gaat ondernemers sturen zc >ZC Het is echt de reis van je leven Eeuweling geniet van rondje boulevard 15 emeente moet volgens adviesbureau kansen creëren voor horeca en detailhandel Aanrijtijd brandweer mag langer ngo-middag in [Oude Stad nsavond met ne Dancers mimelmarkt agenda Amnesty in Middelburg Tholen wil meer seniorenwoningen Stroomstoring in Scharendijke Buurtbonus voor kerstmarkt weekenddiensten vrijdag 25 november 2005 rft/liriam van den Broek 1IBURG - De gemeente [e moet zich in een aantal Kil actief gaan bemoeien de horeca en detailhandel, te geven waar en hoe- bedrijven er mogen komen, |er een betere toekomst ont- m voor zowel de onderne- ials het dorp. 'blijkt uit het rapport 'Detail- en horeca gemeente dat het adviesbureau pi in opdracht van de ge- jote heeft gemaakt. (SSINGEN - De Walcherse [ling van de Algemene Ne- Gehandicapten Orga- (Ango) houdt zaterdag in de zaal van de Oude Stad in Vlis- len' wordt gesproken over de zorgverzekering en er een volksdansgroep op. Iniet-leden zijn welkom. De duurt van 13.00 tot bezorgklachten: 600-0231231 pmaandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; iterdags tot 12.00 uur edactie ialcheren totenruststraat 18 'ostbus 8070 G30 EB middelburg el: 0118-493000 jj( 0118-493009 Nl: redwalch@pzc.nl Mts Sep (chef) 'adïa Berkelder Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman "endyvan den Hurk toen de Vries (sport) kntrale redactie tenspark 28 h»tbus 31 t goes (0113)315500 jk (0113)315669 redactie@pzc.nl 'NTERWET '•pzc.nl Ml| web@pzc.nl De gemeente is bezig de bestem mingsplannen van de dertien kernen te actualiseren. Om dat goed te kunnen doen, wilde Veere een beeld krijgen van de huidige horeca en detailhandel en de te verwachten ontwikkelin gen. In het rapport wordt geconclu deerd dat Westkapelle gebaat zou zijn bij een sterke concentra tie van winkels en horeca op en rond de Markt. Nu liggen de on dernemingen in het dorp zo ver uit elkaar dat ze elkaar niet ver sterken. De Markt is volgens het adviesbureau de aangewezen lo catie om alles bij elkaar te bren gen. Er zitten daar weliswaar al bedrijven, maar omdat het plein vrij groot is, straalt het nog geen samenhangend geheel uit. De gemeente kan twee dingen doen, stelt RBOI. Ze kan het ge bied rond de Markt in het be stemmingsplan aanmerken als centrumgebied in de hoop dat (nieuwe) ondernemers zich daar vanzelf zullen concentreren. De andere mogelijkheid is samen met de ondernemers uit het dorp te kijken of er een breed gedra gen centrumplan gemaakt kan worden. In het stadje Veere is het ontbre ken van een supermarkt een groot gemis. Het adviesbureau heeft op basis van het inwoner tal vastgesteld dat het voor een ondernemer niet rendabel is een nieuwe supermarkt van welke omvang dan ook, te exploiteren. Het is wel mogelijk een mini-su permarkt te beginnen, als onder deel van een andere zaak. Door de supermarkt 'er bij te doen', kan het financiële risico voor de ondernemer gespreid worden. Omdat de detailhandel in Vee re zich sterk richt op dagjes mensen, gaan de winkels steeds vaker ook broodjes of kleine gerechten verkopen. Het onderzoeksbureau ziet daar voor- en nadelen in. Het gevaar bestaat dat de winkels zich steeds minder gaat richten op de eigen bevolking. Anderzijds kan het een winkel juist net dat klei ne duwtje geven waardoor de winkel kan blijven bestaan. RBOI stelt voor dat het horecage deelte in deze winkels niet gro ter mag zijn dan 25 procent van de winkeloppervlakte, met een maximum van 30 vierkante me ter. Precies zoals in het Singelplan Domburg staat, wordt ook in het horeca- en detailhandelsrapport vastgesteld dat Domburg ge schikt is voor een grote discount supermarkt. Die kan samen met andere bedrijven ten zuiden van de Singel komen te staan. Een discountsupermarkt trekt zijn klanten uit zo'n grote regio, dat de winkel goed kan blijven be staan. Het rapport wordt donderdag 8 december toegelicht tijdens een informatieavond in het gemeen tehuis in Domburg. De bijeen komst wordt gehouden van 19.30 tot 22.30 uur. Ook ligt het tot en met 4 januari ter inzage op het gemeentehuis. Tot die tijd kunnen inwoners en belangheb benden hun zienswijzen schrifte lijk indienen bij de gemeente. ST-SOUBURG - De Country it Line Dancers treden zater- op in de Karolingenburg in •Souburg. De dansavond int om 20.00 uur. DDELBURG - De Stichting Heropbouw Atjeh Na Tsuna- houdt zaterdag een rommel- rkt in het schoolgebouw van CSW aan de Gerrit van der nstraat in Middelburg, t de opbrengst wil de stich- een vissersboot aanschaf- jvoor de getroffen stad. Be- gstellenden kunnen tussen en 15.00 uur binnenwan- n voor spulletjes en Indo- ische hapjes. Spullen zijn Brom, bellen met 0118- 195. De deelnemers aan de tocht van dit jaar. Ad Weststrate is de tweede van rechts in de bovenste rij. Links naast hem Eric Duhamel. