jemeente voor ruimer stookbeleid PZC Behendig werpen met de hooivork Paardenmarkt blijft taak van ZZNeptunus fZC Wereldmaaltijd in Ecoscope Brouwse stadsraad ziet geen heil in bezuinigingsplannen 1 5 ooral agrariërs profiteren van versoepeling bank weekenddiensten Uienbedrijven sluiten convenant Man misbruikte 11-jarige jongen Vragen over vertraging kunstwerk vrijdag 25 november 2005 «feme Soesman JflKZEE - De gemeente lOinven-Duiveland onder- jjft de verruiming van het okbeleid dat door het Provin- Milieu Overleg (PMO) idt doorgevoerd. Het oprek- van de stookmogelijkheden vooral de agrariërs ten goe- srste instantie kon slechts beffing worden verleend kampvuren en vreugdevu- Daarnaast konden a gra niet een boomgaard onthef - •krijgen om snoeihout te ver- |en. De nieuwe regeling nu ook de mogelijkheid planten- en houtopstan- vlasresten bij misoogst, shout en takkenhout en jtmaaisel te verbranden, het gaat, en dat geldt in al gevallen, om verbrandin- ibuiten de bebouwde kom. der al heeft wethouder jfoutekamer van de gemeen- Schouwen-Duiveland. één de gesprekspartners in het D, aangegeven weinig op te hben met de verscherping van stookverordening zoals door Wet Milieubeheer voorge len werd. Hij zette vraagte- bij de milieuwinst die be id wordt als er met behulp zware tractoren die diesel verstoken hout moet wor- iverhakseld. lomstronken ;voor alles wordt, nu er spra- van verruiming, ontheffing ieend. Het verbranden van ihout en boomstronken, ^ermen en akkers, bloem teelten bij misoogst en ove- afvalstoffen is niet toege- n. Ier de nieuwe regeling vallen [kampvuren die in het kader Advertentie (Advertentie) lezorgklachten: «00-0231231 ^maandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; aterdags tot 12.00 uur 'EDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND «chtweg 23a is 80 B ZIERIKZEE Tel: 0111 -454647 Tax. 0111 -454657 E-mail: redzzee@pzc.nl "arcel Modde (chef) •toKleemans tóPankow sme Soesman ^slita Lanting ^Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE >tationspark 28 ?ostbus 31 ^60 AA GOES [el: (0113)315500 ^(0113)315669 ;mail: redactie@pzc.nl "TERN ET "ww.pzc.nl Email: web@pzc.nl van bijzondere evenementen worden georganiseerd (met inbe grip van scoutingactiviteiten). Ook vreugdevuren in het kader van feestelijkheden met een alge meen karakter, zoals kerstboom verbrandingen. Jaren geleden le ken strengere milieu-eisen ook deze activiteiten de das om te gaan doen. In Zierikzee werd, nog voor de gemeentelijke herin deling, de stekker uit de jaarlijk se kerstboomverbranding ge trokken. Het dagelijks gemeente bestuur van de nieuwgevormde gemeente Schouwen-Duiveland besloot de nieuwjaarstraditie echter, zij het gebonden aan een aantal milieu- en veiligheids voorwaarden, toe te staan. J. Elenbaas van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland - nu ingelijfd door het Welzijns huis - reageert verheugd op eventuele duidelijkheid die dit nieuwe stookbeleid kan opleve ren voor het jaarlijkse hutten- dorp dat door kinderen van Schouwen-Duiveland wordt ge bouwd. Vorig jaar werd dit eve nement een keer - ook met het oog op het milieu - niet afgeslo ten met een verbranding van de gebruikte pallets. Dat leverde om te beginnen een enorme hoe veelheid werk op voor de organi satie. die de pallets nu moest af voeren. Bovendien moest er naar een andere sensationele - en dat bleek een arbeidsintensie ve - afsluiting van de week wor den gezocht. En er zit nog een aardig aspect aan het vreugde vuur, weet Elenbaas inmiddels uit