legraafplaats Westkapelle groeit Wij mogen daar ook wonen IC Visstand Middelburg is onder de maat IC Slotfeest Goes-600 alleen voor klanten JA (ill] Willi i!;W Schade monument moeilijk te bepalen Vechtjas wil niet naar gevangenis -13 ditioneel ontwerp voor uitbreiding wint van plan met symboliek perdienst Man verkiest celstraf boven boete Grafschennis herhaalt zich Stremming zeesluis is een drama zaterdag 26 november 2005 ^Hia Berkelder IELBURG - Voor de snoek e toekomst in Middelburg iber uit, maar voor andere iten gloort er hoop. De leit van het water in de lVOrdt de komende jaren verbeterd. ilis wel nodig ook. Uit een en gepresenteerd rapport e Hengelsport Vereniging Jburg (HVM) blijkt dat et de waterkwaliteit en de visstand slecht gesteld is. Het is brak, troebel en erg voedselrijk. Bovendien zitten er zware meta len in en bevat het te weinig zuurstof. Voor het onderzoek is een groot aantal vijvers in Mid delburg uitgekamd. De vissen werden geteld, gewogen en opge meten. Tijdens het onderzoek bleek al dat de visstand weinig geva rieerd was. Er zwemt vooral veel karper. Zoveel, dat ze el kaar in de weg zitten en ook niet de kans krijgen om goed te groeien. Roofvissen zitten er nauwelijks, er zijn alleen een paar snoekbaarzen en baarzen. Snoek is helemaal niet aanwe zig. Voor die vis is het water in Middelburg te zout. Om de waterkwaliteit te verbete ren en kansen voor de vissen te vergroten, moet een aantal maat regelen worden genomen. Het storten van het riool op open wa ter moet worden verminderd, er moet nodig worden gebaggerd, er moeten overwinteringsplaat sen en paai- en opgroeigebieden voor vis worden aangelegd en vissen moeten beter langs gema len en duikers kunnen trekken. Een deel van die maatregelen wordt al genomen, zeiden wet houder H. van Klinken en dijk graaf W. Gosselaar van het wa terschap Zeeuwse eilanden. De komende jaren wordt een groot aantal watergangen en vijvers gebaggerd. Ook het verminde ren van de riooloverstort staat op het programma, net als de aanleg van natuurlijke oevers die geschikt zijn voor het paaien van vissen. De HVM moet zelf zorgen dat er meer variatie komt onder de vissen in Middelburg. Dat kan door het aantal karpers uit te dunnen, zodat de brasem, de blankvoorn en de rietvoorn meer kans krijgen. Door roofvis uit te zetten, kan de karperpo pulatie onder controle worden gebracht. Snoekbaars en baars, zijn in te genstelling tot snoek, wel be stand tegen brak water. KAPELLE - De gemeente verwacht komend voor- kunnen beginnen met de liding van de begraaf- in Westkapelle. Het plan graven in de richting van htlijnen van de vuurtoren >n, haalt het niet. agelijks gemeentebestuur foor een traditioneel ont- met overzichtelijke graf- !L de uitbreiding komt er voor 860 nieuwe graven stkapelle. Ontwerpbureau en Spelen kwam enkele den geleden op verzoek gemeente met twee ont- sn Eén daarvan was geïn- rd op de lichtstralen van urtoren, die aan de rand begraafplaats staat. Tra- heeft het echter gewonnen mboliek. Burgemeester en mders zien meer in het lat aansluit op de inrich- an de bestaande begraaf- Daarbij is onder meer ge- naar de bereikbaarheid graven en of ze makke- onderhouden zijn. meent de gemeente dat raditionele plan op iets steun van de bevolking (kenen. De ontwerpen zijn zomer tijdens een bij een van de dorpsraad aan de appelaars gepresenteerd, agelijks gemeentebestuur log niet of de 278.000 euro 2004 voor de uitbreiding is gereser- orgklachten: 