Jurger mag regels meebepalen Monumentale kerkvloer wordt hersteld Conflict met gemeente nekt tuinkijkhuis bin uit OIGITALE FOTO'S AFDRUKKEN VOOR EEN LAGE PRIJS va IC m ct per foto i www.goedkopefotos.nl imeenteraad Schouwen-Duiveland wil bureaucratie terugdringen in verkiest boven boete mw.famUievermaak.nl de Jonge Hoek van Dijke )oud voor nieuw cutCjcuiCjoutCwaartf Nieuw beleid begraafplaatsen Drankrijders toch bestraft Grafschennis Wolphaartsdijk Weinig schade door storm op Schouwen-Duiveland ilfeWinterspektakel 'Sm (j5) auto poppe zeeuwse almanak Jubilarissen ie; 0113-315649 c.nl 31,4460 AA Goes Midden-Zeeland: 0113-315520; Lviaanderen: 0114-372770; ^31:020-4562500. irdag 26 november 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 POWERED BY VERSCHOORE editie Schouwen-Duiveland Marcel Modde ffiZEE - Inwoners van iiven-Duiveland krijgen us de bestaande gemeente regelgeving te veranderen, remeenteraad ondersteunt iem een initiatiefvoorstel CDA en PvdA. oalitiegenoten zijn er van pgd dat een aantal regels r probleem kan worden ge- pt Wat ook helpt om de bu- ratie terug te dringen, is jreenvoudigen van de voor- Daarnaast zijn ze be rd te horen welke regels as de burgers met elkaar ijdzijn. leners van het voorstel, (CDA) en H. Win- (PvdA), laten zich leiden het aanhoudend geklaag Je veelheid aan regeltjes in aieente. Ze zijn het met de ïs eens dat té veel regels voor onwerkbare situaties en de gemeente het zo df bovendien lastig maakt rat betreft de handhaving, el de ambtelijke organisa- Ifal bezig is met een herij- rande gemeentelijke regel- is het volgens de coalitie- en juist zinvol om de bur- lij dit onderzoek te betrek- üinfield: „Het is enorm be- jjk dat wij de andere in dek, waarmee burgers regels kijken, leren ken- Dus de gebruikers in plaats Je opstellers. Ik denk dat dit directe contact de poli- zich ook bewuster wordt yat wij de burger aan voeling is dat er tussen 5 iber 20 januari een spe- e-mail- en postadres in het DELBURG - Een 50-jarige luzenaar zei gisteren in tlburg tegen de politierech- iver te zitten dan 360 euro te betalen. voor verdachte een jpekwestie. „Ik zie de poli- cel veel controles uitvoeren, ak dat ze er veel geld aan houden." Officier van justi- Zondervan eiste 360 euro of zeven dagen hechtenis, verbond daaraan wel de «aarde dat bij het niet beta- fe deurwaarder eerst bij bngs komt. „Een vrijheids- lost ook veel geld", merkte De man werd op 19 janua- ïemeuzen betrapt met net iveel alcohol in zijn bloed. leven wordt geroepen, waar bur gers hun voorstel kunnen indie nen. Voorwaarde is wel dat goed moet worden beargumen teerd waarom bepaalde regels zouden kunnen worden ge schrapt of eenvoudiger kunnen, vindt M. de Pagter-ten Kate van de ChristenUnie (CU). Zo wil de raad voorkomen dat het initia tief verzandt in een ongefundeer de klachtenpoel. Anderzijds moet de deelnemen de burgers duidelijk worden ge maakt wat uiteindelijk met hun voorstel wordt gedaan. Want ze ker niet alle suggesties zullen reëel zijn en daarom in de prul lenmand belanden, benadruk ken Boogerd en W. Stouten van Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD). Met name op dat punt hebben WD, SGP, CU en GroenLinks een lichte aarze ling over het initiatief. Want ge beurt die terugkoppeling on zorgvuldig, dan worden daar mee valse verwachtingen ge wekt. „We weten allemaal waar de schoen wringt", aldus De Pagter uit naam van de politiek bestuurders. „We komen alle maal wel op verjaardagen en an dere feestjes en krijgen dan fijn tjes over ons heen gestort van wat er allemaal mis met de ge meente." Boogerd verwacht een groot aan tal reacties. Een soortgelijk ini tiatief in Terneuzen heeft begin dit jaar driehonderd suggesties opgeleverd, waarvan