laad steunt noodlijdend Lété Vrom lost sores met huursubsidie snel op ÖUFE Asbestmedicijnen zijn onbetaalbaar voor ziekenhuis Scrooge opent winterfair Middelburg 89,99 KPN PrePay Nokia 1600 issingse bestuursrapportage voor kennisgeving aangenomen TESTBIJDEN TflflNBlEDINGEN Man misbruikte 11-jarige jongen Uienbedrijven sluiten convenant Torenring dicht voor vrachtauto's zeeuwse almanak Oefening T\ 13-315649 31,4460 AA Goes üentie-exploitatie: j en Midden-Zeeland: 0113-315520; ^-Vlaanderen: 0114-372770; jal: 020-4562500. 125 november 2005 editie Walcheren h Ramakers IINGEN - Er is niet veel 1 tussen de financiële si- binnen het Vlissingse pis en binnen de Walcher- ociale werkvoorziening Die trieste constatering eM. de Zwarte (CDA) gis- )nd in de Vlissingse raads- dering. Zowel bij Lété als gemeente is een zorgelijke tiele en beleidsmatige si- ontstaan. komsten van de bestuurs- rtage van de gemeente i een tekort van bijna iljoen euro aan het licht, cludeerd werd dat er in adhuis te gemakkelijk en mtroleerd geld uitgege- an worden. De g'emeen- ging op aangeven van Wijnen (PvdA) niet ver- an de bestuursrapportage ennisgeving aan te nemen, id wilde, met de behande- de begroting 2006-2009 vooruitzicht, zich niet bin- lan conclusies uit de be- rapportage. „Want dan we ook nu al instemmen (Advertentie) foofê 0118-591900 -tauriintvrouvvenpoMer.nl (Advertentie) jpend istratie met onder andere het terugbren gen van de algemene reserve van 4 naar 3 miljoen euro", zei C. Schöhnknecht van de WD. De gemeenteraad maakte een ge tergde indruk. C. Kapaan van de RPCU ging terug in de ge schiedenis om aan te geven dat het college al negen jaar beter schap belooft. Verbetervoorstel- len zijn de revue gepasseerd, plannen van aanpak en rappor tages van organisatiebureaus. Medio 2005 werden nog twee in terimmanagers aangesteld. „Zij stelden vast dat enkele voorstel len van het organisatiebureau Mede (het bureau lichtte in 2000 de organisatie door) niet zijn uit gevoerd", zei Kapaan. Dovemansoren De raadsleden moeten erop ver trouwen dat het college en de or ganisatie nu wel de omslag zul len maken. „Als we willen dat het college het budget beter be heert, dan lijkt het alsof we te gen dovemansoren spreken", zei N. Peters van D66. Hij durfde een stap verder te gaan. „Want ik hoor al te vaak dat we het be ter gaan doen. Zou het college er eens niet aan denken om op te stappen?" Zijn vraag werd niet beantwoord. Lété heeft 2,8 miljoen euro no dig om financieel en bedrijfsma tig gezond te worden. Dat be drag moet opgehoest worden door de drie Walcherse gemeen te. Middelburg en Veere zijn al akkoord gegaan met die extra bijdrage, gisteravond stemde ook Vlissingen in. Het bestuur van Lété, dat gevormd wordt door de wethouders van de ge meenten, en het management kregen veel kritiek te verwer ken. Ze hadden beter moeten in spelen op de gewijzigde wet- en regelgeving in deze sector en creatiever moeten omgaan met het vinden van werk voor de so ciaal-zwakkeren in de samenle ving. A. Soplantila (Groen- Links) stelde de vraag of de Vlis singse raad nog wel vertrouwen kon hebben in het bestuur van Lété. Het bleef een signaal zon der gevolgen. Ook niet nadat de PvdA, D66, het CDA en de Loka le Partij Vlissingen het bestuur van Lété aansprak op slecht boekhouden en bedrijfsvoeren. „We hebben geen andere keus", verklaarde De Zwarte en het raadslid waarschuwde: „De eu ro's die we in Lété steken, mo gen geen euro's aan een sterf huis zijn. De hulp aan so ciaal-zwakkeren moet centraal staan en niet de instandhouding van Lété." De motie van de Par tij van Elburg om een extern bu reau in te schakelen bij hulp voor het nadenken over de ver dere toekomst van de sociale werkvoorziening haalde het niet. Illesystemen n navigatie demo autos istrieweg 13 Vlissingen 0118-417585 w.carlife-autoshop.nl let medewerking van: IEER-TOMTOM- NAVMAN DO-BECKER-GARMIN MIDDELBURG - Kerstsfeer onder de Lange Jan. In Middelburg wordt de komen de dagen een winterfair gehouden. De fair werd gisteren geopen door Scrooge, een personage uit Charles Dickens' verhaal A Christmas Carol. Op de fair, een Engels woord voor markt, is van alles te koop: antiek, kleding, kook spullen en levensmiddelen. Er zijn demonstraties en proeverijen. Bezoekers kun nen er aan de glühwein, de warme chocomel of aan de erwtensoep. Zondagmiddag treden de Christmas Carol