kwaliteit van water vaak slecht PZC 17 Zwartenhoekse Zeesluis laatste rijksmonument Raadslid beticht Hulster wethouder van foute informatie dvocaat kraakt nderzoek naar odelij k ongeluk 95 Eis werkstraf na dodelijk ongeval ^achten over stank in Graauw, Heikant, Hengstdijk en Terhole ijf minuten iter arriveren randweer een ramp etplanten in slag genomen Cobelfret vangt bot bij rechter Middel tegen asbestkanker te duur Donner houdt vast aan leenrecht Ruim 700 vogels inClinge Nu in onze showroom. vrijdag 25 november 2005 (ftrfiheila van Doorsselaer r^ST - In diverse dorpen in gemeente Hulst is op verschil de locaties sprake van een cbte kwaliteit van het opper- htewater. Ook wordt in som- ge dorpen geklaagd over uk, veroorzaakt door water- itijen. DDELBURG - De vastgestel- aanrijtijd voor de brandweer een ongeval in de Wester- eidetunnel is geen wet van den en Perzen, aldus commis- tis van koningin W. van Gel- maar 'een aanbeveling'. Het volgens hem dan ook niet no- 'enorme kosten te maken om vastgestelde norm van vijf minuten te halen'. Gelder reageerde daarmee het onderzoek dat de reken- ner van de gemeenteraad van isele heeft gemaakt. Hij nam rapport gistermorgen in ont- igst in Middelburg, was er lovend over, maar iakte ook enkele kritische ittekeningen. Zo moet de aan- jjd van vijftien minuten - melding tot het moment arop een eerste brandweer aanwezig is - niet al te worden genomen, gaf Van Gelder aan, jftien of twintig minuten aan- ijd maakt alleen verschil arde materiële schade en niet slachtoffers. Voor hen zijn eerste minuten cruciaal." i Gelder vindt het uitstekend Ier wordt gekeken naar ver- 'ering van de aanrijtijden, de kosten moeten worden ewogen tegen de baten, commissaris van de koningin dt dat ook nog moet worden lerzocht hoe het met de aan- ijden zit vanaf de Terneuzen- ant van de tunnel. IHOLE - Op de zolderverdie- g van een woning aan de Isterweg in Terhole is gister- idag rond drie uur een hen- ikwekerij ontmanteld. de ruimte werden 134 kleine inepplanten en vijftig toppen [getroffen. De hennep en alle lodigde apparatuur is in be- l genomen en de bewoner, [48-jarige man is aangehou- b. Hij deed afstand van alle Ederen en is na verhoor weer vrijheid gesteld. De drie Zeeuws-Vlaamse ge meenten en waterschap Zeeuws- Vlaanderen hebben be sloten gezamenlijk een stedelijk waterplan voor de bebouwde gebieden van Zeeuws-Vlaan- deren op te stellen. Zo krijgen de gemeenten een visie op het stedelijk waterbeheer en kun nen ze werken aan een betere waterkwaliteit. De kosten daar van kunnen door de samen werking lager worden gehou den. De stand van zaken op het gebied van de waterkwaliteit in alle kernen van de gemeente Hulst is opgetekend in een ver kenningsnota. Dit rapport vormt de leidraad voor het stede lijk waterplan van de gemeente Hulst. Reacties De verkenningsnota is opge steld aan de hand van reacties van onder andere wijk- en dorpsraden, hengelsportvereni gingen, landschapsbeheerders en woningbouwverenigingen. Die reacties zijn besproken met de gemeenten en verwerkt in verkenningenkaarten die per dorp zijn opgesteld. Wat de gemeente Hulst betreft is in een aantal dorpen op ver schillende locaties sprake van een slechte waterkwaliteit in wa terlopen, sloten, plassen en vij vers. Dit is bijvoorbeeld op vier plaatsen het geval in Heikant, maar ook in Hengstdijk (slootjes in het Wandelbos), Hulst (ooste lijk deel van de binnenvest, en de waterloop De Moerschans), Vogelwaarde (de plas bij de El zenstraat) en de vijvers aan De Verrekijker in Sint-Jansteen. Slechte waterkwaliteit leidt in sommige gevallen ook tot stank klachten. In