tic Brandweer leert bij in Zweden det conformeren maar confronteren Jaarlijkse publicatie over werk Zeeuwse vormgevers 17 impost um over lide schepen Deltagebied Brandweer inspecteert woningen Van Gelder naar Armenië File A58 door brand vrachtwagen Pushz weg bij hogeschool pnst zaterdag 26 november 2005 BDELBURG - Ter gelegen- van het vijftienjarig he in houdt de stichting Behoud jgaars vrijdag 2 december symposium. Dat gebeurt in Zeeuwse Bibliotheek te Mid- jurg, vanaf 10.30 uur. .de derde lustrumviering wil 'stichting een begin maken het in kaart brengen van de [hiedenis van de 'kleine' jpsbouw in Zeeland en anderen vanaf de late mid- Kuwen. De voordrachten die bet programma staan, hande- daar dan ook over. Parmentier (Universiteit it) spreekt over de geografi- t economische en scheeps- fkundige ontwikkelingen Ie Delta tot de 18e eeuw. Ver men scheepstypen op de lelde en haar zijrivieren wor- behandeld door J. Anne- s (scheepvaartmuseum Baas- el, G. Schutten gaat in op de sprong en ontwikkeling van [bodems. kustvisserij en -schepen in ïuidelijke Nederlanden in de en 17e eeuw komen aan de e in de inleiding van A. van Et (Instituut Maritieme Histo- en F. Loomeijer (Maritiem seum Prins Hendrik) geeft overzicht van het historisch lerzoek naar de ontwikkeling schepen en scheepvaart in Delta. afloop is er vanaf 15.30 uur bezoek aan de restauratie- kplaats in de voormalige tim- rwerkplaats in Vlissingen, jr de hengst TH49 wordt op- napt en aan de historische iepswerf Meerman in Arne- iiden, het toekomstige thuis- ik van de stichting Behoud gaars. remming jizen Vlissingen ISSINGEN - Door werk- mheden maandag aan de gro- kleine sluis in Vlissingen is scheepvaart in het Kanaal Walcheren gestremd. wordt tussen 10.00 en 15.00 aan beide sluizen gewerkt, wegverkeer heeft geen hin- ran de werkzaamheden. door Emile Calon Officieren van verschillende Zeeuw se brandweerkorpsen gaan van maandag 28 november tot en met vrij dag 2 december oefenen op een speciaal trainingscentrum in het Zweedse Revin- ge. Een week lang worden negentien of ficieren van dienst van 's morgensvroeg tot 's avonds geconfronteerd met alle mogelijke branden en ongevallen. Van een tamelijk eenvoudige boerderij- brand tot en met het ontsporen en ont ploffen van een treinwagon en het neer storten van een vliegtuig. Hopelijk ma ken ze in het echt nimmer al dat soort rampen mee, zegt coördinator Aart van Oosten van de Regionale Brandweer Zeeland. Het Centrum för Risk- och Sakerhet- sutbildning in het Zuid-Zweedse Revin- ge is een gekend oefencentrum voor brandweerkorpsen uit tal van landen. Zeker vergeleken met de Nederlandse trainingscentra is het gigantisch groot. Trainingsweek En het lijkt wel of alle milieuregels die voor de Nederlandse centra gelden, daar niet van kracht zijn. Zo mag er in Revinge naar hartelust geoefend wor den met echt vuur en echte zwarte, vetti ge rook. Flink wat diesel verstoken is daar geen enkel probleem. Daarnaast, aldus Van Oosten, kunnen er op die ene locatie enorm veel verschillende oefe ningen worden uitgevoerd. Over het he le oefencentrum verspreid staan name lijk tal van gebouwen en voertuigen. Er ligt zelfs een half schip, zodat het be strijden van een brand aan boord van bijvoorbeeld een containerschip zeer realistisch beoefend kan worden. De trainingsweek van de Zeeuwen is volgepropt met maar liefst tachtig oefe ningen 'met een realistisch gehalte'. Daarnaast staan elke dag voor- en nabe sprekingen op het programma. Het wordt dus best een drukke week, weet Officieren van dienst van de Zeeuwse brandweerkorpsen