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het busje van vorig jaar rijdt nog rond in Senegal, de vijf busjes die ze dit jaar brachten, kunnen volgende week al de weg op. Het kon vooi van stichting de Blauwe Ruis is te rug in Nederland. „Het is echt de reis van je leven", zegt Ad Weststrate. De directeur van bio scoop Cine City in Vlissingen maakte de tocht naar West-Afrika voor de tweede keer. Vorig jaar ging hij nog met één reisgenoot, dit jaar vertrok hij met een heel konvooi, bestaand uit vijf busjes met hulpgoederen en tien personen. „Met zijn tienen is het een drukkere on derneming. Tanken kost meer tijd, stop pen kost meer tijd. Het duurt gewoon even voordat je weer op gang bent." Acht mensen zijn terug, twee zijn geble ven om papieren voor de auto's te rege len. Over een paar dagen kunnen ook de ze busjes de weg op als taxi. De tien mannen reden bijna zevenduizend kilo meter in veertien dagen tijd. Van Vlis singen naar Gambia in de auto en terug met het vliegtuig. „Het is een prachtige tocht, je verveelt je geen minuut. Het landschap is iedere keer weer anders. De ene keer is het groen, de andere keer weer dor. Alleen Mauretanië is één gro te zandbak, met een paar vieze gore ste den erin." De reis is zonder grote problemen verlo pen. „In Marokko is er iets aan onze dy namo kapot gegaan. Ik moest anderhalf uur door de bergen rijden zonder licht, tussen twee anderen in. Bij een andere auto ging de distributieriem stuk. Hier heb je grote zaken waar je onderdelen kunt halen, voor een reparatie ben je heel de dag je auto kwijt. Daar hebben ze een krik en een paar stuks gereed schap. De auto's waren binnen een paar uur gerepareerd. Hup, het onderdeel er in, afstellen op het oog en draaien maar. Geweldig." „Het is uren maken. Door Europa kun je wel duizend kilometer per dag rijden, die busjes halen toch negentig of hon derd kilometer per uur. Daar doe je soms tien uur over vierhonderd kilome ter. De wegen zijn slecht, en we moes ten in Marokko de bergen over. Dat is heel veel stijgen en dalen. Door de woes tijn loopt één weg, enkelbaans. Het is er niet druk, maar je moet wel goed oplet ten." Twee van de vijf busjes zijn achtergela ten bij een dorp in Senegal waar men sen met lepra en straatkinderen worden opgevangen. Daar brachten Weststrate en zijn reisgenoot Eric Duhamel vorig jaar ook al hun Ford Transit heen. „Die zag er nog pico-bello uit. Ze brengen er mensen van het dorpje mee naar hun werk." Werkloosheid „De drie andere busjes zijn in Gambia. Daar gaan mensen er taxi mee rijden. We zijn die mensen vorig jaar tegenge komen. Ze moeten nu zichzelf gaan be druipen. Er is daar vreselijk veel werk loosheid. We hebben gezegd dat ze op onze steun kunnen rekenen als ze er iets van maken. We willen niet zomaar een zak rijst geven, maar middelen van be staan." De busjes, oude ambulances van het Ro de Kruis in Duitsland, zaten propvol goederen: rolstoelen, naaimachines, pootuien, een waterpomp, medicijnen, een echografieapparaat en nog veel meer. Met de naaimachines wordt een naaiatelier ingericht, de pomp wordt ge bruikt voor de moestuin. „Er staan nog dingen op het verlanglijst je. In Senegal wordt veel vis gevangen. Die wordt geëxporteerd of lokaal ver kocht. Dat kan maar in een klein gebied omdat ze geen koelwagens hebben. In een koelwagentje blijft de vis vers en kunnen ze verder het land in. Verder willen we een kleine tractor brengen om het land te bewerken." Of hij weer gaat „Het zou kunnen. Maar we hebben nu een routeboek. Als ik dat aan iemand geef, moet hij er zo naar toe kunnen