banenverlies ziekenhuis beperkt Van Gelder blijft irritant aanwezig 95 Noord-Bevelandse raad kibbelt weer als vanouds Zwartenhoekse Zeesluis laatste rijksmonument bezuinigingen in Goes en Zierikzee doen volgend jaar meeste pijn romgeroffel in einkenszand lieksbalie :s straks op |terdag open 'mvmvi ,n i i Nu in onze showroom. Cobelfret vangt bot bij rechter Donner houdt vast aan leenrecht Onderzoek naar slapen op strand Hennepkwekerij ontmanteld Advocaat vecht onderzoek naar ongeval aan vrijdag 25 november 2005 swb 17 iv£laudia Sondervan OkS - De bezuinigingen bij de jterscheldeziekenhuizen kos- i aanmerkelijk minder dan (tig banen. Duidelijker dan kan de directie in Goes het ,niet maken. Pas in februari lort de Ondernemingsraad op Ike manier de ziekenhuisafde- jen hun bezuinigingsop- icht uitvoeren en of er ge- ongen ontslagen nodig zijn. moeten stevig aan de bak. ar we doen er alles aan om :aantal mensen dat weg moet gering mogelijk te houden," Jt directeur O. Bouhuys. De groting voor 2006 wacht nog goedkeuring door de Raad Toezicht. Het Herstelplan, aiaan de begroting is afge- heeft de steun van Cliënten bon medische staf. Ui wordt het jaar van de jotste pijn, stelt directeur Bouhuys. In 2007 kan Ooster- Meziekenhuizen financiëel rond in fusie met Ziekenhuis :heren, stelt hij. inekenhuizen in Goes en Zie- ae moeten in totaal vier mil- a bezuinigen. Komend jaar ill het ziekenhuis anderhalf Ijoen euro van de begroting, ■rest moeten komen uit de be- ringsacties die in 2006 begin- Daarin speelt modemise- jvan de verwaarloosde be- jfsvoering de hoofdrol. Vol ts Bouhuys blijken afdelin- NKENSZAND - Tromgerof- ial vanavond te horen zijn in libliotheek in Heinkenszand. igeren van de middelbare il mogen zich er uitleven ijcmbé-trommels. djembé-sessie vindt plaats in kader van activiteiten die de selse stichting vluchtelingen nieuwkomers houdt in het van de Ontmoeting. Doel is ar beter te leren kennen. De iebegint om 19.00 uur. rFrank Balkenende 'ES - Goesenaren kunnen be- volgend jaar op zaterdag paspoort halen of een kap- junning aanvragen op het iskantoor. Het college van [gemeester en wethouders de publiekservice per 1 ja- 'i op proef uitbreiden naar uterdagochtend. afdeling Publiekszaken, te den op de begane grond van nieuwe stadskantoor, telt 32 dewerkers. Die moeten iks per toerbeurt werken op lerdagochtend van 10 tot 12 Per ochtend zijn drie balie- dewerkers, een receptioniste n bode nodig. !r het personeel is weinig ao de vrije zaterdag op te of- in. Voorzitter P. Wielhouwer de ondernemingsraad (OR): staan niet te trappelen. Ik me dat ook wel voorstellen je gewend bent zaterdagoch- dte sporten of iets met je kin- fa te ondernemen." Volgens us met iedereen tegen. Wer- op zaterdag wordt extra be id en dat trekt sommigen r de streep. Bovendien kun de mensen die zaterdagoch- "1 hebben gewerkt, de uren ïdeweeks compenseren, college van B en W heeft de- «eek tot de proef besloten, khet idee moet nog wel met OR worden besproken. Voor 'college weegt extraservice het publiek zwaarder dan 'Hogelijk ongemak voor me ekers, zegt wethouder bossen (CDA, personeelsza- >.Met de verhuizing naar istadskantoor hebben we ons ten doel gesteld de service de burger te verbeteren. De stmoet koning zijn. Op zater lis het erg druk in de binnen ban Goes, waarom zou de fgerwinkel van Goes dan ook !°pen zijn?" Linssen heeft jdee dat er straks voldoende 'hek op zaterdagen komt om stra kosten (65.000 euro op «aas) die met de drie maan- durende proef gemoeid zijn, Hchtvaardigen. „Er zijn ge il mensen die niet door de dfhun zaken kunnen te rege- ;5']Publiekózaken." 