3340 De keu is een relikwie INGLJE Universeel succes Within Temptation Wil itdaging voor ibo'ers bij UR Spinvis blijft origineel - *- - Positieve rap van The Roots Kate Bush ongrijpbaar Kus leeft in een droom zaterdag 26 november 2005 Madonna - Hung Up (1) gob Sinclar - Love Generation (3) Bobbie Williams - Trippin' (2) Sugababes - Push The Button (4) ange Frans Baas B - Het Land Van (5) The Black Eyed Peas - My Humps |21) ames Blunt - You're Beautiful (6) lariah Carey - Get Your Number Katie Melua - Nine Million Bicycles (9) Anastacia - Pieces Of A Dream 13) Christian Walz - Wonderchild (16) Jan Smit - Laura (8) Kane-All I Can Do (-) hakira-Don't Bother (15) Oht Ft. Edmee - Listen To Your Heart (10) faith Evans - Mesmerized (12) The Pussycat Dolls - Don't Cha [14) Coole Piet - De Streken Van Tante (-) Nickelback - Photograph (19) Kelly Clarkson - Behind These Hazel Eyes (11) ferry Corsten - Fire (18) Racoon - Love You More (17) Guus Meeuwis - De Weg (22) Kus-Topje Van M'n Zus (24) Kanye West Ft Jamie Foxx - Gold Digger (20) Anouk - One Word (-) Sean Paul - We Be Burnin' (26) Gavin Degraw - Follow Through (27) Pharrell Ft Gwen Stefani - Can I elt Like That (25) Basoski - Waterman (30) Tom Novy - Your Body (23) 2-All Because Of You (29) The Partysquad - Wat Wil Je Doen (28) Jamiroquai - (don't) Give Hate A Chance (37) Robbie Williams - Make Me Pure (39) Tiga - You Gonna Want Me (32) Santana Ft Steven Tyler - Just feel Better (33) Hilary Duff - Wake Up (38) Liset Alea - No Sleep (-) Brace Ft Ali B J-rock - Het Kind ladonna - Confessions On A lancefloor (-) atie Melua - Piece By Piece (2) obbie Williams - Intensive Care 1) Divo-Ancora (3) Alicia Keys - Unplugged (9) :ros Ramazzotti - Calma Apparente (4) Rowwen Heze -'t Beste Van 20 Joar-Kilomeater (-) Guus Meeuwis - Wijzer (6) Frans Bauer - Om Van Te Dromen (5) Kate Bush - Aerial (7) Anastacia - Pieces Of A Dream (10) Jan Smit - Jansmit.com (12) Bzn - The Singles Collection 1965-2005 (14) Rammstein - Rosehrot (8) DeClub Van Sinterklaas - De liedjes vd Club Van Sinterklaas (23) Kus-Allereerste Kus (-) James Blunt - Back To Bedlam (15) Van Kooten De Bie - Koot Bie Audiotheek (13) Frans Bauer -10 Jaar Hits (16) Santana - All That I Am (21) K3-Kuma He (20) Andre Hazes - Het Complete jHitoverzicht (17) Jamie Cullum - Catching Tales En De Munnik - Adem - Het Seste Van (11) Robbie Williams - Greatest Hits (18) Green Day - Bullet In A Bible (-) Sugababes - Taller In More Ways (24) Kinderen Voor Kinderen - 2005 Dire Straits Mark Knopfler - Private Investigations: The Best Of (28) The Prodigy - The Singles '"""•2005(22) Trijntje Oosterhuis - See You As I Do (27) The Black Eyed Peas - Monkey Business (36) Simply Red - Simplified (26) •Jim-Dance With Me (-) a Streisand - Guilty Pleasures (25) TAndre Rieu - Songs From My Heart (39) Jack Johnson - In Between Dreams (31 •Racoon - Another Day (30) GeReinders - Bloas Mich Noa Hoes (-) Rod Stewart - Thanks For The Memory (33) TR (You Are) is de titel van J een nieuw jongerenpro- rimma dat vanaf 10 december !ezien bij SBS6. In dertien af dringen gaan mbo'ers in het iatste jaar van hun opleiding s uitdaging aan die direct in verlengde ligt van hun oplei- schetste een SBS-woord- tö'der. &ende professionals als de .