Roze burcht voor Hells Angels Kuifje in Den Haag PZC Wel langs de lijn, geen bardiensten draaien PZC Toeslag suikerprijs is belachelijk idee Het cadeau van de gemeente Amsterdam dat net niet doorging te gast 26 november 1955 zaterdag 26 november 2005 De gemeente Amsterdam over woog drie jaar geleden serieus voor de Hells Angels een nieuw onderkomen te bouwen in de vorm van een kasteel. De burcht had waarschijnlijk meer dan een miljoen euro moeten kosten. De Hells Angels gooiden uitein delijk zelf roet in het eten. Het imago van de bende was zo cri mineel geworden, dat het poli tiek niet meer te verantwoorden was op kosten van de gemeen schap een dergelijke burcht te la ten bouwen. door Bart Middelburg Bij de huidige verdenkingen van de Nationale Recherche en het landelijk parket jegens de Hells Angels (geweldsdelic ten als moord en doodslag, inter nationale drugshandel, afper sing, bedreiging) is het nauwe lijks voor te stellen. De gemeente Amsterdam deed de Hells Angels in 2002 bijna een onneembare vesting van grofweg vijftien bij vijftien me ter cadeau, idyllisch gesitueerd aan de Weespertrekvaart. De ge meente zou de bouwkosten - waarschijnlijk ruim een miljoen euro - voor haar rekening ne men, de Hells Angels hoefden hooguit huur te betalen. Zo graag wilde de gemeente de Hells Angels weg hebben van het Jacobse Van Es-terrein aan de H.J.E. Wenckebachweg, dat de motorbende al decennia in gebruik heeft. Het gemeente bestuur deed de Hells Angels eind jaren zeventig voor het eerst een eigen clubgebouw ca deau, gelegen op dat rommelige bedrijventerrein tussen de Bijl merbajes en de Weespertrek vaart. Kosten: 172.500 gulden. De grond bleef van de gemeen te, het clubhuis werd later (voor het bedrag van een gulden) ei gendom van de Angels. A-locatie Midden jaren negentig besloot de gemeente, onder aanvoering van wethouder Duco Stadig van ruimtelijke ordening en bur gemeester Schelto Patijn, dat De gemeente Amsterdam overwoog drie jaar geleden serieus voor de Hells Angels een nieuw onderkomen te bouwen in de vorm van een kasteel. foto GPD de Hells Angels het terrein op termijn zouden moeten verla ten, om een aantal redenen. In de eerste plaats begon het ge bied zich langzaam maar zeker te ontwikkelen tot een A-loca tie, met onder meer de presti gieuze Rembrandttoren en hoog waardige bedrijven. Ten tweede begon de expansiedrift van de Angels storend te worden. In de loop der jaren hadden zij Angel Place volgens het principe van landjepik drastisch uitgebreid en volgebouwd met stallingen, stacaravans, een eigen jeugd honk voor de jonge Hells An gels en een woonhuis voor presi dent 'Big Willem' van Boxtel. Zomer 1997 spanden de Hells Angels een kort geding aan te gen de gemeente om de dreigen de ontruiming van het terrein te voorkomen. Met succes: de rech ter bepaalde dat het clubhuis van de Angels moest worden aangemerkt als onroerend goed, dat dat vastgoed eigendom was van de motorclub en dat de ge meente Angel Place niet zomaar kon schoonvegen. Anders gezegd: de gemeente moest, wilde zij de Hells Angels er ooit weg krijgen, met de ben de in onderhandeling gaan. En ze moest in die onderhandelin gen ook iets te bieden hebben, ongeacht de omstandigheid dat de club een jaar eerder door de commissie-Van Traa was be stempeld als 'criminele organi satie'. Ruimtelijke ordening en het Grondbedrijf schakelden begin 2000 derhalve een aannemer in, en die wendde zich tot architect Ernst van der Gugten. „Er was geen bestek, er was geen plan, er was alleen door de gemeente tegen de aannemer gezegd: wil len jullie met ons meedenken en daar een prijskaartje aan han gen?", aldus Van der Gugten. „En de aannemer belde mij weer, omdat ze vonden dat ik goed om kan gaan met allerlei soorten mensen.Men wilde sco ren bij de Hells Angels, dat was duidelijk", aldus Van der Gug ten. „Het ontwerp mocht helemaal op de Angels worden toegesne den, want de gemeente