er iets meer dan de helft daadwerke lijk ging over het terugdringen van de regelgeving. Daarmee be vestigt hij de vrees van een aan tal raadsfracties dat de burger raadpleging een flinke berg extra werk voor de betreffende ambtelijke afdelingen mee brengt en dus ook geld kost. An ders dan in Terneuzen, daar is het initiatief volgens Boogerd nog altijd niet afgerond, willen CDA en PvdA direct na het slui ten van de indieningsperiode aan de slag met de voorstellen. „Dit moet snel tot resultaten lei den", aldus Boogerd. De CDA- en PvdA-fractie gaan het initiatiefvoorstel verder uit werken en begeleiden. Daarmee wordt de noodzakelijke ambte lijke inzet zoveel mogelijk be perkt. Koster Van Beveren inspecteert de door vocht en zout aangetaste vloer van de Grote- of Sint Nicolaaskerk. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde BROUWERSHAVEN - De mo numentale vloer van de Grote- of Sint Nicolaaskerk in Brou wershaven wordt gerestaureerd. Het stichtingsbestuur heeft de (Advertentie) (Advertentie) Genieten komt van Binnenuit. benodigde vergunning binnenge kregen. Voorzitter J. Niemantsver- driet-Leenheer verwacht dat half januari met de klus kan worden begonnen. Vanaf dat moment gaat de kerk dicht voor alle bezoekers. Het streven is de restauratie in april te vol tooien. Bij elkaar moet er vijftienhon derd vierkante meter aan na tuurstenen tegels worden uitge haald, hersteld en terug in een stevige laag betonmortel wor den gelegd. Omdat er van wordt uitgegaan dat daarbij flink wat stof vrijkomt, worden het orgel en de preekstoel ingepakt met plastic. Alles wat verder de kerk uit kan, wordt weggehaald, al dus de stichtingsvoorzitter. Eerder werd ongeveer al een der de deel van de kerkvloer onder handen genomen. Na de huidige restauratie zal het volledige op pervlakte van de preek- en koor kerk zijn hersteld. Zout Het zeven eeuwen oude Gods huis heeft zwaar te lijden van optrekkend vocht en zout, een erfenis van de watersnoodramp van 1953. Door het zout lost het voegwerk tussen de gekapte na tuurstenen op, waardoor ze los komen te liggen en beschadigd raken. Ook bestaat door het on regelmatige karakter een groter risico dat bezoekers van het ge bouw struikelen en zich beze ren. De graven die onder de vloer liggen, worden ongemoeid gelaten, benadrukt Niemantsver- driet. Ook de historische grafste nen blijven onaangetast, afge zien van reparatie van scheuren. Het zout tast eveneens het pleis terwerk op de muren aan. In op dracht van Monumentenzorg heeft het wetenschappelijk insti tuut TNO onderzocht hoe dat zich steeds herhalende proces kan worden gestopt. De resulta ten van dat onderzoek waren gis teren nog niet bekend, aldus Nie- mantsverdriet. De stichting is daarnaast in afwachting van een offerte voor de installatie van een infraroodverwarming in de preekkerk. De bedoeling is dat de straalkachels tijdens de restauratiewerkzaamheden van de vloer worden aangebracht. De stichtingsvoorzitter ver wacht volgend maand duidelijk heid over de financiering van dit plan. „De stichting heeft daar zelf in ieder geval geen geld voor, dus moeten we iets an ders verzinnen", zinspeelt Nie- mantsverdriet op een mogelijke vorm van sponsoring. 