rijden. Mensen moeten alleen wel zelf hun reiskosten betalen Als we de spullen bij elkaar kunnen krij gen en iemand wil er graag heen, waar om niet?" door Edith Ramakers OOST-SOUBURG - Als ze in haar kamer zit in de Zoute Vie ver in Oost-Souburg dan denkt ze weieens dat ze een boek zou kunnen schrijven over haar le ven. „Maar ik zou niet weten waar ik moet beginnen. Het vreemde is dat ik dan wel altijd STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - Markt, 10.00 - 17.00 uur: Informatiebus over de Schelde staat op de Markt; Het Palet, v. Reigers bergstraat, 19.00 uur: Bezoek Sinter klaas en Lampionnenoptocht mmv Onda; OOST-SOUBURG - Bibliotheek, 13.30 - 17.30 uur: Wereldwinkelmarkt; SEROOSKERKE - Petruskerk, 20.15 uur: Klesmer Trio Vilde; De Zandput, 20.00-23.15 uur: HooilKoorts, jongeren- podium voor bands en dansgroepen; VLISSINGEN - Coosje Buskenstraat/ Scheldeplein, 8.00 - 16.00 uur; Week markt; Open Hof, 9.00 uur: Hatha yoga en om 10.35 uur Power yoga; Oranjemo len, 13.00-16.00 uur: Openstelling geres taureerde bunker. ver terug in de tijd ga", zegt de gisteren 100 jaar geworden Jaco- mina Walraven-Jobse. De eeuweling denkt dan niet aan het verleden uit een zucht naar vroeger. „Ik wil er dan ge woon even bij stilstaan. Ik heb twee oorlogen meegemaakt, de crisistijd en zoveel meer." MIDDELBURG - De groep Mid delburg van de mensenrechten organisatie Amnesty In ternational staat zaterdag met haar jaarlijkse najaarskraam op de Markt in Middelburg. Daar wordt het werk van Am nesty International onder de aandacht gebracht. Ook wordt gevraagd om petitielijsten te ondertekenen voor twee gewetensgevangenen. Gewetens gevangenen zitten vast vanwege hun politieke, godsdienstige of andere overtuiging zoals seksu ele identi- teit. In 1929 trouwde ze met A. Wal raven. „We ontmoetten elkaar voor de eerste keer in Domburg. Ik was met een groepje vrien den. Hij keek naar ons en hij wees naar mij: die moet ik heb ben. Hij kreeg na een tijdje ken nis aan mij. Maar daarvoor heeft hij wel veel achter mij aan moeten lopen." Haar man stierf op 85-jarige leeftijd. „We hebben het goed ge had samen." Ze hadden een stof- fenwinkel in de Kanaalstraat in Oost-Souburg. „Maar die win kel met manufacturen moesten we snel sluiten. We redden het niet toen de crisisjaren uitbra ken", zegt ze. Daarna is haar man bij de 'post gaan werken' en deed zij het huishouden en voedde de twee dochters op. „Ik had wel een mooie hobby; ik zong heel graag. Maar mijn man was niet zo weg van muziek, dus ben ik er mee gestopt. Samenzingen ging niet zo." Waar ze samen echt van kon ge nieten was een rondje boule vard. „Daar woonden we haast. Niet echt, maar daar leek het op. Zo vaak wandelden we daar." Voor haar was de boulevard vroeger mooier dan tegenwoor dig. „Ik denk aan een mooie pier en normale huizen. Die hoge MIDDELBURG - De vastgestelde aanrijtijd voor de brandweer bij een ongeval in de Westerscheldetunnel is geen wet van Meden en Perzen, aldus commissaris van ko ningin W. van Gelder, maar 'een aanbeveling'. Het is vol gens hem dan ook niet nodig 'enorme kosten te maken om de vastgestelde norm van vijftien minuten te halen'. Van Gelder reageerde daarmee op het onderzoek dat de rekenkamer van de gemeenteraad van Borsele heeft ge maakt. Hij nam het rapport gistermorgen in ontvangst in Middelburg. Hij was er lovend over, maar maakte ook en kele kritische kanttekeningen. Zo moet de aanrijtijd van vijftien minuten - van melding tot het moment waarop een eerste brandweervoertuig aanwezig is - niet al te strict worden genomen. „Want", gaf Van Gelder aan, „vijftien of twintig minuten aanrijtijd maakt alleen ver schil voor de materiële schade en niet voor persoonlijke slachtoffers. Voor hen zijn de eerste minuten cruciaal." Van Gelder vindt het uitstekend dat er wordt gekeken naar verbetering van de aanrijtijclen, maar de kosten moe ten worden afgewogen tegen de baten. SINT-MAARTENSDIJK - Gelijkvloerse woningen voor ouderen, daar is behoefte aan. Het Thoolse woonbeleid richt zich de komende jaren vooral op woonvoorzienin gen voor ouderen. Dat blijkt uit het conceptrapport Woon- visie 2006-2015 van de gemeente Tholen. Alhoewel Tholen minder snel vergrijst