)orpshuizen definitief in verkoop Vrom lost sores huursubsidie snel op - 89,99 Dierenopvang barst uit haar voegen KPN Pre Pay Nokia 1600 Kandidaat-lijsttrekker voor GroenLinks sine meerderheid raad steunt voorstel college leristenpas gaat tweede se van onderzoek in W Stroomstoring Scharendijke Besluit archeoloog valt later Asbestmedicijnen onbetaalbaar zeeuwse almanak Oefening je: 0113-315649 tac.nl tredactie@pzc.nl Ws31,4460 AA Goes [tentie-exploitatie; ten Midden-Zeeland: 0113-315520; i-Vlaanderen: 0114-372770; ja|: 020-4562500. 1 25 november 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland IKZEE - Een kleine meer- [jd van de gemeenteraad gekozen voor aanbeste- van de dorpshuizen en mul- tlionele centra (MFC). Dat gisteravond tijdens de Vergadering. De coalitie- ners CDA, VVD, PvdA en steunden het college, alle fracties wilden eerst dui- Jheid over de cijfers. aad had er anderhalf uur om tot deze beslis- (Advertentie) hdustrieweg 13 Vlissingen 0118-417585 ww.carlife-autoshop.nl Het medewerking van: 'IEER-TOMTOM- NAVMAN OO-BECKER-GARMIN sing te komen. Het grote strui kelblok vormden de cijfers zoals die in de afgelopen maanden tot de raadsleden zijn gekomen. „Ik wil eerst duidelijkheid welke cij fers nu kloppen", zei J. van de Berge van de ChristenUnie. „Wij komen er niet meer uit." De verwarring is groot omdat de raadsleden in de afgelopen maanden uiteenlopende cijfers hebben voor het voorstel tot aan besteding. „Wij willen dat een onafhankelijk deskundige de cij fers beoordeeld. Alleen op die manier kunnen we tot een afge wogen oordeel komen", hield Van den Berge zijn colle ga-raadsleden voor. Ook inwo ner J. Hoeij makers uit Zonne- maire - de luis in de pels van het college - hield in een vlammend betoog de raadsleden nog eens voor dat ze beslissingen namen op basis van verkeerde cijfers. Zijn woorden maakten echter weinig indruk op de coalitiepar tijen. D. Meulblok (WD) en B. van de Sande (PvdA) lieten namens hun fractie weten dat ze wel vertrouwen hebben in de cij fers die het college heeft gepre senteerd. Leefbaarheid Maar niet alleen de cijfers zorg den voor de nodige discussie. Ook de leefbaarheid in de ker nen en het toekomstperspectief van de dorpshuizen als de voor gestelde huurverhoging (van 10 naar 25 euro per vierkante me ter) wordt doorgevoerd waren een heikel punt. „Ik voorspel u, over een paar jaar moeten meer dere huizen dicht", zei R. Raats (lijst Raats). „Laten we duide lijk zijn. Over tien jaar kan Sint geen dorpshuis meer bezoeken." Ook W. Stouten (Leefbaar Schouwen-Duiveland) vreest dat de aangekondigde huurver hoging zal leiden tot een verde re teruggang in gebruikers van de dorpshuizen. „De huurverho ging is voor veel verenigingen niet meer op te brengen. Laten we als gemeente de regie in ei gen handen houden. Daarom is LSD tegen het voorstel." Vol gens N. de Danschutter (CDA) loopt het allemaal zo'n vaart nog niet. „Stouten stelt dat er voorzieningen verloren gaan. Dat waag ik te betwijfelen. Kun nen wij als gemeenteraad van de burgers een acceptabele prijs vragen? Ik denk het wel." Meul blok gaf namens zijn fractie aan voor het collegevoorstel te zijn. „Gelet op het feit dat de gemeen te niet goed in staat is om onroe rend goed te beheren, is het be ter dat de marktwerking zijn be slag krijgt." Deze opmerking kwam hem op zeer felle reacties van zijn collega's te staan. „Een blamage waar ik me direct van wil distantiëren", beet Stouten hem toe. Na anderhalf uur dis cussie bleek duidelijk dat de par tijen lijnrecht tegenover elkaar staan. De coalitiepartners steun den het collegevoorstel en de overige fracties wilden eerste een onafhankelijk onderzoek naar de cijfers alvorens ze een definitieve beslissingen zouden Een amendement van de Chris tenUnie, Lijst Raats, Groen- Links, LSD en Alert! met deze strekking haalde het echter niet. Met dertien stemmen voor en tien tegen is besloten om de dorpshuizen en twee MFC's aan te besteden conform het college voorstel. Een voorstel van dezelf de fracties om de