gaan een week in Zweden zo realistisch als maar mogelijk is trainen. foto Lex de Meester Van Oosten op voorhand. De Zeeuwen die in Revinge oefenen, een tweede groep gaat in maart, zijn allemaal mini maal officier van dienst. Dat betekent dat ze in actie komen bij een middelgro te brand of erger. Bij een melding rukt standaard een voertuig onder leiding van een bevelvoerder uit. Als blijkt dat die ene eenheid van zes personen onvol doende is om de calamiteit te bestrij den, krijgt deze assistentie van een twee de. Zo'n tweede eenheid kan goed uit een andere gemeente komen. Bij de hulpverlening wordt sinds een aantal ja ren niet meer gekeken naar gemeente grenzen, maar naar welke eenheid het snelst ter plaatse kan zijn. Het maakt de getroffenen immers niets uit wie komt helpen, als er maar geholpen wordt. Een officier van dienst coördineert de activiteiten van die beide eenheden. „Een bevelvoerder heeft daar immers niet de tijd voor. Die heeft de handen vol aan het leiding geven aan de eigen mensen", weet Van Oosten. Zelf is hij ook regelmatig ingeroosterd als officier van dienst, meestal voor de regio Walcheren. Zodra er een melding komt, luistert hij via de portofoon mee. Als hij denkt dat het om iets meer gaat dan een heel eenvoudig brandje, gaat hij vaak naar de bewuste plaats om, in dien nodig, snel in te kunnen stappen. „Dan gaat er geen tijd verloren." Een officier van dienst moet volgens hem vooral goed kunnen coördineren en communiceren. Want zeker als het om een wat complex ongeval gaat, als ook de politie en de geneeskundige hulp verlening ter plaatse zijn, moet zo'n offi cier heel wat zaken in de gaten houden en regelen. Om zo realistisch mogelijk te kunnen oe fenen gaan ook twee mensen van de meldkamer, een gemeentelijke veilig heidsambtenaar, wat politieagenten en mensen van de geneeskundige hulpver lening mee naar Zweden. Bij een wat grotere calamiteit treffen die elkaar im mers vaak in het veld en moeten ze, ge bogen over een motorkap, tal van beslis singen nemen. De mensen van de meld kamer moeten vervolgens dat soort be slissingen goed doorgeven aan anderen. Van Oosten heeft het tijdens het ge sprek over de oefening in Zweden vaak over multidisciplinair. Hij doelt dan op al die diensten die betrokken zijn bij het bestrijden van ongevallen. Al die diensten moeten samen kunnen optrek ken, weten wat ze aan elkaar hebben. Bij een echte calamiteit is er immers geen tijd om omzichtig aan elkaar te snuffelen. Dan moet iedereen weten wat de ander kan. Met de training in Zweden wordt dat multidisciplinaire fiks geoefend, aldus de coördinator. Van Oosten hoopt dat na deze oefening de officieren van dienst weer alert zijn op alle procedures, „En dat ze over tuigd zijn van hun kennen en kunnen." Hij stelt dat daar in Revinge op het scherp van de snede geoefend wordt. „Het wordt hen niet makkelijk ge maakt." De PZC doet de komende week elke dag verslag van deze training. MIDDELBURG - De Zeeuwse brandweer is de afgelopen weken bij zo'n 150 gezinnen over de vloer geweest voor een veiligheidsinspectie. Dat gebeurde in het kader van de Nationale Brandpreventieweek. Tijdens de huisbezoeken viel op dat de meeste bewoners veel aandacht voor brandveiligheid hebben. Zo werden maar enkele risicovolle situaties aangetroffen. Onder an dere een cv-ketel, ingepakt in brandbaar isolatiemate riaal en apparatuur met een doorgebrand of met plak band afgeplakt snoer. Wel viel op dat maar weinig men sen meer dan één rookmelder hebben. Ook werd gewezen op de noodzaak van een goed vluchtplan. Dus wie belt 112, wie neemt