Graauw, Heikant, Hengstdijk en Terhole wordt hierover geklaagd. Onderzoek heeft uitgewezen dat in diverse dorpen het oppervlaktewater soms hoge concentraties fosfaat bevat. Dit is het geval in Hengst dijk (de Vogel) de vest in Hulst, en buurtschap Paal. In Emrna- dorp is een forse verontreini ging van de waterbodem gecon stateerd in een waterloop op de hoek van de Koninginnestraat en de Emmaweg. Dit kan veroor zaakt worden door een te dikke sliblaag. Botulisme Ook de plaatsen waar de afgelo pen jaren botulisme is gesigna leerd, zijn aangegeven, zoals De Zandput en een vijver aan de Poorterslaan in Hulst en de kreek aan de Boudeloodijk in Lamswaarde. Daarnaast zijn de plekken vermeld waar zwerf vuil is aangetroffen. Dit is on der meer het geval bij de buiten vest in Hulst en in Sint-Jan steen. In bijna alle dorpen is op ver schillende plekken geconsta teerd dat overstort van de riole ring op het oppervlaktewater een zeer negatieve invloed heeft op de waterkwaliteit. Alle punten die aan de orde zijn gekomen in de verkenningsnota worden bekeken. Of ze ook alle maal worden opgelost, is niet ze ker. Dat ligt aan de ernst van de situatie. Alle gemeenten moeten voor 1 januari 2007 een stedelijk water plan gex-eed hebben. DEN HAAG - Compagnie de Manutention Ro-Ro BV in Ritthem heeft bij de Raad van State vergeefs aangedron gen op bestuurlijke maatregelen tegen haar buurman, scheepswerf Scheldepoort BV, die aan de Ritthemsestraat is gevestigd. Ford-vervoerder Cobelfret eist voorzienin gen om het overwaaien van verfspetters vanaf de scheep- werf tegen te gaan. Volgens Cobelfret kan verfnevel af komstig van de werf op de auto's belanden die gereed staan voor vervoer. De Raad van State bepaalde gisteren in een voorlopige uitspraak dat Cobelfret geen spoed eisend belang heeft bij het treffen van een voorlopige voorziening. Het bedrijf heeft zelf ruim vijf maanden ge wacht met het indienen van een verzoek bij de Raad van State nadat de provincie haar verzoek om sancties tegen Scheldepoort had afgewezen, schrijft de Raad van State. Verder wijst het rechtscollege erop dat op 28 november bij de Raad van State een bodemprocedure dient die over dezelfde klacht van Cobelfret gaat. Daar moet Cobelfret maar op wachten, zo volgt uit de uitspraak van gisteren. DEN HAAG - Ziekenhuis Walcheren kan zich niet veroor loven het geneesmiddel Alimta tegen asbestkanker voor te schrijven aan alle patiënten die daar mogelijk baat bij hebben. Alimta is uiterst kostbaar, maar minister Hooger- vorst (WD, Volksgezondheid) weigert vooralsnog het op de lijst van dure geneesmiddelen te plaatsen. Tijdens een debat over asbest wees CDA-Kamerlid Vietsch staatsse cretaris Van Geel (CDA, milieu) er gisteren op dat zieken huizen in regio's met relatief veel asbestslachtoffers in fi nanciële problemen komen als ze het middel te vaak voor schrijven. „Dat geldt ook voor ons ziekenhuis", zegt de Vlissingse oncoloog L. Kerkhofs. Hij schat dat Zieken huis Walcheren jaarlijks twee tot acht patiënten met me- sothelioom, een speciale vorm van longkanker, behandelt. In Vlissingen is de ziekte vrijwel altijd gerelateerd aan vroegere werkzaamheden op de scheepswerf De Schelde. Alimta is een middel dat het leven van patiënten twee tot vier maanden kan verlengen. De kans dat een patiënt er goed op reageert, is ongeveer 20 procent, aldus Kerkhofs. Bovendien heeft Alimta zware bijwerkingen. Een kuur kost 10.000 tot 20.000 euro. Kerkhofs: „En dat een paar keer per patiënt. Dan kunnen de kosten oplopen tot 100.000 of 200.000 euro per jaar. Ter vergelijking: per maand is ons budget voor chemo 100.000 