Simpel maar moeilijk PZC PZC r PZC 1 HWO ym k DENATIONALE WETENSCHAPSQUIZ N^O zaterdag 26 november 2005 2 O O 5 TWAALFD E EDITIE Ook dit jaar kunt u uw hersenen pijnigen op de tergende vragen van de Nationale Wetenschapsquiz. De quiz verschijnt traditioneel eind december op televisie. Op televisie nemen dit jaar onderzoe kers van de Technische Universiteit Eindhoven het op tegen marien biologen van het NIOZ, Alterra en het RIVO, Beide teams kunnen een beroep doen op een slim studententeam, dat hoog scoorde in de onlangs gehouden speciale studenteneditie van de quiz. Rick van der Ploeg, hoogleraar economie en oud-staats secretaris, presenteert het geheel vernieuwde televisieprogramma met de vertrouwde, gemakkelijke vragen en de lastige antwoorden. De strijders op tv krijgen een dik uur de tijd. U kunt er thuis tot 10 december over doen om met behulp van verstandige naslagwer ken, slimme vrienden of het simpele internet tot grote roem en lonkende bestemmingen te komen. Individueel of met een schoolklas Inzenders kunnen ofwel individueel ofwel met een schoolklas mee doen. De individuele inzenders dingen dit keer mee naar geheel verzorgde ontdekkingsreizen voor twee personen naar: Raar, Reet, Ranzig en Rum. Schoolklassen maken kans op een schoolreis naar Raar of naar Reet. Floe doet u mee? Knip onderstaande antwoordbon uit. Kruis de goede antwoorden aan. Stop de bon in een envelop en zorg dat de antwoorden voor maandag 12 december binnen zijn bij: NWO De Nationale Wetenschapsquiz Postbus 93563 2509 AN Den Haag Of vul de quiz in op www.nwo.nl/quiz. Veel plezier en veel succes! c Maak het goede vakje helemaal zwart a b c 1 O O O 2 O O O 3 O O O 4 O O O 5 O O O 6 O O O 7 O O O 8 O O O 9 O O O 10 O O O 11 O O O 12 O O O 13 O O O 14 O O O 15 O O O 16 O O O 17 O O O 18 O O O 19 O O O 20 O O O Stel je woont op de maan en de y aarde staat pal boven je. Wanneer verdwijnt de aarde aan de horizon? a) 12 uur later. b) 27 dagen, 7 uur en 43 minuten later. c) Helemaal niet. Elk uur vertrekken er vanaf sta- L--y tion Abcoude drie treinen richting Breukelen met verschillende tussen pozen. Je komt op een willekeurig tijdstip op het perron te Abcoude voor de trein naar Breukelen. Hoe lang moetje gemiddeld wachten? a) Meer dan 10 minuten. b) Precies 10 minuten. c) Minder dan 10 minuten. V y Een verliefd stelletje kerft op I# twee meter boven de grond een hartje in een boom. De boom is dan vijf meter hoog. Na tien jaar is de boom tien meter hoog. Hoe hoog zit dan het ingekerfde hartje? a) Twee meter. b) Drie meter. c) Vier meter. r: J Maak in een ijsblok een kuil. Vul de kuil met water. Verwarm het geheel in de magnetron. Wat gebeurt er? a) Het water wordt heet en het ijs blijft jjs. b) Het water bljjft koud totdat het ijs is gesmolten. c) Het ijs ontploft. LH l Waarom lopen pinguïns zo eigenaardig? a) Omdat hun vetlagen in de weg zitten. b) Omdat ze geen knieën hebben. c) Omdat ze zulke korte poten hebben. 