Stationsstraat kiest middenweg Jongeren 's-Gravenpolder zoeken ontmoetingsplek ÖLIFE Scrooge opent winterfair Middelburg 89,99 KPN PrePay I Nokia 1600 luidsscherm langs spoor Kapelle mag niet te hoog worden Besluit regionaal archeoloog later TESTRIJDEN «aanbiedingen Man misbruikte 11-jarige jongen Uienbedrijven sluiten convenant Torenring dicht voor vrachtauto's Aanrijtijden brandweer tunnel geen verplichting zeeuwse almanak Oefening Met medewerking van: NEER-TOMTOM- NAVMAN QO-BECKER-GARMIN Nu 6 maanden lang 50% extra beltegoed iwwwkpn.com I0800-O105 uwtelecomspeciatist altijd dichtbij d» voorwaarden ue-0113-315649 P Jtl __:ie@ pzc.nl "31,4460 AA Goes L|e-exploitatie: Midden-Zeeland: 0113-315520; tanderen: 0114-372770; ;020-4562500. a 25 november 2005 editie Bevelanden-Tholen door Harmen van der Werf 's-GRAVENPOLDER - Gemak kelijk zal het niet zijn, maar ze gaan er werk van maken, een groepje jongeren uit 's-Graven polder. Ze gaan met de Borselse jongerenwerker A. Wouters op zoek naar een geschikte plek voor een jongerenontmoetings- plek (jop). En Wouters gaat met het bestuur van de toekomstige jeugdsoos praten over langere openingstijden. Gisteravond is dit afgesproken op een bijeenkomst van de ge meente Borsele waar Wouters, burgemeester J. Gelok, dorps raadslid L. Kesselaar en veer tien jongeren aanwezig waren. De jongeren - negen jongens en vijf meiden van zestien tot en met achttien jaar - waren schrif telijk uitgenodigd door Wou ters. Zoveel overlast als ze nogal eens bij sporthal De Zwake ver oorzaken, zo rustig zaten ze er bij in een zaaltje van dorpshuis Ons Dorpsleven. „We kunnen best braaf zijn", zei een jongere aan het begin. „Precies", reageerde Wouters, „als jullie je gedragen, dan gaan dorpsbewoners ook anders op jullie reageren. Als je geen res pect toont voor je omgeving, kun je niet vernachten dat de omgeving dat wel toont voor jul lie. Dat is het eerste waaraan we moeten werken." Het schot voor de boeg van Wou ters was bedoeld om de weg vrij te maken voor een nieuwe po ging om in 's-Gravenpolder een jop te krijgen, in de vorm van een zeecontainer. Zo'n initiatief is met dezelfde groep vorig jaar doodgebloed. Dé vraag is waar ZIERIKZEE - Schouwen-Duive- land stelt de beslissing over een regionaal archeoloog nog even uit. De gemeente wil eerst het eigen archeologiebeleid formuleren. „Pas daarna gaan we de poppe tjes invullen", zegt wethouder R. van der Wekken. Schouwen overweegt om samen met de Be- velandse gemeenten een regio naal archeoloog aan te stellen om te besparen op personeelslas ten. de jongerenplek moet komen, 't Liefst bij de toekomstige jeugdsoos, lieten de bezoekers blijken. Een clubje van zes jon geren gaat met Wouters de mo gelijkheden bekijken. De nieuwe jeugdsoos in hartje 's-Gravenpolder gaat begin vol gend jaar open. „Daar willen we vaker in kunnen", was een vuri ge wens. Wouters zegde toe dit met het bestuur te bespreken. Alleen, in de soos mag niet ge rookt worden en dat doen de aanwezige jongeren bijna alle maal. Burgemeester Gelok was verbaasd. „Dan staan jullie nog buiten." Hij stelde zich voor dat aan het roken een mouw te pas sen moet zijn. Wouters gaf hem weinig kans. „Daarop wordt ze ker gecontroleerd." Veel concreets leverde de mee ting al met al niet op, maar er zit iets in het vat. Of dat er uit komt, hangt ervan af hoe de jon geren zich gaan gedragen. „Ik hoop jullie niet meer tegen te ko men in de politierapporten die ik op mijn bureau krijg, want dan kan er weinig van de