Algemene leer-/werkplicht tot 23 jaar is van de baan Staat steunt asbestslachtoffers PEC- VVD-fractie stoort zich steeds meer aan toon Hirsi Ali Sigarenzaak voor achttiende keer overvallen TNO werkt aan allerlei antiterrorismesnufjes Vrouw klust vaker dan gedacht Nooit meer kleumen bij tramhalte Hunebedbekladders beboet Bot is tegen popster-diplomatie Evacuaties bij brand flat Sittard Baby's op veel meer ziekten gecontroleerd Bespuger van Verdonk bestraft Wegens verhuizing naar de nieuwe locatie aan het Park Veldzigt 2 te Middelburg JUSTION Adviesgroep S3] Advocaten irvuilende fabriek Eternit in Goor zet deur op een kier ïhter verbiedt rwijderen n spandoeken vrijdag 25 november 2005 Wa redactie binnenland STERDAM - Moedeloos? I het is de tijd", zegt An ©an. Haar sigarenmagazijn de Molukkenstraat in Am- dam-Oost is gisterochtend rde achttiende keer in der- jaar overvallen. ,rei de overval mislukte. wordt zij bij dit soort gebeurte nissen elke keer weer geconfron teerd met de dood van haar man André, die in 1993 door een over valler werd doodgeschoten. „Toch is die confrontatie niet eens het ergste. Het is de na sleep", zegt zij. „Uren op het po litiebureau zitten, bijvoor beeld." De drie Noord-Afrikaan- se overvallers van gisteren, die met een vuurwapen dreigden en bivakmutsen droegen, waren volgens de 61-jarige Hartman 'kinderen van zestien, zeventien jaar'. Kruimeldieven, meent zij. „In elk geval geen professionals. Wie komt er nu om kwart over negen binnen? Dan kun je toch geen volle kassa verwachten?" Op het moment dat het drietal binnenstormde was An Hart man niet alleen in de zaak. Er stonden ook nog twee klanten, een man en een vrouw. Dat was Hartmans redding, want binnen twintig seconden waren de over vallers alweer verdwenen, zon der buit. „Zij zagen te veel per sonen. Zij renden weg, lachend, maar dat kan natuurlijk van de zenuwen komen." Zij spreekt van een 'nieuwe ge neratie' overvallers, jonger dan vroeger. „Want op televisie wordt duidelijk gemaakt dat zij niet bang hoeven te zijn voor zware straffen als zij onder de achttien zijn." GPD AMSTERDAM - Vrouwen klussen vaker in en om het huis dan over het. algemeen wordt gedacht. Dat blijkt uit onderzoek onder vijfhonderd mensen dat energiebedrijf Nuon heeft gedaan. Maar liefst 85 procent van de vrou wen klust, tegenover 93 procent van de mannen. Mannen gaan wel meer aan de slag met elektriciteit dan vrouwen, 70 procent versus 29 procent. Bovendien gebrui ken mannen vaker elektrisch gereedschap, leggen zij eer der tegels en plaatsen zij vaker keukens dan vrouwen. De klussen die het meest gedaan worden, zijn schilderen, be hangen en meubels in elkaar zetten. ANP AMSTERDAM - Wachten in de kou op een te late tram be hoort in Amsterdam binnenkort tot de verleden tijd. De gemeente begint een proef met een verwarmde tramhalte Op het traject van tramlijn 26 komt bi] de halte Muziekgebouw/Bimhuis aan het IJ verwarming in het bankje en komen vanuit het dak warmtestralen. De proef duurt een halfjaar, zo maakte de gemeente gisteren be kend. De gemeente hoopt met deze verwarmde halte dat reizigers eerder van het openbaar vervoer gebruikmaken. De halte wordt alleen verwarmd als de tram rijdt. ANP EXLOO - Het drietal dat in april het hunebed in Exloo heeft beklad, moet een boete van 220 euro betalen voor openlijke geweldpleging. Ook moeten zij de schoonmaak kosten, een bedrag van 6270 euro, betalen. Het drietal is akkoord gegaan met een schikking. Dat heeft het Open baar Ministerie in Assen gisteren bekendgemaakt. De drie, een 20-jarige inwoonster van Borger, een 18-jari- ge plaatsgenoot en een 19-jarige man uit Emmen zijn geen bekenden van justitie. Het prehistorisch monument in het Drentse dorp werd in bonte kleuren