0-023 1 231 aaandag t/m vrijdag ge ïnde de openingstijden; rdagstqt 12.00 uur 'ACTIE ■CHEREN inruststraat 18 lus 8070 OEB MIDDELBURG ld18-493000 0118-493009 uil: redwalch@pzc.nl wits Sep (chef) |ia Berkelder ft Ramakers km van den Broek 'in Osman idyvan den Hurk inde Vries (sport) '«kale redactie Éonspark 28 lus 31 AA GOES •10113)315500 10113)315669 II redactie@pzc.nl |Rnet Ipzc.nl ftil: web@pzc.nl veerd, voldoende is. Een deel van dat geld is uitgegeven aan de aankoop van de grond en voorbereidingskosten. Er blijft 153.000 euro over voor de aan leg. Mocht dat niet genoeg zijn, dan overweegt het college de kosten te drukken. Dat zou on der meer kunnen door te kiezen voor een eenvoudigere inrich ting of door de begraafplaats in gedeelten aan te leggen. Een an dere mogelijkheid is simpelweg aan de raad meer geld te vragen. De gemeenteraad is er voorstan der van de Veerse begraafplaat sen uit te breiden in plaats van graven te ruimen. Daardoor moeten de komende jaren tal van begraafplaatsen groter ge maakt worden. Zo krijgt Seroos- kerke er 885 plaatsen bij en komt er in Vrouwenpolder in de toekomst ruimte voor 324 nieu we graven. 5KERKE - In de dorps- Aagtekerke wordt mor- vesperdienst gehouden, ema van de dienst is ver ing. Er is op het laatste nt besloten tot de dienst ;de dominee zich had afge- Een vesperdienst is een waarin gezang, bijbelle- gebed centraal staan. De onder leiding van domi- M. van Ginhoven, begint 00 uur in de dorpskerk. (Advertentie) leek 't Spui in Vlissingen en lotheek Oost-Souburg zijn maandag 28 november de gehele dag gesloten in verband met een personeelsbijeenkomst Belangstellenden bekijken tekeningen van de nieuwe wijk Souburg-Noord. door Edith Ramakers OOST-SOUBURG - Het was geen slecht idee om een informatiemarkt over de nieuwbouwwijk Souburg- Noord te houden. Het liep storm giste ren en de organisatie werd op de proef gesteld. „Hoe wordt de wijk straks ont sloten? Mag ik de indeling van mijn huis zelf regelen? Wordt de energie zo als in Lammerenburg als een soort stadsverwarming geregeld?" Proverko ontwikkeling én Marsaki lie ten gisteren zien welke type woningen bij fase één horen. Bij de gemeente Vlis singen kan informatie opgevraagd wor den over vrije kavels. Marsaki ontwik kelt 37 parkwoningen (naar een ont werp van WTS architecten) en Prover ko 28 eengezinswoningen en twaalf mul tifunctionele vrijstaande woningen (van de hand van architect Levien de Putter van Architecten Alliantie Goes). Als over een jaar of zes ook fase twee en drie zijn afgerond, dan zijn er in totaal 300 tot 340 woningen gebouwd. De mul tifunctionele woningen staan op een ei land en trekken de aandacht. „Ik dacht dat die woningen alleen maar bestemd waren voor ouderen. Maar wij mogen daar ook wonen", zegt Frieda Filius. Als het aan haar lag dan zou zij zich di rect aanmelden voor zo'n multifunctio nele woning. „Maar dat kan ik mijn man niet aandoen", zegt ze. „Hij zit bij de vrijwillige brandweer." Ad Filius knikt. „Ik ben vanaf dat Ei land nooit op tijd op de brandweerpost in geval van nood. Als er nu een directe verbinding komt naar de A58, dan is het wel mogelijk, maar dat zit er niet in." Het echtpaar Filius zal het multifunctio nele huis uit het hoofd zetten. „Het zou anders een geschikt huis zijn, omdat ik door mijn reuma over een jaar of vier niet meer zo gemakkelijk kan traplopen en veel dingen op de begane vloer moe ten regelen. Die indeling is mogelijk in deze