dan de rest van de provincie, groeit het aantal ouderen gestaag. Ouderen blij ven tegenwoordig langer zelfstandig wonen. De gemeente voorziet daarom in de komende jaren een tekort aan senio renwoningen. Ook onder starters en (jonge) gezinnen is er meer vraag naar (koop)woningen. De inwoners van de ge meente Tholen hebben tot 2015 behoefte aan 1185 extra woningen, waarvan 650 voor senioren en 450 voor star ters en (jonge) gezinnen. Daarnaast zijn nog 350 wonin gen nodig voor mensen die van buitenaf naar de gemeente verhuizen. SCHARENDIJKE - Een stroomstoring heeft gisteroch- tend grote delen van Scharendijke en Serooskerke getrof fen. Eind vorige week was het raak in Zierikzee. In Scharendijke en Serooskerke ging rond acht uur 's och tends het licht uit. Om tien voor half tien waren de mees te huishoudens weer van stroom voorzien. Even voor tie nen 's ochtends was de storing op alle plaatsen opgelost. Daar ligt ook de prioriteit voor energiebedrijf Delta, zegt woordvoerder J. Nelemans. Als er een melding binnen komt, wordt eerst de defecte plek opgespoord en gezorgd voor een alternatief stroomtracé - zodat huishoudens zo snel mogelijk weer van stroom zijn voorzien. Daarna kan het echte herstelwerk beginnen. 's-HEER ARENDSKERKE - De gemeente Goes geeft een groep vrijwilligers in 's-Heer Arendskerke die volgend jaar een kerstmarkt voor het dorp op touw zet, een buurt bonus van 500 euro. De kerstmarkt vindt plaats in het Heer Arendhuis op een nog te bepalen datum. Kraampjes zullen worden bezet door dorpelingen, die er de resulta ten van huisvlijt en bakkunst aanbieden. zaterdag 26 en zondag 27 november 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Walcheren Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tij dens feestdagen) Huisartsengroep 'de stad Middel burg' Patiënten huisartsen Albers, Bruynzeel en Manni, Van den Haak, Heere en Wor- telboer. zaterdag:A. P. Bruynzeel en C.J. Manni, Dam 8, tel. (0118)644301. zondag: C.J.E.M. Albers, Bellinkplein 3, tel.(0118)644301. Inloopspreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst en Van der Male. vrij. 17.30-ma. 8.00 uur: W. Spekhorst, J.W. Schuurmanstraat 6, Domburg, tel. (0118) 581271. Tandartsen Walcheren R. J. Arratoon, Badhuisstraat 45, Vlissin- Advertentie) Verloskundigen Vlissingen, don. 20.00-vrij. 20.00 uur: H, Hament, tel.(0118)471140. vrij. 20.00-zon. 22.00 uur: J. van Dierendonck, tel. (0118) 471140. Middelburg, vrij. 21,30-zon, 21.30 uur: J.Drijdijk, tel. (0118) 626045. Dierenartsen Landbouwhuisdieren: tel.(0118)633803. Kleine huisdieren: Mw. A. van der Wolf, A. Gogelweg 14, Vlissingen, tel. (0118) 466548. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Wal cheren (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33a te Oostkapelle tel. (0118) 633803, za. en zo. visites aanmelden van 08.00-09.00 Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Vogel-en Egelopvang De Mikke Het hele weekend bereikbaar onder tel. 0118 628288. Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: Zaterdag 10.00-17.00 uur: Apotheek De Singel, Singel 9, Vlissin gen, tel. (0118)412730. 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek Hummelen, Markt 69, Middel burg, tel. (0118) 612134. Thuiszorg Stichting Werkt voor Ouderen (voor zorg thuis), tel. 06-51422232. Zorgstroom Voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen, tel. 0118-684000. Jacomina Walraven-Jobse vierde gisteren haar honderdste verjaar dag. foto Ruben Oreel flats vind ik niet mooi. Maar ja, de mensen veranderen en de din gen dus ook. Dat is misschien maargoed ook." Walraven-Jobse heeft twee kin deren en vijf kleinkinderen. Ja, zo kan het ook. Zoals de wind waait, waait zijn jasje. Zomaar aan een knop bij het Middelburgse Spijkerbrugje. Over spijkers gesproken. Kunnen ook als kapstok dienen. Maar of je het zo in je huis wilt hebben? Kees den Herder heeft daar heel andere ideeën over! Zijn garderobe-accessoires zijn kunst zinnige objecten. Mooi en functioneel. Wonen met stijl en karakter begint al achter de voordeur. Kees den Herder Interieurstyling Walcheren Noordweg 125 Serooskerke, 0118-593030 www.keesdenherder nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15