PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Jongeren bezorgd over economie Slag voor jonge boeren PZC Ouders betalen voor kinderopvang school Auto aymondomaandmenu 23,50 Expositie van halfzus Maxima Late nederlaag Heerenveen euwse fabrikant van rdappelrooiers failliet Balkenende prijst Suriname Kinderen steken in brand baby interklaas il graag naar Iiddelburg Landbouw zwaar teleurgesteld over suikerakkoord Sharons partij uit de startblokken Marineorder liefst naar KSG MI geeft eralarm af tormachtig üjke winterse buien. Harde tot storm- westen- tot zuidwestenwind, a rond 5 graden. jaargang no. 279 dag 25 november 2005 nummer 1,25 En als afsluiting een romige Als voorgerecht Dan volgen et u van 3 heerlijke sliptongetjes lekkere met een vis garnituur tiramisu I kreeftensoep en verse groente internet: www.pzc.nl mmmmtamummimimamM Dolores Zorreguieta, half zus van prinses Maxima, exposeert vanaf vandaag in het Cobramuseum in Am stelveen. Zij is compleet an ders dan haar zus, maar bei den respecteren eikaars keuzes in het leven. mL* SC Heerenveen stevende af op het derde O-O-gelijkspel op rij in het Uefa Cup-toernooi, maar in de slotminuut scoorde Olympique Marseille. AZ speelde wel 0-0, te gen Middles brough. de zeer zware windstoten Ie schade mogelijk, waar- [l het KNMI: gevaar van gende objecten en zeer |k voor het verkeer, fietsers, bromfietsers, lijders, vrachtauto's en au- )t een aanhanger of cara- pen risico. ANP door Rudi Buis DEN HAAG - Jongeren maken zich de meeste zorgen over de economie. Over de teloorgang [armen van der Werf SRENHOEK - Amac in tenhoek, fabrikant van pelrooiers, gaat faillisse- anvragen. De 45 werkne- jn gisteren ingelicht en ig op non actief gesteld. tas de laatste drie jaar rvend. De oorzaak is de (Advertentie) ACATURES Bent u aë Material ontroller die els Goes B.V. zoekt? morgen in de alfabet van Zeeland naak werk van f één van de vele ere vacatures. slechte economische situatie in de akkerbouw. Vorig jaar heeft de firma nog een reorganisatie doorgevoerd, waarbij zestien ar beidsplaatsen zijn verdwenen. Dit najaar kwamen er nauwe lijks orders binnen. Financiers van Amac hebben daarop beslo ten hun belangen zeker te stel len door gisteren een slot te plaatsen op de bedrijfspoort. De werknemers konden niet meer naar binnen. Directeur P. Tie- mersma ontving hen in het kan toor, waar hij hen heeft verteld dat hij zich genoodzaakt zag faillissement aan te vragen. Dat zal volgende week worden uitge sproken. Tiemersma sluit een doorstart niet uit, maar kan geen garantie geven. Het personeel heeft over novem ber nog geen salaris ontvangen. Hoe dit verder gaat, is nog niet duidelijk. Uitkeringsinstantie UVW wordt daarbij betrokken. De vakbonden houden dinsdag een informatiebijeenkomst. Het gros van de werknemers van Amac is ouder dan 45 jaar en werkt al jaren bij het bedrijf. Tiemersma is lovend over hen. „Zij zijn stuk voor stuk vakmen sen." Amac maakt deel uit van de Agrimac Holding met onder meer een vestiging in Steenwijk. van natuur maken zij zich druk ker dan over terrorisme, aldus bureau Motivaction. Voor het onderzoek zijn ruim vierduizend jongeren tussen de 8 en 18 jaar ondervraagd. Bijna de helft van de jongeren blijkt materialistisch en meer gericht op status dan ooit tevoren; 37 procent heeft nog wel idealen. Jongeren maken zich niet alleen zorgen over hun status, maar ook over maatschappelijke pro blemen, zoals het verdwijnen van de natuur in hun omgeving. Bijna tweederde vindt het ern stig dat natuur moet wijken voor de aanleg van wegen, indus trieterreinen en nieuwbouw. Het is opvallend dat slechts 17 procent van de jeugd zegt graag in de natuur te verkeren. Over terrorisme maken de tie ners zich minder druk. „De jon gerencultuur is heftiger. Zij zijn meer gewend dan volwasse nen", zegt onderzoeker M. Lam- pert. „Zij kijken naar actiefilms en geweld op internet. Volwasse nen hebben vaak gezinnen en zijn banger voor terrorisme." Overgewicht Verder maakt 56 procent zich zorgen over overgewicht. Vooral jongeren tussen de 14 en 18 jaar zijn gefixeerd op hun uiterlijk. Van die groep zeggen drie op de vijf tieners goed op hun gewicht te letten. Hoewel slechts één op de tien jongeren in deze leeftijd PARAMARIBO - Premier Balkenende brengt in Paramaribo een kort bezoek aan een trainings centrum voor vakgerichte opleidingen. Balken ende is op