de baby mee en welke route wordt geno men bij een brand. Verder adviseerde de brandweer om over te gaan tot de aanschaf van blusdekens, het vrijhou den van de vluchtweg en vooral niet zelf te sleutelen aan stekkers. MIDDELBURG - Commissaris van de koningin W. van Gelder gaat als lid van een delegatie waarnemers naar Ar menië. Hij doet dit namens de Raad van Europa. Tijdens het bezoek op 27 november ziet de delegatie toe op een eerlijk verloop van het referendum over wijzigingen in de grondwet. Van Gelder vindt dit een belangrijke activiteit. Volgens hem heeft het democratische westen de plicht om staten die een democratieseringsproces doormaken na het weg vallen van het communistische regime, te ondersteunen. De delegatie bezoekt tijdens het bezoek verschillende mensen en instanties. Er wordt onder anderen gepraat met de Armeense presi dent Robert Kocharyan en de voorzitter van het Centrale Verkiezingscomité Garegin Azaryan. Ook de media en de maatschappelijke organisaties die de verkiezingen contro leren worden bezocht. GOES - Op de A58 bij Goes is gisterochtend rond tien over zes de oplegger van een vrachtwagen in brand gevlo gen. De brand ontstond door het vastlopen van de achter as van de oplegger. De vrachtwagen met oplegger, die werd bestuurd door een 36-jarige man uit Zevenberg - schenhoek, was geladen met stenen. De stenen moesten vanwege de brand worden overgeladen. Op de A58 stond hierdoor enige tijd een file van tweeënhalve kilometer. VLISSINGEN - Het bedrijf Pushz van de Hogeschool Zee land heeft met een mini-symposium (een tiental belang stellenden) over e-learning afscheid genomen. Pushz richt te zich op dienstverlening aan bedrijven en overheidsin stellingen met cursussen en trainingen op maat. Het kon ingeschakeld worden voor onderzoek, coaching en advise ring. Staatssecretaris M. Rutte heeft aan bedrijfsmatige activi teiten van hogescholen, zoals bij Pushz het geval was, een eind gemaakt. Officieel stoppen de activiteiten op 1 janua ri maar lopende projecten worden wel afgerond. Binnen de HZ wordt bekeken of het desondanks in de toekomst mogelijk kan zijn de kennis die in de school is opge bouwd, aan de man te brengen. ilerie Van den Berge viert vijftienjarig bestaan arRolf Bosboom IES - Dat ze al vijftien jaar galerie draaiende kunnen den, zien Tom van den Ber en Joyce van Elzakker als een terecht. „We kunnen doen we willen doen. Het blijft soort idealisme om mensen elgenoot te maken van wat belangrijk vinden in de ist." vestigden zich halverwege jaren tachtig in Zeeland, in „Ik maakte destijds beel- maar had niet het idee dat van enige importantie was", Van den Berge. „Daarom ik ermee gestopt. Om toch ie kunstwereld actief te blij- een wereld die we erg inte rn! vonden - konden we dingen doen: verzamelen tentoonstellingen maken. Wij ibenhet beide gedaan." lene Van den Bex-ge werd in ■ember 1990, nu precies vijf jaar geleden, opgericht. Na iele exposities op locatie, von- ze een eigen stek boven het aiddels voormalige pand van gemeentearchief in de Wijn straat. „De drempel was berghoog, ook omdat je van- destraat niets zag", zegt Van Iker. Twee jaar geleden ver- Mie de galerie naar cultuur- is Westwal 45. ambities waren in 1990 hoog zijn dat nog steeds. „We stel le eisen aan de kunste- ars, want er is al genoeg troep de wereld, om het maar plat eggen"aldus Van den Ber- »We verkopen niet meer dan beschilderd stuk linnen op Pier. Dat betekent dat men- verliefd moeten worden op werk, maar ook erop kun- vertrouwen dat het goed is we brengen, dat we geen ge- fenlucht verkopen." moeten