Ü6" Filmgame eist zijn plek op 3 PZC Heppie nooit dat heppieje dat ik hep vandaag? GEBOEKT De moeder aller strategiespellen is terug, en hoe! Muziek via Bluetooth zaterdag 26 november 2005 Als er iemand is voor wie ge ven belangrijker is dan krij gen, dan is het Sinterklaas. Zo als hij (m/v) met liefde en aan dacht iets speciaals uitzoekt... dat doet geen ander. Maar nu met nog tien nachtjes slapen de tijd begint te dringen, kan wat hulp misschien geen kwaad. Ook zonder de 'Brief aan de ech te Sinterklaas' had Ga je mee naar Toejeweetivel van Joke van Leeuwen hier een aanbeveling gekregen. Deze omnibus met drie complete boeken, een der tigtal versjes en zes korte verha len is namelijk een perfect sin terklaascadeau: dik met lekker veel te lezen en feestelijk veel plaatjes. De bundel opent met 'De Metro van Magnus' (1981) over Mag nus Melk die op een zaterdag morgen, toen zijn ouders even met rust gelaten wilden worden, in zijn schetsboek een onder grondse verzint. Die dag beleeft hij - tussen Hier en Laatste Sta tion - het ene na het andere avontuur. Na haar debuut in 1978 kreeg Joke van Leeuwen twee jaar la ter voor 'Een huis met zeven ka mers' al een Gouden Penseel en Zilveren Griffel. Het verhaal van Piesie die van haar moeder heeft geleerd dat ze netjes met drie woorden moet spreken, heeft alles wat kinderen (maar niet alleen die) zo waarderen in veel van haar latere boeken: een fantastisch avontuur met in de hoofdrol een enigszins onhandig personage, met veel om naar te kijken en dan nog al die inven tieve vrolijke taalgrappen waar van sommige onbekommerd ris kant op het randje van aange naam melig balanceren: 'Ik heb een jongen gekend, die heette Al- bert Benjamin Christiaan Dog- gersbank Everdaan Floris Gre- gorius Heiligerlee Isidoor Joris Kloos Lieverkoek Maliepaard Niesje Otto Peter Quibus Rijst Stefanus Tertullianus Urbanus Vespasianus Willum Xallum IJs- brecht Zaventem.' Behalve van 'Het weer en de tijd' (Kinderboekenweekge schenk 1993) en van de korte verhalen valt er in het verzamel- boek ook nog volop te genieten van versjes zoals 'Ozo heppie'. Ik voel me ozo heppie zo heppie deze dag en als je vraagt: wat heppie als ik eens vragen mag, dan zeg ik: hoe wat heppie, wat heppik aan die vraag, heppie nooit dat heppieje dat ik hep vandaag? Meer dan zomaar een extraatje is de cd in het boek met liedjes en verhalen uit het theaterpro gramma 'Ozo heppie' van Joke van Leeuwen en Caroline Deut- Zooooo'n grote wolf van Natalie Louis-Lucas is een spannend en geestig verhaal voor peuters en kleuters over een broekventje net zo oud als zijzelf, dat met zijn moeder in de buurt een dur- vertje met een leeuwenhart blijkt te zijn. Kristien Aertssen gaf de dreumes op latjes van spillebenen aandoenlijk roze wangetjes. Haar elegante teke ningen in lieflijke kleuren op ste vige, avondblauwe (uitklappagi na's geven het boek een bijzon dere allure. Niet voor haasjes of nuchtere kalfjes - wel voor onverschrok ken dino-fans en liefhebbers van beweegbare boeken is Pop-up dinosauriërs van de Amerikaanse papier-ingenieur Robert Sabuda en illustrator Matthew Reinhart. Sabuda wordt gerekend tot 's werelds vindingrijkste pop-upkunste- naars en dit spectaculaire boek met ruim veertig grote en kleine re pop-ups is zijn eerste in een Nederlandse vertaling. Voor de uitgever een gewaagde onderne ming, want er zijn ongetwijfeld hoge productiekosten mee ge moeid geweest. Met een negentiende-eeuws ogend buitenkantje lijkt het boek (25 cm x 19,5 cm x 6 cm) afkomstig uit een vergeten we tenschappelijke bibliotheek. Maar het binnenwerk doet je van vreugde tot de balken op springen: zes dubbele pagina's met zeven pop-ups die vanuit de vouw omhoog ploppen. De spec taculairste? De Brachiosaurus die twintig centimeter hoog uit het boek oprijst? De Tyrannosau rus Rex die met zijn vervaarlij ke bek wagenwijdopen op je af komt alsof hij je wil verslinden? Of toch de Archaeopteryx die van de laatste pagina het boek uit lijkt te vliegen? In het