sc. CDA wil zittingstermijn loslaten Kritiek advocaten op pornoverbod minister Donner Sterren stralen over de streek Stagiaires in Zeeland geven geen aanstoot 15 Extra controle bij bedrijven op gevaarlijk afval deputeerden fractie mogen langer blijven dan twee termijnen van vier jaar oompot koopt ikantiepark 0E.NLJJA!2.M 'teer j£...5MS BeN IKBM6 uzrz. teTB€KmT-' KUMMTSVSFAHPSPIhtS, w&eutz,..SLBCHTE' eezNoMier..., "NnemxjweAfE ovasHBDvazzijseiep Ach J°HR>e nou eert Nier 20 f&siMiSnscHKi)K 5KAWCB Mooie u/M&en in HBT IEI/EM neem NU Wwka Mee v v mmiixMpeeaz pewam&u/AGSH l/atf- K/ncczen 1 K &i m - Fouten bij ontruiming station Goes Deltaplan voor landbouw bepleit Goes' VMBO wordt leerbedrijf Masterplan 's-Gravenpolder groeit Rechter bestraft drankrijders Rinus Antonisse zaterdag 26 november 2005 IDELBURG - Zeeuwse be iven krijgen extra controle juin omgang met gevaarlijke stoffen. De dertien gemeen- »aan hiervoor ongeveer hon- Jbedrijven bezoeken. Kens de gewone milieucontro- les wordt al gekeken naar de ge vaarlijke afvalstoffen. Er zijn echter nieuwe spelregels van kracht en daarom wordt nu extra aandacht besteed aan het op de juiste wijze afgeven van gevaarlijk afval en aan de admi nistratieve verplichtingen die hierbij gelden. Een bedrijf moet gedurende vijf jaar na afgifte kunnen aantonen aan wie het gevaarlijk afval is De nieuwe regels voor afgifte van gevaarlijke stoffen gelden sinds begin dit jaar. De extra controles zijn een ver volg op het project afgifte ge vaarlijk afval Zeeuwse inrichtin gen, dat in 2004 is uitgevoerd. Hierbij hebben ruim tiendui zend ondernemingen een brief met informatiebrochure van de gemeenten ontvangen. Via het project konden bedrijven op een eenvoudige wijze hun afgifte van gevaarlijke afvalstoffen re gelen. Hiervan hebben slechts 54 bedrijven gebruik gemaakt. Als de controleurs tijdens de on derzoeken ernstige overtredin gen vinden, kunnen ze een be roep doen op het regionaal mi lieuteam van de politie Zeeland. De extra controles vinden de ko mende maanden plaats en zul len naar verwachting eind janua ri 2006 klaar zijn. s Antonisse ES - De gedeputeerden van CDA mogen in het vervolg >er dan acht jaar op het pro- jepluche blijven zitten. Het uur van hei CDA Zeeland ie tot nu toe geldende regel (wee zittingsperioden van jaar mooi genoeg is, schrap- jjr de huidige gedeputeerde Poppelaars, bezig aan zijn de termijn als dagelijks pro- iebestuurder, een hele op ing. Het betekent dat hij e verkiezingen voor Provin- Staten in 2007 door kan i Vooropgesteld natuurlijk de christen-democraten fitting krijgen in het colle- ïan Gedeputeerde Staten en het CDA Poppelaars op- voordraagt. gedeputeerde zelf wil graag eens vier jaar verder als da ksprovinciebestuurder. Ge ilen dat hij op zoek is naar burgemeesterspost in een e gemeente (bijvoorbeeld vacante Veere, waar Poppe- woont en als ambtenaar e voor zijn overstap naar irovincie) ontkent hij krach- leiding ai voor het CDA-bestuur jetwee perioden-regel los te ais met name de komst van zogenoemde duale stelsel, rbij een nadrukkelijker iding tussen Gedeputeerde tovinciale Staten is aange- De CDA-Statenfractie igt geheel zelfstandig de ge- iteerden voor. Beoogde gede- srden hoeven geen Staten- meer te zijn. Echter, het MPERLAND - Roompot Va- ities in Kamperland heeft re- itiepark Klein Vink en het rop gelegen Thermaalbad Ar- (Noord-Limburg) overgeno- Het 750 medewerkers tel le bedrijf krijgt er in één 1120 mensen bij. exploitatie van Klein Vink iet Thermaalbad Arcen door fflipot Vakanties gaat in per auari 2006. Roompot Vakan- exploiteert momenteel meer ;'.o vakantieparken