«sRamon Beuk, Rudolph van [ffinen autocoureur Jeroen Jfkemolen zetten de leerlin- toaan het werk en beoordelen ^ze het er vanaf brengen. UR, 'wordt gepresenteerd door Mias Sykora en Terence cöreurs, is op zaterdagen om '30 uur op de buis. ANP Biljartballen? Ach, Bert de Ruiter (16) is er mee opgegroeid. Twee witte en een rode. Ze lagen bij wijze van spreke naast z'n wieg. „Mijn ouders runnen hier in Renesse camping De Kem- pe", legt hij uit. „Als kleu ter huppelde ik in de kanti ne al tussen de biljarts door. Ik hoorde het klotsen van de ballen en keek dan hoe de gasten de carambo les scoorden. Gek genoeg bleef het bij kijken. „Ik vond het wel leuk hoor, die gekleurde balletjes die over het groene laken rolden, maar ik snapte niets van het spelletje. Nee, biljarten was voor mij een kijksport, meer niet." Dat bleef zo tot vorig jaar. Toen stapte Bert gewa pend met een keu het sportcen trum binnen in Burgh-Haamste- de en werd lid van biljartclub Onder Vrienden. Sinds die dag is het allemaal snel gegaan. „Ik kreeg daar les van Piet Verschu- re, die me de techniek bijbracht. Ik wist wel hoe je een keu vast moest houden, maar hoe je 'klein' moet spelen wist ik toen nog niet. Dat wil.dus zeggen dat je zorgt dat je de ballen bij el kaar houdt. Of hoe je met een vêrzamelstoot het spel weer klein krijgt, zodat je series ca ramboles kunt gaan maken. Dat soort werk dus." De lessen van Piet waren succes vol. Eind oktober pakte Bert heel verrassend en overtuigend het persoonlijk kampioenschap libre vijfde klasse. Zelf was hij daar nog het meest verbaasd over. Is hij een talent? „Ze zeggen het", klinkt het bescheiden. „Mijn hoogste serie is 14 en mijn moyenne is 2.33. Dat schijnt heel behoorlijk te zijn. De reacties waren in ieder geval heel positief." De boomlange biljarter met het zwarte Motörhead-shirt buigt zich over het biljart om een klei ne demonstratie te geven. De lange zwart golvende lokken dei nen zachtjes mee op de acties van de keu. Zou een staartje of haarband niet handig zijn? „Nee hoor, dat is niet nodig", lacht Bert. „Ik heb voldoende zicht op de ballen." De keu wordt met liefde behan deld. Bert: „Het is eigenlijk een relikwie. De keu was ooit van mijn opa, die ik overigens nooit heb gekend. Ik speel mijn wed strijden met deze keu en dat geef toch een speciaal gevoel." Moeder Nicolette laat met een Bert de Ruiter vindt dat hij ondanks zijn haar een goed zicht heeft op de biljartballen. foto Marijke Folkertsma fraaie driebander zien, dat de biljartliefde van Bert waar schijnlijk genetisch is bepaald. „Ik stond als 13-jarig meisje al in het café met een keu achter de tafel. Toen werd ik er door de eigenaar - 'biljarten is niet voor meisjes' - uitgestuurd. Nou, mooi dat ik daar lak aan had. Biljarten is mijn lust en mijn le ven. Ik speel ook nu nog steeds mee met een damesteam in de competitie. Ik heb zelfs lanige tijd mijn partijen op zwarte klompen gespeeld. Die heb ik nu toch maar ingeruild voor een paar nette zwarte stappertjes." Coachen doet ze niet. „Ik ga mee naar alle wedstrijden, maar Bert moet het spelletje helemaal zelf spelen. We spelen ook regel matig samen. Dan wil ik hem wel eens flink op zijn donder ge ven en laten zien dat La Mama nog steeds de patron is. Maar eerlijk is eerlijk, La Mama gaat steeds vaker de pottenbak in." Regiofinale De talentvolle biljarter richt zich dit weekend op de regiofi nale, die in Tilburg wordt ge speeld. In totaal moet Bert zeven par tijen in drie dagen spelen. De voorbereiding is niet helemaal toppie. „Ik heb afgelopen week vakantie gevierd in België. Toch hoop ik bij de topdrie te eindi gen. Trouwens, als je voor het eerst speelt op een regiofinale kun je eigenlijk niet afgaan. Elk resultaat is in principe goed. Ik ga altijd voor elk puntje." Last van druk of stress zal hij niet krijgen. Bert: „Daar ben ik het type niet voor. Tijdens het kam pioenschap in Zierikzee was er bijvoorbeeld een hoop heibel tus sen mijn tegenstander en de ar biter. Daar blijf ik dan echt stoï cijns onder. Ze zoeken het maar uit. Ik kom om te biljarten en daar concentreer ik me op." En het publiek? Zo af en toe kijk ik eens naar mijn moeder op de tri bune. Dan weet ik dat ze trots op me is en dat is voor mij een stimulans. Ze krabt zich wel eens