Elke stap die je zet moet raak zijn wegpompen en zakken vullen in Pijpleidingstan 25 zaterdag 26 november 2005 Op zijn achttiende was er geen dierbaarder plek op aarde dan Zeeland. Hans Felius zat op de academie voor lichame lijke opvoeding in Den Haag en wist niet hoe snel hij naar het zui den moest afreizen wanneer het weekeinde aanbrak. En als hij zijn diploma zou halen, zou hij zich weer in de provincie vesti gen. Dat deed de Vlissinger ook, maar zijn verblijf was veel korter dan gedacht. Het tennis zoog hem de wijde wereld in. Na omzwervingen in Israël en Oos tenrijk woont de vijftigjarige Hans Felius nu in Amstelveen. Hij is technisch directeur van de Nederland se tennisbond (KNLTB) en doet dat met veel succes. Toen hij zes jaar gele den aan het roer kwam, was Neder land een witte vlek op de wereldkaart van talentvolle tennissers. In 2005 heb ben we natuurlijk Michaëlla Krajicek (16) die met grote stappen de ladder van de tophonderd beklimt. Maar er is meer aanstormend talent. Op de twee van de vier belangrijkste tennistoer nooien van de wereld, Roland Garros (Parijs) en Wimbledon (Londen), ston den Nederlandse jongens in de jeugdfi nale. Met dank aan Hans Felius, die de jeugd met een bedrijfsmatige plan ning en een flinke dosis menselijkheid richting wereldtop stuwt. Felius was voorbestemd om sportle raar te worden. Al lang voordat hij toelatingsexamen moest doen voor de academie voor lichamelijke opvoe ding, bereidde hij zich op de opleiding voor. Hij ging aan zijn zwakke punten zwemmen en turnen werken en be kwaamde zich onder andere ook in basketbal en voetbal. Bij de w Krab- bendijke haalde hij zelfs het Zeeuws elftal. Voor het toelatingsexamen hadden zich twaalfhonderd kandidaten ge meld en Felius was één van de hon derd die welkom waren. Inderdaad was hij even gymnastiekleraar, eerst in Zeeland, later aan de Haagse acade mie die hem had opgeleid, maar het tennis kreeg hem steeds meer in de greep. Van clubtrainer werd hij dis trictstrainer en van districtstrainer trainer van de nationale selectie tot veertien jaar. Dat ging allemaal zo goed, dat de KNLTB hem in 1986 tot overall jeugdbondscoach wilde benoe men. „Ik stond voor een moeilijke keus", er kent Felius. „Ik werkte in Den Haag en had het daar enorm naar mijn zin. Mijn vader vond dat die baan het bes te was wat mij ooit was overkomen. Als ik zou gaan werken in de top sport, zou ik zo op straat kunnen ko men te staan. Toch heb ik voor de top sport gekozen. Ik ben gefocust op het leveren van prestaties en het boeken van vooruitgang. Dat kon in Den Haag ook, maar daar heb je een terug kerende cyclus. Je werkt vier jaar aan een leerling en dan begin je opnieuw. In de topsport is iedere dag anders, is elke persoon met wie je werkt anders, is alles een uitdaging. Die 'jobangst' van mijn vader speelt alleen wanneer je niet goed bent in je vak. Ik ben mijn baan een paar keer op een rare manier kwijtgeraakt, maar had er steeds snel iets nieuws voor terug. En ik ben al tijd gevraagd. Ik heb nooit hoeven sol liciteren." In 1998, toen Felius op Roland Garros enkele Oostenrijkse tennissers bege Hans Felius met zijn zonen Ton (links) en Bas. leidde, werd hij door de KNLTB terug gevraagd. Hij moest bondscoach van de vrouwen en leider van het Fed-Cup- team (nationale vrouwenploeg) wor den. Daarnaast moest hij de jeugdop leiding herstructureren. Het verzoek verraste hem, maar was uitdagend ge noeg om aan te nemen. „Ik had speci fieke ideeën over zo'n opleiding. Ik had in de loop der jaren gezien hoe an dere landen het aanpakten en wat wij deden. Wij deden het niet goed. Het Nederlandse jeugdtennis stelde geen fluit voor." Volgens Felius duurde het tien