De vijfde Beatle tatoverde wereld WK-goud tussen roestige spijkers Heras valt van voetstuk, maar Rabo niet blij Van Basten prijst de kwaliteiten van Kalou Harmes wordt tiende in de meerkampfinale 19 Jest legendarisch in en om het veld Krohn-Dehli terug naar Ajax Ullrich rijdt zowel Tour als Giro Geen vervolging Cristiano Ronaldo Iedereen in beroep in zaak-Hoyzer Pang en Meulendijks kwartfinalist Voetbalduels in Zuid I zijn afgelast Haarlem behaalt zege na lange reis an Lieren op e zesde plaats Maastricht zaterdag 26 november 2005 wr Hans Leber EN HAAG - „Vertelt u mij, jjnheer Best, waar is het alle- ial misgegaan?" De vraag zou it gesteld zijn door een bedien- in een luxe hotel. De man racht een dure fles champagne de bruidssuite waar de gis ten overleden George Best uisde. Op het bed, tussen zo'n ,000 Engelse ponden aan cash lid, lagen stervoetballer Best Miss Universe. Earthquakes, Bournemouth en Brisbane Lions. Naast Europees voetballer van het jaar 1968 wa ren er de Engelse landstitels in 1965 en 1967 en de Europa Cup 1 in 1968. Te weinig voor een man met zo'n uniek talent. Best stond tientallen jaren lang vaker in de tabloids dan in de sportbladen. Aanvankelijk in de society-rubriek, wegens avances met schonen, later in de kolom men met politienieuws. Zoals ten tijde van zijn drie maanden De hotelbediende reeg op langere termijn gelijk, eorge Best heeft te kort, eigen- tmaar zes jaar, aan de top ge- stbald voordat de sensaties jj drank en vrouwen hem van Etene naar het andere incident iepten. Het enige dat Best ooit over de hotelanekdote was: Misschien zag die ober iets wat niet zag." Itorge Best, geboren in Belfast 22 mei 1946, is het beste dat 'Britse eilanden ooit aan voet- Italent voortbrachten. David sckham, Wayne Rooney? Con- oversieel zijn ze ook al, maar wereldwijde impact van sst, alleskunner in de voorhoe- van Manchester United en Noord-Ierse elftal, hebben twee niet. Best was een sen- ilie in de jaren zestig. Zeker na- tzijn levenswandel aanvanke- allure van een popster eekreeg, wat overigens al snel erd bezoedeld met incidenten het leven van een alcoholist amerken: een echtscheiding, financieel bankroet, dronke- ansincidenten. Manchester United volgde lange rij, vaak obscure lbs in Engeland en daarbui- Niet zelden duurde zijn ver- ijf slechts een paar maanden, carrière voerde hem langs ockport County, Cork Celtics, instable Town, Los Angeles stecs, Fulham, Fort Lauderda- Strikers, Hibernian, San Jose gevangenschap in de VS, rond de kerst van 1984, wegens rij den onder invloed, het aanval len van een politieman en het ontduiken van een borgtocht. Zijn voormalige vrouw Angie gaf hem, na jarenlang liefdevol alle narigheid van haar George te hebben opgevangen, een nek slag toen hun zoon Calum was geboren en zij hem de deur wees: „Ik kon niet voor twee ba by's zorgen, dus de oudste moest weg." Maar Best zal voor al worden herinnerd als die ran ke voetballer, tweebenig, makke- AMSTERDAM - Ajax neemt voetballer Michael Krohn-Dehli volgend seizoen weer in dienst. De club bereikte overeenstem ming over een contract met de 22-jarige Deen, die tot het einde van dit seizoen bij RKC blijft. Krohn-Dehli stond van juli 2000 tot juli 2004 onder con tract bij Ajax. Toen -ging hij naar RKC, waar zijn contract aan het eind van dit seizoen af loopt. Krohn-Dehli heeft voor drie jaar getekend. ANP lijk passerend, meeverdedigend als het moest. De 'vijfde Beatle' werd hij genoemd wegens zijn uiterlijk. Lang haar en fikse bak kebaarden waren toen nog onge woon in de voetbalwereld. Hij vormde bij Manchester een le gendarisch trio met Bobby Charlton en Denis Law. Maar ook zonder Law werd in 1968 op Wembley via een 4-1-zege op het Benfica van Eusebio de Eu ropa Cup 1 gewonnen. Nog een anekdote dient bij het afscheid van de grote voetballer te worden herhaald. De zeven tienjarige Best debuteerde in 1963 bij Manchester