uitnodiging van het Surinaamse staatshoofd Venetiaan in Paramaribo voor de viering van dertig jaar staatkundige onafhanke lijkheid. Hij sprak na zijn aankomst zijn bewon dering uit voor wat Suriname in dertig jaar on afhankelijkheid heeft bereikt. foto Edward Troon/ANP officieel te dik is, vindt ruim een kwart zich te zwaar. Jongeren tussen 14 en 18 jaar er varen meer financiële proble men dan de jeugd tussen 8 en 13 jaar. De helft van de jongeren zegt minder geld binnen te krij gen dan twee jaar geleden. Vooral de statusgerichte jonge ren zitten in een lastig parket. Zij hebben niet genoeg geld om dure kleren en de nieuwste mo bieltjes te kopen. Het blijkt dat deze jongeren vaak kinderen zijn van ouders met een materia listische instelling. „De appel valt dus niet ver van de boom", aldus Lampert. Deze groep heeft minder oog voor zwakke ren in de samenleving dan de idealistische jeugd. Dat de groep statusgerichte jeugd groeit, zie je volgens Lampert duidelijk bij de terugloop van jongeren die in de zorg of het on derwijs willen werken. GPD NIEUWPOORT - In het Bel gische Nieuvvpoort heeft zich gisteren een familiedrama afge speeld. Kinderen die met een aansteker speelden, hebben een bedje in brand gestoken waarin hun zes tien maanden jonge zusje lag te slapen. De baby is ernstig ver brand. Zij is in kritieke toe stand in het brandwondencen trum in Gent opgenomen. De vader kreeg brandwonden aan de armen, toen hij zijn doch ter uit het brandende bedje haal de. ANP/Belga iNadia Berkelder Interklaas is zo gechar geerd van Middelburg, dat s volgend jaar met de stoom- iwü aankomen. Hij heeft '.azijn handtekening ge nder een brief, waarin het eentebestuur aan de NPS de televisie-intocht in Helburg te houden. [«emeentebestuur van Mid- ng heeft eerder geprobeerd «etelevisie-intocht naar de iie halen, maar dat is mis- DeSint heeft van de hulp kaas uit Middelburg fo- gekregen van de intocht van par,schrijft hij. „Ik moet u nnen dat ik jaloers werd :ik zag hoe hij in één van de aklaas vriendelijkste ste un Nederland is ontvan- Middelburg werd vorig njfde in de ranglijst, cerklaas mag zijn aankomst- Bniet zelf uitzoeken. Daar lAjé Boschhuizen over, eind- deur van de uitzending van aüonale intocht. Bij de NPS :nu al veertig verzoeken. Met water zijn in een aan- Splaats", vertelt hij. „Want nden dat Sinterklaas met soomboot moet kunnen aan- eo.Hij moet bovendien te ikunnen, het is niet de he iig dat hij met de bus gaat. «moet natuurlijk een goed je opleveren." PS beslist in het voorjaar ie intocht van 2006 is. Alaas heeft wel iets met bd In 1965 en in 1975 ihij in Vlissingen aan. In ras Veere de aankomst- >en in 1988 Zierikzee. door Ben Jansen GOES - De Zeeuwse land bouw is diep teleurgesteld over het akkoord dat de Eu ropese landbouwministers gisteren hebben gesloten over de verlaging van de sui kerprijzen. „Slechter dan we hadden ge hoopt", vond W. van der Zee, ak- kerbouwwoordvoerder van de boerenorgamsatie ZLTO in Zee land. „Een ramp vooral voor jon ge boeren", oordeelde J. de Koeijer van de Nederlandse Ak kerbouw Vakbond (NAV). „Een bittere tegenvaller voor de sec tor", meende landbouwgedepu- teerde A. Poppelaars. Na drie dagen en een nacht on derhandelen werden de minis ters het eens over een prijsda ling voor de suiker van 36 pro cent, uitgesmeerd over vier jaar, te beginnen in 2006. De Neder landse bietenboeren krijgen een compensatie van 64,2 procent voor gederfde inkomsten. „Een historische stap", zei minister Veerman gisteren. Hij noemde het akkoord ook 'een bittere pil voor de bieten telers in Neder land'. Hij gaat er echter van uit dat de teelt 'in hele grote delen van het land rendabel blijft'. ZLTO-woordvoerder Van der Zee wees erop dat de prijs die boeren voor hun bieten krijgen, in vier jaar tijd van 42 naar 27 euro per ton gaat. „Alleen de al lerbeste boeren zullen nog bie ten kunnen blijven telen." Duizenden banen Eerder is becijferd dat de voorstellen voor de hervorming van het suikerbeleid Zeeland 2500 banen zou kunnen kosten, loonwerkers, transportbedrij ven en toeleveranciers mee gerekend. Van der Zee waagde zich niet aan een voorspelling van de gevolgen van het enigs zins afgezwakte besluit dat nu is genomen. „Duizend banen zul len het toch al gauw zijn", dacht hij. De ZLTO beraadt zich binnen kort over de consequenties. Van der Zee: „We moeten misschien wat Europeser gaan