Onvermogen en lichte paniek Een greep naar de macht PZC Winnaars Collectie boek 7: Simon Vestdijk V.V.V?,;? f 15 toppers uit de Nederlandse literatuur WINNAARS COLLECTIE postkantoor iÜP»s IMKÉÉ rielatiiig HHll aangeven Ander werk abonnees slechts Simon Vestdijk vrijdag 25 november 2005 Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. Dat Guus Hiddink veel betekent voor Nederland wisten we al, maar dat hij ook het Nederlands verrijkt, is verrassend. De taal is gans een volk en daarbij ho ren uiteraard voetballers en hun oefenmeesters. PSV speelde vorige week zater dag gelijk tegen RKC Waalwijk en Hiddink sloeg na afloop aan het foeteren, meldde de Provin ciale Zeeuwse Courant. En we citeerden de Manitoe uit Varsse- veld: „Het gogme en de stabili teit om een voorsprong van 3-1 vast te houden of uit te bouwen, zijn nog niet aanwezig in de ploeg." W.M. van Groesen uit Middel burg benaderde ons omdat hij wilde weten wat dat 'gogme' be tekent. Hij vroeg zich af of 'goo cheme' werd bedoeld. Jiddisch Daar zal het wellicht aan ver want zijn. 'Goochem' is een Jid disch woord en betekent 'slim' of 'gewiekst'. Het Jiddisch is een mengsel van Hoog-Duits en Hebreeuws, met Romaanse en Slavische elementen. Ik had zo het vermoeden dat Hiddink aan het knutselen is ge weest en een eigen woord aan de taal heeft toegevoegd. Maar 'gog me' bestaat. Het woord is opge nomen in het nieuwe Groene Boekje. 'Met, en dat is in het boekje uitzonderlijk, een verkla ring: 'spelinzicht'. door A.J. Snel In een kort gesprek met een radiover slaggever onderlijnde prof. mr. Pieter van Vollenhoven deze week dat de Stichting Machiavelli het bij het rechte eind had door hem de Machiavelliprijs voor 2005 toe te kennen. Op de vraag of de overheid er eigenlijk wel altijd op uit is de waarheid te vinden en te openba ren, zei hij: „De bevolking wil de waar heid weten." Met die korte zin zoomde hij genadeloos in op een kwalijk, woeke rend fenomeen: de overheid en de bevol king vormen twee gescheiden werelden. Hetgeen riskant is voor het democra tisch stelsel. De Stichting Machiavelli, die zich ten doel stelt activiteiten op het gebied van de publiekscommunicatie te stimule ren, reikt jaarlijks een prijs uit aan een overheidsinstelling of een persoon die zich bijzonder verdienstelijk heeft ge maakt door zich open op te stellen naar de samenleving. Van Vollenhoven deed en doet dat als voorzitter van de Raad voor de Transportveiligheid en van de opvolger daarvan, de Onderzoeksraad voor Veiligheid. Hij toont zich betrok ken, betracht een maximum aan open heid en weet zijn onafhankelijkheid te bewaren. Open vizier dus. Dat is complimenteus voor Van Vollenhoven. Maar in het ju ryrapport van de Stichting Machiavelli wordt ook een keerzijde getoond. In dat rapport staat déze openingszin: „Het jaar 2005 mag met recht het jaar van de mislukte politieke communicatie wor den genoemd." Er wordt verwezen naar de manier waarop de overheid met de bevolking van gedachten heeft gewis seld over het referendum over de Euro pese Grondwet en het verdict wordt handzaam samengevat: 'Onhandigheid, bevoogding, betutteling, onvermogen en lichte paniek'. Een kleine opsom ming die politici en hun communica tie-adviseurs in een lijst met een zwart randje op een in het oog springende plek in hun kantoor zouden moeten han gen. Kwartjesvinders Wat deStichting Machiavelli benoemt, is niet van gisteren of vandaag. De over heid wordt niet alleen bevolkt door idea listische, intelligente lieden, maar ook door opdringerige kwartjesvinders, die nog net het besef hebben dat de uitkom sten van hun inspanningen niet voor De overheid benadert ons als zwakbegaafde kleuters een prijs in een schoonheidswedstijd in aanmerking komen. In de jaren zeventig van de vorige eeuw brak het inzicht door dat de overheid moet tonen waar ze mee bezig is. In 1980 werd de Wet Openbaarheid van Be stuur aangenomen en daai'mee kreeg de burger een werktuig in handen om toe gang te krijgen tot veel informatie. Aanvankelijk werkte dat niet onaardig. Communicatie-adviseurs (toen nog voorlichters geheten) van de