wilde iets van ze." De 'bouwcommis sie' van de Hells Angels had een geheel eigen visie. „Zij dachten aanvankelijk aan een kantoorge bouw van vier verdiepingen met veel allure, waar menig be drijf jaloers op zou zijn ge weest. Maar het was ze vrij snel duidelijk dat dat niet haalbaar was." Begin 2001 kwam Van der Gugten met een eerste ont werp: een soort verenigingsge bouw, met wel al iets van een uitkijktoren. De welstandscom missie achtte dat ontwerp wat 'rommelig', maar was zeer en thousiast over het idee van een kasteel, en adviseerde de archi tect 'de toren nog sterker te ma ken en in het algemeen onbe vreesd te ontwerpen'. Uitkijktoren Dat resulteerde in april 2002 in het definitieve ontweip: een kas teel van drie verdiepingen hoog, met een forse wachttoren, een ruime motorenstalling, clublo kalen, slaapverblijven, kantoor ruimtes, en een groot dakterras. „De Angels waren vooral te spreken over de zestien meter hoge uitkijktoren. Die straalde natuurlijk een soort superiori teit uit", vertelt Van der Gug ten. Ook de welstandscommis sie was om: het uiteindelijke ontweip was de commissie onbe vreesd genoeg, en derhalve was het oordeel 'positief', behou dens een paar kleine aanpassin gen. Het plan lag gereed voor goed keuring, maar de Hells Angels gooiden zelf roet in het eten: het imago van de motorclub had sinds de start van het project, begin 2000, nogal wat nieuwe deuken opgelopen. De Angels hadden najaar 2000 de bevriende topcrimineel Sam Klepper met veel machtsver toon ten grave gedragen. Eind 2000 was het duo Barend Van Dorp door een Angels-delegatie in elkaar geslagen. Wethouder Stadig en de nieuwe burgemees ter (Job Cohen) zagen in april 2002 dan ook geen andere moge lijkheid dan het plan te torpede ren. En sindsdien is het voor de Hells Angels alleen maar verder verslechterd: Cohen heeft alle contacten met de bende vorig jaar tot nader order opgeschort. GPD Amateurvoetbalclubs hebben een groot tekort aan vrijwilli gers. Vooral de allochtone ouders laten het afweten. door Rina Bartels Koffie schenken, patat bak ken en het clubkrantje ma ken. Al drieëndertig jaar zet An (66) zich in voor de Haagse voet balclub Escamp. Ze begon er mee toen haar zoon ging voetbal len. Hij is allang vertrokken, An staat nog vier dagen in de week samen met de 76-jarige Jennie achter de bar van de kantine. „De meeste leden vinden het he laas niet zo vanzelfsprekend om vrijwilligerswerk voor de club te doen", zegt wedstrijdsecreta ris Paul van de Steen, wiens va der lang geleden in het bestuur zat. Achtennegentig procent van de leden is allochtoon en, geeft Van de Steen toe, dat speelt wel een grote rol. „De va ders van onze pupillen hebben soms drie banen en werken elke dag, ook zondag, van acht tot elf uur 's avonds." Veel clubs, vooral in de grote ste den, kampen met een vrijwilli- gerstekort. „De praktijk wijst uit dat het vooral voor kleine clubs met veel allochtone jon gens beter is met jeugdvoetbal te stoppen. Dat is natuurlijk erg pijnlijk, maar beter dan voort modderen", zegt KNVB-woord- voerder Rob de Leede. Hij beves tigt dat het grootste probleem bij de ouders van allochtone jon gens ligt. „Die zijn niet gewend aan de Nederlandse sportcul- tuur, waar je vrijwillig bij springt. Ze denken: ik heb hon derd euro contributie betaald, dat is all-inclusive." Stoppen met jeugdvoetbal is voor de meeste clubs ondenk baar. In het hele land proberen ze met speciale projecten meer vrijwilligers te werven. Shams Raza, adviseur intercultureel management aan de Universi teit Utrecht, helpt clubs daarbij. Hij kan zich totaal niet vinden in de 'oplossing' van de voetbal bond. Allochtonen kennen het Nederlandse verenigingsleven niet, meent Raza. „Nederland is rijk, voor klusjes wordt gewoon iemand ingehuurd, denken ze. Ik leg uit dat de meeste vereni gingen volledig draaien op vrij willigers. Dat weten ze niet." Voetbalclubs organiseren daar om samen met