euro." DEN HAAG - Minister Donner (CDA, Justitie) blijft erbij dat christelijke bibliotheken - waaronder die in Zierikzee - voor elk uitgeleend boek een vergoeding betalen aan de Stichting Leenrecht. Wel heeft hij de Tweede Kamer la ten weten dat Stichting Leenrecht af wil zien van een, enorme naheffing. SGP en Christen Unie nemen daarmee geen genoegen. Zij hebben een motie ingediend waarin om vrijstelling wordt gevraagd voor christelijke bibliothe ken, omdat die werken met vrijwilligers en geen subsidie krijgen. In de gemeentelijke subsidie die openbare biblio theken krijgen, is de leenrechtvergoeding verdisconteerd. Moeten christelijke bibliotheken toch vergoedingen beta len, dan vinden SGP en Christen Unie dat zij recht heb ben op subsidie. „We hebben die toezegging niet bij de mi nister los weten te peuteren", aldus SGP- fractievoorzitter Van der Vlies gisteravond. „Dat betekent dat we bij ande re partijen gaan lobbyen om voor onze motie te stemmen." De Zwartenhoekse Zeesluis werd in 1788 gebouwd, door René Hoonhorst foto Peter Nicolai door Jean-Lou de Gucht WESTDORPE - De Zwarten hoekse Zeesluis bij Westdorpe is sinds gisteren officieel een Rijks monument. De uit 1788 dateren de sluis wordt net op tijd erkend irAector Dooms DDELBURG - Raadman Smit kraakte gisteren voor de tóelburgse rechtbank het po- itonderzoek naar de toe- icht van een dodelijk ver- irsongeval op 9 november '3 in Terneuzen. Zijn cliënt, 23-jarige inwoner van looskerke (W), wordt verwe- als bijrijder een ernstig au- ongeluk te hebben veroor- ikl door aan de handrem te ten. Bij het ongeval op de iclaatweg kwam de 23-jarige Mooijman om het leven. it had zo zijn bedenkingen jhet onderzoek dat door wijk- ®ten is uitgevoerd. De straf te miste een aantal belang- ie elementen. Zo had men na ingeval niet de stand van de tem gecontroleerd. Verder ®de Smit de politie op fou- bij de reconstructie te be ten. In dat verband wees ip het schadebeeld waarover te tot niets bekend is. Ook ijfelde hij aan de verklarin- "van een inspecteur. „Het is jttend dat de politie bij "tragedie er zo gemakkelijk s denkt." de advocaat zat er niets te op dan voor de recon- ootie terug te vallen op een keersdeskundige van het t (Nederlands Forensisch In- te), maar de getuigedeskun- kon gisteren door de ge- kkige informatie niet anders te een aantal scenario's op laten, 8 de bestuurster werd door de rechtbank als (enige) getuige gehoord. Met zijn vieren - ver dachte, haarzelf en twee vrien dinnen - waren ze op stap ge weest naar België. Op de terug weg reden ze in de vroege och tend over de Tractaatweg naar huis. Verdachte zat naast haar. Toen hij aan de handrem zat zei ze er wat van. Plotseling voelde ze dat ze de auto niet meer in de hand had. Ze vermoedde dat de man aan de handrem had getrok ken, maar ze had het niet ge zien. Ze wist ook niet of ze zelf nog had geremd. De auto reed nog rechtdoor, slip te, ging door de berm en werd gelanceerd. De passagiers, die geen gordel droegen, werden uit de auto geslingerd. Verdachte zat klem en liep een verbrijzelde heup op. Hij kon zich niets meer herinneren. Het ongeluk werd zijn 23-jarige vriendin fataal. De andere vriendin raakte ook zwaar gewond. De bestuurster bleef ongedeerd. Vast stond: een remspoor van 44 meter en een blokkade van de achterwielen. De auto had een ABS-remsysteem. De bestuur ster bevestigde dat verdachte weieens eerder aan de handrem heeft getrokken. De strafzaak werd eerder op 23 juni behandeld. Officier van Jus titie J. Zondervan handhaafde zijn eis van anderhalf jaar ge vangenisstraf en drie jaar rijont zegging. „De bestuurster wist dat