slotfeest Goes alleen voor klanten zc PZC Opeens zit de bedrijfspoort op slot Vechtjas wil niet naar gevangenis Oude rot Den Herder verlaat na 24 jaar VVD-fractie Goes Cleijenborch wordt soort buurthuis voor hele eiland NililiWiühMH ,13 fimarkt deelt kaarten uit voor manifestatie 600-jarige stad remming esluis is n drama Amac een begrip Drankrijders toch bestraft Nieuw beleid begraafplaatsen Negeren winkelverbod bestraft Boete voor beledigen agenten Liever cel in dan boete zaterdag 26 november 2005 rMieke van derJagt IES - Dc slotmanifestatie van Goes is uitsluitend toe- ikelijk voor klanten van de jniarkt. De zevenduizend be- jjbare toegangskaarten wor de winkel verstrekt op loon van een kassabon van fnro per kaart. Daarmee is loegang tot één van de drie [stellingen in de Zeelandhal- gratis. liet jubileumjaar af te slui- jeeft de gemeente Goes me- erking' gevonden van veel en organisaties die het he- r door voor hoogtepunten ben gezorgd. Zeelandhallen worden op 29 december omgetoverd manifestatieterrein. Eén ,(je hallen wordt ingericht tribunes waar bijna 2500 csen kunnen zitten met een na in het midden. Woensdag december is er een avond- rstelling en donderdag 29 de- ber is het 's avonds en iddags feest. De middag- rstelling begint om twee uur, avondvoorstellingen om ze- iuur. mfdsponsor on de Wijngaard van de ge- ite Goes, één van de organi- iren van het jubileumjaar, lt het niet bezwaarlijk dat kaarten alleen met bood- ippen bij de Agrimarkt ver gen kunnen worden. „De imarkt is de hoofdsponsor het evenement en je hoeft één keer boodschappen te lom een kaartje te krijgen." gedwongen winkelnering is ;ens de organisatoren dus sprake. Advertentie iliotheek 't Spui in Vlissingen en iibliotheek Oost-Souburg zijn maandag 28 november de gehele dag gesloten in verband met een torgklachten: 100-0231231 maandag t/m vrijdag sdurende de openingstij- jjzaterdags tot 12.00 uur dactie evelandenh-holen ionspark 28 itbus31 60 AA goes 0113-315670 fix: 0113-315669 •mail: redgoes@pzc.nl "■ank Balkenende (chef) Cornelleke Blok "illem van Dam Üekevan der Jagt 'ob Paardekam 'oen de Vries (sport) fhrmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 'ostbus 31 "60 AA goes kl: (0113)315500 (0113)315669 •"nail: redactie@pzc.nl iternet '•pzc.nl iil: web@pzc.nl De CZAV, de onderneming waaronder de drie Agrifilialen vallen, betaalt de kosten van het evenement, waaraan overigens veel Goesenaren belangeloos meedoen. Muziekverenigingen, sportverenigingen, dansgroe pen, koren en individuele deelne mers van de shows uit het afgelo pen jaar, zorgen voor reprises van hetgeen het publiek het af gelopen jaar zeer beviel. Er zul len scènes uit het spektakelstuk Rogier en de zeven plagen wor den gespeeld en nummers uit de schoolmusical Soetje van Goes. Hoogtepunten uit de landbouw- toondag komen voorbij, pronk stukken uit de hoedenparade, oldtimers, veel dans en een hele boel muziek. De verschillende programma onderdelen vinden afwisse lend plaats op een groot po dium en in een arena. De zittri- bunes zijn daaromheen aange legd. De kassabonnenactie bij de su permarkt begint aanstaande maandag. door Frank Balkenende GOES - De dinosauriër van de Goese VVD-fractie, W. den Her der, verlaat na 24 jaar de Goese gemeenteraad. Den Herder stelt zich niet meer verkiesbaar en ontbreekt dus op de kandida tenlijst van de VVD. De liberaal geeft toe dat het na vier jaar schaduwfractie en 24 jaar raadsfractie moeilijk blijft om fris en gemotiveerd te blij ven. „Als je al zolang mee draait, heb je wel eens déja vu's. Bovendien is er jong ta lent in de WD en het is niet echt motiverend als je almaar op een onverkiesbare plaats