huizen." Patiowoning Els ten Broeke van Marsaki moet een geïnteresseerde koper voor een woning in plan Souburg-Noord teleurstellen. Zij zoekt een patiowoning. „Die hebben we niet opgenomen in dit plan, maar wel in het plan Ambachtsveld, ook in foto Ruben Oreel Oost-Souburg. Haar adres wordt geno teerd." Marsaki bouwt in Sou burg-Noord 37 parkwoningen; riante aan een park gelegen twee-onder 1-kap- woningen met aparate garages. Alle hui zen zijn om een park gesitueerd. „Net het Marnixplein in West-Souburg, maar dan met nieuwe stijl woningen", vinden bezoekers. Twee bewoners van de Esdoornstraat in Oost-Souburg zijn niet kooplustig. „On ze straat grenst precies aan de nieuwe woonwijk. We raken ons weidse uit zicht kwijt." Ze kijken naar het wegen patroon en de ontsluitingswegen. „Ge lukkig zit er een brede groene strook tussen nieuw en oud Het had nog erger kunnen zijn, maar toch, het zal veel drukker worden. Toen we hier achttien jaar geleden kwamen wonen, hadden we niet gerekend op zoveel nieuwe ach terburen. We zijn voor de rust aan de rand van Souburg gaan zitten." Advertentie verkleed als witte piet op de foto (bij, best. v.a. 10 is de foto gratis), woensdag v.a, 13,30 u. en zaterdag 10 u. en... kies een gratis, origineel november sinterklaasgedicht. PARFUMERIE VAN B1EMEN klokstraat 10 goes door Mieke van der Jagt GOES - De slotmanifestatie van 600 jaar Goes, is uitsluitend toe gankelijk voor klanten van de Agrimarkt. De zevenduizend be schikbare toegangskaarten wor den in de winkel verstrekt op vertoon van een kassabon van tien euro per kaart. Daarmee is de toegang tot één van de drie voorstellingen in de Zeelandhal len gratis. Om het jubileumjaar af te slui ten heeft de gemeente Goes me dewerking gevonden van veel clubs en organisaties die het he le jaar door voor hoogtepunten hebben gezorgd. De Zeelandhal len worden op 28 en 29 decem ber omgetoverd tot manifestatie terrein. Eén van de hallen wordt ingericht met tribunes waar bijna 2500 mensen kunnen zit ten met een arena in het mid den. Op woensdag 28 december is er een avondvoorstelling en op donderdag 29 december is het 's avonds en 's middags feest. De middagvoorstelling be gint om twee uur, de avondvoor stellingen om zeven uur. C. van de Wijngaard van de ge meente Goes, één van de organi satoren van het jubileumjaar, vindt het niet bezwaarlijk dat de kaarten alleen met bood schappen bij de Agrimarkt ver kregen kunnen worden. „De Agrimarkt is de hoofdsponsor van het evenement en je hoeft maar één keer boodschappen te doen om een kaartje te krijgen." Van gedwongen winkelnering is volgens de organisatoren dus geen sprake. De CZAV, de onderneming waaronder de drie Agrifilialen vallen, betaalt de kosten van het evenement, waaraan overigens (Advertentie) morgen in Vlissingen: gratis parkeren - overdekt winkelen kijk ook eens op: www.winkelcentrumvlissingen.nl MIDDELBURG - De reactie van een vijftigjarige inwoner van Terneuzen op de straf verraste gisteren in Middel burg de politierechter en de officier van justitie. De man kreeg voor een kleine overschrijding van de alcohollimiet 360 euro boete opgelegd, maar hij zei liever te gaan zit ten. Het was voor de verdachte een principekwestie. „In Nederland draait alles om geld. Ik woon vlakbij het poli tiebureau, maar ik zie de politie heel veel controles uitvoe ren. Dat gebeurt in Terneuzen schandalig veel. Ik heb de indruk dat ze er veel geld aan overhouden." Officier van justitie