'HOEF ONZE UCHTVERTEERBARE PRIJZEN Promotieactie: van 15 oktober tot 15 januari 2006 "odern living easy living ,lndt ons aan de Schouwersweg 7 (ind. terr. Noordzak) *nkenszand, Tel. 0113 561482. Openingstijden: maandag bloten, dinsdag t/m vrijdag 9.30-17.30 uur, vrijdagavond is Gevaste koopavond tot 20.30 uur, zaterdag 9.30-16.30 uur. www.binnenuit.nl door Melita Lantinq RENESSE - Het voortbestaan van Inspiratum en Habo Hove niers in Renesse staat op de tocht. Dat zegt eigenaar T. Nieu wenhuizen. Hij heeft een diep gaand conflict met de gemeente over de invulling van het bedrijf en als dat niet wordt opgelost dreigt Nieuwenhuizen het be drijf te sluiten. Kern van het conflict is de vraag of Inspiratum in strijd met het bestemmingsplan han delt. Volgens de gemeente wel, eigenaar Nieuwenhuizen be twist dit. Inspiratum op bedrijventerrein Duinzoom in Renesse is een tuin kijkhuis, een plek waar klanten voorbeelden kunnen zien van tuinen, aangekleed met alles wat daar bij hoort zoals haar den, tuinstoelen, zwembaden en barbeques. Externe bedrijven hebben daarvoor spullen in het gebouw gestald en die worden daar ook verkocht. En dat is het grote struikelblok. Volgens de gemeente is Inspiratum daar mee een bedrijfsverzamelge bouw geworden en dat is in strijd met het bestemmingsplan. Volgens Nieuwenhuizen is dit niet het geval omdat deze bedrij ven elders op het eiland geves tigd zijn. „Vergelijk het maar met het CWI dat nu in het ge meentehuis komt, dat mag ook." Gesprekken tussen beide par tijen hebben tot nu toe niets op geleverd. „Wat mag bestem- mingsplanmatig wel en hoe moet ik de huidige uitleg van het bestemmingsplan rijmen met afspraken die in het verle den zijn gemaakt." Volgens Nieuwenhuizen is de ge meente van meet af aan op de hoogte geweest van zijn bedoe lingen en zijn daar nooit aan merkingen op gemaakt. „De ver- plaatsingsacte is nog drie maal gewijzigd om de omschrijving van een tuinkijkhuis er goed in te krijgen want dat kennen ze niet in een bestemmingsplan." Volgens wethouder R. van der Wekken ligt dit genuanceerder. „Het bedrijf dat er nu staat is een ander bedrijf dan wij op de plankaart hebben ingetekend. Het bestemmingsplan is op maat gemaakt, oprekken zit er niet in. Het bedrijf moet gerela teerd zijn aan een tuincentrum, en dat is het nu niet." Dat het bedrijf gerelateerd moet zijn aan een tuincentrum heeft alles te maken met het verleden. Inspiratum komt voort uit Habo hoveniersbedrijf en tuincen trum. Dit bedrijf was gevestigd aan de Hogezoom in Renesse, maar moest plaats maken voor nieuwe natuur. Met het bedrijf Advertentie een oud sieraad achter in de linnenkast of iets nieuws dat bij je past? nu goudinruilaktie bij juwelier Postma, Dam 7 Zierikzee ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland heeft een nieuw be leid voor begraafplaatsen. De gemeenteraad heeft het aan gepaste voorstel van B en W unaniem aangenomen. Dat nabestaanden in eerste instantie de kans krijgen het graf van hun dierbaren na het verstrijken van de huur- of kooptermijn te behouden, getuigt volgens CDA-fraetie- voorzitter B. Flach-de Geus van 'een goed evenwicht tus sen piëteit en realiteitszin'. Pas wanneer nabestaanden af zien van de rechten, worden graven voortaan geruimd om plaats te maken voor anderen. Daarmee wordt voorko men dat de raad herhaaldelijk een gevoelige discussie moet voeren over het ruimen van oude graven, dan wel het uitbreiden van de begx-aafplaats. Het gemeentebestuur gaat er vanuit dat met dit beleid de beheerkosten van begraafplaatsen in de hand kunnen worden gehouden. Het WD-raadslid W. Jumelet drong bi] het college wel aan op een gedegen voorlichting van de burgers over de nieuwe keuzemogelijkheden. MIDDELBURG - Een aantal verdachten uit Schou wen-Duiveland had gisteren voor de Middelburgse politie rechter A. Gaakeer gekozen om hun verhaal te vertellen. Zij hadden hun transacties niet betaald, maar dat was geen garantie dat ze zonder straf wegkwamen. Integen deel. Zo werd een 37-jarige inwoner van Zierikzee voor dronken rijden veroordeeld tot 360 euro boete. De man werd 28 januari dit jaar in Zierikzee betrapt met 305 microgram, net boven de alcohollimiet van 220 micro gram. Een 27-jarige man uit Scharendijke kreeg 360 euro