blijft staan." Den Herders passie was en is het Goese centrum en zijn mo numenten. Het doet hem deugd dat, nu het Masterplan Binnen stad wordt uitgevoerd, het Goe se stadshart stukje bij beetje op knapt. Iiet is geen echter geen reden met het raadswerk te stoppen, nu het einde daarvan in zicht komt. „Ik zie wel met spanning uit naar het eindresul taat." De liberaal, die in de vorige raadsperiode fractievoorzit ter was, is niet van plan na zijn vertrek zich als een Wiege- liaans soufleur te gedragen. „Als politicus moet je je opvol gers niet voor de voeten lopen, laat staan ze in de kont bijten." De WD-kandidatenlijst is er geen van echt grote verrassin gen. Voor de zomer besloot de afdeling Goes al dat wethouder S. van 't Westeinde lijsttrekker wordt. Op de tweede plaats staat de huidige fractievoorzit ter S. Heijning, gevolgd door zittend raadslid A. Wevers. Op de vierde en waarschijnlijk ver kiesbare plaats - De WD heeft vier zetels in de raad en een wethouder in het college - staat als nieuwkomer de Goese hore- ca-ondernemer D. van der Velde. Vijfde is eveneens ie mand uit het bedrijfsleven: campingeigenaar S. Jasperse uit Wolphaartsdijk. Daarna volgen E. van den Berg (advo caat), A. Schuurbiers (bedrij ven- en evenementenadviseur, onder meer van de Stichting Goes Promotie) en voormalig ziekenhuisdirecteur P. Bou- man. Zittend raadslid P. Pelle- grino fungeert op eigen verzoek als lijstduwer. 8NEUZEN - De stremming de zeesluis in Terneuzen is matisch voor de haven van I. Havenschepen D. Ter- il van Gent spreekt van een totmerrie, die uitkomt. onderstreept voor de zo- ste keer de noodzaak van de van een nieuwe, grotere ilius. Maar daarnaast toont ook aan hoe kwetsbaar Gent iet die ene, verouderde sluis, was al voorspeld, dat die g of laat kuren zou gaan ver in. Welnu, die voorspelling it helaas uit." iroblemen ontstonden giste- Erwas op geen enkele wijze beweging in de sluis te krij- Amac aan de Cingeldijk in 's-Heerenhoek is vergrendeld, door Harmen van der Werf 's-HEERENHOEK - Ze hadden het zien aankomen, de vijfenveertig werkne mers van Amac in 's-Heerenhoek. Het ging al langer niet goed met het bedrijf dat is gespecialiseerd in de productie van aardappelrooiers. Dat ze donder dagmorgen de poort op slot vonden, kwam toch als een verrassing. Zo reso luut hadden ze het ook weer niet ver wacht. Veel meer dan afwachten zit er voorlopig niet op. Volgende week woensdag zal zo goed als zeker officieel het faillissement wor den uitgesproken door de rechtbank. Een curator zal dan aan de slag moeten. Het kan dan wellicht nog tot een door start komen, al durft niemand daarvoor zijn handen in het vuur te steken, ook directeur P. Tiemersma niet. „Dat ligt helemaal buiten onze macht." Als Amac definitief het loodje legt, ver dwijnt een landbouwmechanisatiebe- drijf van naam. Amac is een begrip in de akkerbouwwereld, in Nederland én ver daarbuiten. Het bedrijf maakte aardappelrooiers voor de wereldmarkt, maar ja, de akkerbouw is zeker in West-Europa geen vetpot meer. Investe ringen staan in de sector allang op een laag pitje. De deze week tot een ontkno- ping gekomen discussie over hervor ming van de suikermarkt in de Europe se Unie heeft daaraan geen goed ge daan. Welke akkerbouwer of loonwer ker durft onder die omstandigheden nog te investeren in nieuwe aardappel rooiers? Kwakkelen Tiemersma windt er geen doekjes om. „Er speelden genoeg dingen, maar echt grote orders voor het nieuwe seizoen, die waren er eigenlijk niet." Het was al jaren 'kwakkelen'. Amac maakt deel uit van een groter geheel, de Agrimac Hol ding met onder meer Agrifac, produ cent van bietenrooiers en spuiten in