aangetroffen De drie jongeren verklaarden uit verveling te hebben ge handeld. Zij realiseerden zich niet wat voor gevolgen de actie zou hebben. ANP DEN HAAG - Minister Bot van Buitenlandse Zaken is geen voorstander van een grote rol van popsterren bij het oplossen van de wereldproblemen. „Ik wil 'popster-diplo matie' zo veel mogelijk vermijden", zei Bot gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn begroting. Hij voegde eraan toe liever het instrument van de 'stille diplo matie' te gebruiken. De uitspraken van Bot zijn opmerkelijk, omdat minister Van Ardenne van Ontwikkelingssamenwerking juist deze week met de popster Bob Geldof overlegde over een vre desproject tussen Ethiopië en Eritrea. ANP SITTARD - Veertig mensen zijn gisterochtend geëvacu eerd, nadat brand was uitgebroken in een woning op de vijfde verdieping van een flat aan de Eisenhowerstraat in Sittard. De twee bewoners zijn met rookvergiftiging naar het ziekenhuis gebracht. De bewoners van cle vierde, vijfde en zesde etage zijn tij delijk ondergebracht in een buurthuis. ANP door Ap van den Berg en Peet Vogels DEN HAAG - WD-voorman Van Aartsen heeft fractiegenoot Hirsi Ali en partijcoryfee Wie gel gisteren opgeroepen te stop pen met bekvechten. Hij voerde een persoonlijk gesprek met Hirsi Ali en had een telefonisch onderhoud met Wiegel. „In de WD moeten wij elkaar normaal en met respect bejege nen. Dat geldt voor beiden", al dus Van Aartsen. Een WD-Ka- merlid dat alleen anoniem zijn mening wilde geven zei dat Hirsi Ali 'het gaat verliezen', als zij wil dat de WD voor haar kiest en tegen Wiegel. De twee raakten openlijk met el kaar in conflict na een publica tie in het Parlementair Jaar boek, waarin Hirsi Ali Wiegel omschreef als een 'reactionair' die in zijn sullige achterafplaats- je niets mee had gekregen van de moderne maatschappelijke problemen. Vervolgens bestook ten de twee elkaar per brief en in de media met verwijten. Hirsi Ali wil dat de subsidie aan moslimscholen stopt, omdat die scholen de integratie zouden be lemmeren. Wiegel vindt dat onli beraal. Na afloop van de gesprekken met Van Aartsen werden geen nadere medelingen gedaan. Van Aartsen benadrukte wel dat de WD van mening blijft dat de vrijheid van onderwijs overeind moet blijven. De mening van Hirsi Ali is 'een privémening', aldus Van Aart sen. In de WD-vleugel van de pai'le- mentsgebouwen wilde gisteren geen enkele andere liberaal openlijk zijn mening over de kwestie geven. Ook Hirsi Ali niet. Zij verliet het Binnenhof op een draf, terwijl haar lijf wachten journalisten op afstand hielden. Stoorzender Hirsi Ali wordt in haar fractie steeds meer ervaren als een stoorzender. „Vrienden moeten elkaar de waarheid kunnen zeg gen, vooral als het om inhoude lijke zaken gaat. Maar uit haar scherpe toon vloeit geen enkel respect." Hans Wiegel heeft meer krediet in de Kamerfractie: „Wiegel had zich beter niet kunnen verlagen tot haar niveau. Maar iemand met zo veel verdiensten pak je niet op de manier aan zoals Hirsi Ali heeft gedaan", aldus de anonieme collega. GPD DEN HAAG - Het bloed van pas geborenen wordt vanaf medio 2007 op vijftien extra ziekten on derzocht. De uitgebreide contro le gebeurt via de hielprik, die ruim 99 procent van de baby's nu al krijgt. Er zal alleen iets meer bloed worden afgenomen. Het gaat onder meer om het op sporen van de erfelijke 'sikkel- celziekte', een bloedziekte, en de stofwisselingsziekte galacto- semie. Dat schrijft staatssecreta ris Ross van Volksgezondheid aan de Tweede Kamer. Zij volgt met haar besluit het advies van de Gezondheidsraad. De raad verwacht dat de uitbrei ding tot een verdubbeling van het aantal opgespoorde ziekten leidt - 180 per jaar in plaats van de huidige 90. Volgens de raad zijn