Kadima heeft maar één boodschap: Ariel Sharon PZC tenzeen in rivier China troomt naar Rusland ïuroparlement steunt pslag telefoondata Libië wil Bulgaarse verpleegsters ruilen voor Lockerbie-man 1Ê Vooral hetero's zorgen voor aids-gevallen legio Charbarovsk wil noodtoestand afkondigen 'eel schadegeld oor misbruikte idianen Canada iakse rebellen aien terreur et opblaaspop Britten vieren verruiming van openingstijden pubs Vrouw betaalt meer voor auto Auto gepikt? Bel je vrienden Voorarrest Gary Glitter verlengd Joden eisen excuses van Jackson Weeshuis China verkoopt baby's VN: vrouwenbesnijdenis komt veel vaker voor CHINA 600.000 inwoners inwoners Door milieuramp bedreigde steden RUSLAND a 287.000 Japanse Zee Jilin 13 november: Explosie in petrochemische fabriek. Songhua rivier ernstig vervuild met o.a. benzeen. IGDAD - Rebellen in Irak iben een nieuwe methode ge ilden om dood en verderf te lien. Het Iraakse leger meld- gisteren dat het een aantal ppen vol explosieven in be- gheeft genomen. vond de poppen in een ito. Elke pop bevatte een gra at of een ander explosief, let is dezelfde soort pop als lerikaanse militairen soms ikinderen geven", zei een re- ingswoordvoerder. ter dertig mensen kwamen leren om het leven door een inslag met een autobom in de iakse stad Mahmoudiya, ten liden van de hoofdstad Bag- id, Ongeveer 23 mensen raak- gewond. De bom ontplofte #r het ziekenhuis in de stad, een politieauto arriveerde, is de laatste in een NEWCASTLE - Stappers vermaken zichzelf in een kroeg in Newcastle. Britse cafébe zoekers hebben in de nacht van woensdag op donderdag met een extra pint een toast uitgebracht op de nieuwe openingstijden van de pubs. Sinds gisteren zijn voor het eerst in negentig jaar de openingstijden versoepeld en kan er in veel gelegenheden 24 uur per dag geschonken worden. Meer dan duizend pubs, clubs en supermarkten heb ben hiervoor een vergunning gekregen. De nieuwe wet werd rond middernacht door de echte kroegtijgers verwelkomd. Enkele dagen eerder waarschuwde de schoonva der van premier Blair nog dat sommige Britten vanaf het moment van invoeren van de nieuwe openingstijden nooit meer nuchter zullen zijn. Ook bestaat de vrees voor toename van geweld als gevolg van overmatig alcoholgebruik. Maar een dolle donder dag werd het niet. Incidenten deden zich niet voor, aldus de politie. De pubs in Groot-Brittannië gingen tot nog toe altijd 's avonds om elf uur dicht. Een maatregel die in de Eerste Wereldoorlog werd ingesteld om te voorkomen dat arbeiders de vol gende dag dronken in de wapenfabrieken verschenen. foto Jeff J. Mitchell/RTR ïge reeks sinds opstandelin- a hun moordcampagnes heb- a opgevoerd. Sinds vorige fck vrijdag zijn al tweehon- ïd mensen omgekomen door in, onder wie bezoekers twee moskeeën. IPIAFP/RTR door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Het duurt nog tot 28 maart voor Israël naar de stembus gaat, maar gisteren al heeft de nieuwe partij van pre mier Ariel Sharon haar eerste banieren opgehangen. 