complex geconstrueerde boek zijn in de hoeken van de pagina's miniboekjes geplakt met elk een of meer ingenieuze pop-upjes. Een van die negen tien boekjes (10 cm x 10 cm) is zelfs een miniatuurpop-upboek- je met heuse uitklappagina's. Wie na telkens open en weer dicht doen van verbazing enigs zins is bekomen ontdekt dat de korte teksten bij al het adembe nemends ook nog een hoop te le ren bieden. Wat een cadeau! Jan Smeekens Joke van Leeuwen: Ga je mee naar Toejeweetwel. Querido; 384 pag.; met cd; vanaf 8 jaar; €16,50. Natalie Louis-Lucas en Kristien Aertssen: Zooooo'n grote wolf. De Eenhoorn; €12,95. Robert Sabuda Matthew Rein hart: Pop-Up Dinosauriërs. Zir koon; €29,95. Het jaar 2005 gaat de boeken in als het jaar waarin de filmgame zijn plek opeiste, onder andere met de computergame King Kong. In de wereld van het entertainment gaat het grote geld vandaag de dag om in de game-industrie. Die heeft daar mee de muziek- en de filmwereld naar het tweede plan ver wezen. Het meest cynische ervan is nog wel dat dit niet in de laatste plaats kon gebeuren door gebruik te maken van de beste ingrediënten uit diezelfde muziek- en filmindus trie. Want 2005 gaat vast de boeken in als het jaar waarin de filmgame zijn plek opeiste. King Kong is wel het mooi ste voorbeeld van de wijze waarop de game- en filmindus trie de handen ineen slaan. Op 8 december komt de game uit, een week later gevolgd door de film versie. Het spel is op vrijwel alle formats te krijgen (ook PSP, Xbox 360 en PlayStation 3) en belooft een van de spannendste actieshooters van de laatste ja ren te worden. Je kunt er voor kiezen om zowel Jack Driscoll als King Kong zelf te spelen en vooral dat laatste is een attrac tie. De game is een opeenstape ling van worstelen, speerwer pen, stampvoeten en schieten, maar het is wel de bedoeling dat je dat met een beetje overleg doet. De game is volgepropt met inno vaties, waarbij de omgevingen en levende wezens die je tegen komt op verschillende manieren gebruikt kunnen worden. Wie, voorbeeldje, in een level met een roofvogel en een vleermuis de feature 'voedselketen' gebruikt, kan de vogel de vleermuis laten opvreten en tegelijkertijd de roofvogel besluipen om gebruik te maken van dit moment van verslapping. Saai? Dan knal je ze toch gewoon allebei neer. Filmregisseur Peter Jackson, vooral bekend van de trilogie Lord of the Rings, was samen met de van Rayman-serie beken de Michel Ancel nadrukkelijk betrokken bij het maken van de game en dat werpt zijn vruchten af. King Kong is het grand des sert van een uitgebreid filmme nu, dat de afgelopen maanden werd en wordt opgediend. Het hoofdgerecht zou wel eens Har ry Potter en de Vuurbeker kun nen worden, althans, in verkoop cijfers. De game komt met de film uit en is gebaseerd op het vierde boek van Harry. Het avontuurlij ke spel met z'n filmische werel den is een stuk uitdagender dan het dodelijk saaie WK Zwerkbal van een paar jaar terug, al moet je dan wel tegen idiote spreuken kunnen en vooral veel smekkies eten. Fantastic 4 Nieuw in de serie is dat je sa men met Ron en Hermelien door het spel wandelt en toverkrach ten combineert. Op het menu staan verder Fan tastic 4 en andere comic-gerela- teerde games. Het verhaal in Fantastic 4 is helemaal geba seerd op de film. De vier super helden hebben net als in de film ieder hun eigen krachten (ei- gen-aardigheden is wellicht be ter in dit verband) maar juist in de game word je aangemoedigd om ze als een team te laten op treden. Helaas is de gameplay en de controle nogal gebrekkig. Behalve filmsterren zijn strip helden populair bij de gameont- wikkelaars, vooral in het hack slash-genre. Games als X-Men Legends II: Rise Of Apo calypse en Marvel Nemesis: Rise Of the Imperfects hebben de diepgang van een draaideur, maar naar verluidt gaat het daar niet om. Een stuk leuker is Ultimate Spider-Man, dat de concurrentie met de film aardig aan kan. De game is voorname lijk gevuld met missies door New York. Wie dezelfde behen digheid