Judget stadsvernieuwing herzien Servicecentrum symbool leefbaarheid (iIiJiMiL'liMH Huisnamen deed ik s ochtends vroeg >ZC Hooivork in de roos r Slotfeest Goes-600 alleen voor klanten 13 itje voor leefbaarheid in de kleine kernen gaat naar stedelijke vernieuwing trkoopmiddag Schouderklop Thoolse vrijwilligers Cheque voor rolstoelfiets Afvalstoffenheffing Goes gelijk Canadese gedenkplaat gestolen Gift duizend euro school Baarland Sjoeltoernooi in Middelburg Monumentenschilder afgezwaaid zaterdag 26 november 2005 - De gemeente gaat het jet voor stedelijke vernieu- i opnieuw tegen het licht Een bedrag van 130.000 idat in eerste aanleg voor [en aan de leefbaarheid in ie kernen gereserveerd is jtaanhet ISV (Investerings- jjamma Stedelijke Vernieu- ||-budget onttrokken. ilege van B en W heeft be- lop korte termijn met een •stel voor de besteding van jedrag te komen. 'potje' uit het budget is gehaald wil, wethouder W. Renden zeggen, niet zeggen dat gemeente niet in leefbaar- „Alleen doen we via de ISV maar ge- onze eigen gemeentebe- Dat laat onverlet dat nieuwe bestemming ge- ïmoet worden voor het oor- gelijk voor besteding aan barheid bestemde bedrag, jjen zegt waarschijnlijk nog gember met een voorstel te k Voor het overige is beslo- het budget Investerings- iamma Stedelijke Vernieu- besteed wordt. Het restant jet van de eerste periode is «drag van 504.665 euro. De ante draagt uit die pot I euro bij aan het realise- - De le- van het Interieurfonds en Ipuwenvereniging houden Ëg een verkoopmiddag in kzaal van de Hervormde lm Haamstede. ren van een zogeheten 'zorgzo- ne' in Noordgouwe. Verder is 133.000 euro beschikbaar voor verhuis- en inrichtingskosten voor hen die vanwege stedelijke vernieuwing al dan niet tijdelijk moeten verhuizen. Vanuit het ISV-geld stelt de ge meente een ton beschikbaar voor het opstellen van herinrich tingsplannen voor Oude Haven en 't Sas. Voor eventueel noodza kelijk bodemonderzoek blijft dan nog 180.000 euro over. Het voor de tweede periode res terende ISV-bedrag van 738.020 euro wordt ingezet voor onder meer het - gisteren officieel geo pende - servicepunt in Kerkwer- ve (300.000), bodemonderzoek aan de Korte Nobelstraat (150.000 euro), privatisering van buitenaccommodaties (100.000) en verhuis- en herin richtingskosten (85.000). In het meerjarenprogramma voor stedelijke vernieuwing zet de gemeente Schouwen-Duive land in op een beperkt aantal projecten. Met de gedachte 'min der is meer' in het achterhoofd is ervoor gekozen het geld en het personeel van de gemeente zo effectief mogelijk in te zet ten. Dat kan door het aantal projec ten beperkt te houden maar daar dan wel heel intensief mee aan de slag te gaan. In de perio de 2005 - 2009 richt de gemeen te zich op tien concrete projec ten, waaronder vernieuwing van zorgcentra Duinoord in Burgh-Haamstede en Borren- damme in Zierikzee. SINT-MAARTENSDIJK - Joke van der Pol en Rick van Poortvliet zijn gisteren door de gemeente Tholen be noemd tot vrijwilliger van het jaar en vrijwilliger van de toekomst. Ze kregen de erebenoeming uitgereikt door burgemeester W. Nuis en wethouder M. Velthuis, tijdens een speciale vrijwilligers,avond in partycentrum De Haestinge in Sint-Maartensdijk. Joke van der Pol zet zich al vijftien jaar in voor peuter speelzaal Het Stavertje in Stavenisse en is bestuurslid van Stichting Peuterspeelzalen Tholen. Rick van Poort vliet (15) werkt als vrijwilliger voor het jeugdhonk Oud-Vossemeer ZIERIKZEE - De bewoners van Jannewekken 10 in Zie rikzee krijgen een rolstoelfiets. De aanschaf van deze fiets is mogelijk geworden door een aanzienlijke bijdrage van de Ronde Tafel Schouwen-Duiveland. Gisteren is de cheque overhandigd aan vertegenwoordigers van stich ting Arduin. Het geld is door de vijftien leden tellende club bij elkaar gesprokkeld door een wijnproeverij te or ganiseren. GOES - De Goese belastingen vallen volgend jaar nog ietsje lager uit dan de gemeente