Steenwijk. Ook de Noorse Kverneland Group was bij Amac betrokken. Het 's-Heerenhoekse bedrijf heeft dankzij die steun in de rug de afgelopen, moeilij ke jaren kunnen doorstaan. Verliezen werden opgevangen. „Maar dat kon niet blijven voortduren", onderkent Tie mersma. De financiers van Amac heb ben hun conclusie deze week getrokken en het bedrijf op slot gezet om 'hun be langen veilig te stellen'. Werknemers mochten zelfs persoonlijke bezittingen niet meer ophalen. Het is een bittere pil voor het personeel, dat over november nog geen salaris heeft ontvangen. Het is ook een bittere pil voor 's-Heerenhoek. Het bedrijf is niet weg te denken uit het dorp. Al sinds 1957 is Amac er gevestigd. J. de Jonge, inmiddels 81 jaar, is de grondleg ger. Hij nam in 1955 de smederij van zijn vader over. De Jonge: „Na een jaar of wat zag ik dat daar geen toekomst in zat, in het repareren van machines van boeren en het beslaan van paarden." Zelf machines ontwerpen en produce ren, dat was hét. Aardappelen moesten nog volledig met de hand worden geoogst. De Jonge kwam met een voor- raadrooiertje waarmee aardappelen uit de grond werden gehaald en op een rij op het land werden gegooid. „Dat was het begin. Ze moesten nog met de hand worden geraapt, maar we gingen steeds verder, met zakken aan de rooier, later met een stortbak en weer later met een compleet systeem om aardappelen van het land, gereinigd en wel, in de koelcel te krijgen." foto Willem Mieras Amac ging het bedrijf heten; de afkor ting van 'aardappelrooier met aanbouw- combinatie'. „Een goede naam", vindt De Jonge nog steeds, „een naam die een beetje ligt en die internationaal mee kan." Want exporteren ging Amac al snel, naar vrijwel alle landen waar aard appelen worden geproduceerd. „Maai de basis bleef Nederland, vooral het zuidwesten waar we een marktaandeel hadden van meer dan negentig pro cent." Amac groeide en bloeide, met dank aan Cebeco. „We verkochten veel via die coöperatie." De Jonge deed Amac begin jaren tach tig over aan Cebeco, in een tijd dat het bedrijf een vaste bezetting had van ruim honderd mensen. Hij bleef direc teur tot 1989, waarna zijn zoon de lei ding kreeg. „Tot de Cebeco-directie na een jaar, anderhalf jaar het roer omgooi de en alle mechanisatiebedrijven ging opruimen, waarmee een stevige basis ook onder Amac is weggeslagen", oor deelt De Jonge. „Een verkoopnetwerk viel weg." Of hij achteraf geen spijt heeft van de verkoop aan Cebeco? De Jonge zegt zon der aarzeling: „Ik had Amac een betere toekomst gewenst, natuurlijk. Het is niet leuk, absoluut niet, maar gedane zaken nemen geen keer. Het is gelopen zoals het gelopen is." MIDDELBURG - Een aantal verdachten uit Schou- wen-Duiveland had gisteren voor de Middelburgse politie rechter A. Gaakeer gekozen om hun verhaal te vertellen. Zij hadden hun transacties niet betaald, maar dat was geen garantie dat ze zonder straf wegkwamen. Integen deel. Zo werd een 37-jarige inwoner van Zierikzee voor dronken rijden veroordeeld tot 360 euro boete. De man werd 28 januari dit jaar in Zierikzee betrapt met 305 microgram, net boven de alcohollimiet van 220 micro gram. Een 27-jarige man uit Scharendijke kreeg 360 euro boete opgelegd voor een kleine overschrijding van de alcoholli miet. De Scharendijkenaar werd op 7 februari in zijn woonplaats aangehouden. In 2003 was hij ook al eens ge pakt met te veel drank op achter het stuur. Een 35-jarige inwoner van Oudenbosch was op 6 januari na een avondje stappen in Zierikzee in zijn auto gestapt, maar werd aangehouden. Uit de blaastest kwam een sco re van 495 microgram. De Brabander heeft het rijbewijs moeten inleveren, omdat hij in 2004 al twee keer eerder was gepakt voor alcoholdelicten. ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland heeft een nieuw be leid voor begraafplaatsen. De gemeenteraad heeft het aan gepaste voorstel van B en W unaniem aangenomen. Dat nabestaanden in eerste instantie de kans krijgen het graf van hun dierbaren na het verstrijken van de huur- of kooptermijn te behouden, getuigt volgens CDA-fractie- voorzitter B. Flach-de Geus van 'een goed evenwicht tus sen piëteit en realiteitszin'. Pas wanneer nabestaanden afzien van de rechten, worden graven voortaan geruimd om plaats te maken voor ande ren. Daarmee wordt voorkomen dat de raad herhaaldelijk een gevoelige discussie moet voeren over het ruimen van oude graven, danwel het uitbreiden van de begraafplaats. Het gemeentebestuur gaat ervan uit dat met dit beleid de beheerkosten van begraafplaatsen in de hand kunnen worden gehouden. Het WD-raadslid W. Jumelet drong bij het college wel aan op een gedegen voorlichting van de burgers over de nieuwe keuzemogelijkheden. MIDDELBURG - Een 32-jarige man uit Vlissingen is gis teren door de Middelburgse politierechter A. Gaakeer tot honderd euro boete veroordeeld. De Vlissinger had op 12 januari dit jaar een winkelverbod aan zijn laars gelapt door bij de plaatselijke supermarkt binnen te dringen. Het verbod was de man vanaf 11 fe bruari 2004 opgelegd. MIDDELBURG - Voor het beledigen van de politie ver oordeelde de Middelburgse politierechter A. Gaakeer gis teren een 49-jarige inwoner van Vlissingen conform de eis tot 220 euro boete. De Vlissinger had op 8 januari dit jaar in zijn woonplaats twee agenten uitgescholden voor 'vuile nazi's'. „Wat mensen allemaal niet roepen", merkte de politie rechter op. De verdachte is eerder voor geweldsdelicten veroordeeld. door Katja Logtenburg DEN HAAG - Een twintigjarige Goesenaar wil niet naar de ge vangenis voor het feit dat hij met een groep vrienden diverse mensen op straat in elkaar heeft geslagen. Zo bleek gisteren tij dens de behandeling van zijn ho ger beroep bij het Haagse ge rechtshof. Hof aanklager J. Wittop Koning was het eigenlijk wel met de man eens dat hij in eerste instan tie een nogal flinke straf had ge kregen, namelijk een gevange nisstraf van vier maanden. Het OM eiste nu een werkstraf van 120 uur en twee maanden voor waardelijke celstraf. De man uit Goes was in septem ber vorig jaar de initiatiefnemer als het om vechten ging. Samen met een groep van vijf vrienden en een vriendin besloot hij regel matig te 'rellen'. De knokgroep sloeg op 11 september zomaar twee jongens in elkaar voor café De Kelder. Opnieuw zonder re den tuigden ze op 24 september een jongen af op de Oostsingel. Ze sloegen en schopten erop los, ook toen de slachtoffers weer loos op de grond lagen. Twee da gen later was iemand de dupe Advertentie verkleed als witte piet op de foto (bij best. v.a. 10 is de foto gratis), woensdag v.a. 13.30 u. en zaterdag 10 u. en... kies een gratis, origineel november sinterklaasgedicht. van de groep op de Zouterij. Steeds weer was er veel drank in het spel. De verdachte vertel de gisteren dat het destijds 'een rottige periode' voor hem was en dat hij op die manier zijn frustraties probeerde af te reage ren. Hij was zich ervan bewust dat zijn gedrag niet goed viel te praten. Hij hoopte slechts dat hij niet naar de gevangenis hoef de. De meeste mededaders kre gen ook werkstraffen opgelegd. Verkoper door Mieke van der Jagt COLIJNSPLAAT - De grenzen in de ouderenzorg op Noord-Be veland vervagen steeds meer. Zelfstandig wonende ouderen lo pen het zorgcentrum Cleijen borch in Colijnsplaat in en uit en bewoners van Cleijenborch krijgen zodoende