veel meer ziekten te behan delen dan vroeger. Ook verande ringen in de bevolkingssamen stelling nopen tot een andere aanpak. Zo komt de sikkelcel- ziekte vooral voor onder het ne groïde bevolkingsdeel. Tot nu toe worden baby's via de hielprik maar op drie stofwisse lingsziekten onderzocht. De vijf tien nieuwe ziekten waarop zal worden gecontroleerd, zijn alle maal behandelbaar. Ross ver wacht daarvan 'grote gezond heidswinst'. Het aantal gewon nen levensjaren is groot en de kwaliteit van het leven van het opgespoorde kind kan sterk ver beteren. Het uitgebreide bloed onderzoek kost enkele miljoe nen euro's. Ross zint nog op een manier om ook de levensbedreigende taai- slijmziekte vroegtijdig op te spo ren. Daarbij gaat het jaarlijks om zestig patiëntjes. GPD STERDAM - De rechtbank nsterdam heeft gisteren be- lat de Staat geen span- meer mag weghalen met digende teksten over minis- Verdonk. Het gaat daarbij poster met de woorden sbureau Rita, arrestatie, de- tatie. crematie, adequaat tot bittere eind', dat aan een din Nijmegen hing. rechter erkent dat het wegha- van de poster een inbreuk is et recht op vrijheid van me isuiting. „Met de tekst en de ngeving van de poster wordt tg gegeven aan de boosheid verontwaardiging over het omen van elf gedetineerde mdelingen bij de brand in cellencomplex op Schip- Oost." De rechter vindt dat ngniet is aangetoond dat al- gedaan om de gedetineer- redden, ervan mag wor- uitgegaan dat de Staat em- zou kunnen hebben gefaald. Verdonk heeft inmid- aangifte gedaan en laten de teksten haar per- abjk kwetsen. ANP RIJSWIJK - De vondst van een verdacht pakketje op een treinstation, op Schiphol of in een schouwburg hoeft niet meer te leiden tot een grootschalige ontruiming. Daar voor is er nu de Episafe (foto). Oftewel een korf, lijkend op een rioolbuis. Deze plaatst men om het verdachte pakketje heen waarna het eerste gevaar is geweken. Mocht het tot ontploffing komen, dan beperkt de schade zich tot binnen deze Episafe. Deze ver nuftige uitvinding werd samen met nog tien andere producten en activiteiten op het gebied van antiterrorisme gistermiddag gepresenteerd door kenniscentrum TNO in Rijswijk. Zo is bijvoorbeeld ook een verborgen-wapen-detector in ontwikkeling die door kleren heen kan kijken en kan zien of iemand wapens of explosieven bij zich draagt. En TNO ontwikkelt voor het ministerie van Defensie een apparaat dat binnen een minuut kan vaststellen of de lucht vervuild is met biologisch materiaal, zoals milt vuur. foto Marcel Antonisse/ANP AMSTERDAM - De 19-jarige man die minister Verdonk van Vreemdelingenzaken in het ge zicht spuugde, heeft een werk straf van 60 uur gekregen. Daar van gaat 32 uur af, omdat hij zestien dagen in voorarrest heeft gezeten. Dat heeft de politierechter in Amsterdam gisteren besloten. In september liep de bewinds vrouw met haar partner en kin deren in Amsterdam toen de jon ge man vanaf een fiets de vrouw in haai- gezicht probeerde te spu gen. Verdonk kon op tijd haar gezicht afwenden. ANP lid HOOS. pfTT h'AR-R.y EN "Jij JH- OkAAr-i WAT EEN iJËWEUJWC? «Soed Nl EOS^/F/AN^ET door Jeroen Hoorn DEN HAAG - Er komt geen al gemene leer-/werkplicht voor al le jongeren tot 23 jaar. De Twee de Kamer heeft daar lang op aangedrongen, maar liet zich gis teren overtuigen door minister Van der Hoeven van Onderwijs. Zij vindt het 'te ver gaan' om de hele leeftijdsgroep te dwingen om te werken of naar school te gaan. De algemene leerplicht wordt wel verlengd tot achttien jaar. Van der Hoeven wil alleen een leer-/werkplicht invoeren voor de meest kansloze groep: jonge ren die niet werken, niet naai school gaan en ook geen uitke ring hebben. Zij staan nu bij geen enkele overheidsinstantie in de boeken en worden dus ook niet