verschillen de bestuurslagen trachtten de bestuur ders er nogal eens van te overtuigen dat de wet ruimhartig diende te worden toe gepast. Daarin kwam verandering. Veel be stuurders gaven bij nader inzien de voorkeur aan het goud van het zwijgen boven het zilver van het spreken. Ze voelden zich onbehaaglijk als ze hun be leid moesten verhelderen en verklaren. De voorlichtingsafdelingen hoefden zich daarmee dus bij nader inzien niet meer zo ernstig bezig te houden en kre gen een nieuwe, naar binnen gekeerde functie. De beeldvorming van bestuurders is ge wichtiger geworden dan wat ze preste ren. Wie op de televisie een tweehoevig herkauwend zoogdier van drie letters kan noemen waarvan de soortnaam be gint met een 'k' en eindigt met een 'e', die schopt het verder dan degene die iets zinnigs weet te melden over de toe komst van de rundveehouderij. De voorlichtingsdiensten van de overhe den zijn voortvarend aangepast aan de afkeer van openheid. Ze worden meer en meer bevolkt door functionarissen die wat van de plank gestote ingrediën ten uit de keukens van de psychologie en de sociologie door elkaar klutsen en daarvan non-descripte gerechten bak ken. De resultaten zijn weinig verheffend. foto Ruben Oreel De overheid doet haar best om de bevol king te infantiliseren. Als ze ons al eens iets wil wijsmaken, trakteert ze ons op een campagne als I love' etcetera. Waarbij we een hutspotje van taal en beeld in de mond gelegd krijgen en met de bedoeling dat we van verkeersregels gaan houden. Wij worden massaal benaderd als zwak begaafde kleuters. En dan heerst er toch nog verbazing als we een keertje ongehoorzaam zijn bij de stemmingen over de Europese Grondwet Het kabinet voelt nattigheid en riep dit jaar een 'strategische unit' in het leven om de overheidscommunicatie te stroomlijnen. Het zou wellicht beter eens raad te vragen aan Pieter Van Vol lenhoven. Die kennelijk weet dat er zijn twee werkelijkheden zijn: die van de overheid die de waarheid soms als hin derlijk ervaart; en die van de bevolking die de waarheid wil kennen. Unicef brengt mensen bijeen. Niet alleen wereldwijd, ook op l0y niveau leiden de activiteiten van de hulporganisatie van de Veren» de Naties tot zinvolle ontmoetingen en solidariteit tussen mensen1 Zo ervaren Willy Kaland, Margreet de Pagter en Ineke Maljaars I het. Ze hebben sinds zestien jaar in Westkapelle een winkel waar] ten bate van Unicef tweedehands spullen verkopen. De winkel aan de Koestraat 4 is op alleen woensdagmorgen open tussen 09.00 en 12.00, maar dat betekent niet dat de opbrengst^ ring is. Jaarlijks leveren de activiteiten van de vrijwilligers voor Unicef tussen de 20.000 en 30.000 euro op, waarbij dan moetwor. den meegerekend dat de dames ook een keer of acht per jaar mei hun spullen een markt bezoeken waar ze als regel gratis een mogen bezetten. De winkel vergt trouwens ook geen uitgavenvot huur; het is een eigen pandje. Willy Kaland: Het goede nieuws is dat er wekelijks heel veel mooie en goede spullen en kleding gebracht worden die wij dan weer verkopen. Maar ook dat er wekelijks veel tevreden klanten ons winkelpand verlaten. Zo zijn er veel mensen blij: mensen die spullen brengen, kopen, wij als verkopers, en Unicef met de op brengst." De klantenkring is breed: inwoners van Westkapelle, maar ook sen uit de omgeving. En buitenlanders. Er zijn nogal wat Duitse, en Belgen die in de Unicef-winkel spullen kopen voor hun caravi of appartement. Willy Kaland: „Die vakantiegangers komen ti wens ook met spullen van thuis, die wij dan weer verkopen. He! gaat om een activiteit waarbij je veel verschillende soorten mensj ontmoet en waar je heel veel voldoening uit haalt." Hobby's „Met enige ergernis las ik gisteren het artikel over postzegelveia meling in de krant van 21 november 2005", schrijft MichaelBewt wijk uit Zaamslag. Het begon al met de kreet dat de hoogtijdag van de postzegelverzamelaars voorbij zijn. Dat vind ik een loze kreet. In de jaren zeventig en tachtig was het postzegels verzameld hot. Dat had echter tot gevolg dat de leek dacht dat er met elke» gel geld te verdienen