meer kennis sen buiten de deur. Meer dan een rusthuis wordt Cleijenborch een soort buurthuis, maar dan voor het hele eiland en met zorg, die zo ver gaat als noodzakelijk Advertentie morgen in Vlissingen: gratis parkeren - overdekt winkelen kijk ook eens op: www.winkelcentrumvlissingen.nl De Stichting Ouderenzorg Noord-Beveland, die Cleijen borch beheert en op termijn ook het woonzorgcomplex in Wissen- kerke gaat bestieren, werkt sa men met thuiszorgorganisatie Allévo om het intregrale welzijn voor ouderen op Noord-Beve land op peil te houden en uit te bouwen. Gisteren waren de ouderen van het eiland uitgeno digd om te zien wat de mogelijk heden zijn. Volgens Rien Oosdijk van Cle ijenborch zijn die bijna onbe grensd door de samenwerking. Hij heeft bij de bouw van Cle ijenborch en de sluiting van Vre- desteijn in Wissenkerke met enorme wachtlijsten gezeten. Al lévo zorgde ervoor dat de wach tenden thuis goed werden ver zorgd. Bovendien adviseert de thuiszorgorganisatie Cleijen borch over de wachtlijst en over de dagverzorging. Dagverzorging Mensen die ver aan een opname in het verzorgingshuis toe zijn, maar nog niet willen of voor wie er nog geen plaats is, kunnen en kele dagen per in de dagverzor ging. De meesten komen twee of drie dagen, maar elke dag kan ook. Cleijenborch kan gemakke lijk'tien ouderen per dag heb ben. Momenteel komen dage lijks zes tot acht mensen naar het verzorgingstehuis. De ge meente Noord-Beveland betaalt het vervoer. Rien Oosdijk: „Zo is de overgang van zelfstandig wonen naar wonen in een verzor gingshuis niet zo groot. De veel grotere toegankelijkheid van Cleijenborch maakt dat ouderen hier al gewend zijn ver voordat ze enige zorg nodig hebben." Vooral het zogenaamde twin tig-euro-lidmaatschap draagt daar sterk aan bij. Ouderen van zestig jaar en ouder kunnen voor een symbolisch bedrag van twintig euro per jaar, gebruik maken van alle voorzieningen. Dat doen ze graag, want in Cle ijenborch staan goede biljarts, je kunt er gezellig kaarten en er zijn regelmatig optredens, uit stapjes en vakanties. Natuurlijk zorgen de organisa ties ook voor professionele alarmopvolging, maaltijdvoor ziening en ongeplande opvang in geval van calamiteiten. PARFUMERIE VAN BIEMEN klokstraat 10 goes Inmiddels zou de man geen con tact meer hebben met zijn vrien den van toen. Hij had een nieu we vriendin. Bovendien werkte hij nu als verkoper in een drogis terij. Het Openbaar Ministerie (OM) was van mening dat 'de knaap' zich 'zeer bedenkelijk' had gedragen. Hofaanklager J. Wittop Koning was blij dat de verwondingen bij de slachtoffers waren meege vallen. „Er had iemand kunnen overlij den", aldus de aanklager. Toch was het OM nu van mening dat de man geen hogere straf hoor de te krijgen dan zijn vrienden die werkstraffen hadden gekre gen. In eerste instantie vonniste de rechtbank overeenkomstig de eis van het OM. Uitspraak over twee weken. MIDDELBURG - De reactie van een vijftigjarige inwoner van Terneuzen op de straf ver raste gisteren in Middelburg de politierechter en de officier van justitie. De man kreeg voor een kleine overschrijding van de al cohollimiet 360 euro boete opge legd, maar hij zei liever te gaan zitten. Het was voor de verdachte een principekwestie. „In Nederland draait alles om geld. Ik woon vlakbij het politiebureau, maar ik zie de politie heel veel contro les uitvoeren. Dat gebeurt in Terneuzen schandalig veel. Ik heb de indruk dat ze er veel geld aan overhouden." De man werd 19 januari dit jaar in Terneuzen bij een alcoholcon trole betrapt met 290 micro gram, net boven de grens van 220 microgram.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 53