jaar voordat een nieuwe lichting zou kun nen doorbreken. Het dwong hem har de keuzes te maken. „Ik heb me heel bewust gericht op de categorie onder twaalf jaar. Alles wat er boven zat was kansloos om de wereldtop te ha len. Daar is weinig geld in gestoken en dat heeft me niet populair ge maakt. Maar dat moet je ook niet wil len, dat had ik al in Zeeland geleerd. Daar wilde ik vier keer per week trai nen met de jeugd, terwijl dat voordien één keer per week gebeurde. Je kunt je het nu nauwelijks meer voorstellen, maar dat was toen de maatstaf. Het heeft me heel wat conflicten opgele verd, maar ik heb doorgezet. Het doel was belangrijker dan eventuele goede relaties." Maar ook bij de jongste tennissers moesten keuzes worden gemaakt. Fe lius: „Stel dat je tien talenten hebt en per speler tien euro nodig hebt. Dan heb je honderd euro nodig om je spe lers optimaal te begeleiden. Als je in Nederland dan maar tachtig euro hebt, kiest men ervoor om in iedere speler acht euro te steken. Dat vind ik fout. Als je er alles uit wilt halen, moet je verder met acht spelers. Dat heb ik gedaan en ook dat maakte me niet populair." Daarnaast paste Felius de trainingsop- zet aan. De tennisscholen, waar nage noeg alle talenten trainden, waren tot 1999 concurrenten. Een speler leverde de ultieme prestatie wanneer hij van een speler van een andere tennis- school won. Felius zorgde ervoor dat de tennisscholen gingen samenwerken zodat de toppers samen konden trai nen, onder leiding van de beste trai ners van die scholen. Daar werden ze veel beter van. „Ik heb ze geleerd dat het niet de ene tegen de andere tennisschool is, maar Nederland tegen de rest van de we reld." Dit jaar haalde het eerste meisje, Michaëlla Krajicek, de tophonderd en in 2008 verwacht Felius de eerste jon gen bij die wereldtop. Het zijn goede ontwikkelingen in een land dat de laatste jaren weinig successen bij de jeugd vierde, maar aan de andere kant waren ze ook verwacht. Bij zijn aantreden in 1999 gaf Felius al aan hoe de jeugd zich zou ontwikkelen „Topsport is niet geheimzinnig. Het is een optelsom van bepaalde acties. Als alles op zijn plaats valt, komt het uit. Ik trek als het ware de lijntjes van de curve door. We hebben nu vier jon gens die het ver kunnen schoppen. Je kunt dan toch wel verwachten dat er minimaal één van hen in 2008 in de tophonderd staat." Talent Sylvana Bauer uit Kruiningen had Michaëlla Krajicek voor kunnen zijn, denkt Felius. „Als zij was blijven ten nissen dan had Bauer vorig jaar al bij de beste honderd gestaan. Ze is een uitzonderlijk talent, maar kon het le ven van een topsporter niet meer aan. Toen ze me huilend belde dat ze niet verder wilde, heb ik heel nuchter ge reageerd. Het kwam niet als een don derslag bij heldere hemel. Ze zat er al lang tegenaan te hikken. Ik heb nog foto Ruben Oreel geprobeerd om haar het plezier terug te brengen in tennis. We zijn samen kort voor haar besluit naar toernooien in Australië geweest, maar het zat er niet in. Ik heb Tjerk Bogtstra nog een paar keer ingeschakeld om te kijken of ze toch geen zin had om terug te ko men. Ze zag het niet zitten. Misschien heeft Sylvana wel een goede beslis sing genomen. Ik vraag zelf, als ik zie dat iemand geen plezier heeft, wel eens of het niet beter is dat hij of zij stopt. Een tenniscarrière is niet het be langrijkste in het leven. Het eerste wat telt is dat je gelukkig bent." Hans Felius is een echte praktijkman. Hij heeft nagenoeg alle cursussen ge volgd die er in de tenniswereld voorra dig zijn, maar veel van zijn beslissin gen baseert hij op praktijkervaring. Hij zwerft over de hele wereld en kan een avond vullen om met een gespreks partner een detail