's Kun je een geslaagde foto maken van een fata morgana? a) Ja, zonder probleem, b) Nee, want het is gezichtsbedrog. c) Ja, maar alleen met een infrarood- camera. Heeft een melktand een wortel? a) Nee, een tijdelijk gebit heeft dat niet nodig. b) Ja, maar bij het wisselen drukt de nieuwe tand de oude wortel weg. c) Ja, maar de wortel is zo klein datje hem niet ziet. Naam krant PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Naam Adres Postcode Plaats Telefoon E-mail LeeftijdMar Beroep bezigheid Als u meedoet met een schoolklas vul dan hierboven de naam van de contact persoon in en hieronder de naam en adresgegevens van de school, de klas en het aantal leerlingen van de klas. Naam school Klas Aantal leerlingen Stuur de bon in een gefrankeerde envelop naar: NWO, De Nationale Wetenschapsquiz, Postbus 93563, 2509 AN Den Haag Kan water branden? a) Ja, bij zeer hoge druk gecombineerd met zeer hoge temperatuur en voldoende zuurstoftoevoer. b) Ja, bij zeer lage druk gecombineerd met voldoende koolzuurtoevoer. c) Nee. Kjf.Waarom lijken alle pausen en \y bisschoppen zo op elkaar in de eersté gedrukte, geïllustreerde boeken? a) De illustratoren mochten geen goed- geljjkende portretten maken om religieuze redenen. b) De illustratoren gebruikten voor elke geestelijke dezelfde houtsnede. c) De illustratoren verzonnen maar wat omdat ze de geestelijken nooit hadden gezien. L4K j Een parachutespringster hangt -I 'T boven zee aan haar parachute op 300 meter hoogte. Achter haar de avondzon, voor haar een regenbui. Ideale omstandigheden voor een regenboog en die ziet ze dan ook. Hoe ziet ze die? a) Als een boog. b) Als een horizontale band. c) Als een cirkel. Je legt een bezemsteel horizon taal op je twee evenwijdig uitge stoken wijsvingers. Je beweegt rustig de ene vinger naar de andere toe. Wat gebeurt er? a) De bezemsteel beweegt mee op de bewegende vinger totdat hij van de andere vinger afvalt. b) De bezemsteel steunt beurtelings op de ene en de andere vinger, tot die elkaar raken. c) De bezemsteel bljjft liggen op de niet bewegende vinger. De andere vinger schuift onder de bezemsteel door tot de bezemsteel kantelt. Als een fotograaf zijn camera 45 graden scheef houdt, vinden we alles op de foto hinderlijk scheef staan. Maar als je je hoofd scheef houdt, heb je daar geen last van. Hoe komt dat? a) We weten dat bomen en huizen rechtop staan. b) Onze ogen compenseren onze hoofdbeweging door om hun kjjk-as te draaien. c) Onze hersenen corrigeren het gedraaide beeld. Bouw een toren van vierkante stoeptegels die zo ver mogelijk naar een kant overhelt. De tegels mogen alleen op elkaar gelegd worden, niet naast elkaar. Hoe ver helt hij maximaal over? a) Precies twee tegels. b) Ongeveer anderhalve tegel. c) Oneindig ver. Een eend zwemt met haar jongen in een diepe sloot. Een van de kuikens dwaalt af. Moeder eend haalt het kuiken snel in. Wat is het verschil in de hoeken van de V-vormige boeggolven van moeder enjong? a) De hoek die de moedereend maakt is scherper b) De hoek die de moedereend maakt is stomper. c) Er is geen verschil. Waarom zie je in het centrum van je gezichtsveld minder sterren dan daarbuiten? a) De randen van je gezichtsveld bestrijken een groter stuk heelal. b) De rand van je netvlies is lichtgevoe liger dan het centrum. c) Het is gezichtsbedrog. Uitslag en uitzending De Nationale Wetenschapsquiz wordt zoals altijd georganiseerd door de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) en VPRO. Kijk voor de antwoorden op kerstavond 24 december om 22.15 uur naar Nederland 3 en zie een geheel vernieuwde wetenschapsquiz. In de uitzending worden ook de prijswinnaars van de quiz in de krant bekendgemaakt. De antwoorden op de vragen zijn na afloop ook op Teletekst en in de VPRO-gids terug te vinden. Een uitgebreide toelichting staat vanaf 26 december op de internetsites van VPRO (www.vpro.nl) en van NWO (www.nwo.nl/quiz). De toelichting is ook aan te vragen via e-mail: quiz@nwo.nl of per post: NWO, afdeling Voorlichting en Communicatie, Postbus 93138, 2509 AC Den Haag. Waardoor is een rode wijnvlek op een tafelblad in het centrum lich ter dan aan de randen van de vlek? a) Bij het vallen vloeien de gekleurde deeltjes naar de randen. b) Bij het opdrogen trekken de gekleur de deeltjes naar de randen. c) Het is gezichtsbedrog, veroorzaakt door het kleurverschil tussen de vlek en de omgeving. Een zwembad gevuld met maïzena wordt gemengd met water totdat een dikke pap ontstaat. Wat gebeurt er als je over het mengsel naar de overkant probeert te rennen? a) Je bereikt de overkant zonder weg te zakken. b) Na elke stap zakje dieper weg. c) Je zakt direct weg. NWO J Een trampolinespringer springt met springstelten (schoenen met bladveren eronder) vanaf een stellage die één meter hoger is één keer op een trampoline. Hij zet zich zo hard mogelijk af op de trampoline. Wanneer springt hij duidelijk het hoogst? a) Met de springstelten aan zijn voeten. b) Met de springstelten in een rugzak. c) Maakt niet uit. Hoe komt het dat we de vage geur van een gaslek beter ruiken als we snuffelen in plaats van rustig door de neus inademen? a) Snuffelen maakt van de constante prikkel pulsen. Dit voorkomt gewen ning. b) Snuffelen veroorzaakt wervelingen die zorgen dat de geur hoog in de neus holte dringt. c) Het snuffelen regelt onze aandacht. Als mensen een grote geestelij ke inspanning verrichten dan wordt de temperatuur van hun: a) voorhoofd aan de oppervlakte lager. b) wangen aan de oppervlakte hoger. c) neus lager. Over de uitslag van de quiz wordt niet getelefoneerd of gecorrespon deerd. Personeelsleden van NWO, VPRO en hun gezinsleden zijn van deelname uitgesloten. Inzenders kunnen ofwel persoonlijk ofwel klassikaal meedoen. Dus met niet meer dan één inzending per persoon. Per huisadres kan slechts één prijs gewonnen worden. De prijzen gelden vanuit Nederlan'd of België in het jaar 2006. Zit u met een prangende vraag, die het waard is om volgend jaar in de quiz behandeld te worden, mail die dan naar wetenschapsquiz@nwo.nl. Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek DENATIONALE WETENSCHAPSQUIZ 2005 ACH TE EDITIE Als een fotograaf zijn camera 45 graden scheef houdt, vinden we alles op de foto hinderlijk scheef staan. Maar als je je hoofd scheef houdt, heb je daar geen last van. Hoe komt dat (vraag 16)? Foto Marijke Folkertsma Samenstellers weten elk jaar weer met wat bijzonders te komen van onze wetenschapsredactie GOES - Het zijn van die vragen die op het eerste gezicht zo sim pel lijken, maar geef er maar eens een goed antwoord op. Zo als: waarom lopen pinguïns zo eigenaardig? Twintig van dit soort vragen zijn verzameld in de Nationale Wetenschapsquiz, die dit jaar zijn twaalfde editie beleeft. Ook dit jaar kunnen lezers van de PZC weer meedoen aan de Nationale Wetenschapsquiz. Ook deze editie is onderver deeld in een vragenserie voor jongeren, de juniorquiz, en een voor ouderen. De televisie-uit zending van de Nationale Weten schapsquiz 2005 is op kersta vond zaterdag 24 december om 22.15 uur. Op Eerste Kerstdag om 9.45 uur volgt de Nationale Wetenschapsquiz Junior. De ant woorden op de vragen die op de ze pagina staan, moeten worden ingestuurd vóór maandag 12 de cember. Rick van der Ploeg, hoogleraar economie en oud staatssecretaris Cultuur en Me dia, presenteert de Nationale Wetenschapsquiz. Actrice en presentatrice Froukje Jansen as sisteert. Onderzoekers van de Techni sche Universiteit