'oorzitter Wielhouwer zich echter af of openstel- °P zaterdag de manier is klantgerichter te werken, denk dat je je service beter internet kan verbeteren. ïrgaat het toch al naar toe." gen de banenreductie goeddeels zonder ontslagen op te lossen. Het ziekenhuis sluit een opera tiekamer. Van de 7,5 te schrap pen arbeidsplaatsen die daar mee samenhangen is door deel tijdsafspraken en personeel ver loop al 5,5 arbeidsplaats opge lost, geeft Bouhuys als voor beeld. „Daardoor weten wij nog niet hoeveel mensen er straks nog uit moeten." Afdelingen worden samenge voegd om lege bedden op te rui men. Voorbeelden zijn cardiolo gie en de intensieve zorg en de kraam- en kinderafdeling. De patiëntenzorg wordt niet aangetast, stelt Bouhuys. „Men sen worden niet weggestuurd. Voor dure behandelingen boven onze behandelvergoeding over leggen we met Ziekenhuis Wal cheren. Bijzondere zorg, zoals dure geneesmiddelen voor speci fieke kankers, moeten we blij ven leveren. Dat moeten we pro beren tegen iedere prijs." De fusie met Ziekenhuis Walche ren speelt een voorname rol in de bezuinigingsoperatie, onder meer in de opzet van een nieuwe facilitaire dienst en een finan ciële afdeling. Het voorlopig 'nee' van de Nederlandse Mede dingingsautoriteit tegen de fu sie is daar geen hinderpaal bij, zegt hij. Het is een misverstand dat de voorgenomen fusie de samen werking tussen de ziekenhuizen blokkeert, reageert zijn collega directeur H. Simons op de kri tiek van Ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen. Dat ziekenhuis stel de deze week dat de fusie boven de Westerschelde hun dwingt tot nauwere samenwerking met Belgische ziekenhuizen. Zeeuws-Vlaanderen „Ook door alles heen is er in Zeeuws-Vlaanderen besef van het nut van Zeeuwse samenwer king," gelooft Simons. „Over de vorm van die samen werking is aan Zeeuws-Vlaamse kant onzekerheid. De uitwer king is een gemeenschappelijke zoektocht, daar zit soms een ver- trouwensknik in. We wachten op het verslag komend voorjaar van professor Vierhout hoe de specialisten hun werk over de ziekenhuizen willen verdelen. Mijn handtekening staat nog steeds onder de visie die Vier hout vorig jaar neerlegde: be houd van basis-zieknhuiszorg op alle locaties." De Zwartenhoekse Zeesluis werd in 1788 gebouwd, door René Hoonhorst WESTDORPE - De Zwarten hoekse Zeesluis bij Westdorpe is sinds gisteren officieel een Rijks monument. De uit 1788 dateren de sluis wordt net op tijd erkend als belangwekkend waterwerk met grote cultuur- en militair- historische waarde. Staatssecre taris Van der Laan kondigde on langs een stop aan op het toeken nen van nieuwe monumentensta- tussen totdat ze volgend jaar nieuwe beleidsuitgangspunten presenteert. Van der Laan vindt dat Neder land langzamerhand te veel mo numenten telt en wil het aantal liever inkrimpen dan uitbrei den. Dat de Zwartenhoekse Zeesluis op het nippertje nog tot monu menten werd benoemd, wijst er echter op dat het waterwerk in de polder niet bang hoeft te zijn de status snel te verliezen. Vertegenwoordigers van allerlei instanties kwamen woorden te kort om de lof van het prachtige bouwwerk te zingen. Hoewel niemand een concreet bedrag noemde, beloofden alle sprekers 'een steentje' bij te dragen aan de noodzakelijke, zo'n half mil joen euro kostende, opknap beurt. Voor dat geld wordt de Zwartenhoekse Zeesluis niet ge restaureerd, maar geconser veerd. De buizen die de voormalige zoe te en zoute zijde verbinden, zijn nog in redelijke staat. Maar aan de voor- en achterkant van de sluis moet nogal wat gebeuren. Vooral het metselwerk dat een halve eeuw geleden weer aan de oppervlakte kwam, moet wor den bijgewerkt. Voegwerk Op sommige plaatsen kan wor den volstaan met