hij aan de handrem zat." De advocaat bepleitte vrij spraak. De rechtbank doet 7 december uitspraak. als belangwekkend waterwerk met grote cultuur- en militair- historische waarde. Staatssecre taris Van der Laan kondigde on langs een stop aan op het toeken nen van nieuwe monumentensta- tussen totdat ze volgend jaar nieuwe beleidsuitgangspunten presenteert. Van der Laan vindt dat Neder land langzamerhand te veel mo numenten telt en wil het aantal liever inkrimpen dan uitbrei den. Dat de Zwartenhoekse Zeesluis op het nippertje nog tot monu menten werd benoemd, wijst er echter op dat het waterwerk in de polder niet bang hoeft te zijn de status snel te verliezen. Vertegenwoordigers van allerlei instanties kwamen woorden te kort om de lof van het prachtige bouwwerk te zingen. Hoewel niemand een concreet bedrag CLINGE - Bij de jaarlijkse ten toonstelling van de vogelvereni ging de Vlaamse Gaai uit Clinge zijn dit weekeinde 701 vogels van 53 inzenders te bezichtigen in de muziekzaal van café de Troubadour. De dieren werden gisteren door negen keurmeesters van de Ne derlandse Bond van Vogellief hebbers bekeken. Vorm, hou ding, kleur, conditie en tekening van de bevedering waren onder meer bepalend voor het punten totaal. De tentoonstelling telt enkele bijzondere vogels. Zo kan het publiek kennis maken met een gouden fluiter en een paradijswi- da. Vandaag is de expositie van 19.30 tot 22.00 uur te bezoeken. Morgen staan de deuren van de Troubadour van 13.00 tot 17.00 uur open. Zondag loopt de ten toonstelling van 10.00 uur tot 17.00 uur. In de namiddag worden ook de prijzen uitgereikt. noemde, beloofden alle sprekers 'een steentje' bij te dragen aan de noodzakelijke, zo'n half mil joen euro kostende, opknap beurt. Voor dat geld wordt de Zwartenhoekse Zeesluis niet ge restaureerd, maar geconser veerd. De buizen die de voormalige zoe te en zoute zijde verbinden, zijn nog in redelijke staat. Maar aan de voor- en achterkant van de sluis moet nogal wat gebeuren. Vooral het metselwerk dat een halve eeuw geleden weer aan de oppervlakte kwam, moet wor den bijgewerkt. Op sommige plaatsen kan wor den volstaan met wat voegwerk, voor andere stukken moeten nieuwe stenen worden vervaar digd in gespecialiseerde Vlaam se bedrijfjes, liet S. Dobbelaar van de Stichting Landschapsbe heer Zeeland (SLZ) weten. De SLZ coördineerde de vrijwil- ligerswerkzaamheden de laatste jaren en bracht het 'unieke' wa terstaatswerk onder de aan dacht van provinciale en ge meentelijke bestuurders en di verse landelijke instanties. Of de voormalige zeesluis weer een functie krijgt als waterstaats werk om het waterpeil in een komberging te reguleren, zoals een spreker hardop droomde, bleef gisteren ongewis. Maar gedeputeerde H. van Wa- veren, dijkgraaf W. de Graaf van Waterschap Zeeuws-Vlaan- deren, directeur water en scheepvaart A. van der Togt van Rijkswaterstaat en wethouder C. de Mol-Marcusse van Terneu zen beloofden allen hun best te doen om de zeesluis perfect in te passen in de regionale ecologi sche hoofdstructuur. De Mol probeert daarnaast de kroon op de sluis te laten terugkeren. Zij hoopt de originele sluitsteen uit 1789 - een gekroonde leeuw met sabel - los te krijgen van een fa milie bij wie de steen al decen nia als pronkstuk op het erf staat. (Advertentie) Leaseprijs vanaf 859,- (48 mnd/20.000 km/|). COj 174-251 gr/km. verbruik 64-10 6 17100 km. De nieuwe Saab Wij presenteren u de nieuwe Saab 9-5. Met een opvallend krachtig design en vooral imponerende turbo-prestaties. Bijvoorbeeld in de nieuwe, moderne turbo-diesel en helemaal in de snelle Aero-uitvoering (260 pk). De