achter de oren, maar ze houdt altijd haar mond. Nee, ze geeft geen aanwijzingen of tips; ik moet het zelf doen en zo hoort het ook." Hans Segboer Twee keer de Conamus Ex portprijs, twee Edisons, een Zilveren Harp, een TMF Award, een World Music Award en een nominatie voor een MTV Award. Om nog maar te zwijgen van alle gouden en platina platen die Within Temp tation de afgelopen vier jaar in ontvangst mocht nemen. De band is duidelijk 'hot'. Deze week verscheen hun nieu we dvd The Silent Force Tour. En als je zo een dvd maakt, be sef je eigenlijk pas wat je alle maal meegemaakt hebt. Zangeres Sharon den Adel: „Dan zie je filmpjes van dingen die op het moment zelf langs je heen gingen omdat je het zo druk had." Terug naar begin dit jaar. Wit hin Temptation kreeg voor de tweede keer de Conamus Ex portprijs uitgereikt. De Zuid-Hollandse gothic metal- band was in 2004 opnieuw de best verkopende popact in het buitenland. Hun prijzenkast moet intussen uitpuilen. Sharon den Adel en haar man nen hebben sinds hun door braak in 2002 maar liefst zeven belangrijke muzikale onder scheidingen in de wacht ge sleept. En dan hebben we het nog niet gehad over het ereme taal: de gouden en platina pla ten. Niet alleen in Nederland, maar ook in Duitsland, Finland en Spanje werden met het twee de en derde album 'Mother Earth' en 'The Silent Force' klinkende verkoopcijfers ge haald. De teller van de laatste is de half miljoen al gepasseerd. De 'sprookjesmetal' van Within Temptation spreekt een universeel publiek aan. foto GPD Of Sharon, die eind januari gaat bevallen van haar eerste kind, al een beetje blasé begint te worden van alle prijzen? „Nee, ik vind het nog steeds heel bijzonder als je zoiets krijgt. Het geeft tenslotte weer wat je bereikt hebt. Maar de kick die ik krijg van mooie num mers schrijven, is wel veel gro ter." Qua prijzen hecht ze ook meer waarde aan publieksprij zen dan prijzen van de muziek industrie. „Onze fans hebben ons geholpen om zover te ko men, door onze videoclips aan te vragen en op ons te stemmen. Toen we begonnen, zeiden scep tici dat we niet te veel moesten verwachten met het soort mu ziek dat wij maakten. Maar met de steun van ons publiek heb ben we bewezen dat het kan." Internationaal Within Temptations publiek be gint intussen vrij internationaal te worden. Duitsland, België en Finland waren al om en in Span je is de band op het moment een groot succes. Eigenlijk zijn ze daar en in Finland net zo be kend en mainstream als in Ne derland. In Duitsland balanceren ze op het randje van underground en mainstream. En Frankrijk is weer een verhaal apart. „Daar moet de helft van wat op de ra dio gedraaid wordt, nationaal product zijn", vertelt Sharon. „En dan kiezen ze toch eerder voor een lokale band die iets vergelijkbaars doet." De georkestreerde en met folkin- vloeden doorspekte 'sprookjes metal' van de band heeft duide lijk universele kwaliteiten. In april, als Sharons 'zwanger schapsverlof' voorbij is, staan Amerika, Australië en Japan op het toerschema. De zangeres denkt dat hun mu ziek zoveel mensen - uit alle lan den en van alle leeftijden - aan spreekt omdat het zoveel ver schillende facetten heeft. „Er zit folk in, rock, metal en pop. Het is bombastisch en orkes traal, vertelt verhalen en is soms heel filmisch." Rob Broere Singer-sample-songwriter- muziek. Het is de term die Erik de Jong, alias Spinvis, zelf gebruikt voor de liedjes die hij in een tussenwoning in Nieuwe- gein in elkaar knutselt. Zijn de buut uit 2002 sloeg in als een bom. Jarenlang schrijven, schrappen, opnemen, wissen, knippen en plakken resulteerde in een lo-fi cd vol intrigerende schetsen, merkwaardig mooie soundscapes, onbeholpen praat zang en poëtische teksten. Da gen Van Gras, Dagen Van Stro is