aangemoedigd om een oplei ding te volgen of een baan te zoe ken. Het is aan gemeenten om deze jongeren 'bij kop en kont te pak ken', zoals LPF-Kamerlid Kra- neveldt het uitdrukte. Hoe ge meenten dat doen, moeten zij zelf bepalen. Van der Hoeven komt nog met richtlijnen en cri teria. Uitzonderingen gelden voor jongeren die fulltime voor een familielid moeten zorgen, en voor jongeren die wel willen, maar voor wie een havo-, vwo- of mbo-2-diploma simpelweg te hoog gegrepen is. Jongeren zonder diploma die een uitkering krijgen, kunnen daar nu al op worden gekort als zij weigeren naar school te gaan of een baan te zoeken. Vervalt Verder wordt de leerplicht ver lengd tot achttien jaar. Dat bete kent dat alle jongeren tot hun achttiende verjaardag naar school moeten, eventueel in com binatie met een baan. De leer plicht vervalt voor wie voor zijn achttiende een havo-, vwo- of mbo-2-diploma haalt. Nu loopt de leerplicht tot en met het schooljaar waarin een leerling zestien wordt. De Tweede Kamer dringt er op aan dat gemeenten er niet onder uit kunnen om ook de moeilijk ste groepen jongeren aan te pak ken. „Gemeenten moeten niet gaan zeggen: dit is ons te veel werk, we laten het erbij zitten", aldus WD-Kamerlid Balemans. GPD (Advertentie) Zijn de volgende kantoren vandaag gesloten en niet telefonisch bereikbaar op het gebruikelijke telefoonnr.: Voor dringende zaken kunt u contact opnemen met ons kantoor te Rotterdam op tel. 010 - 2709267 Voor dringende zaken kunt u contact opnemen met ons kantoor te Rotterdam op tel. 010 - 4113076 Advocatenkantoor Voor dringende zaken kunt u contact op nemen met mr. S.D. Spruijt 06-5330451 of A. Roest (secretaresse) 06-20165433 rlianne Sleutjes \'HAAG-De Staat zal asbest- htoffers van Eternit in Goor foche bijstaan bij hun scha- aims tegen de fabriek. Dat [staatssecretaris Van Geel Milieu gisteren toegezegd tns een overleg met de cede Kamer. iGeel heeft over twee weken gesprek met Eternit over opruimen van de asbest- uiling. De Staat vindt dat bedrijf daarvoor moet op- lien. Blijft Eternit dat wei- n. dan stapt de staatssecre- szelf ook naar de rechter. Geel heeft echter de indruk Eternit 'een beetje aan het liven is' in de gewenste rich- recent onderzoek bleek dat i inwoners van Goor meer - en buikvlieskanker voor- idan elders in het land, ook mensen die niet in de fabriek jen gewerkt. De oorzaak zit sbest dat is gebruikt bij we- aanleg. Eternit kon jarenlang gratis Btafval worden afgehaald regen en erven mee te ver ten Er wordt nu uitgezocht r de asbestresten zijn ver ft, zodat zij opgeruimd kun- worden. Volgend jaar zomer dat pas duidelijk zijn, denkt Geel. lieuziekte mor kort werd er vanuit ge- i dat asbest alleen kanker erzaakte als iemand er ja- mee gewerkt had; een be- sziekte. Inademen van de ve- jian de longziekte asbesto- agkanker of mesothelioom (buik- of longvlieskanker) ver oorzaken. Uit het onderzoek is gebleken dat asbest ook een 'milieuziekte' kan veroorzaken, door ingea demde asbestvezels uit paden en wegen. Van Geel wil de slachtof fers geen financieel voorschot geven, vooruitlopend op de uit komst van de rechtszaken. Met name de SP en de LPF hadden daarvoor gepleit. „Ik weet niet wat ik over me afroep als ik dat doe. Wat moeten we dan met mensen die vroegtijdig overlij den door fijn stof. Dat is ook een milieuziekte", aldus staats secretaris Van Geel. Mensen die ziek zijn geworden door het werken met asbest komen via het Instituut As bestslachtoffers wel in aanmer king voor een financieel voor schot, van maximaal 16.470 eu ro. Dat is gedaan, nadat was ge bleken dat zij in veel gevallen al waren overleden wanneer er uit spraak in een schadevergoe dingsprocedure werd gedaan. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3