Eindhoven ne men het op tegen zee-onderzoe kers van het Nioz (Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee) uit Texel, Alterra uit Wage- ningen en het Rivo (Rijksinsti tuut voor Visserijonderzoek) uit IJmuiden. De twee teams wor den bijgestaan door inventieve studenten die verschillende proeven en experimenten uitvoe ren. De Nationale Wetenschapsquiz is een initiatief van de Neder landse Organisatie voor Weten schappelijk Onderzoek en de VPRO. De quiz trok vorig jaar ruim 22.000 deelnemers, iets minder dan in 2003. Keer op keer weten de samen stellers van de quiz met iets bij zonders te komen. Vorig jaar ging het bijvoorbeeld over de vraag waarom eeneiige tweelin gen verschillende vingerafdruk ken hebben. Erfelijke zaken, maar ook wat hun moeder at tij dens de zwangerschap en zelfs hoe ze erbij lagen in de baarmoe der, hebben die print op hun vin gertoppen gevormd. De Zeeuw se deelnemers aan de Weten schapsquiz Junior hadden de waag of alle mensen verschillen de vingerafdrukken hebben, goed beantwoord. Niet eenvoudig De jeugdeditie van de weten schappelijke wagenlijst was vo rig jaar niet eenvoudig. Gemid deld wisten de deelnemers net iets meer dan drieënhalve vraag (van de acht) juist te beantwoor den. De Zeeuwse mededingers zaten daar nog iets onder, met gemiddeld ruim drie goede ant woorden. Vooral het antwoord op de vraag waarom een nacht vlinder, ondanks zijn voorliefde voor duisternis, lamplicht niet kan weerstaan (omdat hij denkt dat het de maan is), bleek in Zee land maar moeilijk te vinden. Ook bij de volwassenen scoor den de Zeeuwse deelnemers iets minder goed dan het landelijk gemiddelde. Werden landelijk ruim tien van de zestien wagen goed beantwoord, in deze pro vincie waren het er iets minder dan tien. Een vraag waarbij van verschillende woorden de let ters dooreen gehusseld waren, werd in Zeeland juist goed be antwoord. De waag hoe een wouw reageert als ze testoste ron krijgt toegediend, werd door alle Zeeuwse deelnemers van een juist antwoord voor zien. Alledrie de antwoorden wa ren namelijk goed: de wouw wordt én agressiever, én domi nanter én is meer geneigd risi co's te nemen. Kunnen duiven zichzelf kietelen en gaan ze dan lachen? Als je een zachte voetbal in een glaasje met cola schopt, gaat de prik er dan uit? Zien nachtvlinders eigenlijk wel verschillende kleuren bij een kaarsvlam? En hoe komt het dat baby's net na de geboorte alle maal dezelfde blauwe vingerafdrukken hebben? Valt niet mee hè, de Nationale Wetenschapsquiz JUNIOR? Gelukkig zjjn dit maar nepvragen en zijn de echte vragen, die je hiernaast vindt, een heel stuk makkelijker. Dus waarom zou je dit jaar niet meedoen? Misschien win je dan wel een spannende ontdekkingsreis met je ouders en je broers en zussen naar een hoofdstad in Europa! Wat moet je doen? Knip onderstaande antwoordbon uit. Kruis de goede antwoorden aan. Stop de bon in een envelop en zorg dat de antwoorden voor maandag 12 december binnen zijn bjj: NWO De Nationale Wetenschapsquiz JUNIOR Postbus 90825 2509 LV Den Haag Of vul de quiz in op www.nwo.nl/quiz. En dan maar wachten tot zondag 25 december. Want dan s ochtends om 9.45 uur zendt VPRO's Villa Achterwerk de Nationale Wetenschapsquiz JUNIOR uit. De kinderen die de acht vragen van dit jaar hebben ingestuurd, proberen als quizkandidaten de juiste antwoorden te vinden. Ook dit jaar weer veel leuke experimenten, films en professoren om er achter te komen hoe het precies zit. Wie kan er