ervaring. Voor de jongens en meiden die hebben meege- bouwd is er niets leukers dan een groot vuur ter afsluiting. „Dat heeft toch iets louterends. Het is een soort ritueel." Het PMO is in overleg tot verrui ming gekomen. Het is aan elke afzonderlijke Zeeuwse gemeen ten hier wel of niet mee in te stemmen. door Esme Soesman RENESSE - Met veertig mensen rond de tal'el om een heerlijke voedzame Indiase driegangen- maaltijd te nuttigen. En dan te weten dat er niet meer ingre diënten in zijn verwerkt dan be schikbaar zouden zijn als het voedsel in heel de wereld eerlijk wordt verdeeld. Dat kan bij Eco- scope in Renesse, waar vrijdag 16 december een Wereldmaal tijd wordt geserveerd. De mondiale voetafdruk is uit gangspunt bij dit culinaire tref fen. Deze maakt het mogelijk te berekenen hoe groot het stukje wereld is dat je gebruikt om je leven te leven. In Nederland gaat het gemiddeld om 4,6 hecta re per persoon, in India wordt 0,6 hectare in beslag genomen Zou je alles eerlijk verdelen dan zou er per mens 1,7 hectare wor den gebruikt, schetst bedrijfslei der J. Catsman van educatief mi lieucentrum Ecoscope. Voedsel slorpt een belangrijke deel van die mondiale voetaf druk op, weet Catsman. En daar bij is de voetafdruk aanmerke lijk groter als er een geïmpor teerd blikje ananas genuttigd wordt in plaats van een Schou- wen-Duivelands appeltje. Een kwestie van keuzen maken, al dus Catsman. Maar daarvoor moet je je wel eerst bewust wor den van het feit dat er keuzes zijn te maken, schetst zij. „Je kunt politiek bedrijven met mes en vork." De maaltijd duurt van 18.30 tot 21.00 uur. Reserveren kan tot 15 december 12.00 uur. Telefoon nummer 0111-463400 of een email naar info@ecoscope.nl. Uitbaatster Rita Geneuglijk bereidt samen met haar dochter en schoonzoon Ingrid en André Kooman het boerendart voor. door Ali Pankow KERKWERVE - „Misschien zijn we wel de enige in Nederland die het bóeren- darts in een café spelen", zegt uitbaat ster Rita Geneuglijk van De Kloetschu te in Kerkwerve. Zij is sinds ruim drie jaar eigenaar van de dorpskroeg annex eetcafé in deze kleine kern. Hoewel ze al minstens achttien keer in haar leven is verhuisd, verwacht ze voorlopig hier te blijven. Rita houdt van het platte land en heeft haar draai in Kerkwerve helemaal gevonden. Boerendarts is één van de activiteiten waarmee haar eta blissement zich onderscheidt. De Kloetschute geldt als specifiek ont moetingspunt op het dorp. Anders dan het dorpshuis, maar eveneens van be lang voor de leefbaarheid. Terwijl dorpshuis Zuudènde vandaag wordt heropend als zogeheten service centrum met tal van extra diensten voor de bevolking, maakt De Kloetschu te zich op voor een avondje boerendarts vol spanning en ontspanning voor zo wel deelnemers als toeschouwers. De naam Kloetschute voor dit etablisse ment geldt als eerbetoon voor dit ver voermiddel in vroeger tijden. Het is een eenvoudig bootje dat 's winters in deze contreien veelvuldig door de bewoners werd gebruikt als de landbouwwegge- tjes door de hoge waterstand onbegaan baar waren. Op de muur van het eetcafé prijkt een tekening van zo'n oud vaar tuigje, gemaakt door kunstschilderes Jet Steehouwer. Maar wat is boerendarts eigenlijk? Kort gezegd: pijltjes gooien maar dan met een hooivork, zo blijkt uit de toelich ting van Rita. Twente is de bakermat van dit wedstrijdspel. Normaliter wordt het in de openlucht of in een boe renschuur gespeeld. „Het is waarschijn lijk uniek dat we het hier in een café doen. Er komt ook heel wat voor kijken hoor. Het biljart