Raza informatie avonden voor de ouders. Ook Van de Steen heeft hulp gehad. „We hebben Raza ingeschakeld om met de ouders te overleggen wat ze voor de club kunnen bete- Een vrijwilliger traint de junioren bij de Haagse voetbalclub Escamp. kenen. Ze moeten in ieder geval af en toe de jongens naar wed strijden rijden. Anders wordt hun zoon gewoon geen lid." Raza laat daarnaast allochtone jongeren van acht tot achttien jaar kennismaken met het vere nigingsleven. Ze krijgen een scheidsrechterscursus en wor den aangespoord de kantine op te ruimen. „Het uiteindelijke doel is die jongens naar de be stuurskamer te leiden." En de moeders kunnen dan bardien- Misdaadverslaggever Peter R. de Vries heeft een droom. Als gewo ne Hollandse jongen wil hij minis ter-president worden. „Tegen Jacqueli ne, mijn vrouw, heb ik onlangs nog ge grapt: stel je voor, sta ik daar straks op het bordes met mijn havo-diplomaatje', schreef hij kort geleden in zijn Hol lands Dagboek, afgedrukt in NRC Han delsblad. 'Balkenende is, geloof ik, pro fessor, Pim was dat ook en Dormer is een theoretisch genie. Maar goed, ik heb een journalistieke praktijkoplei ding van ruim 25 jaar gevolgd, veel ge zien en bijgeleerd.' Het klinkt als Kuifje in Den Haag. Een jonge, frisse knaap - het landsbelang is zijn kompas - trekt er strijdvaardig op uit om op het Binnenhof schoon schip te maken, bezield door het grote ideaal stem des volks te zijn. 't Is gemakkelijk om te snieren over zo veel naïeviteit, ijdeltuiterij of zelfover schatting. Dat is sinds de dag waarop Peter geprobeerd heeft om als een nieu werwetse reformator zijn stellingen aan de deur van de Tweede Kamer te slaan, al meer dan voldoende gebeurd. Zelfs de altijd ingetogen SGP-voorman Bas van der Vlies kon het niet nalaten een tikkie neerbuigend te doen over PRDV's 'hamertje tik' - in vergelijking met Luthers mokerslagen natuurlijk. En alle gezeur over Peters 'verleden' - hij brengt alleen zichzelf als bekende Nederlander mee, geen kaas gegeten van politiek, twintig jaar afwezig - maakt het niet beter. Vegen oude be zems soms schoner? Ja, vroeger ging het anders. Vroeger moest je al van jongs af aan pamfletten hebben uitgedeeld, verkiezingsaffiches hebben geplakt en vooral veel verga derd hebben. Vroeger maakte je letter lijk school in een partij, vaak de partij van je vader of grootvader, groeide je er in op en klom je van de gemeentelij ke politiek op naar de Tweede Kamer. Vroeger was je gepokt en gemazeld in een overtuiging, werden principes er ingeheid en wist je al ver voor je vijftig ste waar Abraham de mosterd haalde. Vroeger wist je je een radertje in een grote beweging. Tegenwoordig gaat het iets anders. Te genwoordig waant ieder aspirant politi cus zich vanaf de eerste dag minis ter-president. Tegenwoordig heb je een ambitie en maak je d'r naderhand een programma bij. Tegenwoordig zoek je van te voren eerst uit wat de kiezers willen horen. Tegenwoordig richt je pas een partij op als het volk per opinie peiling laat weten je een aanwinst te vinden. Het was vroeger niet beter dan tegen woordig. Onder de handen van die poli- tici-van-het-oude-stempel is - laten ze eerlijk zijn... - een grote afstand van Den Haag met de rest van Nederland ontstaan. Die kloof heeft niet eens zo zeer te maken met achteloosheid. Het is vooral te wijten aan een technocrati sche regeerstijl - alsof boekhouders het voor het zeggen hebben - dat het land zich zo weinig herkent in wat aan het Binnenhof gebeurt. Zeker, het landsbestuur is eindeloos veel complexer geworden. Simpele op lossingen bestaan niet meer, als ze al ooit bestaan hebben. Zeker, zeker, ook het volk is veeleisender geworden. Het laat zich minder gemakkelijk dan vroe ger vertellen wat het beste is. Dat er om nieuwe personen, nieuwe programma's en nieuwe procedures wordt gevraagd, laat zich verstaan. Meer nog: het is nodig. Zelfs wie niks moet hebben van een nieuwe