Singers op. De Winterfair wordt gehouden op het Koorkerkplein en op de binnenplaats van woonwinkel Onder de Toren. De fair is tot en met zondag open van 10.00 tot 18.00 uur. foto Lex de Meester door Frank Balkenende GOES - Het ministerie van Volkshuisvesting wil zo snel mo gelijk de problemen rond huur subsidie oplossen die zijn ont staan door straatnaamwijzigin gen in de voormalige Schuman- stede in Goes. Daar hebben bewoners vorderin gen van het ministerie ontvan gen. Ze moeten de huursubsidie over het afgelopen jaar terugbe talen, omdat ze volgens het mi nisterie op een nieuw adres wo nen, hoewel ze niet zijn ver huisd. Alleen hun adres is veran derd. Voor dat adres is echter geen huursubsidie aangevraagd en dus moeten de bewoners de ont vangen subsidie over het afgelo pen seizoen terugbetalen, rede neert het ministerie. Bewoners hebben daarop vorderingen van meer dan drieduizend euro ont vangen en krijgen al een paar maanden geen huursubsidie meer. De gedupeerden, een tien tal mensen met in de meeste ge vallen een uitkering, staat het water aan de lippen. Het ministerie neemt deze week nog contact op met de gemeente Goes om de namen van de gedu peerden op te vragen, deelt een woordvoerder mee. „We gaan er vaart achter zetten. Als we van daag de namen krijgen, lossen we het morgen op. Het ministe rie vindt dit een vervelende si tuatie." De gemeente Goes zegt de straatnaamwijzigingen en de adressen in 2004 netjes te heb ben doorgegeven aan het minis terie. Hoe het daarna toch fout kon lopen, weet de woordvoer der van VROM niet. „Het kan soms een hele, simpele reden zijn. Als bijvoorbeeld in de ge meentelijke basisadministratie iets niet is aangevinkt, zien wij het niet. We zoeken het momen teel uit." Pleegkinderen Dat je niet alleen door een straatnaamwijziging het risico loopt je huursubsidie kwijt te ra ken, heeft de Goese familie Jans- sens ervaren. Die neemt al twin tig jaar met grote regelmaat pleegkinderen in huis. Hun laat ste pleegkind is inmiddels al drie jaar het huis uit en woont nu bij zijn biologische vader. MIDDELBURG - Officier van justitie M. Overmeer heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 35-jari- ge inwoner van Terneuzen wegens seksueel misbruik van een 11-jarige jongen acht maanden gevangenisstraf, waar van de helft voorwaardelijk, en 240 uur werkstraf geëist. Hij moet zich houden aan reclasseringstoezicht. Ook als dit een behandeling inhoudt. De verdachte reageerde op een contactadvertentie, die de jongen via internet verspreidde. Hij sprak met het kind af en nam het slachtoffer mee naar zijn woning. Daar pleeg de hij twee keer, op 19 juni en 26 juni, seksuele handelin gen met de jongen. De man zei gisteren het kind te willen beschermen. „Ik wilde hem waarschuwen dat hij met ver keerde mensen in contact komt." De officier vond het een vreemde manier om het kind te waarschuwen. „U heeft uw eigen belangen laten prevaleren. U bent te ver ge gaan." De officier nam in haar eis ook het bezit van kin derporno mee. „Die heb ik gekregen van iemand die sek sueel contact met jonge jongens wilde", reageerde de Ter- neuzenaar. Raadsman A. Sol meende dat in de beslissing van de rechtbank mee moest wegen dat het erop lijkt dat het slachtoffer geen ernstige gevolgen heeft ondervonden. Uitspi*aak: 7 december. KRUININGEN - Achttien uienverwerkende bedrijven in Reimerswaal en de gemeente hebben deze maand een con venant getekend waarin ze afspraken hebben gemaakt over te nemen milieumaatregelen. Beide partijen hebben criteria bepaald waaraan de bedrijven de komende vijf jaar moeten voldoen op het gebied van energiebesparing, geluidsuitstoot en de verwerking van afval. In het conve nant staat dat bedrijven in de avonduren in beperkte ma te buitenactiviteiten mogen uitvoeren. In de nacht mag dat helemaal niet meer. Ook aan het aantal transporten dat 's nachts en 's avonds plaatsvindt, worden beperkin gen gesteld. Alleen in perioden met een extreem hoge oogst mag er op die tijdstippen gedurende twee weken on beperkt worden aangevoerd. De gemeente zal bij de acht tien deelnemende bedrijven controleren of ze zich aan de afspraken houden. Belangstellenden kunnen het conve nant bekijken in het gemeentehuis in Kruiningen. 