'Sharon, WrCorde Horde IÜSSEL - De massale opslag de telefoongegevens van al- Europese burgers is een stap (hierbij gekomen. Gisteren kmden de fractiespecialisten Europees Parlement in ft een voorstel om de 'ver- Wsgegevens' (wie belt met te bewaren. Dat moet de wjd tegen terrorisme en zware ®minaliteit vereenvoudigen. dparlement wil dat de gege- minimaal zes en maximaal NJI maanden worden opge- De inhoud van de ge- ltekken blijft geheim. Boven in mogen politie en justitie de «ia alleen gebruiken in de ^jd tegen terreur en bepaalde ^drijven en niet voor overige finaliteit. van internetverkeer zullen j* lidstaten gegevens bijhou dt al blijft het daar hoofdzake- jtbeperkt tot registratie van en waarop de burger online is. Voor gsm's moeten te lefoonmaatschappijen registre ren waar de beller zich bevond bij het begin van het gesprek, en of het een echt gesprek of alleen maar een sms'je betrof. Het is nu aan de EU-ministers van Justitie om de wetgeving te voltooien. Zij willen wellicht nog meer gegevens hebben en de data langer dan een jaar op slaan. PvdA'er Mastenbroek, te genstander van het plan, is bang dat na de onderhandelingen tus sen parlement en Europese mi nisters de hoeveelheid gegevens over internetgebruik veel groter wordt. Veel ministers willen im mers ook weten wie wanneer te lefoneert over internet of wie wanneer e-mails verstuurt. Vol gens Mastenbroek laat het parle ment, dat eerder tegen het op slagplan had gestemd, zich te veel onder druk zetten. Het plan voor dataopslag heeft vanaf het begin veel tegenstand gekend van privacybescher- mers. ANP een sterke leider voor vrede', luidt de tekst, waarover de pro- pagandacommissie waarschijn lijk niet lang heeft hoeven na te denken. De partij is gisteren officieel in geschreven in het kiesregister onder de naam 'Kadima', wat 'voorwaai'ts' betekent. Aanvan kelijk hadden de campagnelei ders de naam 'Partij voor Natio nale Verantwoordelijkheid' in gedachten. Maar dat bekt niet zo goed. „Kadima suggereert een positieve boodschap van dy namiek en voorwaartse bewe ging", zei een van Sharons recla memensen gisteren. De naam is onder het publiek getest en in or de bevonden. De leuzen schrij ven zich verder vanzelf. „Voor waarts met Sharon", is de meest voor de hand liggende. Over de boodschap erachter hoe ven de campagne-strategen zich evenmin het hoofd te breken. Die is simpel samen te vatten in een enkel woord: 'Sharon'. Wie op Kadima stemt steunt het fe nomeen van een minister-presi dent die in zijn eentje een beleid uitzet. Iemand die zijn kiezers niet lastig wil vallen met bespie gelingen over de richting waar in hij voorwaarts wil trekken. Wie dat niet bevalt kan een keu ze maken uit een scala aan ande re partijen en partijblokken. De vijftiende is ex-minister Chaim Ramon van de Arbeiders partij en de zestiende is afge vaardigde David Tal, die de af gelopen paar jaar al heeft gege ten uit de ruif van twee andere partijen. Volgende week begin nen Sharon en zijn medewer kers besprekingen met een reeks twijfelaars, onder wie vijf ande re parlementsleden. Op het personele vlak moest Ka dima gisteren een fikse tegenval ler incasseren. Professor Avis- hai Braverman, rector van de Ben Goerion Universiteit in Be' ersheba, maakte bekend dat hij toetreedt tot de Arbeiderspartij. Hij zei dat hij nooit geïnteres seerd is geweest in de afschei dingsbeweging van Sharon, in tegenstelling tot wat diens mede werkers dagenlang hebben ge suggereerd. Derde wereld Braverman, in het verleden als econoom verbonden aan de We reldbank, verscheen gisteren op een persconferentie met de nieu we sociaaldemoci'atische leider, Arnir Peretz, aan zijn zijde. Hij waarschuwde dat Israël afglijdt in de richting van de Derde We reld als het op de huidige weg voortgaat. GPD (Advertentie) Overlopers Zoals de zaken er gisteren voor stonden beschikt