ervan overtuigd at een kunstenaar oprecht ag is én we willen ons alleen dingen met werk dat wij van achten." Dat betekent er geen concessies worden ün ter wille van bijvoor- dd de commercie of de heer- "d®esthetische normen. „Niet «meren maar confronte- 11 We zoeken juist de dingen "we niet kennen, niet begrij- 1 Beeldende kunst moet je jpurend prikkelen om je le- "fe verrijken." "baar uitgangspunten maak- Joyce van Elzakker en Tom van den Berge: „We hebben altijd een soort arrogantie gehad: als mensen de galerie belangrijk genoeg vinden, moeten ze maar naar ons toe komen." foto Mechteld Jansen te de galerie niet altijd vrien den. „Toen wij begonnen werd gedacht dat wij een podium voor Goese of Zeeuwse kunste naars zouden zijn. Toen merkte men dat we bijvoorbeeld met IJs- landers gingen werken. Achter af hoorden we dat het voor som migen heel frustrerend was." Dat ze vanuit Goes opereren, is geen artistieke maar een prakti sche keuze. „Daar wonen we nu eenmaal." Regelmatig hebben ze overwogen zich elders te ves tigen maar het bleef bij voorne mens, al sluiten ze niet uit dat het er op termijn nog eens van komt. „We hebben altijd een soort arrogantie gehad: als men sen de galerie belangrijk genoeg vinden, moeten ze maar naar ons toe komen." De opening van de eerste ten toonstelling, met werk van Mari- nus van Dijke, Teja van Hoften en Anke Reevers, trok nog zo'n 150 nieuwsgierigen. Dat aantal liep bij latere exposities snel te rug, waarschijnlijk doordat de bezoekers wat anders kregen voorgeschoteld dan ze hadden verwacht. „Op een gegeven mo ment stond we nog maar met tien mensen, de kunstenaar en onszelf meegerekend." Het heeft veel tijd gekost om, ook na tionaal en internationaal, een ei gen publiek op te bouwen, mede doordat het randstedelijke kunstjournaille moeilijk rich ting Goes was te bewegen. Door vol te houden en veel energie te steken in prestigieuze beurzen in binnen- en buitenland, is ge leidelijk de ommekeer gekomen. „Dat was een jaar of vijf gele den, toen bleek dat steeds meer verzamelaars ons wisten te vin den en dat de mensen elke keer opnieuw bleven komen. Toen kregen we het gevoel van: hier gebeurt echt wat bijzonders. In middels hebben we een groep verzamelaars in de Randstad, Brabant en België en ook een aantal mensen in Zeeland." Met het oog op de lustrumvie ring hebben Van den Berge en Van Elzakker alle tentoonstellin gen van de afgelopen vijftien jaar geïnventariseerd en het fo toarchief doorgeploegd. „Dan denk je: wow, wat we allemaal gedaan hebben! Wat een ener gie!", zegt Van Elzakker. „Daar kijken we echt met trots op te rug." Diverse opmerkelijke exposities schieten in herinnering. Van den Berge noemt onder meer het kistjesproject uit 1992 en de 'reisorganisatie' Sugar Moun tain Travel die Loek Grootjans in 1998 oprichtte, maar ook de tentoonstelling van ondermode- diva Marlies Dekkers, in het ka der van de Goese manifestatie Bijzonder Alledaags in 2000. „Ze had van de galerie een linge riezaak gemaakt, compleet met pashokjes." Het derde lustrum van Galerie Van den Berge wordt vandaag gevierd met de opening van een tentoonstelling met werk van twintig kunstenaars die er nauw mee verbonden zijn: Jus Jucht- mans, Marcel Berlanger, Dave Meijer, Marc Nagtzaam, Clary Stolte, Wido Blokland, Frank Halmans, Marie-José Hoeboer, Sybille Pattscheck, Jan van Munster, Mirjam Hagoort, Ro bert Janitz, Emmy Beenken, Peter Morrens, Wolfgang Ellen- rieder, Ton van Kints, Marcel Zalme, Thorvaldur Thorsteins- son, Paul Moran en Roel Achter berg. De tentoonstelling wordt om 17.00 uur geopend