tegen West Bromwich Albion, waarbij hij de ervaren back Graham Willi ams een moeilijke middag be zorgde. Manchester won met 1-0, Best had een aandeel in het doelpunt. Jaren later ontmoet ten Williams en Best elkaar, waarbij Williams vroeg: „Kun je even stil staan, zodat ik je ge zicht goed kan bekijken?" Best: „Waarom?" Williams: „Omdat alles wat ik ooit van je zag, die kont van je was, verdwijnend langs de zijlijn." Best was 25 jaar toen in 1971 zijn gloriedagen bij Manchester United voorbij waren. In 2000 werd hij door duizend Britse journalisten en sportmensen uit geroepen tot grootste Britse sportman aller tijden. Hoewel niemand wist hoe goed George Best écht had kunnen worden. Zijn laatste optreden in de publi citeit was in het Engelse tabloid News of the World. In een van de sporadische" momenten dat -hij- aanspreekbaar was, vroeg hij vanaf zijn ziekbed een foto van hem te nemen, meldde de krant. De doodzieke Best - om geven door slangetjes, infuus in de neus, een man met een gelige gelaatskleur door zijn slecht functionerende en in 2002 nog vervangen lever - wilde de we reld waarschuwen voor de gevol gen van alcoholisme. GPD De gisteren overleden George Best werd onder meer herdacht met het leggen van bloemen bij een muur schildering van de legendarische voetballer in Belfast. foto Paul Mcerlane/EPA ROME - Wielrenner Jan Ullrich rijdt komend jaar zowel de Ronde van de Frankrijk als de Ronde van Italië. „Ik be gin dit keer vroeger dan gewoonlijk met mijn voorberei ding op de Ronde van Frankrijk en ik doe mee aan de Ron de van Italië", zei Ullrich. Ook zijn manager en de woord voerder van zijn ploeg bevestigden de deelname aan de Gi ro. De Ronde van Frankrijk wordt gereden van 1 tot 23 juli, in Italië is de koers van 6 tot 28 mei. ANP/DP A DEN HAAG/LONDEN - Manchester United-voetballer Cristiano Ronaldo wordt niet vervolgd voor een vermeen de verkrachting. Volgens de Britse justitie is er onvoldoen de bewijs tegen de Portugees. Ook een tweede verdachte gaat vrijuit. Een vrouw verklaarde op 2 oktober door de twee te zijn verkracht in een hotel in Londen. GPD/RTR BERLIJN - Niet alleen de aanklager, ook de advocaten van de vijf gestraften in de zaak-Hoyzer zijn in beroep ge gaan tegen de vorige week door de rechter in Berlijn opge legde straffen. Daarmee krijgt het proces rond een omko pingszaak in het Duitse voetbal een vervolg voor het ge recht in Leipzig. De advocaten van de beide hoofdver dachten, arbiter Hoyzer en de Kroatische gokker Ante Sa- pina, kondigden al meteen na de uitspraak beroep aan. De aanklager volgt vooral omdat de straf tegen een ande re arbiter, Dominik Marks, veel lager was dan de eis. Maar ook tegen de straffen voor Marks en de broers Filip en Milan Sapina is beroep aangetekend. ANP/DP A GLASGOW - Eric Pang en Judith Meulendijks zitten bij het open Schots badmintonkampioenschap in de kwartfi nale. De als tweede geplaatste Pang won van de Indone siër Andy Hartono Tandaputra in twee games: 15-5 15-8. Daarna versloeg hij de Fransman Simon Maunoury met twee keer 15-12. Meulendijks gunde de Frangaise Eilisa Chanteur slechts vijf punten: 11-3 11-2. Ook de Deense Ti ne Hoy had weinig in te brengen: 11-4 en 11-0. ANP GOES - De voetbalbond KNVB heeft alle wedstrijden die voor vandaag stonden gepland in het district Zuid I, waar onder de Zeeuwse clubs in de eerste klasse en lager val len, afgelast in verband met de slechte weersomstandighe den. Alleen in het district Noord en in de categorie lande lijk, waarvan de hoofdklassers Hoek en Kloetinge deel uit maken, is geen sprake van een algehele afgelasting. Daar wordt de beslissing tot al of niet spelen aan de consuls en eventueel de scheidsrechters overgelaten. MAASTRICHT - In de eerste divisie versloeg Haarlem gis teren MW met 2-1. Het was de enige wedstrijd in het be taalde voetbal die doorgang vinden. Gommans bracht de thuisploeg na ruim een