wind, zal hebben te accepteren dat oude vormen en gedachten niet meer toereikend zijn. Maar wat dreigt is een overreactie. Over de hele linie. Bij gevestigde poli tieke partijen niet minder dan bij nieuwlichters. Maar bij de losgeslagen erfgenamen van Pim, bij Geert Wilders en vooral ook bij PRDV begint het ver ontrustende trekken aan te nemen. Op het eerste gezicht lijken Peters vij fenvijftig punten zo gek nog niet. Je kunt op elke slak zout leggen, maar per saldo is het een los-vaste verzameling van wensen en verlangens die, zoals je van een populist kunt vernachten, vrij goed aansluit bij het gezonde volksge voel. Mij zul je niet horen over het kwartje van Kok... Maar op één punt gaat Peter princi pieel de fout in. En dat is waar hij de regering de mogelijkheid wil geven om zich, dwars tegen het parlement in, rechtstreeks tot de kiezer te wenden. Dat moet een democratische slagkracht opleveren die op niets anders kan uitlo pen dan op complete verlamming. Dat wordt geheid regeren met opiniepeilin gen. En dan is voor 'Den Haag' de ver leiding wel erg groot noodzakelijke, maar impopulaire maatregelen achter wege te laten. Zou het land er echt be ter van worden? Onder invloed van dit soort populistische nieuwlichterij ont staat een janboel die vroeger of later precies het tegenovergestelde oplevert van wat men beoogt: een democrati scher Nederland. Ook wie niet vervalt in sombere onheils bespiegelingen over een chaos die slechts met behulp van een sterke man kan worden opgeruimd, moet vrezen dat het eerste slachtoffer van het kloeke regeren-bi j -de-waan-van-de- dag het saaie, maar beproefde vader landse poldermodel zal zijn. Waar daadkracht en slagvaardigheid politie ke deugden worden, komen compromis en consensus onder druk. Waar een meerderheid z'n zin doorzet, krijgen minderheden het moeilijker. Waar be zonnenheid het aflegt, wint fanatisme terrein. En waar zelfs met de beste be doelingen gehakt wordt, vallen spaan ders. Het is niet alleen PRDV die hardhandig orde op zaken wil stellen. Als Hans Wie gel er zijn partijgenoot Ayaan Hirsi Ali al in ronde woorden aan moet herinne ren dat verdraagzaamheid, vrijheid en respect voor andersdenkenden tradi ties zijn die niet dan met veel schade verwaarloosd kunnen worden... Kuifje in Den Haag wordt een nacht merrie. Jan Schinkelshoek door Hanny van Beek De Europese ministers van Landbouw hebben in Brussel een akkoord over de suikerhervormingen bereikt. De suikerprijs daalt fors en boeren krijgen er weer een subsidie bij. Daar kiezen niet de boeren voor, maar de poli tici. Voor de EU is het belangrijk om in de WTO te kunnen sco ren. Europa wil markttoe gang voor industrie en dien sten in andere landen en is graag bereid in ruil daarvoor de eigen landbouwmarkt open te stellen. Door de EU-suikerprijs te verlagen, slaat de EU meerde re vliegen in een klap. Export naar de wereldmarkt kan met minder of zonder subsi die, want het prijsverschil wordt minder groot. De im port van suiker in de EU zal beperkt blijven, want dat is niet zo interessant bij een la gere prijs. Er wordt gedaan alsof de in dustrie en de EU barmhartig de ontwikkelingslanden een kans willen geven, maar het gaat gewoon om eigen voor deel, de centen dus. Dat is al eerder gebeurd in de vorige WTO-ronde (Gatt). Toen zijn de prijzen voor graan gehal veerd en kregen de VS de ruimte om grootschalig soja naar Europa te exporteren. Sindsdien is Europa een van de grootste importeurs van ei- withoudende producten ter wereld. Maar men wil nog een stapje verder. Pijn verzachten Om voor de Europese akker bouwers de pijn van de prijsT dalingen te verzachten, kre gen ze een gedeelte van het prijsverschil betaald uit de pot landbouwgeld van Euro pa. Nu gaat de EU bij de sui ker hetzelfde doen. Dat is vreemd. Ondertussen heet de prijscompensatie al 'subsi die', en willen politici eigen lijk van het hele systeem af. Want: het kost te veel. Het