's-HEER ARENDSKERKE - De Torenring in 's-Heer Arendskerke wordt aan de westzijde afgesloten voor vrachtverkeer. Het Goese college van burgemeester en wethouders treft die maatregel na klachten van bewoners over trillingen die vrachtwagens veroorzaken. Het inrij- verbod geldt voor twee richtingen en loopt van de num mers 2 tot en met 42. Vrachtverkeer kan wel de oostkant van de Torenring blijven gebruiken. kan verlengen. De kans dat een patiënt er goed op reageert, is ongeveer 20 procent, aldus Kerkhofs. Bovendien heeft Alimta zware bijwerkingen. Een kuur kost 10 tot 20.000 eu ro. Kerkhofs: „En dat een paar keer per patiënt. Dan kunnen de kosten oplopen tot 100 of 200.000 euro per jaar. Ter verge lijking: per maand is ons bud get voor chemo 100.000 euro." Daardoor ontstaat een dilem ma, schetst Kerkhofs. „De dokter overschrijdt zijn bud get, de directie hijgt in zijn nek, dan zeggen we tegen de patiënt: luister, we hebben er het geld niet voor. Dat zou niet nodig zijn als de minister zijn verant woordelijkheid neemt en Alim ta op de lijst van dure genees middelen zet, zodat het wordt vergoed." Niettemin telde het ministe rievan Volkshuisvesting vorig jaar nog doodleuk het inkomen van het pleegkind op bij dat van het echtpaar Janssens, waardoor het geen aanspraak op huursubsidie meer kon ma ken. Onbeschoft „Dat is uiteindelijk in december 2004 rechtgetrokken, maar in juni dit jaar werd de huursubsi die opnieuw stopgezet. Precies om dezelfde reden: ons pleeg kind, hoewel dat al drie jaar de deur uit is. We hebben een be zwaarschrift ingediend, maar dat is afgewezen. Als je belt naar het ministerie word je zelfs onbeschoft behandeld. Ze gooien gewoon de hoorn erop. We strijden echter door, want we hebben recht op huursubsi die." De familie Janssens moet rond komen van een IOAZ-uitkering (Wet Inkomensvoorziening voor Oudere en gedeeltelijk Arbeids ongeschikte Zelfstandigen) en 'dat is geen vetpot'. De woordvoerder van het minis terie zegt ook deze kwestie te zullen uitzoeken. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Ziekenhuis Wal cheren kan zich niet veroorlo ven het geneesmiddel Alimta te gen asbestkanker voor te schrij ven aan alle patiënten die daar mogelijk baat bij hebben. Alim ta is uiterst kostbaar, maar mi nister Hoogervorst (WD, Volks gezondheid) weigert vooralsnog het op de lijst van dure genees middelen te plaatsen. Tijdens een debat over asbest wees CDA-Kamerlid Vietsch staatssecretaris Van Geel (CDA, milieu) er gisteren op dat ziekenhuizen in regio's met rela tief veel asbestslachtoffers in fi nanciële problemen komen als ze het middel te vaak voorschrij ven. „Dat geldt ook voor ons zieken huis", zegt de Vlissingse onco loog L. Kerkhofs. Hij schat dat Ziekenhuis Walcheren jaarlijks twee tot acht patiënten met me- sothelioom, een speciale vorm van longkanker, behandelt. In Vlissingen is de ziekte vrijwel altijd gerelateerd aan vroegere werkzaamheden op de scheeps werf De Schelde. Alimta is een middel dat het le ven van patiënten met asbest kanker twee tot vier maanden Opplussen Tot dusver zijn zorgverzeke raars nog wel bereid gebleken het budget van ziekenhuizen achteraf 'op te plussen' als ze door de verstrekking van Alim ta in het rood zijn gekomen, al dus Kerkhofs. Staatssecretaris Van Geel be loofde gisteren de problematiek aan te kaarten bij minister Hoo gervorst. Hè nee, niet weer. De werkne mers van die Goese onderne ming zijn de oefeningen van de bedrijfshulpverlening flink beu aan het worden. Regelma tig klinkt in het kantoorpand een signaal, dat als slow whoop wordt aangeduid. Bij het horen daarvan dient ieder een zijn persoonlijke bezittin gen bijeen te garen en ge zwind doch ordelijk het pand te verlaten. Toen het alarmsein deze week weer afging, besloten de werk nemers van een van de afde lingen niet voor de zoveelste keer voor Jan Doedel een kwartiertje bij de ingang te staan blauwbekken. Ze ble ven binnen en aan het werk. Een medewerker van de be drijfshulpverlening, voor de gelegenheid gestoken in een afkledend oranje hesje met de afkorting BHV op de rug, spoorde hen aan om de oefe ning niet te dwarsbomen. „An ders geef ik iedereen mond-op-mond beademing", Zelden is op die afdeling van dat Goese bedrijf zo prompt gehoor gegeven aan een aan sporing het kantoor te ontrui men. Nu 6 maanden lang 50% extra beltegoed altijd dichtbij (Advertentie) Klein en licht toestel Duurzame batterij Kleurenscherm Madagascar-dvd cadeau

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13