in Neder- De jongste overname past (ens het bedrijf in het stre- de omzet jaarlijks met 20 «ent te laten stijgen, een voorzichtige start met kuurcentrum De Parel in sburg, verwerft Roompot Va- iies met de overname van imaalbad Arcen een belang- e positie op de markt van Ne- bndse kuuroorden. Thermaalbad Arcen ge likt volgens Roompot Vakan- geneeskrachtig water uit kon op 892 meter diepte. In 1 ontving het bad het Duitse faat 'Bad', een kwali- anerk toegekend door de uni- ateit van München. CDA handhaaft nog wel de af spraak dat gedeputeerden 'in be ginsel' uit de Statenfractie moe ten komen. De regel van twee perioden werd door het CDA alleen in Zeeland gehanteerd. De richt lijn dat Statenleden hooguit drie perioden mee mogen (dus twaalf jaar) blijft bestaan. Een periode als gedeputeerde wordt hierbij niet meegerekend. Dat geldt ook voor een Statenlid dat tussentijds aantreedt: de zit tingsduur korter dan drie jaar telt niet mee. Daardoor kan ie mand toch nog bijna zeventien jaar in de Staten verblijf hou den. Regionale verdeling Het CDA-bestuur wil tijdig na denken over de voorwaarden waaraan kandidaten voor Pro vinciale Staten moeten voldoen. Voor de zittende Statenleden geldt al een 'profielschets'. Die moet worden aangepast, vindt het bestuur', dat in het midden laat of hiermee aangekoerst wordt op een fikse vernieuwing van de huidige fractie. Om goed te kunnen werken als Statenlid is een tijdsbesteding van zestien tot twintig uur per week noodzakelijk. Het CDA hecht sterk aan een regionale verdeling van kandidaten. Die krijgt, anders dan nu, voorrang boven vertegenwoordiging van verschillende maatschappelijke sectoren. Als er iets speelt is het vrij eenvoudig om van betrok ken partijen informatie te krij gen. De kans op een dubbele pet- ten-probleem, waar de fractie nu nog wel eens last van heeft, verkleint erdoor. De voorstellen van het bestuur komen aan de orde tijdens een algemene leden vergadering op woensdag 7 de cember, vanaf 19.30 uur in De Stenge te Heinkenszand. Dan ge ven ook enkele Statenleden hun visie op actuele onderwerpen. J. Berger gaat in op de stelling: het fusieziekenhuis voor Noord en Midden- Zeeland kan beter samengaan met een ziekenhuis in Rotterdam dan met de Zeeuws-Vlaamse ziekenhuis- groep en die kan beter opgaan in Vlaamse ziekenhuisorganisa ties. A. Saman verdedigt de stel ling dat ouderen en zorginstel lingen welkom zijn in Zeeland, 'maar ze kunnen nooit dé pijlers worden onder de Zeeuwse econo mie'. A. Lijmbach gaat in op de stel ling: de intercity-verbinding met de Randstad kan beter inge ruild worden voor goed open baar vervoer op het Zeeuwse platteland. Chef-kok Sergio Herman (tweede van links) met zijn complete team in de keuken van restaurant Oud Sluis, dat een derde Michelin-ster heeft gekregen. foto Peter Nicolai door Raymond de Frel SLUIS - Bij restaurant Oud Sluis in Sluis heerste gisteren een euforische stemming, omdat Michelin het etablissement van chef-kok Sergio Herman een derde ster had toebedeeld. Prachtig succes voor Oud Sluis, maar de drie sterren stralen veel verder dan de Beestenmarkt in de belfortstad. Herman en consorten doen onbe wust al tijden prima zaken voor de promotie van West- Zeeuws- Vlaanderen. De uitverkiezing door de restaurantgidsen Lek ker (voor het tweede achtereen volgende jaar) en Gault Mill au zorgden er in de voorbije weken al voor dat Sluis veelvuldig lan delijke aandacht kreeg. En een landelijk uitgezonden reclame spotje van peperkoekfabrikant Peijnenburg, waarin Herman en gastheer Geoffrey Henderikse in onvervalst Zeeuws-Vlaams ontbijtkoek aanprijzen, doet