te belichten. „Ik ben een denker", vindt hijzelf. „Ik kan soms lang stil zijn. Vrienden zeg gen dan 'we horen gekraak'." „Mijn werkwijze is simpel. Ik stel mijn einddoel vast en ga kijken hoe ik dat kan bereiken. Nee, ik ben geen uit vinder. Ik probeer de feiten voor me te laten werken, ze te gebruiken om ze mijn doel te laten bereiken. In sommi ge gevallen kan ik behoorlijk hard hakken. Twee jaar geleden heb ik 25 man moeten ontslaan omdat ze niet meer in het systeem pasten. Het doel stond vast. Ze pasten niet meer bij de middelen die het doel moesten berei ken. Het heeft me ongelooflijk veel pijn gedaan, maar het moest. Tennis is een mondiale sport. De concurrentie is moordend. Elke stap die je zet moet raak zijn. Sentimenten tellen niet, je kunt je geen fouten veroorloven." Plannen Door de aard van de werkzaamheden wordt praktijkmens Felius soms va ker van de tennisbaan gehouden dan hem lief is. Sinds hij in augustus 2001 tot technisch directeur werd be noemd, moet hij soms praten, veel pra ten met trainers om ze te overtuigen van de goede bedoelingen van de bond. En hij moet veel plannen ma ken, zodat de ideeën ook goed uitge voerd kunnen worden. Overleggen met bondsbestuurders, zoals Richard Krajicek, die vanaf 8 december als be stuurder het toptennis 'bewaakt'. In de benoeming van de Wimbledon- winnaar had Felius zelf de hand, in zijn streven om zoveel mogelijk knowhow bij elkaar te brengen. Kraji cek traint zelf mee met de jeugd, om zo zijn immense ervaring over te kun nen brengen. En voor Felius is hij de ideale sparringpartner om ideeën en beleidsmatige zaken door te spreken. Richard Krajicek is niet de enige erva ren kracht die is opgetrommeld. Bren- da Schultz is aan het Fed Cup-team toegevoegd, Manon Bollegraf is de coach van die ploeg geworden, de Au straliër Rohan Goetzke, voormalig trainer/coach van Richard Krajicek, begeleidt en traint jeugdspelers en Jan Siemerink, Paul Haarhuis Jacco Eltingh en Richard Krajicek zijn - als een soort uithangbord - tot ambassa deurs van het Nederlandse tennis be noemd. Tenslotte is een adviesraad in het leven geroepen, die bevolkt wordt door toptrainers. Dat mag met recht bundelen van krachten worden ge noemd. Veel sportbonden zouden daar een voorbeeld aan kunnen nemen. Om niet het contact met het veld te verliezen, bezoekt Felius regelmatig toernooien. „Ik ga naar alle vier de Grand Slams", vertelt hij. Voor de technisch directeur van de KNLTB zijn dat geen uitjes. Hij bekijkt de na tionale topspelers en legt contacten met hun privébegeleiders, analyseert de vorderingen van de Nederlandse jeugdspelers en houdt in de gaten hoe het mondiale tennis zich ontwikkelt. Tennis is heel, heel erg belangrijk voor Felius, maar er is toch ietsje meer. „Ik wil de jeugd niet alleen le ren tennissen. Als we in Australië zijn, wil ik ook dat ze andere dingen leren. Ze kunnen op een vrije dag na tuurlijk op hun hotelkamer blijven hangen. Ik probeer ze daaruit te halen en ze bijzondere dingen van het land te laten zien. Koala's, kangoeroes, de oceaan." Tennis heeft van Hans Felius een we reldburger gemaakt. In zijn hart blijft hij echter een echte Zeeuw. Felius komt er nog vaak genoeg, vooral om dat drie van zijn vier zonen nog in de provincie wonen. Maar buiten dat: „Ik lees elke dag de PZC op internet. En als de deelnemers lijsten binnenkomen van de nationale toernooien dan kijk ik altijd eerst of er Zeeuwen tussen zitten. Dat heb ik en zal ik altijd houden. Daarvoor hoef ik echt niet in Zeeland te wonen." Koen de Vries Is pijpleidingen de levensaders zijn van Azerbeidzjan, dan is olie het bloed. En stroomt de komende jaren volop. Het l?n pompt zich suf, de lokale elite vult akken en over twintig jaar blijven de 'ne Azeri met de schoonmaakrekening r. ibuiten Bakoe, waar de elite baadt in -ligt tussen de lege frisdrankblikjes en «zakjes een schedel van een ezel. Mid- sdeze vuilnisbelt spuwt een lekkende delaatste liters olie uit. De harde zand- «1 vertoont scheuren door het eindeloze 'van jaknikkers. Aan de horizon staan !