definitieve gunning van de aanbesteding aan de raad over te laten haalde het ook niet. Vlelita Lanting IIKZEE - De toeristenpas [van de Schouwen-Duive- ke gemeenteraad de tweede lin, Een ruime meerderheid Qt het initiatief vooralsnog, ie tweede onderzoeksfase is eond velt de raad een defini- oordeel en dan zal duidelijk ien of de pas daadwerkelijk (roerd gaat worden. pas - een soort super chip- pwaarmee inwoners en toe- pi allerlei zaken kunnen be nen regelen - kan rekenen |ie voorzichtige steun van lovergrote meerderheid van Mrijfsleven. Juist die steun ivoor veel fracties belang- Het bedrijfsleven zal het Kt namelijk in grote mate jiengaan dragen. De gemeen de bijdrage bestaat vooral bbtelijke ondersteuning. Aan het begin van de discussie leek het er nog even op dat het CDA tegen het voorstel zou stemmen, maar dankzij een amendement van de WD, ChristenUnie en SGP waarin staat dat de gemeente slechts begeleiding van het proces biedt werd de meerderheid voor het voorstel gehaald. De fracties van de PvdA en LSD waren verdeeld. F. Fonteijne (PvdA) was als enige in zijn fractie te gen invoering en R. Lievense (LSD) was als enige in zijn frac tie juist voor verder ontwikke len. In de komende maanden moet het project verder uitgewerkt worden. De juridische conse quenties de diensten die via de pas worden aangeboden moeten verder worden uitgewerkt. Als dat gebeurd is, zal de raad zich opnieuw uitspreken over de in voering van de pas. De quarantaineruimte en de ziekenboeg van het asiel zijn overvol. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het in Zierikzee gevestigde dierenasiel Schou wen-Duiveland kampt met ern stig ruimtegebrek. De quarantai neruimte en de ziekenboeg zijn overvol. „We barsten gewoon uit onze voegen", vat beheerster J. Meerman de situatie kort maar krachtig samen. Om geld voor een nieuwe quarantaineruimte en zieken boeg bij elkaar te sprokkelen staat onder meer een snuffel- (Advertentie) markt op het actieprogramma. De situatie wordt, moet Meer man toegeven, steeds nijpender. De economische recessie begint nu ook wrange vruchten af te werpen voor het dierenasiel. Het komt steeds vaker voor dat mensen kat of hond naar het asiel brengen omdat hun huis dier hen gewoon te duur wordt. Meerman: „Mensen kunnen vaak het eten van hond of kat niet meer betalen. Het is echt schrikbarend hoe druk het op dit moment is." De drukte trekt een zware wis sel op met name de quarantai ne-capaciteit. Elk dier dat naar het asiel gebracht wordt moet twee weken in quarantaine. En blijkt het dier niet ingeënt dan moet dat alsnog gebeuren voor het bij de andere dieren onderge bracht kan worden. Momenteel beschikt het Zierik- zeese asiel over twee ruimten waar elk zes katten in afzonde ring kunnen worden geplaatst. De ene is officieel de zieken boeg, maar als de situatie het toelaat wordt deze ruimte als aanvullende quarantaineruimte gebruikt. Maar zelfs als dat kan is de totale ruimte nog veel te krap, weet beheerster Meerman. Want de toeloop is bijzonder Klein en licht toestel Duurzame batterij Kleurenscherm 4 Mada9ascar~dvd cadeau Nu 6 maanden lang 50% extra beltegoed (0800-0105 altijd dichtbij door Frank Balkenende GOES - Het ministerie van Volkshuisvesting wil zo snel mo gelijk de problemen rond huur subsidie oplossen die zijn ont staan door straatnaamwijzigin gen in de voormalige Schuman- stede in Goes. Daar hebben bewoners vorderin gen van het ministerie ontvan gen. Ze moeten de huursubsidie over het afgelopen jaar terugbe talen, omdat ze volgens het mi nisterie op een nieuw adres wo nen, hoewel ze niet zijn ver huisd. Alleen hun adres is veran derd. Voor dat adres is echter geen huursubsidie aangevraagd en dus moeten de bewoners de ont vangen subsidie over het afgelo pen seizoen terugbetalen, rede neert het ministerie. Bewoners hebben daarop vorderingen van meer dan drieduizend euro ont vangen en krijgen al een paar maanden geen huursubsidie meer. De gedupeerden, een tien tal mensen met in de meeste ge vallen een uitkering, staat het