>zc Doodsbedreigingen knagen Zeeuwse bestuurders steeds vaker op de korrel jjctie bijlagen: 0113-315680 |PzC-nl jil:redactie@pzc.nl itbus 31,4460 AA Goes ertentie-exploitatie: jrd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ,uWs-Vlaanderen: 0114-372770; ionaal: 020-4562500. lerdag 26 november 2005 Hans Felius: Zeeuwse wereldburger foto Mechteld Jansen, fotomontage Felix Binicewicz De afgelopen weken is de auto van burgemeester C. van Liere van Noord-Beveland tweemaal bekrast. Eenmaal een paar flinke halen met, ver moedelijk, een sleutel over de motor kap. De andere keer zijn er wat lange krassen aangebracht op de zijkant. Ver velend. Zeer vervelend. Maar die kras sen vallen in het niet bij de vijf doods bedreigingen die hij als burgemeester de afgelopen jaren kreeg. De laatste maal, een klein half jaar geleden, zei een inwoner op zeer dreigende toon te gen hem: 'jij gaat eraan'. Gemeentebestuurders en -medewerkers worden steeds vaker bedreigd, zo blijkt uit een aantal recente onderzoeken. Sinds de moord op Pim Fortuyn lijkt het of de grenzen van het fatsoen zijn verdwenen, verzucht een wethouder van een kleinere Zeeuwse gemeen te. „De hufterigheid neemt heel snel toe." Gemeentebestuurders in Noord-Holland had den de afgelopen tijd te maken met haat-e-mails, verbale en fysieke bedreigingen, stenen door de ruiten en kogelbrieven, zo blijkt uit een onderzoek door die provincie. Bij een rondgang langs Zeeuwse burgemees ters en wethouders wordt duidelijk dat intimi datie en bedreigingen ook hier voorkomen. Nog niet in die mate zoals in Noord-Holland. Maar de verharding in de omgang, het op de man spelen, dreigende taal, uitschelden en een enkele doodsbedreiging. Het zijn zaken die be stuurders herkennen. Van Liere komt er rond voor uit dat hij een aantal maal is bedreigd. De eerste keer, ruim tien jaar geleden, toen hij nog burgemeester was in het Brabantse Putte. Daar botste hij met een aantal zware criminelen. Hun minste vergrijp bestond uit het verscheuren van de ge meentelijke belastingaanslagen. Toen hij toch wilde innen, ontving Van Liere zijn eerste doodsbedreigingen. Als burgemeester van Sluis kwam hij weer in aanraking met criminelen. Deze maal met twee bendes die daar piramide spelen organiseerden. Van Liere maakte zich niet geliefd toen hij tegen hen optrad. Dat lie ten ze via een doodsbedreiging ook weten. Sinds een aantal jaren is Van Liere burgemees ter van Noord-Beveland. In de beeldvorming de rustigste regio van Zeeland. Daar gebeurt toch nooit iets, zo lijkt het. Desondanks kreeg hij daar tot tweemaal toe te maken met een doodsbedreiging. De eerste maal door een psy chisch gestoorde man die het niet eens was met het stopzetten van de uitkering aan zijn vriendin. Tijdens de rechtszaak, vorig jaar, te gen die inwoner van Wissenkerke stelden de officier van justitie en de rechter dat dat soort bedreigingen, zelfs als ze afkomstig zijn van een 'volslagen overspannen iemand', echt niet kunnen. Een half jaar geleden werd Van Liere weder om geconfronteerd met een doodsbedreiging. Deze keer in verband met de aanleg van een fietspad. In een gesprek met de burgemeester, de gemeentesecretaris en twee sectorhoofden zei de tegenstander, al wijzend naar Van Lie re: 'jij gaat eraan'. Die bewuste man heeft vol gens de burgemeester het gemunt op iedereen die iets te maken heeft met het aanleggen van dat pad. „Hij terroriseert iedereen. Ook ambte naren en wethouders." Die doodsbedreigingen vreten aan Van Liere. Het is ook niet niks, zo zegt een collega die hem goed kent. Van Liere weet ook van bedreiging van sommi ge andere bestuurders. Die zwijgen echter. Een enkeling zegt zelfs nimmer bedreigd te zijn. De Bevelandse burgemeester vindt dat nogal vreemd en keurt dat ontkennen 'tegen beter weten' af. Het probleem van bedreigin gen is volgens hem alleen te tackelen door openheid. Uit de rondgang langs de gemeentehuizen doemt het beeld op dat met name wethouders van sociale zaken te maken hebben met bedrei gingen. Twee van hen willen alleen praten on der de strikte voorwaarde dat hun naam noch hun gemeente genoemd wordt. Een van hen kreeg nog niet zo lang geleden van een cliënt van de sociale dienst te horen dat hij hem 'ka pot zou schieten'. Nu is die bewuste wethou der niet echt bang aangelegd. Voor hij de poli tiek inging, had hij ook al te maken met bedrei gingen. Maar die bewuste woorden 'ik schiet je kapot' werden geuit door iemand die be kend staat als uitermate gevaarlijk. De be stuurder is volgens eigen zeggen niet ge zwicht. „Integendeel juist. Ik heb mij hard op gesteld." Maar hij beseft wel hoe kwetsbaar hij en zijn familie zijn. „Want in Zeeland weet toch iedereen iedereen te wonen." Een collega van een andere gemeente is nooit letterlijk met de dood