X Art Nouveau en n fjorden Alesund B VakantieStunt Vakanties ai vanaf 99-1 www.vakantiestunt.nl Vraag antwoord Reis in 5 clicks ledactie bijlagen: 0113-315680 ltww.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl •ostbus 314460 AA Goes jjvertentie-exploitatie: |oord-en Midden-Zeeland: 0113-315520 teeuws-Vlaanderen: 0114-372770 lationaal: 020-4562500 saterdag 26 november 2005 Reizen ADVERTENTIE gr BORIS PETERS Een ouder echtpaar zit zondag avond aan een tafeltje achter het raam. De blik is naar bui ten gericht. Maandagochtend tten ze er weer. Beiden hebben een ibreid vest met traditioneel Noors otief aan. Ze doen weinig meer dan »t uitzicht bewonderen. Maar het jn niet alléén de oudere passagiers inde Hurtigruten die het grootste ge- eelte van de dag weinig meer doen ingemeten van het voorbijglijdende oorse kustlandschap. Ook andere pas- giers weten het steeds wisselende pa- jrama met eindeloze bergen en fjor- ;n te waarderen. e Hurtigruten verbindt al meer dan pnderd jaar de Noorse kuststeden iet een vloot schepen die een krui- ng tussen luxe veerboten en cruise hepen zijn. Dagelijks vertrekt er een ;hip vanuit Bergen om na zes dagen 134 havens aan te komen in Kirke- ïs, hoog in het noorden tegen de rens van Rusland. lar keert de boot om en vaart dezelf- i route terug in zuidelijke richting, i retourtrip duurt elf dagen, waarin 00 zeemijlen worden afgelegd. In el- ihaven staan mensen te wachten om miliêlederi of vrienden af te haïen. schepen van de Hurtigrutenvloot emen in hun ruimen ook vracht en ost mee. Dé Hurtigruten is daarmee iet alleen een van werelds mooiste lereizen, maar ook nog steeds een be- ingrijke levensader. Lofoten m zijn 's avonds in Svolvaer, hoofd rad van de binnen de poolcirkel gele- Rn eilandengroep Lofoten, aan boord jegaan. We varen zuidelijk en doen on er meer Bodo, Trondheim en Kristi- insund aan. Wie de hele route vaart lan in een aantal plaatsen waar de (migraten wat langer blijft liggen, tstappen en intekenen voor excur sies, We brengen veel tijd door op het pano- ladek. Een stem door de speaker at- ïdeert van tijd tot tijd op een eiland, ïn schip uit de Hurtigrutenvloot of op met een klein monument op een Bts gemarkeerde grens van de poolcir- jel. Enkele passagiers volgen de route kaarten waarop elke belangrijke (ergtop staat vermeld. Je honger wordt gestild in het goedver- ®rgde restaurant of in de goedkopere Alesund het havenstadje aan de westkust van Noorwegen is bekend om zijn Art Nouveau-panden. Met bergen, ijorden en de zee in de directe nabijheid is het een goede uitvalsbasis voor een korte vakantie. Goed te combineren met een paar dagen op de Hurtigruten, de kustverbinding die bekend staat als een van de mooiste-zeereizen ter wereld. zelfbedieningsvariant, 's Nachts is er de goed geoutilleerde hut. Twee dagen en nachten later stappen we net voor middernacht in Alesund uitgerust aan wal. Brand Alesund heeft veel van haar schoon heid te danken aan een felle brand die op op 23 januari 1904 het grootste ge deelte van de stad verwoestte. In het plaatselijke Jugendstil centrum wordt in een 'tijdmachine', een ruimte waar in de tijd teragtikt, met oude foto's en animatiefilmpjes stilgestaan bij dit mo ment. Het verhaal gaat verder met de heropbouw van de binnenstad. De Duitse keizer Wilhelm II was de eerste die schepen met hulpgoederen zond. Hij droeg ook grote sommen geld bij aan de wederopbouw van Alesund. Binnen drie jaar verrezen in de stad driehonderd nieuwe gebouwen. Meer dan de helft daarvan in steen in plaats van het tot dan toe gebruikelijke hout. Geheel naar de mode van die tijd wer den de gebouwen opgetrokken in de Art Nouveau stijl ofwel Jugendstil. De prachtige oude apotheek waarin het Ju gendstil centrum is ondergebracht, is slechts één voorbeeld van deze stijl. Overal