J. Zondervan eiste 360 euro, of zeven dagen hech tenis. Hij verbond daaraan wel de conclusie dat bij het niet betalen van de boete de deurwaarder eerst bij hem langs komt om spullen te vorderen. „Een vrijheidsstraf kost ook veel geld", merkte hij op. De man werd 19 janua ri dit jaar in Terneuzen bij een alcoholcontrole betrapt met 290 microgram, net boven de grens van 220 micro gram. WOLPHAARTSDIJK - Op de begraafplaats aan de Boom- dijk in Wolphaax'tsdijk zijn onlangs opnieuw twee graven vernield. Het gaat om dezelfde graven die in 2003 ook al eens kapot werden gemaakt. De daders hebben het tel kens gemunt op de kettingen die tussen de palen rond de graven hangen. Gepakt zijn ze nooit.Het bestuur van de Vereniging Gemeenschap Wolfaartsdijk roept bewoners via het dorpsblad De Schalm op de ogen open te houden als ze op de Boomdijk lopen. Voorzitter S. Huissoon vindt het buitengewoon vervelend voor de nabestaanden, die al behoorlijk op leeftijd zijn. „Die mensen hebben de graven twee jaar laten repareren en dus kosten moeten maken. Nu is het weer raak. Dit is het werk van een zieke geest." Huissoon heeft geen idee wie de vernielingen hebben ge pleegd. Burgemeester D. van der Zaag van Goes denkt niet aan kwajongensstreken, maar vermoedt een verband met familie- of zakenrelaties. Van der Zaag roept de da ders op ermee te stoppen. TERNEUZEN - De stremming van de zeesluis in Terneu zen is dramatisch voor de haven van Gent. Havenschepen D. Termont van Gent spreekt van een nachtmerrie, die uit komt. „Dit onderstreept voor de zoveelste keer de nood zaak van de bouw van een nieuwe, grotere zeesluis. Maar daarnaast toont het ook aan hoe kwetsbaar Gent is met die ene, verouderde sluis. Het was al voorspeld, dat die vroeg of laat kuren zou gaan vertonen. Welnu, die voor spelling komt helaas uit." De problemen ontstonden don derdagmiddag. Na maanden onderhoudswerk zou de noordelijke buitendeur van de zeesluis weer in gebruik worden genomen. Tijdens de eerste tests van de deur zou de sluis enkele uren gestremd zijn. Toen de deur halverwe ge de sluis was, haperde hij en viel stil. Er was op geen en kele wijze nog beweging in te krijgen, ook niet met hulp van sleepboten. In de vroege ochtend besloot waterstaat de vastgelopen sluisdeur met behulp van aggregaten vol lucht te pompen. Dat verliep aanvankelijk niet volgens plan, maar gisteren aan het eind van de middag lukte het toch de drijvende deur in de deurkast in de sluiswand te manoeuvreren. In de loop van vandaag wordt een 220-tonskraan ingezet om één van de rolwagens van de sluisbodem weg te takelen. Is dat eenmaal gebeurd, dan kan de sluis weer in gebruik worden genomen. door Selma Osman VEERE - De omvang van de schade aan 't Bordeaux Oxhooft aan de Kaai in Veere is nog niet bekend. Anderhalve week nadat het monumentale herenhuis op instorten stond, kan zowel de ei genaar als de aannemer die in het pand bezig was met werk zaamheden, geen bedrag noe men. Volgens uitvoerder W. Voet van Bouwgroep Peters is de rechter hoek, grenzend aan museum de Schotse Huizen, ernstig verzakt en zijn de voorgevel en de rech- ter-zijgevel uit hun verband ge rukt. „Met alle gevolgen van dien." In opdracht van de aannemer ha len verhuizers het pand leeg. Pas als de laatste spullen zijn verdwenen, kan de exacte scha de worden opgenomen. Daarna kan de aannemer aan de slag met het herstelplan. Het pand is nog steeds onbe woonbaar. Volgens eigenaar B. Gideonse wordt de