moet naar de andere kant van de zaak worden gereden. Dan worden er zestig balen stro hier binnen gebracht en opgestapeld. Daar spannen we dan een tweepersoons-laken op en spuiten daar een groot dartbord op met een roos in het midden natuurlijk en daar omheen een binnenste en een bui tenste ring en dan is het werpen met de hooivork", schetst de gastvrouw Mister Kerkwerve Zij kreeg het idee voor boerendarts aan gereikt van een van de stamgasten toen haar eigen creativiteit voor een 'bijzon dere activiteit' op de laatste vrijdaga vond in de oneven maanden even was uitgeput. „Na onder meer een piz za-avond, haringfeestje, frikadellen-eet- wedstrijd en een Mister- Kerkwerve-ver kiezing wist ik even niks meer te verzin nen", zegt Rita. Toen de trouwe klanten aan de bar di rect beloofden te zullen meewerken bij de voorbereiding besloot ze het maar te wagen met dat boerendart in De Kloet- foto Dirk-Jan Gjeltema schute. Bovendien werken haar dochter en schoonzoon Ingrid en André Koo man, die zelf ook actief zijn in de hore ca, er graag aan mee. Ze hebben inmid dels aardig wat ervaring met dit evene ment. Vanavond staat al weer de vierde wedstrijd op het programma. „Enkele landbouwers uit de omgeving zorgen voor aan- en afvoer en het op bouwen van de strobalen. Het geeft na tuurlijk best een zootje, al dat stro in je pand, maar ze helpen met het vegen en al dat losse stro gaat in vuilniszakken naar mensen die konijnen houden." De gastvrouw zelf treedt op als wed strijdleidster. Zij geeft het sein wanneer er met de hooivorken geworpen mag worden. Afstand houden en de baan vrijhouden zijn met het oog op de veilig heid van het grootste belang. ..Het komt meer aan op techniek dan op kracht. Als de vork met te veel kracht wordt ge gooid, schiet hij weer uit het stro. Ieder een heeft zo zijn eigen werptechniek", weet André Kooman. De wedstrijd wordt gespeeld via een af- valsysteem. „De winnaar wacht een fles Bacardi en eeuwige roem", belooft Rita. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De jaarlijkse Paar denmarkt in Zierikzee blijft de verantwoordelijkheid van ZZ Neptunus. Vorig jaar nam de Zie- rikzeese ondernemersvereniging de organisatie van het evene ment over van de gemeente Schouwen-Duiveland en dat is beide partijen goed bevallen. De editie 2005 van de Paarden markt is, zo wordt gesteld in de evaluatie van het evenement, qua organisatie goed verlopen. De voorbereidingen verliepen in goed overleg met de marktcom- missie en in financieel opzicht was de markt ook een succes. ZZNeptunus behaalde een posi tief resultaat van ruim 2700 eu ro. Die opbrengst wil ZZNeptu nus gebruiken om te investeren in een nog aantrekkelijker Paar denmarkt in 2006. De onderne mersvereniging vraagt de ge meente het stroomtarief voor de paardenmarkt aan te passen. Momenteel geldt een vast tarief, verhoogd met een bedrag per stroomverbruiker. ZZNeptunus is voorstander van één vast ta rief, dat jaarlijks wordt geïn dexeerd. Dat scheelt de marktor- ganisator een hoop werk omdat niet langer gekeken hoeft te wor den hoeveel stroom de individue le kooplieden gebruiken. Het col lege van burgemeester en wet houders stelt de raad voor dat idee over te nemen. Gras Het verzoek van ZZNeptunus om het gras van het Havenpark te mogen gebruiken voor attrac ties als ponyrijden en dergelijke wordt door het college afgewe zen. Het argument van ZZNep tunus dat het gras tijdens de ker mis ook gebruikt wordt is voor B en W geen aanleiding op haar schreden terug te keren. Het ge bruik van het gras