Sluis ook allesbehalve kwaad. Wethouder Leen Kamphuis (toe risme) van de gemeente Sluis is in zijn nopjes met al die gratis publiciteit. „Dat kunnen we, nee, moeten we meer gaan uit buiten. Hoe weet ik nog niet pre cies. Een slogan als 'Sluis, gour metgemeente' lijkt me in het licht van deze drie sterren een wat ongelukkige keuze. Maar ik zou me best kunnen voorstellen dat we op ons briefpapier niet al leen verwijzen naar de uitverkie zing tot schoonste strand van Nederland. Een link naar de cu linaire betekenis van Sluis is misschien een aardig idee." Kamphuis denkt daarbij aan een samenwerking met de VW Zeeuws-Vlaanderen. Directeur Nynke van der Ploeg van de VW Zeeuws-Vlaanderen voelt daar wel voor. „Het nieuws heb ben we ook meteen prominent op onze website geplaatst. Vol gend jaar brengen wij een culi naire gids uit, waarvoor we Ser gio Herman zullen vragen een bijdrage te leveren. Want laten we wel wezen, er zijn maar wei nig streken die met zo'n succes kunnen pronken." Toerisme-manager Tiny Maen- hout van de gemeente Sluis spreekt ook van een enorme op steker voor de streek. „Dit ver sterkt het imago van West- Zeeuws-Vlaanderen ontzettend. Niet alleen in Nederland, maar zeker ook in Vlaanderen. Deze uitverkiezing moet een stimu lans voor andere bedrijven zijn om kwaliteit te bieden. En dat hoeft niet per se duur te zijn. Of het nu om een kopje koffie, een mosselmaaltijd of een broodje vis in Breskens gaat, het moet goed zijn." Overigens telt West-Zeeuws- Vlaanderen nog een sterrenres taurant. De Kromme Watergang in het gehucht Slijkplaat mag al twee jaar één Michelin-ster voe ren. „Zo'n ster brengt heel wat teweeg. Ook voor andere onder nemers. Wij verwijzen klanten bijvoorbeeld door naar hotel De Milliano in Breskens. Ik vind het soms nog ongelooflijk dat mensen uit plaatsen als Utrecht en Bussum speciaal naar Slijk plaat komen. Die blijven vaak slapen. Vaak doen ze dan een combinatieweekend: de ene dag naar Oud Sluis, de andere naar ons. In dat opzicht pikken wij ook een graantje van het succes van Oud Sluis mee", zegt Blanche Vinke van De Kromme Watergang. Martijn de Koning 'ES - Stagiairs in Zeeland lij- wel rolmodellen. Ze gedra- izich op de werkvloer prima tovendien hebben werkge- sook over hun uiterlijk niets lagen. Dat lijkt althans de 'tóe na een rondje langs 'aantal Zeeuwse bedrijven, dingen en instanties. feoek van kenniscentrum wees uit dat bedrijven in de rest van het land zich nogal eens storen aan stagiairs die ko men opdraven in naveltruitjes en minirok of rondlopen vol ta toeages en piercings. Ook op het gedrag van de scho lieren is nogal eens wat op te merken, bleek uit de studie. Zo zou dertig procent van de sta giairs weinig belangstelling aan de dag leggen voor het werk dat hij of zij moet uitvoeren. In Zee land zijn die geluiden totaal niet te horen. „Wij hebben hele maal geen last van zulke za ken", vertelt R. de Munck, hoofd opleidingen bij zorginstel ling Emergis. „We kennen wel kledingvoorschriften. Zo mag ie mand die bij een arts stage loopt, geen korte broek aan doen. Maar dat is zo vanzelfspre kend, daar hoeven we het niet eens over te hebben." Hoofddoekjes zijn bij Emergis geen probleem. „Het zou anders worden als ze met een burqa ko men", zegt De Munck. „Maar ook dat is nog niet gebeurd." Ook K. de Vries van de provin cie Zeeland is te spreken over de stagiairs. „Over hun uiterlijk doen we niet al te moeilijk. Jeugd ziet er nu eenmaal uit als jeugd, dat is altijd zo." Waar no dig doen beide partijen wat wa ter bij de wijn, legt de medewer ker personeelszaken uit. „Soms overleggen we samen over