denken. Het is onzin om ze naar de suikerfabriek in Groningen te vervoeren, terwijl we ze ook in Moerbeke, vlak over de grens bij Koewacht, kwijt kunnen." De Koeijer van de NAV ver wacht een halvering van het sui kerareaal in Zeeland. Dit jaar zijn op 8000 ha van de 45.000 ha akkerbouwgrond in Zeeland sui kerbieten geteeld. „Veel hangt af van de prijzen van andere ge wassen. Voor jonge onderne mers die net boer zijn geworden of voor de beslissing staan het bedrijf van hun ouders over te nemen, is dit een zware slag." Volgens De Koeijer heeft minis ter Veerman de suikersector in de steek gelaten. Het suikerakkoord onderstreept volgens gedeputeerde Pop pelaars de noodzaak ook op Zeeuwse schaal de agrarische sector te helpen. Dat kan bij de ontwikkeling van nieuwe af- zetketens, zoetwaterprojecten en zilte teelten. Er is ook geld voor. Poppelaars overlegt vol gende week met het ZLTO-be- stuur. door Joke Licher en Ischa Willems DEN HAAG - Voor kinderop vang die scholen zelf organise ren, komt geen extra geld van het kabinet. Ouders moeten die zelf betalen. Er is wel geld voor scholen die de voor- en naschool se opvang uitbesteden aan een instelling voor kinderopvang. Daarover spreekt de minister raad vandaag. Het NOS Jour naal berichtte hier gisteren over. Vanaf 1 januari 2007 zijn scholen verplicht kinderopvang aan te bieden als ouders daarom vragen. Scholen hoeven de op vang niet per se zelf uit te voe ren. Kiezen zij ervoor om het uit te besteden, dan zijn zij ook niet verantwoordelijk voor de kwali teit van de opvang. Ministers De Geus en Van der Hoeven lieten al weten dat er voor deze vorm van voor- en na schoolse opvang volgend jaar 35 miljoen euro extra beschikbaar is en vanaf 2007 27 miljoen euro per jaar. Voor scholen die de op vang zelf regelen, is er geen extra geld. Het gaat dan vooral om brede scholen die nu ook al naast de lessen andere activitei ten aanbieden, zoals sport. Regeringspartij D66 en opposi tiepartij PvdA zijn ontevreden. „De lasten worden op de schou ders van de scholen gelegd", zei D66-Kamerlid Kaya. „De finan ciering deugt nog steeds niet." Kinderopvang is volgens haar nu al te duur voor veel ouders. Kwalitatief goede naschoolse op vang moet volgens PvdA-Kamer lid Hamer 'een opeisbaar recht voor alle ouders' zijn. Bestuursvoorzitter T. Offer mans van de MO Groep, de werkgeversorganisatie in de kin deropvang, is 'woedend over het onzinnige idee dat scholen bui ten de Wet Kinderopvang om buitenschoolse opvang zelf kun nen regelen'. ANP (Advertentie) voorletters. street. nummer telefoon e-mail (post)bankrekc O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad. C_) Noteert u mij voor een vast abonnement.' De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20.55). per kwartaal met automatische incasso 59.75) O per jaar met automatische incasso 229,20). Kift op tnwwpx.nl/atxjnneien. bel gratis Om 0231231 of stuw date bon naar. P2C. a/deling leterssennce Antwoordnummer 713. MBO WB Goes 8 "711688"555530 het alfabet van Zeeland Nieuwe Civic veelzijdig en gul 25 De Israëlische premier Ariel Sharon heeft zijn nieuwe par tij Kadima (Voorwaarts) gepresenteerd. De boodschap is simpel samen te vatten in een enkel woord: 'Sharon'. Wie op Kadima stemt, steunt het fenomeen van een minister-president die in zijn eentje een beleid uitzet. Kamerleden van CDA, WD en PvdA verwachten dat de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen de order krijgt om vier patrouilleschepen voor de marine te bouwen. De uitlating van minister Kamp dat de opdracht naar het buitenland kan gaan, zien ze slechts als middel om een scherpe prijs te bedingen. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 9; Radio en Televisie: 11; Zeeland: 13, 15, 17, 18 en 19; Sport: 21, 22 en 23; Redactie en Reactie: 24; Auto: 25 en 27. ILT - Vanochtend kunnen igel en natte sneeuw zeer i windstoten voorkomen i kilometer per uur. LNMI gaf deze waarschu- gisteren. Later in de mid- iöogden de weerkundigen (aarschuwing op tot een larm. De Bilt verwacht et winterse karakter van een en de westerstorm tot ist leiden. Aan de kust de windkracht op naar 9, landinwaarts is de wind- it minder hoog. Maar daar Ie windstoten extra verra- Spaanse boeren in Valladolid protesteren tegen het akkoord over de prijsdaling van suiker. foto Nacho Gallego/EPA me»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1