«arbakstenen huisjes. Zonder ramen, verlaten. tel van Azerbeidzjan mag dan op ster- ödood zijn, nog geen tien kilometer ïop steken reusachtige skeletten bo- fehorizon uit. Het zijn de torenflats en Wn die in Bakoe in aanbouw zijn. De 'tead neemt een voorschot op de volgen teboom, die de komende jaren miljar- Strodollars doet binnenstromen, isde snelweg naar Qobustan doemen in telaten land tientallen lichtjes op, alsof "ld in een afgelegen negentiende-eeuws de gaslantaarns heeft aangestoken. De Hes markeren de immense Sangats- teminal. Hier begint de 1768 kilometer ieBTC-pijpleiding. Deze dankt zijn tean de route. De leiding slingert van- via het Georgische Tbilisi naar de te stad Ceyhan aan de Middellandse dwars door politiek instabiel gebied, te] weet hij de meest gevoelige locaties ten de omstreden Armeense enclave 'vno-Karabach - maar net te ontwij- tankers varen vanaf de olievelden in Epische Zee dagelijks af en aan bij de terminal, volgens oliemaatschappij BP de grootste ter wereld. Op het hoogtepunt werkten 6000 mensen aan de bouw. Per dag stromen 380.000 vaten olie door de BTC-pijpleiding, op weg naar Turkije. Dat wordt nog veel meer. BP rekent bovendien op de aanvoer van olie uit Kazachstan en de ontdekking van nog onbekende olievelden. Woeker Het project omzeilt de pijpleidingen van Transneft, de onderneming die woekerprij zen vraagt voor olietransporten door Rus land. Daarmee verliest de Russische rege ring een potentieel chantagemiddel waar mee zij politieke invloed zou kunnen af dwingen. Niet luisteren naar Moskou? Dan ook geen olie. Het spilzuchtige Westen wordt niet alleen minder afhankelijk van de Russen, de BTC-pijpleiding biedt de betrok ken landen ook een kans op ontwikkeling en stabiliteit. „Het project van de eeuw", roepen de rege ringsleiders van Azerbeidzjan en Georgië in koor. Geen wonder. „Als de marktprijzen 40 dollar per vat zijn, dan verdient Azer beidzjan 160 miljard dollar over de komen de twintig jaar", berekent Tamam Bayatly van BP. Dat zou betekenen dat het bruto na tionaal produkt (de waarde van alles wat het land produceert, red.) de komende jaren verdubbelt. Het is maar de vraag of de bevolking, waar van bijna de helft onder de armoedegrens leeft, daarvan profiteert. Cynici voorspellen het volgende scenario: westerse oliemaat schappijen pompen het land leeg en de loka le elite vult z'n zakken en steekt het geld in onroerend goed. Over twintig jaar blijven de gewone Azeri achter met de schoonmaak rekening. Pijplijn tussen Kaspische Zee en Middellandse Zee oliepijplijn RUSLAND OEKRAÏNE Tikhorets Stavropol o Novorossysk BULGARIJE ZWARTE ZEE ROEMENIE d Grozny GRI MID. ZEE Istanbul O Supsa-o Tbilisi ZEE Ankara TURKIJE Ceyhan I Bakoe - >9 Sangachal 200km IRAK anp - bron: afp eia Ook onafhankelijk analist Farda Asadov ziet grote verschillen met de olieconjunc tuur van rond 1910. Destijds voorzag Azer beidzjan, soms gekscherend Pijpleidingstan genoemd, in bijna de helft van de vraag naar olie in de wereld. De Sovjets onderken den de potentie en lijfden het staatje in de Kaukasus in. „Nu is alle olie in handen van de regering," zegt Asasov, 'en die heeft tij dens 70 jaar Sovjet-overheersing niet veel ervaring opgedaan met het dienen van het volk'. Boven alle partijen stond jarenlang Gajdar Alijev. De oud-KGB-chef kwam begin