Kadima over een parlementsfractie van zes tien leden. Veertien van hen zijn overlopers uit de Likoed-partij. BRUSSEL - Heteroseksu eel geslachtsverkeer heeft het drugsgebruik (spuiten) ingehaald als de grootste veroorzaker van hiv/aids. Dat heeft het EU-drugs- agentschap (EWDD) ge steld in het gisteren ver schenen jaarverslag over de drugsproblematiek in de Europese Unie. Tot 2001 kon het meren deel van de nieuwe aidsge- vallen nog worden toege schreven aan het zogeheten intraveneus drugsgebruik (spuiten). De ingezette da ling van de afgelopen vier jaar komt volgens het EWDD doordat het meren deel van de seropositieve drugsgebruikers behan deld wordt met (anti-retro- virale) medicijnen en mee doet aan programma's om gebruikte spuiten om te rui len. Bovendien is het aan tal mensen dat drugs in spuit in de EU afgenomen. In landen als Nederland, Spanje, Frankrijk en Italië is 10 procent of meer van de intraveneuze drugsge bruikers seropositief. In de meeste andere EU-landen ligt dat percentage veel la ger, van 1 tot 5 procent. Zorgwekkend is volgens het EWDD het hoge percen tage drugsgebruikers dat besmet is met hepatitis-B of -C. Volgens onderzoek in een aantal lidstaten is 60 procent of meer van hen be smet met een van de twee varianten van dat virus. GPD innze redactie buitenland ISKOU - De autoriteiten in zuidoostelijke Russische re- Charbarovsk willen de nood- sland afkondigen. De aanlei- j vormt een grote benzeen- ruiling van de Chinese rivier ighua, die uitmondt in de ssische Amur-rivier. de regio Charbarovsk zijn u 1,5 miljoen mensen voor d watervoorziening afhanke- van de rivier. Russen verwachten dat de zeenvervuiling op zondag of andag de grens bereikt. Op 1 ember zou het gif bij Charba- sk voorbij stromen. De Rus- izijn op 22 november door de inezen op de hoogte gesteld ide watervervuiling. Die ont- nd al op 13 november toen [TOWA - De Canadese rcge- ig betaalt 1,7 miljard dollar [schadevergoeding aan India- n die zijn misbruikt toen zij kind op een kostschool za- i, Tachtigduizend mensen ko- invoor de compensatie in aan- irking. illienduizend Indianen heb- d claims ingediend bij de over- id en de kerken die de kost- iden bestuurden. De rechter et het overheidsvoorstel nog Keuren, maar leiders van de lianen hebben er positief op reageerd. Zij zeggen dat hen cennia lang fysiek geweld is ögedaan of dat zij seksueel imisbruikt. Het gaat om 130 olen die in afgelegen gebie- iwerden opgericht om de oor- onkelijke bewoners te assimi- inmet de nieuwkomers. ANP j ©GRAPHIC NEWS/GPD een chemische fabriek in Chine se province Heilongjiang ont plofte. Daarbij kwamen het gif tige benzeen, nitrobenzeen, dim- ethylbenzeen en aniline in het water van de Songhua. De Russische autoriteiten con troleren het water in de Amur voortdurend. Tot nu toe is geen vervuiling geconstateerd. De Chinezen hebben de Russische ambassadeur in Peking laten we ten dat de waterkwaliteit in de Songhua weer normaal is nadat eerder de concentratie benzeen dertig maal boven de norm lag. Zelf hebben de Chinezen het ge bruik van water uit de Songhua door de stad Harbin gestaakt. De autoriteiten in de Chinese provincie Jilin hebben gisteren hun verontschuldigingen aange boden aan de bewoners van de stad Harbin voor de verontrei- ning van de Songhua. Ook een hoge manager van het Chinese nationale oliecorporatie heeft zijn excuses aangeboden. Het is uniek dat bestuurders in het au toritaire China