in de binnenstad zijn gebou wen met torentjes, spitse, hoge ramen en aan de natuur ontleedde golvende Doorkijkje in Alesund. lijnen te bewonderen. Dat de stad is ge bouwd op een aantal eilandjes die sa men de vorm van een vishaak hebben lijkt voorbestemd. Alesund dankt haar bestaan namelijk aan de handel in vis. Wie zelf garnalen of vis wil kopen kan terecht bij een van de vissersboten aan de kade in het centrum. Populair is een wandeling naar een van de uitkijkpunten boven de stad. Een mogelijkheid is om vanuit de win kelstraat Kongensgata, de Lihauggata te volgen om bij het begin van een wan delpad dat naar de top van de heuvel Aksla leidt, te komen. Na 420 treden is er de beloning in de vorm van een prachtig uitzicht. Sukkertoppen We wagen ons ook aan een iets stevig ere klim. Daarvoor rijden we naar de voet van de Sukkertoppen, een 314 me ter hoge heuvel iets buiten het cen trum. We zijn niet de enige. Families, stelletjes maar ook eenzame wande laars zoeken hun weg naar de top. Een maal boven zien we niet alleen Ales und van de andere kant maar ook de ei landen Valderoy, Vigra, Giske and Godoy vlak voor de kust. Wat vanuit hier niet te zien is, is dat-al deze eilan den via tunnels met de stad verbonden zijn. Een dag later betalen we de onvermij delijke tol waarmee al deze peperdure tunnels gefinancierd worden en ko men na enkele kilometers onder het zeewater afgelegd te hebben op het ei land Godoy. 'In de zomer loopt het hier vol schapen. Wie er aanrijdt krijgt een boete van zestig euro', zegt Birgit ons Noors reisgezelschap. Ook zonder schapen is het uitkijken op de smalle kronkelende weg. Twee personen auto's kunnen elkaar krap passeren en bij ruig weer slaan de golven over het wegdek. Vandaar ook dat de rijbaan met een slagboom kan worden afgeslo ten. Vuurtoren Wanneer we op de kop van het eiland uitstappen aan de rand van het dorpje Alnes, giert de wind ons om de oren. Ons doel is een prachtige houten wit/rode vuurtoren. Koffie en de popu laire dunne wafeltjes met zure room en jam wachten op ons in het café in het voormalige woongedeelte van de vuurtoren. Aardig is om te zien dat de Noren zelf misschien nog wel het Foto's Boris Peters Vakantiebeurs De jaarlijkse Vakantiebeurs komt er aan. De opzet verandert weinig; in ternetaanbieders zijn beperkt aan wezig en niet alle landen presente ren zich. Hoe kan de Vakantiebeurs volgens u verbeterd worden? Stem mee in de Graadmeter. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Wintersport in Noorwegen Langlaufen, skiën, snowboarden, hondensledetochten, arrenslede- tochten, sneeuwscootersafari's en wintertochten per rendierslede. Dat doet u volgens de laatste graad meter het liefst in Noorwegen, als u een nieuwe bestemming voor uw wintersportvakantie zou moeten kiezen. De uitslag: Noorwegen 28% Finland 17% Turkije 15% dj) Zweden 13% Slovenië 11% Bulgarije 9% Polen 7% ^redrikstad *Arenda Kristianstad Noorwegen is qua oppervlakte ongeveer tien maal zo groot als Nederland, en dan rekenen we Spitsbergen nog even niet mee. De afstand van Noord naar Zuid in vogelvlucht is bijna 1800 kilometer. Toch telt het land slechts zo'n 4,5 miljoen inwoners. In 2004 bezochten volgens gegevens van VisitNorway 112.000 Nederlands het land als toe rist en nog eens zo'n 26.000 voor zaken. Samen waren ze goed voor 819.00 overnachtingen. Die wer den voornamelijk doorgebracht op campings en in hotels en in mindere mate ook in cabins. Noorwegen is een Schengenland, een geldig paspoort of een identiteitskaart volstaat voor een bezoek van maximaal drie maanden. De Noorse munt is de Noorse Kroon. Een euro is ongeveer acht Kroon. KLM, SAS en Transavia bieden rechtstreeks vluchten aan naar Noorwegen. Voor vluchten naar Alesund is een overstap nodig. Het is ook mogelijk bijvoorbeeld