kwartier aan de leiding. Na rust sloeg Haarlem toe via van Van Toor en Ahahaoui. ANP OES - Laurens van Lieren is de Grand Prix van Indoor aastricht zesde geworden. De essuurruiter uit Schore scoor- met zijn paard Hexagons 011- jht 70,291. De wedstrijd werd ruime voorsprong gewon door Anky van Grunsven op iltec Salinero, met 78.000. olgens Laurens van Lierens va- en trainer Leunus reed zijn on een goede proef met een aar kleine storinkjes. Hoopge- ndwas de stap, het onderdeel Ollright door te veel span- vaak mager uitvoert. In aastricht was duidelijk verbe- nng zichtbaar. Van Lieren aatste zich met zijn zesde plek iim voor de kür op muziek, die indaag gereden wordt, tweede plaats in de wed- ijddie meetelt voor de wereld ser was voor Edward Gal met iet Lingh. Hij werd ge- door de Zwitserse vetera- Silvia Iklé. Imke Schelle- üis-Bartels werd vierde en ont- ipte zich daarmee tot een con- went van Laurens van Lieren or het nationale team. Nadeel orBartels is dat haar paard ■nrise blessuregevoelig is. funus van Lieren reisde na de van zijn zoon gisteravond tor naar Stockholm (Zweden) 'ar Thamar Zweistra, een an te pupil van Stal Hexagon, mdaag de Grand Prix rijdt op plaatselijke International nrse Show. Ook die wedstrijd Itmee voor de wereldbeker. door Ad Pertijs DEN HAAG - Roberto Heras wankelt niet langer. Nu ook in de B-staal van zijn urine sporen van epo zijn aangetroffen, is de 31-jarige Spaanse ronderenner definitief van zijn voetstuk ge vallen. De oud-ploegmaat van Lance Armstrong is zijn zege in de Vuelta kwijt, hij is ontslagen bij Liberty Seguros en er wacht een schorsing van twee jaar. Dat Denis Mentsjov nu de boe ken ingaat als de winnaar van de Ronde van Spanje, is bij zijn ploeg Rabobank geen reden voor een feestje. „Het nieuws van vandaag is niet dat wij win nen, het nieuws is dat het wiel rennen verliest. Onze belangen stijgen immers niet uit boven die van de wielersport", zegt teammanager Theo de Rooij. Hij heeft het over een dubbel ge voel. „Maar het had nog erger kunnen zijn", beseft De Rooij. Hij doelt op de mededeling van woensdag dat de test op de B-staal mislukt was en dat het onderzoek over moest. Dat riep het bange gevoel op dat Heras de gelegenheid kreeg te ontsnap pen. „Dit bewijst dat ook de Spaanse bond gewoon zijn werk goed gedaan heeft. De strijd te gen de doping is niet het mono polie van de Fransen." Betrouwbaar De epo bij Heras werd gevonden in de plas die hij moest inleve ren na afloop van de voorlaatste etappe, een tijdrit. Op dat mo ment was hij - met ruime voor sprong - leider in de ronde. De Spanjaard, die drie keer eerder de Vuelta won, kondigde aan in beroep te gaan tegen de uitslag van de test. Hij trekt de betrouw baarheid ervan in twijfel. In au gustus slaagde de aanvankelijk betrapte Belgische triatleet Rut- ger Beke erin zoveel twijfel te zaaien over de epotest, dat hij werd vrijgesproken van het ge bruik van het bloedhormoon. Door Beke overlegde rapporten van een expert wezen uit dat het mogelijk is dat natuurlijk aange- De Spaanse wielrenner Roberto Heras kijkt bedrukt tijdens de persconferentie waarin hij tekst en uit leg geeft over de uitslag van het dopingonderzoek tegen hem. foto Paul Hanna/RTR maakte eiwitten door de test worden gezien als epo. Lon Schattenberg van de medi sche commissie van de UCI zegt dat de zaak-Beke voor de inter nationale wielerunie geen aan leiding was de test opnieuw te gen het licht te houden. Voor de UCI blijft de test voor honderd procent betrouwbaar. Onschuld De Rooij zegt dat ook bij de Pro Tour-teams de betrouwbaar heid van de test geen issue is. „Het staat iedereen vrij de uit slag aan te vechten, maar vol gens mij hebben renners als Ha milton en Perez een jaar na dato nog weinig successen geboekt." Heras houdt ondertussen zijn on schuld vol. „Met een voorsprong van vier minuten zou ik toch wel gek zijn om voor de tijdrit epo te