publiekelijk hun verontschuldigingen aanbieden. Het Russische Greenpeace heeft ondertussen geklaagd over de in formatievoorziening vanuit Chi na. De omvang van de milieu ramp is daardoor niet bekend hetgeen het ook moeilijk maakt adequate maatregelen te nemen. De kritiek van Greenpeace wordt gedeeld door de Russi sche autoriteiten. Hamsteren De Chinezen stellen dat de ver vuiling Rusland pas na 8 decem ber zal bereiken en dat de mate van vervuiling tegen die tijd veel geringer zal zijn. Wel erken nen zij dat met benzeen ver vuild slib in de rvier nog min stens een maand nodig zal heb ben voordat het Charbarovsk be reikt. De prijs van mineraalwa ter in Charbarovsk is ondertus sen al met 10 tot 15 procent ge stegen. Inwoners zijn aan het hamsteren geslagen uit angst dat zij straks geen drinkwater meer zullen hebben. GPD/ANP vrijdag 25 november 2005 LONDEN - Autodealers laten vrouwen meer betalen voor een nieuwe auto. Kortingen en leuke extra's die mannen krijgen gaan de vrouwen voorbij. Uit een onderzoek van het Britse autoblad 'What Car?' blijkt dat vrouwen gemid deld zo'n 534 pond, ruim 800 euro, meer moeten betalen voor een nieuwe auto dan mannnen. Een vrouw betaalde zelfs 1800 pond, ruim 2700 euro, meer. Met verborgen camera's filmde het tijdschrift hoe man nen, vrouwen en koppels 45 autodealers in verscheidene delen van Engeland bezochten. Van de mannen die alleen naar de showroom kwamen, kreeg 86 procent korting aan geboden op de prijs die stond aangegeven. Dat overkwam veel minder vrouwen, namelijk slechts 40 procent. ANP TIRANA - Albanezen van wie de luxe, westerse auto wordt gestolen, wenden zich niet meer tot de politie. Die doet toch niets. In plaats daax-van trommelen de slachof- fers hun vrienden in het land op. Met behulp van mobiele telefoons en patrouilles op doorgaande wegen, wordt ver volgens getracht het gestolen voertuig en de dieven op te sporen. Deze 'burgerwacht' blijkt veel effectiever dan de politie. De autodieven zijn inmiddels zo bang voor de burger wacht dat zij, als zij ontdekt worden, hun buit zo snel mo gelijk laten staan om zich vervolgens uit de voeten te ma ken. GPD HANOI - De Vietnamese autoriteiten hebben het voorax-- rest van de van kindermisbruik verdachte voormalige popmuzikant Gary Glitter met vier maanden vex'lengd. De glamrocker werd zaterdag in de Vietnamese hoofd stad Hanoi aangehouden toen hij het vliegtuig naar Bang kok wilde nemen. Het Openbaar Ministerie in Vietnam meent voldoende be wijzen tegen Glitter te hebben om hem aan te klagen voor het misbx-uiken van een kind van twaalf. ANP/AFP LOS ANGELES - Een Amerikaanse groep joden eist excu ses van popster Michael Jackson voor antisemitische uitla tingen. In een telefoongesprek met een adviseur stelde de zanger dat 'de joden' schuldig wax~en aan zijn financiële problemen. Hij vergeleek hen met bloedzuigers. De Amerikaanse zender ABC bemachtigde een opname van het gesprek, dat ongeveer twee jaar geleden zou heb ben plaatsgevonden. De joodse ox-ganisatie Anti-Defama- tion League (ADL) vindt verontschuldigingen op zijn plaats. ANP PEKING - De Chinese politie heeft 27 medewerkers van weeshuizen gearresteerd, omdat zij in de provincie Hu nan baby's verkochten. Onder de arrestanten is de directeur van een weeshuis. De verdachten zouden pasgeboren baby's die in weeshui zen waren terechtgekomen, hebben verkocht. Voor de kin- deren zouden bedragen tussen 3000 yuan (350 