len als topsporters die nooit ge blesseerd raken. Waar is het res pect gebleven voor mensen die niet meekunnen en hun beper kingen hebben?", vroeg de inleidster zich af. Veel voorzie ningen die vroeger een recht wa ren worden nu een gunst. „De overheid rekent er op dat veel mensen straks klaar staan voor de uitvoering van de nieuwe Wet op de Maatschappelijke On dersteuning. We willen echter niet terug naar de tijd van cari tas." A. Kooiman, consulente bij het Klaverblad, riep lokale politici op vooral alert te zijn. „Het Rijk gooit de problemen over de schutting bij de gemeente. U wordt straks het afvoerputje van die overheid. Zorg er voor dat u de problemen niet afwen telt op de mensen die het niet kunnen betalen." Zij vroeg de aanvraagprocedu res voor bijstand te vereenvoudi gen en mensen individueel te be naderen met eenduidige regelin gen. Een goed voorbeeld vond zij de collectieve ziektekosten verzekering die gemeenten in Zeeuws - Vlaanderen mensen op het bestaansminimum aanbie den. maandag 28 november 2005 ARNEMUIDEN - Twee auto's zijn zaterdagochtend kort na elkaar op de A58 bij Arnemuiden in de sloot beland. Dat gebeurde omstreeks zeven uur tijdens een hagelbui. Een automobilist (60) uit de gemeente Veere verloor door de gladheid de macht over het stuur en kwam in de sloot tot stilstand. De auto werd aan de rechterkant bescha digd. Een 24-jarige Vlissinger overkwam bijna hetzelfde. Ook hij reed in de sloot maar kwam er weer uit om vervol gens in de berm tot stilstand te komen. De auto raakte be schadigd. Beide bestuurders kwamen met de schrik vrij. MIDDELBURG - Een nog onbekende man is gisteroch tend rond half zes met zijn auto tegen een verkeersgelei der op de Schroeweg in Middelburg gebotst. De politie trof de auto aan met daarin een gewonde passagier. De be stuurder was na de aanrijding weggelopen, maar kon la ter alsnog worden aangehouden. Hij weigerde daarbij zijn naam te geven. Zowel de bestuurder als de inzittende is met de ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De oor zaak van het ongeluk is nog onbekend. DOMBURG - Een 36-jarige man uit Tilburg is gistermor gen om tien uur op de Singel in Domburg aangehouden voor rijden onder invloed. Zijn rijbewijs is ingevorderd. De man had drie keer zoveel gedronken als is toegestaan. GOES - Julian den Hollander, de dertienjarige leerling van het Goese Lyceum voor vmbo die heeft deelgenomen aan de Achmea Kennisquiz, moest gisteravond in de uit zending van de finale op RTL4, al in de eerste ronde los sen. Geen loopbaanfonds van een kwart miljoen dus voor Julian, maar wel een mooie trofee van de provincie: een beeldje van een slim uiltje. Voor Julian, die vooral het meedoen erg leuk vond, is dat genoeg. Hij vond de vragen veel moeilijker dan in de voorronden. De Limburgse kan didate ging met de hoofdprijs naar huis. AXEL - Het Axelse raadslid en plaatselijk middenstan der D. Oggel wil van wethouder P. Hamelink (openbare werken) en het Terneuzense college van B en W weten waarom op de Markt in zijn woonplaats zaterdag geen sneeuw is geruimd. De marktkooplieden en de midden standers zijn hierdoor volgens hem ernstig gedupeerd. „Sinds mensenheugenis is het gewoonte om het marktter rein in Axel in gereedheid te brengen voordat de markt kooplieden komen. Daardoor kunnen op een goede ma nier kramen en wagens worden geplaatst. Dit is zaterdag niet gebeurd, waardoor een zeer gering aantal kooplieden aanwezig was", aldus Oggel (Christen Unie). Hij voegt er aan toe dat het terrein voorheen vrijdags al werd schoon