water tot aan de lippen. Het ministerie neemt deze week nog contact op met de gemeente Goes om de namen van de gedu peerden op te vragen, deelt een woordvoerder mee. „We gaan er vaart achter zetten. Als we van daag de namen krijgen, lossen we het morgen op. Het ministe rie vindt dit een vervelende si tuatie." De gemeente Goes zegt de straat naamwijzigingen en de adressen in 2004 netjes te hebben door gegeven aan het ministerie. Hoe het daarna toch fout kon lopen, weet de woordvoerder van VROM niet. „Het kan soms een hele, simpele reden zijn. Als bijvoorbeeld in de gemeente lijke basisadministratie iets niet is aangevinkt, zien wij het niet. We zoeken het momenteel uit." Dat je niet alleen door een straatnaamwijziging het risico loopt je huursubsidie kwijt te raken, heeft de Goese familie Janssens ervaren. Die neemt al twintig jaar met grote regel maat pleegkinderen in huis. Hun laatste pleegkind is inmid dels al drie jaar het huis uit en woont nu bij zijn biologische va der. SCHARENDIJKE - Een stroomstoring heeft gisteroch tend grote delen van Scharendijke en Serooskerke getrof fen. Eind vorige week was het raak in Zierikzee. In Scharendijke en Serooskerke ging rond acht uur 's och tends het licht uit. Om tien voor half tien waren de mees te huishoudens weer van stroom vooi'zien. Even voor tienen 's ochtends was de storing op alle plaat sen opgelost. „Daar ligt ook de prioriteit voor energiebe drijf Delta, zegt woordvoerder J. Nelemans. Als er een melding binnenkomt, wordt eerst de defecte plek opge spoord zodat huishoudens zo snel mogelijk weer van stroom zijn voorzien. In dit geval, en dat geldt ook voor de uitval vorige week in Zierikzee, is er geen duidelijke oorzaak voor de storing aan te wijzen, aldus Nelemans. „Dat is ook maar bij eenderde van het totaal aantal storin gen het geval. Dan gaat het bijvoorbeeld om graafwerk zaamheden". Die veroorzaakte gisteren in Zeeuws-Vlaan deren stroomuitval van een klein uur. ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland stelt de beslissing over een regionaal archeoloog nog even uit. De gemeente wil eerst het eigen archeologiebeleid formuleren. „Pas daarna gaan we de poppetjes invullen", zegt wethouder R. van der Wekken. „Wij willen dit zo flexibel mogelijk in vullen." Schouwen-Duiveland overweegt om samen met de Bevelandse gemeenten een regionaal archeoloog aan te stellen. Door dit samen te doen besparen de gemeenten op personeelslasten. Schouwen-Duiveland verwacht dit voor jaar een beleidsnota voor archeologie af te hebben. On langs is de inventarisatiefase afgerond en nu is begonnen met het formuleren van het beleid: wat is ai'cheologisch belangrijk om te onderzoeken of te bewaren. DEN HAAG - Ziekenhuis Walcheren kan zich niet veroor loven het geneesmiddel Alimta tegen asbestkanker voor te schrijven aan alle patiënten die daar mogelijk baat bij hebben. Alimta is uiterst kostbaar, maar minister Hooger- vorst (WD, Volksgezondheid) weigert vooralsnog het op de lijst van dure geneesmiddelen te plaatsen. Tijdens een debat over asbest wees CD A-Kamerlid Vietsch staatssecretaris Van Geel (CDA, milieu) er giste ren op dat ziekenhuizen in regio's met relatief veel asbest slachtoffers in financiële problemen komen als ze het mid del te vaak voorschrijven. ,,Dat geldt ook voor ons ziekenhuis", zegt de Vlissingse oncoloog L. Kerkhofs. Hij schat dat Ziekenhuis Walche ren jaarlijks twee tot acht patiënten met mesothelioom, een speciale vorm van longkanker, behandelt. In Vlissin gen is de ziekte vrijwel altijd gerelateerd aan vroegere werkzaamheden op de scheepswerf De Schelde. foto Marijke Folkertsma groot. Momenteel verblijven vijf tig katten, zeven honden en twee konijnen in het asiel en veel meer kan er echt niet bij. Technisch gesproken is het pro bleem simpel op te lossen. Er is ruimte voor een aanbouw op ei gen grond van het asiel. „De plannen liggen ook al klaar bij de architect. Maar het struikel blok is het geld. Vandaar dat we al een tijdje bezig zijn met ac ties." Zaterdag 26 november