meedoen en wat kun je winnen? De Nationale Wetenschapsquiz JUNIOR is bestemd voor kinderen die op de basisschool zitten. Als je wint en in Nederland, België of Luxemburg woont, mag je in 2006 met je ouders/verzorgers en broertjes en zusjes een weekend op ontdekkingsreis naar: Een Europese hoofdstad naar keuze (1s,:e prijs) Een hoofdstad in de Benelux naar keuze (2dd prijs) Een provinciehoofdstad in Nederland naar keuze (3de prijs) De beste basisschoolklas wint een reis met de hele klas in 2006 naar een Nederlandse provinciehoofdstad. Als je meedoet met je schoolklas, dan mag je niet ook zelf nog eens meedoen. Lukt het je niet om op 25 december naar Villa Achterwerk te kijken, geen nood. We maken de uitslag ook bekend op Teletekst en in de VPRO-gids. Een uitgebreide uitleg kun je vanaf 26 december 2005 vinden op de site van NWO (www.nwo.nl/quiz) en VPRO (www.vpro.nl). Je kunt hem ook schriftelijk opvragen bij NWO, afdeling Voorlichting en Communicatie, Postbus 93138, 2509 AC Den Haag, e-mail quiz@nwo.nl. Maximaal één inzending per schoolklas of per persoon. En hooguit één prijs per huisadres. Over de uitslag van de quiz wordt niet getelefoneerd of gecorrespondeerd. Kinderen van bureaumedewerkers van NWO en VPRO kunnen helaas niet meedoen. Wat gebeurt er met de elektrische stroom als een hoogspanningskabel doormidden breekt en op de grond valt? a) De stroom stopt. b) De stroom loopt in de grond weg. c) De stroom hoopt zich op en de kabel explodeert. Waarom blijf je drijven op een grote strandbal? a) De lucht in de bal wordt samengedrukt en duwt jou omhoog. b) Een grote strandbal vermin dert de golfslag. c) Samen met de bal ben jij lichter dan water. Waarom is het op een berg kouder dan in een dal, hoewel je dan dichter bij de zon bent? a) De lucht op de berg is ijler. b) Je zit boven de wolken. c) Je zit boven de boomgrens. Als een vlieg zich in een rijdende auto op de snel weg bevindt, hoe hard moet hij dan vliegen? a) Even snel als de auto rijdt. b) Hij zweeft in de auto, dus zo hard als hjj zelf wil. c) Sneller dan de auto rijdt. Waarom wrijft een vlieg in zijn pootjes? a) Hij maakt ze schoon. b) Hij is bljj. c) Hij warmt ze op. Als je jezelf terughoort op een video-opname klinkt je stem anders dan je gewend bent. De stemmen van anderen klinken wel gewoon. Hoe komt dat? a) Door de stand van je oren, b) Door je schedel. c) Als je praat, hoor je minder goed. Waarom heb je het buiten y heet als het 37 graden Celsius is, terwijl je lichaam ook ongeveer 37 graden Celsius is? a) Je kunt je warmte niet kwijt. b) Je bloed zet uit. c) Je spijsvertering slaat op hol. Kan een vallende ster op je hoofd vallen? a) Nee, dat kan niet. b) Ja, dat gebeurt geregeld. c) Ja, maar de kans is minimaal. Veel plezier en veel succes! Maak het goede vakje zwart. a b c 1 O O O 2 O O O 3 O O O 4 O O O 5 O O O 6 O O O 7 O O O 8 O O O NWO L. Naam krant PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Naam Adres Postcode Plaats Telefoon E-mail Leeftjjd Jongen/meisje Hobby Stuur de bon in een gefrankeerde envelop naar: NWO, De Nationale Wetenschapsquiz JUNIOR, Postbus 90825, 2509 LV Den Haag Als je meedoet met een schoolklas vul dan hierboven de naam van de contactpersoon in en hieronder de naam en adresgegevens van de school, de klas en het aantal leer lingen van de klas. Naam school Klas Aantal leerlingen Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzotl J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 10