boete opgelegd voor een kleine overschrijding van de alcoholli miet. De Scharendijkenaar werd 7 februari in zijn woon plaats aangehouden. In 2003 was hij ook al eens was ge pakt met te veel drank op achter het stuur. Een 35-jarige inwoner van Oudenbosch was 6 januari na een avondje stappen in Zierikzee in zijn auto gestapt, maar werd aangehouden. Uit de blaastest kwam een sco re van 495 microgram. De Brabander heeft het rijbewijs bij moeten inleveren, omdat hij in 2004 al twee keer eer der was gepakt voor alcoholdelicten. WOLPHAARTSDÏJK - Op de begraafplaats aan de Boom- dijk in Wolphaartsdijk zijn onlangs opnieuw twee graven vernield. Het gaat om dezelfde graven die in 2003 ook al eens kapot werden gemaakt. De daders hebben het telkens gemunt op de kettingen die tussen de palen rond de graven hangen. Het bestuur van de Vereniging Gemeenschap Wolfaartsdijk roept bewo ners via het dorpsblad De Schalm op de ogen open te hou den als ze op de Boomdijk lopen. Een eerdere opzet om gelijktij dig met de vloerrestauratie on der de stenen verwarmings buizen aan te brengen, bleek technisch lastig uitvoerbaar en daardoor te duur. De kerk is tot op heden onverwarmd, waar door cüensten in de winter onmo gelijk zijn, uitgezonderd met kerstmis. Daalt de temperatuur straks tot onder de vijf graden Celsius, dan worden de restaura tiewerkzaamheden tijdelijk stil gelegd, aldus Niemantsverdriet. Anders ontstaan er problemen met de kwaliteit van de beton mortel. De restauratie vergt een investe ring van goed tweehonderddui zend euro. Zeventig procent van dat bedrag wordt gesubsidieerd door Monumentenzorg. De stich ting moet zelf tussen de dertig en veertigduizend euro op tafel ZIERIKZEE - De storm heeft - voor zover bekend - tot weinig schade geleid op Schouwen-Dui veland. In Dreischor, Burgh- Haamstede en Brouwershaven zijn bomen gesneuveld en in Zie rikzee is de dakbedekking aan één kant van het scoutingge- bouw gewaaid. „Dat hebben we inmiddels doorgegeven aan de verzekering", zegt bestuurslid A. Berrevoets. „Als de wind is gaan liggen zullen we er dekzei len over spannen." Het dak zelf is niet beschadigd. foto Marijke Folkertsma (Advertentie) is een overeenkomst gesloten om te verhuizen, hiervoor is ook subsidie toegezegd. Visies Nu het nieuwe bedrijf er staat blijkt dat de visies op het begrip 'tuincentrum en tuinkijkhuis' niet met elkaar overeenkomen en dreigt een patstelling. Ener zijds het college dat dreigt met handhaving, anderzijds Nieu wenhuizen die zegt met de rug tegen de muur te staan. „Een an dere opzet kan ik financieel niet dragen. Dan staan er 35 man op straat." Hij heeft daarom aangeklopt bij de raadsleden maar die hullen zich vooralsnog in stilzwijgen. beleef het wintergevoel met spectaculaire aanbiedingen! vrijdag 25 november van 09.00 uur tot 2U)0 uur zaterdag 26 november A van 09.00 uur tot 17.00 uur^ Vlissingen Tel. (0118) 424000 Terneuzen Tel. (0115) 647333 jegens succes Het was een mooie bijeen komst, gistermiddag in het etablissement in Philippine. Een zaal vol jubilarissen luis terde aandachtig, maar ook enigszins gelaten, naar de jaarrede van de algemeen di recteur van de kunstmestfa- briek. Een opbeurend ver haal, vol economische bespie gelingen; het komt allemaal wel weer goed. Maar uiteinde lijk draaide het natuurlijk al lemaal om de huldiging van de volhouders. Het waren er veel, heel veel. Zoveel, dat de directiesecretaresse bij het overtikken van de speech van haar baas één welgemeend ad vies toevoegde. 'Applaus. Even een slokje water drin ken en doorgaan met de huldi ging van de jubilarissen'. Hij las het nét niet voor, maar nam braaf een slokje, ook al had hij geen dorst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 57