eerder had laten weten. Door een meevaller in de kosten van de afhandeling van beroep- en bezwaarschriften houdt de gemeente 130.000 euro over. Het college van burgemeester en wethouders wil met dat geld de stijging van de afvalstoffenheffing uit stellen. Door ingrijpen van de gemeenteraad zou die vol gend jaar niet met tien, maar met vijf procent omhoog gaan. Nu blijft de afvalstoffenheffing gelijk, waardoor el ke aangeslagen huishouden zeven euro in de knip houdt. Doordat het Rijk het huurdersdeel van de onroe- rend-zaakbelasting heeft geschrapt, betalen Goesenaren volgend jaar veel minder belasting. Het voordeel is gemid deld 180 tot 200 euro. WOENSDRECHT - Een gedenkplaat van de Black Watch Royal Highland Regiment Canada bij het bevrijdingsmo nument in Woensdrecht is gestolen. Het is niet bekend wanneer de gedenkplaat precies is ontvreemd. Gisteroch tend bleek dat de plaat niet meer op zijn plaats stond. Het monument was ruim vijfduizend euro waard. Veteranen van de Black Watch Royal Highland Regiment Canada schonken de plaat vorig jaar aan cle gemeente Woens drecht, ter nagedachtenis aan de gevallen leden van het regiment in de Tweede Wereldoorlog. aanbod bestaat onder meer geschenkartikelen, kerst- jien en kerstdecoraties. Er verder vers gebakken pan deken, koffie, thee en fris- kverkrijgbaar. De verkoop- lag duurt van 13.00 tot (Advertentie) BAARLAND - In openbare basisschool De Berenburcht in Baarland is deze week een cheque van drieduizend eu ro overhandigd aan stichting Tio Loiro die zich inzet voor kansarme kinderen in Brazilië. De school heeft zelf vorig schooljaar duizend euro bij elkaar gehaald met een spon sorloop en een fancy fair. Deze opbrengst is door Wilde Ganzen verdrievoudigd tot drieduizend euro. verkleed als witte piet op de foto (bij best. v.a. 10 is de foto gratis). woensdag v.a. 13.30 u. HA en zaterdag 10 u. en... kies een gratis, origineel ember sinterklaasgedicht. FUMERIE VAN B1EMEN klokstraat 10 goes orgkiachten: 10-0231231 laandag t/m vrijdag ge ïnde de openingstijden; irdags tot 12.00 uur dactie houwen-duiveland Ihtweg 23a Ibus 80 zierikzee 0111-454647 0111-454657 nail: redzzee@pzc.nl k'cel Modde (chef) SKIeemans SPankow me Soesman feLanting tyBoogert (sport) ntrale redactie tationspark 28 sibus 31 AA goes "10113)315500 *(0113)315669 nl vernet "Wpzc.nl mail; web@pzc.nl door Ali Pankow KERKWERVE - Oud-gedepu teerde G. van Zwieten is er even voor uit Zuid-Frankrijk geko men: De officiële opening van het lokaal servicecentrum Zuudènde in Kerkwerve. Van Zwieten stond aan de wieg van dit proefproject voor leefbaar heid in een kleine kern. Met het openscheuren van de papieren afscheiding stapt hij letterlijk het gloednieuwe gedeelte van het dorpshuis open. „Het is geen stap in het ongewis se, maar een stap in de toekomst voor Kerkwerve", zegt de oud-gedeputeerde. Het Zuudènde is veel meer ge worden dan een dorpshuis. Het multifunctionele gebouw omvat ook peuterspeelzaal De Schouw- se Poeletj.es, jeugdhonk 't Kot, informatiepunt voor het natuur- herwinningsproject Tureluur, de vestiging van pedicure en kapper en straks ook een bood schappendienst. „We weten nog niet met welke ondernemer we daarvoor in zee gaan, maar die dienst komt er in elk geval wel", zegt voorzitter R. van Kan van de dorpsraad. Hij is vol lof over de inzet van de vrijwilligers en roemt ook gemeente en provin cie voor het feit dat dit service centrum in twee jaar tijd tot stand is gekomen. Ook erkent Van Kan dat het jeugdhonk al leen dankzij de sponsoring van aannemer D. Quant gerealiseerd kon worden. Plet budget bleek plotseling meer toereikend voor 't Kot. Met de verbouwing en uitbrei ding van servicecentrum Zuudènde is een bedrag van cir ca 600.000 euro gemoeid. De helft daarvan is door de provin cie Zeeland en de Europese Unie beschikbaar gesteld. Wethouder R. van der Wekken roemde de bereidheid van de vrijwilligers om deze voorzie ning tot een succes