bedreigd maar heeft wel te maken gehad met een zeer sinistere bedrei ging op zijn afdeling. Volgens deze wethouder door een zeer radicaal figuur met handgrana ten thuis. De bewuste bedreiger zit inmiddels vast en wacht op een proces. Desondanks durft de wethouder nog steeds geen details te geven. Hij vertelt wel dat die man voor zeer grote onrust zorgde op zijn afdeling. Aan terugtreden denkt de wethouder niet. Hij weet van collega's elders in het land die die keuze wel hebben gemaakt en hij begrijpt ook waarom. Want bedreigingen, ze zijn niet leuk, verzekert hij. De wethouder meent nog steeds dat hij een taak heeft in het openbaar bestuur. Dat hij op moet komen voor vooral de zwakke ren. Maar dat opgefokt reageren, die ontzetten de verharding van de maatschappij, het eisen van een uitkering, dat maakt het werk niet leuk, zo zegt hij. Verharding Niet iedereen maakt dat soort zaken mee als bestuui-der. Tot op heden heb ik gelukkig geen ervaringen met bedreigingen en dergelijke, reageert wethouder M. Vermue van Borsele. Wel ziet ze dat het respect voor elkaar in de loop der jaren afneemt. Dat laatste wordt door velen onderschreven. Verhardingen in de maat schappij zijn ook in Zeeland merkbaar, weet haar collega T. Croné (Schouwen-Duiveland) maar al te goed. Wethouder A. van Opdorp (Borsele) schat in dat hij eens per kwartaal verbaal wordt be dreigd. Hij vindt dat meevallen want hij noemt dat aantal 'zeer sporadisch'. Zijn colle ga T. 't Hart (Goes) kan zich geen echte bedrei gingen herinneren. Wel wordt hij soms mid den in de nacht opgebeld, 'om eens mee te ma ken wat het is als je 's nachts niet kan slapen'. Dat overkomt W. Renden (Schouwen-Duive land) ook wel eens. Onder het motto 'wij wak ker, jij ook wakker' is hij tot nu toe een aantal keren rond vijf uur 's morgens uit zijn bed ge beld door bewoners die protesteren tegen ver- keershinder voor hun deur. Verwensingen De afkeer van het beleid van P. Ganseman (Ka- pelle) wordt tot nu toe geuit door zijn auto te bekrassen. Tot nu toe drie maal. Door wie? Hij heeft geen idee. Hij merkt ook op dat velen denken dat je tegen een wethouder alles mag zeggen wat maar in je hoofd opkomt. „De erg ste verwensingen. Gewoon midden op straat." Wat opvalt bij de rondgang is dat een fiks aan tal bestuurders alleen anoniem wenst te reage ren. Er rust nog steeds een taboe op bedreigin gen, constateert criminoloog F. Bovenkerk dan ook in zijn boek 'Bedreigingen in Neder land'. Uit die studie blijkt dat de afgelopen twee jaar minstens 25 landelijke politici en ze ker dertig lokale bestuurders met de dood zijn bedreigd. Een Zeeuws-Vlaamse wethouder, vorig jaar ernstig bedreigd, wil zijn zaak niet opnieuw oprakelen. Hij vindt niet dat een voorval tot algemeen goed verheven moet worden. En ter geruststelling: „In mijn periode als bestuurder heb ik het in ieder geval nog steeds overleefd." Een Walcherse wethouder vraagt ook om ano nimiteit om op die manier anderen niet op een idee te brengen. Ook zij krijgt zo nu en dan 'te lefoontjes die wat verder gaan'. „Waarin ook dreigende taal wordt geuit. Soms gericht te gen mij. Maar soms ook tegen het personeel." Gelukkig heeft lang niet iedereen last van be dreigingen. Een aantal bestuurders looft het gedrag van de Zeeuwen. Burgemeester J. Sala (Sluis) heeft lof voor de manier van omgaan met elkaar. Sinds zijn komst, juni 2003, naar West-Zeeuws-yiaanderen, heeft hij zich nim mer bedreigd gevoeld. In het algemeen vindt hij wel dat de maatschappij aan het verharden is. Maar dat ervaart hij niet in Sluis. Hij vindt dat de mensen daar juist positief reageren en tolerant zijn. Hij is niet de enige die zich zo uit laat. Burgemeester J. Lonink (Terneuzen) is ook te spreken over de Zeeuws-Vlamingen. Hij is wel eens bedreigd, zo geeft hij toe. Maar dat was tijdens zijn burgemeesterschap elders in het land. En zijn collega J. Gelok (Borsele) wordt niet bedreigd en voelt zich niet be dreigd. Ook hij merkt de verharding van de maatschappij. Zijn oplossing: „We zullen ons moeten realiseren dat we onze jeugd moeten trainen in de sociale omgangsvormen. Niet dis cussiëren over normen en waarden, maar die waarden en nonnen aanbieden aan ouders en kinderen." Bovenkerk zelf denkt dat bedreigingen een tij delijk en puur Nederlands verschijnsel zijn. Hij noemt het opvallend dat bestuurders in omringende landen als België, Frankrijk en Duitsland niet tot nauwelijks te maken heb ben met die 'ziekte'. Geen van de geraadpleegde Zeeuwse bestuur ders geeft aan dat hij of zij ook gezwicht is voor bedreigingen. Bovenkerk is daar, in het algemeen, niet zo zeker van, zo blijkt uit zijn boek. Zijn slotconclusie luidt niet voor niets: 'dreigen werkt. Soms'. Emile Calon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21