wat voegwerk, voor andere stukken moeten nieuwe stenen worden vervaar digd in gespecialiseerde Vlaam se bedrijfjes, liet S. Dobbelaar van de Stichting Landschapsbe heer Zeeland (SLZ) weten. De SLZ coördineerde de vrijwil- ligerswerkzaamheden de laatste jaren en bracht het 'unieke' wa terstaatswerk onder de aan dacht van provinciale en ge meentelijke bestuurders en di verse landelijke instanties. Of foto Peter Nicolai de voormalige zeesluis weer een functie krijgt als waterstaats werk om het waterpeil in een komberging te reguleren, zoals een spreker hardop droomde, bleef gisteren ongewis. Maar gedeputeerde H. van Wa- veren, dijkgraaf W. de Graaf van Waterschap Zeeuws-Vlaan deren, directeur water en scheepvaart A. van der Togt van Rijkswaterstaat en wethouder C. de Mol-Marcusse van Temeu- zen beloofden allen hun best te doen om de zeesluis perfect in te passen in de regionale ecologi sche hoofdstructuur. De Mol probeert daarnaast de kroon op de sluis te laten terugkeren. Zij hoopt de originele sluitsteen uit 1789 - een gekroonde leeuw met sabel - los te krijgen van een fa milie bij wie de steen al decen nia als pronkstuk op het erf staat. door Emile Calon MIDDELBURG - Commissaris van de koningin, W. van Gelder, vindt dat hij vooral op het ter rein van de veiligheid irritant aanwezig moet zijn. Dat is vol gens hem nodig omdat de Zeeuwse gemeenteraden te wei nig geld uittrekken voor veilig heid. Hij moet hen daarop blij ven wijzen, zo vindt hij. Het stoort hem in hoge mate dat de raden onvoldoende geld be schikbaar stellen voor de regio nale brandweer en de genees kundige hulp. Vooral die laatste dienst moet het met echt veel te weinig geld doen, zei hij gister avond tijdens een themabijeen komst in Middelburg van de ChristenUnie over veiligheid. Hij verweet de gemeenten ook dat ze prioriteit geven aan mate riële zaken en niet aan het red den van slachtoffers. De recente discussie over de aanrijtijden van de brandweer naar de Wes- terscheldetunnel is daar een goed voorbeeld van, aldus Van Gelder. Ook de subsidiëring van de ge neeskundige hulpverlening, is een voorbeeld van die materiële benadering, vervolgde hij. Die is volgens hem armoedig. ,,Dat is toch merkwaardig. Die hulp dienst is er vooral voor de men sen, om menselijke slachtoffers bij te staan, en moet het doen met te weinig geld." Onlangs werd Van Gelder, tij dens een bijeenkomst van de Zeeuwse gemeenten, gekarakte riseerd als 'irritant aanwezig als het gaat om veiligheid'. De com missaris beschouwt die bena ming als een compliment, als een geuzentitel, zo maakte hij de aanwezigen bekend. Hij heeft het vaste voornemen om op het irritante af aandacht te blijven vragen voor veiligheid. Volgens hem een ondergewaar deerd item in de Zeeuwse poli tiek. Hij wees daarbij op de ram penbestrijdingsplannen die de gemeenten moeten opstellen voor het geval er iets mis gaat bij een van de achttien grote (pe trochemische bedrijven. Daar mee zijn ze te laat en hebben van de minister een jaar uitstel gekregen. Van Gelder liet doorschemeren dat het maar de vraag is of dat ene jaar uitstel voldoende is. Dat uitstel vindt hij al verkeerd, omdat de gemeenten nu niet kunnen aantonen dat ze alles op alles zetten om op het gebied van veiligheid goed te presteren. Dat maakt hen kwetsbaar in een discussie met de ministers van Binnenlandse Zaken en Ver keer en Waterstaat over extra steun voor de veiligheid op de Westerschelde, vervolgde hij. Eind dit jaar praten de gemeen ten en provincie met die beide ministers over die steun. Van Gelder verwacht dat er van de kant van het Rijk begrip is dat de gemeenten langs de Wester schelde niet zelf op willen