rechtsteeks naar Bergen te vliegen en vanuit daar met de Hurtigruten naar Alesund te varen, meer informatie hierover bij uw reisbureau. Meer informatie: Noors Verkeersbureau, tel. 0900-8991170, website www.visitnorway.com Op deze website zijn ook Nederlandse reisorganisaties te vinden die gespecialiseerd zijn in reizen naar Noorwegen. Voor meer informatie over Alesund en omgeving zie ook de website www.visitales- und.com (Engelstalig) De Nederlandse agent voor de Hurtigruten in Nederland is Norske Turist Service, tel. 023-5289856, www.norske.nl meest genieten van de mogelijkheden die hun land hen biedt. Op vrije dagen trekken ze massaal naar hun cabins -eenvoudige houten huisjes- in de ber gen of aan de kust. Wij zijn er buiten het seizoen en dat heeft zo zijn voordelen. Naarmate we Alesund verder achter ons laten, neemt het verkeer af. Vanaf de vrijwel verlaten weg naar het dorpje Geiran- ger, is het uitzicht op het 20 kilometer lange fjord werkelijk adembenemend. Het donkere water, ingesloten door de steile rotswanden en de bergtoppen er omheen, het is er alleen voor ons. Goed, we missen de watervallen langs de vaarroute, maar daar staat een over weldigende stilte tegenover. Geheel naar de mode van die tijd zijn de gebouwen opgetrokken in de Art Nou veau stijl. Wie de hele route vaart kan in een aantal plaatsen waar de Hurtigruten wat langer blijft liggen, uitstappen en intekenen voor excursies. Wat zijn de veranderingen van het nieuwe zorgstelsel als ik voor lange tijd wil gaan reizen buiten Europa? Norma Rijker van het College van Zorgverzeke ringen: 'Per 1 januari 2006 gaat de zorgverzeke- ringswet van kracht. Als men nu stopt met wer ken om voor lange tijd naar het buitenland te gaan, stopt ook de ziekenfondsverzekering au tomatisch. Volgens de nieuwe zorgverzeke- ringswet blijft men in dit geval verzekerd. Voorwaarde is dat mensen ingezetene van Ne- lerland blijven. Dat kan vrij eenvoudig als nen niet langer dan een jaar weg blijft. Door gebruik te maken van de restitutiepolis kun nen mensen volgens de nieuwe wet in het bui tenland volledig in Nederland verzekerd blij ven tegen de Nederlandse vergoedingsafspra ken. Als de kosten van een doktersbezoek in het buitenland hoger uitvallen, wordt alleen het bedrag vergoed dat hiervoor in Nederland ook vergoed zou worden. Op www.oomverze- keringen.nl/basisverzekering kunnen mensen hun eigen reisplannen invullen en meteen zien welke consequenties dit voor hen heeft.' Heeft u ook een vraag? Mail naar redactie@wegenermultimedia.nl. Voor meer vragen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. In bijzondere kerstsfeer Zin om een keer iets anders te doen met de kerst? Dat kan. Het is een ware belevenis om tijdens het stollenfeest in Dresden te zien hoe 's werelds grootste en zwaarste kerststol gebak ken wordt. De stol is maar liefst vier ton zwaar en moet gesneden worden met een 'mes' van anderhalve meter. De grote kerstmarkt van Leipzig is vooral be roemd om zijn enorme adventkalender. Deze heeft een oppervlakte van 857 vierkante me ter. Elk van de 'luikjes' hebben een grootte van drie bij twee meter. In december wordt tot eer ste kerstdag dagelijks één luik onthuld. Een avondwandeling maken met een gids kan in Valkenburg. De avondwandeling voert u door de sfeervol verlichte straten. In Valken burg kunt u ook een straattheater aanschou wen dat helemaal in het teken staat van de kerst. Naast een middeleeuws kerstdorpje, zijn er in Disneyland Parijs? ook parades, ceremonies en kunt u met de kinderen gefotografeerd wor den met de kerstman. Kerststol: www.stollenfest.de Adventkalender: www.leipziq.de Disney: www.disneymaqicalchristmas.com Avondwandeling: www.wvzuidlimburq.nl Straattheater: www.kerststadvalkenburq.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39