derge lijke zaken. We komen dan al tijd wel nader tot elkaar." Een woordvoerder van Dow Che mical, dat met stagiairs uit alle delen van het land en van over COR DE JONGE GOES - Bij de ontruiming van het Goese NS-station vo rig week donderdag heeft de politie vergeten het perso neel van de fietsenstalling te waarschuwen. Ook het aan grenzende hotel Terminus, dat tweehonderd gasten over de vloer had, werd niet op de hoogte gebracht van de ont ruiming. De Goese fractie van GroenLinks spreekt van een blunder en gaat burgemeester D. van der Zaag vragen stellen. Vorige week werd een verdacht pakketje in het station aangetroffen in de wachtruimte op het perron. Later bleek dat ongevaarlijk materiaal te bevatten. De politie legde het bus- en treinverkeer stil en ontruimde het sta-, tion. Daarbij werd de fietsenstalling in de kelder van het gebouw vergeten. GroenLinks-fractievoorzitter A. van Oosten spreekt van een 'ernstige tekortkoming'. „Het per soneel zat tijdens de ontruiming gewoon in de rijwielstal ling. Ik begrijp niet hoe dat kan, zo klein is die stalling niet. Ik wil deze zaak opgehelderd zien." GOES - De Partij voor Zeeland (PvZ) wil een Deltaplan voor de Zeeuwse landbouw. In zo'n plan moeten allerlei ideeën en suggesties worden ondergebracht die als doel hebben de positie van de agrarische sector in Zeeland te versterken. De Statenfractie van de PvZ wil dat het dage lijks provinciebestuur het Deltaplan in overleg met belan genorganisaties in de landbouw opstelt. Binnen een half jaar moet het in de Staten van Zeeland worden besproken en daarna tot uitvoering worden gebracht. Aanleiding voor het voorstel van de PvZ is de aangekondigde daling van de gesubsidieerde suikerprijs. GOES - Het Goese Lyceum voor VMBO mag voortaan fun geren als leerbedrijf voor onderwijsassistenten in oplei ding van de studierichting Sociaal Agogisch Werk van het ROC. De school heeft daarvoor een kwalificatie gekre gen, die elke twee jaar opnieuw zal worden getoetst. On derwijsassistenten zijn onmisbaar bij onderwijsvernieu wingen, ook in het voortgezet onderwijs. Het Goese Lyceum is blij met de kwalificatie omdat de SAW-studenten zinvol werk doen in de nauwgezette en in dividuele begeleiding van leerlingen. In groter verband wordt binnenkort bekeken of de Zeeuwse scholen voor voortgezet onderwijs docenten kunnen gaan opleiden. 's-GRAVENPOLDER - Het was gistermiddag feest aan de Zaaidijk in 's-Gravenpolder, ondanks het slechte weer. De Borselse burgemeester J. Gelok nam de eerste twee onderdelen van het masterplan 's-Gravenpolder offi cieel in gebruik: het nieuwe complex van tennisvereni ging Goblin en het even nieuwe onderkomen van scouting groep De Voortrappers. 's-Gravenpolder wacht in het voorjaar nog zo'n happe ning achter sporthal De Zwake, de opening van een com pleet nieuwe jeugdsoos en van de brede school (voor de openbare basisschool, protestants-christelijke basis school en kinderopvang). Later volgt nog nieuwbouw bij sporthal De Zwake, waar aan drie zijden een schil met appartementen voor senio ren is gepland. de grens werkt, heeft hetzelfde verhaal: geen problemen met sta giairs. „We vinden het goed voor het bedrijf om veel verschil lende mensen met een eigen identiteit binnen te hebben", geeft hij aan. „Zolang het uiter lijk en gedrag niet aanstootge vend is, grijpen wij niet in." Wat dat 'aanstootgevend' feite lijk inhoudt, kan de woordvoer der niet zeggen. Want, inder daad, ook Dow heeft zo'n geval nog nooit voor handen gehad. door Emile Calon MIDDELBURG - De zoveelste maatregel waarmee het leven van de gedetineerden wordt in geperkt. De