gebruiken. De twaalf keer die ik eerder in de ronde ben getest, is er niks gevonden." Het is niet de eerste grote zege in het wielrennen die de laatste jaren moest worden ingeleverd als gevolg van epo-gebruik. Da vid Millar moest afstand doen van zijn wereldtitel tijdrijden (2003). Michael Rogers nam hem over. Een jaar later werd hij op het WK alsnog gehuldigd. De Rooij hoopt dat voor Men tsjov ook een passende gelegen heid wordt gevonden om hem alsnog te huldigen als winnaar van de Vuelta 2005. Het is te vens de eerste grote ronde die Rabo heeft gewonnen. „Maar voor alle duidelijkheid: vandaag is niet de dag om de champagne fles te ontkurken." GPD I7at moet ik ermee, zei Marie-Céci- T le Moerdijk, de 76-jarige zange- in een zorgeloze bui. Ik heb nie- die er nog naar omkijkt. En van daar stoel aan de open haard mikt weer een stapel knipsels in het vuur. 'idat ruimt mooi op. Kranten, tijd- tbriften, vol met verhalen en illustra- over een glanzende zangcarrière. Waarom zou ik het bewaren?" 'arie-Cécile doet denken aan Jan 'es. En aan Jo de Roo. „Wat zegt dat 'llUo'n beker van de Ronde van laanderen of de bloemen van Bor- wux-Parijs? Ik heb er nooit aan ge- Mt", zegt Jo de Roo, als hij met een N wazigheid terugkijkt op zijn herleven. onverschillige heeft Marie-Cécile ook. Het staat maar in de weg, galmt ze door de kamer van haar artistieke bui tenhuis in de Kempen. Mijn vader knip te alles uit wat in de krant stond. Do zen en kasten vol heeft hij verzameld. Ik heb er nooit naar omgekeken. En Lotje, mijn dochter, wil het ook niet. Ik weet toch wel dat je mooi kan zingen ma, zegt ze. Veel liever duikt Marie-Cécile, die in januari de Worldcup biljarten in Sluis kil opent met het Zeeuws-Vlaamse volkslied, nog achter de vleugel, in het zaaltje achter haar huis, om haar knus se publiek mee te voeren op een avond vol warmte en weemoed. Of crosst ze in haar gemotoriseerde rolstoel door de prachtige wildernis van de achtertuin, met een bakje graan aan het stuur om de kippen te voeren. Zou het komen omdat Marie-Cécile uit Zuiddorpe, Jo de Roo uit Schore en Jan Raas uit 's Heerenhoek komt, dat ze zo gewoon zijn gebleven en al die glorie van vroeger op de zolder hebben wegge stoken? Jan Raas zou - als hij dat zou willen - nog overal kunnen verschijnen om de kampioen van vroeger uit te han gen. In Zeeland alleen al zijn meer wie- Ierfeestjes dan koersen. Maar Raas trekt zich liever terug in het bruine café van Kee, waar het bier nog uit flesjes wordt geschonken en Jan de gewone jongen van het dorp is, die vroe ger toevallig hard met de fiets kon rij den. Joop Holthausen, de journalist, heeft hem daar opgezocht, omdat hij een boek schreef over 'Het geheim van Raleigh', de biografie van een bijzon der wielerploeg. Joop moet hem in een zeldzaam openhartige bui hebben ge troffen. Want Raas vertelt over zijn eeu wige ruzie met Peter Post, geeft toe dat Jean Nelissen zijn wereldtitel heeft ge red en onthult andere geheimen uit het peloton. Dat doet hij anders nooit. En Joop had geluk dat Kee niet ingreep, want ze houdt niet van indringers die Jan van de kaarttafel weghalen. Voor Raas waren bekers van net zo wei nig waarde als de krantenknipsels voor Marie-Cécile. Hij vertelt aan Joop dat de gouden medaille van het WK van 1979 tussen de roestige spijkers in de schuur ligt. Dat hij de beroemde kei van Parijs-Roubaix nooit in zijn huis wilde hebben. En dat John, de oudste zoon van Jan, de beker van Milaan-San- remo eerst uit de vuilnisbak heeft ge vist en later heeft geschonken aan Ri- nus Rijk van het café op het dorp, die een biljarttoernooi organiseerde, maar nog geen wisselbeker had. Het was een beker voor het leven, dachten ze, want alleen de biljarter die hem vijf keer zou winnen, mocht hem houden. Dat gebeurde vijf jaar later al. Eddy Hoondert, een plaatselijke grootheid, won de bokaal voor de vijfde keer en mag er nu mee op zijn