nieuwe Saab 9-5 Sport Sedan en Saab 9-5 Sport Estate staan nu in onze showroom. Stap in voor een indrukwekkende kennismaking. De nieuwe Saab 9-5. Niet voor iedereen. Wel voor u. Vanaf 38.990,- Saab Melse Goes B.V., Amundsenweg 35 (Industrieterrein de Poel II), 4462 GP Goes, telefoon 0113-271515. www.saabmelse.nl HULST - De Hulster wethouder E. de Deckere heeft in de laatste raadsvergadering ten onrechte de indruk gewekt dat er nog geen vergunning was verleend voor de omstreden bouw van een huis aan het Schapershoek- pad in Vogelwaarde. In de notu len van deze vergadering is hier over niets terug te vinden. Dit zegt fractievoorzitter A. Heg- ger van Progressief Hulst. Ze heeft gisteren de geluidsopname van de raadsvergadering beluis terd en is tot de conclusie geko men dat twee essentiële zinnen in de notulen ontbreken. Hegger: „De Deckere zegt dat er een besluit wordt genomen aan de hand van het advies van de bezwarencommissie. Dat staat inderdaad in de notulen. Dan zegt Adri Totté vervolgens: er is nog hoop. De Deckere ant woordt daarop: 'correct'. Die twee laatste zinnen ontbreken in de notulen." Hegger wijst er op dat ten tijde van de raadsvergadering De Deckere al wist dat de vergun ning toch is verleend. „Volgens het bandje zegt hij dat er nog hoop was voor de omwonenden dat de bouwvergunning niet ver leend zou worden. Die bewoners gingen dan ook heel tevreden naar huis. Dan zit je toch als wethouder gewoon te liegen. En liegen tegen de raad is een poli tieke doodzonde." Hegger zal de raad vragen de no tulen aan te passen. „Degenen die twijfelen, kunnen bij mij het fragment komen beluisteren. Ik heb namelijk op een oude casset terecorder een kopie van het fragment gemaakt." Volgende week donderdag is er een extra raadsvergadering in Hulst. Dan moet De Deckere op het matje komen. door Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 25-jarige inwoner van Ba- rendrecht is gisteren bij de rechtbank in Middelburg voor het veroorzaken van een dode lijk verkeersongeval 240 uur werkstraf, een jaar rijont zegging en zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf geëist. Volgens officier van justi tie M. Overmeer heeft de man aanmerkelijk onvoorzichtig ge reden. Als het aan de officier ligt stort verdachte duizend euro op reke ning van het Slachtofferfonds Nederland. Bij het ongeval tussen Biervliet en Hoek kwamen vorig jaar 14 oktober de 55-jarige R. den Dek ker uit Breskens en de 21-jarige C. Marijs uit Arnemuiden om het leven. De verdachte reed als bestuurder van een terreinauto die middag rond kwart over vijf met vijf inzittenden over de Rijksweg N.61. De terreinauto kwam bij een flauwe bocht in de berm te recht, waarna verdachte naar links stuurde. Door deze ma noeuvre kwam het voertuig dwars op de linkerweghelft te staan. Op dat moment kwamen er twee auto's uit de tegenover gestelde richting. De eerste auto werd aan de achterkant ge raakt, maar de tweede auto kon het obstakel niet meer ontwij ken en reed vol in de flank van de terreinauto met fatale gevol gen voor de bestuurder uit Bres kens. De Arnemuidenaar, die in de terreinauto zat, overleed aan zijn verwondingen. Nog twee in zittenden, van wie er een nog steeds arbeidsongeschikt is en de Barendrechtenaar geraakten ernstig gewond. De verdachte kon zich gisteren niets meer van het fatale onge val herinneren. De officier hield er rekening mee dat verdachte de dood van twee mensen voor de rest van zijn leven zal meedragen. De verdediging meende dat er geen bewijs was voor dood door schuld. De rechtbank doet 7 december uitspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43