gemaakt en daarna op zaterdagochtend nog een keer. Te vens waren volgens Oggel de parkeervakken zeer slecht bereikbaar. Hij vindt dat hierdoor niet alleen dat de mid denstand van Axel en de marktkooplieden zijn gedu peerd, ook vraagt hij zich af hoe het gemeentebestuur denkt om te gaan met eventuele schadeclaims. Bezorgklachten: 00-0231231 maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Ze dacht dat het nooit meer goed zou komen met haar restaurant. Zaterdag ochtend was haar zaak nog leeg. De meubelen en de verlichting moesten nog komen. Maar zater dagavond zat restaurant Bel- le-Amie in Vlissingen vol. De gasten zaten echt op stoelen en de designverlichting brandde. Eigenares Angélika Cijsouw had twee weken lang restaurant redder Herman den Blijker over de vloer. Bloed, zweet en tranen heeft het gekost, vertelt Cijsouw tegen de gasten. Twee weken geleden stapte de cameraploeg van Her rie in de Keuken binnen op het Bellamypark. Dezelfde avond nog begonnen ze haar restau rant te slopen. Het pand, dat uit twee afgescheiden delen be stond, moest een eenheid wor den, vis was het toverwoord voor de toekomst. En dat is te rug te zien in het interieur. In de dikke muur zijn gaten geboord, de ronde doorkijkjes doen den ken aan patrijspoorten. Er han gen sepiafoto's van Arnemuidse vissers, een meerpaal doet dienst als plantenstandaard, op de gevel zijn visjes geschilderd. Alleen de naam van de zaak is hetzelfde gebleven. Den Blijker nam Cijsouw en haar kok mee naar Madrid. „Ik heb geprobeerd duidelijk te ma ken wat volgens mij vis is", zegt hij. „En volgens mij is vis, vis. Een groot aantal eters bezocht zaterdagavond restaurant Belle-Amie. Je moet heel veel aandacht heb ben voor de inkoop en de kwali teit. Het leuke van Madrid is dat je vijfhonderd kilometer uit de kust zit en er de grootste vis mijn van Europa hebt. Er wordt daar dagelijks zeshonderd ton vis verhandeld. Als je daar rond loopt, begrijp je in één keer wat vis is. In de viswinkels hier zie ik allemaal leuke dingen, maar je ziet het in de restaurants ner gens terug." Komt het goed met Belle-Amie? „Ik hoop dat ik goed heb uitge legd hoe ze verse vis kunnen her kennen. Met nog een paar aan passingen, moet het lukken." Dus staat er vis op het menu. Vooraf garnalen, gewoon op een bord midden op tafel met de schaal er nog omheen, dan mos selen, in de schelp gebakken met knoflook. Bouillabaisse, met schelpdieren, inktvis en oc topus en dan rode mul, in zijn foto Ruben Oreel geheel, en stukjes gebakken rog vleugel. Met een salade erbij en frietjes. Fileetje „Het moest iets van tapas heb ben", vertelt Cijsouw. „Gewoon een bord in het midden en dan met zijn allen van een visje pik ken. Misschien is het wel wat ge durfd voor Vlissingen, want vol gens mij willen de meeste men sen gewoon een fileetje." De televisieploeg duwt de came ra bijna tot op de borden. Angé lika Cijsouw blijft maar inter views geven. Den Blijker rookt een sigaar. Het is mooi gewor den, vinden de gasten. De donke re muren, de grote lampen, over al kaarsjes. Zou ze dat nou zelf moeten betalen? „Ja", zegt Cijsouw. „Ze verwachten van ondernemers dat die ook hun nek uitsteken. Maar zelf heb ik niet de beschikking over een ar chitect en een stilist. Ik zag ook wel in dat het eerst een rommel tje was, maar ik kon er niets aan veranderen. Met het programma achter je kun je makkelijker naar de bank stappen. Ze heb ben we inmiddels een naam op gebouwd." Het was zwaar, vindt ze. „Ik wil de helemaal niet mee naar Ma drid. Het was moeilijk om weg te gaan, terwijl