wederop bouw een lastige klus. „Eigen lijk zou je het huis moeten afbre ken. Maar omdat dit een monu ment is, moeten we waardevolle elementen zien te sparen." Gisteren maakten een medewer ker van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en de archi tect die aan het herstelplan werkt een rondgang door het huis. De aannemer is al een eind op weg om de fundering te herstel len. Onder de muren is beton geïnjecteerd en in de kelder wordt een betonnen bak ge maakt. Het afgraven van de kel der, zorgde er begin vorige week voor dat het monument dreigde in te storten. Gideonse wil in de ruimte onder het huis zijn bestaande winkel Bordeaux Oxhooft Cadeaux uit breiden met de Wolfert Ma- rykelder. veel Goesenaren belangeloos meedoen. Muziekverenigingen, sportverenigingen, dansgroe pen, koren en individuele deelne mers van de shows uit het afgelo pen jaar, zorgen voor reprises van hetgeen het publiek het af gelopen jaar zeer beviel. Er zul len scènes uit het spektakelstuk Rogier en de zeven plagen wor den gespeeld en nummers uit de schoolmusical Soetje van Goes. Hoogtepunten uit de landbouw- toondag komen voorbij, pronk stukken uit de hoedenparade, ol dtimers, veel dans en een hele boel muziek. De verschillende programma-on derdelen vinden afwisselend plaats op een groot podium en in een arena. De zittribunes staan daaromheen. De kassabon nenactie bij de supermarkt be gint maandag. Voor elke tien eu ro op de kassabon, kan de klant een kaartje krijgen gedurende de hele maand december. door Katja Logtenburg DEN HAAG - Een twintigjarige Goesenaar wil niet naar de ge vangenis omdat hij met een groep vrienden diverse mensen op straat flink in elkaar heeft ge slagen. Zo bleek gisteren tijdens de behandeling van zijn hoger beroep bij het Haagse gerechts hof. Hofaanklager J. Wittop Koning was het eigenlijk wel met de man eens dat hij in eerste instan tie een. nogal flinke straf had ge kregen, namelijk een gevange nisstraf van vier maanden. Het OM eiste nu een werkstraf van 120 uur en twee maanden voor waardelijke celstraf. De man uit Goes was in septem ber vorig jaar de initiatiefnemer als het om vechten ging. Samen met een groep van vijf vrienden en een vriendin besloot hij regel matig te 'rellen'. De knokgroep sloeg op 11 september zomaar twee jongens in elkaar voor café De Kelder. Opnieuw zonder re den tuigden ze op 24 september een jongen af op de Oostsingel. Ze sloegen en schopten erop los, ook toen de slachtoffers weer loos op de grond lagen. Twee da gen later was iemand de dupe van de groep op de Zouterij. Steeds weer was er veel drank in het spel. De verdachte vertel de gisteren dat het destijds 'een rottige periode' voor hem was en dat hij op die manier zijn frustraties probeerde af te reage ren. Hij was zich ervan bewust dat zijn gedrag niet goed viel te praten. Hij hoopte slechts dat hij niet naar de gevangenis hoef de. De meeste mededaders kre gen immers ook werkstraffen op- Inmiddels zou de man geen con tact meer hebben met zijn vrien den van toen. Hij heeft een nieu we vriendin. Bovendien werkt hij nu als verkoper in een drogis terij. Het Openbaar Ministerie (OM) was van mening dat 'de knaap' zich 'zeer bedenkelijk' had gedragen. Hofaanklager J. Wittop Koning was blij dat de verwondingen bij de slachtoffers waren meege vallen. In eerste instantie vonnis te de rechtbank overeenkomstig de eis van het OM. Uitspraak over twee weken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13