jaren negentig opnieuw aan de macht en herstel de met ijzeren hand de orde, nadat de eerste jaren van onafhankelijkheid tot een chaos hadden geleid. Als een soort super-godfa- ther hield hij alle clans en oligarchen koest en tevreden. Wanneer nodig speelde Alijev hen tegen elkaar uit. Van gewone criminelen heeft Azerbeidzjan sindsdien geen last meer. Dat is logisch, zegt analist Rovsjan Bagirov. „De regering is de maffia. Het is één grote inktvis. In alle ministeries zijn vertakkingen, maar alle po ten lopen naar de top." Corruptie vormt het grootste probleem. Win kels met Armani-kleding en Rolex-horloges vullen het centrum van Bakoe. Grote Merce- dessen mengen zich tussen de toeterende La- da's. Buiten de stad staan de paleizen van het kleine groepje steenrijke oligarchen en overheidsfunctionarissen dat profiteert van de olieopbrengsten. Achter een hoge muur en op veilige afstand van de bakstenen huis jes met daken van golfplaat, waar het volk zijn dagen slijt. De petrodollars rollen niet meer in louche casino's en bruisende nachtclubs. Die zijn gesloten door Alijev, zogenaamd in een ze denoffensief dat de moslimbevolking moest behoeden voor deze verwerpelijke verlok kingen uit het Westen. In werkelijkheid, ver tellen lokale bewoners, behoorde zijn zoon Ilham tot de vaste bezoekers van het casino op de bovenste etage van het luxueuze Hyatt Hotel. Afkickcentrum Alijev junior, destijds vice-president van het staatsoliebedrijf, stond voor miljoenen in het krijt. Hij speelde pas quitte, nadat hij de Turkse maffia het splinternieuwe hotel Europa toeschoof. Dat had zijn vader spe ciaal voor diplomaten laten bouwen. „Alijev was zo boos dat hij zijn zoon naar een afkickcentrum stuurde en alle gokhal- len verbood", zegt Bagirov. „Sommigen zeg gen dat Ilham daarom zo vaak naar het bui tenland gaat." Nu is Gajdar al twee jaar dood en Ilham de nieuwe sjeik van Azerbeidzjan. Dat zoonlief als president net zo'n autoritair bewind voert als zijn vader, bleek tijdens de parle mentsverkiezingen begin deze maand. Ne-; derlandse waarnemers zagen mannen met" gouden tanden en leren jacks de kiezers in strueren en politieagenten gingen aan de haal met stembussen. „Ilham heeft zijn vrouw en zijn oom in hét parlement gekregen, de vader van de direc teur van de douane en de broer van de com mandant van de politie", somt Bagirov op. „Het is één grote kliek. Waarschijnlijk heeft Ilham veel van zijn vader geleerd." Oneerlijke en onvrije verkiezingen? Wester se waarnemers kregen die woorden ondanks een waslijst aan tekortkomingen niet over de lippen. Te kritische kanttekeningen zou den ammunitie voor de oppositie opleveren, die het aftreden van Alijev eist. Het Westen wil beslist geen instabiliteit in Azerbeidz jan. Ook de bevolking loopt niet massaal warm voor een opstand. Want, zeggen veel Azeri: „de huidige machthebbers hebben hun zak ken zo vol gepropt dat ze enigszins verza- digd raken, terwijl nieuwe leiders nog moe ten beginnen met graaien." Alijev kweekte vlak voor de stembusgang bovendien veel goodwill door een aantal ministers te ont slaan. De reden? Een interne machtsstrijd - om de toekomstige buit, meent Asadov. Cor ruptie, zeggen de autoriteiten. De staatstelevisie liet als bewijs een tafel vol met dollarbiljetten en gouden horloges zien, met daarachter de schuldbewuste boon doeners. Het was mooi geregisseerd, maar nauwelijks geloofwaardig. „Het buiten van de minister van Gezondheid staat naast het buitenhuis van de president", zegt een za kenman. „Je gaat me toch niet vertellen dat ze er zo maar bij toeval achterkwamen dat' die man corrupt was?" Remco Reiding

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25