door cultuur gedeputeerde Harry van Wave- ren. Ton de Vos, directeur kunst en cultuur bij de gemeente Rot terdam, verzorgt een inleiding. Een publicatie - vervaardigd in een oplage van vijf exemplaren - over de geschiedenis van de ga lerie wordt overhandigd aan Van Waveren, de Goese wethou der Charles Linssen en voorzit ter Marlize Laport van de Cultu rele Raad Goes. Van het boekje verschijnt begin volgend jaar een publieksversie. De jubileumexpositie is te zien tot en met zaterdag 24 decem ber, elke donderdag, vrijdag en zaterdag van 12.00 tot 17.00 Beeld van de expositie Plat Zeeuws, najaar 2004 bij CBK Zeeland. foto Lex de Meester door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Met onder meer een jaarlijkse uitgave moet het werk van Zeeuwse vormge vers de komende tijd nadrukke lijk onder de aandacht worden gebracht. De aanzet daarvoor, een reizende tentoonstelling van tien ontwerpers, werd gistermid dag afgerond met de presentatie van een publicatie daarover. CBK Zeeland, het Centrum voor Beeldende Kunsten, Vormge ving en Architectuur in Middel burg, streeft ernaar de ambassa deur te zijn van uiteenlopende vormgevers en ontwerpers die in de provincie actief zijn. Daar mee is vorig jaar een begin ge maakt in de vorm van het pro ject Plat Zeeuws. Met het werk van tien vormgevers, geselec teerd door een onafhankelijke commissie, werd een tentoonstel ling samengesteld. Deelnemers De gekozen deelnemers waren Hans Bommeljé, Marloes Bou- man, Life Design, Markus, Ra ven, Sela, Derk Thijs, Benno Vranken, Bert van Wijk en Stichting Zout. Dc expositie was eerst in het CBK-gebouw in Middelburg te zien en nadien in de gemeente huizen in Temeuzen en Zierikzee, de Kunstuitleen in Goes, atelier Deux Mille in Re- tranchement en, recent nog, in de Openbare Bibliotheek in Roosendaal. Bij wijze van afronding van Plat Zeeuws is een boekje samenge steld waarin de exposanten zich nog eens presenteren. De uitga ve ervan was een ontwerp opdracht op zich, uitgevoerd door Harde Kaft, een samenwer king van Hans Bommeljé en Markus. Bij de publicatie hoort ook een cd-rom, met beelden van het werk van de ontwei-pers en een film van de expositie in Retranchement. Het fraaie boekje, dat gisteren werd gepresenteerd, kent twee edities. De 'publieksversie' is verkrijgbaar in een vacuüm ge zogen zakje, waarin zich ook een boterbabbelaar bevindt. „Als je daarop zuigt, wordt die ook steeds platter", luidt de ver klaring van de Plat Zeeuws-be trokkenen. Ook is, in een oplage van vijftig exemplaren, een luxe versie gemaakt, waarbij het boekje ingenieus is verwerkt in een perspex object, dat een waar kunstwerk blijkt te zijn. Wat er na Plat Zeeuws gebeurt om meer belangstelling te kwe ken voor het werk van vormge vers en ontwerpers, wordt be paald door een nieuwe commis sie die inmiddels is aangetre den. Deze bestaat uit Leonard Snelders, Ramon de Nennie en Corian de Dreu. Eerste ideeën Zij ontvouwden gisteren hun eerste ideeën. In elk geval zou er een jaarlijkse - of desnoods tweejaarlijkse - publicatie dienen te verschijnen die een 'ac tueel en representatief beeld' van vormgeving in Zeeland geeft. Daarnaast worden verspreid di verse activiteiten opgezet om vormgevers te ondersteunen, zo als workshops en adviesbijeen komsten. Een concrete invulling daarvan wordt in januari ver wacht. De publiekspresentatie van de pu blicatie over Plat Zeeuws is don derdag 1 december om 19.30 uur in De Drukkerij in Middelburg, met een optreden van dichter en beeldend kunstenaar Koos Dal stra.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17