wordt van 9.00 tot 14.00 uur op het terrein van het dierenasiel aan de Zandweg, net buiten Zie rikzee, een snuffelmarkt gehou den. Niettemin telde het ministerie van Volkshuisvesting vorig jaar nog doodleuk het inkomen van het pleegkind op bij dat van het echtpaar Janssens, waardoor het geen aanspraak op huursub sidie meer kon maken. Rechtgetrokken „Dat is uiteindelijk in december 2004 rechtgetrokken, maar in juni dit jaar werd de huursubsi die opnieuw stopgezet. Precies om dezelfde reden: ons pleeg kind, hoewel dat al drie jaar de deur uit is. We hebben een be zwaarschrift ingediend, maar dat is afgewezen. Als je belt naar het ministerie word je zelfs onbeschoft behandeld. Ze gooien gewoon de hoorn erop. We strijden echter door, want we hebben recht op huursubsi die." De familie Janssens moet rond komen van een IOAZ-uitkering (Wet Inkomensvoorziening voor Oudere en gedeeltelijk Arbeids ongeschikte Zelfstandigen) en 'dat is geen vetpot'. De woordvoerder van het minis terie zegt ook deze kwestie te zullen uitzoeken. door Melita Lanting en Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Theo de Gelder uit Burgh-Haamstede is kandidaat-lijsttrekker voor GroenLinks bij de komende raadsverkiezingen. De Gelder volgt Paulien de Gijt uit Zierik zee op die haar baan niet langer kan combineren met het lijst trekkerschap. De Gijt gaat wel door, ze staat op plaats twee van de lijst. De derde plaats wordt ingenomen door Maureen Scheltema. De Gelder is ook bestuurslid van de dorpsraad Burgh-Haam stede. Daarmee zal hij stoppen als hij raadslid wordt. „Dat schrijven de statuten van de dorpsraad nu eenmaal voor; maar ik heb hier erg veel zin in." De Gelder vindt dat er veel te verbeteren valt op het eiland. „De enige manier om dat te doen is de schouders er onder te zetten via de politiek." Een opmerkelijke naam op de kandidatenlijst van GroenLinks is die van Wim Timmermans uit Ouwerkerk. Hij is initiatiefne mer van de afdeling Schou wen-Duiveland van de SP. „On ze partij is er nog niet klaar voor om het komend jaar mee te doen aan de verkiezingen voor de gemeenteraad. We willen goed beslagen ten ijs komen en hebben ook getracht de afgelo pen maanden de mogelijke SP-kandidaten een trainingstra ject te laten volgen in Middel burg. Dat is helaas niet gelukt. Blijkbaar kan zo'n training toch beter in de regio zelf worden ge geven", zegt Timmermans. Hij laat weten dat de SP Schou wen-Duiveland zich de komen de jaren wel terdege gaat voor bereiden op de volgende raads verkiezingen. Het is zijn per soonlijk besluit zich voor de ko mende verkiezingen sterk te ma ken voor GroenLinks en te opte ren voor de functie van lijstdu wer op de kandidatenlijst. „Ik vind het belangrijk in elk geval de linkerflank binnen de Schou- wen-Duivelandse gemeenteraad te versterken", aldus Timmer mans. De leden van GroenLinks moe ten hun oordeel nog uitspreken over de concept-kandidaten lijst. Dit gebeurt op 7 december. (Advertentie) Telefoon: 0118-591900 www.resfaiirantvrouvvenpoider.nl Hè nee, niet weer. De werkne mers van die Goese onderne ming zijn de oefeningen van de bedrijfshulpverlening flink beu aan het worden. Regelma tig klinkt in het kantoorpand een signaal, dat als slow whoop wordt aangeduid. Bij het horen daarvan dient ieder een zijn persoonlijke bezittin gen bijeen te garen en ge zwind doch ordelijk het pand te verlaten. Toen het alarmsein deze week weer af ging, besloten de werknemers van een van de afdelingen niet voor de zoveel ste keer voor Jan Doedel een kwartiertje bij de ingang te staan blauwbekken. Ze ble ven binnen en aan het werk. Een medewerker van de be drijfshulpverlening, voor de gelegenheid gestoken in een afkledend oranje hesje met de afkorting BHV op de rug, spoorde hen aan om de oefe ning niet te dwarsbomen. „An ders geef ik iedereen mond-op-mond beademing", dreigde hij. Zelden is op die afdeling van dat Goese bedrijf zo proinpt gehoor gegeven aan een aan sporing het kantoor te ontrui men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35