te maken. Huidig gedeputeerde G. van Iieukelom wees die vrijwilligers op de mogelijkheid een beroep te doen op de provincie voor fi nanciële ondersteuning. Tevens daagde hij meerdere gemeenten uit met creatieve plannen voor dit soort projecten te komen. Niet als provinciebestuurder, maar specifiek als inwoner van Nieuwerkerk vroeg Van Heukel- om zich wel af hoe de toekomst van de overige dorpshuizen op Schouwen-Duiveland eruit zal zien. De gedeputeerde doelde op het raadsbesluit eerder deze week om vijftien overige dorps huizen af te stoten. Hij verwoor de er de tegenstelling mee die tij dens deze bijeenkomst onder huids werd ervaren. KERKWERVE - Een vork middenin de roos le vert vijftig punten op. Wie de hooivork in de bin nenste ring weet te werpen, mag dertig punten noteren en komt deze forse variant op het pijltje in de buitenste ring terecht dan levert dat altijd nog tien punten op. Boerendarts wordt normaliter op een erf of in een boerenschuur gespeeld. In Kerkwer ve staat dit spel met regelmaat op het pro gramma van eetcafé De Kloetschute. Kenners welen dat het veel behendigheid vergt de hooi vork zo in de muur van strobalen te werpen dat hij ook even vast blijft zitten. foto Marijke Folkertsma door Mieke van der Jagt GOES - De slotmanifestatie van 600 jaar Goes, is uitsluitend toe gankelijk voor klanten van de Agrimarkt. De 7000 beschikba re toegangskaarten worden in de winkel verstrekt op vertoon van een kassabon van tien euro per kaart. Daarmee is de toe gang tot één van de drie voorstel lingen in de Zeelandhallen gra tis. Om het jubileumjaar af te slui ten heeft de gemeente Goes me dewerking gevonden van veel clubs en organisaties die het he le jaar door voor hoogtepunten hebben gezorgd. De Zeelandhal len worden op 28 en 29 decem ber omgetoverd tot manifestatie terrein. Eén van de hallen wordt ingericht met tribunes waar bijna 2500 mensen kunnen zit ten met een arena in het mid den. Op woensdag 28 december is er een avondvoorstelling en op donderdag 29 december is het 's avonds en 's middags feest. De middagvoorstelling be gint om twee uur, de avondvoor stellingen om zeven uur. C. van de Wijngaard van de ge meente Goes, één van de organi satoren van het jubileumjaar, vindt het niet bezwaarlijk dat de kaarten alleen met bood schappen bij de Agrimarkt ver kregen kunnen worden. „De Agrimarkt is de hoofdsponsor van het evenement en je hoeft maar één keer boodschappen te doen om een kaartje te krijgen." Van gedwongen winkelnering is volgens de organisatoren dus geen sprake. Kosten De CZAV, de onderneming waaronder de drie Agrifilialen vallen, betaalt de kosten van het evenement, waaraan overigens veel Goesenaren belangeloos meedoen. Muziekverenigingen, sportverenigingen, dansgroe pen, koren en individuele deelne mers van de shows uit het afgelo pen jaar, zorgen voor reprises van hetgeen het publiek het af gelopen jaar zeer beviel. Er zul len scènes uit het spektakelstuk Rogier en de zeven plagen wor den gespeeld en nummers uit de schoolmusical Soetje van Goes. Hoogtepunten uit de landbouw- toondag komen voorbij, pronk stukken uit de hoedenparade, ol dtimers, veel dans en een hele boel muziek. De verschillende programma-on derdelen vinden afwisselend plaats op een groot podium en in een arena. De zittribunes staan daaromheen. De kassabonnenactie bij de su permarkt begint aanstaande maandag. Voor elke tien euro op de kassabon, kan de klant een kaartje krijgen gedurende de he le maand december. Er zijn 7000 kaarten beschikbaar. MIDDELBURG - De Eerste Mid delburgse Sjoel Vereniging (EMSV) houdt zaterdag 3 decem- ner een open sjoeltoernooi in wijkcentrum Het Palet in Mid delburg. De zaal gaat om 9.00 uur open, de wedstrijden beginnen om 10.30 uur. Volwassenen moeten 4,50 euro betalen voor deelname, kinde ren 2,50 euro. (Advertentie) Bibliotheek 't Spui in Vlissingen en Bibliotheek Oost-Souburg zijn a.s. maandag 28 november de gehele dag gesloten