schoorsteen pron ken. Nu heeft Eddy op het biljart van Wim en Wendy de Kok in Lewedorp wel eens een serie van tien driebanders gemaakt, maar om nou te zeggen dat Eddy een topbiljarter is? En daarom staat het wel stoer in zijn kamer, met een beker die verder nie mand in de wereld heeft: die van Mi- laan-Sanremo uit 1977. Frits Bakker van onze sportredactie ROTTERDAM - De Ivoriaanse Feyenoord-spits Salomon Kalou zou een verrijking zijn voor het Nederlands elftal. Als hij wordt genaturaliseerd, gaat hij vrijwel zeker mee naar het WK voetbal, komende zomer in Duitsland. Dat verklaarde bondscoach Mar co van Basten gisteren tegen over de rechtbank van Rotter dam in de zaak die Salomon Ka lou tegen minister Verdonk heeft aangespannen. Kalou hoopt door de verklaring alsnog versnelde naturalisatie te krij gen. Minister Verdonk (vreemde lingenzaken) wees zijn aan vraag om Nederlander te wor den tot twee keer toe af. „Kalou is een speler met uitzonderlijke kwaliteiten, waarvan er in het Nederlands elftal maar een paar rondlopen", zei Van Basten. „Hij kan een man uitspelen en dat is niet veel spelers gegeven. Arjen Robben is een van de wei nigen en van hem zijn we vaak afhankelijk. Zonder Robben hebben we in duels met kleinere tegenstanders vaak veel moeite. Helaas is hij vaak geblesseerd. Kalou zou dan ook een welkome aanvulling zijn voor ons." Is het geniaal van Van Basten om Kalou een half jaar voor het WK begint al te selecteren? Het lijkt in de geschiedenis van het voetbal in elk geval nooit eerder vertoond dat een voetballer al zo vroeg zeker was van selectie. Kalou is een prachtige voetbal ler, toch hangt er de sfeer van opportunisme over het warme pleidooi van Van Basten. Net als de bondscoach trad ook de Maastrichtse hoogleraar Na- tionaliteitsrecht Gerard-René de Groot op als getuige-deskun- dige. Hij verklaarde dat Ver donk in strijd handelt met de Rijkswet op het Nederlander schap. „De minister zegt de aan vraag van Kalou te hebben afge wezen omdat het beleid strenger is geworden. Maar de minister moet zich aan de wet houden. Als ze die te soft vindt, moet ze de wet aanpassen." Landadvocaat Hoogvliet wees er op dat de Rijkswet op het Ne derlanderschap de minister de bevoegheid geeft 'zelfstandig een besluit te nemen'. Hij plaats te verder vraagtekens bij de be trokkenheid van Kalou bij Ne derland. „Hij zegt dat hij als hij niet wordt genaturaliseerd mis schien wel voor een ander land gaat spelen. Dan denk ik: hoe groot is die wens eigenlijk om Nederlander te worden?" De rechtbank doet op 9 septem ber uitspraak. GPD door Herman Wissink MELBOURNE - Suzanne Har mes moest gisteren in de meer kampfinale van het WK turnen in Melbourne genoegen nemen met de tiende plaats. Evenals Loes Linders, die 24ste en laat ste werd, kreeg ze op drie van de vier toestellen een lagere waardering dan tijdens de kwali ficatiewedstrijden. Het verschil in punten was mini maal. Afgelopen woensdag kwam Harmes nog tot 35,849, gisteren bereikte ze een score van 35,549. „Ik weet dat ik be ter kan", zei Harmes. „Maar met de tiende plek ben ik wel te vreden." Loes Linders, haar ploeggenote bij De Hazenkamp, kwam flink lager uit. Gisteren kwam Linders in de finale tot 33,323, terwijl ze in de kwalifi catiewedstrijd nog op vier toe stellen een totaal van 34,225 had bereikt. Chellsie Memmei won de meer kamp. De Amerikaanse (17) ging met 37,824 punten haar landgenote Anastasia Liukin (37,823) voor. Het verschil was eenduizendste punt. De Australi sche Monette Russo werd met 37,298 derde en haalde zo voor het thuispubliek de eerste Au stralische WK-medaille ooit. Harmes komt morgen tijdens de toestelfinales uit op vloer. Van daag is het de dag van Yuri van Gelder. De ringenspecialist moet proberen de hoge verwach tingen waar te maken en Neder lands eerste gouden WK-medail le ooit te veroveren. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19