viel. In die tijd kocht men ook niet één serie maar direct een heel vel. Het gevolg is nu dat de verzamelingenni die mensen van toen, die nu met pensioen zijn of reeds zijn overl den, op de markt komen. Dan blijkt ineens dat 'het niets t Wat ik niet begrijp is dat kennelijk alleen postzegels verzamelen geld op moet brengen terwijl dat niet hoeft bij andere hobby's,1" Dan het goede nieuws. Beverwijk vindt dat er geen enkele reden om somber te zijn over een gebrek aan betrokkenheid van bij verenigingen van postzegelverzamelaars. „Ik ben zelf nu3?ji en verzamel (met tussenpozen) sinds mijn zesde. Toen ik zes was dacht ik zeker niet aan een postzegelvereniging; al die oude men sen. Bovendien verzamelde ik gewoon postzegels, waarom zou ik toen lid geworden zijn van een postzegelvereniging? Ik denk da! de jeugd ook met dat idee moeten benaderen. Onze vereniging,!] Bevelanden, heeft meerdere jeugdleden. Deze leden zijn zelfs zeer; fanatiek en komen ook trouw naar de postzegelavonden." Lezersredacteur A.J. Snel ontvangt graag goed nieuws van lezers om op deze plek door te geven aan andere lezers. Hoe hij bereikbar is, staat in het colofon linksboven in de rubriek Redactie Reactie Citaat: De mensen hebben zelden de moed om volkomen goed of volkomen slecht te zijn. WINNAARS COLLECTIE De PZC geeft, in samenwerking met de andere kran ten van het Wegener-concem, sinds kort ook literaire boeken uit. Vijftien weken lang verschijnt elke week een klassiek te noemen boek uit de Nederlandstalige literatuur. De boeken komen uit in de serie 'Winnaars Collectie', omdat het gaat om schrijvers die een belangrijke lite raire prijs hebben gewonnen Tegen een aantrekkelijke prijs zijn de boeken te verkrijgen bij Bruna en andere boekhandels, post kantoren en -agentschappen, Free Record Shop en Read Shops. Abonnees van de krant betalen 4,95 euro, niet-abonnees 7,50 euro. Als achtste boek in de reeks is vanaf morgen 'Ik, Jan Cremer' van Jan Cremer verkrijgbaar. Zie ook www.winnaarscollectie.nl door Peter Leunissen In de drie weken na het ver schijnen van het boek had Jan Cremer drie plakboeken vol met commentaren van ge schokte recensenten, mede daardoor 50.000 exemplaren van Ik, Jan Cremer verkocht en 30.000 gulden van zijn uit gever ontvangen. In diezelf de drie weken gaf hij dat geld ook weer uit. Aan cha teaubriands in het Hilton en een zilvergrijze open Merce des sport. Jan Cremer liet zo zien dat zijn debuutroman zeker ten dele autobiografisch mocht heten. Dat hij tegendraads was, afwijkend van de norm, was overigens wel bekend. Het leven was immers niet an ders dan een grote kleurplaat vol zwarte lijnen die je zelf met kleur in mocht vullen, zo stelde Cremer. En dat invul len, op de uitbundigste ma nier, deed hij met graagte. Ik, Jan Cremer is het verhaal van de kansar me en onhandelbare jongen, die van inrich ting naar inrichting wordt overgeplaatst om uiteindelijk zijn eigen weg te gaan. Een weg die hem in belangrijke mate langs vele vrou wen en de zelfkanten van de maatschappij voert. Uiteindelijk eindigt de hoofdpersoon weer in eigen land. Waar hij dan geldt als te gendraads, maar evengoed een beroemdheid is. Kortom, zoals de auteur Cremer zichzelf Met Ik Jan Cremer, zei de auteur later, 'verste vigde ik mijn imago en deed ik een greep naar de macht'. Het boek bracht inderdaad een schokgolf teweeg. Het werd verguisd als een toen-en-toen-en-toen verhaal dat nergens de naam van literatuur verdient, het werk van een psychopaat. Uitgever de Bezige Bij werd 'de smerige Bij' genoemd, een uitgever die voor geen enkele banaliteit terugdeinsde. Maar er was ook bewondering over de rauwe beschrijvingen van de zelfkant van de maat schappij. Het heette ook amusant te zijn, vol humor zelfs. De auteur had wel talent. En zelfs meende een enkeling dat het boek eigen lijk ouderwets was, op het Victoriaans af. Al op de eerste druk van Ik, Jan Cremer stond op het omslag, naast de op zijn Harley Da vidson zittende auteur, de tekst 'onverbidde lijke bestseller'. Dat bleek te kloppen. In Jan Cremer (1940) groeide op in de 'slechte' Enschedese wijk