in verband met een personeelsbijeenkomst (Advertentie) morgen in Vlissingen: gratis parkeren - overdekt winkelen kijk ook eens op: www.winkelcentrumvlissingen.nl door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Vergulden, houten, mar meren, letters schilderen. Het echt ouderwetse vakwerk is waar gemeente schilder Toon van de Zande - deze week afgezwaaid na ruim veertig dienstjaren - zich het lekkerst bij voelde. Zo schil derde hij met de hand historische huis namen op talloze Zierikzeese monumen tale woonhuizen. Werk dat hij liefst 's ochtends in alle vroegte deed. „Want dan werd je tenminste niet gestoord." Eerst wilde hij automonteur worden, maar daar zag hij bij nader inzien toch van af. De kunstacademie lonkte even eens, maar was financieel niet haal baar. En dus werd het ambachtsschool voor Toon van de Zande en koos hij voor het vak van schilder. Op zestienjarige leeftijd begon Van de Zande bij het imniddels reeds lang ter ziele gegane schildersbedrijf Gudde. La ter maakte hij de overstap naar de toen malige gemeente Zierikzee. Een keuze waar hij nooit spijt van heeft gehad. „Het was altijd heel afwisselend werk. Ik heb gelukkig nooit kozijnen van nieuwbouwhuizen hoeven verven, want dat zou niks voor mij zijn geweest." Dat hij voor zijn werk wel soms op tien a twaalf meter hoge ladders balanceerde om monumentale dakgoten te schilde ren en soms klauterpartijen moest on dernemen om bij het te schilderen ob ject te kunnen komen, dat nam hij voor lief. „Je staat er gewoon niet bij stil dat het weieens fout kan gaan. En het is in mijn geval ook nooit echt fout gegaan." Uitzondering op die regel was de keer dat Van de Zande met een grote venster ruit op pad was naar de Soepkokery, nu kringloopwinkel, toen schilderswerk plaats. Onder het oog van bezoekers van een tegenover gelegen supermarkt sprong de ruit en het scherpe glas sneed in Van de Zandes rechteronderarm. Een slagaderlijke bloeding. In het zieken huis werd de wond vakkundig dichtge maakt. Alleen een litteken herinnert nog aan dat angstige moment. „Ik ben ook een keer onderuit gegaan toen ik in de torenkamer van het oude stadhuis aan het werk was. Ik was met veegvast de muur aan het witten en toen schoof mijn ladder onderuit. Ik had zelf niets, maar de emmer verf kwakte tegen de muur. Ik dacht eerst nog, da's mooi, niets op het parket. Totdat ik later die dag in de pal onder onder de torenka mer gelegen werkkamer van de gemeen tesecretaris kwam. Bleek de verf langs de muur naar beneden te zijn gelopen. Tot op de vloerbedekking." Rococo Van de Zande koestert vooral mooie her inneringen aan zijn werk als gemeente schilder. Tijdens het werken aan de met veel Rococo-elementen versierde trouw zaal was hij helemaal in zijn element en hetzelfde geldt voor het opknappen van de wijzerplaten van de Noordhaven poort en het vergulden de op de stad huistoren prijkende beeltenis van Nep- tunus. Met name het laatste vergt, weet Van de Zande, veel geduld en precisie. „Goede timing" is heel belangrijk, an ders hecht je bladgoud niet goed." Handwerk Een andere mooie klus voor Van de Zan de was het schilderen van historische huisnamen op monumentale gevels. „Dan liep ik 's ochtends vroeg met toen malig opzichter Bert Zondag langs de gevels om te meten hoeveel ruimte ik had voor het schilderen van de naam. De letters tekende ik meestal thuis op speciaal papier en dan kon ik de naam zo 'overtrekken' op de gevel. En dan met de hand inschilderen. Dat was heel secuur werk en dat deed ik het liefst om een uur of vijf, zes 's ochtends. Dan was het lekker rustig. Doe je dat midden op de dag dan gaat iedereen er zich tegen aan bemoeien en dat moet ik niet heb ben." Van de Zande moet nog wennen aan zijn status van vutter. „Voorlopig is elke dag voor mij nog een soort zater- dag." Gemeenteschilder A. van de Zande is na meër dan veertig dienstjaren afgezwaaid. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 59