draaien voor al het materiaal dat nodig is om die drukste vaar weg van Europa goed te beveili gen. (Advertentie) Leaseprijs vanaf 8S9,- (48 mnd/20.000 km/j) COj uitstoot 174-251 gr/km, verbruik 6,4-10.6 L/100 km. De nieuwe Saab Wij presenteren u de nieuwe Saab 9-5. Met een opvallend krachtig design en vooral imponerende turbo-prestaties. Bijvoorbeeld in de nieuwe, moderne turbo-diesel en helemaal in de snelle Aero-uitvoering (260 pk). De nieuwe Saab 9-5 Sport Sedan en Saab 9-5 Sport Estate staan nu in onze showroom. Stap in voor een indrukwekkende kennismaking. De nieuwe Saab 9-5. Niet voor iedereen. Wel voor u. Vanaf 38.990,- Saab Melse Goes B.V., Amundsenweg 35 (Industrieterrein de Poel II), 4462 GP Goes, telefoon 0113-271515. www.saab DEN HAAG - Compagnie de Manutention Ro-Ro BV in Ritthem heeft bij de Raad van State vergeefs aangedron gen op bestuurlijke maatregelen tegen haar buui-man, scheepswerf Scheldepoort BV, die aan de Ritthemsestraat is gevestigd. Ford-vervoerder Cobelfret eist voorzienin gen om het overwaaien van verfspetters vanaf de scheep- werf tegen te gaan. Volgens Cobelfret kan verfnevel af komstig van de werf op de auto's belanden die gereed staan voor vervoer. De Raad van State bepaalde gisteren in een voorlopige uitspraak dat Cobelfret geen spoed eisend belang heeft bij het treffen van een voorlopige voorziening. Het bedrijf heeft zelf ruim vijf maanden ge wacht met het indienen van een verzoek bij de Raad van State nadat de provincie haar verzoek om sancties tegen Scheldepoort had afgewezen, schrijft de Raad van State. Verder wijst het rechtscollege erop dat op 28 november bij de Raad van State een bodemprocedure dient die over dezelfde klacht van Cobelfret gaat. Daar moet Cobelfret maar op wachten, zo volgt uit de uitspraak van gisteren. DEN HAAG - Minister Donner (CDA, Justitie) blijft erbij dat christelijke bibliotheken - waaronder die in Zierikzee - voor elk uitgeleend boek een vergoeding betalen aan de Stichting Leenrecht. Wel heeft hij de Tweede Kamer la ten weten dat Stichting Leenrecht af wil zien van een enorme naheffing. SGP en Christen Unie nemen daarmee geen genoegen. Zij hebben een motie ingediend waarin om vrijstelling wordt gevraagd voor christelijke bibliothe ken, omdat die werken met vrijwilligers en geen subsidie krijgen. In de gemeentelijke subsidie die openbare biblio theken krijgen, is de leenrechtvergoeding verdisconteerd. Moeten christelijke bibliotheken toch vergoedingen beta len, dan vinden SGP en Christen Unie dat zij recht heb ben op subsidie. „We hebben die toezegging niet bij de mi nister los weten te peuteren", aldus SGP- fractievoorzitter Van der Vlies gisteravond. „Dat betekent dat we bij ande re partijen gaan lobbyen om voor onze motie te stemmen." ZIERIKZEE - Er komt een onderzoek naar de mogelijkhe den en onmogelijkheden om overnachtingen op het strand mogelijk te maken. Dat heeft een meerderheid van de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland besloten. Aan leiding is een plan van ondernemer Kristelijn om een ho tel op het strand te beginnen. „Wij willen weten of dit toe gevoegde waarde kan hebben voor Schouwen-Duive land", zegt H. Coomans namens de WD. Het CDA laat bij monde van L. Geluk weten tegen logiesmogelijkheden op het strand te zijn. „Het CDA acht het behoud van de karakteristieke natuurlijke uitstraling van groot belang voor eigen inwoners maar ook voor de vele gasten die hier komen." W. Stouten (Leefbaar Schouwen-Duiveland) is voor logiesmogelijkheden op het strand. TERHOLE - Op de zolderverdieping van een woning aan de Hulsterweg in Terhole is gistermiddag rond drie uur een hennepkwekerij