Pathmos. Hij verliet voortijdig de school, had talloze baantjes. Maar ook begon hij te schrij- ven. Op 15-jarige leeftijd zette hij zelf een eigen tijdschrift 'De Tukkerbode' in elkaar. Vanaf dat moment schreef hij verhalen en gedichten voor (literaire) tijdschriften als HP/De Tijd, Lyra en Austerlitz. Vanaf 1956 volgde hij de kun stopleiding in Arnhem. Zijn definitieve doorbraak kwam in 1964 met 'Ik, Jan Cremer'. In 1984 publi ceerde Cremer zijn magnus opus: de ro mantrilogie 'De Hunnen'. Vanaf 1990 is hij voornamelijk actief als beeldend kun stenaar. Cremer woont en werkt afwisselend in New York, Amsterdam en Parijs. april 2000 verscheen de 50ste druk van de Ne derlandse uitgave. Sinds de eerste publicatie is de 'schelmenroman' in meer dan 30 landen verschenen met een totale wereldwijde op lage van circa 12 miljoen exemplaren. Voor Cremer zelf is dat geen reden om op lau weren te rusten. In een recent artikel in HP/de Tijd (ter gelegenheid van zijn 65ste ver jaardag), zegt hij: „Ik ga nog veel mooiere schilderijen maken en boeken schrijven. Er komt zeker nog een Ik, Jan Cremer 3. Wat dacht je, ik ga voor de 120." Ik, Jan Cremer, tweede boek (1966) Made in USA (1969) The late late show Oklaho ma Motel (1969) Sneeuw (1976) Jan Cremer's logboek (1978) Het zwijgzame korps (1978) Tropen (1980) De avonturen van Jan Cremer (1980) De Hunnen (1984) De liefdes van Jan Cremer (1988) De Venus van Montparnasse (1999) www.w,nnaarsco/Jectje.n, Normale winkelprijs 7,50 pst. (zolang de voorraad strekt) 15 gelauwerde Nederlandse schrijvers. Allen winnaars van prestigieuze literaire onderscheidingen Een prachtige collectie boeken in harde kaft gebonden en voorzien van een fraaie stofomslag. Met zorg samengesteld door de boeken redactie van o.a. de PZC en alleen voor abonnees te koop met een éénmalige korting op elke titel U vindt «v/ voordeelbon 3x per week op de voorpagina van deze krant. Knip de bon uit en lever 'm in- bij één van de filialen van Bruna. Free Record Shop of op het Postkantoor U ontvangt dan het boek van de week met 2,55 korting (normale prijs - 7,50). Iedere zaterdag verschijnt er een nieuw 'Winnaars' boek in de verkoop (zolang de voorraad strekt) U kunt de collectie ook per post ontvangen 2.50 verzendkosten per boek). Als u zich intekent op de hele collectie ontvangt u het laatste boek gratis Op afbetaling Simon Vestdijk (1898 - 1971) leverde zowel voor als na de Tweede Wereldoorlog een belangrijke bijdrage aan de Nederlandse literatuur. Hij schreef poëzie, essays en verhalen, maar vooral een indrukwekkende hoeveelheid romans. Vanwege zijn enorme productiviteit wordt hij wel omschreven als 'de man die sneller schreef dan God kan lezen'. Vestdijk ontving tal van belangrijke literaire prijzen, waaronder de P.C. Hooftprijs (1950), de Constantijn Huygensprijs (1955) en de Staatsprijs der Nederlandse Letteren (1971). Hij werd bovendien lange tijd beschouwd als Nederlands voornaamste kanshebber op de Nobelprijs voor de literatuur. Vestdijk was de meester van de psychologische roman, De roman 'Op afbetaling' (1952) is daarvan een sprekend voorbeeld. Het boek vertelt het aangrijpende verhaal van de jonge advocaat Hendrik Grond die zijn vrouw Olga haar eenmalige overspel - ze weet niet dat hij haar heeft betrapt - subtiel en stapsgewijs betaald zet. Winnaar nr. 8: Jan Cremer vanaf zaterdag 26 november verkrijgbaar samengesteld door de boekenredactie van uw krant Remco Cam pert I Het leven is vurrukkulluk Thomas Rosenboom I De mensen thuis Jan Wolkers I De doodshoofdvlinder Tessa de Loo I De meisjes van cle suikerwerkfabrièk Geert Mak t Het stèöspaleis Cees Nooteboom l De verliefde gevange-" Simon Vestdijk i Op afbetaling Jan Cremer I Ik, Jan Cremer Gerrit Kouwenaar I Ik was geen soldaat F. Bordewijk I Noorderlicht Hugo Claus I De geruchten A.FTh. van der Heijden I Advocaat van de hanen K. Schippers I Eerste indrukken Willem Brakman I Een winterreis Gerard Reve I Werther Nieland 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. o.a. verkrijgbaar bij het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 24