als Peter Parker etaleert is in zes uur door de game heen, wel een beetje kort. Wie dan nog geen genoeg heeft van de bioscoop op je spelcom puter kan altijd nog z'n gang gaan in StarWars: Battlefront II, de zoveelste uit de beroemde scièncefictionserie. Opnieuw voer je een intergalactische oor log, waarbij vooral de kunstma tige intelligentie van je tegen standers beter is uitgevoerd. Gaat het nog echt spannend wor den ook! Over eng gesproken: er komt in februari, dertig jaar na de eerste rolprent, een game uit rond de bloederige haaienfilm Jaws. Een beetje smakeloos is ie wel, naar verluidt, want je kruipt in Jaws Unleashed in de huid van de haai en gaat zo veel mogelijk arme onschuldige mensjes opeten. Nog een oudje op de spelcomputer is al wél uit: een remake van James Bonds From Russia With Love, mét Sean Connery. Tenslotte: wie al die namaak- films op de (spel) computer maar niks vindt kan zelf bewij zen het beter te kunnen; in de originele en volledig Neder landstalige simulatiegame Mo vies begin je in je eigen studioo- tje in Hollywood. Je moet door je eigen creativiteit en behendig heid te gebruiken hogerop klim men als regisseur en/of produ cer, totdat je je ultieme film maakt. Die dan vast wel weer als game verschijnt. Gert Meijer Age of Empires, waarvan het eerste deel acht jaar ge leden verscheen, wordt wel be schouwd als de moeder aller strategiegames. Geen wonder, want het spel was zo verschrikkelijk uitge breid en zo fascinerend opgezet dat het in een klap een hoop an dere real time strategy-spelen overbodig maakte. Toch doet Microsoft nu een der de poging om te laten zien dat het nog mooier kan. En anders. Werden we in de twee vorige ga mes geconfronteerd met bescha vingen uit respectievelijk het stenen tijdperk en het Romeinse Rijk tot aan de Middeleeuwen, nu in The Age of Empires III: The Age of Discovery gaat het erom in de jaren van de Gouden Eeuw en daarna Amerika te ont dekken vanuit Europa. Om het werk van Columbus en zijn vol gers nog eens over te doen, staan je acht Europese volken ter beschikken. Engelsen en Spanjaarden natuurlijk, Duit sers en Fransen, maar - tatatata- tata - ook de Hollanders. En te recht, want tenslotte hebben 'wij' New York als Nieuw-Am sterdam op poten gezet. Het aar dige van dit al is dat de Neder landse karakters in het spel ook daadwerkelijk Nederlands spre ken. Age of Empires is nu voor het eerst in 3D en dat betekent dat de grafische wereld er alleen maar mooier op geworden is. Al les is kleurrijk en levendig; de legers, maar ook het leven op straat of in de haven ziet er rea listischer uit dan ooit. Nieuw onderdeel in het spel is de Ho me City, je thuishaven dus, die je voorziet van goederen, grond stoffen en goudstukken als je daarom vraagt. Hoewel.... Dat kan pas als je je op het strijdto neel hebt bewezen, want ook hier geldt dat voor niets alleen de zon opgaat. Gert Meijer Age of Empires III: The Age of Discovery, ontwikkeld door En semble Studios en uitgegeven door Microsoft voor pc. Prijs 54,99 euro. Leeftijd: 12+. In Age of Empire III: The Age of Discovery kun je met de Hollan ders Amerika ontdekken. HEB ifc ieTS VAN U AAN, OF 20 illustraties uit: Ga je mee naar Toejeweetwel Mp3-muziek op de mobiele telefoon wordt steeds be langrijker. Nokia heeft daarin een nieuwe stap gezet. Muziek in de winkel kopen via Blue tooth. De nieuwe service heet CoolZo- ne. Bedoeling is dat winkels een digitaal schap krijgen, waar door de klant de keuze heeft waar hij zijn muziek vandaan haalt. CoolZone maakt het nu in Helsinki mogelijk om muziek van platenmaatschappij EMI te downloaden in Free Record Shops en Robert's Coffee-cafés. Maar het gaat Nokia niet alleen om de muziek. Naast muziekza- ken wordt er gedacht aan bel winkels en bioscopen die gratis of betaald mobiele spelletjes, wallpapers, videootjes, top 10-lijstjes of waardecoupons aanbieden. Volgend jaar hoopt Nokia CoolZone aan meer za ken te kunnen leveren. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 36