euro) en 8000 yuan (920 euro) zijn gevraagd. ANP/AFP van onze redactie buitenland SOFIA - Het leven van vijf Bul gaarse verpleegsters en een Pa lestijnse dokter, die in Libië ter dood zijn veroordeeld omdat zij vierhonderd kinderen met hiv besmet zouden hebben, kan ge spaard worden. Groot-Brittan nië moet dan wel Abdelbaset Ali Mohmed al Megrahi, die een levenslange gevangenisstraf uit zit voor zijn rol in het Locker - bie-drama, naar Libië uitwij zen. Deze boodschap heeft de Libi sche leider Khadaffi aan Britse en Amerikaanse diplomaten la ten overbrengen. Dit is gisteren in Sofia bekend geworden. De Bulgaarse verpleegsters en de Palestijnse arts zijn tegen hun vonnis in beroep gegaan. Het be gin van die beroepszaak is diver se keren uitgesteld. Formeel zou die nu op 31 januari 2006 moe ten beginnen. De verpleegsters en arts wordt verweten de kinderen bewust met hiv te hebben besmet. De zes ontkennen dat. Volgens hen worden zij 'gebruikt'. De be smetting zou zijn veroorzaakt door de slechte hygiënische toe standen in de Libische gezond heidszorg, alleen willen de auto riteiten dat niet toegeven. Er wordt al langer op gespecu leerd dat Groot-Brittannië Me grahi zou willen laten terugke ren naar zijn geboorteland, om daar de rest van zijn gevangen- nisstraf uit te zitten. In 1988 ont plofte boven het Schotse Locker bie een Amerikaanse Boeing 747. Daax'bij vielen 270 doden. Schadevergoeding Libië ontkende lange tijd iedere betrokkenheid. Dat leidde tot in ternationale sancties tegen het land. Enkele jaren geleden gaf het regime van Khadaffi de Libi sche rol bij het drama toe. Er werden twee verdachten uitgele verd. Slachtoffers kregen miljoe nen dollars schadevergoeding. Het Westen hief vervolgens de sancties tegen Libië op. Onlangs verklaarde de Ameri kaanse president Bush nog dat Libië de Bulgaarse verpleeg sters en de axis vrij moet laten en naar huis moet laten terugke ren. GPD door Anna Ferschtman en Robert Bloemen CAIRO - Vrouwenbesnijdenis komt meer voor dan tot nu toe is aangenomen. De verminking van de genitaliën van meisjes en vrouwen is een groeiend wereld wijd probleem. Deze waarschuwingen uitte de VN-organisatie Uxxicef in een gisteren gepubliceerd rapport. Volgens het kinderfonds zijn jaarlijks alleen al in Afrika drie miljoen vrouwen de dupe van de schadelijke praktijk. De organi satie spreekt over een fundamen tele schending van de rechten van meisjes en vrouwen. Zij wor den lichamelijk en psychisch verminkt en lopen een groot ge vaar, omdat de besnijdenis vaak door ongekwalificeerde mensen wordt uitgevoerd. Naar schatting ondergingen op de hele wereld 100 tot 140 mil joen vrouwen een of andere vorm van genitale verminking. Op het Afrikaanse continent worden jaarlijks nog dxie mil joen meisjes besneden. De prak tijk is nog steeds wijdvei'breid in Egypte, Soedan, Burkina Fa- so, Kenia, Mali en Ivoorkust. In andere Afrikaanse landen is vrouwenbesnijdenis de afgelo pen jaren afgenomen, maar in de westerse landen worden in immigrantenkringen juist weer meer vrouwen besneden. De be snijdenis vindt ook op steeds jongere leeftijd plaats. Campagne Unicef wil dat regeringen maat regelen nemen om vrouwenbe snijdenis te verbieden. Opinielei ders en autoriteiten moeten ac tief campagne tegen de praktijk voeren. Zo zou er volgens Uni cef binnen een generatie een eind aan de besnijdenis kunnen komen. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5