Middelburgse advo cate S. Köller keert zich tegen het pornobesluit van minister Donner (Justitie). De bewindsman wil dat de be woners van gevangenissen van af 1 januari geen pornofilms meer kunnen bekijken. Hij vindt dat de penitentiaire inrich tingen vanaf die datum de rele vante contracten moeten beëin digen met abonneetelevisie. De bewindsman zei dat deze week tijdens de behandeling van de justitiebegroting naar aanleiding van een verzoek van de SGP. Deze christelijke frac tie vindt het niet goed dat men sen die voor een gewelds- of ze dendelict vastzitten, gevoed wor den met dit soort beelden. Ook Donner heeft er bezwaren te gen. Wat hem betreft mogen alle gedetineerden vanaf volgend jaar alleen nog maar naar de ge wone kabeltelevisie kijken. Gedetineerden kijken vaak naar de late 'natuurfilms' op Canal+. Ze betalen het abonnement voor deze betaalzender zelf. Ook beta len ze voor de huur van het tv-toestel. Alleen als ze in een twee-persoonscel zitten, krijgen ze van de Middelburgse directie van Torentij d één tv-toestel gra tis. Willen ze een tweede, dan moet er wel betaald worden. Hellend vlak De Middelburgse advocaat M. van der Want vraagt zich af wanneer knokfilms ook op de lijst van verboden films komen te staan. Daarmee geeft hij aan dat de minister zich op een hel lend vlak begeeft. „Waarom geen porno en nog wel vecht- en schietfilms?" Hij weet het niet en vindt het verbod onzinnig. „Het is toch vreemd dat een mi nister bepaalt wat mensen wel en niet mogen zien?" Hij heeft nog een ander princi pieel bezwaar. De maatregel van Donner treft iedereen, dus ook mensen die in voorarrest zit ten. „Die dus nog niet veroor deeld zijn." Köller op haar beurt stelt dat mensen tegenwoordig 'voor het geringste' in voorarrest komen te zitten. Volgens haar trekt jus titie op alle mogelijke manieren de teugels steeds strakker aan. De Europese Organisatie ter Be scherming van de Rechtspositie van Gedetineerden (EORG) noemt de maatregel van Donner onaanvaardbaar. Volgens de EORG gaat de minister in tegen het vonnis van de voorzieningen- rechter, die heeft verboden ver dere bezuinigingen door te voe ren. De organisatie wil best pra ten over bezuinigingen maar dan zal er een compensatie voor in de plaats moeten komen, bij voorbeeld extra recreatie. Tot slot vindt de EORG het sto rend dat de minister, zonder overleg, het verbod wil invoe ren. „Het blijkt maar weer eens dat de minister een dictatoriaal regime hanteert. Het lijkt hem alleen maar te interesseren als de gevangenen een hoop herrie schoppen", aldus woordvoerder P. Vleeming. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft giste ren tijdens een 'veegzitting' di verse drankrijders veroordeeld. Politierechter A. Gaakeer bleek gevoelig voor het relaas van een 38-jarige man uit Sint-Jan- steen, die op 28 januari dit jaar, opgelucht dat de geboorte van zijn dochtertje goed was ge gaan, vijf glazen bier had ge dronken. Bij een controle in Hulst liep hij tegen de lamp. Of ficier van justitie J. Zondervan eiste de geijkte boete van 360 eu- ro, maar de rechter beperkte dat tot 260 euro. Een 57-jarige man uit Sint- Jansteen kreeg een boe te van 550 euro; hij was op 19 fe bruari met te veel drank op in Hulst betrapt. Een 41-jarige vrouw uit Belsele (B) bestuurde op 4 februari in Hulst dronken haar auto: het leverde haar giste ren een boete van 550 euro boe te en drie maanden voorwaarde lijke rijontzegging op. Een 31-ja- rige Oostburger die op 26 juni vorig jaar te veel bier had ge dronken op de kermis in Kaprij ke (Bkreeg 460 euro boete.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 55