tijdens de ker mis valt onder het hoofdstukje 'uitzonderingen'. Uit nood gebo ren, omdat vanwege de komst van vaste terrassen op het Ha venplein de ruimte voor de ker misattracties een stuk kleiner is geworden. Geen ideale situatie, aldus het college die daarbij aankondigt voor volgend jaar nog eens kri tisch naar de plaats van de ker mis te willen kijken. Het ver zoek om de muziektent te mo gen gebruiken als informatie punt en EHBO-post wordt door het college wel ingewilligd. Ook het plaatsen van enkele mo biele toiletten is geen probleem, mits dit op kosten van ZZNeptu nus gebeurt en over de plaats er van wordt overlegd met de ge meente. ZZNeptunus wil verder graag - al dan niet tijdelijke - fietsen stallingen in de Zierikzeese bin nenstad. Niet alleen tijdens de Paardenmarkt, maar liefst gedu rende het hele hoogseizoen en dan in de omgeving van de mu ziektent en in de buurt van de zaterdag 26 en zondag 27 november 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Apotheek "Zierikzee' Dam 18, tel (0111412906, geopend za. 09.00-12.30 uur en 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereik baar via telefoonnummer 0111 -412180. Spoedgevallen spreekuur gezel schapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierik zee. Dierenambulance Stichting Dierenvrienden Schouwen Duiveland, tel. (0111)406111. KRUININGEN - Achttien uienverwerkende bedrijven in Reimerswaal en de gemeente hebben deze maand een con venant getekend waarin ze afspraken hebben gemaakt over te nemen milieumaatregelen. Beide partijen hebben criteria bepaald waaraan de bedrijven de komende vijf jaar moeten voldoen op het gebied van energiebesparing, geluidsuitstoot en de verwerking van afval. In het convenant staat onder meer dat bedrijven in de avonduren in beperkte mate buitenactiviteiten mogen uit voeren. In de nacht mag dat helemaal niet meer. Ook aan het aantal transporten dat 's nachts en 's avonds plaats vindt, worden beperkingen gesteld. Alleen in perioden met een extreem hoge oogst mag er op die tijdstippen ge durende twee weken onbeperkt worden aangevoerd. De gemeente zal bij de achttien deelnemende bedrijven con troleren of ze zich aan de afspraken houden. Belangstel lenden kunnen het convenant bekijken in het gemeente huis in Kruiningen. MIDDELBURG - Officier van Justitie M. Overmeer heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 35-jari- ge inwoner van Terneuzen wegens seksueel misbruik van een elfjarige jongen acht maanden gevangenisstraf, waar van de helft voorwaardelijk en 240 uur werkstraf geëist. Hij moet zich houden aan reclasseringstoezicht. Ook als dit een behandeling inhoudt. De verdachte reageerde op een contactadvertentie, die de jongen via internet verspreidde. Hij sprak met het kind af en nam het slachtoffer mee naar zijn woning. Daar pleeg de hij twee keer, op 19 juni en 26 juni, seksuele handelin gen met de jongen. De man zei gisteren het kind te willen beschermen. „Ik wilde hem waarschuwen dat hij met ver keerde mensen in contact komt." De officier vond het een vreemde manier om het kind te waarschuwen. „U heeft uw eigen belangen laten prevaleren. U bent te ver ge gaan." De officier nam in haar eis ook het bezit van kin derporno mee. „Die heb ik gekregen van iemand die sek sueel contact met jonge jongens wilde", reageerde de Ter- neuzenaar. Raadsman A. Sol meende dat er in de beslis sing van de rechtbank mee moest wegen dat het erop lijkt dat het slachtoffer geen ernstige gevolgen heeft ondervon den. Uitspraak: 7 december. TERNEUZEN - De