is daarom belachelijk dat deze week politici in Brussel <a de suikerprijsdaling accepta bel te maken, weer een 'toe slag' uit de kast hebben g?. trokken. Ook deze compere tie voor de verlaagde prijzen heet voorlopig toeslag, maar gaat binnenkort ongetwijfeld subsidie heten. Overigens is de hoogte van de toeslagen tijdelijk, de ste® wordt afgebouwd in zes jaar, Echter, de prijsdaling van 25 procent blijft overeind. Het systeem van prijsdaling in combinatie met overheids steun vindt de Nederlandse Akkerbouw Vakbond al ja- ren een onding. Je kon voord al op je vingers natellen dai naarmate de tijd verstnjö, de oorzaak van de steun me; meer telt en de steun onverde digbaar wordt. Bovendien betaalt de belas tingbetaler op deze veel geld om de industrie vaa goedkope grondstoffen voorzien. En op kosten van de belastingbetaler koi producten zo goedkoop de wereldmarkt in ontwikke lingslanden terecht. De loka le productie zal dan niet lo- nend meer zijn. Honger en ar- moede zijn het gevolg. Bescherming is geen vis woord. Bescherming bete kent dat iedere regio in de we reld het recht krijgt om zijn eigen voedselproductie te voorzien en zich te besdia men tegen goedkope impur-j ten van deze producten. Voor andere producten zijn importen welkom en vanzelf sprekend. Er blijft wereld handel, maar er is pla- economische ontwikkeling, Verwerkende industrie ea handel .zorgen voor werk; genheid en geldstromen. Hanny van Beek-van Geel voorzitter van de Nederltmht Akkerbouw Vakbond. KLOETINGE - Er zijn nog minstens tachtig krotwonin gen in Kloetinge, maar met de toewijzing van 34 nieuwbouw woningen is de situatie in het dorp aanzienlijk verbeterd. De bouw van de woningen in de Prinses Irenestraat verkeert in een vergevorderd stadium. APPELEN - Oost-Duitsland is de laatste weken een belangrij ke afnemer van Zeeuwse appe len. Ook ander Nederlands fruit wordt er met tonnen inge voerd. STOOMTRAM - De Stoom tram Walcheren beproeft in middels ruim een maand ringlijn rond Walcheren. 1 nieuwe en frequentere die sten maken de Zeeuwse hoof stad beter bereikbaar. Er een lichte stijging van het tal passagiers geconstateerd OOSTERLAND - Ruimt* honderd kubieke meter zaai nodig géweest om de voorat ge Engelse weel te Oosterla te dempen. Het zand voor put is per vrachtauto aaugi voerd van Sirjansland. Op' terrein zullen woningen bejaarden verrijzen. Volga week begint de bouw van bejaardenwoningen. foto Evert-Jan Daniels/GPD sten draaien, hoopt Van de Steen. In de kantine zitten zes Turkse vrouwen naar de trai ning van hun zoon te kijken. Ze moeten hard lachen om dit voor stel. „Dat kan toch niet, een vrouw achter de bar!GPD Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stalionspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail. redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax. (01111454657 E-mail' redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur ducten v< acceptgiro Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand- 20,55 per kwartaal: 59,75 62, per jaar €229.20 233, Voor toezending per post geldt e toeslag E-mail lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorhet einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk- maandag t'm vrijdag: 1,25 zaterdag' 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: A8N AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 de Regelen voor het Advertentiewezsn Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend9"" Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Uitgeven) Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concem Ded® aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voer* (abonnementenadministratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienstenewj in de titels en de workmaatschappi|en van Wegener of door ons zorgvuldig 9es^S^ Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PA :e. Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4