mijn familie en mijn vrienden hier keihard aan het werk waren. Ze zeiden dat ik me geen zorgen moest maken, maar morgen zijn zij allemaal weg en dan moet ik verder." Iemand klaagt intussen bij Den Blijker dat zijn mul niet goed gaar is. „Ga het maar tegen de kok vertellen", zegt hij tegen de gast. Hij roept de cameraman. „Moet je dat niet even opnemen?" Nu is het echt herrie in de keuken. De rest van de gasten smult van het eten. „Ik heb nog nooit mos selen op deze manier gegeten", zegt een vrouw. „Als ze het zo houden, dan kom ik zeker te rug." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het heeft drie jaar geduurd, maar nu verdie nen alle dorpshuizen op Schou- wen-Duiveland het predikaat 'brandveilig'. Alle gebreken zo als die in de rapportage en tij dens controlebezoeken werden geconstateerd, zijn nu opgehe ven. Het college van B en W meldt dit in een brief aan de ge meenteraad. De gemeente heeft al in 2002 in samenwerking met de brand weer een begin gemaakt met het project om alle dorpshuizen een gebruiksvergunning te bezor gen. Daarvoor is bij al deze accom modaties een controle verricht om er achter te komen welke te kortkomingen er waren. Deze controles hebben geleid tot een rapportage. „Vervolgens zijn we in samen werking met de dorpshuisbe stuurders en beheerders aan de slag gegaan om deze gebreken op te lossen", zegt gemeenteamb tenaar A. de Wit. Volgens hem was er binnen de organisatie echter moeilijk tijd vrij te ma ken, zodat het project vertra ging ging oplopen. Dat was re den voor het gemeentebestuur in mei dit jaar te besluiten een externe kracht in te huren om het project zo snel mogelijk af te werken. Het impregneren van de grote hoeveelheid toneelgordijnen in de dorpshuizen bleek een tijdro vend karwei. Naast talrijke, kleinere bouw technische werkzaamheden en het plaatsen van ontruimings alarminstallaties, kreeg ook de opstelling van ontruimingsplat tegronden en -plannen veel aan dacht. „Bij sommige dorpshuizen wa ren ooit weieens van die tekenin gen gemaakt, maar die bleken vaak op een onmogelijke plaats te zijn bevestigd. Voor allemaal is nu een nieuwe plattegrond ge maakt en een vluchtroute opge steld", vertelt De Wit. De brandweer start komende maand met de eindcontroles van dit project. In het artikel over de verkeersdrempels in de Lantsheerstraat in Oostkapelle (PZC 26 november) staat dat een eerde re afvlakking van de drempels de ge- luids- en trillingsoverlast heeft vermin derd. Er had moeten staan dat de over last daardoor niet is verminderd. Advertentie verkleed als witte piet op de foto (bij best. v.a. 10 is de foto gratis), woensdag v.a. 13.30 u. en zaterdag 10 u. en., kies een gratis, origineel november sinterklaasgedicht. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE Dorpshuis Biggekerke, 14.00 - 16.00 uur: Tafeltennis voor 55-plussers; KOUDEKERKE - Sportcentrum Cou- burg, 9.15 - 10.15 en 10.15 - 11.15 uur: Bewegen voor ouderen; MIDDELBURG - Stichting Welzijn Mid delburg, 09.30 uur: Verkeersopfriscur- sus in samenwerking met 3VO; VLISSINGEN - Open Hof, 9.10 uur Ha tha yoga en om 10.45 uur 55+ yoga; Ter Reede, 14 uur: Themamiddag over De slag om Zeeland met aansluitend bingo; Yogazaal Open Hof, 19.00 - 20.00 uur: Djembélessen voor beginners en tus sen 20.00 - 21.00 uur voor gevorderden; Yogazaal, 18.00 - 19.00 uur: Kung Fu voor jongeren en volwassenen; Walk-lnn, 20.00 uur: Bingoavond voor en door bewoners uit het Middenge bied. PARFUMERIE VAN BIEMEN klokstraat 10 goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13