minder een laboratorium plaat geworden. De meeste stuk ken probeerde De Jong al uit op het podium, waardoor de magie van de zolderkamer enigszins is verdwenen. Toch klinkt ook de ze plaat bijzonder authentiek. Nummers als Het Voordeel Van Video (de nieuwe single) en Kom In De Cockpit kunnen uit sluitend uit de Spinvis-koker ko- v"- -T daaeA tia4 W& men. Om over het elf minuten durende, monotoon voorgedra gen en daardoor zenuwslopende Lotus Europa nog maar te zwij gen. Spinvis is een genre binnen de Nederlandse popmuziek. Martin Groenewold Spinvis: Dagen Van Gras, Da gen Van Stro - Excelsior/V2, 47.16 min. Deze twee verzamelaars la ten nog eens horen hoe mu zikaal en invloedrijk The Roots is. De afgelopen vijftien jaar hebben de pioniers uit Philadel phia zich ontpopt tot dé live-hip- hopgroep die zijn weerga niet kent. Het zijn traditionele instrumen ten die een jazzy maar altijd groovend geluid creëren. Zoals de titels van deze compilaties al aangeven, bieden de schijfjes een prachtige introductie in de wereld van de positieve rappers Black Thought en Malik B. Een groter contrast met de bling bling van gangsterrappers is nauwelijks denkbaar. Geen won der dus dat geestverwanten als Common en Mos Def ook opdui ken. Dankzij de remixes, niet eerder uitgebracht materiaal en alternatieve mixen is dit los ver krijgbare tweeluik ook interes sant voor de doorgewinterde fan. Peter van der Heide The Roots: Homegrown Volume 1 2: The Beginner's Guide To Understanding The Roots - Geffen/Univ., 78.56 78.55 min. Kate Bush is de wonderlijk ste vrouw van de popmu ziek. Dapper daagt ze de wereld uit, door na twaalf jaar terug te keren met een a-modieus dubbelalbum. Tegelijkertijd is ze volkomen we reldvreemd: alleen zij kan de eindeloze reeks cijfers van het getal pi zingen als briljante dichtregel. Muzikaal dwarrelt ze ongrijpbaar, los van stromin gen en alles wat hip is. Spiritue le, eindeloos uitwaaierende en gedateerde liederen; zonder rich ting maar met een betoverende, ingetogen sfeer. Haar vroegere hysterie en dra matiek zijn ingedamd tot be heerste verwondering. Bush staat nog steeds met geen van haar benen op de grond, maar haar zweverigheid is zo ver fijnd, zo melodieus en zo mooi gezongen dat je zelfs met je po ten in de klei in bewondering moet omzien. Maaike Borst Kate Bush: Aerial - 42.02 min. Meidengroep Kus Het broertje van Fleur is vol gens Meike een lekker ding. Monique en Anouk vinden Meikes broertje ook wel leuk, maar die is met 14 jaar toch iets te jong voor de zangeressen van de meidengroep Kus. De band brak begin dit jaar door met de nummer 1-hit Lek ker ding. Dat liedje gaat over het broertje van je beste vrien din, dat ineens een lekker ding blijkt te zijn. Kerstsingle Kus heeft net de eerste cd uit, Allereerste kusdie deze week op nummer 16 in de lijst van best verkochte albums staat. Op 9 december komt er ook nog een kerstsingle uit van de band. „We leven echt in een droom", zegt Fleur. Met haar 19 jaar is ze het jongste bandlid. Meike (24) is de oudste. Kus maakt Nederlandstalige muziek voor met name meisjes tussen de 6 en 13 jaar. De liedjes zijn vrolijk en liggen makkelijk in het gehoor. De meeste num mers zijn geschreven door het bekende duo Fluitsma en Van Tijn, maar Fleur, Meike, Moni que en Anouk hebben veel in spraak. „Wij hebben de dingen waar we over zingen allemaal meegemaakt, daarom weten we waar we over zingen", zegt Anouk. Terugkomende thema's zijn de eerste zoen en verliefdheden zo als op de skileraar. Op de inter netpagina van Kus worden de zangeressen ook vaak als des kundigen geraadpleegd. Meisjes willen bijvoorbeeld weten wat ze moeten zeggen tegen de jon gen op wie ze verliefd zijn. Marieke de Witte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37