ontmanteld. In de ruimte werden 134 kleine hennepplanten en vijftig toppen aangetroffen. De hennep en alle benodigde apparatuur is in beslag geno men en de bewoner, een 48-jarige man is aangehouden. door Mieke van der Jaqt WISSENKERKE - De lucht van rozengeur, het licht van mane schijn: weg! De gemeenteraad van Noord-Beveland, die het ge durende enkele maanden grieze lig eens was, kibbelt weer als vanouds. Gisterenavond ging het over een exploitatie-overeenkomst voor het bestemmingsplan Kamper land IV. De fractie van Noord-Bevelands Belang is daar tegen. Volgens fractievoor zitter A. Oudshoorn is het plan te groot: bijna 140 huizen, en de uitvoering die over tien jaar wordt uitgesmeerd, te onzeker. Omdat de NBB het plan liever zonder exploitatieovereenkomst wilde vaststellen, braken bij wethouder A. van der Maas de klompen, allebei. Want juist om te voorkomen dat de projectont wikkelaar strenge voorwaarden niet naleeft, is het college zo'n overeenkomst aangegaan. Daar in staat onder meer dat er vijf tien starterswoningen moeten worden gebouwd in de eerste fa se met maximale koopprijzen van 120.000 en 150.000 euro er bij. In het verleden zijn gedane beloften van huur- en sociale koopwoningen niet nagekomen omdat de gemeente geen exploi tatieovereenkomst had die de ontwikkelaars eraan kon hou den. Ergernis Een lange lijst van vragen, die Oudshoom stelde, leidde bij de WD-fractie tot ergernis. P. de Putter vond dat Oudshoorn naar de bekende weg aan het vragen was. Hij betoogde dat Van der Maas juist de hoofd prijs voor Kamperland heeft bin nengehaald door de grond goed te verkopen en de projectonwik- kelaar in het straatje van de ge meente te voeren. Oudshoom echter was somber over de ontwikkelingen op de woningmarkt. Hij is bang dat het grote woningaanbod dat in de pen zit, samen met een rente verhoging en onzekerheid over de hypotheekrente-aftrek, de prijzen van woningen zal druk ken. En een projectontwikke laar, volgens Oudshoorn nu een maal altijd uit op bouwvolume, zal niet ophouden met bouwen als de markt verzadigd raakt. De rest van de raad vond, met de wethouder, dat het drukken van de prijzen juist een gunstige ontwikkeling is. In een een woonvisie heeft de raad van Noord-Beveland, samen met de andere Bevelandse raden, juist vastgesteld dat dat het doel moet zijn. Meer nieuwe huizen, ook duur dere- voor senioren, om door stroming te scheppen vanuit het middensegment, waarmee ook aan de onderkant van de markt ruimte ontstaat voor starters. Daarop zette de raad twee we ken geleden nog eensgezind in door de een deel van de winst van de Kamperlandse grond in te zetten voor dorpsvernieu wing. De NBB-fractie bleek overigens nog een andere reden te hebben om tegen te zijn. Het voorstel was niet besproken in de infor matieve raadsvergadering van vorige week. Daardoor heeft de burger minder kans gehad om erop in te spreken. Ook PvdA-raadslid C. Quinten stem de daarom tegen. MIDDELBURG - Raadman E. Smit kraakte gisteren voor de Middelburgse rechtbank het po litieonderzoek naar de toe dracht van een dodelijk ver keersongeval op 9 november 2003 in Terneuzen. Zijn cliënt, een 23-jarige inwo ner van Serooskerke (W), wordt verweten als bijrijder een ern stig auto-ongeluk te hebben ver oorzaakt door aan de handrem te trekken. Bij het ongeval op de Tractaatweg kwam de 23-jarige M. Mooijman om het leven. De strafzaak werd eerder op 23 juni behandeld. Officier van Jus titie J. Zondervan handhaafde zijn eis van anderhalf jaar ge vangenisstraf en drie jaar rijont zegging. De advocaat bepleitte vrij spraak. De rechtbank doet 7 de cember uitspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17