grond komen", waarschuwde Gelok tot slot. Wouters was na afloop niet ontevreden. „Deze groep jongeren wil wel." Frank Balkenende !LLE - Bewoners van de fee Stationsstraat wensen Kn geluidsscherm dat het ider van goederentreinen beert, maar dat mag vanaf niveau niet hoger zijn dan thalve meter. sas gisteren in het Kapelse aitehuis de teneur tijdens jat chaotische discussie (ie keuze voor wel of geen scherm en de hoogte van geluidvverende voorziening i een traject van vijfhon- meter aan de Stations- [t. Bewoners willen op zich een scherm, als dat maar ie totale horizon opslokt, een twee meter hoog SLgerekend vanaf spoomi- gingen nauwelijks vingers it in, terwijl die variant geluidsreductie veel beter t dan een anderhalf meter [scherm ivolkshuisvesting, ruimte- sdemng en milieu F. Leijn- :de gemeente waarschuw- nwezigen ervoor dat ze on keuze voor een één me- (Advertentie) Advertentie ABLE |e navigatie demo autos trieweg 13Vlissingen 0118-417585 lwww.carlife-autoshop.nl MIDDELBURG - Kerstsfeer onder de Lange Jan. In Middelburg wordt de komen de dagen een winterfair gehouden. De fair werd gisteren geopen door Scrooge, een personage uit Charles Dickens' verhaal A Christmas Carol. Op de fair, een Engels woord voor markt, is van alles te koop: antiek, kleding, kook spullen en levensmiddelen. Er zijn demonstraties en proeverijen. Bezoekers kun nen er aan de glühwein, de warme chocomel of aan de erwtensoep. Zondagmiddag treden de Christmas Carol Singers op. De Winterfair wordt gehouden op het Koorkerkplein en op de binnenplaats van woonwinkel Onder de Toren. De fair is tot en met zondag open van 10.00 tot 18.00 uur. foto Lex de Meester Advertentie ter of anderhalf meter hoog scherm het risico lopen dat rail netbeheerder Prorail van plaat sing van het scherm afziet. Het scherm kost namelijk tussen de vier en vijf ton en als dat rela tief weinig geluidwinst ople vert, is de kans groot dat Prorail ervoor kiest het geld elders in te steken. Prorail is namelijk niet verplicht het scherm neer te zetten, maar is daartoe wel bereid met het oog op de groei van het aantal goederentrei nen op de Zeeuwse lijn. Daar om hield Leijnse de zaal voor: „Het is kiezen tussen twee me ter of niks. Mij lijkt een stukje extra bescherming tegen spoor- lawaai geen overbodige luxe." Bewoners hikken echter tegen de hoogte aan. Een scherm van twee meter lijkt vanaf de straat al gauw een half metertje hoger. Ze vrezen dat hun uitzicht zo fors devalueert. Gat Als Prorail het scherm plaatst, dan wordt dat met groen aange kleed. De railnetbeheerder in vesteert alleen in een scherm aan vijfhonderd meter Stations straat, tussen de straten Oude Veiling en de Dijkwelsestraat. Tussen Oude Veiling en het sta tionsgebouw blijft er een gat van tweehonderd meter, omdat woningen daar veel verder van het spoor staan. Prorail laat dat gat vallen om kosten te bespa ren. Om die reden plaatst Prorail ook geen scherm aan de Vroon- landseweg, waar de geluidsbe lasting van de gevels volgens woordvoerder J. van Willigen- burg rond de toelaatbare grens schommelt. De gemeenteraad van Kapelle buigt zich dinsdag tijdens een in formele raad in Wemeldinge over de plaatsing van het geluid- scherm. Sinds 2003 is het aantal goede rentreinen op de Zeeuwse lijn sterk toegenomen. Bewoners aan het spoor ondervinden voor al hinder van de autotreinen van Cobelfret. Staatssecretaris Van Geel van Milieu heeft Pro rail in oktober een dwangsom van tienduizend euro per week opgelegd, omdat Prorail te veel