fractie van GroenLinks in Terneuzen wil weten waarom het kunstwerk op de gevel van het Scheldetheater nog steeds niet in gebruik is genomen. Burgemeester en wethouders zeiden begin augustus nog dat het kunstwerk, een videoscherm waarop een zeemeer min met wuivende haren in kabbelende golven is te zien, eind september of begin oktober zou werken. Volgens het college zou de zaak met nog een paar technische aanpas singen binnen de kortste keren gepiept zijn. Er is op het scherm echter nog weinig te zien. „Wij houden ons graag aan gedane beloften", schreven burgemeester en wethouders in augustus in antwoord op de vragen van GroenLinks. Raadslid P. Clijsen zegt er in nieuwe schriftelijke vragen niet aan te twijfelen dat het college dat ook probeert. „Maar we moeten toch constate ren dat niet alleen het verloop van de realisatie van het beeld van Tom Puckey, maar ook dat van het kunstwerk aan het Scheldetheater in de praktijk blijkbaar een open einde heeft." door Esme Soesman BROUWERSHAVEN - De Stadsraad Brouwershaven is kri tisch op het gemeentelijk bezui nigingstraject Kiezen of Delen. Diverse onderdelen ervan ko men aan de orde tijdens de open bare vergadering van de Stads raad Brouwershaven op woens dag 30 november. De leefbaarheid van de kern is in het geding, meent het bestuur van de Stadsraad. Het plan om het steunpunt gemeentewerken in Brouwershaven op te heffen, is een aderlating voor de smal- stad, oordeelt stadsraadvoorzit ter M. Weezepoel. Nu zijn de lij nen kort, de communicatie dui delijk en zijn er faciliteiten (zo als dranghekken) in de stad zelf voorhanden. „Straks moeten ver zoeken in drievoud worden inge diend en moet er heel veel aan transport van spullen worden be taald", schetst Weezepoel zijn angst. Ook de huurverhoging die de gemeente Schouwen-Duive land gefaseerd (over drie jaar tot 2010) wil doorvoeren, zal een ne gatieve uitwerking hebben op Brouwershaven. Weezepoel ver wacht vluchtgedrag uit het Ton- nenmagazijn richting alternatie ven als kerkzaal en sportkanti ne. „Dat zou de doodsteek voor zo'n accommodatie zijn." Over de gang van zaken rondom het hertenkamp is het stadsraadbe- stuur eveneens ontevreden. De stadsraad erkent de nood zaak van bezuinigingen, maar ge looft op dat punt meer in grote lijnen, zoals het - overigens ook door de gemeente onderzochte - snoeien in het personeelsbe stand. „Daar moet je op bezuini gen en niet op peanutszegt de stadsraadvoorzitter. Verder op de agenda staan on der meer Innovation Island en het Groenkwaliteitsplan. Uitge breid aandacht wordt verder aan het Sociaal Veiligheidsplan van de gemeente Schouwen-Dui veland besteed. Veiligheidsamb tenaar J. Straver is present om meer over dit plan te vertellen. De vergadering van de Stads raad wordt gehouden in het Ton- nenmagazijn in Brouwershaven en begint om 20.00 uur. Dikke Toren. Het college doet wat dat betreft nog geen toezeg gingen. Zij wil eerst nader on derzoek naar de mogelijkheden. Kees den Herder Interieurstyling Walcheren Noordweg 125 Serooskerke, 0118-593030 www. keesdenherder. nl (Advertentie) Ja, zo kan hel ook Zoals de wind waait, waait zijn jasje. Zomaar aan een knop bij het Middelburgse Spijkerbrugje. Over spijkers gesproken. Kunnen ook als kapstok dienen. Maar of je het zo in je huis wilt hebben? Kees den Herder heeft daar heel andere ideeën over! Zijn garderobe-accessoires zijn kunst zinnige objecten Mooi en functioneel Wonen met stijl en karakter begint al achter de voordeur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37