goederentreinen over de Zeeuw se lijn laat rijden zonder geluids- beperkende maatregelen te heb ben genomen. Prorail is tegen die dwangsom in beroep ge gaan. De railnetbeheerder is momen teel wel bezig om maatregelen te treffen met het oog op de groei van het goederenvervoer. Als de containerterminal in het Sloe er bijkomt, kan het aantal goederentreinen in 2015 op lopen tot tweehonderd treinen per week. Dwarsliggers Om geluid en trillingen tegen te gaan, zijn op diverse plaatsen, ook in Kapelle, houten bielzen vervangen door betonnen dwars liggers. Prorail brengt daar naast raildempers op de spoor staven aan. Tevens wordt de snelheid van goederentreinen te ruggebracht van negentig naar tachtig kilometer per uur. Ook het materieel moet stiller wor den. Volgend jaar begint Prorail samen met Cobelfret een proef met stillere wagons. 1 Klein en licht toestel Duurzame batterij Kleurenscherm Madagascar-dvd cadeau MIDDELBURG - Officier van justitie M. Overmeer heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 35-jari- ge inwoner van Terneuzen wegens seksueel misbruik van een 11-jarige jongen acht maanden gevangenisstraf, waar van de helft voorwaardelijk, en 240 uur werkstraf geëist. Hij moet zich houden aan reclasseringstoezicht. Ook als dit een behandeling inhoudt. De verdachte reageerde op een contactadvertentie, die de jongen via internet verspreidde. Hij sprak met het kind al en nam het slachtoffer mee naar zijn woning. Daar pleeg de hij twee keer, op 19 juni en 26 juni, seksuele handelin gen met de jongen. De man zei gisteren het kind te willen beschermen. „Ik wilde hem waarschuwen dat hij met ver keerde mensen in contact komt." De officier vond het een vreemde manier om het kind te waarschuwen. „U heeft uw eigen belangen laten prevaleren. U bent te ver ge gaan." De officier nam in haar eis ook het bezit van kin derporno mee. „Die heb ik gekregen van iemand die sek sueel contact met jonge jongens wilde", reageerde de Ter- neuzenaar. Raadsman A. Sol meende dat in de beslissing van de rechtbank mee moest wegen dat het erop lijkt dat het slachtoffer geen ernstige gevolgen heeft ondervonden. Uitspraak: 7 december. KRUININGEN - Achttien uienverwerkende bedrijven in Reimerswaal en de gemeente hebben deze maand een con venant getekend waarin ze afspraken hebben gemaakt over te nemen milieumaatregelen. Beide partijen hebben criteria bepaald waaraan de bedrijven de komende vijf jaar moeten voldoen op het gebied van energiebesparing, geluidsuitstoot en de verwerking van afval. In het conve nant staat dat bedrijven in de avonduren in beperkte ma te buitenactiviteiten mogen uitvoeren. In de nacht mag dat helemaal niet meer. Ook aan het aantal transporten dat 's nachts en 's avonds plaatsvindt, worden beperkin gen gesteld. Alleen in perioden met een extreem hoge oogst mag er op die tijdstippen gedurende twee weken on beperkt worden aangevoerd. De gemeente zal bij de acht tien deelnemende bedrijven controleren of ze zich aan de afspraken houden. Belangstellenden kunnen het conve nant bekijken in het gemeentehuis in Kruiningen. 's-HEER ARENDSKERKE - De Torenring in 's-Heer Arendskerke wordt aan de westzijde afgesloten voor vrachtverkeer. Het Goese college van burgemeester en wethouders treft die maatregel na klachten van bewoners over trillingen die vrachtwagens veroorzaken. Het inrij- verbod geldt voor twee richtingen en loopt van de num mers 2 tot en met 42. Vrachtverkeer kan wel de oostkant van de Torenring blijven gebruiken. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - De vastgestel de aanrijtijd voor de brandweer bij een ongeval in de Wester- scheldetunnel is geen wet van Meden en Perzen, aldus commis saris van koningin W. van Gel der, maar 'een aanbeveling'. Het is volgens hem dan ook niet no dig 'enorme kosten te maken om de vastgestelde norm van vijf tien minuten te halen'. Van Gelder reageerde daarmee op het onderzoek dat de reken kamer van de gemeenteraad van Borsele heeft gemaakt. Hij nam het rapport gistermorgen in ont vangst in Middelburg. Hij was er lovend over, maar maakte ook enkele kritische kantteke ningen. Zo moet de aanrijtijd van vijftien minuten - van mel ding tot het moment waarop een eerste brandweervoertuig aan wezig is - niet al te strikt wor den genomen. „Want", gaf Van Gelder aan, „vijftien of twintig minuten aanrijtijd maakt alleen verschil voor de materiële scha de en niet voor persoonlijke slachtoffers. Voor hen zijn de eerste minuten cruciaal." De commissaris van de koningin vindt het uitstekend dat er wordt gekeken naar verbetering van de aanrijtijden, maar de kos ten moeten altijd worden afge wogen tegen de baten. „Want je kunt dat geld dan misschien be ter aan iets anders besteden, iets dat voor de brandweerveilig heid meer oplevert." Tijd valt volgens Van Gelder al te winnen door een directe ver binding te maken tussen een operator van de tunnel - die de weg constant in de gaten houdt - en de brandweer van Borsele. Hij vindt dat ook nog moet wor den onderzocht hoe het met de aanrijtijden zit vanaf de Terneu- zense kant van de tunnel. „In het onderzoek van Borsele is dat niet meegenomen." Het voorkomen van ongevallen blijft het belangrijkste. Van Gel der juicht het daarom toe dat er vanaf 14 december trajectcon trole in de tunnel komt. Dat zal het hard rijden doen dalen. Van Gelder: „Bij één van de twee se- x-ieuze ongevallen in de Wester- scheldetunnel was veel te hard rijden de oorzaak." De gemeente Borsele is van me ning dat de bi-andweerzorg voor de tunnel een regionale, zo niet nationale kwestie is. Van Gelder denkt dat Borsele zich niet te snel rijk moet rekenen. „Er zijn dan nog wel andere regionale za ken te regelen, zoals duikteams op Tholen en Schouwen-Duive- land en kennis op het gebied van gevaarlijke stoffen." Borse le kijkt ook naar Den Haag voor geld. Op 15 december zou daar over overleg plaatsvinden. Dat is, zegt Van Gelder, verzet naar 21 december, want dan woi-den al verdragen voor de Wester- schelde getekend. Hè nee, niet weer. De werkne mers van die Goese onderne ming zijn de oefeningen van de bedrijfshulpverlening flink beu aan het worden. Regelma tig klinkt in het kantoorpand een signaal, dat als slow whoop wordt aangeduid. Bij het horen daarvan dient ieder een zijn persoonlijke bezittin gen bijeen te garen en ge zwind doch ordelijk het pand te verlaten. Toen het alarmsein deze week weer af ging, besloten de werknemers van een van de afdelingen niet voor de zoveel ste keer voor Jan Doedel een kwartiertje bij de ingang te staan blauwbekken. Ze ble ven binnen en aan het werk. Een medewerker van de be drijfshulpverlening, voor de gelegenheid gestoken in een afkledend oranje hesje met de afkorting BHV op de rug, spoorde hen aan om de oefe ning niet te dwarsbomen. „An ders geef ik iedereen mond-op-mond beademing", dreigde hij. Zelden is op die afdeling van dat Goese bedrijf zo prompt gehoor gegeven aan een aan sporing het kantoor te ontrui men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31